17 kwietnia 2014
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Urszula Kryger

postać

dnia

Urszula

Kryger

Paweł Mykietyn Pasja wg św. Marka na głosy i instrumenty

płyta

dnia

Paweł Mykietyn

Pasja wg św. Marka na głosy i instrumenty

Penderecki Krzysztof Jutrznia. Złożenie Chrystusa do grobu

kompozycja

dnia

Penderecki Krzysztof

Jutrznia. Złożenie Chrystusa do grobu

Robinson Ray, Winold Allen A Study of the Penderecki St. Luke Passion

książka

dnia

Robinson Ray, Winold Allen

A Study of the Penderecki St. Luke Passion

WITAMY

Portal Polmic.pl jest pierwszym i jak dotąd jedynym w sieci serwisem internetowym, poświęconym w całości tylko i wyłącznie muzyce polskiej. Nadrzędnym jego celem jest informowanie o bieżącej aktywności środowiska muzycznego w Polsce oraz polskich muzyków za granicą, a także dostarczanie aktualnych, kompleksowych wiadomości o polskich artystach, instytucjach muzycznych i publikacjach o muzyce. Służy temu zarówno sam portal internetowy, jak i dołączona do niego osobna aplikacja bazy danych o utworach i kompozytorach oraz Newsletter, rozsyłany do zarejestrowanych użytkowników serwisu.
Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego portalu - bądź na bieżąco z muzyką polską!

NOWA MUZYKA POLSKA

LogowanieJSTOR online

JSTOR
Chcesz wejść?
Skontaktuj się z nami!

 

Nowości książkowe

Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki
Nakładem warszawskiego wydawnictwa DiG na początku lutego 2014 roku ukazała się książka Sławomiry Żerańskiej-Kominek Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki. Autorka zajmuje się w niej muzyką w szeroko pojętym i interdyscyplinarnie ujmowanym kontekście kultury symbolicznej. Rozważa m.in. zagadnienie początków muzyki, wiązane ze śpiewem ptaków, przedstawia postać muzyka w jego różnych kulturowo–historycznych wcieleniach, interpretuje muzykę w obrazach Tycjana i Gentile da Fabriano, wreszcie przedstawia stosunek Karola Szymanowskiego do kultury Orientu.
Więcej...

Nowości płytowe

Muzyka Polska Dzisiaj - kolekcja płyt
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Polskim Radiem S. A., Polskie Centrum Informacji Muzycznej zainicjowało w 2013 roku serię płytową Muzyka Polska Dzisiaj. Wydanych zostało 10 monograficznych płyt kompaktowych audio, poświęconych twórczości współczesnych kompozytorów polskich różnych generacji, mieszkających i działających w Polsce i poza granicami kraju: Zbigniewa Penherskiego, Lidii Zielińskiej, Magdaleny Długosz, Tadeusza Wieleckiego, Anny Zawadzkiej-Gołosz, Jacka Grudnia, Jarosława Siwińskiego, Michała Talmy-Sutta, Ewy Trębacz oraz Aleksandra Kościowa.
Więcej...

Kolekcja Muzeum Narodowego - Średniowiecze
3 grudnia 2013 roku miał premierę najnowszy album z serii „Kolekcja Muzeum Narodowego”
, wydawanej przez Parlophone Music. Tym razem całą uwagę poświęcono sztuce i muzyce średniowiecznej. W serii ukazały się jak dotąd tytuły: Muzyka Dawna, Szymanowski, Szymański/Glass/Górecki/Reich, Beethoven, Strawiński, Szostakowicz oraz Barok. W grudniu ukaże się także szczególny album zatytułowany Zima.
Więcej...
DUX

We lutym 2013 roku znana firma fonograficzna DUX przekazała do fonoteki Polskiego Centrum Informacji Muzycznej swoje najnowsze publikacje CD.
ZOBACZ: lista płyt
Space Art Festival
XII Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego 2014
aktualności
Misteria Paschalia 2014 PDF Drukuj Email

Misteria Paschalia 2014We wtorek, 15 kwietnia 2014 roku rozpocznie się jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku – „Misteria Paschalia”. Przez siedem dni Kraków będzie po raz kolejny światową stolicą muzyki dawnej. Wystąpią m.in. Jordi Savall, Le Poème Harmonique, Café Zimmermann i René Jacobs.

Festiwal zainauguruje w Wielki Wtorek arcydzieło Antonia Caldary – Morte e sepoltura di Cristo (15 kwietnia, godz. 20, Filharmonia Krakowska). W biblijne postaci Marii Magdaleny, Marii (matki Jakuba), Józefa z Arymatei, Nikodema oraz nawróconego Centuriona wcielą się doskonali soliści: Maria Grazia Schiavo – sopran, Monica Piccinini – sopran, Martina Belli – kontralt, Carlo Allemano – tenor oraz Ugo Guagliardo – bas. Uwielbianą przez krakowską publiczność orkiestrą Europa Galante pokieruje Fabio Biondi. W Wielką Środę w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej razem ze swoimi zespołami Hespèrion XXI i La Capella Reial de Catalunya wystąpi słynny gambista Jordi Savall (16 kwietnia, godz. 20). Legendarny kataloński artysta przedstawi swój kolejny historyczny projekt muzyczny, tym razem dotyczący postaci wielkiego europejskiego humanisty – Erazma z Rotterdamu (Erasmus von Rotterdam: Éloge de la folie). W koncercie obok muzyków gościnnie wystąpią aktorzy: Barbara Wysocka, Jan Peszek oraz Jerzy Stuhr. Podczas wielkoczwartkowego koncertu Hear My Prayer (17 kwietnia, godz. 20, Filharmonia Krakowska) zabrzmi niesłyszana dotąd na festiwalu muzyka jednego z największych kompozytorów angielskich – Henry’ego Purcella. Wokalno-instrumentalne anthems oraz instrumentalne sonaty usłyszymy w wykonaniu słynnego francuskiego zespołu Les Arts Florissants z Normandii, którym pokieruje ceniony szkocki tenor i pedagog Paul Agnew.

Share on Facebook
Więcej…
 
Wrocławska Nagroda Muzyczna "Polonica Nova" dla Agaty Zubel PDF Drukuj Email

Agata Zubel laureatką Wrocławskiej Nagrody Muzycznej Polonica NovaAgata Zubel została laureatką pierwszej edycji Wrocławskiej Nagrody Muzycznej "Polonica Nova". Werdykt Jury ogłoszony został w sobotę, 12 kwietnia 2014 roku w Filharmonii Wrocławskiej podczas koncertu finałowego festiwalu „Musica Polonica Nova”. Kompozytorka została nagrodzona za utwór Not I.

Jury pod przewodnictwem Szymona Bywalca uznało utwór Agaty Zubel za najciekawszy sposród 5 nominowanych. Nagrodę w wysokości 100 tys. zł ufundował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Agata Zubel otrzymała także statuetkę wrocławskiej artystki Gabi Kowalskiej. Nagrodą będzie również wykonanie utworu Not I podczas World Music Days, które odbędą się w październiku we Wrocławiu. Zgodnie z regulaminem konkursu Agata Zubel zobowiązała się do napisania nowego utworu z myślą o kolejnej edycji festiwalu „Musica Polonica Nova”, która będzie miała miejsce w roku 2016, gdy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. Wtedy też zostanie wręczona kolejna Wrocławska Nagroda Muzyczna „Polonica Nova”.

Wrocławska Nagroda „Polonica Nova” to inicjatywa Miasta Wrocławia oraz Programu 2 Polskiego Radia, przygotowywana w ścisłej współpracy z Filharmonią Wrocławską z myślą o Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova”. Nagroda przyznawana jest wybranemu polskiemu kompozytorowi za najlepszy utwór, którego prawykonanie miało miejsce w ciągu minionych dwóch lat, a który powstał na przestrzeni ostatnich pięciu lat. W pierwszej edycji nagrody zgłoszono 51 utworów skomponowanych przez 45 kompozytorów. Oprócz utworu Agaty Zubel w finale nagrody znalazły się utwory: Cezarego Duchnowskiego – acc++ca, Jerzego Kornowicza – Wielkie Przejście, Marcina Stańczyka – Sighs i Artura Zagajewskiego – Stabat Mater.

Partyturę nagrodzonego utworu Agaty Zubel można oglądać do końca kwietnia na stronie internetowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: http://issuu.com/pwmedition

Share on Facebook
Więcej…
 
Czwarta Symfonia - Górecki z krwi i kości PDF Drukuj Email

Czwarta Symfonia Góreckiego. Już jest! (Gazeta.pl)W sobotę, 12 kwietnia 2014 roku w gmachu Royal Festival Hall w Londynie odbyła się prapremiera długo oczekiwanej IV SymfoniiHenryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu London Philharmonic Orchestra. Pracę po zmarłym w 2010 roku kompozytorze dokończył jego syn, Mikołaj Górecki.

- Jeśli [...] ktoś sądził, że Czwarta będzie "powtórką" z Trzeciej, grubo się zawiedzie. - napisał w recenzji koncertu na łamach "Gazety Wyborczej" znany krytyk muzyczny, Jacek Hawryluk. - "Trzecia i pół" - też nie. Jeśli z kolei ktoś przypuszczał, że ręka syna - Mikołaja Góreckiego, który kończył partyturę pozostawioną przez ojca - zdominuje Czwartą, też się pomylił. To Górecki ojciec z krwi i kości.

PRZECZYTAJ: cały artykuł - Jacek Hawryluk Czwarta Symfonia Góreckiego. Już jest!, Gazeta.pl [2014-04-14] - plik pdf

Share on Facebook
 
Gwarancja Kultury 2014 dla Mariusza Kwietnia PDF Drukuj Email

Gwarancje Kultury 2014Mariusz Kwiecień otrzymał Gwarancję Kultury 2014 w kategorii muzyki poważnej - za wspaniałe kreacje wokalne na scenach całego świata, a szczególnie za występ w Eugeniuszu Onieginie na otwarcie sezonu 2013/2014 w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, w którym artysta potwierdził, że jest jednym z najwybitniejszych współczesnych barytonów świata.

Już po raz dziewiąty kapituła konkursu, w skład której wchodzą redaktorzy TVP Kultura i współpracujący z Anteną krytycy, wybrała laureatów Gwarancji Kultury. Nagrody zostały przyznane w kategoriach: literatura, teatr, film, muzyka poważna, jazz, rock i inne, sztuki wizualne, menedżer kultury, kultura w sieci. Zdobyli je – oprócz Mariusza Kwietnia – także: Małgorzata Rejmer, Paweł Demirski i Monika Strzępka, Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze i Zbigniew Waleryś, Dominik Wania, Slavs and Tatars, Monika Sznajderman i portal Dwutygodnik.com. Specjalne nagrody mistrzowskie Supergwarancje odebrali Andrzej Wajda i Martin Scorsese.

Uroczystość wręczenia nagród, która odbyła się 11 kwietnia 2014 roku o godz. 20:00 w Telewizji Polskiej, uświetnił koncertem Tomasz Stańko z zespołem Kroke.
Share on Facebook
 
Chór Polskiego Radia w hołdzie Janowi Pawłowi II PDF Drukuj Email

Próg nadzieiPremiera 2-płytowego albumu Próg nadziei - w hołdzie Janowi Pawłowi II, przygotowanego przez Chór Polskiego Radia w związku z kanonizacja bł. Jana Pawła II, będzie miała miejsce 14 kwietnia 2014 roku.

Po raz pierwszy zebrane zostały utwory do tekstów Karola Wojtyły, utwory Jemu dedykowane oraz powstałe z inspiracji Jego życiem. Znalazły się tu kompozycje wielu, wspaniałych kompozytorów polskich, m.in.: Józefa Świdra, Juliusza Łuciuka, Henryka Jana Botora, Andrzeja Koszewskiego, Wojciecha Widłaka, Pawła Sydora, Marcela Chyrzyńskiego, Sławomira Czarneckiego, ks. Wojciecha Kałamarza. Głównym wydawcą płyty jest Polskie Radio S.A.

Koncert promujący to wyjątkowe nagranie odbędzie się 21 kwietnia 2014 roku o godzinie 16.00 w Bazylice Archikatedralnej p.w Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Chórem Polskiego Radia dyrygować będzie Włodzimierz Siedlik, kierownictwo artystyczne Izabela Polakowska. Koncert wzbogaci jeszcze jedno niecodzienne wydarzenie. W jego programie znajdzie się światowe prawykonanie kompozycji Kyrie Henryka Mikołaja Góreckiego. Niepublikowane dotąd dzieło, pochodzące z zbiorów renomowanego wydawnictwa Boosey & Hawkes zaprezentuje Chór Polskiego Radia wraz ze znakomitą Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy - Aukso pod dyrekcją Marka Mosia.
Share on Facebook
 
Beethoven i idea wolności PDF Drukuj Email

XVIII Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena 2014XVIII Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbędzie się w dniach 6-18 kwietnia 2014 roku. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest Beethoven i idea wolności, stąd w programie festiwalowych wydarzeń znajdziemy liczne odniesienia do twórczości zaangażowanej, konkretyzującej poprzez sztukę idee walki o wyzwolenie.

Festiwal uwypukli znaczenie Beethovena jako jednego z pierwszych kompozytorów, w którego twórczości i postawie artystycznej mocno rezonują hasła i idee wolnościowe zarówno wieku oświecenia, jak i Rewolucji Francuskiej. W programie obok dzieł – emblematów idei wolności, takich jak Symfonia Eroica, czy opera Fidelio Beethovena, znajdzie się również Ifigienia naTaurydzie, opera reformatora gatunku Ch. W. Glucka podejmująca wątek osobistego poświęcenia w imię wyzwolenia zbiorowości (wykonana z okazji 300. rocznicy urodzin kompozytora) oraz kantata Seid nüchtern und wachet A. Schnittkego (przedstawiona z okazji 80. rocznicy urodzin kompozytora).

Podczas Festiwalu wręczona zostanie International Classical Music Award (ICMA), przyznawana przez grono krytyków muzycznych reprezentujących 13 krajów z całego świata. W 2010 r oku nagroda zastąpiła słynne MIDEM Classical Awards, przyznawane podczas targów fonograficznych w Cannes. Od tamtego czasu odbyły się trzy edycje nagrody ICMA: w 2011 roku w Tampere, w 2012 roku w Nantes i w 2013 - w Mediolanie. Uroczystość wręczenia nagród w Warszawie odbędzie się 12 kwietnia 2014 roku.

Share on Facebook
Więcej…
 
Nagroda Choc de Classica dla płyty z muzyką Pawła Łukaszewskiego PDF Drukuj Email

Nagroda Choc de Classica dla płyty z muzyką Pawła Łukaszewskiego Paweł Łukaszewski otrzymał nagrodę Choc de Classica za płytę Missa de Maria a Magdala (Missa bremgartensis), wydanej nakładem DUX w cyklu „Musica Sacra”. Wyróżnienie przyznane zostało przez francuski magazyn „Classica” (nr 161, kwiecień 2014).

Nagroda stanowi też uznanie dla wykonawców dzieła: Jana Borowskiego - dyrygenta, Chóru Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej, Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej - sopranu, Tomasza Sadownika - barytonu, Śląskiej Orkiestry Kameralnej.

Missa de Maria a Magdala (Missa bremgartensis) powstała w 2010 roku na zamówienie dyrygenta Marco Castelliniego, działającego w Bremgarten (od nazwy miasta pochodzi drugi człon nazwy dzieła). Autorem tekstu jest ks. Sylwester J. Kwiatkowski, proboszcz tamtejszej parafii. Paweł Łukaszewski przyznaje, że pomimo napisania już dwóch mszy (Missa pro Patria oraz Messa per voci e fiati) rozpoczął pracę nad tą partyturą ze szczególnym zapałem. Wielką inspiracją był dla niego tekst ks. Kwiatkowskiego, który na nowo otworzył mu oczy na postać świętej Marii Magdaleny.

W recenzji płyty, która opublikowana została na łamach magazynu „Classica”, uznano Pawła Łukaszewskiego za godnego następcę Pendereckiego, Góreckiego i Lutosławskiego.

Share on Facebook
 
Rejestracja na II Konwencję Muzyki Polskiej PDF Drukuj Email

Instytut Muzyki i TańcaInstytut Muzyki i Tańca zaprasza do zgłaszania swojego udziału w II Konwencji Muzyki Polskiej, która odbędzie się w dniach 12-14 maja 2014 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

W celu potwierdzenia obecności należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie www.konwencjamuzyki.pl w zakładce rejestracja. Termin zgłoszeń upływa 4 maja 2014 roku.

Organizatorem Konwencji jest Instytut Muzyki i Tańca we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich i Polską Radą Muzyczną.

Share on Facebook
 
Nominacje do Fryderyków 2014 ogłoszone PDF Drukuj Email

Fryderyk 2014Akademia Fonograficzna ogłosiła 12 lutego 2014 roku nominacje do 20. jubileuszowej edycji nagród muzycznych – Fryderyk 2014. Walczyło o nie łącznie 1110 artystów, albumów i singli. W poszczególnych kategoriach konkurowało 196 albumów z polską muzyką rozrywkową, 71 albumów jazzowych, 114 albumów z muzyką poważną i 173 single.

Wśród nominacji w muzyce poważnej znalazły się wydawnictwa nagrane z udziałem Krzysztofa Pendereckiego, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka i Łukasza Borowicza. Uhonorowani zostali twórcy uznani i o bogatym już dorobku, jak Andrzej Dobber, Władysław Kłosiewicz, Jadwiga Rappé, Elżbieta Towarnicka, Polska Orkiestra Radiowa, Polski Chór Kameralny, zespół Camerata Silesia, czy Chór „Musica Sacra”. Wyróżnieni zostali także reprezentanci młodszego pokolenia, m.in.: Agata Zubel (za album el Derwid), Miłosz Bembinow (za płytę Astrolabium Sings Bembinow), Maciej Zieliński (za V Symphony), Mikołaj Górecki (za Works for String Orchestra), Aleksandra Kurzak (za Bel raggio), Janusz Wawrowski (za Aurorę), Rafał Blechacz (za Polonezy Chopina) oraz – za solowe albumy – Anna Radziejewska i Katarzyna Budnik-Gałązka. Ponad połowa nominowanych płyt poświęcona została polskiej muzyce XX i XXI wieku, w tym takim kompozytorom, jak Henryk Mikołaj Górecki, Witold Lutosławski (5 albumów), Wojciech Kilar, Marian Borkowski, Paweł Łukaszewski, Piotr Moss i Krzysztof Penderecki. Nie zabrakło również kilku ciekawostek, jak Harnasie Karola Szymanowskiego nagrane z udziałem Sebastiana Karpiela-Bułecki i zespołu Zakopower czy płyty Lutosławski Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci Doroty Miśkiewicz i grupy Kwadrofonik. Nominacje do tytułu Artysty Roku uzyskali: Piotr Beczała, Rafał Blechacz, Paweł Gusnar, Paweł Łukaszewski i Apollon Musagete Quartet.

Jak co roku Akademia Fonograficzna honoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. W edycji 2014 to szczególne wyróżnienie - nagrodę Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych – Rada Akademii Fonograficznej w kategorii muzyki poważnej przyznała światowej sławy skrzypkowi i pedagogowi Konstantemu Andrzejowi Kulce.
Share on Facebook
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 46

ZKP

Panufnik 2014

Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

POLMIC poleca

www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl

19 kwietnia 2014 roku na scenie Opery Wrocławskiej z jedynym koncertem w Polsce wystąpi Piotr Beczała, światowej sławy polski tenor, gwiazda nowojorskiej Metropolitan Opera.

Artysta uważany jest za jednego z najlepszych śpiewaków operowych ostatnich lat, a jego występy przyjmowane są entuzjastycznie przez krytykę muzyczną i widzów na całym świecie. Na scenie Opery Wrocławskiej artysta wykona lubiane przez publiczność słynne arie operowe, m.in. arię Stefana ze Strasznego dworu Moniuszki, arię Księcia Parmi veder le lagrime z Rigoletta Verdiego czy arię L'amour! L'amour... Ah! Leve-toi, soleil z Romea i Julii Gounoda, a także arie z operetek Straussa, Kálmána i Lehára.
Więcej...

Seminarium gordonowskie: Uczenie się gry na instrumentach - Wrocław, 1-2 maja 2014

Międzynarodowe Seminarium Uczenie się gry na instrumentach z Marilyn Lowe (USA) w roli głównej odbędzie się w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w dniach 1-2 maja 2014 roku.

Warsztaty skierowane są do nauczycieli, studentów, muzyków którzy interesują się procesem uczenia się muzyki, w tym audiacją i improwizacją. Podczas zajęć przybliżone zostaną założenia teorii uczenia się muzyki prof. Edwina E. Gordona. Seminarium promuje wypracowaną metodykę pedagoga z 40-letnim stażem - Marilyn Lowe oraz własne zrealizowane w Polsce projekty: MUZOPOLIS na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz m.in. Społeczną Muzyczną Szkołę w Poznaniu im. prof. E.E. Gordona.

PRZECZYTAJ: Folder Seminarium z formularzem zgłoszenia - plik PDF

Więcej...

Mistrzowski Konkurs dla Pedagogów Muzyki - Warszawa, 11-14 kwietnia 2014

Mistrzowski Konkurs dla Pedagogów Muzyki jest to projekt skierowany do Pedagogów, chcących podnieść swoje kwalifikacje oraz udoskonalić umiejętności wykonawcze. Organizatorzy konkursu kierują się zasadą, że „prawdziwy” nauczyciel, to nauczyciel aktywny, grający na instrumencie, który może pokazać prawidłową realizację fragmentów utworu, prawidłowy układ ręki na instrumencie i sposoby rozwiązania problemów technicznych. Wielu pedagogów z różnych powodów życiowych nie mogło kontynuować kariery solisty, kameralisty i muzyka koncertowego. Dla ich dalszego rozwoju, z korzyścią dla Ucznia i Szkoły organizowana jest już 2. edycja projektu Mistrzowski Konkurs dla Pedagogów Muzyki.

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!
    linki

Partnerzy POLMIC

IAMIC

Projekty POLMIC

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 

Raport 2008

Mecenasi POLMIC

MKIDN
IMIT
ZAiKS
 
 
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information