24 lipca 2014
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Maria Szymanowska

postać

dnia

Maria

Szymanowska

Szymanowska Maria Ballades & Romances

płyta

dnia

Szymanowska Maria

Ballades & Romances

Siwiński Jarosław Chopin Elements

kompozycja

dnia

Siwiński Jarosław

Chopin Elements

Dziadek  Magdalena, Moll  Lilianna M.

książka

dnia

Dziadek Magdalena, Moll Lilianna M.

"Oto artyści pełnowartościowi, którzy są kobietami..." Polskie kompozytorki 1816-1939

WITAMY

Portal Polmic.pl jest pierwszym i jak dotąd jedynym w sieci serwisem internetowym, poświęconym w całości tylko i wyłącznie muzyce polskiej. Nadrzędnym jego celem jest informowanie o bieżącej aktywności środowiska muzycznego w Polsce oraz polskich muzyków za granicą, a także dostarczanie aktualnych, kompleksowych wiadomości o polskich artystach, instytucjach muzycznych i publikacjach o muzyce. Służy temu zarówno sam portal internetowy, jak i dołączona do niego osobna aplikacja bazy danych o utworach i kompozytorach oraz Newsletter, rozsyłany do zarejestrowanych użytkowników serwisu.
Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego portalu - bądź na bieżąco z muzyką polską!

NOWA MUZYKA POLSKA

LogowanieJSTOR online

JSTOR
Chcesz wejść?
Skontaktuj się z nami!

 

Nowości książkowe

Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki
Nakładem warszawskiego wydawnictwa DiG na początku lutego 2014 roku ukazała się książka Sławomiry Żerańskiej-Kominek Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki. Autorka zajmuje się w niej muzyką w szeroko pojętym i interdyscyplinarnie ujmowanym kontekście kultury symbolicznej. Rozważa m.in. zagadnienie początków muzyki, wiązane ze śpiewem ptaków, przedstawia postać muzyka w jego różnych kulturowo–historycznych wcieleniach, interpretuje muzykę w obrazach Tycjana i Gentile da Fabriano, wreszcie przedstawia stosunek Karola Szymanowskiego do kultury Orientu.
Więcej...

Nowości płytowe

Muzyka Polska Dzisiaj - kolekcja płyt
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Polskim Radiem S. A., Polskie Centrum Informacji Muzycznej zainicjowało w 2013 roku serię płytową Muzyka Polska Dzisiaj. Wydanych zostało 10 monograficznych płyt kompaktowych audio, poświęconych twórczości współczesnych kompozytorów polskich różnych generacji, mieszkających i działających w Polsce i poza granicami kraju: Zbigniewa Penherskiego, Lidii Zielińskiej, Magdaleny Długosz, Tadeusza Wieleckiego, Anny Zawadzkiej-Gołosz, Jacka Grudnia, Jarosława Siwińskiego, Michała Talmy-Sutta, Ewy Trębacz oraz Aleksandra Kościowa.
Więcej...

Kolekcja Muzeum Narodowego - Średniowiecze
3 grudnia 2013 roku miał premierę najnowszy album z serii „Kolekcja Muzeum Narodowego”
, wydawanej przez Parlophone Music. Tym razem całą uwagę poświęcono sztuce i muzyce średniowiecznej. W serii ukazały się jak dotąd tytuły: Muzyka Dawna, Szymanowski, Szymański/Glass/Górecki/Reich, Beethoven, Strawiński, Szostakowicz oraz Barok. W grudniu ukaże się także szczególny album zatytułowany Zima.
Więcej...
DUX

We lutym 2013 roku znana firma fonograficzna DUX przekazała do fonoteki Polskiego Centrum Informacji Muzycznej swoje najnowsze publikacje CD.
ZOBACZ: lista płyt
XVIII Festiwal „Europa – Toruń. Muzyka i Architektura” 2014
42. Letnie Koncerty Organowe i Kameralne im. Eugeniusza Brańki we Władysławowie
VII Letni Festiwal Nowego Miasta 2014
aktualności
Doroczne i Honorowe Nagrody ZKP 2014 przyznane PDF Drukuj Email
Związek Kompozytorów PolskichW dniu 15 lipca 2014 roku Jury w składzie: Sławomira Żerańska-Kominek (przewodnicząca), Magdalena Długosz, Alicja Matracka-Kościelny, Jerzy Kornowicz i Tadeusz Wielecki przyznało Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich. Laureatkami Nagród zostały:
  • Marta Szoka – za wybitne osiągnięcia naukowe, w szczególności za książkę George Crumb. Muzyka onirycznych wizji i magicznych formuł. Za wyjątkową aktywność w działaniach na rzecz kultury muzycznej;
  • Agata Zubel – za wybitne osiągnięcia twórcze, w szczególności za utwory: Cascando, Not I, IN.

Doroczna Nagroda Związku Kompozytorów przyznawana jest od 1949 roku polskim kompozytorom, wykonawcom, muzykologom, pedagogom i organizatorom życia muzycznego za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe. Wśród dotychczasowych laureatów są : Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki i Bogusław Schaeffer.

W dniu 25 czerwca 2014 Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało także tegoroczne Nagrody Honorowe Związku Kompozytorów Polskich za zasługi dla promocji muzyki polskiej. Otrzymali je:

  • Szymon Bywalec – za znakomite interpretacje utworów polskich kompozytorów współczesnych w kraju i za granicą, za współtworzenie Orkiestry Muzyki Nowej i liczne działania popularyzatorskie;
  • Iwona Lindstedt – za upowszechnianie wiedzy o muzyce współczesnej - zwłaszcza polskiej, w publikacjach oraz w internecie.

Nagroda Honorowa Związku Kompozytorów Polskich przyznawana jest od 1971 roku. Wśród jej laureatów są: Nadia Boulanger, Bohdan Wodiczko, Stefania Woytowicz, Ivan Monighetti, Iannis Xenakis, Adrian Thomas, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Chłopecki, Kwartet Wilanów, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Wim Boerman z Orkiestrą „Ereprijs” i Polskie Radio Program 2.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas 57. Festiwalu „Warszawska Jesień” 23 września 2014 roku o godz. 12.00 w siedzibie ZKP w Warszawie (przy Rynku Starego Miasta 27).

Share on Facebook
 
Jubileuszowa LETNIA FILHARMONIA aukso - w Wigrach i Pieninach PDF Drukuj Email

XV LETNIA FILHARMONIA aukso 2014XV LETNIA FILHARMONIA aukso odbędzie się w Wigrach w dniach 25 lipca – 2 sierpnia 2014 roku i – po raz pierwszy w południowej odsłonie – w Pieninach w dniach 8-10 sierpnia 2014 roku. Głównym rysem jubileuszowej edycji festiwalu będzie osoba i twórczość Andrzeja Panufnika (stulecie urodzin). Wykonane zostaną trzy jego utwory: Koncerty skrzypcowy i wiolonczelowy, Suita staropolska.

Honorowym Gościem Festiwalu będzie żona Andrzeja Panufnika, Lady Camilla Jessel Panufnik z Wielkiej Brytanii, która spotka się ze słuchaczami, aby opowiedzieć o swoim domu rodzinnym i życiu z wybitnym polskim kompozytorem.

Podczas Festiwalu będzie także okazja do zaprezentowania nowego programu AUKSO z zespołem muzyki etniczno-jazzowej Vołosi (triumfatorów Festiwalu Nowa Tradycja 2010), który w sposób szczególny zabrzmi zwłaszcza w południowym regionie Polski - na ziemiach, z których pochodzą tematy niektórych utworów. Nie zabraknie również arcydzieł klasyki (utworów Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna).

XV LETNIA FILHARMONIA aukso będzie próbą podsumowania dotychczasowego dorobku tyskiego zespołu, od początku działającego pod kierownictwem wybitnego skrzypka, kameralisty i dyrygenta, Marka Mosia. 14 lat temu AUKSO było jeszcze zespołem studenckim i w ramach warsztatów wybrało się do (nieistniejącego już dziś) Domu Pracy Twórczej w Wigrach, aby przez kilkanaście letnich dni intensywnie popracować. Efektem były pierwsze publiczne koncerty dla mieszkańców Suwalszczyzny i wczasowiczów przebywających w tym regionie. Po 14 latach do udziału w jubileuszowej edycji rozbudowanego już, corocznego Festiwalu zaproszeni zostali "ojcowie chrzestni" orkiestry - artyści, którzy dali jej na tym początkowym etapie bezcenny impuls i zachętę do wytężonej pracy nad poziomem artystycznym - pianista Janusz Olejniczak oraz wiolonczelista Andrzej Bauer. Nie zabraknie wśród solistów także artystów młodszego pokolenia, o wybitnych już jednak osiągnięciach (liczne nagrody na konkursach międzynarodowych) i dokonaniach (udział w renomowanych festiwalach w Polsce i za granicą). Należą do nich wiolonczelista Marcin Zdunik i pianistka Aleksandra Świgut, a także skrzypek Janusz Wawrowski.

Centralne miejsce w programach koncertów zajmie twórczość Andrzeja Panufnika, świetnego dyrygenta i jednego z najbardziej utalentowanych kompozytorów polskich w czasach powojennych (syna wybitnego polskiego konstruktora skrzypiec), którego stulecie urodzin obchodzimy w 2014 roku. Od wielu lat śląskie środowisko muzyczne podtrzymuje kontakty z rodziną kompozytora mieszkającą w Anglii. Zaszczytem będzie możliwość goszczenia Lady Panufnik, która w tym wyjątkowym również dla niej roku, aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach dedykowanych pamięci jej męża.

W ramach ciągłego poszerzania repertuaru klasycznego orkiestry AUKSO Marek Moś zadyryguje na Festiwalu dwoma arcydziełami – III i IV Symfonią Ludwiga van Beethovena (w ubiegłym roku wykonane zostały I i II Symfonia, entuzjastycznie przyjęte przez publiczność). W związku z tym do stałego tj. smyczkowego składu orkiestry kameralnej doangażowana zostanie sekcja dęta oraz perkusyjna. Skład ten wykorzystany zostanie także do wykonania Koncertu wiolonczelowego Andrzeja Panufnika, Roberta Schumanna, Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina oraz przede wszystkim Koncertu potrójnego na fortepian, skrzypce i wiolonczelę C-dur Ludwiga van Beethovena. Jeden z wieczorów, jak co roku, przeznaczony zostanie na muzykę z pogranicza klasyki i innych nurtów muzycznych. Tym razem posłuchamy nieco muzyki etnicznej. Bogate doświadczenia orkiestry AUKSO i Marka Mosia poszerzą się bowiem o współpracę z zespołem Vołosi. Formacja ta w 2010 roku odniosła ogromny sukces na Festiwalu "Nowa tradycja" w Warszawie, a w 2011 zdobyła Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. Zespół czerpie inspirację z ludowej tradycji muzycznej Karpat, gra w sposób żywiołowy, łącząc oryginalne i odległe od wszelkich banałów aranżacje z klasycznym kunsztem wykonawczym.

Wydarzeniom koncertowym będzie towarzyszył wątek edukacyjny – warsztaty pianistyczno-kameralne pod artystyczną pieczą solistów Festiwalu.

Share on Facebook
Więcej…
 
Znamy finalistów Transatlantyk Film Music Competition 2014 PDF Drukuj Email

Transatlantyk Festival Poznań 2014Jury pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka wyłoniło finalistów 4. międzynarodowego konkursu kompozytorskiego Transatlantyk Film Music Competition. Spośród 220 nadesłanych prac jury wybrało 11 najlepszych, które zmierzą się w finałowej rywalizacji 13 sierpnia 2014 roku w Poznaniu.

Do finału Transatlantyk Film Music Competition 2014 zakwalifikowali się: Chad Cannon (USA), Antonio Di Iorio (Włochy), Maciej Dobrowolski (Polska), Paweł Górniak (Polska), Kamil Hamulczyk (Polska), Marcin Maślanka (Polska), Marcin Partyka (Polska), Marcin Sadowski (Polska), Moritz Schmittat (Niemcy), Joep Sporck (Dania), Soojo Yoon (Korea Południowa/USA). Kolejność nie jest związana z punktacją. Poziom tegorocznego konkursu był niezwykle wysoki.

Transatlantyk Film Music Competition to konkurs dla kompozytorów, którzy cenią sobie możliwość opracowania muzyki w najdrobniejszych szczegółach. Transatlantyk Festival Poznań udostępnia młodym twórcom materiały video, do których kompozytorzy stworzyć mają oryginalne ścieżki dźwiękowe. Organizatorzy pozostawiają nieograniczone pole dla wyobraźni młodych twórców. Wybór składu zespołu wykonawczego oraz charakteru muzyki leży wyłącznie w gestii uczestników konkursu. Nadesłane prace oceniane są następnie przez międzynarodową komisję złożoną z wybitnych specjalistów (kompozytorów, muzykologów, osób związanych z przemysłem filmowym). Publiczność poznaje jedynie wybraną, elitarną grupę 10 finalistów. Zwycięzca konkursu otrzyma: tytuł Transatlantyk Young Composer 2014 oraz Transatlantyk Young Composer Award – First Prize w wysokości 40 000 PLN.

Więcej informacji na temat Transatlantyk Film Music Competition: www.transatlantyk.org

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Share on Facebook
 
Polscy pianiści na festiwalu w Nowym Jorku PDF Drukuj Email

IKIF 2014W lipcu 2014 roku polscy pianiści Grzegorz Niemczuk i Magdalena Baczewska wystąpią na Festiwalu „International Keyobard Institute & Festival” w Nowym Jorku.

Grzegorz Niemczuk otrzymał zaproszenie do wygłoszenia dwóch wykładów: o historii i interpretacji mazurków Chopina i Szymanowskiego (20 lipca) oraz o Koncercie fortepianowym Andrzeja Panufnika z okazji jubileuszu 100. rocznicy urodzin kompozytora (26 lipca). Ponadto artysta wystąpi również podczas koncertu na sali koncertowej Mannes College w ramach Dorothy MacKenzie Awards.

Magdalena Baczewska wystąpi z recitalem 17 lipca.

Więcej informacji – na stronie festiwalu: www.ikif.org

Share on Facebook
 
Utwór Piotra Jędrzejczyka na pokładach Eurolotu PDF Drukuj Email

Piotr JędrzejczykUtwór Flight of dreams skomponowany przez Piotra Jędrzejczyka (na zdjęciu), studenta II roku kompozycji w klasie prof. zw. Krzysztofa Olczaka w Akademii Muzycznej w Gdańsku, rozbrzmiewa od 21 lipca 2014 roku na pokładach Bombardierów Q400 Eurolotu. Nowa muzyka tzw. boardingowa (czyli odtwarzana w momentach, gdy pasażerowie wchodzą oraz opuszczają pokład samolotu) została wybrana w drodze konkursu zorganizowanego przez polskiego przewoźnika.

„Stwórz Boarding Music na pokłady samolotów eurolot.com!” – pod takim tytułem Eurolot zorganizował na początku tego roku konkurs skierowany do studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Spośród licznych zgłoszeń, do finału konkursu wybrano 5 utworów. Kompozycję laureata nagrał w profesjonalnym studio uznany pianista, pedagog gdańskiej Akademii - Maciej Gański.

- Jesteśmy pierwszą linią lotniczą w Polsce, która zorganizowała tego typu konkurs na muzykę boardingową. Jako nowoczesna i dynamiczna firma wspieramy młode talenty, a ten konkurs był właśnie szansą dla muzyków. Nawiązaliśmy współpracę z Akademią Muzyczną w Gdańsku, która wsparła nas w realizacji pomysłu. Pragniemy, aby wybrana przez nas muzyka wprowadzała pasażerów w dobry nastrój podczas rejsów na pokładach Eurolotu – powiedziała Joanna Bielińska, kierownik personelu pokładowego i produktu Eurolot SA.

- Inspiracją przy pisaniu utworu był sam program konkursu. Niemalże od razu po rozpoczęciu pracy nad kompozycją zrodziły się w mojej głowie główne pomysły utworu. Oczywistym zdawało się, że musi być on lekki, przyjemny dla ucha, lecz przy tym niezbyt monotonny. Chciałem za pomocą muzyki wnieść na pokłady samolotów pogodny nastrój i lekki powiew przygody – mówi Piotr Jędrzejczyk, autor nowej muzyki boardingowej Eurolotu.

Więcej informacji – na stronie: www.amuz.gda.pl
Share on Facebook
 
Jubileuszowy Festiwal Bachowski w Świdnicy PDF Drukuj Email

Międzynarodowy Festiwal BachowskiMiędzy 25 lipca a 3 sierpnia 2014 roku odbędzie się w Świdnicy XV Międzynarodowy Festiwal Bachowski. Jego program jak co roku wypełni muzyka dawna w najpiękniejszych historycznych wnętrzach.

Festiwal Bachowski w Świdnicy odbywa się zawsze na przełomie lipca i sierpnia w najpiękniejszych zabytkach miasta i Ziemi Świdnickiej. Organizatorem jest fundacja im. J.S. Bacha z prezesem w osobie Ryszarda Wawryniewicza, a dyrektorem artystycznym Jan Tomasz Adamus.

W programie jubileuszowej edycji Festiwalu znajdą się m.in. kantaty Bacha, pieśni Mendelssohna, utwory Mozarta, Haydna, Beethovena, Chopina i innych wybitnych kompozytorów. Zabrzmią też dwa wielkie tytuły operowe: Dydona i Eneasz Henry’ego Purcella oraz Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta w interpretacji zespołu Capella Cracoviensis. Wystąpią m.in. legendarny angielski dyrygent Andrew Parrott oraz berlińska Akademie für Alte Musik.

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
VII Letni Festiwal Nowego Miasta PDF Drukuj Email

VII Letni Festiwal Nowego Miasta 2014Cezariusz Gadzina, kwartet saksofonowy Morpheus, orkiestra Warsaw Camerata i Karolina Paczyńska na rozpoczęcie VII Letniego Festiwalu Nowego Miasta.

W Warszawie w dniach od 26 lipca do 10 sierpnia 2014 roku już po raz siódmy odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta, dedykowany miłośnikom muzyki polskiej, zabytków i historii warszawskiego Nowego Miasta. W ciągu trzech weekendów tegorocznej edycji odbędzie się 12 imprez. Program festiwalu jak zawsze bardzo różnorodny i niezwykle ciekawy. Można więc wybrać się na koncerty plenerowe, koncerty orkiestrowe w nowomiejskich kościołach, spacery z przewodnikiem po Nowym Mieście oraz koncerty przygotowane specjalnie dla najmłodszych.

W pierwszym tygodniu festiwalowym w sobotę 26 lipca o godz. 11:30 w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) wystąpi kwartet saksofonowy Morpheus. Następnie o 12:30 sprzed kościoła św. Jacka (ul. Freta 10) będzie można wyruszyć z przewodniczką Karoliną Paczyńską, trasą wiodącą przez pałace Nowego Miasta. W niedzielę 28 lipca o godz. 11:30 najmłodsi słuchacze spotkają się z Filharmonią Przedszkolaka w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a). Tego samego dnia o godz. 13:00 w kościele p.w. św. Jacka (ul. Freta 10) wydarzenia pierwszego weekendu festiwalowego zamknie Koncert Warszawski – prezentujący muzykę kompozytorów związanych z Warszawą. Zabrzmią więc utwory: Fryderyka Chopina, Andrzeja Panufnika i Macieja Małeckiego. Wystąpi saksofonista Cezariusz Gadzina i orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego.

Kolejne weekendy festiwalowe to w dalszym ciągu muzyka polska i zwiedzanie Nowego Miasta: w soboty - koncerty plenerowe w wykonaniu duetu perkusyjnego Piotr Iwicki i Milo Kurts (2 sierpnia) oraz tria stroikowego Wachnik Trio (9 sierpnia) i spacery z przewodniczką Karoliną Paczyńską. W niedzielne przedpołudnia najmłodszych czeka dalsza podróż w świat muzyki w towarzystwie Filharmonii Przedszkolaka. Muzyka polska w festiwalowe niedziele to muzyczne rarytasy. W wykonaniu zespołu muzyki dawnej La Tempesta (3 sierpnia), pierwszy raz w Warszawie zabrzmią Psalmy Pokutne renesansowego kompozytora Szymona Madelki, a na finał tegorocznego VII Letniego Festiwalu Nowego Miasta Kwartet Wilanów (10 sierpnia) wykona muzykę Karola Kurpińskiego, Karola Szymanowskiego i Władysława Słowińskiego.

Wszystkie wydarzenia VII LFNM 2014 będą odbywać się na warszawskim Nowym Mieście: przedpołudniowe koncerty plenerowe w soboty i w niedziele w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) i niedzielne koncerty w kościołach: pw. św. Jacka (ul. Freta 10), Stygmatów św. Franciszka (ul. Zakroczymska 1) i Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Przyrynek 2).

Wstęp na wszystkie koncerty i spacery z przewodnikiem jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

zobacz: program Festiwalu

Share on Facebook
 
Polacy zwycięzcami Konkursu Seiferta PDF Drukuj Email

Bartosz DworakSkrzypkowie z Hiszpanii, Słowacji, oraz Polski zdobyli nagrody w zakończonym 19 lipca 2014 roku I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Wśród nagrodzonych królują Polacy, bo to oni - zdaniem jury – okazali się najwspanialszymi kontynuatorami skrzypcowego geniuszu patrona Konkursu.

- Zbyszek byłby z Was dumny! I mówię nie tylko o tych skrzypkach, którzy zdobyli główne nagrody, ale o wszystkich dziesięciu, którzy zakwalifikowali się do półfinałów i finałów. Wszyscy pokazaliście jak wspaniałymi i wrażliwymi jesteście artystami. Jestem przekonana, że Zbyszek potwierdziłby moje słowa – podkreśla tuż po ogłoszeniu wyników Konkursu żona artysty - Agnieszka Seifert.

Laureatów odbywającego się po raz pierwszy Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta poznaliśmy podczas koncertu galowego w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. I nagrodę (10.000 Euro) zdobył 26-letni Bartosz Dworak (na zdjęciu), którego miłośnicy jazzu mogli już podziwiać jako laureata wielu polskich konkursów. II nagrodę (5.000 Euro) odebrał pochodzący z Hiszpanii Apel-les Carod Requesens. III nagrodę jury postanowiło zaś przyznać ex aequo Romanowi Janosce ze Słowacji (1.000 Euro) i polskiemu skrzypkowi Dawidowi Lubowiczowi (1.000 Euro).

W gronie nagrodzonych znalazł się jeszcze jeden młody wiolinista z Polski, pochodzący z doskonale znanej krakowskiej rodzimy muzycznej Stanisław Słowiński, który zdobył nagrodę publiczności. Specjalną nagrodę ustanowił również Adam Balas, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie przez trzy dni odbywały się półfinałowe i finałowe przesłuchania konkursowe. Nagrodę w postaci zaproszenia do koncertu w Lusławicach odebrał Dawid Lubowicz. Jurorzy, jak też sami konkursowicze podkreślali ponadto znakomite przygotowanie, profesjonalizm i doskonałą współpracę z zespołem Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio, które akompaniowało wszystkim biorącym udział w tym czterodniowym maratonie skrzypkom.

Kolejna edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta odbędzie się w 2016 roku. Organizatorem Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta jest Fundacja im. Zbigniewa Seiferta. Wydarzenie przygotowane zostało we współpracy z Letnim Festiwalem Jazzowym w Piwnicy pod Baranami i Festiwalem Emanacje.
Share on Facebook
 
Źródła i Inspiracje - Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny w Krakowie PDF Drukuj Email

Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje” 2014Przez dwa wakacyjne tygodnie, od 14 do 25 lipca 2014 roku Akademia Muzyczna w Krakowie będzie rozbrzmiewać muzyką perkusyjną w międzynarodowym wykonaniu. Po raz dziesiąty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje”.

Festiwal poprzedzi III edycja Kursów Perkusyjnych ASTAPER, prowadzonych wspólnie przez cztery europejskie uczelnie muzyczne: Musik Hohschule Freiburg, Conservatorio Superior J. Rodrigo z Valencji, Conservatorio C. Pollini z Padwy i Akademię Muzyczną z Krakowa. Jednym z elementów Festiwalu będzie koncert przygotowany przez uczestników kursów, studentów tychże uczelni, pod okiem wybitnych pedagogów – perkusistów, profesorów: Bernharda Wulffa, Massimo Pastore i Jana Pilcha. Przez dwa lipcowe tygodnie Akademia Muzyczna w Krakowie będzie rozbrzmiewać muzyką perkusyjną w międzynarodowym wykonaniu. Z zaproszonych gości usłyszymy i zobaczymy – bo aspekt wizualny jest nieodłączną atrakcją muzyki perkusyjnej – wybitnych przedstawicieli różnych odmian muzyki perkusyjnej.

Pierwszy koncert w środę 16 lipca będzie prezentacją utworów przygotowanych przez zespoły z poszczególnych uczelni, biorących udział w kursach. Kolejnym dniem koncertowym będzie sobota 19 lipca, kiedy to wystąpią dwa duety: Drumbassadors z Holandii i Duet Maseli/Głyk z Polski. Drumbassadors to zespół od lat uznawany za jeden z oryginalniejszych i znakomicie odbieranych przez publiczność wykonawców. Ich sposób traktowania zestawów bębnów, na których grają i to, ile muzyki potrafią z nich wydobyć są naprawdę imponujące. Drugi duet to bardzo dobrze znani polskiej publiczności koncertów jazzowych, znakomici wibrafoniści. Koncert ten poprzedzą dwudniowe warsztaty prowadzone przez Wima de Vries i Rene Creemensa czyli duet Drumbassadors (18 i 19 lipca).

Share on Facebook
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 55

ZKP

Panufnik 2014

POLMIC poleca

www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl

Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

Ponad 800 twórców i niemal 160 projektów artystycznych zobaczymy podczas trzech festiwali: Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie, Innych Brzmień Art & Music Festival w Lublinie oraz Innego Wymiaru w Białymstoku organizowanych w ramach projektu Wschód Kultury 2014.

Wschód Kultury to największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce scalające wydarzenia artystyczne mające miejsce w trzech różnych miastach Polski Wschodniej. Rzeszów, Lublin i Białystok organizują festiwale, które łączy wspólna idea: współpraca kulturalna z krajami Partnerstwa Wschodniego oraz budowa porozumienia ponad granicami państw, a w tym roku dzięki wykonawcom z całego świata - nawet kontynentów.

Tegoroczną edycję Wschodu Kultury rozpoczął Europejski Stadion Kultury, odbywający się w dniach 26-29 czerwca 2014 roku w Rzeszowie. Na festiwal złożyło się wiele wydarzeń artystycznych - koncerty, wystawy, przedstawienia, atrakcje dla najmłodszych i inne. Najważniejszym z nich był Koncert Główny, podczas którego usłyszeliśmy specjalnie stworzone na to wydarzenie kolektywy polskich i zagranicznych artystów oraz kultową brytyjską formację White Lies.

Więcej...

VIII Letnie Kursy Metodyczne Muzyki Dawnej - Warszawa, 28 czerwca - 5 lipca 2014

Kierownictwo naukowe i artystyczne: prof. Urszula Bartkiewicz


Letnie Kursy Metodyczne Muzyki Dawnej adresowane są do muzyków, rytmików i tancerzy (na różnych poziomach zaawansowania) - nauczycieli szkół muzycznych wszystkich stopni, studentów i absolwentów uczelni muzycznych, uczniów i absolwentów szkół muzycznych II stopnia, uczniów i nauczycieli szkół baletowych, zespołów kameralnych zajmujących się muzyką dawną oraz grup wokalno-instrumentalno-tanecznych działających przy ośrodkach kulturalnych.

Więcej...

II Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski Opus 966

16 czerwca 2014 rozpoczęła się II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966.

Opus 966 to konkurs dla młodych kompozytorów, organizowany w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przedmiotem konkursu jest utwór sakralny na chór mieszany a cappella do tekstu w języku łacińskim lub polskim.

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!
    linki

Partnerzy POLMIC

IAMIC

Projekty POLMIC

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 

Raport 2008

Mecenasi POLMIC

MKIDN
IMIT
ZAiKS
 
 
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information