Polmic - FB
Filtr

Krzysztof Penderecki na Open'erze

Krzysztof Penderecki na Open'erzeUtworyKrzysztofa Pendereckiego i Jonny’ego Greenwooda z Radiohead zabrzmią podczas tegorocznej edycji festiwalu Open'er.

Kompozycje Pendereckiego: Ofiarom Hiroszimy – treni Polymorphiaoraz Greenwooda: Popcorn Superhet Receiveri 48 Responses to Polymorphiawykona Orkiestra Kameralna AUKSO pod batutą Krzysztofa Pendereckiego i Marka Mosia w czwartek, 5 lipca 2012 rokuna lotnisku wojskowym w gdyńskich Babich Dołach.

Do pierwszego spotkania tych muzycznych znakomitości doszło w 2011 roku we Wrocławiu, podczas Europejskiego Kongresu Kultury. Następnie zarejestrowano materiał na album, który ukazał się w marcu 2012 nakładem wytwórni Nonesuch. Heineken Open'er będzie jedyną prezentacją tego projektu w ostatecznej formie w Polsce.

Festiwal Open'er odbędzie się w 2012 roku w dniach 4-7 lipca na lotnisku wojskowym w gdyńskich Babich Dołach. Wśród jego gwiazd znajdą się m.in.: Björk, Justice, Bon Iver i Mumford & Sons.
Więcej o festiwalu - na stronie: www.opener.pl

Muzyczne Ogrody w Warszawie - W cieniu Cyprysów

12. Festiwal Ogrody Muzyczne 201212. edycja FestiwaluOgrody Muzyczne „W cieniu Cyprysów” odbędzie się w dniach 2-29 lipca 2012 roku, tradycyjnie na Dziedzińcu WielkimZamku Królewskiego w Warszawie. Organizatorzy zapraszają do odpoczynku i refleksji przy dźwiękach dobrej muzyki i wśród zieleni, tym razem – zieleni symbolicznych cyprysów.

Gościem Honorowym tegorocznego festiwalu będzie Republika Cypryjska, która dnia 1 lipca 2012 roku obejmuje Prezydencję w Unii Europejskiej. Podczas festiwalu zabrzmi nie tylko muzyka z Cypru, lecz również krajów leżących w strefie basenu śródziemnomorskiego - stąd tytuł festiwalu “W cieniu Cyprysów”.

Ideą naczelną wydarzenia jest prezentowanie zjawisk oryginalnych, mało znanych w Polsce. O związkach polskiej kultury z kulturą śródziemnomorską będą mówili goście festiwalu, polscy pisarze, artyści i podróżnicy. Festiwal „Ogrody Muzyczne” to jednak jak zwykle i przede wszystkim: film, opera, balet, koncerty i spotkania, czyli po prostu dobra muzyka: na żywo i na ekranie.

Letni Festiwal w Radziejowicach

IV Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w RadziejowicachIV Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach odbywać się będzie od 30 czerwca do 7 lipca 2012 rokuw ogrodach pałacowych, na tarasie pałacu oraz w Nowym Domu Sztuki. Patronat honorowy nad Festiwalem objęła Pani Anna Komorowska Małżona Prezydenta RP. Organizatorem Festiwalu jest Pałac w Radziejowicach, a współorganizatorem - Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Do najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji należy spektakl operowy Zamek na CzorsztynieKarola Kurpińskiego. Ciekawostką jest fakt, że libretto, autorstwa Józefa Wawrzyńca Krasińskiego, powstawało właśnie w Radziejowicach. Ponadto odbędzie się cykl czterech koncertów z udziałem Janusza Olejniczaka, który w 2012 roku obchodzi jubileusz sześćdziesięciolecia urodzin. A tradycyjnie już, w festiwalową niedzielę organizatorzy zapraszają dziecido uczestniczenia w specjalnie dla nich przygotowanym popołudniu artystycznym.

ZOBACZ: program Festiwalu – plik pdf

Gdańskie Lato Muzyczne 2012

Gdańskie Lato Muzyczne 2012 Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na "Gdańskie Lato Muzyczne 2012". Na jego program złoży się kilka festiwali oraz liczne koncerty.

W dniach 3 lipca – 24 sierpnia 2012 rokuw każdy wtorek i piątek muzyka rozbrzmiewać będzie w Archikatedrze w Oliwie w ramach 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. Wystąpią: Eric Dalest (3 lipca), Roman Perucki i Zbigniew Kruczek (6 lipca), Karstein Askeland (10 lipca), Wacław Golonka (13 lipca), Per Ahlman (17 lipca), Roberto Bonetto (20 lipca), Szilveszter Rostetter i Jugendkantorei der Braunschweiger Domsingschule (24 lipca), Naji Hakim, Marie-Bernadette Dufourcet Hakim i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Michała Klauzy (27 lipca), Jean-Christophe Geiser (31 lipca), Franz Hauk i Christoph Well (3 sierpnia), Winfried Bönig (7 sierpnia), Giampaolo Di Rosa (10 sierpnia), Julian Gembalski (14 sierpnia), HolgerGehring (17 sierpnia) i Maciej Zakrzewski (21 sierpnia). Festiwal zakończy koncert w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego i Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą Grzegorza Mielimąki.

Dnia 19 lipca rozpocznie się cykl "Chopin nad wodami Motławy". Koncerty odbywać się będą codziennie, do 3 sierpnia w Salonie Gdańskim i na tarasie widokowym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Wyniki krajowego Jury Światowych Dni Muzyki Wrocław 2014

World Music Days 2014W dniach 20-25 czerwca 2012 roku odbyło się posiedzenie Jury Krajowego kwalifikującego utwory na Światowe Dni Muzyki Wrocław 2014.

Jury w składzie: Grażyna Dziura – Przewodnicząca, Sławomir Kupczak, Dorota Szwarcman, Anna Dorota Władyczka oraz Maciej Żółtowski, zapoznało się z 26 nadesłanymi utworami i zdecydowało się zarekomendować do wykonania podczas Światowych Dni Muzyki Wrocław 2014 następujące utwory:

Powyższe utwory zostaną przedłożone Międzynarodowemu Jury we Wrocławiu.

Mobilna Sala Koncertowa w Warszawie

Silent Concert - Mobilna Sala Koncertowa to cykl letnich koncertów organizowanych w przestrzeni publicznej Warszawy, w miejscach, w których raczej nie spodziewamy się spotkać muzyki. Na Bemowie organizatorzy - Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna - wybrali plac z fontanną u zbiegu ulic Radiowej i Powstańców Śląskich. Wydarzenia odbywać się będą w trzy lipcowe niedziele: 8, 15 i 22 lipca 2012 roku. Początek koncertów o godz. 15.00. Wstęp wolny.

Ze względu na to, że miejsce koncertów jest dość ruchliwe i głośne, organizatorzy zastosowali nowatorski system nagłośnienia Silent Pro. Każdy ze słuchaczy otrzyma osobiste słuchawki i będzie w ten sposób „połączony” z muzykami grającymi na żywo. Takie rozwiązanie pozwoli na bliższy i niezakłócony kontakt z muzyką, pozwoli też na spacerowanie podczas słuchania. Dzięki Silent Concert – Mobilnej Sali Koncertowej muzyka ma szansę rzeczywistego ożywienia przestrzeni publicznej, nieograniczonej zasięgiem typowego systemu nagłośnieniowego.

Wykonawcami koncertów będą: kwartety smyczkowe Nerrosi Merlooraz kwartet instrumentów dętych Arundo. Na program złożą się utwory z repertuaru muzyki klasycznej i rozrywkowej, dobrane w sposób pozwalający na pełny relaks i radość z odbioru sztuki. Wykonanie kompozycji poprzedzą krótkie wstępy słowne.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program koncertów

Muzyka kameralna i organowa w Wygiełzowie-Lipowcu

22. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu 22. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu odbędzie się w dniach 19 sierpnia – 23 września 2012 roku. Podczas inauguracji wystąpią wybitni wokaliści, którzy zaprezentują arie, duety i ensamble z opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Wybór programu nie jest przypadkowy, jako że w 2012 roku przypada 140. rocznica śmierciojca polskiej opery narodowej. Finał Festiwalu odbędzie się 24 września na scenie Amfiteatru z udziałem zespołu COLIORAGE Marcina Wyrostka.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu organizuje Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” wspólnie z Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec. Odbywa się corocznie począwszy od 1990 roku w 6 kolejnych niedziel sierpnia i września na terenie Skansenu w Wygiełzowie-Lipowcu, leżącym w pobliżu ruin dawnego zamku biskupów krakowskich. W ciągu ponad 20 lat istnienia wyrósł na festiwal cieszący się renomą i ciągle rosnącym zainteresowaniem słuchaczy. Urok festiwalowych miejsc koncertowych - XVIII-wiecznego drewnianego kościoła z Ryczowa z zabytkowymi organami, zrekonstruowanego dworu z Drogini, gdzie umieszczono fortepian, nowowybudowanego z rozmachem na terenie Skansenu Amfiteatru sprawiają, że klimat spotkań z muzyką w Wygiełzowie jest niepowtarzalny. Najwybitniejsi polscy artyści, zagraniczni goście, programy koncertów wypełnione arcydziełami, ale i obejmujące różne muzyczne tradycje, wszystko to sprawia, że festiwal stał się enklawą sztuki wysokiej i miejscem niezwykłego spotkania artystów i odbiorców muzyki. Koncerty w ramach Festiwalu odbywają się także poza Wygiełzowem – w Chrzanowie, Libiążui w Grojcuw gminie Alwernia.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Sierpień Talentów 2012

Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów” 2012 Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza w dniach 20-30 sierpnia 2012 rokuna Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów”.

Festiwal zorganizowany został po raz pierwszy w 2005 roku z okazji 140. rocznicy powstania Miasta Katowice, któremu został dedykowany. Od tego czasu odbywa się corocznie, a Silesia realizuje w nim ideę zaprezentowania w Katowicach szerokiego grona utalentowanych, młodych artystów i stworzenie im możliwości konfrontacji umiejętności, wypracowanych indywidualnych interpretacji z koncertową rzeczywistością, często tuż przed czekającymi ich zmaganiami konkursowymi. W ramach „Sierpnia Talentów” Silesia zaprasza do Katowic na koncerty „Przed Wielkim Konkursem” uczestników Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, "Śląskiej Jesieni Gitarowej", Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie i wielu utalentowanych artystów zagranicznych. Dla publiczności obecność na koncertach festiwalowych to niepowtarzalna okazja poznania młodych talentów wchodzących dopiero na muzyczne estrady, a także możliwość spędzenia sierpniowych wieczorów z muzyką klasyczną. Koncerty „Sierpnia Talentów” często przybierają atrakcyjną formułę, właśnie z myślą o melomanach i ich różnych upodobaniach. Tytuły koncertów mówią same za siebie: „Piękno muzyki operowej”, „Muzyka – moja miłość”, „Technika i ekspresja”, „Koncertujące akordeony”, „Gitarowa fantazja”.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Mecz towarzyski

Mecz towarzyskiMecz towarzyski. Festiwal Instalacji Muzycznych pod opieką kuratorską Pawła Mykietyna odbędzie się w dniach 23-24 czerwca 2012 rokuw godz. 12.00-0.00 w warszawskiej Królikarni. W czasie letniego weekendu park okalający Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego zamieni się w przestrzeń muzyczno-sportowych instalacji.

Wiemy już, kto zagra w ćwierćfinałach – Profesjonalizm, czyli sekstet jazzowy, który rozegra na żywo muzyczny mecz w czasie realnym i w trzech wymiarach. Usłyszymy symfonię w wykonaniu 111 rowerzystów, fortepian mówiący ludzkim głosem, muzykę wydobywającą się z podziemi. Będzie absolutnie i wyłącznie poważnie. W wieczornym kinie plenerowym zagra jeden z najlepszych piłkarzy świata – Zinedine Zidane.

W programie festiwalu: Deus Cantando, Audioanalyse: Freud, 3 easy pieces Petera Ablingera, PhenotypeWojtka Blecharza, Eine briese Mauricio Kagela, Pod powierzchniąKarola Nepelskiego, Ekecheiria Krzysztofa Pendereckiego oraz Taperowanie meczu sekstetu Profesjonalizm(Marcin Masecki, Kamil Szuszkiewicz, Michał Górczyński, Tomasz Duda, Piotr Domagalski, Jerzy Rogiewicz), a także projekcja filmu Zidane. Portret XXI wieku(reż. Douglas Gordon, Philippe Parreno; pokaz zrealizowany we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie).

Organizatorem Festiwalu jest Nowy Teatr w Warszawie.

Wstęp wolny.

Wojciech Kilar - jubileusz 80-lecia urodzin na Ukrainie

Wojciech Kilar - jubileusz 80-lecia urodzin na Ukrainie Wojciech Kilar urodził się we Lwowie 17 lipca 1932 roku - w 2012 roku świętować będzie 80-lecie urodzin.W związku z tym jubileuszem wybitnego polskiego kompozytora warszawska Fundacja "Pro Musica Viva", kontynuując swoje wieloletnie działania budujące polsko-ukraińskie "muzyczne mosty", planuje na Ukrainieorganizację 3 koncertów – 8 czerwca 2012 roku w Iwano-Frankowsku, 15 czerwca 2012 roku w Użhorodzie i 6 lipca 2012 roku we Lwowie.

W każdym z tych miast partnerami Fundacji w organizacji koncertów będą miejscowe Filharmonie. Koncerty odbywać się będą z udziałem polskich i ukraińskich wykonawców. Na ich repertuar złożą się niezwykle atrakcyjne utwory Wojciecha Kilara, m.in Orawa, II Koncert fortepianowy(prawykonanie miało miejsce w październiku 2011 roku) oraz Te Deumna solistów, chór i orkiestrę.

Złote Maski dla Teatru Wielkiego w Łodzi

Teatr Wielki w Łodzi otrzymał Trzy Złote Maski za pracę w sezonie artystycznym 2011/2012.

Nagrody łódzkich krytyków trafiły do dyrygenta Tadeusza Kozłowskiego, który został doceniony za kierownictwo muzyczne opery Madama Butterfly oraz do Marii Balcerekza kostiumy przygotowane do spektakli: Hiszpańskie fascynacje, Madama Butterfly oraz Wielka Gala Operowa. Kapituła postanowiła także uhonorować Teatr Wielki Nadzwyczajną Złotą Maskąza "charakter oraz wysoki poziom koncertu na Wielki Tydzień i Koncertu muzyki Wojciecha Kilara".

Podsumowanie sezonu i wręczenie nagród odbyło się 17 czerwca 2012 roku w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi. Łódzcy krytycy i recenzenci przyznali Złote Maski już po raz dwudziesty pierwszy.

Wędrowne "Kolory Polski"

"Kolory Polski" 201213. edycję Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej„Kolory Polski”otworzył 22 czerwca 2012 roku w Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu koncert-preludium w wykonaniu zespołu „Żywiołak”.  W czasie trwania festiwalu, od 30 czerwca do 2 września 2012 roku, odbędzie się blisko 30 koncertów przygotowanych przez Filharmonię Łódzką oraz kilkanaście przygotowanych przez współorganizatorów festiwalu. Każdą sobotę oraz niedzielę lipca i sierpniaspędzimy w innej miejscowości.

 W tym roku festiwalowe wojaże zainaugurowane zostaną jednocześnie w trzech miejscach. W wieluńskimklasztorze Sióstr Bernardynek wraz z muzyką zespołu wokalnego „Il Canto” będziemy podążać śladami Bacha Renesansu – Giovanniego Pierluigiego da Palestriny (koncert „Cantica Salomonis”, godz. 15.00 / 16.30 / 18.00). W Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowiepiękną historię przyjaźni Clary Schumann oraz Johannesa Brahmsa przedstawią pianista Paweł Kamasa oraz aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska (koncert „Listy pisane muzyką”, godz. 15.00 / 16.30 / 18.00). W klasztorze OO. Franciszkanów w Wieluniuzrelaksujemy się przy… śpiewie ptaków. Muzykę inspirowaną światem przyrody zaprezentuje orkiestra barokowa „Accademia dell’Arcadia” pod batutą Zbigniewa Pilcha (koncert „Muzyczna ptaszarnia”, godz. 16.30 / 19.30). Koncerty w poszczególnych miejscowościach są powtarzane o podanych godzinach. Każdy z nich trwa ok. 40 minut.

2013 Rokiem Lutosławskiego

Witold LutosławskiW 2013 roku przypadnie 100. rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego. Sejm RP rok ten ma ogłosić Rokiem Lutosławskiego. Obchody jubileuszu wybitnego kompozytora i dyrygenta zapowiedziało już wielu znakomitych artystów i instytucji.

Dnia 25 stycznia 2013 rokuw Filharmonii Narodowej w Warszawie w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu wystąpi słynna niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, która wykona dedykowane jej utwory na skrzypce i orkiestrę - Partitę i Łańcuch II. Cykl koncertów planuje także Narodowa Orkiestra Symforniczna Polskiego Radia w Katowicach, która już w styczniu zagra trzy koncerty, których bohaterem będzie kompozytor.
Dla uczczenia i spopularyzowania 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego oraz Związek Kompozytorów Polskich ogłasiły również konkurs kompozytorski. Jego przedmiotem jest oryginalny, nigdy wcześniej nienagrodzony ani nieprezentowany publicznie utwór na orkiestrę symfonicznąo składzie właściwym dla ostatnich symfonii Witolda Lutosławskiego. Termin zgłaszania utworów do konkursu mija 25 stycznia 2013 roku, czyli dokładnie do dnia 100. rocznicy urodzin jego patrona.
Ponadto Narodowy Instytut Audiowizualny w porozumieniu z publicznymi mediami planuje uruchomienie nowego portalu internetowego, w którym będą dostępne wszystkie dzieła Witolda Lutosławskiego w wersji audio. Nagrania - nieemitowane od kilkudziesięciu lat - pochodzą ze zbiorów Polskiego Radia i TVP.

IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga 2012164 zgłoszenia z 37 krajów napłynęły do organizatorówIX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, który rozpocznie się 16 listopada 2012 roku. Komisja weryfikacyjna do udziału zakwalifikowała 50 młodych dyrygentek i dyrygentów z 22 krajów: Australii (1), Austrii (2), Brazylii (2), Chin (2), Czech (1), Finlandii (1), Francji (1), Grecji (2), Holandii (2), Irlandii (1), Japonii (5), Kolumbii (1), Korei Południowej (4), Litwy (1), Meksyku (1), Niemiec (4), Nowej Zelandii (1), Polski (8), Rosji (3), Tajwanu (3), USA (3) i Wielkiej Brytanii (1). Gdyby ktoś z zakwalifikowanych zrezygnował, mogą pojawić się w Katowicach również Argentyńczyk, Hiszpan, Kazach, Portugalczyk, Rumun, Słowak, Węgier czy Włoch. W gronie pięćdziesięciu zakwalifikowanych jest osiem pań: cztery Polki, dwie Greczynki i po jednej dyrygentce z Rosji i Nowej Zelandii. Spośród Polek uczestniczyły już w poprzednim konkursie w Katowicach Marzena Diakun, która pięć lat temu zdobyła Nagrodę starosty bieruńsko-lędzińskiego dla polskiego pófinalisty i Nagrodę ufundowaną przez STOART dla najlepszej polskiej uczestniczki oraz Maja Metelska, uhonorowana Nagrodą TVP. Najstarszymi uczestnikami konkursu będą urodzeni tego samego dnia, 7 września 1977 roku Alexander Negrinz Wielkiej Brytanii i Litwin Dainius Pavilionis, który na poprzednim katowickim konkursie w 2007 roku zdobył III wyróżnienie oraz Nagrodę im. Witolda Rowickiego za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora (Odwieczne pieśniMieczysława Karłowicza). Z tego samego rocznika, o trzy miesiące od nich młodszy jest Tae Jung Leez Korei Południowej. Najmłodsi uczestnicy konkursu urodzili się w 1989 roku — w lutym Holender Olivier Pols, a w listopadzie - Polak Maciej Koczur.

Zakwalifikowanych do przesłuchań konkursowych uczestników oceniać będzie Jury w składzie: prof. Antoni Wit (przewodniczący), Mirosław Jacek Błaszczyk (Polska), Juozas Domarkas (Litwa), Piotr Gajewski (USA), Martinez Izquierdo (Hiszpania), Eugeniusz Knapik (Polska), John Neschling (Brazylia), Marek Pijarowski (Polska), Maximiano Valdes (Chile), Takuo Yuasa (Japonia), Michael Zilm (Niemcy). Honorowym patronat nad Konkursem objął Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Publiczne przesłuchania IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędą się gościnnie w katowickiej Akademii Muzycznej w trzech etapach: I - w dniach 17-20 listopada 2012, II – 21-22 listopada 2012 i finał – 23 listopada 2012 roku. Poprzedzi je 16 listopada 2012 roku o godz. 19.00 Inauguracyjny koncert prawykonań, podczas którego po raz pierwszy zabrzmią dwie nowe kompozycje: Uwertura koncertowaStanisława Moryty i Beauty Radiated in EternityEugeniusza Knapika. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

Do II etapu Konkursu zostanie zakwalifikowanych nie więcej niż 12, a do III etapu - nie więcej niż 6 finalistów. Uczestnicy Konkursu dyrygować będą Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. W przesłuchaniach II etapu jako soliści wystąpią znakomici wiolonczeliści: Tomasz Strahl i Marcin Zdunik oraz świetne skrzypaczki: Agata Szymczewska i Anna Maria Staśkiewicz. Uczestnicy Konkursu obowiązkowo będą musieli wykonać kompozycje polskich twórców: w II etapie jest to I Koncert skrzypcowyop. 35 Karola Szymanowskiego albo Koncert na wiolonczelę i orkiestręWitolda Lutosławskiego, a w III etapie - II Symfonię B-dur op. 19Szymanowskiego albo Symfonię Odrodzenie e-moll op. 7 Mieczysława Karłowicza.

Główną nagrodą w konkursie jest 25 000 euro i Złota Batuta. Oprócz nagród regulaminowych przyznane zostaną nagrody dodatkowe, m.in. Nagroda im. Witolda Rowickiego za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora oraz zaproszenia do prowadzenia koncertów w Polsce oraz za granicą – w Lizbonie, Tokio i w ramach projektu ONE goes places(Jenaer Philharmonie, Bohuslav Martinu Filharmonie, Štátny komorný orchester Žilina, Ljubliana – RTV Slo, Amiens- Orchestre de Picardie). Koncerty laureatówodbędą się 25 listopadaw Katowicach i 26 listopada 2012 rokuw Warszawie.

Organizatorzy zaplanowali liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. dwie wystawy. Wydawana będzie również okolicznościowa gazeta dyrygencka "Batuta".

Przesłuchania konkursowe będzie można śledzić także przez Internet - na stronie Konkursu dostępna będzie transmisja on line.

Organizatorami Konkursu są Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja Muzyczna Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

Patronat medialny nad Konkursem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

 

Święto Muzyki na Grochowskiej

Święto Muzyki na GrochowskiejOrkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza do swojej siedziby na Święto Muzyki na Grochowskiej– w czwartek, 21 czerwca 2012 rokuw godz. 14.30 – 19.00.

Koncertysekcji dętej i smyczkowej Sinfonii Varsovii, recitale muzyków orkiestry, występy uczniów warszawskich szkół muzycznych oraz prapremiera interaktywnego spektaklu edukacyjnego Strawiński - hip hop wypełnią program Święta. W tym wyjątkowym dniu zostanie podpisany list intencyjny w sprawie budowy Sali KoncertowejOrkiestry Sinfonia Varsovia, której projekt został wyłoniony podczas międzynarodowego konkursu architektonicznego w 2010 roku. Podpisy złożą: Prezydent m.st. Warszawy prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Dyrektor Artystyczny orkiestry prof. Krzysztof Penderecki, architekt Thomas Pucher oraz Dyrektor Naczelny orkiestry Janusz Marynowski.
Wstęp wolny.

ZOBACZ: program wydarzenia

Animi Music Festival

Animi Music FestivalAnimi Music Festivalodbędzie się w Warszawie w dniach 20-24 czerwca 2012 roku. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Pani Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP.
Uczestnicy tego niezwykłego festiwalu (wcześniej Międzynarodowych Spotkań Szkół Muzycznych) to uczniowie szkół i uczelni muzycznych z Polski, Czech, Niemiec, Słowacji, Węgier, Włoch i Ukrainy, a także wielu innych młodych, niezwykle rokujących muzyków uczących się w domach kultury z całej Polski. Spotykają się w Warszawie, aby z rówieśnikami prezentować swoje artystyczne umiejętności. Muzyka grana przez młodych pomoże poszukiwać wspólnych źródeł kultury europejskiej, pozwoli głęboko poznać duszę poszczególnych narodów. Nie ma lepszej formy zaakceptowania swoich różnic kulturowych, jak bezpośredni kontakt i współuczestniczenie we wspólnym, kulturowym wydarzeniu.
Młodzi muzycy, którzy pojawią się na scenie to niezwykli ludzie. Ich dotychczasowe osiągnięcia pozwalają na stwierdzenie, że pomimo młodego wieku zasługują na miano artystów. Podczas festiwalu wystąpią zarówno soliści, jak i zespoły rozrywkowe i kameralne, orkiestry i chóry – na zaproszenie organizatorów przybędzie do Warszawy ok. 300 młodych muzyków z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Włoch.

Festiwal od zawsze obfitował również w występy wspaniałych gości honorowych. W tym roku zobaczymy i usłyszymy Atom String Quartet (22 czerwca 2012; Galeria Porczyń-skich), a także Marcina Wyrostka, który zagra z orkiestrą Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. M. Karłowicza (24 czerwca 2012; Amfiteatr Bemowo).

ZOBACZ: program festiwalu

Ruszył nowy portal dziennikarstwa muzycznego

Młodzieżowa Gazeta Muzyczna MG/MGB - nowy portal dziennikarstwa muzycznegoZ początkiem czerwcaMazowieckie Centrum Kultury i Sztuki uruchomiło nowy portal dziennikarstwa muzycznegowww.mgmgb.pl - Młodzieżowa Gazeta Mazovia Goes Baroque, wkrótce po prostu Młodzieżowa Gazeta Muzyczna (MGM).

To projekt, który powstał i mógł się rozwinąć dzięki grantowi Akademii Orange. Jak się okazało, utworzone z wyłonionej w konkursie na najlepszą recenzję muzyczną, Młodzieżowe Kolegium Redaktorskie to kilkanaście utalentowanych dziennikarsko osób z Mazowsza i z Warszawy - o niezwykle sprawnych i "lekkich", a jednocześnie "muzycznych" piórach. To młodzież ze szkół ogólnych i muzycznych, w wieku 15-19 lat: pasjonatów, pozytywnie zakręconych na punkcie muzyki klasycznej, ale nie tylko klasycznej. I co tu dużo mówić: dzięki projektowi, grantowi i tej właśnie Młodzieży powstał jedyny na skalę ogólnopolską portal muzycznego dziennikarstwa, redagowany przez tak młode kolegium: kolegium, składające się z przedstawicieli różnych miast z Mazowsza; Siedlec, Warszawy, Płocka i Łochowa.

Młodzi dziennikarze już przeprowadzili wiele interesujących rozmów z wybitnymi postaciami muzycznego świata, m.in.: Aleksandrą Kuls, Teodoro Bau, Komale Akakpo, Cezarym Zychem. Portal już w tej chwili zawiera wiele interesujących materiałów z dziedziny krytyki muzycznej: recenzji, relacji, wywiadów, artykułów.

Redaktorką prowadzącą jest Anna S. Dębowska- doświadczona dziennikarka muzyczna Gazety Wyborczej i Beethoven Magazine. A w wyłonieniu kolegium pomagali jej między innymi Adam Suprynowicz z Polskiego Radia, Mariusz Herma z portalu ZiemiaNiczyja.pl i Robert Kamyk z TVP Kultura.

Letnie Koncerty Organowe w Krakowie

XXII Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Organowe” - Kraków 2012Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie zaprasza na XXII Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Organowe”. Koncerty odbywać się będą od 5 lipca do 9 sierpnia 2012 roku w każdy czwartekwe wnętrzach najpiękniejszych krakowskich kościołów - OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, św. Krzyża i Bazylice Mariackiej. Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest prof. Mirosława Semeniuk-Podraza.

W tegorocznej edycji wezmą udział tak uznani artyści, jak: Marcin Szelest (5 lipca), Michał Kocot(12 lipca), Marek Stefański - organy i Barbara Świątek-Żelazna– flet (19 lipca), Carlo Tunesi – Włochy (26 lipca), Gordon Mansell– Kanada (2 sierpnia) i Szilveszter Rostetter– Węgry (9 sierpnia).

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu – plik pdf

Jubileuszowe Letnie Koncerty Organowe i Kameralne we Władysławowie

40. Jubileuszowe Letnie Koncerty Organowe i Kameralne we WładysławowieOd 5 lipca do 23 sierpnia 2012 roku w każdy czwartek o godz. 20.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie odbywać się będą 40. Jubileuszowe Letnie Koncerty Organowe i Kameralne.

Festiwal, zainicjowany w 1972 roku przez częstochowskiego kompozytora i organistę prof. Eugeniusza Brańkę, przez 39 lat swojej obecności na stałe wpisał się w kulturalny obraz Wybrzeża, będąc jedną z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych tego typu imprez w Polsce. Letnie, czwartkowe wieczory muzyczne w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie gromadzą rzecze słuchaczy, którzy mają okazję wysłuchać muzyki w znakomitych wykonaniach solistów, chórów i zespołów kameralnych z całego świata. Podczas koncertów wykonywany jest szeroki i bogaty repertuar muzyki od renesansowej do współczesnej. Obecnie funkcję Dyrektora Artystycznego przejął po śmierci prof. Eugeniusza Brańki, jego syn – Karol Lipiński-Brańka.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Nowy autograf muzyczny w kolekcji Muzeum Chopina

Walc f-moll op. 70 nr 2 (1841)  Fryderyka ChopinaKolekcja Muzeum Fryderyka Chopina wzbogaciła się o niezwykle cenny eksponat. Dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 6 czerwca 2012 rokuw domu aukcyjnym J.A. Stargardt w Berlinie Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zakupił chopinowski rękopis Walca f-moll op. 70 nr 2(1841)- autograf-podarunek dla Anne Caroline Oury, pozostający dotychczas w kolekcji prywatnej. Na liście nowych nabytków znalazł się również bilecik Chopina do Marie de Rozières oraz niedatowany list kompozytora do nieznanej adresatki.

Zmarł Stefan Stuligrosz

Stefan StuligroszW piątek, 15 czerwca 2012 roku nad ranem w szpitalu w Puszczykowie zmarłStefan Stuligrosz - dyrygent, kompozytor, pedagog i działacz muzyczny, założyciel i wieloletni szef znanego chóru chłopięcego i męskiego „Poznańskie Słowiki”. Miał 92 lata.

Prof. Stefan Stuligrosz urodził się 26 sierpnia 1920 roku w Poznaniu. Był uczniem Gimnazjum św. Marii Magdaleny. Całe swoje życie poświęcił muzyce. Podczas hitlerowskiej okupacji prowadził zajęcia konspiracyjnego chóru, po wojnie dał początek „Poznańskim Słowikom”. Skomponował też kilkaset utworów oraz nagrał ze swoimi podopiecznymi wiele płyt. Był Kawalerem Orderu Orła Białego.

Na początku czerwca uhonorowany został medalem Per Artem ad Deum (Przez Sztukę do Boga) „za optymizm i konsekwencję na drodze do wolności dusz”, przyznanym przez prezydenta Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasiego. Wyróżnienie to pośmiertnie zostanie nadane Artyście we wrześniu 2012 roku podczas wystawy „SacroExpo” w Kielcach.

Prawykonanie utworu "ElemenT" na orkiestrę kameralną Macieja Zielińskiego

Maciej ZielińskiW niedzielę, 17 czerwca 2012 roku o godz. 19.00 wStudiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncertPolskiej Orkiestry Radiowej pod batutąŁukasza Borowicza, w ramach którego zostanie prawykonany najnowszy utwórMacieja Zielińskiego ElemenT na orkiestrę kameralną.

Będzie to także zakończenie sezonu koncertowego orkiestry oraz rocznej współpracy z kompozytorem w ramach programu Kompozytor-Rezydent prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca. W trakcie minionego sezonu artystycznego orkiestra wykonała dotychczas dwa utwory Zielińskiego: zamówioną i skomponowaną specjalnie dla zespołu V Symphonyoraz Barocode Ina skrzypce, altówkę i orkiestrę smyczkową. Polska Orkiestra Radiowa i Maciej Zieliński mają też za sobą sukces nagraniowy. W zeszłym roku ukazała się ich wspólna płyta Across the Millenniums, która zyskała bardzo dobre recenzje, a kompozytor nominację do nagrody "Fryderyk 2012". Prawykonanie ElemenT będzie zwieńczeniem tej owocnej współpracy.

Niedzielny koncert będzie także okazją do wysłuchania rzadko wykonywanych utworów kompozytorów polskich przełomu XIX i XX wieku. W programie znalazł się Koncert fortepianowy g-moll op. 20 Józefa Wieniawskiego oraz I Symfonia g-moll op. 8 Witolda Maliszewskiego. W partii solowej wystąpi znakomita pianistka Beata Bilińska.

Premiera "Wesela Figara" z Mariuszem Kwietniem

Mariusz Kwiecień jako Hrabia Almaviva (Opera Krakowska)Premiera opery Wesele FigaraWolfganga Amadeusza Mozarta z udziałem światowej sławy barytona -Mariusza Kwietnia w partii hrabiego Almavivy zainauguruje w dniu 15 czerwca 2012 roku XVI Letni Festiwal Opery Krakowskiej.

W programie festiwalu zaplanowano także m.in.: Arie Oper Świata- widowisko muzyczne na wawelskim dziedzińcu również z udziałem Mariusza Kwietnia oraz Grand Pas...! - galę baletową w międzynarodowej obsadzie na wawelskim dziedzińcu.

Choć od premiery w wiedeńskim Burgtheater 1 maja 1786 minęły ponad dwa stulecia, Wesele Figaranie traci na atrakcyjności. Jest arcydziełem teatru operowego. Mistrzowski scenariusz Lorenza da Ponte według znakomitej a jednocześnie proroczej wobec nadciągających wydarzeń Rewolucji Francuskiej komedii Pierre’a Beaumarchais’go i muzyka - olśniewająco lekka, zmysłowa, odzwierciedlająca napięcia akcji, czuła na nastroje, nasycona humorem... przynoszą niepowtarzalną całość. Wesele Figara jest komedią o wartkiej, pełnej niespodziewanych zwrotów intrydze erotycznej i znakomicie nakreślonymi portretami ludzkimi. Co więcej, jest pierwszym dziełem operowym, w którym odbija się krytyka stosunków społecznych.

Twórcy inscenizacji pozostają wierni mozartowskiemu dziełu. Akcentują jego ponadczasowe walory, w tym szczególnie prawdziwość charakterów, uczuć i relacji między postaciami. Nie unikają przy tym treści społecznych, wpisanych w historię mariażu Figara i Zuzanny. W doborowej obsadzie premiery spektaklu wystąpi jako Hrabia Almaviva Mariusz Kwiecień, solista Metropolitan Opera. Reżyseria - Laco Adamik, kierownictwo muzyczne - Tomasz Tokarczyk, scenografia i kostiumy - Barbara Kędzierska, ruch muzyczny - Romana Angel, przygotowanie chóru - Zygmunt Magiera.

Druga premiera odbędzie się 17 czerwca, a kolejne spektakle - 19 i 21 czerwiec 2012 roku.

Węgierska płyta z muzyką do tekstów Czesława Miłosza

Albert Márkos: Głosów, co ledwie są, już giną… (CD)W węgierskim wydawnictwie muzycznym BMC Records ukazała się płyta Alberta Márkosa z muzyką skomponowaną do tekstów Czesława Miłosza. Płyta powstała we współpracy z Instytutem Polskim w Budapeszcie.

Utwór muzyczny zatytułowany Głosów, co ledwie są, już giną został skomponowany przez Alberta Márkosa z okazji 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza. W muzycznym cyklu wykorzystane zostały fragmenty utworów polskiego poety w wersji zarówno polskiej, jak i węgierskiej. Płyta jest zapisem wyjątkowego koncertu, który odbył się 8 października 2011 roku w ramach prestiżowego Festiwalu Sztuki Współczesnej Café Budapest w kościele na placu Bakáts w Budapeszcie.
Kompozytor utworu, Albert Márkos, z charakterystyczną dla siebie artystyczną wolnością, strofy Miłosza ułożył w sposób wpisujący się w jego muzyczną koncepcję, nie kierując się uproszczonym kodem chronologii czy biografii poety. W utworach różnorodne techniki kompozycji przeplatają się z elementami improwizacji, niektóre fragmenty nawiązują do wielkich okresów w historii muzyki. Muzyczną teksturę, parabolę charakteryzują konsekwencja i inkoherencja, logika i incydentalność. W realizacji tego niezwykłego projektu młodemu węgierskiemu kompozytorowi za inspirację posłużyły inne przykłady węgierskich produkcji dialogu muzyki współczesnej i literatury tj. „Kafka-fragmente” (1986) Györgya Kurtága. W wyborze materiału literackiego węgierskiemu kompozytorowi pomógł wybitny polonista, tłumacz, znawca twórczości Czesława Miłosza - Lajos Pálfalvi.

Filharmonicy śląscy w Pradze

Filharmonicy śląscy w Pradze ONE Brass Orchestra czyli zjednoczone siły filharmoników śląskich: trębacza Bartosza Gaudyna, waltornistów – Waldemara Matery i Leszka Salwy, puzonisty Piotra Misiaka, tubisty: Marka Ozioro oraz grających na instrumentach perkusyjnych: Franciszka Osadzina i Anny Famuła-Galwaswraz zaproszonym trębaczem Piotrem Schmidtemkoncertują z muzykami Jenaer Philharmonie z Jeny, zespołów Simfonični orkester RTV Slovenija z Lublany, Filharmonie Bohuslav Martinů ze Zlina, Slovak Sinfonietty z Żyliny, New Symphony Orchestra z Sofii jako ONE Brass Orchestra. We wtorek, 5 czerwca 2012 roku wystąpią w siedzibie prezydenta Czech na praskim zamku na Hradczanach. W programie: kompozycje Lojze Krajnčana i tradycyjne utwory słoweńskie w jego opracowaniach oraz przez niego zaaranżowane utwory Fryderyka Chopina.

Zespół ONE Brass Orchestra tworzy kilkunastu muzyków z europejskich orkiestr zrzeszonych w projekcie ONE – An Orchestra Network for Europe®, do którego Filharmonię Śląską zaprosiła w 2009 roku koordynujaca projekt Orchestre de Picardie z francuskiego miasta Amiens. Poza nią i już wymienionymi w ONE działa również Brabants Symphony Orchestra (Eindhoven, Holandia). W 2011 roku Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) zaakceptowała kolejny program projektu – ONE goes places, który będzie realizowany przez kolejne cztery lata. Wspierać ma dialog międzynarodowy w powstałej sieci orkiestr, dawać pole spotkań z inną kulturą, językiem, warunkami pracy, dyrygentami i solistami, a także możliwością zawiązania nowych znajomości oraz pozyskania nowych doświadczeń.

„Król Roger” Karola Szymanowskiego w Santa Fe Opera

Król Roger Karola Szymanowskiego w Santa Fe Opera W sobotę, 21 lipca 2012 roku na scenie Opery Santa Fe odbędzie się premiera Króla RogeraKarola Szymanowskiego w reżyserii Stephena Wadswortha, jednego z najbardziej uznanych współczesnych reżyserów operowych.

Kolejne przedstawienia odbędą się 21, 25 lipca(godz. 20:30) oraz 3, 9 i 14 sierpnia(godz. 20:00). Partię tytułową zaśpiewa znakomity polski baryton Mariusz Kwiecień – będzie to jego pierwszy występ w tej roli w Stanach Zjednoczonych. Słynny śpiewak występował już w roli Rogera na scenach operowych w Paryżu i Madrycie. Produkcja Króla Rogera w Santa Fe Opera możliwa jest dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

W roli Pasterza, którego przybycie burzy ustalony porządek w królestwie, wystąpi amerykański tenor William Burden. Śpiewak ten - wychowanek programu Opery w Santa Fe dla młodych wokalistów i ulubieniec lokalnej publiczności - występował w wielu prestiżowych produkcjach operowych m.in. w Seattle Opera i San Francisco Opera. Jako królową Roksanę będzie można oglądać Erin Morley, znaną ze wspaniałego występu w roli Królowej Nocy w Czarodziejskim flecieMozarta, wystawionym w Santa Fe w 2009 roku. W tym sezonie Morley wystąpiła w trzech rolach w cyklu Pierścień Nibelunga w reżyserii Roberta Lepage’a w Metropolitan Opera. Orkiestrę poprowadzi Evan Rogister, młody amerykański dyrygent znany na europejskiej scenie operowej, a debiutujący w operze w Santa Fe. Całość reżyseruje Stephen Wadsworth, który znany jest m.in. z takich produkcji jak Borys Godunov, Rodelinda i Ifigenia w Taurydzie dla Metropolitan Opera oraz Amelia icykl Pierścień Nibelunga dla Seattle Opera.

Euro Music Festival „Przyjaciele grają razem”

I Euro Music Festival „Przyjaciele grają razem”Euro Music Festival „Przyjaciele grają razem” odbędzie się w dniach od 14-19 czerwca 2012 roku w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Bohaterami kolejnych wieczorów festiwalu będą młodzi artyści pochodzący z różnych stron świata: Francji (Paryż, Lyon), Japonii (Tokyo, Osaka), Niemiec (Hannover) i Polski (Gdańsk, Warszawa, Zielona Góra). Spotkają się w historycznie wielokulturowym Gdańsku, by razem pomuzykować, zaprezentować publiczności swe umiejętności w programie, który – podobnie jak oni – pochodzi z różnych stron świata. To prawdziwy kalejdoskop muzyczny, w którym odnajdziemy dzieła od muzyki dawnej po współczesną. Od Bacha po Piazzollę. Nieskazitelne pod względem formalnym dzieła klasyków wiedeńskich i ulotne brzmienia muzyki francuskich impresjonistów. Młodzi wykonawcy nie stronią także od muzycznych eksperymentów z zastosowaniem elektroniki.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu będą się również odbywać wydarzenia towarzyszące takie, jak: wystawamłodych twórców z Akademii Sztuk Pięknych w sieni Ratusza Staromiejskiego, czy pokaz filmu niemegoF. Langa Metropolisz muzyką improwizowaną live przez mistrza muzyki elektronicznej w Polsce Władysława "Gudonis" Komendarka.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Polska muzyka w Kalifornii

Lars Hoefs - cello and Marek Zebrowski - pianoWiolonczelista Lars Hoefsi pianista Marek Żebrowski(na zdjęciu) wykonają utwory Zygmunta Stojowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Roberta Schumanna, Manuela de Falli, Ericha Wolfganga Korngolda i Fryderyka Chopina podczas koncertu w Glendale w Kaliforniiw sobotę, 9 czerwca 2012 rokuo godz. 16.00.

Recital zatytułowany Romantic Music Across Europe odbędzie się w Kościele Adwentystów (610 East California Ave, Glendale, CA).

Wstęp wolny.

Koncert saksofonowy z cyklu DUX IN CLUB

DUX IN CLUB Drugi koncert z cyklu „DUX IN CLUB” odbędzie się w poniedziałek, 25 czerwca 2012 rokuo godz. 20:00 w Lokalu Użytkowym na warszawskiej Starówce (ul. Brzozowa 27/29). W wykonaniu saksofonisty Ryszarda Żołędziewskiegousłyszymy utwory z płyty Colors of Saxophone (DUX 0892) takich autorów, jak Carlos Micháns, Karen Tanaka, Ryo Noda, Augustyn Bloch, Marie Hélene Fournier i François Daneels.

Cykl „DUX IN CLUB - klasyka ambiente” - koncerty promocyjne najciekawszych płyt wydawnictwa DUX (w dorobku 46 statuetek Fryderyk) to propozycja zarówno dla melomanów, jak i wszystkich amatorów luźnego, klubowego ambiente. Najlepsi wykonawcy polskiej sceny muzycznej gościć będą w Lokalu Użytkowym, w ramach sceny Lokal Na Poważnie. Projekcje multimedialne, taniec współczesny i działania improwizatorskie ożywią koncerty, tworząc niezwykłą atmosferę DUX IN CLUB.

Bilety: 20 zł (do nabycia w Lokalu Użytkowym przed koncertem).
Podczas koncertu rozlosowanych zostanie 5 płyt Colors of Saxophone (DUX 0892).

Patronat medialny nad cyklem DUX IN CLUB objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Druga edycja programu „Muzyczne białe plamy” - uruchomiona

Instytut Muzyki i TańcaInstytut Muzyki i Tańca uruchomił kolejną, drugą edycję programu „Muzyczne białe plamy”.

Program przeznaczony jest dla polskich i zagranicznych badaczy, którzy planują prowadzenie badań naukowych w zaniedbanych i mało znanych obszarach polskiej muzyki. Badania mogą dotyczyć polskiej muzyki w szerokim ujęciu chronologiczno-gatunkowym i obejmować m.in. twórczość kompozytorską, działalność artystyczną, aktywność muzykologiczną, czy recepcję muzyki. Temat badań zgłasza bezpośrednio badacz lub grupa badaczy (do 3 osób), a efekty przeprowadzonych badań - prace muzykologiczne, katalogi twórczości, bazy danych, opracowania źródłowe, rekonstrukcje utworów itd. zostaną sfinansowane i opublikowane przez IMiT. W programie mogą wziąć osoby z wyższym wykształceniem, legitymujące się minimum trzyletnim doświadczeniem w prowadzeniu badań naukowych.

Realizacja II edycji programu trwa od 1 października 2012 roku do 30 czerwca 2013 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń w II edycji upływa w dniu 30 czerwca 2012 roku, zaś termin wyboru projektów w dniu 31 lipca 2012.

Efektem I edycji programu „Muzyczne biały plamy” są trwające jeszcze cztery projekty badacze: Ewy Czachorowskiej-Zygor - Twórczość symfoniczna i kameralna Adama Walacińskiego. Prezentacja. Interpretacja, Magdaleny Szyndler - Repertuar muzyczny południowej części Śląska Cieszyńskiego (Beskid Śląski) - tradycja i współczesność; Marka Gaszyńskiego i Tomasza Dziedzica - Polski Rock and Roll 1956-1968 (Uwarunkowania, twórczość, patologia) oraz Mariusza Urbana - Uporządkowanie i skatalogowanie zbiorów muzykaliów zgromadzonych na chórze kościoła p.w. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu. Sporządzenie katalogu wraz z incypitami nutowymi.

Szczegółowe informacje i regulamin programu - na stronie www.imit.org.pl  

Prestiżowa nagroda francuskich krytyków dla opery Zygmunta Krauzego

PolieuktSpektakl operowy PolieuktZygmunta Krauzego w reżyserii Jorge Lavellego, którego francuska premiera miała miejsce w listopadzie 2011 roku w Theatre du Capitole w Tuluzie, został uhonorowany prestiżową nagrodą przyznawaną przez Związek Francuskich Krytyków Teatru, Muzyki i Tańca - Prix de la Création Musicale 2011/2012 (Nagrodą Twórczości Muzycznej 2011/2012).

Opera Zygmunta Krauze Polieuktpowstała na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej. We francuskiej inscenizacji (wystawianej w języku polskim) wzięli udział: Andrzej Klimczak - jako Feliks, senator rzymski i gubernator Armenii, Jan Jakub Monowid – Polieukt, szlachcic armeński, zięć Feliksa, Artur Janda - Sewer, rycerz rzymski, faworyt Cesarza, Aleksander Kunach – Neark, szlachcic armeński, przyjaciel Polieukta, Marta Wyłomańska - jako Paulina, córka Feliksa i żona Polieukta oraz Dorota Lachowicz - w roli Stratonisy, powiernicy Pauliny. Artystom towarzyszyła Warszawska Sinfonietta i Chór Warszawskiej Opery Kameralnej.