Polmic - FB

aktualności

Katowice | Koncert z okazji 40. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”

FS12 grudnia 2021 roku o godz. 19.00 Panteon Górnośląski i Filharmonia Śląska zapraszają wspólnie do katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla na wyjątkowe wydarzenie. Koncertem symfonicznym, przepełnionym muzyką niezwykle emocjonalną i ekspresyjną, upamiętniona zostanie 40. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek”.

16 grudnia 1981 roku oddziały ZOMO i wojska dokonały najkrwawszej pacyfikacji w okresie stanu wojennego – masakry na terenie KWK „Wujek”, gdzie strajkowało około trzech tysięcy górników. 40. rocznica pacyfikacji upamiętniona zostanie wyjątkowym koncertem. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta, wraz ze znakomitą solistką Moniką Sendrowską, uczczą ją muzyką śląskich kompozytorów. Zabrzmi najsłynniejsza symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego, niezwykle liryczna i medytacyjna III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” oraz – premierowo – specjalnie przygotowany na tę okazję utwór Adama Wesołowskiego Śpiewy Aniołów na orkiestrę smyczkową.

III Symfonia Góreckiego to utwór, który poruszył serca milionów na całym świecie. Całość opiera się na trzech częściach, czerpiących tekst z XV-wiecznego polskiego lamentu maryjnego, treści wiadomości napisanej na ścianie celi w kwaterze Gestapo w Zakopanem podczas II wojny światowej oraz śląskiej piosenki ludowej z czasów I Powstania Śląskiego. Niepewność i lęk o bliskich to skojarzenia uniwersalne i bliskie ludziom, niezależnie od czasów, w których żyją. Utwór Śpiewy Aniołów inspirowany jest chęcią przeniesienia słuchacza w świat daleki od ziemskich problemów. W sposób symboliczny odnosi się do światłości, Boga i anielskich chórów.

Materiały prasowe organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/production/katowice-archikatedra-sendrowska-shemet-orkiestra-symfoniczna/ 

Gdańsk | XII Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej

Gdańska Sztuka interpretacjiGdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej to projekt z ponad dziesięcioletnią tradycją. Akordeon pełni w nim rolę pierwszoplanową. Podczas XII edycji w dniach 10–13 grudnia 2021 prezentowane będą awangardowe utwory współczesnych twórców, klasyka literatury akordeonowej oraz transkrypcje.

Koncerty odbywają się w grudniu każdego roku w nietuzinkowych wnętrzach miasta Gdańska: Ratusz Staromiejski, Kościół św. Jana w Gdańsku, Instytut Kultury Miejskiej. Dotychczasowe edycje gościły wiele muzycznych znakomitości. Każdego roku prawykonywane są cenne dla rozwoju literatury akordeonowej kompozycje. Począwszy od 2008 roku na zamówienie GSIMA utwory komponowali: Krzesimir Dębski, Marek Czerniewicz, Anna Maria Huszcza, Mikołaj Majkusiak, Gerhard Steäbler, Edward Sielicki czy Maciej Zimka.

W programie tegorocznej edycji znalazły się warsztaty muzyki współczesnej dla dzieci i młodzieży, które odbędą się 10 grudnia w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Zgłoszenia na warsztaty, które poprowadzą członkowie zespołu Zagan Acoustic Joachim Łuczak (skrzypce), Paweł Zagańczyk (akordeon) oraz wiolonczelistka Nikola Freda, pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Koncert polskiej muzyki akordeonowej z udziałem wirtuozów akordeonu – wykładowców Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki Cezarego Paciorka i Pawła Zagańczyka – będzie miał miejsce w Nadbałtyckim Centrum Kultury 13 grudnia o godz. 18.00. Podczas koncertu prawykonane zostaną kompozycje Cezarego Paciorka i Krzysztofa Olczaka. Będzie to niecodzienny koncert, bo zabrzmi również na nim akordeon basowy w kompozycji Jesienne impresje Andrzeja Krzanowskiego.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Gdańsk | 15 kwartetów na 15-lecie NeoQuartet

NeoquartetFinał projektu „15 kwartetów na 15lecie NeoQuartet”, który powstał z okazji 15-lecia działalności zespołu, odbędzie się w Gdańsku, w dniach 9–12 grudnia 2021.

Jubileuszowy projekt jest ukoronowaniem dotychczasowej działalności zespołu. W ciągu dwunastu miesięcy bieżącego roku piętnastu kompozytorów i kompozytorek z całego świata napisało utwory dedykowane NeoQuartet. Finał całego projektu, jego podsumowanie i zwieńczenie to trzy koncerty NeoQuartet, podczas których gdańska publiczność będzie mogła wysłuchać i zapoznać się z tymi dziełami napisanymi na różne odmiany kwartetu smyczkowego przez kompozytorów z Polski, Korei Południowej, Niemiec, Słowacji, Iranu, Norwegii i Finlandii.

Nierozerwalną częścią przedsięwzięcia jest międzynarodowy konkurs kompozytorski (dla twórców do 35. roku życia) na napisanie elektro akustycznego kwartetu smyczkowego. Trzy kompozycje wyłonione podczas konkursu kompozytorskiego zabrzmią 9 grudnia 2021 o godz. 20.00 w Kolonii Artystów w Gdańsku: Phronesis Nikodema Kluczyńskiego na kwartet smyczkowy i elektronikę, crushed quartet Magdaleny Gorwy na preparowany kwartet smyczkowy i elektronikę oraz UNO-FLATU Jakuba Pawlaka na kwartet smyczkowy i taśmę stereo.

Szczegóły https://www.facebook.com/neoquartet/ 

Konkurs kompozytorski jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska oraz Województwa Pomorskiego.

Warszawa | 30. „Portrety Kompozytorów"

PortretyW dniach 9-10 grudnia 2021 o godz. 18.30 w PROMie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 w Warszawie odbędą się 30. „Portrety Kompozytorów". W dniu 9 grudnia zapraszamy na koncert Tomasza Skweresa, a w dniu 10 grudnia – Mateusza Ryczka.

„Portrety Kompozytorów" są organizowane przez Związek Kompozytorów Polskich od 1988 roku i prezentują muzykę współczesnych twórców. Tym razem przedstawione zostaną utwory Mateusza Ryczka i Tomasza Skweresa, który jednocześnie, jako wiolonczelista, wystąpi w obu koncertach.

Utwory prezesa Oddziału Wrocławskiego ZKP Mateusza Ryczka są wykonywane na koncertach i festiwalach w kraju i za granicą. Artysta aktywnie działa na polu organizacji koncertów oraz wydarzeń edukacyjnych propagujących muzykę współczesną. Podczas 30. „Portretów Kompozytorów" usłyszymy prawykonanie jego Bajki na sopran, flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę, altówkę i fortepian. Laureat wielu konkursów kompozytorskich i wykonawczych Tomasz Skweres, mieszkający obecnie w Austrii i Niemczech, tworzy muzykę na zamówienie festiwali i zespołów z całego świata. Od wielu lat prowadzi intensywną działalność koncertową jako wiolonczelista – solista i kameralista – specjalizujący się przede wszystkim w wykonawstwie muzyki współczesnej. Udział w koncertach wezmą również znakomita śpiewaczka Joanna Freszel i słowacki zespół QUASARS pod kierunkiem Ivana Buffy.

„Portrety Kompozytorów” zostały sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wstęp na koncerty jest wolny!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy programhttps://www.zkp.org.pl/

Opole | Opera w Filharmonii: „Straszny dwór”

FOFilharmonia Opolska im. Józefa Elsnera w ramach jubileuszowego 70. sezonu artystycznego zaprasza na koncertowe wykonanie dzieła twórcy opery narodowej, Stanisława Moniuszki Straszny dwór, które odbędzie się 10 grudnia 2021 roku o godz. 19.00 oraz 11 grudnia o 18.00.

Akcja czteroaktowej opery skomponowanej do libretta Jana Chęcińskiego ma miejsce w pierwszej połowie XVIII wieku. Opowiada ona o dwóch braciach, Zbigniewie i Stefanie, którzy zakończywszy służbę w wojsku wracają w rodzinne strony z zamiarem pozostania w kawalerskim stanie. Jak to w teatrze bywa – postanowienia młodych mężczyzn z wielu stron wystawiane są na ciężkie próby. Poza tym, dobrej opery nie byłoby bez pysznej intrygi, a w Strasznym dworze znajdzie się ich nawet kilka! Autor dzieła, mimo doświadczenia nauki i pracy za granicą, podjął decyzję o powrocie na teren (nieistniejącej wówczas na mapach) ojczyzny, za sprawą wielu swoich oper pozwalał sobie na krytykę ówczesnego społeczeństwa i artystyczną ilustrację konfliktów społecznych. Okraszony elementami silnie narodowymi Straszny Dwór, który powstawał na początku lat 60-tych XIX wieku, dla odbiorców stał się patriotycznym manifestem, a to z kolei dla cenzury – powodem do zdjęcia przedstawienia z afisza.

Podczas koncertowego wykonania tego legendarnego dzieła na opolskiej estradzie wystąpią Orkiestra Filharmonii Opolskiej i Chór Opery Śląskiej pod batutą wybitnego maestro Tadeusza Kozłowskiego, który w bieżącym roku obchodzi jubileusz 50-lecia działalności artystycznej. W roli solistów: Aleksandra Kubas-Kruk (Hanna), Monika Ledzion-Porczyńska (Jadwiga), Paweł Skałuba (Stefan), Adam Woźniak (Zbigniew), Anna Borucka (Cześnikowa), Leszek Skrla (Miecznik), Wołodymyr Pańkiw (Skołuba), Albert Memeti (Damazy), Stanisław Duda (Maciej), Iwona Noszczyk (Marta), Michał Bagniewski (Grześ), Jolanta Wyszkowska (Stara niewiasta).

Informacje prasowe organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym Filharmonii Opolskiej 2021 / 2022 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia.opole.pl/ 

Koncert duetu Popko / Thieu-Quang w „Kwarantanna Hi-Fi”

Popko 9 grudnia 2021 o godz. 18.00 w studiu emisyjnym Radia dla Ciebie odbędzie się koncert w ramach znanego projektu „Kwarantanna Hi-Fi”, na którym wystąpi duet Popko / Thieu-Quang. Wszystkie koncerty tego cyklu transmitowane są na antenie Radia dla Ciebie, a także na stronie https://www.rdc.pl/, w aplikacji mobilnej i na kanale RDC w serwisie YouTube.

Pianista Paweł Popko i klarnecista Piotr Thieu-Quang wykonają utwory Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Tadeusza Bairda, Witolda Lutosławskiego oraz Feliksa Mendelssohna. Podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki organizowanego przez NIMiT zespół otrzymał wyróżnienie ufundowane przez Związek Muzyków Wykonawców STOART, a także dwie nagrody specjalne – za najlepsze wykonanie utworu skomponowanego po 1945 roku oraz nagrodę w postaci rocznej opieki medialnej ufundowane przez POLMIC.

Pianista Paweł Popko ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest również absolwentem Podyplomowych Studiów Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej. Jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach, m. in.: I nagrody na Międzynarodowym Forum Muzycznym w Mäntta w Finlandii, III nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. A. Rubinsteina w Petersburgu. Regularnie bierze udział w festiwalach w kraju i za granicą. Piotr Thieu-Quang jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, laureatem wielu konkursów solowych oraz kameralnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Do najważniejszych można zaliczyć Międzynarodowy Konkurs Klarnetowy w Warszawie, VIII Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy, XII Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kameralnych Instrumentów Dętych. Jako solista oraz kameralista koncertował w Polsce, Niemczech, Litwie, Belgii i Portugalii. W 2019 roku odbył tournée po RPA propagując muzykę kompozytorów polskich, w tym Pawła Mykietyna oraz Wojciecha Chałupki.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

IV Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Patri Patriae”

Patri PatriaeZespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach ogłasza IV Konkurs Kompozytorski „Patri Patriae” na utwór poświęcony pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II dla uczniów średnich szkół muzycznych, studentów oraz młodych kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca 2022 roku.

Konkurs powstał w 1991 roku dla uczczenia pontyfikatu papieża Jana Pawła II – „Ojca Ojczyzny”. Jego pomysłodawczynią oraz główną organizatorką od 30 lat jest Felicja Bieganek, która tą inicjatywą otworzyła karierę wielu uznanym dziś kompozytorom. Współorganizatorami konkursu są Centrum Edukacji Artystycznej, a także Katowicki Oddział ZKP, Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Liceum Muzycznego w Katowicach oraz Orkiestra Muzyki Nowej. Honorowy patronat nad konkursem sprawują: Prezydent Miasta Katowice, Marszałek Województwa Śląskiego, Rektor Akademii Muzycznej w Katowicach i Arcybiskup Metropolita Katowicki.

Celem konkursu jest promocja utalentowanych uczniów szkół muzycznych, studentów uczelni wyższych, młodych kompozytorów w Polsce i za granicą oraz ukierunkowanie ich na wartości wskazane przez Ojca Świętego.

Przedmiotem tegorocznej edycji konkursu jest: a) utwór na dowolny instrument solowy (za wyjątkiem organów); b) utwór na chór żeński a cappella z możliwym zastosowaniem jednego lub dwóch głosów solowych; c) utwór na orkiestrę kameralną.

W konkursie przyznane będą w każdej grupie wiekowej po trzy nagrody finansowe oraz dodatkowe wyróżnienia. Laureaci konkursu otrzymają statuetkę „Lira”. Nagrodzone utwory zostaną wykonane podczas Koncertu Laureatów 15 października 2022 roku.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Regulamin konkursu dostępny na stronie http://2st.zpsm.edu.pl/konkursy/patri-patriae 

Instytut Adama Mickiewicza: popularyzacja dorobku Mieczysława Wajnberga

WajnbergW 2021 roku Instytut Adama Mickiewicza kontynuuje misję popularyzacji dorobku Mieczysława Wajnberga na całym świecie. Powstała pierwsza monografia w języku rosyjskim poświęcona życiu i twórczości kompozytora, a także płyta Light in darkness: Mieczysław Weinberg z mistrzowskimi dziełami kameralnymi. Premiera odbędzie się 8 grudnia 2021, w rocznicę urodzin kompozytora.

WajnbergWajnberg pozostawił po sobie 153 utwory opusowane, w tym m.in. 22 symfonie, 70 utworów kameralnych i prawie 30 cyklów pieśni. Pierwsza monografia o nim w języku rosyjskim autorstwa Danuty Gwizdalanki przedstawia całą złożoność biografii Wajnberga, którą naznaczyły burzliwe losy XX wieku. Książkę wydało znane petersburskie wydawnictwo muzyczne „Kompozytor". Koordynatorem projektu był Andriej Ustinow, redaktor naczelny czasopisma „Muzykalnoje Obozrienije”. Monografia dostępna jest w księgarni Falanster w Moskwie. Prezentowana jest także na targach książki Non Fiction oraz rozpowszechniana podczas koncertów oraz znaczących wydarzeń muzycznych w całej Rosji.

Recenzja książki: https://muzobozrenie.ru/novaya-kniga-o-mechislave-vajnberge/ 

Kolejna publikacja wydana w 2021 roku przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza to płyta Light in darkness: Mieczysław Weinberg, która ukazała się nakładem belgijskiego wydawnictwa Evil Penguin Classic. Płyta zawiera kilka dzieł kameralnych Wajnberga w interpretacjach znakomitych muzyków: Linusa Rotha, Jose Gallardo, Danjulo Ishizaka oraz Janusza Wawrowskiego. Album został zaprezentowany międzynarodowym dziennikarzom goszczonym w Warszawie podczas Konkursu Chopinowskiego, jak również podczas koncertów Linusa Rotha w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Płyta jest dostępna w sieci salonów Empik, a także na rynku zagranicznym oraz na platformie Spotify: https://open.spotify.com/album/0r1y0fKuAlkFnukiPfpd9k 

Publikacje są częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Róża Lorenc

Bydgoszcz | XII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”

RubionsteinXII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” odbędzie się w dniach 7–13 grudnia 2021 roku w Bydgoszczy.

Program konkursowy jest niezwykle wymagający i obejmuje utwory, które miał w swoim pianistycznym repertuarze Artur Rubinstein. Poza sześcioma głównymi nagrodami finansowymi, laureaci otrzymują Nagrodę Chopinowską, Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, Nagrodę Specjalną „Rubinowa” dla najmłodszego laureata konkursu, Nagrodę Specjalną dla artystycznej osobowości konkursu oraz Nagrodę Dyrektora Konkursu im. Ewy Stąporek-Pospiech za najlepsze wykonanie koncertu z Orkiestrą, a także nagrody w postaci koncertów i stypendiów. Występy finałowe pianistów odbędą się w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego (11–12 grudnia) wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus.

W ramach Konkursu 7 grudnia odbędzie się recital inauguracyjny Szymona Nehringa, podczas którego zabrzmi muzyka Chopina i Szymanowskiego.

Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” to jeden z najważniejszych polskich konkursów muzycznych dla młodych pianistów. Honorowym przewodniczącym Konkursu jest Ewa Rubinstein – córka wielkiego pianisty. Konkurs organizowany jest od 1993 roku przez Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy i Towarzystwo Mozartowskie w Bydgoszczy przy współudziale Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Urzędu Miasta Bydgoszczy. Konkurs jest rekomendowany przez MKiDN. W 2000 roku konkurs wpisano do Europejskiego Stowarzyszenia Konkursów Muzycznych dla Młodych (EMCY).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Regulamin Konkursu – na stronie: www.konkurs-rubinstein.bydgoszcz.pl