Polmic - FB
Filter

Makoto Ozone „Road to Chopin”

Road to ChopinDnia 16 kwietnia 2010 roku - prawie jednocześnie ze swoją japońską prapremierą - ukazał się na polskim rynku nowy album Makoto Ozone zatytułowany Road to Chopin. Nagrany w listopadzie 2009 roku w Warszawie zawiera 12 kompozycji Fryderyka Chopina w jazzowym opracowaniutego najwybitniejszego japońskiego jazzowego pianisty. Ozone, od lat prowadzący autorskie projekty nagrywał lub koncertował także z Chickiem Coreą, Garym Burtonem, Branfordem Marsalisem i Patem Metheny. Gośćmi specjalnymi albumu są Anna Maria Jopek oraz Gregoire Maret. Makoto Ozone poznał Annę Marię Jopek podczas serii jej koncertów w słynnym klubie Blue Note w Tokio, wiosną ubiegłego roku i tam zrodził się pomysł na wspólną inspirację Chopinem. Sesje nagraniowe w warszawskim Studiu im. Witolda Lutosławskiego prowadził uznany amerykański reżyser dźwięku i producent Joe Ferla.

Nowy album Makoto Ozone będzie miał swoją premierę koncertową w maju tego roku w Tokio, podczas - najważniejszego w stolicy Japonii - festiwalu „La Folle Journee”, dedykowanego Fryderykowi Chopinowi z okazji 200-lecia urodzin kompozytora. Anna Maria Jopek wystąpiła tam po raz pierwszy publicznie u boku japońskiego wirtuoza. Album zostanie następnie zaprezentowany polskiej publiczności na żywo w trakcie festiwalu „Chopin i Jego Europa” 16 sierpnia 2010 roku w Klubie Palladium w Warszawie.

Chopin Shuffle

LEVITY Dnia 11 czerwca 2010 roku ukaże się na rynku drugi album tria Levity zatytułowany „Chopin Shuffle”.Wszystkie utwory prezentowane na dwóch płytach zostały stworzone przez członków zespołu (Jacka Kitę, Piotra Domagalskiego i Jerzego Rogiewicza) w oparciu o cykl 24 preludiów op. 28Fryderyka Chopinaz zachowaniem oryginalnej kolejności. Gościem specjalnym albumu jest legendarny, wybitny trębacz japoński Toshinori Kondo. Ponadto, w nagraniach albumu udział wzięli: Gaba Kulka, Tomasz Duda, Raphael Rogiński i Grzegorz Uzdański. Za produkcję muzyczną, mix oraz mastering odpowiedzialny jest Marcin Bors, nagrodzony m.in. Fryderykiem za produkcje ostatniej bestsellerowej płyty zespołu HEY Miłość Uwaga Ratunku Pomocy. Stworzenia projektu graficznego albumu podjął się Macio Moretti, również laureat Fryderyka za kreacje grafiki do płyty zespołu HEY Miłość Uwaga Ratunku Pomocy.
Dwa koncerty Levity z udziałem Toshinori Kondo oraz pozostałych gości albumu odbywające się w dniu 13 czerwca 2010 rokuo godzinie 16.15 i 19.15 w ramach festiwalu "Chopin Open" stanowić będą symboliczny początek działań promocyjnych związanych z albumem.

Grand Prix Konkursu Moniuszkowskiego dla Elizy Kruszczyńskiej

Konkurs Moniuszkowski 2010Triumfatorką VII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki została Eliza Kruszczyńska. Decyzją jury otrzymała Grand Prix im. Marii Fołtyn w wysokości 15 tys. euro.

Eliza Kruszczyńskama 34 lata, ukończyła Akademię Muzyczna w Pescara, śpiewać zaczęła jednak stosunkowo niedawno, przedtem bowiem studiowała grę na skrzypcach w Conservatorio Alfredo Casella L’Aquila. Na konkursie reprezentowała zarówno Polskę, jak i Włochy, gdzie mieszka.

W kategorii głosów żeńskich jury rozdzieliło nagrody następująco:

  • I nagroda (10 tys. euro) – Aleksandra Kubas (Polska)
  • II nagroda (8 tys. euro) – Gelena Gaskarowa (Rosja)
  • III nagroda (6 tys. euro) – Katarzyna Oleś-Blacha (Polska)


W kategorii głosów męskich laureatami zostali:

  • I nagroda (10 tys. euro) – Jury Haradzecki (Białoruś)
  • II nagroda (8 tys. euro) – Adam Palka (Polska)
  • III nagroda (6 tys. euro) – Andryj Bondarenko (Ukraina)


Nagrodę specjalną im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej otrzymała Erika Buchholz (USA).

 

Konferencja "Chopin&Paderewski 2010"

Loyola University w Chicago zaprasza na międzynarodową konferencję naukową Chopin&Paderewski 2010, która odbędzie się w dniach 11-13 listopada 2010 roku. Celem konferencji jest zaprezentowanie najnowszych interdyscyplinarnych badań nad spuścizną i kontekstem politycznym działalności polskich kompozytorów.
Propozycje referatów oraz paneli dyskusyjnych, wraz z danymi kontaktowymi i życiorysami zgłaszanych uczestników przyjmowane są do 30 lipca 2010 roku. Zgłoszenia należy przesyłać drogą elektroniczną na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Więcej informacji na temat konferencji na stronie internetowej: www.chopin-paderewski.org

Loyola University
6525 North Sheridan Road
Chicago, Illinois 60626
tel.: (773) 50-82-850
fax.: (773) 50-82-893
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.chopin-paderewski.org

Muzeum Chopina w Żelazowej Woli świętuje Dzień Dziecka

W niedzielę, 30 maja rokuNarodowy Instytut Fryderyka Chopina organizuje obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka w Muzeum kompozytora w Żelazowej Woli. Gościem specjalnym spotkania będzie Zbigniew Zamachowski– jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich aktorów.

W przededniu Międzynarodowego Dnia Dziecka Narodowy Instytut Fryderyka Chopina postanowił w sposób wyjątkowy uczcić święto najmłodszych, zapraszając ich na wielką fetę do nowootwartego Muzeum w Żelazowej Woli. W tym szczególnym dniu dla wszystkich dzieci przygotowano moc niepowtarzalnych atrakcji, w tym możliwość wzięcia udziału w konkursie rysunkowym „Namaluj Chopina”, ogłoszonym na łamach najnowszego numeru „Magazynu Chopin”, warsztatach florystycznych i rękodzieła, czy podchodach w Parku odwołujących się do wiedzy o kompozytorze. Na pociechy będzie także oczekiwać stoisko Malowania twarzy. Na scenie letniej na wodzie zostanie wystawiony spektakl Siostry Chopina połączony z zajęciami muzyczno-plastycznymi.

Dzień Dziecka w Żelazowej Wolito nie tylko zabawy i animacje, ale przede wszystkim okazja do spotkania ze Zbigniewem Zamachowskim, który odczyta wybrane listy kompozytora oraz fragmenty książki Wandy Chotomskiej Muzyka pana Chopina. Fragmenty swoich chopinowskich książek przeczytają także Michał Rusinek - autor Małego Chopina oraz Anna Czerwińska- autorka Jaśnie Pana Pichona, która spotka się z dziećmi razem z wybitnym malarzem, grafikiem i rzeźbiarzem Józefem Wilkoniem, ilustratorem książki.

Organizatorzy zapraszają również na recitale chopinowskieznakomitych polskich pianistów – Pawła Kowalskiego(godz. 12.00) oraz Wojciecha Świtały(godz. 15.00), a także występy młodych laureatów konkursów pianistycznych.

Uroczystości Dnia Dziecka w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina rozpoczną się o godz. 9:00 i zakończą o 17:00. Każdy rodzic będzie mógł bezpłatnie wejść ze swoją pociechą na teren Muzeum.

Szczegółowy plan imprezy na stronie Muzeum Chopina www.chopin.museum

Wystawa fotografii z premiery baletu "Chopin"

Od 21 maja do 10 czerwca 2010 roku w podcieniach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na pl. Bankowym w Warszawie można oglądać wystawę fotografii Ewy Krasuckiej. Zdjęcia pochodzą z premiery baletu Chopinw choreografii Patrice'a Barta, która odbyła się 9 maja w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. W szesnastu kadrach autorka wystawy zatrzymała najbardziej ulotne momenty tańca czołowych tancerzy Polskiego Baletu Narodowego.

Ewa Krasucka(ur. 1985) fotografuje taniec od piętnastego roku życia. Większość jej prac powstała z udziałem artystów Polskiego Baletu Narodowego. Absolwentka kierunków Komunikacji Audiowizualnej oraz Tłumaczeń Ustnych i Pisemnych na Uniwersytecie w Walencji (Hiszpania). W czasie studiów współpracowała jako fotograf i dziennikarka z brytyjskim pismem Dance Europe. W marcu 2009, na zaproszenie Polskiego Baletu Narodowego, sfotografowała premierę baletu Tristan w choreografii Krzysztofa Pastora. W październiku 2009 podjęła stałą współpracę z Teatrem Wielkim-Operą Narodową jako fotograf Polskiego Baletu Narodowego i realizator filmów promocyjnych.

Diapason d'Or dla płyt z serii The Real Chopin

Chopin. Piano Concertos (CD NIFC)Dwie płyty z serii The Real Chopin, wydawanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, otrzymały najwyższe wyróżnienie francuskiego magazynu muzycznego "Diapason" (maj 2010 – nr 580). Nagrodę Diapason d’Orprzyznano płycie Chopin-Pieśni w wykonaniu Aleksandry Kurzak, Mariusza Kwietniaoraz Nelsona Goernera. Diapason Découverteotrzymała natomiast płyta z koncertamiChopina w wykonaniu Jasia Lisieckiegoz towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia, pod dyrekcją Howarda Shelley’a.

Koncert-konkurs o nagrodę Prezydenta Miasta Poznania

Fundacja „Szkoła Chóralna Kurczewskiego” wraz z Radiem Merkury zapraszają na koncert-konkursuczniów Wielkopolskich Szkół Muzycznych II stopnia o nagrodę Prezydenta Miasta Poznania. Wystąpią reprezentanci z Kalisza, Koninia, Ostrowia Wielkopolskiego, Piły i Poznania. Ich grę będzie oceniało Jury w składzie: profesorowie Waldemar Andrzejewski i Andrzej Tatarski oraz Joanna Marcinkowska z poznańskiej Akademii Muzycznej. W drugiej części Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego wykona pieśni Fryderyka Chopina w opracowaniu na chór Andrzeja Koszewskiego. Koncert odbędzie się 29 maja 2010 rokuo godz. 17.00 w Sali Białej Urzędu Miejskiego w Poznaniu. Wstęp wolny.

Na antenie Radia Merkury od środy 26 maja do piątku 28 majaw „Klasyce muzycznej po 21.00” zostaną wyemitowane trzy audycje dokumentalne Aliny Kurczewskiej i Roberta Mirzyńskiego o pobycie Fryderyka Chopina w Poznaniu, Antoninie oraz Kaliszu i Żychlinie.

Nowy Zarząd Polskiej Rady Muzycznej

Polska Rada MuzycznaW dniu 20 maja 2010 roku w sali senatu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbyło się Walne Zebranie Polskiej Rady Muzycznejpołączone z wyborem nowych władz. Prezesemponownie został wybrany dr Krzysztof Knittel, kompozytor i nauczyciel akademicki. W składzie Zarządu znaleźli się:
  • Joanna Wnuk-Nazarowa - dyrektor NOSPR, była minister kultury
  • Adrianna Poniecka-Piekutowska - dyrektor Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
  • Viola Łabanow - prezes Fundacji "Muzyka jest dla wszystkich"
  • Elżbieta Markowska - wiceprezes De Musica, była dyrektor Programu 2 Polskiego Radia
  • Grzegorz Michalski - prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego
  • Jan Kaliszewski - prezes Jeunesses Musicales Polska.

Za najpilniejsze zadania uznano: działania na rzecz reformy powszechnej edukacji muzycznej, dalszą pracę nad standardami edukacji muzycznej, doprowadzenie do ratyfikacji przez Polskę „pięciu praw muzycznych” UNESCO, starania o rychłe powołanie Instytutu Muzycznego.

Konkurs Kompozytorski im. Wandy Landowskiej - wyniki

Dnia 23 maja 2010 roku rozstrzygnięty został Konkurs Kompozytorski im. Wandy Landowskiej. Jury konkursu w składzie: prof. Zbigniew Bagiński – przewodniczący, prof. Leszek Kędracki, prof. Władysław Kłosiewicz, ad. dr Aleksander Kościów, as. Miłosz Bembinow – sekretarz; podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:
  • I nagrodę (4000 PLN) za utwór Klawitiudaotrzymał Bartosz Kowalski
  • II nagrodę ex aequo (po 2000 PLN) za utwór Action Cembalootrzymał Marcin Łukaszewski i za utwór La riñaotrzymał Filip Pinczewski
  • III nagrody nie przyznano
  • trzy wyróżnienia (po 500 PLN) otrzymali: za utwór [Toccata] – Krzysztof Kozłowski, za utwór Engram– Marcin Łopacki i za utwór KATAR(Z)YNKA W. PANDORZEJakub Polaczyk
  • Organizatorzy i członkowie Jury Konkursu Kompozytorskiego im. Wandy Landowskiej, koordynowanego przez Katedrę Kompozycji oraz Katedrę Organów i Klawesynu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie składają podziękowanie panu dr George E. Assousa – prezesowi i dyrektorowi firmy Multi-Technologies Group z Londynu za przyjęcie funkcji głównego sponsora tej prestiżowej imprezy. Dzięki temu wsparciu finansowemu można było zrealizować konkurs upamiętniający postać wybitnej polskiej klawesynistki – Wandy Landowskiej.

Blechacz i Wunder w Filharmonii Krakowskiej - 28 i 29 maja 2010

Z powodu choroby występ Rafała Blechacza został odwołany! Solistą podczas koncertu w dniu 28 maja 2010 będzie Ingolf Wunder.Koncert Rafała Blechacza w Filharmonii Krakowskiej

Punktem kulminacyjnym obchodów Roku Chopinowskiegow Filharmonii Krakowskiejnadzwyczajne koncertysymfoniczne z udziałem niekwestionowanych mistrzów klawiatury - Rafała Blechacza i oraz austriackiego pianisty Ingolfa Wundera. Artyści wystapią kolejno w piątek 28 maja 2010 rokuo godz. 19.00 i w sobotę 29 maja 2010 rokuo godz.18.00 w Filharmonii Krakowskiej, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego. W repertuarze obu wieczorów znajdują się dzieła polskich twórców pierwszej połowy XIX wieku: Uwertura do opery „Monbar czyli Flibustierowie” op. 30Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Symfonia c-mollFranciszka Mireckiego (prawykonanie) oraz Koncert fortepianoweFryderyka Chopina. Rafał Blechacz, niekwestionowany zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (drugiej nagrody nie przyznano) oraz laureat kilku nagród specjalnych tego konkursu, wykona podczas wieczoru 28 maja II Koncert fortepianowy f-moll op. 21Fryderyka Chopina. Dzień później, jego konkursowy rywal – Ingolf Wunder, który mimo niezdobycia laurów okrzyknięty został jedną z najciekawszych osobowości pianistycznych ostatniego Konkursu Chopinowskiego, wykona I Koncert fortepianowy e-moll op. 11Fryderyka Chopina.

"Chopin - Inspiracje" i Rodzinny Piknik Chopinowski

W dniach 28-30 maja 2010 roku Festiwal Pianistyczny w Pałacyku Kasynie w Podkowie Leśnej miał miejsce Festiwal Pianistyczny „Chopin – Inspiracje 1810-2010”. Program festiwalu skonstruowany został wokół arcydzieł światowej literatury pianistycznej powstałych pod wpływem twórczości Fryderyka Chopina. W trakcie trzech kolejnych dni festiwalowych prezentowane były formy muzyczne, które przed Chopinem nie posiadały rangi artystycznych utworów koncertowych: Preludia, Mazurki, Nokturnyi Etiudy. Nieobecność chopinowskich pierwowzorów w programach poszczególnych wieczorów festiwalu była zabiegiem całkowicie świadomym – znaczenie Dzieła Chopina dla światowego dziedzictwa muzycznego jest tym bardziej wymowne, kiedy przemawia poprzez muzykę takich postaci, jak Debussy, Rachmaninow czy Schumann i tą obecnością jest mierzona Jego Wielkość. W koncertach wzięli udział artyści z Polski, Wielkiej Brytanii i Australii, reprezentujący aktualną czołówkę światowej pianistyki, występujący na najbardziej prestiżowych estradach i festiwalach, znani z bogatej fonografii w katalogach renomowanych firm płytowych: Magdalena Lisak, Paweł Kamasa, Marina Baranova, Martin Roscoei Piers Lane.

Festiwal poprzedziły imprezy towarzyszące – 23 maja 2010 roku: Rodzinny Piknik Chopinowski, w programie którego znalazły się gry, zabawy i konkursy z nagrodami, przedstawienie w wykonaniu uczestników warsztatów teatralnych oraz kiermasz książek o Chopinie dla dzieci, mini recitalWojtka Chlapka i wernisaże wystaw: najlepszych polskich plakatów o tematyce chopinowskiej powstałych w latach 1948-2010 oraz plakatów konkursu, zorganizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Instytutem „Sztuka Mediów”.

Istotnym elementem festiwalu jest wydanie folderuautorstwa wybitnego muzykologa i krytyka muzycznego – Bohdana Pocieja, omawiającego wykonywane dzieła i genezę ich powstania w kontekście inspiracji Dziełem Fryderyka Chopina.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

patrz: PROGRAM FESTIWALU

Piknik "U Frycka"

Uniwersytet Warszawski i Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zapraszają na plenerową imprezę dla całej rodzinyna zabytkowym terenie uniwersyteckim, organizowaną w ramach Roku Fryderyka Chopina na UW. Uniwersytet to jedno z najbardziej chopinowskich miejsc w Warszawie – tu właśnie jako siedmioletni chłopiec zamieszkał z rodzicami i siostrami, bawił się w ogrodach Uniwersytetu, tu uczył się i studiował (1817–1829). Dlatego też zabawy i koncerty na uczelnianym dziedzińcu w niedzielę, 30 maja 2010 roku, odbędą się „U Frycka”

Już od 13:00 studenci Wydziału Pedagogicznego UW zapraszają do świata dziecięcych zabaw XIX wieku. Dawne zabawy, beztroskie i proste, niosły za sobą pochwałę współpracy i moc wyobraźni, kiedy to kijek i sznurek stawał się rączym rumakiem. Wszyscy, którzy pragną sobie przypomnieć dawne czasy i pokazać ten świat najmłodszym, odnajdą tu coś dla siebie: stoisko plastyczne (malowanie twarzy, klejenie latawców), zabawy słowne (zagadki i rymowanki) i ruchowe (gra w klasy, badmintona, wyścigi rzędów) czy też gry planszowe w wersji monstrualnej (domino, warcaby, młynek). W klimat epoki przeniesie nas również Salonik Literacki, gdzie będzie można posłuchać bajek, które uczyły i bawiły dzieci 200 lat temu.
 O 14:00ruszy wielki polonez na 200 par w 200-lecie urodzin Fryderyka. Taneczny korowód przejdzie uliczkami Uniwersytetu, zaś przez kolejne dwie godziny na scenie przed Starą Biblioteką prezentować się będą jego uczestnicy – zespoły taneczne z uczelni warszawskich oraz Płocka, Siemiatycz i Józefowa. Po tancerzach na scenie pojawią się congi, balafony, djemba i inne egzotyczne instrumenty, czyli CHOPINIADA– sekstet wokalny OPUS 665 oraz Orkiestra Bębniarska MORELOVA zagrają Chopina w stylu swing, bossa i Etno. Finałowy koncert MAZUREKto premierowa prezentacja baśniowych dziecięcych piosenek o muzyce Chopina i nie tylko, z tekstami Anny Kierkosz i muzyką Krzysztofa Herdzina i Agnieszki Widlarz. Zagrają i zaśpiewają Dorota Miśkiewicz, Mietek Szcześniak, Agnieszka Wilczyńska, Janusz Szrom oraz Krzysztof Herdzin Trio.
Nie zabraknie innych atrakcji – będą konkursy z nagrodami, uniwersyteckie pamiątki, fotografie na tle dawnych widoków, zwiedzanie zabytków Uniwersytetu i wystawy chopinowskiej w holu Starej Biblioteki.

Mazurek dla dzieci

MazurekWieczór promocyjny książki i płyty CD dla dzieci pt. Mazurekodbędzie się 30 maja 2010 rokuo godzinie 18.00 na Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego w ramach pikniku U Frycka. Wstęp wolny.

Skąd się wzięło słowo fortepian? Co Fryderyk Chopin usłyszał w kwiatach? Co tak naprawdę oznacza słowo „mazurek”? Kto robi sobie muzyczne żarty? Co to jest barkarola? Czy można zakochać się w Koncercie? Co brzmi w Żelazowej Woli? Czy Fryderyk był czarodziejem? Jaki taniec powinno się tańczyć w Łazienkach? Iloma palcami gra się walca?Na te i inne pytania odpowiedzą piosenki – kołysanki, żarty, bajki, opowieści i zabawy muzyczne – z najnowszej płyty i ksiązki Mazurek, wydanej przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.
Mazurek– to wyjątkowy, artystyczny prezent dla polskich dzieci na Dzień Dziecka 2010: 18 prostych opowiastek o Fryderyku Chopinie, 16 piosenek, skomponowanych przez Krzysztofa Herdzina – autora instrumentacji muzyki do filmu Marzycieluhonorowanej Oscarem, i Agnieszkę Widlarz– młodą pedagog muzyczną i kompozytorkę piosenek dla dzieci. Wykonawcami są najwybitniejsi polscy wokaliści jazzowi młodego i średniego pokolenia: Dorota Miśkiewicz, Mieczysław Szcześniak, Agnieszka Wilczyńska i Janusz Szrom. 156 stron z 50 barwnymi obrazkami. 45 minut dobrej muzyki z pogranicza jazzu, muzyki klasycznej i piosenki. A jednocześnie świetna zabawa i nauka. Piosenki dowcipnie, obrazowo i artystycznie tłumaczą sens i charakter ulubionych form muzycznych Chopina: mazurka, nokturnu, koncertu, preludium, ronda, scherza i innych. Książka to okraszona fantazją biografia Fryderyka Chopina – bezpretensjonalna opowieść o jego dzieciństwie i dorastaniu. Mali i duzi czytelnicy dowiedzą się z niej, kiedy i gdzie urodził się Fryderyk, jakich miał rodziców i ile sióstr, kim byli jego przyjaciele, co myśleli o nim jego profesorowie, kiedy zaczął komponować, gdzie spędzał wakacje, kogo kochał i jak dorósł. Wszystko w oprawie baśniowej i zabawowej, w książce, bowiem, obecna jest aura polskiej przyrody, mazowieckiej fauny i flory. Brzmią dźwięki warszawskich parków i ogrodów, echa ludowych baśni.

Międzynarodowe Seminarium Gordonowskie

Międzynarodowe Seminarium Gordonowskie 2010 
Międzynarodowym Seminarium Gordonowskim odbyło się w Łodzi dniach 21-23 maja 2010 roku.

W trzydniowym seminarium zostało zaprezentowane praktyczne zastosowanie Teorii uczenia się muzyki E.E. Gordona: edukatora, muzyka i psychologa muzyki. Miały miejsce zajęcia z doskonalenia własnej muzykalności poprzez improwizacje oraz uczenia gry na instrumentach, zgodne z założeniami teorii. Ponadto nie zabrakło teatru tańca wg znakomitego choreografa Rudolfa Labana – warsztatypoprowadził Emilia Kubik. Stronę polską reprezentowali praktycy - Miłosz Gawryłkiewiczoraz teoretycy, zasłużeni dla polskiego ruchu gordonowskiego: dr Wojciech Jankowskioraz dr Ewa Klimas Kuchtowa. W tym roku organizatorzy zaprosili również gości z Gordon Institute for Music Learning ze Stanów Zjednoczonych – dr Richarda Grunowaoraz Michaela Siefke, doskonałego perkusistę z Niemiec. Całość dopełnią występy portugalskich artystów z Companhia de Música Teatral.

Seminarium towarzyszyły koncerty i spektakle teatralne dla rodzin z małymi dziećmi.

Patronat medialny nad Seminarium objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Inauguracja Koncertów Chopinowskich w łazienkach Królewskich - Koncert Nyman Band i Motion Trio

Pomnik Chopina w Łazienkach Królewskich otoczyły w sobotę, 15 maja 2010 roku dźwięki muzyki Michaela Nymana– kompozytora, minimalisty, twórcy m.in. słynnej ścieżki dźwiękowej do filmu The Piano. Wraz z kompozytorem, jego muzykę wykonał zespół, z którym Nyman współpracuje od lat – Michael Nyman Band. Ciekawym dopełnieniem koncertu brytyjskiego twórcy stanowiły impresje na tematy zaczerpnięte z muzyki Chopina zaaranżowane i wykonane przez Motion Trio – polskie trio akordeonowe. Punktem kulminacyjnym było połączenie sił wykonawczych obu zespołów w finale koncertu. Muzycy wspólnie wykonali kompozycje M. Nymana (głównie utwory skomponowane do filmów P. Greenewaya).
Maria Peryt

Rekordowa liczba uczestników Konkursu Moniuszkowskiego

VII Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława MoniuszkiGalowe przedstawienie Strasznego dworuzainauguruje w środę, 19 maja 2010 rokuVII Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. To jedna z największych tego typu imprez w Europie. Na tym konkursie rozpoczęły się wielkie kariery Aleksandry Kurzak i Mariusza Kwietnia, a także wielu innych śpiewaków znanych dziś ze scen krajowych i zagranicznych. Dwójka laureatów warszawskiego konkursu – Adam Zdunikowski (1992) oraz Małgorzata Olejniczak (2007) – wystąpi też w środowym przedstawieniu Strasznego dworuw Operze Narodowej.

Tegoroczny konkurs okazał się rekordowy, spośród 229 zgłoszeń do udziału w nim w nim zakwalifikowano aż 131 osób. Po raz pierwszy na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej zaprezentują się przedstawiciele takich krajów, jak Islandia, Mongolia, Kazachstan czy Mołdawia. Ogółem w konkursie wystąpią przedstawiciele aż 25 państw. Wszystkich uczestników oceniać będzie międzynarodowe jury, któremu przewodniczy światowej sławy polski tenor, Wiesław Ochman. Zaproszenie do prac w jury przyjęły wspaniałe gwiazdy opery: Gwendolyn Bradley, Larisa Giergiewa, Raina Kabaivanska, Izabela Kłosińska, Tom Krause i Elena Obraztsova, a także m. in. Ioan Holender — dyrektor Staatsoper w Wiedniu, Sergio Segalini – czołowy europejski krytyk operowy oraz Ewa Michnik – dyrektor Opery Wrocławskiej. Niestety, wśród jurorów zabraknie zapowiadanej wcześniej legendarnej artystki, Teresy Berganzy, która kilka dni temu odwołała przyjazd z powodu choroby.

Kalendarz konkursowy:
  • 20-22 maja – I etap (10:00 – 14:00 i 18:00 – 21:00) Sala Młynarskiego
  • 23, 24 maja – II etap (10:00 – 14:00 i 18:00 – 21:00) Sala Młynarskiego
  • 26, 27 maja – III etap, godz. 18:00, Sala Moniuszki
  • 28 maja - koncert laureatów (godz. 19:00)

Wstęp na przesłuchania I i II etapu dla publiczności jest wolny.

Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich

Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich 201022.Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich odbył się w dniach 22-29 maja 2010 roku, a zainaugurował je tradycyjnie koncert w Zielone Świątki, w niedzielę 23 maja. Organizatorem festiwalu jest Oddział Krakowski Związku Kompozytorów Polskich.

Do najważniejszych wydarzeń festiwalu należał Koncert pamięci prof. Adama Kaczyńskiego, zmarłego w lutym tego roku pioniera nowej muzyki w Polsce, twórcy i kierownika zespołu MW2. Szczególnie istotna była prezentacja przez solistów słowackich najnowszych utworów Romana Bergera, z okazji 80. urodzinkompozytora i muzykologa żyjącego w Bratysławie, ale należącego do kręgu najwybitniejszych polskich twórców. Usłyszeliśmy dzieła Zbigniewa Bujarskiego, Stefana Kisielewskiego, Juliusza Łuciuka, Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Romana Palestra, Marka Stachowskiego, Adama Walacińskiego. Festiwal zaszczyciły światowe prawykonaniautworów kompozytorów szwajcarskich: Lukasa Langlotza i Michela Rotha z Bazylei, obecność kompozytora Michela Merlet z Paryża oraz wykonanie słynnych dzieł jednego z najwybitniejszych twórców muzyki w XX w. Maurizio Kagela (Phonophonie). Z kolei 150. rocznicę urodzin Gustawa Mahleraorganizatorzy uczczili uczestnictwem w międzynarodowym projekcie „Mahler.reflected”. Wystąpiła Mitteleuropäische Orchester z Wiednia z solistkami Kaoko Amano i Dorą Armannsdottir pod dyrekcją Ajtona Csaby, Orkiestra Muzyki Nowej z Katowic z Szymonem Bywalcem, Zespół MW2, Cracow Duo (wiolonczelista Jan Kalinowski, pianista Marek Szlezer), Airis Quartet oraz wybitni soliści krakowscy: klawesynistka Elżbieta Stefańska, flecistka Barbara Świątek-Żelazna, pianista Marek Mietelski, a także Cezary Sanecki, pianista z Łodzi. A wśród młodych wykonawców śpiewaczki Barbara Pietrzak, Olga Rusin, Joanna Święszek, flecistka Renata Guzik, waltornista Wojciech Kamionka, perkusista Tomasz Sobaniec, pianiści Weronika Krówka i Paweł Kubica.

Ponadto odbył się wieczór promocyjny trzech płyt CD Juliusza Łuciuka, wydanych przez Acte Préalable. W Kinie Pod Baranami miał miejsce pokaz specjalny filmu KatyńAndrzeja Wajdyz muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Na zakończenie festiwalu, w 5. rocznicę „odejścia Ojca Świętego do Domu Ojca Swego” w Bazylice Papieskiej w Wadowicach wystąpił Chór Mariański pod dyr. Jana Rybarskiego.

W ramach cyklu wykładów i spotkańtowarzyszących festiwalowi w Instytucie Muzykologii UJ wystąpili: prof. Jürg Henneberger z Hochschule für Musik i Robert Koller z Bazylei, prof. Stefania Pawłyszyn z Akademii Muzycznej ze Lwowa oraz prof. Roman Berger ze Słowackiej Akademii Nauk z Bratysławy.

Koncerty odbywały się w Sali Koncertowej „Florianka”, Akademii Muzycznej oraz w Instytucie Muzykologii UJ.
Dyrektorem artystycznym festiwalu i autorem jego koncepcji programowej jest muzykolog Jerzy Stankiewicz, prezes Oddziału Krakowskiego ZKP.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

 zobacz: PROGRAM FESTIWALU

„La note bleue” Krzysztofa M. Bednarskiego zwycięzcą konkursu na pomnik Fryderyka Chopina w Wiedniu

La note bleue - wizualizacjaNa początku maja rozstrzygnięto konkurs na rzeźbę statularną Fryderyka Chopina w Wiedniu. Najwyższe uznanie Jury zdobył projekt Krzysztofa M. Bednarskiego „La note bleue”.

 Konkurs, ogłoszony na początku marca 2010 roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został zrealizowany w trybie zamkniętym. Zaproszenie do udziału w projekcie skierowano do wybranych polskich artystów – rzeźbiarzy, których wyjątkowy dorobek artystyczny i sukcesy stanowią gwarant najwyższej wartości artystycznej. Zaproszeni artyści to: Krzysztof M. Bednarski, Jerzy Dobrzański, Jarosław Kozakiewicz i Stanisław Radwański. Zgodę na odsłonięcie pomnika w przestrzeni plenerowej Parku SCHWEIZER GARTEN wyraziły władze Wiednia w wyniku inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu oraz wsparcia Ambasady Polskiej w Republice Austrii.

Tytuł zwycięskiego projektu „La note bleue” odnosi się do słów George Sand, która w muzyce Chopina dostrzegła niezwykłą „niebieską nutę”, synonim geniuszu i tajemnicy natchnienia twórczego. Typ przedstawienia wywodzi się z tradycji profilowych wizerunków i portretowych siluett, modnych w okresie romantyzmu. Charakterystyczne ujęcie profilu kompozytora, jest łatwo rozpoznawalne, proste i symboliczne. Ukryte w podstawie oświetlenie ma tworzyć w nocy szczególną aurę „niebieskości”, jako symbolicznej ramy pomnika. W ciągu dnia profilowy portret Chopina, zwielokrotniony przez cień, będzie rysował na podstawie zmienne, przemijające obrazy.

Odsłonięcie pomnika Fryderyka Chopina w parku Schweizer Garten odbędzie się 25 listopada 2010 roku o godz. 12.30. Uroczystość uświetni występ austriackiego pianisty, zdobywcy II nagrody 16 Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina - Ingolfa Wundera. Artysta przygotował recital, podczas którego zagra utwory: Balladę f-moll op. 52, Scherzo E-dur op. 54, Nocturn H-dur op. 9 oraz Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22.

Festiwal Pianistyczny „Chopin – Inspiracje 1810-2010”

Chopin - Inspiracje 1810-2010Festiwal Pianistyczny „Chopin – Inspiracje 1810-2010” odbędzie się w dniach 28-30 maja 2010 rokuw Pałacyku Kasynie w Podkowie Leśnej. Program festiwalu skonstruowany jest wokół arcydzieł światowej literatury pianistycznej powstałych pod wpływem twórczości Fryderyka Chopina. W trakcie trzech kolejnych dni festiwalowych prezentowane będą formy muzyczne, które przed Chopinem nie posiadały rangi artystycznych utworów koncertowych: Preludia, Mazurki, Nokturnyi Etiudy. Nieobecność chopinowskich pierwowzorów w programach poszczególnych wieczorów festiwalu jest zabiegiem całkowicie świadomym – znaczenie Dzieła Chopina dla światowego dziedzictwa muzycznego jest tym bardziej wymowne, kiedy przemawia poprzez muzykę takich postaci, jak Debussy, Rachmaninow czy Schumann i tą obecnością jest mierzona Jego Wielkość. W koncertach wezmą udział artyści z Polski, Wielkiej Brytanii i Australii, reprezentujący aktualną czołówkę światowej pianistyki, występujący na najbardziej prestiżowych estradach i festiwalach, znani z bogatej fonografii w katalogach renomowanych firm płytowych: Magdalena Lisak, Paweł Kamasa, Marina Baranova, Martin Roscoei Piers Lane.

Festiwal poprzedzą imprezy towarzyszące – 23 maja 2010 roku: Rodzinny Piknik Chopinowski(godz. 11.00-16.00), w programie którego znajdą się gry, zabawy i konkursy z nagrodami, przedstawienie w wykonaniu uczestników warsztatów teatralnych oraz kiermasz książek o Chopinie dla dzieci, mini recitalWojtka Chlapka (godz. 16.00) i wernisaże wystaw(godz. 17.00): najlepszych polskich plakatów o tematyce chopinowskiej powstałych w latach 1948-2010 oraz plakatów konkursu, zorganizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Instytutem „Sztuka Mediów”.

Istotnym elementem festiwalu jest wydanie folderuautorstwa wybitnego muzykologa i krytyka muzycznego – Bohdana Pocieja, omawiającego wykonywane dzieła i genezę ich powstania w kontekście inspiracji Dziełem Fryderyka Chopina.

Wstęp wolnyna wszystkie festiwalowe koncerty dla dzieci i młodzieżyuczącej się i studiującej (za okazaniem odpowiedniej legitymacji). Rezerwacja i sprzedaż biletów: od 10 maja, tel. 22 729 13 84 wew. 22.
Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej...

Olga Kern w Krakowie

Olga Kern w Krakowie Filharmonia w Krakowie zaprasza na recital fortepianowy znanej pianistki rosyjskiego pochodzenia – Olgi Kern. Spokrewniona z Piotrem Czajkowskim i Siergiejem Rachmaninowem artystka wystąpi w Filharmonii Krakowskiej w niedzielę, 16 maja o 2010 rokuo godz. 18.00 podczas ostatniego w tym sezonie koncertu z cyklu "Recitale Mistrzów w Roku Chopinowskim". Zagra Sonatę C-durHob. XVI:50 Haydna, Sonatę b-mollFryderyka Chopina (op. 35) i Siergieja Rachmaninowa (op. 36) oraz Rapsodię węgierską cis-moll nr 2 Ferenca Liszta.

Olga Kern ma w swoim artystycznym dorobku kilkanaście pierwszych nagród zdobytych w międzynarodowej rywalizacji, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. S. Rachmaninowa (1992) oraz w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Van Cliburna (2001). Mimo młodego wieku (rocznik 1975) występowała już w najważniejszych salach koncertowych świata: Carnegie Hall, Metropolitan Museum of Art (Nowy Jork), Spivey Hall (Atlanta), Symphony Hall (Osaka), mediolańskiej La Scali, Salle Cortot w Paryżu oraz Teatrze Wielkim w Moskwie.

Bartosz Głowacki w finale konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków

Bartosz Głowacki
Dnia 14 maja 2010 rokuprzed Wiedeńskim Ratuszem odbędzie się finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, połączony z otwarciem słynnego Festiwalu Wiener Festwochen. W siódemce finalistów znalazł się reprezentujący Telewizję Polską – TVP Kultura młody akordeonista – Bartosz Głowacki (na zdjęciu), wybrany w drodze krajowych eliminacji „Młody Muzyk Roku”.

 Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków przeznaczony jest dla instrumentalistów do 19 roku życia, grających na jednym z klasycznych instrumentów. W półfinale uczestnicy wykonują program na instrument solo lub z towarzyszeniem fortepianu. W finale młodzi muzycy prezentują krótki utwór z towarzyszeniem orkiestry. Finał – przed Wiedeńskim Ratuszem – obejrzy ok. 40 tys. osób, a dodatkowo miliony widzów w całej Europie. Transmisja finału tylko w TVP Kultura w piątek 14 maja 2010 roku o godz. 21.20.

Recital Łukasza Trepczyńskiego w Pradze

Łukasz TrepczyńskiW ramach cyklu „Salon Polski” pianista Łukasz Trepczyński (na zdjęciu) wystąpi z recitalem chopinowskimw dniu 26 maja 2010 rokuo godz. 18:30 w Sali Balowej Ambasady Polski w Pradze.

Inauguracja „Salonu Polskiego” w Pradze odbyła się w marcu 2008 roku. Co roku w ramach cyklu odbywa się średnio 7 koncertów, zarówno muzyki poważnej, jaki i jazzowej. Wśród największych gwiazd, które gościły w Pradze, znaleźli się Karol Radziwonowicz, Leszek Możdżer i Paweł Kaczmarczyk.
Honorowy patronat nad „Salonem” objął marszałek Senatu Republiki Czeskiej Premysl Sobotka oraz ambasador RP Jan Pastwa.

Więcej informacji na stronie www.polskyinstitut.cz

Kwartet Śląski na "Wall To Wall Behind The Wall"

Kwartet Śląski Kwartet Śląski wystąpi w sobotę, 15 maja 2010 roku na Maratonie Muzyki z Europy Wschodniej "Wall To Wall Behind The Wall" w Nowym Jorku.

Tegoroczny maraton muzyczny „Wall to Wall”, odbywający się w Symphony Space w Nowym Jorku, poświęcony jest muzyce z Europy Środkowej i Wschodniej, skomponowanej od końca I wojny światowej aż po upadek komunizmu. Jednym z głównych punktów maratonu będzie występ Kwartetu Śląskiego. Zagra też Orkiestra Kameralna Filharmonii Petersburskiej, ormiański pianista i kompozytor Artur Avanesov, rumuńska wokalistka jazzowa Maria Raducanu, pojawią się gwiazdy scen amerykańskich – Sasha Cooke, pianiści Gilbert Kalish i Nurit Tilles, flecistka Eugenia Zukerman, The Quintet of the Americas, Continuum, Colorado Quartet, Western Wind Vocal Ensemble, Iktus Percussion Quartet oraz The Poulenc Trio.
W programie 12-godzinnej imprezy, wśród polskich kompozycji znajdą się dzieła m.in. Grażyny Bacewicz, Aleksandra Tansmana, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Krzanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Szymona Laksa, Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panufnika, a z zagranicznych: Siergieja Prokofiewa, Tigrana Mansuriana, Gyorgy Kurtaga, Arvo Pärta, Alfreda Schnittke, Giyi Kanchelego i Sofii Gubaiduliny.

Maraton „Wall to Wall Behind the Wall” w salach Symphony Space organizowany jest już po raz 41, w tym roku jednak impreza znacznie się rozrosła, a koncertów jest więcej niż kiedykolwiek. Jak co roku wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Program Kwartetu Śląskiego:
Aleksander Tansman Musica a cinque pour piano et quatuor a cordes(1955)
Andrzej Krzanowski II Kwartet smyczkowy(1978)
Grażyna Bacewicz III Kwartet smyczkowy (1947)
Szymon Laks V Kwartet smyczkowy(1964)
Krzysztof Penderecki II Kwartet smyczkowy(1968)
Henryk Mikołaj Górecki Już się zmierzcha, muzyka na kwartet smyczkowy op. 62(1988)

Więcej informacji na stronie www.polishculture-nyc.org

Hajnówka 2010

Hajnówka 2010 XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2010” odbył się w dniach 19-23 maja 2010 rokuw Białymstoku, w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Znakomite chóry stanowiły zapowiedź emocjonujących przesłuchań konkursowych, a zaplanowane koncerty cieszyły się zainteresowaniem wszystkich miłośników chóralnej sztuki muzycznej.

 Festiwal otworzył koncert Liturgii Św. Jana Złotoustego, zwanej również Liturgią Kijowską– wydarzenie istotne z wielu względów, przede wszystkim jako poświęcone uczczeniu Jubileuszu jej znakomitego autora, Romualda Twardowskiego. Był to też moment festiwalowej premiery dzieła kompozytora, którego wkładu w rozwój muzyki cerkiewnej oraz Festiwalu nie da się przecenić. Utwór, wykonany do tej pory na świecie dopiero parokrotnie, zaprezentował Państwowy Rosyjski Chór im. A. Jurłowa z Moskwy – jeden z najlepszych i posiadających największą tradycję chórów rosyjskich, laureat ubiegłorocznego Festiwalu „Hajnówka 2009”.
Kilka dni wcześniej, 16 maja, słynnego chóru można było wysłuchać podczas koncertu Skarby rosyjskiej muzyki chóralnej. Tego dnia Rosjanie zaśpiewali w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie repertuar stanowiły arcydzieła muzyki cerkiewnej, rosyjskiej pieśni ludowej oraz klasyki muzyki. Poza Warszawą chór dał swój koncert również w Krakowie (17 maja, Kościół Mariacki).

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej...

Śladami Wielkich Polaków - Jana Pawła II i Fryderyka Chopina

Śladami Wielkich Polaków
Piąta odsłona cyklu „Śladami Wielkich Polaków - Jana Pawła II i Fryderyka Chopina” – koncert dla uczczenia Roku Chopinowskiego i 5 rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II odbył się w sobotę, 15 maja 2010 rokuo godz. 18.00 w Sali Herbowej Urzędu Miasta Sopotu (ul. Kościuszki 25/27).

Ideą cyklu jest ukazanie geniuszu muzycznego i drogi życiowej Fryderyka Chopina oraz działalności artystycznej i drogi duchowej Ojca Świętego Jana Pawła II. W programie sobotniego koncertu znalazły się kompozycje Chopina: Ballada f-moll op.52, Nokturn Des-dur op.27 nr 2, Polonez cis-moll op.26 nr 1, 4 Mazurki op. 24i Scherzo cis-moll op.39 oraz G. Grubby do słów Jana Pawła II – pieśń Do sosny polskiej, a także teksty Testamentu Ojca Świętego Jana Pawła II. Wystąpili: Tamara Niekludow – fortepian, Dariusz S. Wójcik – bas/recytacja i zespół kameralny w składzie: Gedymin Grubba – fortepian, Tadeusz Samerek – wiolonczela, Józef Raatz – obój i Olga Morze-Jankowska – harfa. Słowo o muzyce wygłosi Stanisława Grażyńska.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej...

Majówki Chopinowskie z orkiestrą Sinfonia Varsovia

Majówki ChopinowskieW majowe soboty: 8, 15, 22 i 29 maja 2010 w godz.11.00-14.00 w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia (ul.Grochowska 272) odbędą się Majówki Chopinowskie.

Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy chcą się spotkać z Chopinem i jego muzyką, wspólnie pośpiewać, pooglądać muzyczne filmy, pobyć przez chwilę w Muzotece, porozmawiać z Fortepianem. Dla tych, którzy mają ochotę włączyć się w malowanie wielkiego, barwnego Muralu, zbudować magiczną Piszczałkę z łodygi, zatańczyć Mazura, Walca i Poloneza i wraz z aktorem Maciejem Gąsiorkiem (krasnalem Pikselem z telewizyjnego „Budzika”) wyruszyć w podróż do Żelazowej Woli, Paryża i na Majorkę. Dla tych wszystkich – Starszych i Młodszych, Rodziców i Dzieci, Pań i Panów – Majówki Chopinowskie.

To cykl 4 sobotnich spotkań w nowej siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 w ramach wielkiego chopinowskiego działania „Chopin Open”, niezwykły, wyjątkowy, prawie miesiąc trwający happening muzyczny dla warszawskich rodzin. W jego programie zaplanowano między innymi: "Spotkania z Chopinem i jego muzyką" Fundacji „Ogrody Muzyczne”, krótkie koncerty młodych pianistów, zabawy muzyczne rodziców i dzieci wraz zespołem ”Desorient”, konkursy, wspólne śpiewanie utworów Chopina, wspólne tańczenie walców, mazurków i polonezów, krakowiaków. „Muzoteka-Chopin” czyli wspólne słuchanie muzyki a także artystyczne pokazy amatorów uczestniczących w „Wiosennych zadaniach twórczych”. A 29 maja 2010– wielki Muzyczny Dzień Dziecka. Wstęp wolny na każde z wydarzeń realizowanych w ramach Majówek Chopinowskich.

Jednocześnie w dni powszednie od 10 maja do 2 czerwcaw tym samym miejscu odbywać się będzie cykl codziennych imprez pod nazwą „Akcja Labirynt”. Będą to spotkania uczniów szkół podstawowych z Warszawy ze sztuką, w tym z muzyką Chopina, organizowane według scenariusza przypominającego grę, w której zdobywa się sprawności i punkty. Każdego dnia w różnych zabawach i warsztatach będzie brało udział ok. 120 -150 dzieci. Aktualnie na działania w ramach Akcji Labirynt zapisanych jest blisko 2200 dzieci z warszawskich szkół.

Majowy happening, wiosenne działania twórcze i Akcja Labirynt uwieńczone zostaną wielkim finałem: organizowanymi po raz pierwszy w Polsce „La Folle Journée – Szalonymi Dniami Muzyki”.

Więcej informacji na stronach: www.muzykajest.pl oraz www.chopinopen.pl

Warszawskie Spotkania Muzyczne 2010

Warszawskie Spotkania Muzyczne 2010Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich był organizatorem dwudziestej czwartej edycji Warszawskich Spotkań Muzycznych „muzyka dawna – muzyka nowa”, która miała miejsce w dniach 9-16 maja 2010 roku.
Warszawskie Spotkania Muzyczne– doroczny festiwal muzyki dawnej i nowej – istnieje od 1986 roku. Jego twórcą i dyrektorem jest kompozytor Władysław Słowiński. Organizatorem festiwalu jest Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich, korzystający ze współpracy organizacyjnej 2 Programu Polskiego Radia S.A. i Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Zgodnie z formułą programową zawartą w podtytule tego jednego z najważniejszych festiwali muzycznych odbywających się w Warszawie, prezentuje on ważne dzieła muzyki dawnej oraz promuje najnowsze dzieła kompozytorów współczesnych, tworzone w dużej części dla Festiwalu. Do udziału w koncertach zapraszani są wybitni artyści krajowi i zagraniczni. W tym roku do ich grona dołączył szwajcarski zespół La Morraz bardzo ciekawym programem „Fantazja malborska”, Royal String Quartet i legendarny już zespół String Connection.
Koncerty odbywały się w Zamku Królewskim, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i Kościele Ewangelicko-Reformowanym. Większość koncertów festiwalowych była transmitowana lub retransmitowana przez Polskie Radio, a niektóre z nich także i przez rozgłośnie zagraniczne.
Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

zobacz: PROGRAM FESTIWALU

Musica Polonica Nova 2010

Musica Polonica Nova 2010W dniach 8-16 maja 2010 rokuwe Wrocławiu odbyła się 27. edycja Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova”. Po raz pierwszy festiwal miał miejsce nie w lutym, lecz w maju i przybrał kształt wszechstronnego przeglądu – twórczości najmłodszego pokolenia „lokalnych” kompozytorów wrocławskiego środowiska muzycznego, zasłużonych już „klasyków” muzyki XX wieku, a także socjalistycznych pieśni masowych. Koncerty tegorocznej edycji zostały pogrupowane systematycznie i podzielone na sekcje, a ich program wypełnił m.in. 16 prawykonań nowych kompozycji, jak i wydarzenia parateatralne.

W Sali Polskiego Radia zaprezentowana została najnowsza operaHanny Kulenty pt. Matka czarnoskrzydłych snówdo libretta Paula Goodmana, spektakularny i legendarny teatr instrumentalny Bogusława Schaeffera TIS MW2, a także wystąpił gościnnie zespół „Leitundlause Musiktheater” wykonując utwór greckiego kompozytora Georgesa Aperghisa pt. Récitations pour voix seule. Ponadto podczas koncertu pt. Granie do obrazóww Sali Gotyckiej we Wrocławiu kwartet smyczkowy „Kwartludium” wykonanał improwizacje na temat prac wizualnych polskich artystów oraz nowe realizacje dźwiękowe nieco zapomnianych partytur graficznych Romana Haubenstocka- Ramatiego. Nie zabrakło również koncertów specjalnie poświęconych wielkim i sławnym polskim kompozytorom i artystom muzykom: Krzanowski – Chopin akordeonu, czy finałowy koncert festiwalu pamięci niedawno zmarłego wybitnego kompozytora i pianisty Adama Kaczyńskiego. Podczas tegorocznej edycji festiwalu „Musica Polnica Nova” zabrzmiały ponadto dwa legendarne dzieła Witolda LutosławskiegoMi- partioraz Partita(w wersji na skrzypce i fortepian).
Oprócz koncertów odbyły się liczne imprezy towarzyszące: prezentacje instalacji dźwiękowych, pokazy filmów animowanych, eksperymentalnych i dokumentalnych. Zaplanowane zostały także wykłady muzykologiczne oraz teoretyczno-muzyczne na wybrane zagadnienia związane z przybliżeniem kontekstu historycznego oraz kulturowego utworów, wykonywanych podczas festiwalu. W roli referentów oraz prowadzących dyskusje wystąpili profesorowie, pracownicy naukowi, a także studenci Katedry Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, członkowie stowarzyszenia „Laboratorium Res Facta Nova” i pracownicy Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

zobacz: PROGRAM FESTIWALU

Otwarcie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Żelazowa Wola 2010Dnia 7 maja 2010 roku Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli wraz z otaczającym go zabytkowym parkiem zostanie udostępniony dla zwiedzających. Otwarcie będzie zwieńczeniem cyklu prestiżowych inwestycji w ramach Roku Chopinowskiego 2010.

 

Najważniejszym jak dotąd wydarzeniem w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Kompozytora było otwarcie nowego Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Pałac Ostrogskich przy ul. Okólnik 1 jest centralną jednostką narodowej pamięci o wielkim poecie fortepianu. Muzeum podlega pod Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, wraz z dwiema filiami: Salonikiem Chopinów, zlokalizowanym przy Krakowskim Przedmieściu 5 oraz położoną nieopodal Sochaczewa Żelazową Wolą.

Nagroda Guggenheima dla Marty Ptaszyńskiej

Marta Ptaszyńska Marta Ptaszyńska, wybitna polska kompozytorka i perkusistka, otrzymała nagrodę John Simon Guggenheim Foundationw dziedzinie kompozycji.

Wyróżnienie to należy do najbardziej prestiżowych nagród amerykańskich przyznawanych twórcom w różnych dyscyplinach sztuki i nauki. John Simon Guggenheim Memorial Foundation nagrodziła stypendiami w sumie 180 artystów, naukowców i badaczy wybranych spośród 3000 złoszeń.

"Blue Note" w Lincoln Center

Blue NoteDnia 8 maja 2010 rokuo godz. 14 w Walter Reade Theater, Lincoln Center w Nowym Yorkuodbędzie się pokaz filmu pt. Błękitna nutaAndrzeja Żuławskiego. Film jest autorską wizją ostatnich dni Fryderyka Chopina i jego związku z pisarką George Sand. W rolach głównych wystąpili: wirtuoz fortepianu – Janusz Olejniczak, francuska gwiazda – Sophie Marceau(Solange) oraz Marie France-Pisier(George Sand).

Pokaz jest ostatnim z cyklu Fryderyk Chopin i kino, prezentowanego z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Lincoln Center Film Society od stycznia w Walter Reade Theater w Lincoln Center. Seria przygotowana została we współpracy z Filmoteką Narodową i Telewizją Polską S.A.

Sinfonia Varsovia na Festiwalu La Folle Journée w Japonii

La Folle Journee w Japonii
Już po raz piąty Orkiestra Sinfonia Varsovia ma zaszczyt gościć w japońskiej edycji Festiwalu La Folle Journée - w dniach 28 kwietnia - 4 maja 2010 roku.Szalone Dni Muzyki, które za każdym razem przyciągają ogromne rzesze wielbicieli muzyki, odbywa się w tym roku w trzech japońskich miastach: Tokio, Niigata i Kanazawa. Orkiestra Sinfonia Varsovia wystąpi w 17 koncertach z tak znamienitymi artystami jak: Jean-Jacques Kantorow, Jacek Kaspszyk, Michael Corboz, George Tchitchinadze, Ivo Pogorelich, Philippe Giusiano, Abdel Raman El Bacha czy Michie Koyama. Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest twórczość Fryderyka Chopinaoraz jemu współczesnych. Obok kompozycji polskiego kompozytora można więc usłyszeć utwory, min. Franciszka Liszta, Roberta Schumanna i Felixa Mendelssohna.
Finałtegorocznego Festiwalu La Folle Journée odbędzie się w Warszawiew Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w dniach 11-13 czerwca.

Więcej informacji na stronie - www.lfj.jp/lfj_2010

Polscy Artyści Chopinowi Zagrali

Polscy Artyści Chopinowi ZagraliW piątek, 7 maja 2010 roku w Warszawie odbędzie się pierwszy z koncertów promujących wydawnictwo muzyczne „Polscy Artyści Chopinowi Zagrali”. Multimedialne show, podczas którego wysłuchać będzie można aż 11 koncertów elektronicznych w stylach: idm, ambient, breakcore, experimental, nawiązuje do 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, odbędzie się w Amfiteatrze Bemowo (ul. Raginisa róg Kryształowej).
W programie m.in.: 6 godzin koncertów elektronicznych, teatr światła (najnowszej technologii sprzęt oświetleniowy), 3 ekrany projekcji multimedialnych (filmy, wizualizacje i galerie multimedialne). Wstęp na koncert jest wolny, a każdy uczestnik otrzyma dodatkowo płytę CD.

Dla tych, którzy nie będą mogli odwiedzić 7 maja Amfiteatr Bemowo, organizatorzy przygotowali specjalną foto relację. Zdjęcia z koncertu na bieżąco będzie można oglądać na stronie projektu http://2010fryderykchopin.pl

Projekt „Polscy Artyści Chopinowi Zagrali” realizowany jest przez Centrum Kultury i Sztuki Najnowszej Non Fission oraz Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy. Honorowy patronat nad projektem objęło Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Biuro Obchodów Chopin 2010, a patronat medialny – m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej...

Znamy uczestników Konkursu Chopinowskiego

Konkurs Chopinowski 2010W piątek, 30 kwietnia 2010 roku zakończyły się Eliminacje do 16.Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Decyzją jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Jasińskiego do udziału w Konkursie między 1 a 20 października 2010 roku zakwalifikowanych zostało 81 pianistów. Największą grupę wśród nich stanowią reprezentanci Japonii– aż 16 młodych artystów, a także Rosji11 muzyków. Polskęreprezentować będzie sześcioro pianistów: Marek Bracha, Jacek Kortus, Marcin Koziak, Joanna Różewska, Gracjan Szymczak i Paweł Wakarecy.

ZOBACZ: Lista uczestników XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 2010 - plik pdf