Polmic - FB


M jak młodzi

Edukacja muzyczna na smartfonie i tablecie

MuzykotekaOd 1 września 2016 roku dzieci, młodzież oraz nauczyciele mogą korzystać z nowej wersji serwisu edukacyjnego Muzykoteka Szkolna, pogłębiającego zainteresowanie i wiedzę na temat muzyki. Nowa Muzykoteka Szkolna, dostępna także na urządzeniach mobilnych, zawiera m.in. sylwetki ponad 100 kompozytorów, 450 nagrań utworów, lekcje do nauki nut, a dla nauczycieli - scenariusze lekcji i ćwiczenia, które pozwolą wprowadzić w świat muzyki w niekonwencjonalny sposób.

Muzykoteka Szkolna, prowadzona przez Narodowy Instytut Audiowizualny, od czterech lat wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli i uczniów, oferując kompendium wiedzy o muzyce klasycznej podane w nowoczesnej i innowacyjnej formie. Nowa, ulepszona odsłona serwisu profiluje treści w zależności od tego, kto z niego korzysta, by jeszcze skuteczniej zachęcać do wielkich odkryć muzycznych bez konieczności wychodzenia z domu.

Na dzieci i młodzież w nowym roku szkolnym czeka wiele nowości, wśród nich cykl komiksów opartych na librettach najsłynniejszych oper, ale także kilkaset utworów muzycznych, sylwetki kompozytorów, gry i zabawy. 15 września do serwisu trafi również aplikacja mobilna „Orkiestrownik”, która pozwala zajrzeć do wnętrza orkiestry symfonicznej. Na muzykotekaszkolna.pl nauczyciele znajdą dostosowane do podstawy programowej scenariusze lekcji – pomysły na to, jak w 45 minut zainteresować uczniów światem muzyki np. operą, zestawy ćwiczeń m.in. przygotowane przez Barbarę Kingę Majewską „Muzyczne smaki” łączące naukę słuchania z kulinariami, „Fraszki na fortepian” ułatwiające naukę gry na instrumentach klawiszowych, ćwiczenia do nauki nut czy lekcje polskich tańców narodowych. W przygotowaniu są również zajęcia dotyczące kształcenia słuchu i podstaw prowadzenia chóru.

Nowa Muzykoteka Szkolna jest też w pełni dostępna na urządzeniach mobilnych, można z niej więc korzystać podczas lekcji bez konieczności wykorzystania rzutnika. Materiały dydaktyczne dostosowane są do wszystkich poziomów kształcenia i zgodne z podstawą programową nauczania muzyki w szkołach ogólnokształcących. W serwisie znaleźć można ponadto cykl filmów „Gra miejska” w reżyserii dokumentalisty Piotra Stasika, w których uczniowie szkoły podstawowej w niekonwencjonalny sposób poznają świat instrumentów i różnych brzmień, gimnazjaliści szukają harmonii w zgiełku miasta, a licealiści wkraczają w nieznany świat muzyki najnowszej i poznają współczesnych kompozytorów. Muzykoteka Szkolna wprowadza także w świat rockowego instrumentarium (cykl „Szkoła rocka”) i instrumentów historycznych („Barokowe lekcje”) oraz prezentuje instrumenty muzyki tradycyjnej – od suki biłgorajskiej do fideli płockiej.

Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

Opowiedz mi bajkę3 września 2016 roku na Dolnym Śląsku rozpocznie się cykl warsztatów dla najmłodszych, podczas których dzieci będą uczyć się, bawić i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek. Organizatorem zajęć jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzami Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. F. Chopina w Kłodzku i Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu.

Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” będą odbywać się raz w miesiącu od września do listopada 2016 roku. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 3-5 lat i 6-8 lat, którym aktywnie towarzyszą ich opiekunowie. Uczestnicy poznają podstawy improwizacji oraz będą układać własne bajki, opierając się na ilustracjach z książek graficznych. Dziecięce opowiadania będą „przekładane” na język muzyczny przez muzycznych gości. Dzięki temu bawiąc się, najmłodsi odkryją świat muzyki współczesnej, różne głosy, instrumenty, niezwykłe brzmienia i nowe książki, a także będą mogli zagrać na wybranych perkusjonaliach.

Warsztaty poprowadzą ich twórcy – kontrabasistka Małgorzata Kołcz i kompozytor Jarosław Siwiński. Gośćmi wrześniowych zajęć będą śpiewacy Justyna Stępień – sopran i Rafał Grozdew – tenor. Oboje na co dzień koncertują zarówno w Polsce jak i za granicą. Można ich usłyszeć w repertuarze klasycznym, współczesnym oraz folkowym.

Udział w warsztatach jest wolny. Za względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje wcześniejsza rejestracja e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 790 395 228.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Dostępna” oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

Dziecięce Ogrody Muzyczne

Dziecięce Ogrody Muzyczne 2016Spotkania w ramach Dziecięcych Ogrodów Muzycznych, towarzyszące 16. edycji Festiwalu Ogrody Muzyczne, odbędą się 20, i 27 lipca oraz 3 sierpnia 2016 roku, o godz. 10.00 i 11.30, na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Wstęp na wydarzenia  jest wolny.

Podczas pierwszego spotkania (20.07) zabrzmi Karnawał zwierząt – utwór określony przez kompozytora, Camille’a Saint-Saënsa, jako fantazja zoologiczna. Jest to cykl czternastu krótkich kompozycji wykonywanych przez różne składy instrumentalistów. Na przykład Marsz królewski lwa rozbrzmiewa na instrumentach smyczkowych i fortepianie, Kury i koguty – na kontrabasie i klarnecie, Kukułka w głębi lasu – na smyczkach i dwóch fortepianach. Najbardziej znany z tego cyklu Łabędź jest często wykorzystywany w edukacji muzycznej do nauki rozpoznawania brzmienia różnych instrumentów muzycznych.

Drugie wydarzenie (27.07) pozwoli dzieciom zapoznać się z Symfollies – zestawem kilkuminutowych filmów animowanych, w których ścieżką dźwiękową są przeboje muzyki klasycznej. Dodatkową atrakcją będzie udział kwartetu smyczkowego grającego na scenie. Podczas ostatniego spotaknia (03.08) uczestnicy będą mieli natomiast okazję wysłuchać Carmen Georgesa Bizeta – jednej z najsłynniejszych oper na świecie, z ariami zaadaptowanymi do percepcji dziecięcej. Czas trwania całości to ok. 30 minut.

Wszystkim trzem projekcjom towarzyszą rozmowy z dziecięcą widownią. Podczas Karnawału zwierząt i Carmen w tajniki muzyki wprowadza dzieci, dobrze im znany z telewizyjnego programu Budzik, aktor Maciej Gąsiorek. Gospodynią Symfollies jest dyrygentka i pianistka Irina Bogdanowicz, która ma także świetny kontakt z maluchami. Dziecięce Ogrody Muzyczne to autorski projekt Barbary Pietkiewicz-Kraśko.

Więcej informacji – na stronie: www.ogrodymuzyczne.pl/dzieciece-ogrody-muzyczne

Ostatnie warsztaty NOSPR z cyklu „Wszystkimi zmysłami”

Wszystkimi zmysłami

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na warsztaty podsumowujące roczne spotkania w ramach cyklu „Wszystkimi zmysłami”. Tematem spotkania, które odbędzie się 20 czerwca 2016 roku o godz. 17.00 w Galerii Katowickiej, będzie Pocztówka z NOSPR.

Dźwięk i obraz, a w tle zbliżające się lato. Uczestnicy będą słuchać, malować i przesyłać pozdrowienia. Zajęcia poprowadzi Iza Lechowicz z towarzyszeniem skrzypaczki Marty Grochowskiej. W spotkaniu mogą brać udział dzieci w wieku 7-11 lat.

Zgłoszenia z podaniem danych dziecka (imię i nazwisko, wiek) oraz numeru telefonu do rodzica należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W tytule maila należy wpisać: Warsztaty Galeria Katowicka. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, zakwalifikowane dzieci otrzymają potwierdzenie mailowe. Liczba uczestników w grupie: 10 osób

Warsztaty odbywają się w Galerii Katowickiej, w przestrzeni projektu „Wyższy Poziom” (na poziomie +2). Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Alicja w Krainie Czarów w Filharmonii Świętokrzyskiej

Alicja w Krainie CzarówW środę 22 czerwca 2016 roku o godz. 11.00 i 18.00 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej zaprezentowany zostanie spektakl operowo – baletowo – akrobatyczny Alicja w Krainie Czarów w reżyserii Anny Niedźwiedź, z muzyką Gabirela Kaczmarka oraz scenografią Sławomira Wrembla.

Spektakl przenosi odbiorcę do tajemniczej krainy baśni, czarów, niesamowitych zdarzeń, będąc przy tym opowieścią o poszukiwaniu przyjaźni i własnej tożsamości. Powieść Lewisa Carrolla jest jednym z pierwszych dzieł adresowanych równocześnie do dzieci i dorosłych. Dzięki wielopoziomowej narracji poznańska inscenizacja zachowuje tę cechę pierwowzoru literackiego. Alicja zabiera widzów na drugą stronę lustra do onirycznego świata dziecięcej wyobraźni, za którym tak często w dorosłym życiu tęsknimy. Postaci Krainy Czarów kreują jej wydarzenia przy pomocy różnych technik tańca (od tańca klasycznego poprzez elementy ludowe aż do tańca nowoczesnego), śpiewu, akrobacji i muzyki, fantastycznych kostiumów i pomysłowej, ruchomej scenografii. Intensywność kolejnych obrazów spektaklu jest tak bogata, że angażuje wszystkie zmysły odbiorcy w każdym wieku, nie pozwalając nawet najmłodszym widzom na chwilę znużenia.

Alicja w Krainie Czarów w swojej treści podejmuje problem bycia „innym” w obcym, z początku nieprzyjaznym, dziwnym świecie. Odczytana w ten sposób fabuła inscenizacji promuje wartości dialogu międzykulturowego i uczy zarówno młodych wykonawców, jak i młodych odbiorców otwartości dla „innego”. W ten sposób Inny nie musi być synonimem obcości, zagrożenia i zła. Interdyscyplinarne widowisko Alicja w Krainie Czarów jest zjawiskiem unikatowym w skali świata. Anna Niedźwiedź, reżyserka, w oryginalny sposób wykorzystuje możliwości i umiejętności bardzo młodych adeptów różnych dyscyplin artystycznych (balet i taniec współczesny, akrobatyka i gimnastyka artystyczna, śpiew i aktorstwo) tworzących magiczny świat dziwów i niesamowitych postaci, w którym prym wiodą profesjonalni wykonawcy, kreujący główne partie. Muzyka, specjalnie skomponowana przez poznańskiego kompozytora Gabriela Kaczmarka, jest doskonale zespolona z zamierzeniami reżyserki, atrakcyjna dla młodej widowni, a przy tym wartościowa pod względem edukacyjnym.

Wystąpię soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu: Karolina Sierant (Królowa Kier i Biała Królowa), Viktor Davydiuk (Królik), Renata Dobkowska i Magdalena Stefaniak (Alicja), Marcin Herman (Kapelusznik) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą chińskiego dyrygenta Cheung Chau. Spektakl jest koprodukcją Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź i Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Taneczny świat Chopina

Taneczny Świat ChopinaZ okazji Dnia Dziecka Filharmonia Krakowska zaprasza na III Spotkanie z Baletem Dworskim Cracovia Danza, które odbędzie się pod hasłem Taneczny świat Chopina. Spotkania dla całych rodzin odbędą się w niedzielę 5 czerwca o godz. 10.00 i 12.00, natomiast w poniedziałek 6 czerwca o godz. 9.00, 11.00 i 13.00 organizatorzy zapraszają grupy dzieci i ich nauczycieli.

Tym razem publiczność zostanie zaproszona do dworu w Szafarni, gdzie lubił spędzać wakacje u przyjaciół Frycek, czyli Fryderyk Chopin. Częściej niż zazwyczaj organizatorzy wspominali w minionym roku znakomitego kompozytora i pianistę, jako że w jesieni odbywał się w Warszawie kolejny konkurs pianistyczny jego imienia. Balet Cracovia Danza przygotował z tej okazji piękne widowisko do muzyki Chopina, łącząc dwa nurty, jakie zauważa się w kompozycjach o charakterze tanecznym naszego Wielkiego Fryderyka. Będziemy więc mogli uczestniczyć w tzw. wieczorku tańcującym, jakie często odbywały się w domu państwa Chopinów, a zapewne również we dworze w Szafarni. Do eleganckich walców i innych tańców, jakie nastoletni Frycek tańczył wraz z przyjaciółmi, a potem komponował, włączą się melodie tańców wiejskich, skoczne oberki, melancholijne kujawiaki, które kompozytor upamiętnił w swych niezwykłych mazurkach. Tradycyjnie, już po obejrzeniu widowiska, tancerze zaproszą dzieci (i dorosłych także...) do wspólnej zabawy na estradzie i w filharmonicznym holu.

Dzień Dziecka na Grochowskiej

Dzień Dziecka na GrochowskiejKoncerty, warsztaty, muzyczne zabawy i wiele innych atrakcji jak co roku Orkiestra Sinfonia Varsovia przygotowała dla swoich najmłodszych słuchaczy. Dzień Dziecka na Grochowskiej odbędzie się 4 czerwca 2016 roku w siedzibie orkiestry przy Grochowskiej 272, a wspólne świętowanie uświetni koncert Aidy, znanej dzieciom z piosenki Mucha w mucholocie.

Dzień dziecka na Grochowskiej rozpocznie się już o godzinie 10.00 licznymi warsztatami, które zaspokoją gusta zarówno przedszkolaków, jak i młodzieży szkolnej. Uczestnicy między innymi poczują na własnej skórze, jak pracuje się w zespole muzycznym, grając na specjalnie przygotowanych mini instrumentach, stworzą utwory muzyczne złożone z dźwięków ulicy i odkryją tajniki pantomimy. Na odważniejszych czekają warsztaty z beatboxu.

Równolegle odbędzie się kolejna edycja konkursu muzycznego dla najmłodszych – Wesoły mikrofon dla przedszkolaka. Podczas całego dnia wcześniej zgłoszone grupy przedszkolne zaprezentują swoje zdolności muzyczne profesjonalnemu jury składającemu się m.in. z muzyków Sinfonii Varsovii. Na koniec, poza nagrodami dla zwycięzców, na wszystkich uczestników i ich rodziców będzie czekała niezwykła pamiątka – wszystkie wykonania zostaną zarejestrowane i wydane na płycie CD.

Na zakończenie punkt kulminacyjny – koncert Aidy, autorki znanej zarówno dzieciom jak i ich rodzicom, piosenki Mucha w mucholocie. Aida Kosojan-Przybysz, artystka ormiańskiego pochodzenia, jest kompozytorką i autorką tekstów piosenek oraz wierszo-bajek, które sama również wykonuje. Poza kompozycjami dla dzieci, nagrała kilka solowych płyt z muzyką opartą na motywach gruzińskich i ormiańskich.

Przez cały dzień mali melomani zrobią sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, skorzystają z malowania twarzy oraz obejrzą pokazy gigantycznych baniek mydlanych. Na fanów łakoci będzie czekać wata cukrowa oraz warsztaty z tworzenia figurek z masy cukrowej. Dzień Dziecka na Grochowskiej rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do godziny 16.00.

Dzień Dziecka na Grochowskiej odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy 13 warszawskich instytucji kultury: Tydzień Dziecka.

Więcej informacji na stronie: www.sinfoniavarsovia.org/pl/2016-06-04-dzien-dziecka-na-grochowskiej.html?t=1464609509

Czytaj więcej: Dzień Dziecka na Grochowskiej

Dzień Dziecka w Filharmonii Opolskiej

Paweł PietruszewskiW piątek 3 czerwca 2016 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej odbędzie się koncert z okazji Dnia Dziecka.

Wystąpią Mali Mozarci: Anna Urzędowska (lat 10) – fortepian, Roksana Goplańska (lat 13) – skrzypce, Daria Kaczmarek (lat 13) – flet, Duży Mozart: Jakub Czerski – fortepian, Leopold Mozart: Jerzy Machowski – prowadzenie koncertu, Pan Dyrygent: Paweł Pietruszewski (na zdjęciu) – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej. W programie znajdą się m.in. kompozycje: Mozarta, Bizeta, Chopina, Korngolda, Mendelssohna i Wieniawskiego.

„Kot w butach” na Dzień Dziecka we Wrocławiu

Kot w butachKtóż nie zna uroczej bajki Charlesa Perraulta Kot w butach o przebiegłym Kocie-samochwale, dzielnym i poczciwym Szewczyku, pięknej Królewnie, porwanej i szczęśliwie wybawionej dzięki sprytowi i odwadze głównych bohaterów? Bajkę tę – w nowej scenicznej wersji baletowej, z muzyką Bogdana Pawłowskiego ofiarowuje swej najmłodszej widowni Opera Wrocławska. Dwa spektakle – o godz. 11.00 i 18.00 – wystawione zostaną w Dniu Dziecka, 1 czerwca 2016 roku.

Oprócz tradycyjnych bohaterów, widzowie spotkają inne znane bajkowe postacie: Myszkę Miki, Koziołka Matołka, Kapitana Hucka, Harry'ego Pottera, Gruellę, Pipi, a także Sherlocka Holmesa i Doktora Watsona. Autorką scenariusza, inscenizacji i choreografii wrocławskiego Kota w butach jest Anna Majer (znana już we Wrocławiu z porywającej choreografii Ravelowskiego Bolera), zaś scenografii, w której znajdujemy wiele odniesień do współczesnych dziecięcych wyobrażeń bajkowych ze „świata lego”, jest Małgorzata Słoniowska.