Polmic - FB

aktualności

Katowice | Arvo Pärt – czysta kontemplacja

NOSPR 2.4.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

2 kwietnia 2023 o godz. 18.00 w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia oraz instrumentalistów NOSPR pod dyrekcją Anny Szostak usłyszymy Passio Domini nostri Jesu Christi secundum Joannem Arvo Pärta, a także Introductio ad passionem Domini dr. hab. Tomasza Orlowa, ucznia Juliana Gembalskiego. Kompozytor wystąpi również w roli organisty.

Pasje Bachowskie bez wątpienia wytyczyły drogę kolejnym pokoleniom sięgającym po ten gatunek. Stanowią dziedzictwo, z którym każde z nich musi się zmierzyć. W XX wieku kompozytorzy ponownie odkryli ich potencjał, co zaowocowało znakomitymi dziełami, które usłyszymy podczas kwietniowego koncertu w NOSPR. Pasja „dzieje się” bowiem w dźwiękowym bezkresie i bezczasie, stanowiącym próbę osiągnięcia mistycznej komunii z Bogiem.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/zespol-spiewakow-miasta-katowice-camerata-silesia-anna-szost 

Poznań | Koncert Wielkanocny i prawykonanie Suity Piotra Mossa

Amadeus 2.4.23Wielkanocny koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod batutą Anny Duczmal-Mróz będzie miał miejsce 2 kwietnia 2023 o godz. 18.00 w Auli UAM w Poznaniu. Będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć znakomitego gitarzystę Marcina Kozioła, który wraz z orkiestrą prawykona Suite concertante na gitarę i orkiestrę smyczkową Piotra Mossa.

Utwór, napisany specjalnie na tę okazję, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

W programie dodatkowo znalazły się utwory: Preludium 8 „Dziewczyna o włosach jak len” Claude'a Debussy'ego w aranżacji Jerzego Maksymiuka oraz Verklärte Nacht op.4 Arnolda Schönberga. Program koncertu omówi znany dziennikarz muzyczny, autor wielu tekstów publicystycznych - Marcin Majchrowski.

Informacja o biletach: https://amadeus.pl/Re/event-02-04-2023-marcin-koziol-koncert-wielkanocny 

Warszawa | Warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę" 2023

Opowiedz 31.3.23

Patronat medialny nad warsztatami sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

31 marca 2023 rozpoczyna się tegoroczny cykl warsztatów improwizacji „Opowiedz mi bajkę", organizowanych przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej i Agencję Muzyczną Art Deco Group. Pierwsze warsztaty będą miały miejsce w Przedszkolu nr 183 na warszawskiej Pradze Północ. Zajęcia poprowadzą: saksofonista Bartosz Smorągiewicz, kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz kontrabasistka Małgorzata Kołcz.

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 3-8 lat i ich rodziców. Łączą inspirowane grafiką improwizacje - najpierw literacką, a następnie muzyczną. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Czytaj więcej: Warszawa | Warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę" 2023

Łódź | XXVIII Przegląd Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2023” w 600. Urodziny Łodzi

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

LodzkieSkrzydla 23Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Teatr Piccolo w Łodzi, Szkoła Podstawowa nr 175 w Łodzi ogłaszają XXVIII Przegląd Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2023” w 600. Urodziny Łodzi. Przesłuchania konkursowe odbędą się 27 i 28 kwietnia 2023 roku w Teatrze Piccolo. Zgłoszenia z kompletem załączników należy przesłać do 31 marca.

Celem Konkursu jest kształtowanie, rozwijanie i pogłębianie więzi z „Małą Ojczyzną” poprzez popularyzację piosenek o Łodzi wśród dzieci i młodzieży. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży z terenu Łodzi i okolicy (województwo łódzkie).

Udział w konkursie mogą wziąć soliści, zespoły (zespoły wokalne, wokalno- instrumentalne, wokalno- ruchowe), chóry z przedszkoli, szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz uczestników zajęć w placówkach wychowania pozaszkolnego, w tym dzieci i młodzież mniejszości narodowych.

Uczestnicy zobowiązani są do przygotowania i zaprezentowania na przesłuchaniu konkursowym dwóch piosenek w języku polskim (lub języku ojczystym uczestnika konkursu). Jedna z nich obowiązkowo musi być utworem o tematyce łódzkiej. Łączny czas trwania występu nie może przekroczyć 10 minut.

Organizatorzy zachęcają do komponowania nowych piosenek o Łodzi, oraz tworzenia nowych opracowań i aranżacji już istniejących piosenek o Łodzi. Mile widziane będą kompozycje jubileuszowe, związane z 600-leciem nadania Łodzi praw miejskich.

Czytaj więcej: Łódź | XXVIII Przegląd Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2023” w 600. Urodziny Łodzi

Kraków | Z Wawelu na deski opery. Sceniczna premiera opery „Wanda” Joanny Wnuk-Nazarowej 1 kwietnia w Operze Krakowskiej

Wanda 1.4.23Po niemal dwóch latach opera Wanda Joanny Wnuk-Nazarowej, napisana na podstawie misterium Wieszcza, wraca do koncertowego obiegu, tym razem jednak nie na wawelski dziedziniec, a na scenę Opery Krakowskiej. Premiera nowej, rozbudowanej inscenizacji zaplanowana jest na 1 kwietnia 2023 o godz. 18.30.

Na scenie krakowskiej instytucji dzieło zostanie przedstawione w nowej inscenizacji, z odmienną scenografią i kostiumami. Rozbudowana została także choreografia. Nad elementami scenicznej wersji pracował zespół odpowiedzialny za realizację wawelskiej premiery, w tym Michał Klauza (kierownictwo muzyczne), Waldemar Zawodziński (reżyseria, scenografia, multimedia), Maria Balcerek (kostiumy) i Janina Niesobska (choreografia). Wśród wykonawców znaleźli się niemal wszyscy artyści, którzy wzięli udział w premierowym wykonaniu w 2021 roku – nie zabraknie światowej sławy bas-barytona Tomasza Koniecznego, który po raz kolejny wcieli się w rolę Grodnego.

Czytaj więcej: Kraków | Z Wawelu na deski opery. Sceniczna premiera opery „Wanda” Joanny Wnuk-Nazarowej 1...

Kraków | Mistrzowskie interpretacje pieśni, czyli recital Tomasza Koniecznego promujący nową płytę

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FK 31.3.2331 marca 2023 roku ukaże się najnowsza płyta Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały From Secession to Distortion, wydana nakładem Dal Segno Institute oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Koncert promocyjny będzie miał miejsce na estradzie Filharmonii Krakowskiej o godz. 19.30. Artysta obdarzony potężnym głosem, odnoszący spektakularne sukcesy na deskach największych scen operowych świata, zaprezentuje pieśni Richarda Straussa, Aleksandra Nowaka i Henryka Czyża zawarte na nowej płycie.

Ta sesyjna płyta jest efektem blisko dziesięcioletniej współpracy artystów, zapoczątkowanej recitalem z pieśniami Richarda Straussa, jaki odbył się właśnie w Filharmonii Krakowskiej w 2014 roku. Nowy album zawiera cykl Dwuwiersze Aleksandra Nowaka napisany do pięciu wierszy Bolesława Leśmiana, dwanaście pieśni Richarda Straussa oraz Dwie arie buffo Henryka Czyża do jego własnych wierszy, surrealnych, w których kryje się dużo dwuznaczności, czasami wręcz makabry.

Czytaj więcej: Kraków | Mistrzowskie interpretacje pieśni, czyli recital Tomasza Koniecznego promujący nową płytę

Wrocław | Symfonia pieśni żałosnych

NFM 31.3.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Giancarla Guerrero 31 marca 2023 o godz. 19.00 będzie spotkaniem z dwiema wielkimi symfoniami napisanymi w XX wieku. Autorem III Symfonii „Symphonie liturgique” jest Arthur Honegger, twórca, którego dzieła stanowczo zbyt rzadko goszczą w programach koncertów. III Symfonię „Symfonię pieśni żałosnych” napisał Henryk Mikołaj Górecki, jeden z najbardziej znanych polskich twórców ubiegłego stulecia. Partię solową w jego dziele wykona Aleksandra Kurzak. Tematyka obu symfonii jest bardzo podobna – jest nią rozliczenie z wielkimi tragediami XX wieku.

III Symfonia Honeggera powstała w latach 1945–1946. Celem przyświecającym kompozytorowi było z jednej strony rozliczenie się z okropnościami wojny, z drugiej zaś wyrażenie nadziei na pokój.

„Symfonia pieśni żałosnych” Góreckiego składa się z trzech części. Każda z nich utrzymana jest w powolnym tempie, w każdej pojawia się motyw utraty dziecka i związanej z tym wydarzeniem nieuniknioną żałobą matki. Ascetyzm i prostota użytego przez twórcę języka muzycznego wzmacniają przekaz emocjonalny ukryty w słowach.

Czytaj więcej: Wrocław | Symfonia pieśni żałosnych

Warszawa | Wystawa ”SEN/JAWA”

Sen 31.3.23Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koło Fotograficzne “Filtr AW” Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie oraz Koło Naukowo-Artystyczne Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki UMFC w Warszawie zapraszają na wernisaż muzyczno-fotograficznej wystawy ”SEN/JAWA” połączony z koncertem muzyki współczesnej 31 marca 2023 o godz. 19.00 w Austriackim Forum Kultury w Warszawie. Wystawa czynna będzie do 14 kwietnia. Wstęp wolny!

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na to, jak wyjątkowym, nieograniczonym organem jest ludzki mózg, jak wciąż niewiele o nim wiemy – sny są bowiem jedną z niewielu rzeczy, której człowiek nie jest w stanie w pełni kontrolować. Bogactwo kulturowych znaczeń i symboliki snu jest niezwykle inspirujące, a pod względem plastycznym można zaprezentować go na wiele różnych sposobów – zarówno abstrakcyjnych, jak i rzeczywistych. Inspiracją studentów były badania na temat zjawisk sennych i wrażeń, których doświadczamy tuż po przebudzeniu. Czternaście grup utworzonych przez kompozytorów i fotografów szukało różnych ścieżek rozumienia snu i jawy tak, by stworzyć kompozycje oddające nastrój zdjęć i fotografie, które splatają się ze skomponowanymi utworami.

Czytaj więcej: Warszawa | Wystawa ”SEN/JAWA”

Wrocław | Wyspy szczęśliwe

NFM 30.3.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas koncertu w Sali Kameralnej Narodowego Forum Muzyki 30 marca 2023 o godz. 19.00 pojawi się utytułowany śpiewak Szymon Komasa, który zaprezentuje bogaty wybór pieśni polskich twórców. Ponadto repertuar wzbogacą cieszące się niegasnącą sławą dzieła Johannesa Brahmsa oraz arcydzieła muzyki francuskiej pochodzące z dorobku Claude’a Debussy’ego czy Erika Satiego – w aranżacji na dwa fortepiany, przy których zasiądą Sophia Muñoz oraz Adam Kośmieja.

Stefan Kisielewski wyznawał ideę muzyki czystej, wolnej od jakichkolwiek sensów i znaczeń. Zrobił jednak wyjątek, komponując w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia wokalne miniatury liryczne do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, oddające intymny charakter poezji i będące zaprzeczeniem myśli przewodniej jego własnej twórczości. Komasa wykona dwie z nich, należące do cyklu Siedem pieśni: Modlitwę ślepego lunatyka oraz Prośbę o wyspy szczęśliwe.

Czytaj więcej: Wrocław | Wyspy szczęśliwe