01 października 2014
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Andrzej Dutkiewicz

postać

dnia

Andrzej

Dutkiewicz

- Polish Contemporary Piano Music

płyta

dnia

-

Polish Contemporary Piano Music

Szymanowski Karol Dwanaście etiud na fortepian op. 33

kompozycja

dnia

Szymanowski Karol

Dwanaście etiud na fortepian op. 33

Gronau-Osińska Alicja (red.) Almanach Kompozytorów Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Tom I i II

książka

dnia

Gronau-Osińska Alicja (red.)

Almanach Kompozytorów Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Tom I i II

WITAMY

Portal Polmic.pl jest pierwszym i jak dotąd jedynym w sieci serwisem internetowym, poświęconym w całości tylko i wyłącznie muzyce polskiej. Nadrzędnym jego celem jest informowanie o bieżącej aktywności środowiska muzycznego w Polsce oraz polskich muzyków za granicą, a także dostarczanie aktualnych, kompleksowych wiadomości o polskich artystach, instytucjach muzycznych i publikacjach o muzyce. Służy temu zarówno sam portal internetowy, jak i dołączona do niego osobna aplikacja bazy danych o utworach i kompozytorach oraz Newsletter, rozsyłany do zarejestrowanych użytkowników serwisu.
Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego portalu - bądź na bieżąco z muzyką polską!

NOWA MUZYKA POLSKA

LogowanieJSTOR online

JSTOR
Chcesz wejść?
Skontaktuj się z nami!

 

Nowości książkowe

Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki
Nakładem warszawskiego wydawnictwa DiG na początku lutego 2014 roku ukazała się książka Sławomiry Żerańskiej-Kominek Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki. Autorka zajmuje się w niej muzyką w szeroko pojętym i interdyscyplinarnie ujmowanym kontekście kultury symbolicznej. Rozważa m.in. zagadnienie początków muzyki, wiązane ze śpiewem ptaków, przedstawia postać muzyka w jego różnych kulturowo–historycznych wcieleniach, interpretuje muzykę w obrazach Tycjana i Gentile da Fabriano, wreszcie przedstawia stosunek Karola Szymanowskiego do kultury Orientu.
Więcej...

Nowości płytowe

Muzyka Polska Dzisiaj - kolekcja płyt
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Polskim Radiem S. A., Polskie Centrum Informacji Muzycznej zainicjowało w 2013 roku serię płytową Muzyka Polska Dzisiaj. Wydanych zostało 10 monograficznych płyt kompaktowych audio, poświęconych twórczości współczesnych kompozytorów polskich różnych generacji, mieszkających i działających w Polsce i poza granicami kraju: Zbigniewa Penherskiego, Lidii Zielińskiej, Magdaleny Długosz, Tadeusza Wieleckiego, Anny Zawadzkiej-Gołosz, Jacka Grudnia, Jarosława Siwińskiego, Michała Talmy-Sutta, Ewy Trębacz oraz Aleksandra Kościowa.
Więcej...

Kolekcja Muzeum Narodowego - Średniowiecze
3 grudnia 2013 roku miał premierę najnowszy album z serii „Kolekcja Muzeum Narodowego”
, wydawanej przez Parlophone Music. Tym razem całą uwagę poświęcono sztuce i muzyce średniowiecznej. W serii ukazały się jak dotąd tytuły: Muzyka Dawna, Szymanowski, Szymański/Glass/Górecki/Reich, Beethoven, Strawiński, Szostakowicz oraz Barok. W grudniu ukaże się także szczególny album zatytułowany Zima.
Więcej...
DUX

We lutym 2013 roku znana firma fonograficzna DUX przekazała do fonoteki Polskiego Centrum Informacji Muzycznej swoje najnowsze publikacje CD.
ZOBACZ: lista płyt
Nowy portal www.sikorski.polmic.pl
III NeoArte - Spektrum Muzyki Nowej 2014
Alkagran - Jesienny Festiwal Muzyczny i Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego
aktualności
Koryfeusze Muzyki Polskiej 2014 przyznane PDF Drukuj Email

Laureaci nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 201430 września, w przededniu Międzynarodowego Dnia Muzyki oraz czwartej rocznicy powstania Instytutu Muzyki i Tańca, podczas uroczystej gali w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie ogłoszono laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2014.

Laureatami zostali:

Włodek Pawlik – Osobowość Roku
Koncert Krystiana Zimermana podczas 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień”, organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich, Filharmonię Narodową oraz Instytut Muzyki i Tańca – Wydarzenie Roku
prof. Mieczysław Tomaszewski – Nagroda Honorowa

prof. Mieczysław Tomaszewski - laureat Nagrody HonorowejLaureatom wręczono statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka. Nagrodom w kategorii Osobowość Roku oraz Nagroda Honorowa towarzyszyły nagrody finansowe ufundowane kolejno przez Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Podczas koncertu galowego wystąpili: Royal String Quartet, Motion Trio, Maria Pomianowska i przyjaciele oraz Chłopcy Kontra Basia. W Roku Oskara Kolberga, wybitnego etnografa i folklorysty, koncert poświęcono źródłom polskiej muzyki tradycyjnej, które przedstawiono w artystycznie zmodyfikowanej formie.

Organizatorem Gali był Instytut Muzyki i Tańca, operator nagrody.

Więcej – na stronie: www.koryfeusz.org.pl
Share on Facebook
 
Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Muzyki 1 października 2014 PDF Drukuj Email
Krzysztof Trebunia-TutkaPrzyciemnione światło studia nagrań, ciasne wnętrze, suche powietrze, mikrofon i zupełna cisza... Jak tu śpiewać? Jak wyczarować aurę, w której tkwią korzenie muzyki? Zwykle zamykam oczy, żeby nie widzieć zamkniętego, nafaszerowanego techniką wnętrza. Wyobrażam sobie – i za chwilę już jestem – w zielonej przestrzeni tatrzańskich polan. Tam rodziła się moja muzyka: wierchy, ponad którymi piętrzą się skaliste turnie, a po niebie wiatr przegania chmury jak stada owiec... I dźwięki, które zapisały się w śpiewie i na strunach skrzypiec – szum lasu, potok, spłoszony ptak.
Minęły czasy góralskiej ślebody, życia blisko natury i dziś nasza muzyka inaczej brzmi i jest wymagająca. Zgodnie stwierdzają to mieszkańcy innych regionów Polski, gdzie ostały się resztki prawdziwej kultury ludowej i pasjonaci, wskrzeszający tamtejszą muzykę. Dzięki staraniom prawdziwych miłośników i znawców, trafia do przestrzennych sal o wspaniałej akustyce, na sceny plenerowe z wielotysięczną widownią i do kameralnych świątyń Wiary i Muzyki. A w nich zasłuchani ludzie, zarażeni naszą wizją polskiej World music, noszący w sobie obraz naszego Domu, naszych Gór, nieważne, że w Warszawie, Paryżu, Londynie…
W ciągu ostatnich dwudziestu lat muzykowania nauczyłem się, że wybór miejsca koncertu ma ogromne znaczenie. Ogromne sceny amfiteatralne, duże plenerowe festiwale World music, podniecają swoją skalą i możliwościami każdego muzyka. Takie koncerty zostają w nas na długo. Pamiętamy to „podziurawione muzyką niebo”… Ale ważne są i te niewielkie przestrzenie sal koncertowych, gdzie udało się zapomnieć o wszystkim – była tylko Muzyka. Zaczarowała w równym stopniu wykonawców i słuchaczy, wibrowała w jednym czasie i miejscu w uszach, mózgach, sercach. Jako architekt, z wielką uwagą przyglądam się odwiedzanym prywatnie i zawodowo salom koncertowym. Jak różnorodnie można „obudować dźwięk”, i jak ważne jest to wszystko „obok”, co tworzy nastrój – stonowane oświetlenie, kolor ścian, zapach…
„O tempora, o mores!” Tradycyjna muzyka wsi w dobrym i świadomym wykonaniu dziś świetnie brzmi w filharmonii. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie odbierana jest ze zrozumieniem i skupieniem. Nie tylko dzięki „obyciu” muzycznemu słuchaczy, ale przede wszystkim przez wrażliwość na dźwięki, czasem łagodne i wysublimowane, a za chwilę szorstkie, chropowate. Prawdziwe!

Szkoda tylko, że polska wieś już nie chce, nie potrzebuje i wstydzi się swojej muzyki. Zastąpiła ją mechaniczna, prymitywna i powtarzalna – w ich rozumieniu – nowoczesna odmiana „muzyki ludu” – disco polo. Obawiam się, że już na dobre zamieszkała w ich sercach. Nie poddaję się jednak w tej syzyfowej pracy edukacyjnej, a jednocześnie pasji muzycznej, która zawładnęła mną na zawsze. Rok Kolbergowski przywrócił nadzieję na godne miejsce muzyki tradycyjnej i inspirowanej w przebogatym polskim dziedzictwie.

Krzysztof Trebunia-Tutka
1 października 2014 - Międzynarodowy Dzień Muzyki

Share on Facebook
 
Gwiazdy Festiwalu Otwarcia NOSPR PDF Drukuj Email

NOSPR - nowa, własna siedziba Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia 1 października 2014 roku zainauguruje swój historyczny sezon. Po latach koncertowania w wynajmowanej sali rozpocznie nową erę we własnej siedzibie – wspaniałym gmachu zaprojektowanym przez architektów Konior Studio. Za wykonanie inwestycji odpowiadała firma Warbud, a projekt akustyczny sali koncertowej jest dziełem renomowanej japońskiej firmy Nagata Acoustic.

Z tej okazji dyrekcja NOSPR przy wsparciu władz Miasta Katowice zaplanowała wielki Festiwal Otwarcia m.in. z udziałem takich gwiazd, jak Krystian Zimerman (1 października), Piotr Anderszewski (18 października), Urszula Dudziak (22 października), Piotr Beczała (28 października). NOSPR gościć będzie także wspaniałe zespoły: Wiener Philharmoniker (3 października), London Symphony Orchestra (18 października), Chór Radia Bawarskiego (1 października) i NDR Bigband z Hamburga (22 października).

Festiwalowe koncerty rozpocznie NOSPR pod dyrekcją Alexandra Liebreicha, Chór Radia Bawarskiego przygotowany przez Petera Dijkstrę oraz soliści: Ewa Tracz, Wiesław Ochman, Melanie Diener, Anna Lubańska, Christian Elsner, Dimitry Ivashchenko. Gwiazdą koncertu będzie Krystian Zimerman, który wykona I Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa. Ponadto program koncertu wypełnią utwory wybitnych polskich kompozytorów swoim życiem i twórczością związanych z NOSPR: Tryptyk Śląski Witolda Lutosławskiego, Przebudzenie Jakuba Krzysztofa Pendereckiego, Siwa mgła Wojciecha Kilara. Całość zakończy IX Symfonia Ludwiga van Beethovena z symboliczną Odą do radości w finale.

Tuż przed uroczystym koncertem w amfiteatrze w ogrodzie NOSPR ok. 16.30 na dużym ekranie LED wyświetlony zostanie film pt. Najlepsza dla najlepszej. Autorka filmu, Aleksandra Fudala przez trzy lata towarzyszyła orkiestrze i dokumentowała każdy etap budowy jej nowej siedziby.

Następnego dnia, 2 października, odbędzie się pierwszy koncert w sali kameralnej. Kwartet Śląski rozpocznie cykl swoich koncertów w NOSPR „Między Wschodem a Zachodem”. Usłyszymy premierowe wykonanie XIV Kwartetu smyczkowego Krzysztofa Meyera, a także VIII Kwartet smyczkowy Dymitra Szostakowicza, Doom. A Sigh Istvána Márty na taśmę i kwartet smyczkowy oraz WTC 9/11 na taśmę i kwartet smyczkowy Steve’a Reicha.

3 października w nowej siedzibie NOSPR zagrają Filharmonicy Wiedeńscy, od lat będących w czołówce najwybitniejszych symfoników świata. Zespół pod batutą Petera Schneidera wykona Adagietto z Raju utraconego Krzysztofa Pendereckiego, Pieśni biblijne op. 99 Antonína Dvořáka i Symfonię Asrael op. 27 Josefa Suka. W roli solistki wystąpi Dagmar Pecková (mezzosopran).

Wiedeńscy kameraliści – na co dzień aktywnie koncertujący soliści, odnoszący pedagogiczne sukcesy wykładowcy, ale nade wszystko członkowie słynnej Filharmonii Wiedeńskiej – w ramach Festiwalu Otwarcia 4 października zainaugurują także nowy cykl koncertów pt. „Recitale mistrzowskie”. W programie sobotniego koncertu znajdą się kompozycje Franza Antona Hoffmeistera – II Kwartet D-dur Solowy na kontrabas, skrzypce, altówkę i wiolonczelę, Stefana Bolesława PoradowskiegoII Trio op. 30 na skrzypce, altówkę i kontrabas i Franza Schuberta – Oktet F-dur op. posth. 166 na klarnet, fagot, róg, kwartet smyczkowy i kontrabas D. 803.

Koncerty Festiwalu Otwarcia potrwają do końca października 2014 roku.

Szczegółowy program Festiwalu Otwarcia - na stronie: www.nospr.org.pl/pl/kalendarz?date=10.2014

Share on Facebook
 
Trzecie Spektrum Muzyki Nowej w Gdańsku PDF Drukuj Email

III NeoArte  - Spektrum Muzyki Nowej 2014Trzecia edycja NeoArte - Spektrum Muzyki Nowej odbędzie się w Gdańsku, w dniach 3-5 października 2014 roku. To festiwal prezentujący najciekawsze trendy w muzyce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowedające szansę na kontakt z muzyką pobudzającą nowe obszary naszych zmysłów i wzbogacającąspojrzenie na świat.

NeoArte Spektrum Muzyki Nowej to 3 dni koncertów i warsztatów, podczas których odbędzie się 5 prawykonań utworów najwybitniejszych kompozytorów młodego pokolenia z Polski, Ukrainy i USA, premiera pierwszego polsko-ukraińskiego zespołu muzyki współczesnej NeoTemporis Group, premierowe wykonanie projektu inspirowanego minimal music - Kuba Kapsa Ensemble, pierwsza prezentacja audio-wizualnego przedsięwzięcia Piotra Gotkowskiego i Rafała Pelca - 77525, Contemporary Classic Jam Session, warsztaty dla kompozytorów oraz zajęcia dla dzieci. Patronem tej edycji festiwalu jest wybitny polski kompozytor, specjalista od muzyki elektronicznej Cezary Duchnowski, który wraz ze światowej klasy wokalistką i kompozytorką Agatą Zubel wystąpi podczas finałowego koncertu z projektem ElettroVoce.

Organizatorem festiwalu jest trójmiejski NeoQuartet oraz Stowarzyszenie NeoArte.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program

OBEJRZYJ: film promujący Festiwal - VIMEO

Share on Facebook
 
Tradition and New Music - konferencja POLMIC w Zamku Książ PDF Drukuj Email

Iamic 20147 października 2014 roku w Zamku Książ odbędzie się konferencja pod tytułem Tradition and New Music. Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC w ramach corocznego Spotkania Międzynarodowych Centrów Informacji Muzycznych IAMIC.

Z uwagi na tegoroczny jubileusz 200. urodzin Oskara Kolberga temat konferencji został ściśle związany z muzyką ludową i jej wpływem na muzykę współczesną. Podczas konferencji usłyszymy wystąpienia zagranicznych gości, którzy nakreślą obraz sytuacji muzyki tradycyjnej i współczesnej w ich krajach.

Tematowi temu poświęcony zostanie również towarzyszący obradom koncert pt. Tradycja i muzyka nowa, który odbędzie się po konferencji o godzinie 15.00. W jego programie znajdą się utwory z różnych krajów świata, które albo wykorzystują instrumenty ludowe, albo zostały zainspirowane muzyką tradycyjną. Usłyszymy: Drepani na orkiestrę kameralną Savvasa Savvy, Metamerie na fujarę i orkiestrę kameralną Jany Kmitowej, Momentos-Memorias II na gitary portugalską i klasyczną i orkiestrę kameralną Candido Limy, Arma Virumque Cano na orkiestrę kameralną Gunnara Andreasa Kristinssona oraz Aus aller Welt stammende na złóbcoki i instrumenty smyczkowe Zygmunta Krauzego.

Więcej informacji – na stronie: www.iamic2014.polmic.pl w zakładce Conference.
Share on Facebook
 
ISCM World Music Days 2014 - Wrocław PDF Drukuj Email

ISCM World Music Days 2014Festiwal ISCM World Music Days 2014 odbędzie się we Wrocławiu w dniach 3-12 października 2014 roku.

World Music Days ma na celu prezentację muzyki współczesnej, muzyki XXI wieku. Powołany do życia przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej (International Society for Contemporary Music), po raz pierwszy zorganizowany został w Salzburgu w 1923 roku. Od tego czasu gościł już w ponad pięćdziesięciu miastach na całym świecie. W 2014 roku z inicjatywy Miasta Wrocław przybywa do Wrocławia. Powstaje przy pomocy Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, ESK 2016, Opery Wrocławskiej, NFM-u, Akademii Muzycznej oraz Programu 2 Polskiego Radia.

Wszyscy artyści wrocławskiej edycji ISCM World Music Days to wybitni twórcy muzyki awangardowej. Na festiwalu wystąpią m.in.: Klangforum Wien, Court-circuit, Agata Zubel, Lutosławski Quartet, Orkiestra Muzyki Nowej, Camerata Silesia, Marek Pasieczny i Andrzej Bauer. Wykonają utwory najważniejszych twórców muzyki współczesnej z całego świata. We Wrocławiu pokażą się: ex-basista Led Zeppelin John Paul Jones, który towarzyszył będzie grupie Supersilent, Ryoji Ikeda – najważniejszy współczesny kompozytor muzyki elektronicznej – a także znakomity projekt Zeitkratzer i legenda muzyki noise Keiji Haino. Swoją obecność potwierdziło już 120 kompozytorów z całego świata. Wśród nich są m.in. Krzysztof Penderecki oraz Peter Eotvos. Dzieła obu słynnych kompozytorów zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu Opery Współczesnej.

Na przedostatni dzień imprezy zaplanowano wielką premierę II Symfonii na 100 motocykli, gitarę elektryczną, perkusję i elektronikę. Kompozytorem utworu jest Sławomir Kupczak. W roli muzyków wystąpią wrocławscy motocykliści koordynowani przez klub motocyklowy APANONAR, w roli instrumentów – ich maszyny, od zabytkowych modeli przez nowoczesne ścigacze aż po kultowe Harleye. Sporą atrakcją jest uczestnictwo w projekcie Andrzeja Nowaka, gitarzysty i podpory legendarnego już zespołu TSA. Za perkusją usiądzie znakomity Dominik Stankiewicz. Symfonia na 100 motocykli to szczególny punkt programu ISCM WMD 2014. Z tego powodu odbędzie się w wyjątkowym miejscu. Specjalnie na potrzeby koncertu otwarty zostanie parking przy Narodowym Forum Muzyki.

W programie Dni znajdą się ponadto instalacje multimedialne, przegląd filmowy, wykłady, spotkania, warsztaty z artystami oraz konferencje dwóch elitarnych światowych organizacji: ISCM (International Society for Contemporary Music) oraz IAMIC (International Association of Music Information Centres).

Równolegle prowadzony jest program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, który przewiduje pokazy zespołów szkolnych oraz konkurs na recenzje wydarzeń koncertowych. Tym samym stolica Dolnego Śląska włączona zostanie w obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki i rozpocznie projekt kontynuowany w latach następnych. Ze względu na międzynarodowy charakter imprezy w ISCM World Music Days 2014 udział wezmą artyści, dziennikarze, dyplomaci i politycy z ponad siedemdziesięciu krajów.

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
Jubileuszowe Konfrontacje Muzyczne w Stawisku PDF Drukuj Email

XV Festiwal Muzyczne Konfrontacje 2014XV Festiwal „Muzyczne Konfrontacje”, który odbędzie się w dniach 28 września – 26 października 2014 roku, stanowi kulminacyjne przedsięwzięcie w ramach obchodów XXX-lecia istnienia Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Główną ideą tegorocznego Festiwalu jest podkreślenie znaczenia Domu Iwaszkiewiczów w polskiej kulturze, ukazanie go jako miejsca wyjątkowego, naznaczonego obecnością wielu znakomitych postaci życia artystycznego.

Podczas Festiwalu zaprezentowana zostanie muzyka kompozytorów od baroku po XX wiek, szczególnie cenionych przez Gospodarzy Domu, a także wykonywanych podczas koncertów organizowanych w czasie trzydziestoletniego okresu funkcjonowania Muzeum. Zgodnie z tradycją – w programie znajdują się również kompozycje jazzowe, tym razem do poezji wybitnych gości Stawiska - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Czesława Miłosza, a także spektakl muzyczno-poetycki Struny na ziemi Włodka Pawlika, który powstał w 2010 roku z inicjatywy i na prośbę Muzeum.

Koncerty wzbogacone zostaną prezentacjami wybranych tekstów literackich Jarosława Iwaszkiewicza oraz innych pisarzy związanych z Domem na Stawisku.

Na pytanie „Czym jest dla mnie Stawisko dzisiaj?” odpowiedzą wybitni przedstawiciele współczesnej nauki, literatury i muzyki.

Festiwalowi towarzyszą dwie wystawy: unikatowych fotografii za zbiorów Stawiska oraz prac inspirowanych utworami Jarosława Iwaszkiewicza, prezentowanych przez artystów plastyków trzech różnych pokoleń.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
Audycje radiowe o historii muzyki polskiej PDF Drukuj Email

Historia Muzyki PolskiejPo wakacyjnej przerwie wracają na antenę Programu 2 Polskiego Radia audycje z cyklu Historia Muzyki Polskiej. Emitowane będą codziennie w dni powszednie o godz. 15.30.

Audycje przygotowane przez red. Wojciecha Włodarczyka, od poniedziałku 15 września 2014 roku realizowane będą na podstawie książki prof. Ireny Poniatowskiej Romantyzm 1850-1900.

Audycje archiwalne można odsłuchać na stronie Narodowego Centrum Kultury - www.nck.pl/kategorie/audycje-radiowe.html

Wszystkie książki cyklu Historia Muzyki Polskiej pod redakcją Stefana Sutkowskiego można pobrać w formie bezpłatnych e-booków w e-księgarni NCK.

Share on Facebook
 
Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika - w Jeleniej Górze PDF Drukuj Email

Festiwal Muzyki XX wiekuKoncert z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika odbędzie się 3 października 2014 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej im. Stefana Strahla w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Wydarzenie organizowane jest w ramach Festiwalu Muzyki XX wieku.

W programie koncertu znajdą się trzy kompozycje Jubilata: Uwertura tragiczna, Koncert fortepianowy i Sinfonia Sacra. Wystąpi znany pianista Maciej Grzybowski oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Tomasza Bugaja.

Festiwal Muzyki XX wieku to nowy cykl koncertów jeleniogórskiej Filharmonii. W ramach projektu prezentowany będzie muzyczny dorobek polskiej kultury narodowej i przypominana twórczość uznanych kompozytorów XX wieku. Jak podkreślają organizatorzy Festiwalu, ich działania mają na celu uświadomienie społeczności faktu, jak piękna i dojrzała, pomimo swej trudności, jest muzyka polskich współczesnych kompozytorów. Pierwsze koncerty cyklu odbyły się w dniach 15 i 20 czerwca 2014 roku, a kolejny 19 września. Ostatni zaplanowano na 7 listopada 2014 roku.

Share on Facebook
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 58

ZKP

Panufnik 2014

POLMIC poleca

www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl

Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

Koncerty 23. Międzynarodowego Festiwalu „Drum Fest” odbędą się na przełomie września, października i listopada w Opolu, Wrocławiu, Gliwicach, Chorzowie i Katowicach.

Gośćmi tegorocznej edycji będą tak znani muzycy, jak pierwsza dama światowej marimby, japońska kompozytorka i instrumentalistka Keiko Abe, legendarny perkusista kultowego zespołu Cream, Ginger Baker, formacja gigantów stylu jazz fusion Super Trio HBC - na gitarze usłyszymy Scotta Hendersona, Jeff Berlin zagra na gitarze basowej oraz Dennis Chambers na perkusji. Odbędą się również koncerty Pain Of Salvation - szwedzkiej grupy muzycznej zaliczanej do czołówki europejskiego progresywnego rocka/metalu oraz jedyny w Polsce koncert amerykańskiego zespołu Spock's Beard, grającego fuzję wielu stylów muzycznych, przekraczających bariery rocka, wplątując muzykę poważną, fusion, jazz, popową balladę i muzykę latynoską. Ponadto wystąpi gwinejski zespól bębniarzy i tancerzy Art Gibami oraz Gene Hoglan - perkusista znany ze współpracy z zespołami Fear Factory, Dark Angel i Forbidden. Wielką atrakcją tegorocznego festiwalu będzie też koncert światowej sławy polskiego pianisty jazzowego - Adama Makowicza z orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu.

Więcej...

Międzynarodowe Sympozjum „Laboratorium Wiosny / A Laboratory Of Spring” – Toruń, 27-28 września 2014

Sympozjum poświęcone będzie badaniom nad współczesną muzyką i tańcem, także ich kontekstowi społeczno-kulturalnemu – w epoce zapoczątkowanej przez Święto wiosny Igora Strawińskiego.

Więcej...

III Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska In Memoriam – Poznań, 13-21 września 2014

Inicjatywa Uczelni, w której prof. Halina Czerny-Stefańska – sławna zwyciężczyni IV Konkursu Chopinowskiego (1949 r.) – pracowała w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, jest wyrazem hołdu dla wielkiej artystki, wspaniałej kobiety i mecenasa polskiej sztuki, zwłaszcza muzyki Fryderyka Chopina, na całym świecie – od Paryża po Tokio i od Sztokholmu po Pretorię. Jury Konkursu przewodniczyć będzie córka prof. Czerny-Stefańskiej – prof. Elżbieta Stefańska, światowej sławy klawesynistka i pianistka.

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!

Muzyka w TVP Kultura

W jesiennej ramówce TVP Kultura znalazł się nowy program muzyczny „Szlakiem Kolberga”, który emitowany będzie w niedziele o godz. 11:30. To cykl dokumentalny, w którym szlakiem etnografa i kompozytora Oskara Kolberga wyruszą m.in.: Tymon Tymański, Gaba Kulka, Czesław Mozil, Krzesimir Dębski, Zbigniew Wodecki.
Nowością będzie też cykl prezentujący najwybitniejsze przedstawinia z Metropolitan Opera w Nowym Jorku z ostatnich lat (ostatnie wtorki miesiąca o 20:20)

Więcej...

    linki

Partnerzy POLMIC

IAMIC

Projekty POLMIC

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 

Raport 2008

Mecenasi POLMIC

MKIDN
IMIT
ZAiKS
 
 
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information