Polmic - FB

aktualności

Stargard | II Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium"

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICII Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium" odbędzie się w Stargardzie w dniach 16–18 września 2022. Przesłaniem tegorocznego Festiwalu jest tytuł kompozycji Marka Jasińskiego Mater Omnium Sapientia – Matka Wszelkiej Mądrości.

Kompozytor nieustannie doskonalił swoją wiedzę tak w wymiarze egzystencjalnym, jak i duchowym. W muzyce profesora Marka Jasińskiego zawarte jest piękno, dobro, prawda i głęboka wiara, niepodważalne wartości mądrości, które wypełniają przestrzeń kościołów i sal koncertowych.

W programie Festiwalu znalazły się koncerty z udziałem Lund University Choir (Szwecja), Joachim Mencel Quintet, Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego, Orkiestry Camerata Stargard, Zespołu Wokalnego Luna Plena z Zabrza, chórów dziecięcych z OSM im. Marka Jasińskiego, spotkanie z prof. dr hab. Januszem Staneckim (przyjacielem prof. Marka Jasińskiego) oraz wystawa „Wspomnienie I edycji Festiwalu”.

Czytaj więcej: Stargard | II Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium"

Katowice | Inauguracja 78. sezonu artystycznego Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

78. sezon artystyczny Filharmonii Śląskiej zainauguruje koncert Chóru i Orkiestry Symfonicznej pod batutą Yaroslava Shemeta – dyrygenta, który po raz pierwszy wystąpi nie tylko w roli szefa Orkiestry, ale także dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej. 16 września 2022 o godz. 19.00 zabrzmią utwory Richarda Straussa, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

Koncert otworzy kompozycja, która znana jest każdemu, niezależnie od wiedzy muzycznej: poemat Also sprach Zarathustra – Tako rzecze Zaratustra Richarda Straussa.

Drugim punktem programu będzie Kyrie Henryka Mikołaja Góreckiego, jeden z jego ostatnich utworów, część mszy, która miała powstać na zamówienie Jana Pawła II.

W finale tego wieczoru zabrzmi monumentalny Exodus Wojciecha Kilara – w roku jego 90. urodzin, które obchodziliśmy w lipcu.

Czytaj więcej: Katowice | Inauguracja 78. sezonu artystycznego Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej

Bydgoszcz | 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny

POLMIC60. Bydgoski Festiwal Muzyczny odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w dniach 16 września – 7 października 2022 pod hasłem „Kontrasty – nowa nadzieja”.

Hasło jubileuszowego Festiwalu odnosi się do obecnych czasów, które z pewnością odcisną trwały ślad w dziejach ludzkości. Natomiast skontrastowany program wydarzenia niewątpliwie zapewni zainteresowanie różnych grup odbiorców, a tytułowa nadzieja wleje optymizm w serca melomanów.

Podczas 10 koncertów wystąpią światowej sławy dyrygenci, soliści, chóry i zespoły kameralne prezentujące niezwykle zróżnicowany repertuar. Podczas inauguracji usłyszymy Siedem bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego. W kolejnych dniach odbędzie się Koncert uświetniający 40-lecie Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot; wystąpią kultowy brytyjski zespół wokalny The King’s Singers, Capella Bydgostiensis, Kasia Cerekwicka, Małgorzata Ostrowska, Agnieszka Twardowska, Anna Grzelak, zabrzmią dzieła Arvo Pärta w interpretacji Orkiestry i Chóru Filharmonii Estońskiej w Tallinie, oraz największe przeboje Ewy Bem w symfonicznym projekcie. 60. BFM zwieńczony zostanie twórczością wybitnego polskiego kompozytora – Wojciecha Kilara.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny

Premiera albumu „Vespere, Nox et Aurora" z muzyką Marka Raczyńskiego

POLMICPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

16 września 2022 odbędzie się premiera międzynarodowa i cyfrowa albumu Vespere, Nox et Aurora (RecArt 0047) z muzyką Marka Raczyńskiego w wykonaniu Zespołu Wokalnego Minimus pod dyrekcją Sławomiry Raczyńskiej. To swoisty hołd dla światła, dla odwiecznego porządku świata, w którym noc i dzień nie konkurują sobą, bo są nawzajem sobie i nam potrzebne.

Koncepcja płyty jest bardzo spójna i głęboko przemyślana. W udany sposób łączy tradycję muzyki dawnej z ambicjami muzyki współczesnej, harmonię z przyprawiającą o dreszcze, charakterystyczną sekundą, różnego rodzaju cytaty i myśli z literatury. A wszystko to kompozytor czyni w sposób ujmujący, a jednocześnie rzetelny i szczery.

Czytaj więcej: Premiera albumu „Vespere, Nox et Aurora" z muzyką Marka Raczyńskiego

Lusławice | IV Bacewicz International Summer Music Academy w Lusławicach!

Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICBISMA Bacewicz International Summer Music Academy to międzynarodowe pianistyczne kursy mistrzowskie, których czwarta edycja odbędzie się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Chęć udziału w wydarzeniu zgłosiło się 63 utalentowanych pianistów z całego świata. Kursy poprowadzą znani pedagodzy z prestiżowych uczelni muzycznych: Dmitri Alexeev, Naum Grubert, Giuseppe Guarrera oraz Julia Kociuban. W dniach 13-15 września 2022 o godz. 19.30 odbędą są koncerty uczestników, a przedsięwzięcie zainaugurują zwycięzcy poprzedniej edycji 9 września o godz. 20.00. Wstęp wolny.

Nad warsztatem i szerokim repertuarem pianistycznym pracować będzie wybranych 36 pianistów z Polski, Szwajcarii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Niemiec, Litwy, Chin, Japonii i Korei. Swoim doświadczeniem podzielą się profesorowie z Royal College of Music w Londynie, z Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze, z Barenboim-Said Akademie w Berlinie oraz z Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Podczas inauguracji wystąpią Kasparas Mikuzis oraz Claudio Berra. Zwieńczeniem kursów będzie gala finałowa, podczas której zaprezentuje się czwórka najlepszych młodych pianistów biorących udział w projekcie, a jednemu z nich zostanie wręczona Międzynarodowa Nagroda Grażyny Bacewicz 2022.

Czytaj więcej: Lusławice | IV Bacewicz International Summer Music Academy w Lusławicach!

Toruń | II Festiwal Młodej Muzyki

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPomorskie Towarzystwo Muzyczne w Toruniu, które w 2021 roku z okazji 100-lecia istnienia zorganizowało pierwszy Festiwal Młodej Muzyki, kontynuuje to ważne w życiu miasta wydarzenie. Druga edycja Festiwalu będzie ponownie promocją polskiej twórczości współczesnej, skupiającą się na prezentacji młodych twórców i artystów związanych z regionem. Podczas koncertów w dniach 11–18 września 2022 zabrzmi przede wszystkim muzyka nowa, klasyczna, elektroakustyczna i jazzowa. Nie zabraknie prawykonań i współpracy z wykonawcami oraz kompozytorami z innych ośrodków muzycznych w Polsce.

Przypomniana będzie twórczość wielu znaczących przedwojennych toruńskich kompozytorów, w tym wybitnego twórcy polskiej awangardy, Kazimierza Serockiego, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku. Wspominać będziemy również zmarłą we wrześniu 2021 znakomitą kompozytorkę, Bernadettę Matuszczak, absolwentkę toruńskiego konserwatorium muzycznego. Pielęgnowanie pamięci o takich twórcach jest priorytetem działalności Towarzystwa. Poza tym będziemy mieli okazję podziwiać wywodzących się z Torunia kompozytorów działających obecnie w różnych ośrodkach muzycznych w Polsce i zagranicą, którzy specjalnie na Festiwal napisali swoje utwory.

Czytaj więcej: Toruń | II Festiwal Młodej Muzyki

Zakopane | XIV Międzynarodowy Festiwal „Muzyka na Szczytach”

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICZaplanowany na 10–17 września 2022 XIV Międzynarodowy Festiwal „Muzyka na Szczytach” przez cały tydzień dostarczać będzie wielu wspaniałych wrażeń muzycznych. W repertuarze zachowana zostanie idealna równowaga pomiędzy muzyką epok minionych a sztuką naszych czasów.

Przypomniane będą dzieła genialnych twórców zrośniętych z Zakopanem – Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, ale także tria smyczkowe Schuberta, Wajnberga, Maciejewskiego czy Krzysztofa Pendereckiego, artysty, który był festiwalowym gościem w 2018 roku.

Nie zabraknie oczywiście lubianych dzieł mistrzów baroku czy akcentów związanych z Rokiem Polskiego Romantyzmu. Wśród festiwalowych wykonawców pojawi szereg nowych nazwisk na czele z charyzmatyczną sopranistką Katarzyną Hołysz, która zaprezentuje m.in. pieśni kompozytorów polskich i rosyjskich inspirowane Balladami i Romansami Adama Mickiewicza. Ale występować będą także muzycy doskonale znani – skrzypek Piotr Pławner, wiolonczelista Rafał Kwiatkowski, altowiolistka Katarzyna Budnik, Cracow Clarinet Quartet, Kwartet Smyczkowy im. Henryka Mikołaja Góreckiego czy wywołująca wszędzie wielki entuzjazm publiczności The Whoop Group, złożona z czterech wirtuozów saksofonu.

Czytaj więcej: Zakopane | XIV Międzynarodowy Festiwal „Muzyka na Szczytach”

Kraków | Muzyczne obrazy krakowskich legend

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICStowarzyszenie Artystyczne „Porta Musicae” zaprasza na wyjątkowy wieczór na Zamku Królewskim na Wawelu. 11 września 2022 o godz. 19.00 w Sali Senatorskiej udamy się w podróż przez świat legend. Cracow Golden Quintet prawykona Legendy krakowskie Aleksandra Dębicza, a słowem okrasi całość Piotr Krasnowolski.

Muzyczna interpretacja krakowskich legend Aleksandra Dębicza powstała na zamówienie Cracow Golden Quintet: bajkowe brzmienie tych barwnych kompozycji obrazuje wydarzenia zawarte w ludowych podaniach. Aleksander Dębicz jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków: w jego twórczości od lat przejawia się zamiłowanie do improwizacji, sztuki filmowej i to właśnie w tym kierunku kompozytorskim obecnie podąża.

Podczas koncertu usłyszymy również Kwintet na instrumenty dęte Wojciecha Kilara, skomponowany przez niego w wieku zaledwie 20 lat.

Na stronie https://anchor.fm/cracow-golden-quintet  już od 4 września pojawi się mini-podcast: odcinki słowno-muzycznego słuchowiska o krakowskich legendach, które będzie swoistym preludium do koncertu.

Czytaj więcej: Kraków | Muzyczne obrazy krakowskich legend

Warszawa | Filharmonicy i chór Ave na dwusetne urodziny Felińskiego

POLMICW 2022 roku przypadają 200. urodziny wyjątkowego człowieka – św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami, które od blisko 100 lat prowadzą domy na Białołęce, w których w czasie wojny uratowano 200 dzieci żydowskich. Z tej okazji 11 września 2022 o godz. 19.15 w warszawskim kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21 odbędzie się wykonanie utworu Jerzego Cembrzyńskiego napisanego specjalnie na tę okazję Mówiono o Nim, że przegrał z udziałem filharmoników warszawskich, solistów i chóru Ave.

Utwór Mówiono o Nim, że przegrał na chór, solistów i orkiestrę składa się z 11 muzycznych obrazów z życia św. Zygmunta, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa na podstawie myśli św. Zygmunta ułożył Bartłomiej Włodkowski. Niezwykle sugestywną, bardzo emocjonalną muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat Grammy. Słuchacze znajdą się w samym ogniu walki pod Trzebawiem w 1848 roku, będą świadkami śmierci Słowackiego, usłyszą dramatyczną rozmowę Felińskiego z ks. Mikoszewskim, wreszcie pojadą na zesłanie. Na koniec wejdą z kardynałem Wyszyńskim do katedry warszawskiej

Czytaj więcej: Warszawa | Filharmonicy i chór Ave na dwusetne urodziny Felińskiego