31 August 2014
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Włodzimierz Kotoński

artist

of the day

Włodzimierz

Kotoński

-     Per Clavicembalo Moderno

CD

of the day

-

Per Clavicembalo Moderno

Kotoński Włodzimierz Canto per complesso da camera

compositions

of the day

Kotoński Włodzimierz

Canto per complesso da camera

Kotoński Włodzimierz Muzyka elektroniczna

book

of the day

Kotoński Włodzimierz

Muzyka elektroniczna

Welcome

Portal Polmic.pl jest pierwszym i jak dotąd jedynym w sieci serwisem internetowym, poświęconym w całości tylko i wyłącznie muzyce polskiej. Nadrzędnym jego celem jest informowanie o bieżącej aktywności środowiska muzycznego w Polsce oraz polskich muzyków za granicą, a także dostarczanie aktualnych, kompleksowych wiadomości o polskich artystach, instytucjach muzycznych i publikacjach o muzyce. Służy temu zarówno sam portal internetowy, jak i dołączona do niego osobna aplikacja bazy danych o utworach i kompozytorach oraz Newsletter, rozsyłany do zarejestrowanych użytkowników serwisu.
Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego portalu - bądź na bieżąco z muzyką polską!

Composers database

Login Form

Grove online

Grove online To use the dictionary, contact us.

RILM online

RILMTo use this database, contact us.

 

JSTOR online

JSTOR
To use this database,
contact us!

 

new books

Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki
Nakładem warszawskiego wydawnictwa DiG na początku lutego 2014 roku ukazała się książka Sławomiry Żerańskiej-Kominek Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki. Autorka zajmuje się w niej muzyką w szeroko pojętym i interdyscyplinarnie ujmowanym kontekście kultury symbolicznej. Rozważa m.in. zagadnienie początków muzyki, wiązane ze śpiewem ptaków, przedstawia postać muzyka w jego różnych kulturowo–historycznych wcieleniach, interpretuje muzykę w obrazach Tycjana i Gentile da Fabriano, wreszcie przedstawia stosunek Karola Szymanowskiego do kultury Orientu.
Więcej...

new releases

Muzyka Polska Dzisiaj - kolekcja płyt
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Polskim Radiem S. A., Polskie Centrum Informacji Muzycznej zainicjowało w 2013 roku serię płytową Muzyka Polska Dzisiaj. Wydanych zostało 10 monograficznych płyt kompaktowych audio, poświęconych twórczości współczesnych kompozytorów polskich różnych generacji, mieszkających i działających w Polsce i poza granicami kraju: Zbigniewa Penherskiego, Lidii Zielińskiej, Magdaleny Długosz, Tadeusza Wieleckiego, Anny Zawadzkiej-Gołosz, Jacka Grudnia, Jarosława Siwińskiego, Michała Talmy-Sutta, Ewy Trębacz oraz Aleksandra Kościowa.
Więcej...

Kolekcja Muzeum Narodowego - Średniowiecze
3 grudnia 2013 roku miał premierę najnowszy album z serii „Kolekcja Muzeum Narodowego”
, wydawanej przez Parlophone Music. Tym razem całą uwagę poświęcono sztuce i muzyce średniowiecznej. W serii ukazały się jak dotąd tytuły: Muzyka Dawna, Szymanowski, Szymański/Glass/Górecki/Reich, Beethoven, Strawiński, Szostakowicz oraz Barok. W grudniu ukaże się także szczególny album zatytułowany Zima.
Więcej...

The CD with 12 Concerti Grossi op. 6 played by Arte dei Suonatori was named Orchestral Disc of the Month in the latest issue of "BBC Music Magazine" (January 2009 – Volume 17 Number 5). This issue is dedicated to G.F. Handel on the 250th anniversary of his death.

 

XII Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego 2014
news
Koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej PDF Print E-mail
There are no translations available.

Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego MaksymiukaStowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Muzeum Historii Żydów Polskich, Orkiestra Sinfonia Varsovia zapraszają 1 września 2014 roku na koncert z cyklu: Wielcy kompozytorzy – polsko-żydowska kultura muzyczna a dziedzictwo europejskie w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Koncerty cyklu poświęcone są dokonaniom wybitnych europejskich kompozytorów, których twórczość miała duży wpływ na kształtowanie się światowej kultury muzycznej. Wrześniowy, który odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich, przypomni postać Aleksandra Tansmana. Kompozytor urodził się w 1897 roku w Łodzi w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Muzycznie kształcił się w Łodzi oraz w Warszawie pod okiem Wojciecha Gawrońskiego, Piotra Rytla, Henryka Melcera-Szczawińskiego. Niedoceniany w Polsce artysta zdecydował się na emigrację się do Francji, gdzie odnalazł się w kręgu najwybitniejszych muzycznych osobistości. Rozwijająca się karierę wybitnie utalentowanego muzyka z Polski wspierał m.in. Maurice Ravel. Tansman koncertował na całym świecie: w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej oraz Azji. W 1938 roku przyjął obywatelstwo francuskie, choć zawsze podkreślał swój związek z Polską. W czasie II wojny światowej, w obliczu coraz większego zagrożenia, artysta dzięki pomocy między innymi Charlie’ego Chaplina wyjechał z Francji do Stanów Zjednoczonych. W Los Angeles zajął się komponowaniem muzyki filmowej, co zaowocowało nominacją do Oskara za muzykę do filmu Paris Underground Gregory’ego Ratoffa. Po wojnie Tansman wrócił do Francji, gdzie mieszkał i tworzył do końca życia.
Tansman pozostawił po sobie około 400 utworów. Komponował utwory orkiestrowe i kameralne, opery, balety, muzykę filmową, a jego dzieła wykonywali najwięksi artyści świata. Wśród licznych nagród i wyróżnień, którymi został uhonorowany, należy wymienić medal za wkład w rozwój kultury światowej nadany przez cesarza Japonii, Nagrodę Muzyczną Akademii Francuskiej, Komandorię Orderu Sztuk i Nauk we Francji, Medal Elizabeth Sprague-Coolidge w Waszyngtonie, członkostwo Królewskiej Akademii Nauk, Literatury i Sztuki w Belgii, członkostwo honorowe i Medal Związku Kompozytorów Polskich oraz odznakę Zasługi dla Kultury Polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki.

W programie koncertu znajdzie się utwór Tansmana Rapsodia Polska (1940), który jest hołdem dla obrońców Warszawy. Usłyszymy również kompozycję Ludomira Różyckiego Pietà. Na zgliszczach Warszawy (1942-1944), którego rękopis spłonął podczas Powstania Warszawskiego i został przez niego zrekonstruowany w roku 1948. W drugiej części koncertu zabrzmi Sinfonia Elegiaca (1957, 1966) Andrzeja Panufnika, która w pierwotnej wersji nosiła nazwę Symfonia Pokoju i została zadedykowana przez kompozytora ofiarom II wojny światowej. Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji – na: www.jewishmusuem.org.pl

Share on Facebook
 
Muzyka polska na Presteigne Festival w Walii PDF Print E-mail
There are no translations available.

Presteigne Festival 2014Z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika prestiżowy Presteigne Festival, odbywający się w dniach 21-26 sierpnia 2014 roku w Presteigne w hrabstwie Powys w środkowej Walii, poświęcony zostanie w sposób szczególny muzyce polskiej, zwłaszcza twórczości Jubilata.

22 sierpnia o godz. 16.00 organizatorzy zapraszają na prezentację audycji radiowej Warsaw Variations oraz spotkanie z Lady Camillą Panufnik, kompozytorką Roxanną Panufnik i Alanem Hallem, które poprowadzi dyrygent, pianista i wydawca, David Wordsworth. Godzinę później z samą już córką Andrzeja Panufnika – Roxanną rozmawiać będzie znany muzykolog Stephen Johnson. Wieczorem o godz. 19.45 w St Andrew’s Church odbędzie się uroczysty koncert z okazji 100. rocznicy urodzin polskiego kompozytora. W jego programie znajdą się dwie kompozycje Andrzeja Panufnika - Sinfonia Concertante na flet, harfę i orkiestrę smyczkową oraz Landscape na orkiestrę smyczkową. W roli solistek wystąpią: Juliette Bausor – flet i Sally Pryce – harfa, a Presteigne Festival Orchestra poprowadzi George Vass. Usłyszymy także Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz oraz Little Music for string orchestra Michaela Tippetta i Concertino for violin and string orchestra Huw Watkinsa, z Benjaminem Nabarro w partii solowej. Kompozycje Andrzeja Panufnika znajdą się również w programach kolejnych festiwalowych koncertów. III Kwartet smyczkowy „Wycinanki” zagra Cavaleri Quartet (23 sierpnia), Song to the Virgin Mary zaśpiewa chór The Joyful Company of Singers pod kierownictwem Petera Broadbenta (23 sierpnia), II zeszyt Miniature Studies wykona pianista Richard Uttley (25 sierpnia), a Love Song - Clare McCaldin – mezzosopran i Chris Hopkins – fortepian (26 sierpnia).

Jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu Presteigne będzie także światowa premiera Requiem na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę kameralną Pawła Łukaszewskiego. Prawykonanie utworu odbędzie się 24 sierpnia w wykonaniu Rachel Nicholls (sopran), Christophera Fostera (baryton), The Joyful Company of Singers oraz Presteigne Festival Orchestra pod batutą George'a Vassa. Dwa dni później, podczas finałowego koncertu festiwalu światową premierę będzie miała również kompozycja Macieja ZielińskiegoConcello, którą wykonają: Gemma Rosefield – wiolonczela i ponownie orkiestra festiwalowa pod batutą Vassa.

Ponadto w programie festiwalowych koncertów znajdą się kompozycje Witolda LutosławskiegoGrave na wiolonczelę i fortepian (22 sierpnia), Preludia taneczne na klarnet i fortepian i Partita na skrzypce i fortepian (23 sierpnia), Grażyny BacewiczDwie etiudy (25 sierpnia), Henryka Mikołaja GóreckiegoDwie pieśni sakralne op. 30 i I Kwartet smyczkowy op. 62 „Już się zmierzcha” (25 sierpnia), Krzysztofa PendereckiegoKwartet na klarnet i trio smyczkowe (24 sierpnia), Preludium na klarnet solo (25 sierpnia) i Serenada na orkiestrę smyczkową (26 sierpnia) oraz kolejne utwory Pawła Łukaszewskiego - Trio fortepianowe (23 sierpnia) i Macieja Zielińskiego - Lutosławski in memoriam (23 sierpnia) i Trio for MB (25 sierpnia).

Publiczność walijskiego festiwalu będzie miała także okazję spotkać się z polskimi kompozytorami: Pawłem Łukaszewskim, z którym rozmawiać będzie Thomas Hyde (23 sierpnia) i – tuż przed prawykonaniem Requiem – Adrian Thomas (24 sierpnia) oraz z Maciejem Zielińskim, z którym rozmowę o premierze jego Concello poprowadzi także znany badacz muzyki polskiej – Adrian Thomas (26 sierpnia). Adrian Thomas, autor książek o Grażynie Bacewicz, Henryku Mikołaju Góreckim i Witoldzie Lutosławski oraz najnowszej publikacji Polish Music since Szymanowski wygłosi również osobny odczyt, zatytułowany Three Generations of Polish Composers (26 sierpnia). Przedstawi w nim polskich twórców, których muzyka znalazła się w programie tegorocznego Presteigne Festival: od generacji kompozytorów urodzonych przed I wojną światową – Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Grażyny Bacewicz, po reprezentantów obecnych czasów - Pawła Łukaszewskiego i Macieja Zielińskiego.

Więcej informacji – na stronie festiwalu: www.presteignefestival.com i w folderze festiwalowym (plik pdf): www.presteignefestival.com/PDFs/PF2014_brochure_for_web.pdf

Share on Facebook
 
Męski Zespół Wokalny KAIROS w Katowicach i w Wygiełzowie PDF Print E-mail
There are no translations available.

KairosDo udziału w tegorocznych letnich festiwalach – X Ogólnopolskim Festiwalu Promocyjnym „Sierpień Talentów” oraz XXIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie Silesia zaprosiła pochodzący z Lublina wyjątkowy zespół wokalny KAIROS. W sobotni wieczór 23 sierpnia 2014 roku KAIROS zaśpiewa w katowickim Kościele pw. św. Piotra i Pawła, a w niedzielę 24 sierpnia 2014 roku wystąpi Amfiteatrze w Wygiełzowie w koncercie plenerowym.

KAIROS (na zdjęciu) to 16-osobowy męski zespół wokalny, który obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia działalności wypełnionej nagrodami zdobywanymi na konkursach, udziałem w prestiżowych festiwalach, koncertami w wielu ważnych ośrodkach polskich i zagranicznych m.in.: w Katedrze Berlińskiej, Katedrze Ormiańskiej we Lwowie, Kościele Mariackim w Krakowie czy College des Bernardines w Paryżu. Jest jednym z nielicznych zespołów w Polsce wykonujących muzykę kościołów Wschodu oraz jedynym, który od kilkunastu lat specjalizuje się w interpretacji dawnych śpiewów liturgicznych i ludowych Armenii, Gruzji i Grecji. Twórcą i liderem zespołu jest dyrygent, kompozytor i wokalista Borys Somerschaf.

W Katowicach KAIROS wystąpi wyłącznie z programem a capella, śpiewał będzie muzykę cerkiewną oraz utwory greckie, gruzińskie i ormiańskie. W Wygiełzowie przedstawi natomiast wyjątkowy projekt wokalno-instrumentalny zatytułowany Pieśń wieczności. Świat jest sacrum i profanum, który można nazwać muzycznym eksperymentem łączącym średniowieczne śpiewy ormiańskie (wystąpi rodowity Ormianin Aszot Martirisjan), gruzińskie, hebrajskie z zainspirowanymi dawną muzyką sakralną utworami instrumentalnymi. Stąd do udziału w koncercie zostali zaproszeni również wybitni instrumentaliści specjalizujący się w grze na wielu oryginalnych instrumentach: Tadeusz Czechak (ud, lira), Michał Żak (flet, klarnet, zurna, duduk), Wojciech Lubertowicz (bębny obręczowe).
Share on Facebook
 
Od Chopina i Griega do Panufnika czyli 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” PDF Print E-mail
There are no translations available.

10.Międzynarodowy Festiwal Muzyczny CHOPIN I JEGO EUROPA 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” odbędzie się w dniach 15-31 sierpnia 2014 roku pod hasłem „Od Chopina i Griega do Panufnika”.

Program jubileuszowej edycji wypełni ponad trzydzieści koncertów, usłyszymy szesnaście utworów w 100-lecie urodzin Andrzeja Panufnika, Koncert a-moll Edwarda Griega, wykonany po raz pierwszy w Polsce na oryginalnych instrumentach, a także muzykę ulubionego ucznia Fryderyka Chopina – Thomasa Tellefsena. Jak zawsze wśród wykonawców koncertów znajdą się najwybitniejsi artyści i zespoły ze świata, m.in. Martha Argerich, Nelson Goerner, Sinfonia Varsovia, Concerto Köln i Orkiestra XVIII Wieku.

Jubileuszowy festiwal „Chopin i jego Europa”, podobnie jak w poprzednich latach, spojrzy na wiek XIX, by pokazać rolę, jaką odegrał w nim patron festiwalu. Nie pominie jednak i innych twórców. Tym razem po raz pierwszy podczas festiwalu pojawi się akcent norweskiego zapatrzenia, fascynacji i inspiracji muzyką genialnego polskiego kompozytora. W programie znajdą się kompozycje ulubionego ucznia Chopina – Thomasa Tellefsena, Chopina Północy czyli Edwarda Griega oraz Arne Nordheima, kompozytora, którego Witold Lutosławski uznał za wielkiego romantyka współczesności. Naprowadzi nas to na trop wciąż realnie istniejącego „polskiego romantyzmu”, jaki uosabia w swej niezwykłej wrażliwości i niespotykanej subtelności muzyka urodzonego przed 100 laty Andrzeja Panufnika – kompozytora, dwudziestowiecznego polskiego emigranta z wyboru. Będzie to z pewnością kontekst dający nie tylko niebagatelną możliwość bliższego dotknięcia samej istoty muzyki tego twórcy, ale również sprzyjający odczytywaniu jej niejako na nowo i to również w odniesieniu do muzyki Fryderyka Chopina…

Muzyka Andrzeja Panufnika - podobnie jak w roku poprzednim muzyka Witolda Lutosławskiego – zajmie w programie festiwalu szczególne miejsce. Usłyszymy aż 16 utworów autora Hommage à Chopin, kompozycji o różnym obliczu – znajdą się wśród nich symfonie (czwarta: Concertante oraz Dziesiąta), trzy koncerty solowe (fortepianowy, skrzypcowy i wiolonczelowy), niezwykła Arbor cosmica na smyczki oraz utwory kameralne – wszystkie trzy kwartety smyczkowe, sekstet Train of Thoughts oraz sześć z jego dwunastu fortepianowych miniatur (12 Miniature Studies, oryginalnie wydane w Polsce jako Krąg kwintowy). Co niezwykle istotne, zabrzmią one również w wykonaniu artystów debiutujących w tym repertuarze – Apollon Musagète Quartett (wszystkie kwartety), pianistek – Katarzyny Gołofit (Koncert fortepianowy) i Clare Hammond (12 Miniature Studies), skrzypaczki Aleksandry Kuls (Koncert skrzypcowy), czy wreszcie – wybitnego harfisty Xaviera de Maistre (Sinfonia concertante). Wystąpią oni wraz z mistrzami dobrze już zaznajomionymi z muzyką Panufnika – Andrzejem Bauerem, Jerzym Maksymiukiem, Markiem Mosiem i orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Filharmonii Narodowej i Aukso.

Na Festiwalu nie zabraknie także najbardziej charakterystycznego jego rysu: wykonawstwa historycznego. Należne jej centralne miejsce zajmie w tym obszarze Orkiestra XVIII wieku, która na 10. Festiwalu świętować będzie swój własny jubileusz dziesięciolecia odkrywczych i wciąż inspirujących interpretacji muzyki Fryderyka Chopina. Orkiestra była przy narodzinach Festiwalu, będzie również zamykać jego dekadę – prezentując obok Chopina, Griega i Beethovena półsceniczną wersję Cosi fan tutte Mozarta.

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
Sierpień Talentów - po raz 10. w Katowicach PDF Print E-mail
There are no translations available.

Sierpień Talentów 2014 Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zachęca wszystkich melomanów i pasjonatów muzyki klasycznej do udziału w jubileuszowym X Ogólnopolskim Festiwalu Promocyjnym „Sierpień Talentów”, odbywającym się od 20 do 31 sierpnia 2014 roku w Katowicach.

Celem festiwalu jest prezentacja mieszkańcom Katowic i okolic zdolnych, młodych artystów różnych specjalności.

Na tą jubileuszową edycję festiwalu organizatorzy zaprosili finalistów konkursu Młody Muzyk Roku, organizowanego przez TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Muzyki i Tańca oraz laureatów prominentnych konkursów w Polsce i za granicą. Gościem festiwalu będzie Męski Zespół Wokalny KAIROS, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki liturgicznej obrządku ormiańskiego, starogreckiego i gruzińskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
Nie żyje Profesor Jan Ekier PDF Print E-mail
There are no translations available.

Jan Ekier (1913-2014)15 sierpnia 2014 roku w Warszawie w wieku 101 lat zmarł Profesor Jan Ekier, wielki Człowiek polskiej muzyki.

Był wybitnym pianistą, znakomitym pedagogiem i kompozytorem. We wszystkich tych dziedzinach muzycznego życia zaznaczył się na trwale, ale najwspanialszy pomnik wystawił sobie Wydaniem Narodowym Dzieł Wszystkich Fryderyka Chopina. To efekt umiłowania Chopinowskiej muzyki, spełnionego w żmudnej muzykologicznej pracy. Z tych nut będą poznawały muzykę Chopina całe pokolenia muzyków i słuchaczy.

Jan Ekier - pianista, pedagog, kompozytor, redaktor - urodził się 29 sierpnia 1913 roku w Krakowie. Studiował grę na fortepianie, kompozycję i muzykologię, koncertował jako pianista w wielu krajach Europy, w Ameryce i w Japonii, skomponował szereg utworów, w większości przeznaczonych na fortepian, ale są wśród nich także balety. Najcenniejsze osiągnięcia jednak odnotował na polu pedagogiki fortepianowej i w związanych z nią dziedzinach. Przez lata cieszył się opinią największego autorytetu pedagogicznego w zakresie gry fortepianowej w Polsce. Dowodem uznania jego pozycji było wielokrotne powoływanie go na przewodniczącego jury najbardziej prestiżowej imprezy pianistycznej - Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Sam był jego laureatem, zdobywając w 1937 roku VIII nagrodę. Wśród jego wychowanków są też laureaci Konkursu Chopinowskiego z Piotrem Palecznym na czele. Oprócz stałej pracy dydaktycznej w polskich szkołach muzycznych, od 1953 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, prowadził wielokrotnie kursy mistrzowskie dla pianistów w Europie, Ameryce, Japonii i w Chinach.

Share on Facebook
 
Sinfonia Varsovia wystąpi w Szwajcarii PDF Print E-mail
There are no translations available.

Murten Classics Sinfonia Varsovia wystąpi na festiwalu Murten Classics w Szwajcarii w dniach 21-23 sierpnia 2014 roku.

Koncerty festiwalowe odbywają się w malowniczej przestrzeni dziedzińca średniowiecznego zamku w Murten. Sinfonię Varsovię dwukrotnie poprowadzi Charles Olivieri-Munroe (21 i 22 sierpnia). Artyści wykonają Uwerturę do opery Uprowadzenie z Seraju KV 384 Mozarta, suitę symfoniczną op.35 Szeherezada Rimskiego-Korsakowa oraz Wariacje na temat rococo na wiolonczelę i orkiestrę op.33 Czajkowskiego z solistą: Henri Demarquette. W programie trzeciego koncertu Sinfonii Varsovii (23 sierpnia) znajdą się: Symfonia nr 36 C-dur KV 425 Linzka Mozarta, Moja matka gęś (Ma mère l’oye) Ravela oraz dwa utwory Saint-Saënsa: Uwertura La princesse jaune op.30 i La muse et le poète na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę. Partie solowe wykonają Fiona Kraege (skrzypce) i Malcolm Kraege (wiolonczela). Dyrygować będzie Kaspar Zehnder – dyrektor artystyczny festiwalu.

Więcej informacji o festiwalu - na stronie: www.murtenclassics.ch

Share on Facebook
 
9. Mozartiana w Gdańsku PDF Print E-mail
There are no translations available.

9. Mozartiana 20149. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana odbędzie się w Gdańsku w dniach 17-23 sierpnia 2014 roku.

Festiwal twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta Mozartiana organizowany jest od 2006 roku w malowniczej, naturalnej scenerii czasów mozartowskich: w Parku Oliwskim, Pałacu Opatów, a także w zabytkowych kamienicach na Gdańskiej Starówce (Dwór Artusa, Dom Uphagena). Festiwal obejmuje wielkie formy instrumentalno-wokalne, koncerty muzyki operowej, a także jazzowe, folkowe, klezmerskie i góralskie opracowania twórczości Mozarta oraz warsztaty literacko-muzyczne dla dzieci. Tradycyjnie odbywają się także pokazy „tańczącej fontanny” oraz koncert finałowy w Katedrze Oliwskiej. Na czas trwania Festiwalu w Parku Oliwskim pojawiają się przebrani w stroje z epoki aktorzy i statyści. Pomysłodawcą, głównym organizatorem i uczestnikiem od pierwszej edycji jest Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod kierownictwem Jana Łukaszewskiego.

W 2014 roku Festiwal odbędzie się po raz dziewiąty. Wystąpią na nim znakomici artyści z Polski i Europy, a także ze świata. Podczas 9. Festiwalu Mozartiana 2014 gośćmi będą: Włodek Pawlik Trio – zespół jazzowy pianisty i kompozytora Włodka Pawlika, laureata nagrody GRAMMY 2014 w kategorii „Najlepszy album dużego zespołu jazzowego”, Akademie für Alte Musik Berlin (Niemcy) - uznawana za jedną z najlepszych orkiestr kameralnych świata, szwajcarski zespół muzyki dawnej Musica Fiorita pod kierunkiem Danieli Dolci, wykorzystujący oryginalne instrumenty z okresu renesansu i baroku, Janusz Wawrowski - wirtuoz skrzypiec, absolwent i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz pomysłodawca i Dyrektor Artystyczny międzynarodowych festiwali promujących muzykę polską – „Muzyka na szczytach” oraz „Muzyczne przestrzenie”, Janusz Prusinowski Trio - awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji, łącząca muzykę z tańcem, a archaiczność – z nowoczesnością, dr Alina Ratkowska - czołowa polska klawesynistka, adiunkt Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatka nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Goldbergowskiego, Tytus Wojnowicz - oboista wykonujący muzykę od poważnej, poprzez filmową do etnicznej, w sposób nadający im wyjątkowe, nowoczesne brzmienie, Shirley Brill (Izrael) - światowej sławy klarnecistka, a także: Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod kierownictwem artystycznym Jana Lewtaka, Massimiliano Caldi (Włochy), Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Michele Di Toro (Włochy), Yuko Kawai (Japonia), Mateusz Pospieszalski, Grzegorz Skrobiński i Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Wielką atrakcją będzie z pewnością opera Don Giovanni „pod gołym niebem” z udziałem solistów z różnych teatrów Włoch, pod dyrekcją Massimiliano Caldi’ego i w oprawie muzycznej Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Przy tej niezwykłej inscenizacji zostaną wykorzystane oryginalne kostiumy z epoki Mozarta oraz naturalna, historyczna „scenografia” Parku Oliwskiego w Gdańsku.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 1 of 63

ZKP

Panufnik 2014

POLMIC recommends

www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl

Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

Ponad 800 twórców i niemal 160 projektów artystycznych zobaczymy podczas trzech festiwali: Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie, Innych Brzmień Art & Music Festival w Lublinie oraz Innego Wymiaru w Białymstoku organizowanych w ramach projektu Wschód Kultury 2014.

Wschód Kultury to największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce scalające wydarzenia artystyczne mające miejsce w trzech różnych miastach Polski Wschodniej. Rzeszów, Lublin i Białystok organizują festiwale, które łączy wspólna idea: współpraca kulturalna z krajami Partnerstwa Wschodniego oraz budowa porozumienia ponad granicami państw, a w tym roku dzięki wykonawcom z całego świata - nawet kontynentów.

Tegoroczną edycję Wschodu Kultury rozpoczął Europejski Stadion Kultury, odbywający się w dniach 26-29 czerwca 2014 roku w Rzeszowie. Na festiwal złożyło się wiele wydarzeń artystycznych - koncerty, wystawy, przedstawienia, atrakcje dla najmłodszych i inne. Najważniejszym z nich był Koncert Główny, podczas którego usłyszeliśmy specjalnie stworzone na to wydarzenie kolektywy polskich i zagranicznych artystów oraz kultową brytyjską formację White Lies.

Więcej...

Sesja naukowa „...Ésotérique... O muzyce Barbary Buczek (1940 - 93)” - Kraków, 5-6 grudnia 2014

W dniach 5-6 grudnia 2014 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie odbędzie się sesja naukowa zatytułowana ...Ésotérique... O muzyce Barbary Buczek (1940-93)

Więcej...

Konkurs II edycji Festiwalu Screen and Sound Fest. - Let’s See The Music 2014

19 maja 2014 wystartował międzynarodowy, otwarty konkurs na wizualizację filmową utworów muzycznych, odbywający się w ramach II edycji Festiwalu Screen and Sound Fest. - ! Let`s see the music

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!
    linki

POLMIC partners

IAMIC

POLMIC projects

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 
Report on the Music Market in Poland 2008

POLMIC sponsors

MKIDN
IMIT
ZAiKS
 
 
about uscontactour sponsors

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information