23 marca 2017
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Magdalena Długosz

postać

dnia

Magdalena

Długosz

Zbigniew Penherski, Lidia Zielińska, Magdalena Długosz, Tadeusz Wielecki, Anna Zawadzka-Gołosz, Jacek Grudzień, Jarosław Siwiński, Michał Talma-Sutt, Ewa Trębacz, Aleksander Kościów Muzyka Polska Dzisiaj

płyta

dnia

Zbigniew Penherski, Lidia Zielińska, Magdalena Długosz, Tadeusz Wielecki, Anna Zawadzka-Gołosz, Jacek Grudzień, Jarosław Siwiński, Michał Talma-Sutt, Ewa Trębacz, Aleksander Kościów

Muzyka Polska Dzisiaj

Długosz Magdalena  Zakopane Liryki

kompozycja

dnia

Długosz Magdalena

Zakopane Liryki

WITAMY

Portal Polmic.pl jest pierwszym i jak dotąd jedynym w sieci serwisem internetowym, poświęconym w całości tylko i wyłącznie polskiej muzyce poważnej. Nadrzędnym jego celem jest informowanie o bieżącej aktywności środowiska muzycznego w Polsce oraz polskich muzyków za granicą, a także dostarczanie aktualnych, kompleksowych wiadomości o polskich artystach, instytucjach muzycznych i publikacjach o muzyce. Służy temu zarówno sam portal internetowy, jak i dołączona do niego osobna aplikacja bazy danych o utworach i kompozytorach oraz Newsletter, rozsyłany do zarejestrowanych użytkowników serwisu.

Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego portalu - bądź na bieżąco z muzyką polską!

logotyp

p

Znajdź nas na FB

 

 

NOWA MUZYKA POLSKA

LogowanieJSTOR online

JSTOR
Chcesz wejść?
Skontaktuj się z nami!

 

Nowości książkowe

s

W 2016 roku ukazała się monografia, poświęcona życiu i twórczości Augustyna Blocha, czołowej postaci powojennego życzia muzycznego w Polsce.

Więcej...

Nowości płytowe

Muzyka Polska Dzisiaj - kolekcja płyt

   

Warszawska Jesień 2014 na płytach

Warner2016

 MundusCantat2016
VI Muzyka Klawesynowa
12. Mózg Festival
aktualności
II Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych Im. Karola Szymanowskiego PDF Drukuj Email

kTowarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego ogłasza drugą edycję Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego. Konkurs odbędzie się w Akademii Muzycznej w Katowicach w dniach 18–23 września 2017 roku.

Celem Konkursu jest promocja twórczości Karola Szymanowskiego i kompozytorów polskich (utwory obowiązkowe w programie konkursu), co przekłada się na promocję kultury polskiej w ogóle. Organizatorzy zauważają brak obecności kwartetów Karola Szymanowskiego w programach innych konkursów kwartetowych i co za tym idzie, brak ich w programach nauczania zagranicznych uczelni artystycznych.

Organizacja Konkursu jest zatem próbą zainteresowania młodych muzyków z zagranicy twórczością naszego wielkiego kompozytora. W konsekwencji jest także zachętą do umieszczania kompozycji polskich we własnym repertuarze koncertowym.

Konkurs Kwartetów Smyczkowych jest częścią projektu „Międzynarodowe Konkursy Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach”.

Grę młodych kameralistów podczas drugiej odsłony Konkursu Kwartetów oceniać będzie jury w składzie:

- Arkadiusz Kubica - Silesian Quartet, Dyrektor Artystyczny Konkursu

- Marek Czech - Royal String Quartet

- Tim Frederiksen - Royal Danish Academy of Music in Copenhagen

- Mats Lindstrom - Royal Academy London

- Peter Schuhmayer - Artis Quatet Vienna

Zgłoszenia należy nadsyłać w terminie do dnia 30 czerwca 2017 roku. Ogłoszenie listy uczestników Konkursu oraz harmonogram przesłuchań zostaną przedstawione do dnia 31 lipca 2017.

Konkurs jest 2-etapowy, w każdym z etapów przewidziany jest utwór obowiązkowy. Utworami obowiązkowymi są: IV Kwartet smyczkowy Aleksandra Tansmana w pierwszym etapie oraz jeden z kwartetów Karola Szymanowskiego w drugim etapie.

Oprócz nagród finansowych Konkurs oferuje nagrody w postaci koncertów.

Współorganizatorem konkursu jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły – na stronie: www.szymanowski-competition.com 

Share on Facebook
 
Przyjaciele muzycy – DLA ASI PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

k Koło Solistów i Kameralistów Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków zaprasza na koncert charytatywny „Przyjaciele muzycy – DLA ASI”.

Koncert organizują przyjaciele flecistki Asi Tic, która jest chora na raka i potrzebuje drogich niedostępnych w Polsce lekarstw. Wydarzenie będzie miało miejsce 23 marca 2017 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (Warszawa, ul. Okólnik 2). Pomóc Asi można podczas koncertu (wstęp – „co łaska”), a także przekazując 1 % podatku (nr KRS 0000338389, cel szczegółowy: 11229 -Grupa OPP- Tic-Ramos Joanna) lub wpłacając datek na konto.

W przedsięwzięciu wezmą udział: Polski Kwartet fletowy, Kwartet Amok, Kwartet fletowy, Hexatonic Trio, Kornelia Grądzka (skrzypce), Adam Dębski (altówka), Adam Misiak (wiolonczela), Łukasz Owczynnikow (kontrabas), Anna Hajduk (fortepian), Tomasz Pawłowski (fortepian), Wojciech Świętoński (fortepian) i Sylwia Krzysiek (sopran). Podczas koncertu zabrzmi między innymi Walc F-dur op.34 i Walc Des-dur op. 64 Fryderyka Chopina.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Share on Facebook
 
Veriko Tchumburidze, Aziz Shokhakimov i Sinfonia Varsovia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej PDF Drukuj Email

sv22 marca 2017 roku o godz. 19:00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej orkiestra Sinfonia Varsovia wystąpi ze zwyciężczynią XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – Veriko Tchumburidze. Dyrygować będzie Aziz Shokhakimov.

W październiku 2016 roku odbyła się XV edycja tego prestiżowego konkursu skrzypcowego. Pierwszą nagrodę otrzymała najmłodsza finalistka, wówczas 20-letnia reprezentantka Turcji i Gruzji – Veriko Tchumburidze. Jury, w składzie którego znalazło się 12 wybitnych solistów, doceniło nie tylko znakomity warsztat, ale też ekspresję i osobowość sceniczną artystki. Koncert z Sinfonią Varsovią to nagroda Orkiestry dla zwyciężczyni konkursu.

Koncert rozpocznie Uwertura koncertowa E-dur Karola Szymanowskiego. Następnie na scenie pojawi się Veriko Tchumburidze, która z towarzyszeniem orkiestry zagra II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego – ten sam, który wykonała w finale Konkursu. „(…) wreszcie pojawił się ciekawszy Wieniawski, lekki, romantyczny i wiosenny: grała Veriko Tchumburidze. (….) młodej skrzypaczce udało się pokazać właściwy nastrój, a finał miał zacięcie”, - oceniła wykonanie Tchumburidze Dorota Szwarcman. Po przerwie zabrzmi V Symfonia d-moll Dymitra Szostakowicza.

Za pulpitem dyrygenckim stanie pochodzący z Uzbekistanu Aziz Shokhakimov. Kariera tego młodego dyrygenta nabrała tempa, gdy w wieku 21 lat otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Gustava Mahlera. Od tamtej pory koncertował z wieloma cenionymi orkiestrami, np. London Philharmonic Orchestra, czy Dresdner Philharmoniker. W 2016 roku ponownie zwyciężył w prestiżowym konkursie dla młodych dyrygentów, tym razem w ramach Salzburg Festival. Shokhakimov z Sinfonią Varsovią współpracował już wielokrotnie, m.in. podczas Festival International de Piano de La Roque d'Anthéron.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.sinfoniavarsovia.org

Share on Facebook
 
Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego PDF Drukuj Email

f

W 2017 roku Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego obchodzi jubileusz 40-lecia działalności. Obchody rozpoczęły się 1 marca w Katowicach XX edycją festiwalu „Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego”.

W ramach jubileuszowej edycji odbędzie się pięć koncertów monograficznych (1, 8, 15, 23 i 29 marca) w wykonaniu pedagogów i studentów Akademii Muzycznej w Katowicach, której Karol Szymanowski jest patronem. Final Festiwalu nieprzypadkowo przypada na 29 marca 2017: w dniu 80. rocznicy śmierci Szymanowskiego będzie miał miejsce uroczysty koncert z udziałem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Mirosława J. Błaszczyka.

Ideą przewodnią zainicjowanego w 1998 festiwalu jest przedstawianie utworów Szymanowskiego w kontekście dzieł innych twórców muzyki europejskiej jego czasów, by ukazać szerokie spektrum prądów i wzajemnych inspiracji, które miały miejsce w sztuce muzycznej ubiegłego stulecia. Formuła ta daje okazję do porównań technik kompozytorskich w traktowaniu podobnych form muzycznych, pozwala styl Szymanowskiego w pełni poznać, docenić i rozróżniać. Festiwal jest jednym z niewielu, który przedstawia dzieło kompozytora a nie wykonawców. Utwory prezentowane podczas Wieczorów w większości przygotowywane są specjalnie na kolejne edycje festiwalu.

ZOBACZ: Program Festiwalu.

Share on Facebook
 
XVII Festiwal Dni Muzyki nad Odrą PDF Drukuj Email

dmnoOd 3 do 22 marca 2017 roku potrwa XVII Festiwal Dni Muzyki nad Odrą, obejmujący koncerty tak w Polsce, jak i w Niemczech.

21 wydarzeń złoży się na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu „Dni Muzyki nad Odrą”, który jest przykładem polsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie kultury i sztuki. Powstał on z połączenia dwóch festiwali: Międzynarodowych Spotkań Muzycznych Wschód-Zachód i Frankfurckich Dni Muzyki. W tym roku w Polsce odbędzie się 14 koncertów: siedem symfonicznych, sześć kameralnych oraz recital fortepianowy. Koncerty będą miały miejsce w Sulechowie, Zielonej Górze, Nowej Soli, Rzepinie, Słubicach, Łagowie, Żarach i Krośnie Odrzańskim. Tradycyjnie także polscy muzycy będą koncertować za Odrą, m.in. we Frankfurcie, Münchebergu czy w Berlinie. W tym roku będziemy podziwiać znakomitych wykonawców z Polski, Niemiec, Czech, Łotwy, Korei Południowej, USA i Ukrainy, którzy zaprezentują szeroki wachlarz muzycznych form, stylów i klimatów.

Pierwszy koncert kameralny odbędzie się 3 marca w Sulechowie, natomiast koncert inauguracyjny - 4 marca w Zielonej Górze. Podczas tego wydarzenia zostanie wykonane dzieło-misterium Poemat ognia Aleksandra Skriabina w wersji oryginalnej z wykorzystaniem iluminacji. W koncercie udział wezmą: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestra Kameralna Wirtuozi Lwowa, Chór Akademii Sztuki w Szczecinie, pianista Paweł Kowalski, zespół waltornistów niemieckich, a dyrygować będzie Czesław Grabowski. Interesująco zapowiada się także recital fortepianowy Georgijsa Osokinsa (11 marca w Filharmonii Zielonogórskiej) – uczestnika ostatniego Konkursu Chopinowskiego, który zagra utwory m.in. Chopina, Rachmaninowa, Skriabina. Ostatnim akordem Festiwalu będzie koncert finałowy po stronie niemieckiej. 22 marca we Frankfurcie nad Odrą wystąpi w nim Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej wraz z solistką, skrzypaczką Amelią Maszońską.

W ramach festiwalu po raz czwarty odbędzie się Międzynarodowe Forum Młodych Dyrygentów pod kierownictwem dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej prof. Czesława Grabowskiego. Wezmą w nim udział młodzi dyrygenci z Polski i Niemiec.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie: filharmoniazg.pl

Share on Facebook
 
Nie żyje Roderyk Lange PDF Drukuj Email

l16 marca odszedł do wieczności Roderyk Lange – niezwykle oddany tańcu polski badacz, założyciel Polskiego Forum Choreologicznego, fundator i wieloletni redaktor „Studia Choreologica”.

Od 1967 mieszkał w Wielkiej Brytanii. W 1975 uzyskał doktorat z etnologii, a w 1977 habilitację na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie (PUNO) w Londynie. Od 1979 do 1992 roku jako profesor PUNO wykładał etnografię na tymże Uniwersytecie. Wykładał również w Laban Art of Movement Centre w Addlestone, Centre for Dance Studies na wyspie Jersey, którym kierował do 2003, w Queen’s University w Belfaście, na Univeristy of Edinburgh i w Goldsmiths’ College na Uniwersytecie Londyńskim. W 1993 założył Fundację Instytut Choreologii w Poznaniu. Redagował roczniki „Dance Studies” i „Studia Choreologica”. Współpracował z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2009-2014 był prezesem Polskiego Forum Choreologicznego.

Roderyk Lange napisał wiele książek i artykułów, był redaktorem kilkudziesięciu numerów czasopism, wydawnictw źródłowych oraz opracowań naukowych na temat tańca – od prac zajmujących się Labanowską analizą ruchu i kinetografią, poprzez liczne eseje i książki na temat polskiego folkloru tanecznego (m.in. Kujaw, Pałuk i Wielkopolski), metodyki i metodologii badań nad tańcem, a także antropologii tańca.

Share on Facebook
 
Muzyka Północy na chór a cappella PDF Drukuj Email

f18 marca 2017 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej będzie miał miejsce koncert pt. „Muzyka Północy” w wykonaniu Chóru Filharmonii pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

„Muzyka jest jak morze: stoimy na jednym brzegu i widzimy dal, ale drugiego brzegu dojrzeć niepodobna” – pisał Henryk Sienkiewicz w powieści Quo vadis. Melancholijne, pełne zadumy utwory kompozytorów z krajów nordyckich wypełnią koncert chóralny stanowiący unikatowe wydarzenie w skali sezonu artystycznego Filharmonii Krakowskiej, podczas którego chór najczęściej pełni rolę współwykonawcy dzieł oratoryjnych. Znakomity zespół, od 2009 roku prowadzony przez Teresę Majkę-Pacanek, jest obecnie jednym z najlepszych chórów w Polsce. Uczestniczył w wielu uroczystościach o randze międzynarodowej, takich jak koncert w Berlinie w 1990 roku z okazji zjednoczenia Niemiec czy kanonizacja papieży Jana XXIII oraz Jana Pawła II w Watykanie w 2014. Podczas licznych tournées chór koncertował niemal w całej Europie, na Bliskim Wschodzie, w Stanach Zjednoczonych oraz byłych republikach Związku Radzieckiego; jako pierwszy polski zespół wystąpił w mediolańskiej La Scali. Zapraszany przez Krzysztofa Pendereckiego do wykonawstwa jego muzyki, uhonorowany został Grand Prix du Disque za nagranie jego Pasji wg św. Łukasza. Na kartach pierwszego wydania Stabat Mater wielki kompozytor umieścił dedykację poświęconą Chórowi Filharmonii Krakowskiej, która stanowi dla zespołu cenną pamiątkę współpracy.

Prezentowane podczas koncertu „Muzyka Północy” kompozycje chóralne artystów szwedzkich (Ludvig Norman, Thomas Jennefelt, Otto Olsson, David Wikander, Hugo Alfvén), norweskich (Edvard Grieg), fińskich (Jaakko Mäntyjärvi), niemieckich (Andreas Hakenberger) i łotewskich (Ēriks Ešenvalds) różnią się przeznaczeniem, fakturą, obowiązującym w danej epoce stylem, charakterem, a także tematyką i językiem warstwy tekstowej. Łączy je piękno ludzkiego głosu i radość ze wspólnego śpiewania, którą naprawdę warto odkryć. Podczas koncertu zabrzmi również utwór Parce mihi polskiej kompozytorki Agaty Krawczyk.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.filharmonia.krakow.pl

Share on Facebook
 
NOSPR kameralnie / Nonet PDF Drukuj Email

s16 marca 2017 roku o godz. 19:30 w siedzibie NOSPR odbędzie się koncert kameralny, podczas którego zostaną wykonane Miniatury liryczne Józefa Świdra.

Miniatury liryczne Józefa Świdra swoją popularność w repertuarze kwintetów dętych zawdzięczają starannie dopracowanej, a jednocześnie zwięzłej formie i umiejętnie wykorzystanemu bogactwu barw instrumentalnych. Uwagę słuchaczy przyciąga także zmienność nastrojów w siedmioczęściowej suicie, w której nie brak subtelnej liryki, dobrotliwego humoru i cech tanecznych. Wśród pierwszych wykonawców utworu (prawykonanie podczas Jugendmusikfestspiele w Bayreuth w 1976 r.) byli dzisiejsi muzycy NOSPR – Wiesław Grochowski i Jan Hawryszków, wówczas studenci katowickiej uczelni muzycznej.

Ponadto artyści NOSPR wykonają tego wieczoru Grand Nonet F-dur op. 31 Louisa Spohra oraz Nonet nr 2 Bohuslava Martinů. Louis Spohr - jeden z najwybitniejszych muzyków I poł. XIX wieku, wirtuoz gry na skrzypcach (konkurował z Paganinim), pedagog, kompozytor i dyrygent - uważany jest za pomysłodawcę obsady nonetowej w kameralistyce, obsady łączącej sekcję dętą ze smyczkową. W rzeczywistości idea takiego składu (co potwierdził sam Spohr) pochodzi od Johanna von Tost, kupca bławatnego, który był admiratorem talentów kompozytora i jego mecenasem. W ramach wdzięczności Spohr spełnił jego życzenie, dotyczące obsady zamówionego utworu, obejmującej w rezultacie: skrzypce, altówkę wiolonczelę, kontrabas, flet, obój, klarnet, waltornię i fagot, a zatem skład z niewielką liczebną przewagą instrumentów dętych. Nonet nr 2 Bohuslava Martinů to jedna z wielu kompozycji napisanych dla zespołu działającego od 1924 roku pod nazwą Nonet Czeski (Český nonet). Cały trzyczęściowy cykl utrzymany jest w neoklasycystycznych ryzach, co sprowadza się do wyraziście zarysowanych tematów, klarownej faktury i sięgania do techniki kontrapunktycznej.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.nospr.org.pl

Share on Facebook
 
Międzywydziałowy Koncert Współczesnej Muzyki Chóralnej PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

k18 marca 2017 roku o godzinie 19.30 na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się koncert współczesnej muzyki chóralnej.

Koło Naukowo-Artystyczne wydziału I oraz Koło Artystyczno-Naukowe wydziału V UMFC zapraszają na Międzywydziałowy Koncert Współczesnej Muzyki Chóralnej. W sali koncertowej UMFC (ul. Okólnik 2, Warszawa) zabrzmią utwory chóralne studentów Katedry Kompozycji, a ich przygotowaniem zajęli się studenci Dyrygentury Chóralnej. W składzie zespołu wokalnego znaleźli się nie tylko przedstawiciele Katedry Dyrygentury Chóralnej, ale także sami kompozytorzy, którzy dzięki udziału w próbach mieli możliwość sprawdzenia swoich koncepcji w praktyce.

Podczas koncertu odbędą się między innymi prawykonania świeżo napisanych na tę okazję utworów: Z wierszy październikowych Wiktora Gniazdowskiego, All stands still Julii Janiak, Beyond the light Aruto Matsumoto, Chwała Ojcu Krzysztofa Ratajskiego, Deus caritas est Michała Malca, Elegia Dominika Lasoty, Stepy akermańskie i Grób Potockiej Marcina Marchewki.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Share on Facebook
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 115

ZKP

 Archiwum Cyfrowe Muzyki Polskiej

 

POLMIC poleca

www.sikorski.polmic.pl
www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl
www.palester.polmic.pl
7+7

Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

W dniach 31 marca – 8 kwietnia 2017 roku odbędzie się kolejna edycja Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, który uświetnią swoim udziałem Mischa Maisky i Maxim Vengerov

Więcej...

„Dni klarnetu 2017” – Katowice, 18–19 marca 2017

W dniach 18 – 19 marca 2017 roku w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach odbędą się „Dni klarnetu”, obejmujące warsztaty, wykłady, czynny udział w chórze klarnetowym, koncerty, recitale mistrzowskie oraz zwiedzanie Serwisu Instrumentów Dętych Piotra Śmietany

Więcej...

Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski „...kiedy myślę Ryszard Bukowski..." - Wrocław, 31.03.2017

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „... kiedy myślę Ryszard Bukowski...”.

Celem Konkursu jest upamiętnienie setnej rocznicy urodzin nestora wrocławskiej kompozycji

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!

Partnerzy POLMIC

IAMIC

Projekty POLMIC

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 

Raport 2008

Mecenasi POLMIC

MKIDN
IMIT
ZAiKS
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information