Polmic - FB
Filter

Głuchołaskie Wieczory Chopinowskie

Głuchołaskie Wieczory ChopinowskiePaństwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Jerzego Hellera w Głuchołazach zaprasza na festiwal "Głuchołaskie Wieczory Chopinowskie", organizowane w związku z obchodami Roku Chopinowskiego. Koncerty odbędą się w dniach 9 i 16 październikaoraz 20 listopada 2010 roku. W programie utwory Fryderyka Chopina oraz jemu współczesnych – Juliana Fantany, Józefa Elsnera i Ignacego Dobrzyńskiego. Wystąpią: Agnieszka Niewiadomska – sopran i Szymon Blaszyński – fortepian (9 października), Warszawskie Trio Fortepianowe w składzie: A. Gębski, A. Wróbel i J. Maklakiewicz (16 października) oraz Janusz Olejniczak – fortepian (20 listopada).
 Koncerty odbędą się w sali Państwowej Szkoły Muzycznej w Głuchołazach. Początek o godz. 16.00.

Prawykonanie Preludium Chopina w instrumentacji Charlesa Bodmana Rae

W piątek, 1 października 2010 roku o godz. 19.30 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zainauguruje jubileuszowy sezon artystyczny. Pierwszy abonamentowy koncert poprowadzi szef muzyczny NOSPR - Jacek Kaspszyk. Podczas koncertu NOSPR wykona Preludium cis-moll op.45Fryderyka Chopina, zinstrumentowane specjalnie na Jubileusz 75-lecia orkiestry przez wybitnego muzykologa a także kompozytora, Charlesa Bodmana Rae. Będzie to światowe prawykonanie zorkiestrowanego utworu Chopina. Ponadto w programie koncertu znajdą się WesendonkliederRicharda Wagnera, z Liobą Braun w solowej partii mezzosopranu, oraz V SymfoniaGustava Mahlera.
Koncert odbędzie się w siedzibie NOSPR (sala im. Grzegorza Fitelberga, Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2).

Przemyska Jesień Muzyczna

Przemyska Jesień Muzyczna XXVII Przemyska Jesień Muzyczna odbędzie się w dniach 26 września - 24 października 2010 roku.

Zawiązywanie się Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu odbywało się w epoce Fryderyka Chopina, niedługo po jego śmierci. Długa historia przemyskiego Towarzystwa obfituje w różnorodne inicjatywy pielęgnujące jego pamięć i sztukę. Tegoroczna edycja Przemyskiej Jesieni Muzycznej, w odróżnieniu od dotychczasowych będących prezentacją różnych stylów, dzieł, kompozytorów i epok, będzie w przeważającej mierze poświęcona muzyce i epoce Chopina. W atmosferze skupienia i wyciszenia posłuchamy solowej i zespołowej muzyki Chopina. Pojawi się ona też w kontekście utworów kompozytorów poprzedniej epoki i jego rówieśników. Poznamy więc tych, którzy inspirowali Chopina, ale i tych zainspirowanych, również obecnie, jego muzyką.

Więcej...

Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie

Międzynarodowy Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie „Wszystko o Chopinie”odbędzie się w Katowicach w dniach 16-17 października 2010 roku.

Projekt „Wszystko o Chopinie” powstał z inicjatywy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, aby uczcić wyjątkową rocznicę urodzin kompozytora. Do sprawdzianu z wiedzy o życiu i twórczości polskiego kompozytora mogą przystąpić wszystkie osoby z Polski i z zagranicy powyżej 16. roku życia, nie będące muzykologami, chopinologami, autorami prac dyplomowych, naukowych ani popularnonaukowych z zakresu wiedzy o Fryderyku Chopinie. Konkurs zostanie przeprowadzony podczas trwania XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – w Sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego (półfinał) i w katowickim Spodku (finał). Konkurs odbywać się będzie w trzech etapach: I i II etap – 16 października, a finał dzień później. W pierwszych dwóch turach uczestnicy napiszą test, natomiast w trzeciej, do której zostanie zakwalifikowanych 10 osób, finaliści będą odpowiadać na pytania ustnie w obecności zaproszonej publiczności. W tym etapie zaprezentowane zostaną fragmenty filmów o Fryderyku Chopinie i kroniki filmowe, relacje z konkursów chopinowskich i występów sławnych pianistów oraz źródła ikonograficzne. Zwycięzca Konkursu otrzyma nagrodę główną w wysokości 35 tys. złotych, laureat drugiego miejsca – 10 tys., zaś trzeciego – 5 tys. złotych. Oprócz nagród finansowych trójka finalistów zostanie zaproszona do Warszawy, aby obserwować dwa ostatnie etapy XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Konkurs zakończy uroczysty koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Chopinowski Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku Białej

Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej 2010XV Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej pod patronatem Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się w dniach 7-9 października 2010 roku. Tegoroczna edycja poświęcona zostanie twórczości Fryderyka Chopina w 200. rocznicę Jego urodzin. W koncertach weźmie udział około 200 wykonawców.

Zwiastunem wydarzenia będzie recital Kevina Kenneraw dniu 29 września 2010 roku. Dwukrotnie wystąpi Ivo Pogorelić– podczas inauguracji z Sinfonią Varsovią, natomiast na koncercie finałowym z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, oba koncerty pod batutą Jacka Kaspszyka. Dnia 8 października, podczas czterech koncertów utwory Fryderyka Chopina zagrają również: pianista Michał Korzistka z Kwintetem Bielskiego Towarzystwa Muzycznego, Beata Raszkiewicz – sopran, Zbigniew Raubo – fortepian i Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (koncert na zakończenie Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie), Aleksander Gawryluk oraz Adam Makowicz i Stanisław Drzewiecki (koncert „Chopin na dwa fortepiany klasycznie i na jazzowo”). Oprócz muzyki Fryderyka Chopina, melomani usłyszą także utwory patrona festiwalu - Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Eugeniusza Knapika, Bolesława Szabelskiego, a także kilka kompozycji Adama Makowicza.

Więcej...

KONKURS CHOPINOWSKI W TVP KULTURA

TVP KulturaPo raz drugi w historii, będziemy mogli w tym roku obserwować Konkurs Chopinowski „na żywo” w telewizji. TVP Kultura jako jedyna stacja telewizyjna będzie transmitowała wszystkie etapy konkursu oraz przygotowała specjalne studio telewizyjne. Występy 81 pianistów z całego świata, 130 godzin emisji przez 20 dni (od 2 do 21 października), rozmowy ze znawcami pianistyki, gorące komentarze, sylwetki uczestników, reakcje publiczności – to wszystko znajdzie się antenie TVP Kultura.

Transmisje wyłącznie w TVP KULTURA: 2-21 października 2010

2 październikagodz. 19:50-22:00 Koncert Inauguracyjny

3-7 października
godz. 9:50-14:15 przesłuchania I etapu
 

godz. 16:50-21:15 przesłuchania I etapu

8 października godz. 21:25-22:00 podsumowanie I etapu

9-13 października
godz. 9:50-14: 15 przesłuchania II etapu
godz. 16:50-21:15 przesłuchania II etapu

13 październikagodz. 23.40 podsumowanie II etapu

14-15 października
godz. 9:50-14:50 przesłuchanie III etapu
godz. 16:50-21:50 przesłuchania III etapu

16 października
godz. 9:50-14:50 przesłuchanie III etapu
godz. 21:30 podsumowanie III etapu

18 październikagodz. 17:50-21:50 finał (dzień 1)

19 październikagodz. 17:50-21:00 finał (dzień 2)

20 października godz. 17:50-1:00 finał (dzień 3)

21 październikagodz. 19:50-23:00 Koncert Laureatów

KONKURS CHOPINOWSKI W TVP KULTURA

TVP Kultura
Po raz drugi w historii, będziemy mogli w tym roku obserwować Konkurs Chopinowski „na żywo” w telewizji. TVP Kultura jako jedyna stacja telewizyjna będzie transmitowała wszystkie etapy konkursu oraz przygotowała specjalne studio telewizyjne. Występy 81 pianistów z całego świata, 130 godzin emisji przez 20 dni (od 2 do 21 października), rozmowy ze znawcami pianistyki, gorące komentarze, sylwetki uczestników, reakcje publiczności – to wszystko znajdzie się antenie TVP Kultura.

XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Konkurs Chopinowski 2010XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 2-23 października 2010 roku wFilharmonii Narodowej w Warszawie. Organizatorem Konkursu jestNarodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Konkurs Chopinowski w Roku Fryderyka Chopina zainaugurują uroczyste koncerty– „Wielkie symfonie romantyczne” (30 września), recital fortepianowy Mitsuko Uchidy, laureatki II nagrody na VIII Konkursie Chopinowskim (1 października) oraz nadzwyczajny koncert na 2 fortepiany z udziałem Marthy Argerich i Nelsona Freire (2 października). Ponadto w dniu 17 październikapodczas uroczystości związanych z obchodami 161. rocznicy śmierci Fryderyka Chopinaw Kościele Św. Krzyża w Warszawie zabrzmi Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta w interpretacji Orchestre des Champs-Élysées pod batutą Philippe’a Herreweghe’a. Koncert zostanie powtórzony dzień później w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego.

Do udziału w przesłuchaniach konkursowych, w wyniku eliminacji przeprowadzonych w kwietniu br., zakwalifikowanych zostało 81 pianistów. Największą grupę wśród nich stanowią reprezentanci Japonii – aż 17 młodych artystów, a także Rosji – 12 muzyków. Polskę reprezentować będzie siedmioro pianistów: Fares Marek Basmadji, Marek Bracha, Jacek Kortus, Marcin Koziak, Joanna Różewska, Gracjan Szymczak i Paweł Wakarecy. Pierwszy etap przesłuchań odbędzie się w dniach 3-7 października, II etap – 9-13 października, III etap – 14-16 października, a finał – w dniach 18-20 października. Do II etapu zostanie dopuszczonych 40 uczestników, do III etapu – 20 uczestników, a do finału nie więcej niż 10 pianistów. Ogłoszenie wyników Konkursu będzie miało miejsce podczas konferencji prasowej 20 października ok. godz. 23.00. Koncert laureatów odbędzie się 21 października o godz. 20.00 w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Dzień później, 22 października o godz. 12.00 w Filharmonii Narodowej będzie miała miejsce uroczystość wręczenia nagród pozaregulaminowych, a wieczorem o godz. 19.30 i następnego dnia o godz. 19.30 – powtórzenie koncertu laureatów.
Program Konkursu obejmuje jak zawsze wyłącznie utwory Fryderyka Chopina. W I etapie pianiści wykonają – spośród podanych w Regulaminie – dwie etiudy, nokturn lub kolejną etiudę podaną w grupie nokturnów oraz do wyboru balladę, scherzo, Barkarolę Fis-dur op. 60lub Fantazję f-moll op. 49. W II etapie zobowiązani są zagrać jeden walc, jeden pełen cykl mazurków, jeden polonez oraz dwa utwory nie wykonywane w I etapie (dowolny oraz jeden z regulaminowych, a wówczas nie zaprezentowanych). W III etapie każdy uczestnik musi wykonać Polonez-Fantazję As-dur op. 61, jedną sonatę oraz dowolny utwór lub utwory Fryderyka Chopina, nie wykonywane w poprzednich etapach, w finale natomiast – jeden z koncertów.
Pianistów oceniać będzie Jury Konkursuw składzie: Andrzej Jasiński – przewodniczący, Martha Argerich, Dang Thai Son, Bella Davidovich, Philippe Entremont, Fou Ts'ong, Nelson Freire, Adam Harasiewicz, Kevin Kenner, Michie Koyama, Piotr Paleczny i Katarzyna Popowa-Zydroń. Sześciorgu najwyżej ocenionym uczestnikom finału zostaną przyznane następujące nagrody: I nagroda 30 000 € i złoty medal, II nagroda 25 000 € i srebrny medal, III nagroda 20 000 € i brązowy medal, IV nagroda 15 000 €, V nagroda 10 000 € i VI nagroda 7 000 €. Pozostałym finalistom zostaną przyznane wyróżnienia po 4 000 €. Ponadto przewidziane są nagrody pozaregulaminowe: Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie (3 000 €), Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków (3 000 €), Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu (3 000 €), Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty (12 000 €) i Nagroda Rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie Poloneza- Fantazji As-dur op. 61 (3 000 €).

ArtMusFair - fotorelacja z drugiego dnia


FOTORELACJA - ARTMUSFAIR 2010 - 23 WRZEŚNIA
fot. Małgorzata Kosińska
Qub i dzieci

Światowe Dni Muzyki MTMW 2014 we Wrocławiu - przedłużony termin zgłaszania utworów

World Music Days Wrocław 2014World Music Days ISCM - Światowe Dni Muzyki MTMW odbędą się we Wrocławiu w dniach 3-12 października 2014 roku.

Konstrukcja festiwalu jest oparta na regulaminie organizacji międzynarodowych festiwali ISCM. Trzon programu stanowią utwory zgłaszane przez poszczególne sekcje członkowskie, które wysyłają swoje propozycje na festiwal. Każdorazowo wpływają również zgłoszenia indywidualne z całego świata. Wyboru utworów, spośród kilkuset zgłoszeń, dokonuje jury powołane przez ISCM. Kompozycje te stanowią znaczącą część programu, pozostałe utwory wybierają organizatorzy festiwalu.
Zgłoszenia utworów na Światowe Dni Muzyki we Wrocławiu można nadsyłaćdo 30 czerwca 2012 roku, na adres: Urząd Miejski Wrocławia, Wydział Kultury, Rynek-Ratusz 7/9, 50-101 Wrocław, fax +48 717 77 86 94, z dopiskiem: "Światowe Dni Muzyki Wrocław 2014". Szczegóły i zasady naboru utworów i projektów opisane są w regulaminach dostępnych na stronie festiwalu www.worldmusicdays2014.pl Wyniki konkursu podane zostaną do końca roku 2012.
Podstawowe założenia dla Jury Międzynarodowego to wysoki poziom artystyczny kompozycji, stylistyczna i narodowa różnorodność, szeroka reprezentacja członków ISCM. Przewidywane główne formy prezentacji podczas festiwalu we Wrocławiu to koncerty symfoniczne i kameralne, spektakle operowe i baletowe, konkursy kompozytorskie na utwory organowe i operowe, koncerty elektroakustyczne, performance i instalacje, w tym na wrocławskim Rynku i na Pergoli, koncerty klubowe i muzyki improwizowanej oraz międzynarodowa sesja muzykologiczna, której głównym tematem będzie historia Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.
Festiwal organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, Urząd Miasta Wrocławia, Filharmonię Wrocławską i Operę Wrocławską. Relizowany będzie wspólnie z Festiwalem Opery Współczesnej Opery Wrocławskiej oraz Narodowym Forum Muzyki.

Szczegółowe informacje na stronie festiwalu:www.worldmusicdays2014.pl

Koncert na 10 fortepianów w Kaliszu

Koncert na 10 fortepianów
Koncert na 10 fortepianów
odbędzie się 1 października 2010 rokuo godz. 18.50 w Sali koncertowej WPA UAM im. Profesora Jerzego Rubińskiego w Kaliszu (ul. Nowy Świat 28-30). Podczas koncertu wpisanego w ramy obchodów Jubileuszu 18 i pół wieku istnienia Kalisza, zostaną zaprezentowane specjalnie skomponowane i zaaranżowane utwory.
W pierwszej części usłyszymy utwory współczesnych polskich kompozytorów: Progress I0Andrzeja Kopcia, AmberprismWojciecha Błażejczyka, ÉchangeDariusza Przybylskiego, De profundis IIMichała Dobrzyńskiego, Pneuma IIPawła Przezwańskiego, Calisia ConcertoTomasza Opałki i The Final ExodusBartosza Kowalskiego. Program drugiej części wieczoru wypełnią aranżacje jazzowe.
Wystąpią pianiści: Isabelle Cottet(Francja), Maria Daroch(Polska), Witold Janiak(Polska), Jan Janicki(Austria), Michał Karasiewicz(Polska), Yuko Mine(Japonia), Mayuko Miyata (Japonia), Milena Piszczorowicz-Antoniewicz(Polska), Daniel Wnukowski(Kanada) i Piotr Żukowski(Polska) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka i Big Band Powiatu Ostrowskiego pod kierownictwem Roberta Matuszewskiego.

Pianomania - premiera kinowa

PianomaniaDnia 15 października 2010 roku do kin wchodzi film Pianomania– dokument o stroicielu fortepianów, który pracuje dla największych pianistów światowej klasy takich, jak: Lang Lang, Alfred Brendel i Pierre-Laurent Aimar.

Co łączy Langa Langa, Alfreda Brendla i Pierre-Laurenta Aimarda? Wszyscy trzej słynni pianiści mają tego samego stroiciela. Stefan Knüpferjest odpowiedzialny za ledwo zauważalne niuanse dźwięku, które sprawiają, że dobry koncert zmienia się w koncert wirtuozerski. Pianomaniaśledzi jego niezwykłą codzienność, pozwalając nam zajrzeć za kulisy świata muzyki klasycznej. To film o umiłowaniu doskonałości i rzadkich chwilach, kiedy doskonałość może zostać osiągnięta (przynajmniej jeżeli chodzi o muzykę). To także historia niezwykłej miłości, doskonałości i odrobiny szaleństwa.
Stefan Knüpferjest naczelnym technikiem firmy Steinway w Wiedniu i wirtuozem w swojej dziedzinie. Mówi się, że potrafi usłyszeć oddech dźwięku. Nie używa żadnych przyrządów pomiarowych poza własną ręką i uchem, oraz skrajną dbałością o szczegóły. Prowadzi dialog z instrumentem, wydobywając z nich to, co najlepsze. Partnerem dla jego poszukiwań idealnego dźwięku jest francuski pianista Pierre-Laurent Aimard. Osią filmu jest ich wyprawa na koncert fortepianowy w Graz w lecie 2007 roku, gdzie Stefan chce jako pierwszy opatentować nowy rodzaj dźwięku. Stefan Knüpfer jest mistrzem synergii i czarodziejem komunikacji. Jednocześnie jest rzemieślnikiem, który wykorzystuje zwykłe narzędzia, aby stworzyć „doskonały" instrument – fortepian zdolny poruszyć serca i umysły artystów.

Pianomania– reż. Robert Cibis i Lilian Franck, Austria 2009, 93 min.
Premiera kinowa: 15 października 2010
Więcej informacji– na stronie: www.pianomania.de

Nowojorski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Anne Marie McDermott, Marta Wryk, Rafał JezierskiNowojorski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, zorganizowany w 200. rocznicę urodzin kompozytora, odbędzie się dnia 19 października 2010 rokuw Symphony Space na Manhattanie. Podczas przesłuchań zaprezentują się pianiści wyselekcjonowani przez prestiżowe amerykańskie akademie muzyczne, którzy wykonają etiudy, ballady, mazurki, polonezy, preludia i walce Chopina. Zmagania uczestników oceniać będzie jury złożone z polskiej pianistki Ewy Kupiec, amerykańskich pianistów Benjamina Hochamanai Daniela Epsteinaoraz krytyka muzycznego The Washington Post – Philipa Kennicotta. Główną nagrodą dla zwycięzcy konkursu jest recital w Symphony Space i tygodniowy pobyt w Polsce połączony z recitalem w Warszawie latem 2011 roku.

Po konkursie, o godzinie 20.00, odbędzie się koncert utworów Chopina w interpretacji pianistki Anne Marie McDermottoraz Marty Wryk(mezzosopran) i Rafała Jezierskiego(wiolonczela), rozpoczynający amerykańską trasę koncertową artystów (na zdjęciu).

Sukces Marcina Stańczyka w San Francisco

Marcin StańczykUtwór Three Afterimages for Double bass(2008) Marcina Stańczyka zdobył honorowe wyróżnienie na konkursie kompozytorskim Międzynarodowego Stowarzyszenia Kontrabasistów w San Francisco 2010 ISB/David Walter Composition Competition.

W konkursie wzięło udział 52 uczestników z 18 krajów. Złoszone prace oceniało jury, w którym zasiadali kontrabasiści Robert Black, Gottfried Engels i Garth Stevenson. W kategorii solowej zwyciężyła kompozycja Fragments for Solo Double BassMatthew Kline’a.

Szczegóły konkursu na stronie: www.isbworldoffice.com

Chopinowski Polish Festival LA

Polish Festival LAW dniach 25-26 września 2010 rokuw Los Angelesodbędzie się Polish Festival LA. Z okazji Roku Chopinowskiegotegoroczna edycja poświęcona została muzyce polskiego kompozytora.
Festiwal zainauguruje projekcja filmu Chopin. Pragnienie miłości, która odbędzie się w piątek, 24 września o godzinie 19:00 w Sali Chopina – głównej scenie wydarzeń festiwalowych. Na sobotę, od godziny 13:00, zaplanowano wykład Mai Trochimczyk, recitale fortepianowe Angeli Cholakyan i Hsiao-Hsien Shen, spotkanie z poezją przy udziale Mai Trochimczyk, Lois P. Jones i Miry N. Mataric oraz wystawę prac Alicji Bobrowskiej i Monique Lehman. W niedzielę odbędą się występy zespołów Richard Smith Band, Chamber Pop Ensemble i Wessex Consort. Zagrają także zespoły gitarowe z University of Southern California, a Maja Trochimczyk wygłosi wykład pod tytułem Chopin dla młodzieży.

Autorski program sezonu 2010/11 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie

TWON
Nowy sezon artystyczny w Teatrze Wielkim w Warszawie otworzy prawdziwie „nieznane” arcydzieło XX wieku - PasażerkaMieczysława Weinberga, a zamknie Król RogerKarola Szymanowskiego, który zarazem zainauguruje polską prezydencję w Unii Europejskiej. - W obu tych operach odnajdujemy całą tragiczną historię Europy XX wieku, od jej rozpadu w wyniku I wojny światowej aż po dramat Holocaustu - podkreśla Waldemar Dąbrowski, Dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. - Ambicją Szymanowskiego było doprowadzenie do odzyskania przez operę swego mitycznego wymiaru, a twórcza inwencja Weinberga próbowała uchronić ludzką wolność przed „czarną ścianą” Auschwitz. Oba te dzieła ukazują siłę talentu artysty wobec destrukcyjnych procesów historii.
Program sezonu 2010/11 Opery Narodowej powstał w wyniku współpracy z najbardziej znaczącymi scenami Europy: English National Opera w Londynie, Teatro Real w Madrycie, Festiwalem w Bregenz,Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Teatrem Maryjskim w Sankt Petersburgu, Teatro Comunale w Bolonii i Gran Theatre del Liceu w Barcelonie. Do współpracy z warszawską sceną zostali zaproszeni wybitni twórcy i wykonawcy, m.in. David Pountney, Keith Warner, Sasha Waltz, Valery Gergiev, Renée Fleming.
Wydarzeniem sezonu będzie wspomniana PasażerkaWeinberga. To druga europejska inscenizacja po koncertowej prapremierze w Moskwie w 2006 roku – po raz pierwszy pokazana została na Festiwalu w Bregenz w reżyserii Davida Pountney’a. „Jest to opera zapoznana” – pisał w studium o Weinbergu i PasażerceMichał Bristiger. „Powieść Zofii Posmysz, film Andrzeja Munka i opera Mieczysława Weinberga znalazły się na rozdrożu dzisiejszej kultury. Teraz na nim rozegrają się ważne sprawy. Wracam więc pytaniem do początku: dlaczego pasażerka milczała, kiedy było już przecież dawno po wojnie? Opera, o której mówimy, jest poruszająca. Publiczności operowej, która się znajdzie na przedstawieniu Pasażerki przypomnę frazę Roberta Musila: »Dobre życie zależy od tego, czy ktoś dotrzymuje kroku sztuce«.” Premieroweprzedstawienie PasażerkiWeinberga odbędzie się 8 października 2010 roku.

I Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Giulio Perottiego w Ueckermünde w Niemczech

Miasto Ueckermünde oraz Szkoła Muzyczna Kreismusikschule Uecker-Randow w Ueckermünde zapraszają do wzięcia udziału w pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego, która odbędzie się w dniach 5-12 lutego 2011 roku.

Konkurs adresowany jest do młodzieży w wieku 16-25 lat. Wypełnia lukę pomiędzy momentem rozpoczęcia nauki śpiewu a konkursami dla doświadczonych śpiewaków operowych do 35 roku życia. Umożliwia młodzieży przegląd ogólnoświatowych tendencji na wczesnym etapie rozwoju wokalnego. Inicjatorem i Dyrektorem Artystycznym Konkursu jest Sylwia Burnicka-Kaliszewska.

Konkurs odbędzie się w trzech kategoriach:

GRUPA A (uczniowie szkół muzycznych):
  • I urodzeni między 1 stycznia 1994 a 31 grudnia 1995
  • II urodzeni między 1 stycznia 1991 a 31 grudnia 1993
  • III urodzeni między 1 stycznia 1986 a 31 grudnia 1990

GRUPA B:
  • I studenci odbywający studia licencjackie w zakresie śpiewu solowego,
  • II studenci odbywający studia magisterskie w zakresie śpiewu solowego.

Przewiduje się liczne atrakcyjne nagrody pieniężne dla każdej kategorii.


Termin zgłaszania
: 31 grudnia 2010

Informacje - regulamin, karta zgłoszenia (także w języku polskim): www.internationaler-perotti-gesangswettbewerb.de

Organizatorzy serdecznie zapraszają do Ueckermünde! Chętnie pomogą w znalezieniu korzystnego zakwaterowania już w cenie 15-20 euro od osoby i podpowiedzą, jak dojechać.
 
Wszelkich dodatkowych informacjiudziela:
dr Sylwia Burnicka - Kaliszewska
Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde
Am Rathaus 3 17373 Ueckermünde Germany
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
tel. 0049 39771 18550

Agata Zubel w roli "composer-in-residence" Filharmonii Krakowskiej

Agata ZubelSezon 2010/11 wFilharmonii Krakowskiej obfitować będzie w wydarzenia wielkiego formatu, związane zarówno z kontynuacją obchodów Roku Chopinowskiego(pianistyczne recitale mistrzowskie - najbliższy Eugena Indjicaw sobotę, 11 września o godz. 18.00 oraz Chopinowskie bel cantoz koncertowym wykonaniem NormyBelliniego czy występem Ewy Podleś i Janusza Olejniczaka), jak i z obchodzoną w 2011 roku przez cały muzyczny świat 100. rocznicą śmierci jednego z największych symfoników - Gustava Mahlera. Z tej okazji w ramach organizowanego przez Filahrmonię Gustav Mahler Festival 2011na krakowskiej estradzie usłyszymy wszystkie symfonie Mahlera w najlepszych wykonaniach i to w okresie jednego miesiąca. Oprócz Orkiestry i Chórów Filharmonii Krakowskiej w projekcie wezmą udział tak renomowane zespoły, jak: MDR Sinfonieorchester z Lipska, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Budapeszcie, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestra Filharmonii Słowackiej z Bratysławy, Orkiestra Filharmonii w Brnie, Wiener Virtuosen, Orkiestra Filharmonii Czeskiej, Chór Filharmonii w Pradze, MDR Kinderchor z Lipska czy Chór Filharmonii Słowackiej z Bratysławy. Koncerty poprowadzą wybitni dyrygenci, m.in. Zoltán Kocsis, Jacek Kaspszyk, Lior Shambadal, Aleksandar Marković czy Jiří Bělohlávek.
W tym roku koncerty symfoniczne i oratoryjne poprowadzi czołówka polskich dyrygentów: Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Antoni Wit, Marek Pijarowski, jak również wybitni dyrygenci zagraniczni: Vladimir Ponkin, JoAnn Faletta (dyrektor artystyczny Virginia Symphony), Noam Sheriff czy Colin Metters. O atrakcyjności programu najbliższego sezonu decydują również nazwiska wybitnych gwiazd, takich jak: Piotr Anderszewskiwraz z Frankiem Peterem Zimmermannem, Peter Jablonskyw roli pianisty i dyrygenta, amerykańska śpiewaczka Gwendolyn Bradley, czy charyzmatyczny lutnista i gitarzysta Edin Karamazov.
Istotnym faktem jest pojawienie się funkcji kompozytora - rezydenta Filharmonii Krakowskiejw osobie Agaty Zubel. Filharmonia Krakowska jest pierwszą w Polsce filharmonią, która podjęła ten znany od dawna za granicą pomysł, by jeden kompozytor był postacia wiodącą podczas całego sezonu koncertowego. Projekt "composer-in-residence" ma na celu promocję kompozytorów nieznanych lub mało znanych w danym środowisku, utrwalanie ich nazwisk i muzyki w świadomości słuchaczy danej filharmonii, poprzez systematyczną prezentację twórczości wybranego kompozytora. W nadchodzącym sezonie krakowska publiczność będzie mogła poznać Agatę Zubel jako kompozytorkę - podczas organizowanych z nią spotkań i koncertów, na których wykonane będą wybrane utwory z jej pokaźnego dorobku, m.in. III Symfonia na trąbkę i orkiestrę, ale też jako wykonawczynię - artystka zaśpiewa Pieśni księżniczki z baśni Karola Szymanowskiego podczas Festiwalu Muzyki Polskiej. Program wpierający twórczość polskich kompozytorów młodego pokolenia prowadzony jest wspólnie z Narodowym Intytutem Muzyki i Tańca.

Skwer im. Fryderyka Chopina w Kaliningradzie

Dnia 10 września 2010 roku o godz. 15:00 w Kaliningradzie(skrzyżowanie ulic Komunalnaja i Razina) odbędzie się uroczystość otwarcia skweru im. Fryderyka Chopina oraz odsłonięcia popiersia kompozytora.
Projekt powstał z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie, zrealizowany we współpracy z władzami miasta, a finansowo wpierany przez przedstawicieli polskich środowisk gospodarczych. W uroczystości otwarcia skweru i odsłonięcia popiersia weźmie udział Małgorzata Błoch-Wiśniewska, dyrektor Biura Obchodów Chopin 2010. Ze strony rosyjskiej uczestniczyć będą przedstawiciele rządu obwodu kaliningradzkiego. Scenariusz uroczystości przewiduje udział Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo" z Olsztyna oraz artystów z Kaliningradu. Wydarzenie zainicjowane przez Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie jest jednym z głównych punktów obszernego Programu Obchodów Roku Chopina w Kaliningradzie, upamiętniającym imię wielkiego Polaka.

Wokół Chopina w Luksemburgu

Druga edycja Festiwalu Kultury Polskiej w Luksemburgu, odbywająca się w tym roku pod hasłem "Wokół Chopina", odbędzie się w dniach 17 września – 7 października 2010 roku. Na progam Festiwalu złoży się sześć koncertów, konferencja poświęcona inspiracjom folklorystycznym w muzyce Chopina oraz trzy wieczory filmowe.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.festival-polonais.lu

Portugalska Música Viva 2010

Musica Viva 201016. Festiwal Música Viva 2010 odbędzie się w Lizbonie w dniach 10-25 września 2010 roku. To wyróżniająca się na mapie Europy przestrzeń prezentacji najaktualniejszej twórczości muzycznej. Música Viva 2010 – miejsce spotkania muzyki z technologią, instrumentów z elektroniką, dźwięków analogowych z cyfrowymi – stanowi jedną z najbardziej wyrazistych inicjatyw Miso Music Portugal, organizacji, która w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia.

Festiwal Música Viva 2010 jest wyzwaniem nie tylko dla artystów, kompozytorów i instrumentalistów, ale także dla publiczności, prezentując muzykę, której twórcy nieustannie poszukują nowych środków ekspresji. Festiwal stanowi także przestrzeń wymiany myśli pomiędzy muzykami z Portugalii i innych krajów (od Japonii do Kanady), a w jego programie silną pozycję zajmuje twórczość europejska. W 2008 roku, podczas 14. edycji Festiwalu Música Viva 2008 zabrzmiały m. in. utwory Ryszarda Osady i Romana Bergera. W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się pozycje przeznaczone dla młodszej publiczności m. in. z udziałem dwóch chórów dziecięcych – niezwykłego Chóru Tapiola z Finlandii (po raz pierwszy w Portugalii) oraz Chóru Dziecięcego Uniwersytetu Lizbońskiego. Ponadto jednym z centralnych punktów programu będą 50. urodziny Miguela Azguime, jednego z założycieli Miso Music Portugal. Udział dwóch wspomnianych chórów i Orkiestry Gulbenkian, koncerty Loudspeaker Orchestra, w której wykonaniu mogliśmy usłyszeć niezwykły Maraton Elektroakustyczny podczas „Warszawskiej Jesieni 2009”, koncerty muzyki kameralnej (Norrbotten Neo, Ars Nova, Quarteto de Cordas de Matosinhos oraz Sond’Ar-te Electric Ensemble) stanowią niezwykle różnorodne propozycje muzyczne, świadczące o eklektyzmie współczesnej twórczości muzycznej zarówno na świecie, jak i w Portugalii.

Program Festiwalu Música Viva 2010– na stronie: www.misomusic.com

Zmarł Bogdan Paprocki

Bogdan PaprockiDnia 3 września 2010 roku zmarł w Warszawie wielki polski śpiewak operowyBogdan Paprocki. Miał 91 lat.

Bogdan Paprocki był legendą narodowej sceny operowej, najwybitniejszym polskim tenorem wszystkich czasów, genialnym wykonawcą głównych partii w operach Moniuszkowskich (Stefana w Strasznym dworze i Jontka w Halce) oraz niezliczonych ról światowego repertuaru wokalnego. Debiutował w 1946 roku na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu, ale w 1957 roku związał się na stałe ze sceną warszawską. Przez ponad pół wieku był filarem artystycznym i dumą Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W ciągu swojej wieloletniej kariery artystycznej został uhonorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Kultura polska straciła jeden z najpiękniejszych głosów tenorowych świata. Pozostaną po nim wzorcowe nagrania wokalne i wielka legenda, a w warszawskim Teatrze Wielkim – niezliczone ślady muzealne po jego karierze oraz popiersie Wielkiego Artysty ufundowane przed rokiem z okazji 90. rocznicy jego urodzin, widomy ślad hołdu złożonego Pierwszemu Tenorowi Rzeczypospolitej.