Polmic - FB

aktualności

Kraków | Festiwal Szymanowski / Polska / Świat

SzymanowskiPolska 23Festiwal Szymanowski / Polska / Świat jest - przez wzgląd na patrona instytucji - jednym z najważniejszych międzynarodowych projektów organizowanych przez Filharmonię Krakowską. W ramach IV Festiwalu, który potrwa od 3 września do 7 października 2023 roku, odbędzie się m.in. inauguracja 79. sezonu artystycznego i nadzwyczajny koncert z okazji jubileuszu 80. urodzin Krzysztofa Meyera.

Zapowiedziany prologiem w 2017 roku, w którym obchodziliśmy jubileusz 135-lecia urodzin i 80. rocznicę śmieci kompozytora, przez kolejne sezony artystyczne Festiwal gromadzi wielbicieli twórczości tego jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich, która prezentowana jest w odniesieniu do dzieł kompozytorów jemu współczesnych i trendów kulturowych, jakie pojawiły się wówczas w Europie i świecie. Szczególnym akcentem w tegorocznym programie będzie 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Czytaj więcej: Kraków | Festiwal Szymanowski / Polska / Świat

Lublin | Jubileuszowy koncert z okazji 125-lecia Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie

JubileuszowyKoncert 125 3.9.233 września 2023 roku o godz. 17.00 w Filharmonii Lubelskiej będzie miał miejsce jubileuszowy koncert z okazji 125-lecia Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie, który jednocześnie zainauguruje XII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. S. Serwaczyńskiego. Wstęp na koncert będzie wolny (bez wejściówek)!

Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Stanisława Serwaczyńskiego jest imprezą stałą organizowaną co trzy lata. Organizatorem Konkursu przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Lublin jest Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego..

Podczas wrześniowego koncertu wystąpią Radomska Orkiestra Kameralna, organista Maciej Zakrzewski, skrzypkowie Lucjan Szaliński-Bałwas i Marcin David Król pod batutą Szymona Morusa.

Zaprezentują Kaprys nr 1 op. 18 i Obertas nr 1 op. 19 Henryka Wieniawskiego, Wariacje na temat melodii „Hava Nagila” Eweliny Nowickiej, Orawę Wojciecha Kilara, oraz prawykonają dzieła Harveya Hope'a.

Dodatkowe informacje: https://wieniawski.lublin.pl/ 

Warszawa | Renewable Music: Open lectures on music and ecology

RenMus 2.9.23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach projektu „Renewable Music. V4 Composers for Sustainability” w warszawskiej siedzibie Związku Kompozytorów Polskich 2 września 2023 roku o godz. 11.00 będą miały miejsce otwarte dla publiczności wykłady poświęcone związkom muzyki i ekologii.

Będziemy mieli okazję posłuchać następujących wystąpień w języku angielskim: Muzyka, dźwięk, natura prof. dr hab. Sławomiry Żerańskiej-Kominek, Sztuka, poznanie, natura - festiwal jako wyraz imperatywu poznawczego i etosu dociekania prawdydyrektora Festiwalu "Warszawska Jesień" Jerzego Kornowicza, oraz Obiektofony: wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku jako instrumentów kompozytora dr. hab. Wojciecha Błażejczyka.

Czytaj więcej: Warszawa | Renewable Music: Open lectures on music and ecology

Warszawa | „Dona Nobis Pacem” - Chór FN w Kościele Świętej Trójcy

CHorFN 1.9.23Upamiętniając wydarzenia sprzed 84 lat, Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego odda hołd ofiarom II wojny światowej. Pierwszy z koncertów w ramach obchodów 70-lecia Chóru Filharmonii Narodowej „Dona Nobis Pacem” będzie miał miejsce w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie 1 września 2023 roku o godz. 19.00. Wstęp wolny!

Program „Obdarz nas pokojem” został przygotowany jako artystyczna odpowiedź na wydarzenia, których świadkami jesteśmy od 24 lutego 2022 roku. Ta data stała się cezurą, która zburzyła poczucie stabilności i bezpieczeństwa współczesnego świata.

Repertuar koncertu jest muzycznym wołaniem o pokój wyrażonym muzyką kompozytorów polskich, ukraińskich, litewskich, łotewskich i estońskich. Usłyszymy m.in. Beatus vir Łukasza Urbaniaka i Sanctus (a prayer of gratitude) Michała Ziółkowskiego.

Czytaj więcej: Warszawa | „Dona Nobis Pacem” - Chór FN w Kościele Świętej Trójcy

Zamość | 84. rocznica wybuchu II wojny światowej: „Symfonia pieśni żałosnych"

SymfoniaPiesni 1.9.23W 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej 1 września 2023 roku o godz. 19.45 na terenie Zamojskiej Rotundy odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Tadeusza Wicherka. Wraz z sopranistką Ewą Tracz wykonają III Symfonię – „Symfonię pieśni żałosnych” op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego.

III Symfonia powstała w 1976 roku na zamówienie rozgłośni Südwestfunk w Baden Baden. Prawykonanie odbyło się w Royan, w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej. Nagranie utworu w interpretacji Dawn Upshaw i London Sinfonietta pod dyrekcją Davida Zinmana w 1991 roku uzyskało ponad milionową sprzedaż i zdobyło złotą płytę co spowodowało wielkie zainteresowanie całego świata polskim kompozytorem.

Koncert 1 września będzie poświęcony wszystkim mieszkańcom Zamościa i okolic, którzy zostali zamordowani i wywiezieni do obozów koncentracyjnych w trakcie II wojny światowej.

Wstęp wolny.

Czytaj więcej: Zamość | 84. rocznica wybuchu II wojny światowej: „Symfonia pieśni żałosnych"

Bielsko-Biała, Szczyrk, Ustroń, Żywiec, Cieszyn | IV Festiwal Beskid Classics

BeskidClassics 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

IV Festiwal Beskid Classics odbędzie się w dniach 31 sierpnia - 16 września 2023 roku w Bielsku-Białej, Szczyrku, Ustroniu, Żywcu i Cieszynie. Specjalne koncerty poświęcone będą 300-leciu nadania praw miejskich Białej Krakowskiej.

Organizatorzy zaproszą na koncerty w Bielsku-Białej: rzymski zespół Giardino di Delizie, Kwartet Filharmonii Czeskiej i Baltic Neopolis Orchestra, która prawykona Chaconne op. 63 Mikołaja Góreckiego. Utwór zamówiony został przez Fundację Temida Arts & Business i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Podczas koncertów zabrzmi również muzyka takich polskich twórców, jak Adam Jarzębski, Fryderyk Chopin, Wojciech Kilar, Karol Szymanowski i Mieczysław Karłowicz.

Czytaj więcej: Bielsko-Biała, Szczyrk, Ustroń, Żywiec, Cieszyn | IV Festiwal Beskid Classics

Warszawa | Renewable Music: Workshops for composers

RenMus 31.8.23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach projektu „Renewable Music. V4 Composers for Sustainability”, łączącego kompozytorów, wykonawców i instytucje artystyczne z krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4), na początku września 2023 roku w Warszawie, Pradze, Bratysławie i Budapeszcie odbędą się warsztaty z ekspertami w dziedzinie muzyki i ekologii.

Cykl warsztatów rozpocznie się w Warszawie, gdzie kompozytorzy w dniach 31 sierpnia - 2 września będą mieli okazję zwiedzić Ogrody Zamkowe, wziąć udział w dyskusji z Krzysztofem Marciniakiem - muzykologiem i ekologiem akustycznym, oraz edukatorką ekologiczną Joanną Tabaką, a także pracować nad autorskimi pomysłami z członkami zespołu Hashtag Ensemble, specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej.

Czytaj więcej: Warszawa | Renewable Music: Workshops for composers

Radziejowice | XX Festiwal Ensemble

EnsembleFestival 23Jubileuszowy XX Festiwal Ensemble odbędzie się w dniach 27 sierpnia - 3 września 2023 roku w Domu Pracy Twórczej – Pałacu w Radziejowicach. W programie znajdą się warsztaty muzyczne i teatralne oraz koncerty i pokazy aktorskie, podczas których zaprezentowane zostaną owoce współpracy utytułowanych i początkujących artystów. Wstęp na tegoroczną edycję Festiwalu Ensemble jest darmowy!

Podczas większości koncertów zabrzmi muzyka polska, m.in. utwory Grażyny Bacewicz, Zygmunta Krauze, Józefa Nowakowskiego, Jana Duszyńskiego, Marcina Markowicza, Mikołaja Majkusiaka, Marcina Maseckiego, a także piosenki przedwojennej Warszawy w opracowaniu Marcina Maseckiego i Marcina Markowicza.

2 września odbędzie się pokaz aktorski grupy Cezarego Kosińskiego pt. Iwan Wyrypajew – „Taniec Delhi” (opr. Cezary Kosiński).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie dofinansowano ze środków z budżetu województwa mazowieckiego.

Szczegółowy program: https://ensemblefestival.org/program/ 

Tłokowo | III Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne

Klangor 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Miejski Ośrodek Kultury w Jezioranach zaprasza w dniach 25-27 sierpnia 2023 roku na III festiwal „Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne”. Trzecia edycja - to spotkanie z trzema gatunkami sztuki wokalnej: od ludowego, tradycyjnego śpiewu, poprzez klasyczny, aż po wokalistykę estradową w przestrzeni kościoła św. Rocha w Tłokowie / Kramarzewie.

Zainauguruje Festiwal „Requiem ludowe” – spotkanie śpiewaka Adama Struga i zespołu Kwadrofonik. 26 sierpnia duet Dwóchgłos, który współtworzą wiolonczelista i kompozytor Michał Pepol wraz z pianistą Bartkiem Wąsikiem, w przystępny sposób przybliżą muzykę Szymanowskiego najmłodszej publiczności: zabrzmią m.in. wybór Pieśni kurpiowskich, Łabędź i fragmenty baletu Harnasie w opracowaniach duetu. Tego samego dnia wieczorem usłyszymy kolejny duet: pianistka Karina Komendera i wokalista Maciej Pawlak przybliżą publiczności mniej znane, ambitne oblicze musicalu.

Czytaj więcej: Tłokowo | III Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne