Polmic - FB
Filtr

"Genesis" na zakończenie festiwalu "Solidarity of Arts"

Solidarity Of Arts 2012Nowoczesne brzmienie w utworze zainspirowanym tekstami Bliblijnymi autorstwa aż siedmiu kompozytorów. Kantata Genesiszabrzmi po raz pierwszy w Polsce w pełnej wersji 2 września 2012 roku, podczas koncertu finałowego festiwalu „Solidarity of Arts” wPolskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. To wyjątkowy i unikalny w skali kraju projekt, doskonale oddający ideę festiwalu – efekt pracy artystów, których bez względu na pochodzenie połączyła sztuka.

Kantata Genesisna narratora, orkiestrę i chór - muzyczna interpretacja pierwszych jedenastu rozdziałów Księgi Rodzaju, jest efektem wspólnej pracy siedmiu kompozytorów, na co dzień piszących muzykę filmową dla hollywoodzkiej fabryki snów. Stąd do współpracy nad polską premierą zostali zaproszeni artyści na co dzień także związani z filmem. W rolę narratora wcieli się Marcin Dorociński, dyrygował będzie Ernst van Tiel, mający na swoim koncie nagranie muzyki m.in. do obsypanego Oskarami Artysty.

Projekt Genesiszostał wymyślony przez Nathaniela Shilkreta, znanego dyrygenta i kompozytora muzyki dla radia i filmu. Shilkret napisał jedną z siedmiu części kantaty i zaprosił do współpracy pozostałych kompozytorów. W ten sposób spotkało się dwóch gigantów zachodniej muzyki XX wieku. Arnold Schönbergi Igor Strawińskisą autorami pierwszej i ostatniej części kompozycji. Pozostałe wyszły pod pióra wspomnianego Nathaniela Shilkreta (Stworzeniena narratora, chór i orkiestrę), Aleksandra Tansmana (Adam i Ewa na narratora i orkiestrę), Dariusa Milhauda(Kain i Abel na narratora i orkiestrę op. 241), Maria Catelnuovo-Tedesco (Potop [Arka Noego] na narratora, chór i orkiestrę) i Ernsta Tocha(Przymierze [Tęcza] na narratora i orkiestrę). Sam utwór miał być pomostem pomiędzy wysoką sztuką a muzyką popularną. Kantata Genesiszostała premierowo wykonana Orkiestrę Symfoniczną Los Angeles pod batutą Wernera Janssena w dniu 18 listopada 1945 roku w Teatrze Wilshire Ebell. Z premierą Genesiszwiązana jest także pewna anegdota: dzień próby przed koncertem był jednym z zaledwie dwóch razy, gdy Schönberg i Strawiński, którego wzajemna niechęć do siebie była dobrze znana, pojawili się razem.

Gdański koncert otworzy premierowe wykonanie na Pomorzu VIII SymfoniiMieczysławaWeinberga - kompozytora, którego twórczość po latach niebytu jest odkrywana na nowo. Za każdym razem jednak spotyka się z niezwykłym zainteresowaniem publiczności, czego dowodem jest głośna inscenizacja opery Pasażerka, wystawiana na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Podczas festiwalowego koncertu „Solidarity of Arts” obok Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpi Państwowy Chór Filharmonii w Mińsku.

Więcej informacji - na stronie Festiwalu: www.solidarityofarts.pl

Warsztaty Muzykoteki Szkolnej podczas Festiwalu Sztuk dla Dzieci „Sztuki i Sztuczki”

Festiwal Sztuk Dla Dzieci „Sztuki i Sztuczki”Dnia 8 września 2012 roku w ramach Festiwalu Sztuk Dla Dzieci „Sztuki i Sztuczki” odbędą się warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży organizowane przez Muzykotekę Szkolną (www.muzykotekaszkolna.pl).

Pierwszy z warsztatów pt. Dźwięko spacery prowadzony przez Krzysztofa Marciniaka przeznaczony jest dla młodzieżymiędzy 12. a 16. rokiem życia. Zajęcia mają pogłębić zainteresowanie dźwiękiem i odwrócić uwagę od nadmiaru hałasu i dźwięków generowanych sztucznie.

Drugi z warsztatów Muzyka malowana skierowany jest do dzieciw wieku od 6 do 12 lat. Podczas tych zajęć, każda z warsztatowych grup narysuje jedną z metaforycznych warstw fragmentu utworu muzycznego (Rondo Alla Turca Mozarta) – temperaturę, fakturę i pojawiające się w nim postacie.

Festiwal odbędzie się w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie.

I Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego - rozstrzygnięty

I Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja HiolskiegoDavid Beucher (baryton / Francja-Polska) został laureatem I Nagrody w zakończonym 23 sierpnia 2012 roku I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Andrzeja Hiolskiego, odbywającym się w ramach50. Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju.

Artysta otrzymał także Nagrodę ufundowaną przez JM Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ten 28 letni śpiewak jest uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talentów Ademii Operowej przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Podczas III etapu Konkursu oczarował jury konkursowe wykonując polonez Miecznika Kto z mych dziewiek z opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki oraz arię Hrabiego z opery Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta. I Nagroda wartości 10 000 złotych została ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Laureatami pozostałych nagród zostali: Ewa Wąsik – II Nagroda, Gergely Boncser – III Nagroda, Joanna Zawartko – Nagroda Gazety Wrocławskiej i Andrejus Absega – Nagroda rzeczowa Remigiusza Lenczyka, zastępcy Dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Tuż po nagrodzeniu laureatów miała miejsce premiera projektu Moniuszko po klezmersku. Młodzi, klasycznie wykształceni muzycy – Magdalena Brudzińska oraz The Klezzmates udowodnili, że twórczość Stanisława Moniuszki ma szansę na odrodzenie w zupełnie nowej formie. Poruszające wykonie pieśni moniuszkowskich zakończył mocny akcent w postaci nowatorskiej aranżacji Prząśniczki.

Wratislavia Cantans 2012

Wratislavia Cantans 2012Tak więc Bach jest kresem. Nic od niego nie wychodzi; wszystko tylko do niego prowadzi.” – pisał słynny biograf lipskiego kantora, Albert Schweitzer. Muzyka Jana Sebastiana stanowi horyzont, do którego prowadzić będzie cały program tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 1-9 września 2012 roku. Podczas pierwszych dwóch weekendów września zabrzmią dzieła kilku epok – od XVI do XX wieku. Niemal wszystkie podejmują bodaj najważniejszy i najbardziej inspirujący w historii muzyki temat męki i śmierci Chrystusa. Od intymnej kontemplacji Siedmiu ostatnich słów Chrystusa na krzyżu w wersji na kwartet smyczkowy Józefa Haydna do monumentalnego lamentu w Stabat Mater Antonína Dvořáka, od gorzkich Łez świętego Piotra Orlanda di Lasso, po wielki muzyczny fresk – Drogę krzyżową Pawła Łukaszewskiego.

47. Festiwal, którego program stworzył jego dyrektor artystyczny, Paul McCreesh, będzie wyjątkowy już choćby dlatego, że dzień po dniu wykonane zostaną oba dzieła pasyjne Jana Sebastiana Bacha. W Pasji wg św. Janajeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu wykonawstwa historycznego, Andrew Parrott, poprowadzi swój słynny Taverner Consort i Wrocławską Orkiestrę Barokową. Pasję wg św. MateuszaPaul McCreesh, soliści i Gabrieli Players po raz pierwszy przedstawią w Polsce tak, jak nagrali ją na wydanej 10 lat temu, entuzjastycznie przyjętej płycie – w solowej obsadzie wokalnej. Niezwykłym preludium do Bachowskich Pasji będzie seria trzech występów wybitnej brytyjskiej skrzypaczki Rachel Podger, gwiazdy ubiegłorocznego Festiwalu, która tym razem przywiezie do Wrocławia swój zespół Brecon Baroque. W ich wykonaniu usłyszymy koncerty skrzypcowe, klawesynowe i obojowe Bacha.

Temat przewodni Festiwalu pojawi się także w należącym do największych dzieł włoskiego baroku oratorium La Passione di Gesù Cristo Antonia Caldary, które zabrzmi we wzorcowej interpretacji włoskich artystów – Fabia Bonizzoniego i zespołu La Risonanza. Wystąpią ponadto tak znakomici artyści, jak gambista Jonathan Manson, klawesynista Trevor Pinnock, dyrygent Stephen Layton, śpiewacy Andrew Kennedy i Roderick Williams oraz zespoły: Copenhagen Royal Chapel Choir, Doric String Quartet, Gallicantus. Tegoroczna "Wratislavia Cantans" będzie także pierwszą okazją do posłuchania we Wrocławiu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod kierunkiem jej nowego szefa artystycznego – Alexandra Liebreicha.

OBEJRZYJspot zapowiadający 47. edycję MF "Wratislavia Cantans" - YouTube

ZOBACZ: program Festiwalu

Odznaczenia dla muzyków zespołu Ars Nova

Srebrny Krzyż ZasługiDwaj muzycy zespołu Ars Nova otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe: Jacek Urbaniak - Srebrny Krzyż Zasługi, przyznany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Bronisława Komorowskiego oraz Krzysztof Owczynik - Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdana Zdrojewskiego.

Odznaczenie wręczył J. Urbaniakowi Wojewoda Mazowiecki podczas uroczystości Miodobrania w Myszyńcu, dnia 26 sierpnia 2012 roku.

Stawisko w muzyce polskiej

Stawisko XIII Festiwal „Muzyczne Konfrontacje”odbędzie się w dniach 30 września – 21 października 2012 roku. Tegoroczna edycja zapoczątkowuje cykl trzech imprez festiwalowych (od XIII do XV), zaplanowanych na lata 2012-2014 pod wspólnym hasłem tematycznym „Stawisko w muzyce polskiej”.

Zbliżające się rocznice: 85-lecia istnienia Domu na Stawisku oraz 30-lecia funkcjonowania Muzeum skłaniają do podsumowań, a zwłaszcza do podkreślenia szczególnej roli, jaką ów Dom odegrał i odgrywa nadal w polskiej tradycji i kulturze. Szczególne znaczenie muzyki na Stawisku wiąże się z wyjątkową rangą i pozycją, jaką ta sztuka zajmowała w życiu i twórczości obojga Iwaszkiewiczów: „Muzyka jest dla mnie najwyższą ze sztuk […] to prawdziwy język bogów” – pisał Jarosław Iwaszkiewicz. Poznawanie dzieł literatury muzycznej było dla Anny Iwaszkiewicz pokonywaniem kolejnych stopni wtajemniczenia na drodze ku Absolutowi. Nie powstałoby wiele dzieł muzycznych, związanych bezpośrednio czy pośrednio z Iwaszkiewiczami, z ich Domem, gdyby nie inspirujące oddziaływanie atmosfery tego miejsca, wreszcie – gdyby nie szczególna wrażliwość, różnorodność muzycznych zainteresowań i fascynacji Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów. Kult dzieł Bacha, Chopina i Szymanowskiego, stała obecność na Stawisku wybitnych muzyków, kompozytorów za życia Gospodarzy (na czele z Szymanowskim, Panufnikiem, Lutosławskim, Rubinsteinem) i w czasach funkcjonowania Muzeum (na czele z Góreckim, Kilarem czy Anderszewskim), intensywne życie koncertowe tego miejsca przez 85 lat ugruntowało pozycję Stawiska jako autentycznego ogniska żywej kultury muzycznej.

Alicja Matracka-Kościelny

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu - plik pdf

Rusza nabór do pierwszej w historii Akademii Muzykoteki Szkolnej

Akademia Muzykoteki SzkolnejJak powstaje festiwal muzyczny? Dlaczego muzycy muszą grać próby przed występem? Co tak naprawdę robi dyrektor festiwalu i dlaczego bilet na koncert kosztuje tyle, ile kosztuje? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdą uczestnicy pierwszej edycji Akademii Muzykoteki Szkolnej, która między 10 a 17 września 2012 roku towarzyszyć będzie krakowskiemuFestiwalowi "Sacrum Profanum".

Muzykoteka Szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl), edukacyjny serwis do nauki muzyki i pogłębiania wiedzy i wrażliwości muzycznej przygotowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uruchamia pierwszą w swojej historii Akademię Muzykoteki Szkolnej, skierowaną do młodzieży między 13 a 20 rokiem życia. Zakwalifikowani do udziału w Akademii uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję, by krakowski Festiwal "Sacrum Profanum" poznać... od kuchni. Tygodniowy cykl zajęć pozwoli m.in. zgłębić wiedzę z zakresu organizacji produkcji wydarzeń kulturalnych, odkryć niepisane reguły programownia festiwalu i prowadzenia rozmów z artystami, poznać kulisy pracy krytyka muzycznego i przygotowania dziennikarskiej relacji z koncertów, a także udzielić odpowiedzi na nurtujące każdego młodego melomana pytania: Jak powstaje festiwal muzyczny? Dlaczego muzycy muszą grać próby przed występem? Co tak naprawdę robi dyrektor festiwalu i dlaczego bilet na koncert kosztuje tyle, ile kosztuje? Program zajęć Akademii Muzykoteki Szkolnej obejmie spotkania z artystami, kompozytorami, organizatorami, dziennikarzami i krytykami muzycznymi II i III Programu Polskiego Radia, przedstawicielami instytucji kultury (Narodowy Instytut Audiowizualny, Krakowskie Biuro Festiwalowe) i władz miasta Krakowa. Młodzież biorąca udział w Akademii będzie miała również możliwość uczestniczenia w próbach do wydarzeń artystycznych, konferencji prasowej z udziałem zaproszonych gości, a także zwiedzania studia koncertowego Polskiego Radia w Krakowie, a ponadto szansę wzięcia udziału we wszystkich prezentowanych podczas Festiwalu koncertach.

Akademia Muzykoteki Szkolnej dedykowana jest młodzieży, która ukończyła 13 lat, a nie ukończyła lat 20 i mieszka na terenie Krakowa i okolic. Zajęcia będą odbywały się od 10 do 17 września, codziennie, popołudniami od godziny 15.00 z możliwością uczestnictwa w koncertach w godzinach wieczornych. Organizatorzy zapewniają opiekę nad uczestnikami w godzinach trwania Akademii, a także pokrycie kosztów przejazdu na zajęcia praktyczne (próby) środkami komunikacji miejskiej.

Zgłoszenia do 5 września 2012 rokumożna przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z pięciozdaniową wypowiedzią „Dlaczego chciałabym/chciałbym wziąć udział w Akademii Muzykoteki Szkolnej”. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja Muzykoteki Szkolnej do 7 września wyłoni 15 uczestników. Udział w Akademii niepełnoletnich będzie wymagał pisemnej zgody jednego z opiekunów, uczestnicy proszeni są zatem o przesłanie wraz ze zgłoszeniem numeru telefonu rodzica.

Szczegółowy program Akademii Muzykoteki Szkolnej wraz z regulaminem - dostępny na: www.akademia.muzykotekaszkolna.pl  

Festiwal NAROL.ARTE im. Pana, Wójta i Plebana 2012

Festiwal NAROL.ARTE im. Pana, Wójta i Plebana 2012Festiwal NAROL.ARTE im. Pana, Wójta i Plebana odbędzie się w Narolu w dniach 26 sierpnia – 1 września 2012 roku.

W programie Festiwalu, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji, organizatorzy zaplanowali liczne interesujące koncerty, prezentujące muzykę dawną. Na początek arcydzieło - Suity wiolonczelowe Jana Sebastiana Bacha - w efektownym wykonaniu znakomitego wiolonczelisty Andrzeja Bauera z multimedialną oprawą Jego Gości - znanego malarza Stasysa Eidrigeviciusa, Cezarego Duchnowskiego i Macieja Walczaka. Muzykę rosyjskich salonów - i polskie polonezy - przybliży nam przybysz z USA: Oleg Timofeyev, grający na rosyjskiej gitarze siedmiostrunnej. Wieczór z muzyką Kujaw, zwaną "idiomem polskości", będzie okazją do spotkania Mistrzów: Tadeusza Kubiaka- skrzypka najstarszego pokolenia i jednego z najwybitniejszych muzyków jazzowych na świecie - Tomasza Stańki. Program prezentowany na tym szczególnym koncercie jest efektem pracy Ewy Grochowskiej i jej badań najstarszej tradycji muzycznej Kujaw oraz inspiracji i energii Janusza Prusinowskigo. Na Festiwalu w Narolu pojawią się też wirtuozi małych instrumentów - kultowy zespół z Wrocławia promować będzie swoją najnowszą płytę. Śpiew tradycyjny z lubelszczyzny usłyszymy w wykonaniu Zespołu Jarzębina z Kocudzy. Najwyższy zaś kunszt wokalny zaprezentuje czołowa polska mezzosopranistka Urszula Kryger, która na zakończenie Festiwalu wykona z towarzyszeniem orkiestry Concerto Avenna pieśni Mieczysława Karłowicza i Władysława Żeleńskiego (płyta nagrodzona Fryderykiem 2012).

Podczas tygodniowych warsztatów, które poprowadzą artyści z Akademii Muzyków Wędrownych, adepci uczyć się będą gry na lirze korbowej. W środę z koncertem wystąpią Nauczyciele (wśród nich austriacki wirtuoz liry Matthias Loibner), a w piątek - ich uczniowie i laureaci konkursu na Nową Pieśń Dziadowską.

Po każdym koncercie organizatorzy zapraszają do Klubu Festiwalowego - możliwość spotkania z muzykami, filmy, można posłuchać muzyki, zatańczyć, zaśpiewać, zjeść... i porozmawiać.

Program Festiwalu – na stronie: http://narol.free.ngo.pl/na2012konc.html

Prawykonanie "III Symfonii" Pawła Łukaszewskiego w Rydze

Paweł ŁukaszewskiPrawykonania najnowszej, III SymfoniiPawła Łukaszewskiego (na zdjęciu) odbędzie się we wtorek, 28 sierpnia 2012 roku podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Rydze.

Utwór wykona Łotewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna oraz Państwowy Chór Latvija pod dyrekcją Mārisa Sirmaisa, dyrygenta z ogromnymi osiągnięciami na polu chóralistyki, który od 1997 roku jest dyrektorem artystycznym chóru Latvija. W jego repertuarze znajdują się także pierwsze dwie symfonie Pawła Łukaszewskiego, które zabrzmiały na Łotwie w roku ubiegłym.Podczas koncertu, który odbędzie się w Kościele św. Piotra zabrzmi również RequiemAndrew Lloyda Webbera.

Dwuczęściowa IIISymfonia - Song of Angels (Pieśń Aniołów) na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną powstała w ramach Stypendium Miasta Warszawy w roku 2010. „Dobór tekstów – mówi kompozytor – poprzedzony był żmudnymi poszukiwaniami i studiowaniem literatury angelologicznej oraz starych ksiąg apokryficznych. W trakcie pracy skontaktowałem się z profesorem Sylwestrem Dworackim z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który dokonał przekładu części II Księgi Henocha (w oryginale w języku etiopskim) na łacinę”.

Paweł Łukaszewski, na co dzień profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina został właśnie profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie.

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w BiałymstokuPo ponad sześciu latach od rozpoczęcia budowyOpery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, w ostatni weekend września (28-30 września 2012 roku) odbędzie się uroczysta inauguracja sezonu artystycznego 2012/2013, po raz pierwszy w nowej siedzibie.

Otwarcie tej najważniejszej i największej w województwie podlaskim instytucji kultury uświetni premiera opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki (28 i 30 września) orazpolska premiera spektaklu muzycznego Korczak Chrisa Williamsa (29 września), którego światowa prapremiera odbyła się w ubiegłym roku na londyńskim West Endzie i spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem zarówno publiczności, jak i krytyki. Musical jest też pierwszą od lat polską inscenizacją, którą swoim patronatem objęło UNESCO. Twórcą plakatu do białostockiego spektaklu jest Ryszard Horowitz, jeden z najwybitniejszych na świecie artystów, który jako dziecko przeżył gehennę Holokaustu i był więźniem obozu w Auschwitz.

Planowana inauguracja ma mieć niezwykle uroczysty charakter, ale i Opera i Filharmonia Podlaska jest wyjątkowym centrum życia kulturalnego na wschód od Berlina. W topografii kulturalnej naszego kraju nie ma obecnie przedsięwzięcia tworzonego z równym rozmachem i odwagą. Już wkrótce to ultranowoczesne centrum artystyczne rozwijać będzie różnorodną działalność teatralną i muzyczną, dysponując własnym studio nagrań oraz warunkami do realizacji radiowo-telewizyjnych. Jednocześnie tworzyć będzie ono także atrakcyjną przestrzeń konferencyjną i wystawienniczą. Obiekt ma szansę stać się prawdziwym centrum życia kulturalnego tej części Polski.

Patronat medialny nad wydarzeniami inaugurującymi działalność nowej siedziby Opery i Filharmonii Podlaskiej objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Moniuszko odczarowany - w Kudowie-Zdroju

50. Festiwal Moniuszkowski 2012Jubileuszowa, 50. edycja Festiwalu Moniuszkowskiego odbędzie się w Kudowie-Zdroju w dniach 20-25 sierpnia 2012 roku pod hasłem Moniuszko odczarowany.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią Małgorzata Walewska, soliści Opery Lwowskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Hradec Kralove pod batutą Andreasa Sebastiana Weisera. Spotkania ze Stefanią Toczyską i Marią Fołtyn poprowadzi Wanda Ziembicka. W spektaklu teatralnym Moniuszkowo w reżyserii Zbigniewa Lesienia wystąpią m.in. Danuta Błażejczyk, Janusz Szrom i Lesław Żurek. Wydarzeniem Festiwalu będzie natomiast Straszny dwór w wykonaniu Opery Krakowskiej.

Nowością jubileuszowej edycji będzie zainicjowany w tym roku I Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiegowspółorganizowany przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Laureaci Konkursu w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod batutą Warcisława Kunca wystąpią na czwartkowym Koncercie Finałowym w kudowskim Teatrze Zdrojowym.

Tradycją organizatorów Festiwalu jest poszukiwanie nowych, inspirujących form prezentowania twórczości Stanisława Moniuszki. W tym roku w kudowskim Teatrze pod Blachą podczas koncertu Moniuszko po klezmersku ze specjalnie na Festiwal przygotowanym programem wystąpią polskie wykonawcy muzyki żydowskiej – Magda Brudzińska i zespół Klezzmates.

Festiwalowi towarzyszą również sesja muzykologiczna Stanisław Moniuszko i jego epokaz udziałem wybitnych naukowców współorganizowana przez Katedrę Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a także koncerty plenerowe czy Korowód Moniuszkowski z udziałem artystów, władz, turystów i mieszkańców miasta.

Warsztaty Muzykoteki Szkolnej i Asi Miny podczas Festiwalu "Tauron Nowa Muzyka"

TauronW ramach Festiwalu "Tauron Nowa Muzyka" w Katowicach w dniach 24 i 25 sierpnia 2012 roku, Muzykoteka Szkolna i Asi Mina (Asia Bronisławska) oraz klarnecista Mateusz Górecki przeprowadzą warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat.

Dwudniowe warsztaty, które będą odbywać się pod hasłem „ZAŁÓŻ ZESPÓŁ” podzielone zostały na dwie części: SOLO i DUET. Podczas warsztatów prowadzący będą zachęcać dzieci do tworzenia muzyki i do posługiwania się językiem dźwięków. Dzieci poznają możliwości różnych instrumentów i spróbują je wykorzystać w praktyce. Na uczestników warsztatów czekać będą m.in. bębny ramowe, kalimba, talking drum, ocean drum oraz przedmioty, które z pozoru nie służą do tworzenia muzyki m.in. szklane i plastikowe butelki, gazety, worki foliowe, a także rury tonalne. Warsztaty będą odbywały się w Katowicach na lotnisku Trzy Stawy 24 i 25 sierpnia w godzinach 17.00-19.00.

Festiwal "Tauron Nowa Muzyka" organizowany jest od 2006 roku. Z założenia pokazuje to, co najciekawsze we współczesnej muzyce z pogranicza jazzu, elektroniki i tanecznych rytmów.

Więcej o Festiwalu - na stronie: www.festiwalnowamuzyka.pl

Festiwal "Chopin i jego Europa" - Od Bacha do Debussy'ego i Kilara

Festiwal "Chopin i jego Europa" 2012 Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na ósmą edycjęMiędzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”, który odbędzie się w dniach 17-31 sierpnia 2012 roku pod hasłem „Od Bacha do Debussy’ego i Kilara”.

Oprócz dzieł tytułowych bohaterów usłyszymy utwory Beethovena, Brahmsa, Griega, Liszta, Mozarta, Paderewskiego, Ravela, Schumanna. Wydarzeniem będzie prezentacja rzadko wykonywanej muzyki polskiej Franciszka Lessla, Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Wieniawskiego, Maurycego Moszkowskiego i Romana Maciejewskiego, a także młodych, utalentowanych polskich solistów: Aleksandry Kuls i Michała Szymanowskiego. Po raz pierwszy zabrzmią również koncerty Chopina w wersji kameralnej w wykonaniu Kevina Kennera, Casal Quartet i Grzegorza Frankowskiego. Po przerwie powrócą na estrady Festiwalu: Andreas Staier, Alexander Melnikov, Isabelle Faust i Kristian Bezuidenhout. Howard Shelley, który wzbudził zachwyt międzynarodowej krytyki swym nagraniem koncertów Lessla i Dobrzyńskiego, wykona je ponownie, tym razem z Concerto Köln na historycznych instrumentach z epoki. Jan Lisiecki z Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Christiana Zachariasa zagra Koncert fortepianowySchumanna. Wystąpi również Orkiestra XVIII Wieku Fransa Brüggena – tym razem z tryumfatorką ostatniego Konkursu Chopinowskiego Yulianną Avdeevą, Mihaelą Ursuleasą oraz największymi gwiazdami światowej pianistyki - Marthą Argerich i Marią João-Pires, które wykonają na instrumentach historycznych koncerty Beethovena. Martha Argerich zapowiedziała również swój udział na Festiwalu w koncercie kameralnym Od mazurka do tanga. Festiwal zamknie koncert w wykonaniu zwycięzcy konkursu w Leeds z roku 1975 Dimitra Alexeeva i Valentiny Lisitsy, która wystąpi w Warszawie bezpośrednio po wielkim sukcesie w londyńskiej Wigmore Hall.

Program Festiwalu - na stronie: www.chopin.nifc.pl/festival

Talenty wokalne z Polski na Konkursie w Ueckermünde

Giulio PerottiW dniach 28 września - 4 października 2012 rokuodbędzie się druga edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde. Poza dużą ilością nagród głównych (I, II, III w każdej z pięciu grup wiekowych plus Grand Prix), fundatorzy przygotowali kilkanaście nagród specjalnych, m. in. w postaci koncertu promocyjnego w Ueckermünde wiosną 2013, za Najlepszą Interpretację Polskiej Arii lub Pieśni oraz za Najlepszą Interpretację Polskiego Utworu Współczesnego (obie nagrody w postaci nut ufundowanych przez PWM).

Warunki uczestnictwa w konkursie spełniło ostatecznie 78 kandydatów z 16 krajów świata: Polski, Niemiec, Kanady, Rosji, Serbii, Białorusi, Rumunii, Łotwy, Ukrainy, Japonii, Armenii, Korei Południowej, Grecji, Gruzji, Francji i Chin. Polskę reprezentować będą studenci Wydziałów Wokalnych Akademii i Uniwersytetów Muzycznych oraz uczniowie Szkół Muzycznych w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Szczecinie, Suwałkach, Kutnie, Zamościu, Sosnowcu i Gliwicach. W pierwszym etapie (29 września 2012 roku w auli Regionalschule, Ueckerstrasse 59) będzie można posłuchać najpiękniejszych arii barokowych i klasycznych oraz zbliżyć się do kultury wymienionych krajów, bowiem wymagane jest zaprezentowanie utworu z kraju pochodzenia uczestnika. W drugim etapie, także z towarzyszeniem fortepianu (30 września 2012 w auli Regionalschule, Ueckerstrasse 59) usłyszymy pieśni niemieckie, arie z kantat, mszy i oratoriów oraz ponownie arie z własnego wyboru. W rundzie finałowej największą popularnością cieszy się aria Oscara Saper vorreste z Balu maskowego G. Verdiego, aria Leporella Madamina z Don Giovanniego W. A. Mozarta oraz arie sopranowe z repertuaru mozartowskiego. Finał z Orkiestrą Szczecińskiej Akademii Sztuki zapowiada znakomitą zabawę dla amatorów pięknego śpiewu, bowiem można będzie brać udział w wyborze zdobywcy Nagrody Publiczności.

Utwór Marcina Stańczyka na festiwalu MATA 2013 w Nowym Jorku

Marcin StańczykUtwór Mosaiquepour violoncelle et électronique (2012)Marcina Stańczyka (na zdjęciu) został wyselekcjonowany do wykonania podczas festiwalu MATA 2013 w Nowym Jorku. Festiwal odbędzie się w dniach 17-20 kwietnia 2013 roku w Roulette 509 Atlantic Avenue, Brooklyn.

Mosaiquepowstała podczas rocznego stażu w paryskim IRCAM (sezon 2011/2012). Premiera światowa miała miejsce 30 marca 2012 roku w Espace de Projection (IRCAM-Centre Pompidou). Polskie prawykonanie kompozycji odbędzie się 11 września 2012 rokuw Krakowie, podczas koncertu monograficznego Marcina Stańczyka, przygotowywanego przez nowojorską formację Bang On A Can All-Stars w ramach 10. edycji festiwalu „Sacrum Profanum”.

Festiwal MATAjest organizowany w trybie konkursu kompozytorskiego. Do edycji 2013 spośród 650 aplikacji jury zaprosiło 14 kompozytorów.

Więcej o Festiwalu MATA – na stronie: http://matafestival.org/mata-festival/mata-festival

Transmisje z Royal Opera House w Kielcach

Transmisje z Royal Opera House w KielcachKieleckie Centrum Kultury, jako pierwsza instytucja w Polsce, nawiązało współpracę z Royal Opera House. Od października rozpoczynie transmisję oper i baletów na żywo prosto z Londynu.

Balety i opery z Royal Opera House nadawane są na żywo jak do tej pory tylko w Czechach i Rumunii. Dzięki staraniom Kieleckiego Centrum Kultury do tego grona od października dołączy Polska. Transmisje będą odbywały się na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Pierwszy – balet Jezioro ŁabędziePiotra Czajkowskiego – już 23 października 2012 roku o godz. 20.15.

Royal Opera Houseto jeden z najważniejszych gmachów operowych w Londynie, siedziba Opery Królewskiej i Królewskiego Baletu. Dyrektor Opery Antonio Pappano dba o to, by w programie obok klasyków opery pojawiały się również projekty współczesne. Na deskach opery występowali artyści światowej miary: Plácido Domingo, Angela Gheorghiu, Anna Netrebko, Renée Fleming, Bryn Terfel, Jonas Kaufman, Rolando Villazón, Juan Diego Flórez, Luciano Pavarotti i Joan Sutherland.

Patronat medialny nad projektem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Mała WJ 2012

Mała Warszawska Jesień„Muzyka współczesna jest również dla dzieci” - pod takim hasłem zainaugurowany został w 2011 roku pierwszy w Polsce festiwal muzyki współczesnej dla dzieci. Stało się jasne, że w kolejnych latach „Małej Warszawskiej Jesieni” nie może zabraknąć. Entuzjazm odbiorców, a także dobre przyjęcie przez krytyków muzycznych i media utwierdziły organizatorów w przekonaniu o kontynuacji projektu.

Misja i ogólna koncepcja „Małej Warszawskiej Jesieni” w 2012 roku pozostały bez zmian. Twórcy projektu zamierzają oswajać młodych słuchaczy z intrygującymi dźwiękami, zachęcając ich i rodziców do uczestniczenia w różnego rodzaju wydarzeniach muzycznych (koncertach, warsztatach), dostosowanych do możliwości percepcyjnych dziecka. W ofercie „Małej Warszawskiej Jesieni” znajdą się ponownie interaktywne instalacje i muzyczne przestrzenie, dające dzieciom radość zabawy i tworzenia.

W 2012 roku, w gościnnych progach Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie odbędą się koncerty, instalacja i warsztaty. W programie dwu koncertóww niedzielę, 23 września 2012 roku (o godz. 11.00 i 16.00) usłyszymy Federico’s Little Songs for ChildrenGeorge’a Crumba, cykl siedmiu krótkich utworów na sopran, flet i harfę do wierszy Federico Garcii Lorki oraz Cinq études de bruitspioniera muzyki elektronicznej Pierre’a Schaeffera. W ramach interaktywnej instalacji Łukasza Szałankiewicza Dźwiękoświsty, która dostępna będzie od 22 do 30 września 2012 roku(w godz. 12.00-20.00), odkrywać będziemy kosmiczne dźwięki. W sobotę, 29 września 2012 roku warsztatydla dzieci poprowadzą Dagna Sadkowska i Michał Górczyński z Kwartludium - wszechstronni, kreatywni muzycy, o dużym doświadczeniu w pracy z dziećmi. Wydobędziemy wspólnie z nimi (za sprawą preparacji) dzikie zwierzęta, drzemiące w instrumentach i zajrzymy do muzycznej kuchni, by sprawdzić, czy muzycy orkiestry współczesnej mogą zamienić się w kucharzy. Tydzień wcześniej, 22 września 2012 rokuorganizatorzy zapraszają też publiczność do zaprzyjaźnionych Łazienek Królewskich, tym razem na muzyczny spacer po zmierzchu – kompozycję plenerową, zrealizowaną przez Jerzego Kornowicza.

ZOBACZ: program "Małej Warszawskiej Jesieni 2012" - plik pdf

Transatlantyk - Festiwal Filmu i Muzyki po raz drugi w Poznaniu

Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki „Transatlantyk” 2012Wybitne światowe kino i muzyka, legendarni i młodzi twórcy, przedstawiciele wszelkich zawodów filmowych i muzycznych, setki pokazów, a także liczne koncerty. Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki „Transatlantyk”już po raz drugi odbędzie się w Poznaniu w dniach 15-22 sierpnia 2012 roku. Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek.

Podczas festiwalu odbywają się m.in. klasy mistrzowskie i otwarte wykłady. Tego lata zaplanowano ich kilkanaście, w tym zajęcia dla amatorów oraz seminaria dla profesjonalistów. Spotkania odbędą się m.in. w Instytucie Rozbitek pod Poznaniem, stworzonym przez Kaczmarka centrum działalności edukacyjnej i produkcji artystycznej. Muzyczne klasy mistrzowskiepoprowadzą: kompozytor, dyrektor muzyczny Sundance Institute i gość specjalny tegorocznej edycji - Peter Golub(muzyka filmowa w niezależnych produkcjach filmowych) oraz kompozytor Richard Bellis (muzyka filmowa).

Młodzi artyści z całego świata będą mogli wziąć udział w konkursach muzyki filmowej: Transatlantyk Film Music Competition i Transatlantyk Instant Composition Contest. Pierwszy konkurs polega na skomponowaniu muzyki do dwóch krótkich filmów: 7-minutowego fragmentu Mój przyjaciel Hachiko Lassego Hallstroma i do animacji Wielka ucieczka Damiana Nenowa (Platige Image). Do finału Transatlantyk Film Music Competition 2012Jury pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka zakwalifikowało dziesięciu twórców: Włodzimierza Antoniwa, Daniela Beijboma, Adama Brzozowskiego, Jana Glembotzkiego, Tomasza Opałkę, Łukasza Pieprzyka, Pawła Pudło, Xiaotian Shi, Mikołaja Stroińskiego i Wehrmeijera Sunna. Laureatów poznamy 20 sierpnia, a na gali zamknięcia Festiwalu najlepszy kompozytor otrzyma tytuł Transatlantyk Young Composer 2012 oraz Transatlantyk Young Composer Award – First Prize w wysokości 20 000 USD. Oprócz tego Jury przyzna też Transatlantyk Young Composer Award – Second Prize (10 000 USD) oraz Transatlantyk Young Composer Award – Third Prize (5 000 USD).

Festiwale Chórów i Orkiestr 2013 na świecie

MRF Music Festivals 2013MusikReisenFaszination – niemiecka instytucja, zajmująca się organizacją wyjazdów grupowych dla chórów i orkiestr, a także tras koncertowych, festiwali i warsztatów, zaprasza do udziału w festiwalach w roku 2013:

  • Istra Music Festival 4-8.04.2013:3. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Istrii (Chorwacja)
  • Costa Barcelona Music Festival 1-5.05. 2013:2. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr na Costa Barcelonie (Hiszpania)
  • Festival Musica Sacra 30.05. - 3.06.2013:4. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Wenecji i Jesolo (Włochy)
  • Roma Music Festival 27.06. - 1.07.2013:2. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Rzymie (Włochy)
  • Toscana Music Festival 25-29.07.2013:5. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Toskanii (Włochy)
  • Paris Music Festival 22-26.08.2013:3. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Paryżu (Francja)
  • Cracovia Music Festival 3-7.10.2013: 5. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Krakowie (Polska)
  • Lago di Garda Music Festival 17-21.10.2013: 7. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr nad jeziorem Garda (Włochy)
  • Advent Music Festival 29.11. - 2.12.2013: 5. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Pradze (Czechy)

Więcej informacji – na stronie: www.mrf-musicfestivals.com

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2012 - druga edycja nagrody

Koryfeusz - statuetkaRozpoczyna się druga edycja nagrody polskiego środowiska muzycznego – Koryfeusz Muzyki Polskiej. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej – gatunkowo i chronologicznie – muzyki polskiej. Od 10 sierpnia można zgłaszać kandydatury do nagrody, ogłoszenie laureatów nastąpi 1 października 2012 roku.

Koryfeusz Muzyki Polskiej jest przyznawany twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym. Laureaci nagradzani są w 3 kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa. Kandydatury do nagrody mogą zgłaszać osoby związane z polskim życiem muzycznym. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 września 2012 rokupoprzez stronę internetową www.koryfeusz.org.pl

Koryfeusza Muzyki Polskiej przyznaje Kolegium Elektorów, w skład którego wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także dotychczasowi laureaci nagrody we wszystkich kategoriach. Nagroda zostanie wręczona 1 października podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Program w całości poświęcony zostanie polskiej muzyce filmowej. Solistami koncertu będą m.in. Janusz Olejniczak i Marta Florek, którym towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Łukasza Borowicza. Gala transmitowana będzie na żywo w Programie Drugim Polskiego Radia.

W ubiegłym roku zgłoszono łącznie 139 kandydatur do nagrody. Laureatem w kategorii Osobowość Roku został Łukasz Borowicz, dyrygent i dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej. Nagrodą za muzyczne Wydarzenie Roku uhonorowano XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, a Nagrodą Honorową za całokształt twórczości – kompozytora i dyrygenta Jana Krenza. Laureatom wręczono statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

Operatorem nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej jest Instytut Muzyki i Tańca.

Polska premiera opery "Faust" księcia Antoniego Radziwiłła - w Wojanowie

Faust w Wojanowie - premiera opery księcia Antoniego RadziwiłłaDnia 15 sierpnia 2012 roku w Pałacu Wojanów w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej odbędzie się polska premiera opery Faustksięcia Antoniego Radziwiłła – cenionego kompozytora i znanej postaci życia artystycznego XIX wieku.

Namiestnik Wielkiego Księstwa Poznańskiego – książę Antoni Radziwiłł odwiedził Johanna Wolfganga von Goethego w Weimarze, by osobiście zaprezentować mu fragmenty partytury swej opery opartej na dramacie Faust. Wybitny niemiecki poeta wyraził swój zachwyt muzyką, a nawet pod jej wpływem, wprowadził niewielkie zmiany w tekście. Opera (Singspiel) Radziwiłła powstawała w latach 1808-1832 między innymi w posiadłości księcia, w jego Pałacu w dolnośląskiej Ciszycy. W 1833 roku kompozytor zmarł, nie doczekawszy wystawienia dzieła swojego życia. Dwa lata później Berlińska Singakademie wystawiła operę w całości. Równocześnie dzieło zostało wydane drukiem. W XIX wieku z powodzeniem prezentowano Faustaw wersji koncertowej, w wielu niemieckich miastach oraz w Pradze i Londynie.

- Choć jest to pierwsza muzyczna adaptacja utworu Goethego w historii światowej opery, a zarazem jest ona dziełem polskiego kompozytora, nie doczekała się dotychczas wykonania swojej pełnej wersji naszym kraju. Pierwsze wykonanie dzieła w Pałacu w Wojanowie, a następnie w Bazylice Świętogórskiej w Gostyniu, będzie zatem kolejnym, ważnym krokiem w odkrywaniu szerzej nieznanych dotąd kart historii muzyki polskiej. - podkreśla Wojciech Czemplik, Dyrektor Artystyczny.

Leśne podchody z muzyka chóralną w Krakowie

Naturzysci Capella Cracoviensis zaprasza do udziału w muzyczno-teatralno-rekreacyjnym projekcie, łączącym te pomysły na spędzanie wolnego czasu w jedno wydarzenie: “Naturzyści/The Nature Lovers” – połączenie leśnych podchodów z muzyka chóralną i teatrem plenerowym. A wszystko po to, żeby w praktyce zrealizować plan i marzenie genialnego kompozytora Feliksa Mendelssohna.

W październiku 1839 roku Mendelssohn w liście do swojego przyjaciela, poety Karla Klingemanna, napisał: „Muzyka jest naturalna dopiero wtedy, kiedy czwórka przyjaciół idąc do lasu na spacer, może zabrać ją ze sobą i w sobie”. Dla ilustracji tej pięknej myśli Mendelssohn skomponował 3 opusy Lieder im Freien zu singen – Pieśni do śpiewania na wolnym powietrzu, które po raz pierwszy w historii rzeczywiście wykonane zostaną w lesie przez śpiewaków Capelli Cracoviensis.

Pierwsza grupa wyruszy w plener 10 sierpnia 2012 roku, kolejne - 12, 15, 17, 18 i 19 sierpnia 2012 roku. Miejsce: Lasek Wolski w Krakowie. Początek – o godz. 18.00.

Więcej informacji – na stronie: www.capellacracoviensis.pl

Festiwal Bacha w Gliwicach

XIII Gliwicki Festiwal Bachowski XIII Gliwicki Festiwal Bachowskiodbędzie się w dniach 10 sierpnia – 4 września 2012 roku.

Do wieloletniej tradycji festiwalowej należy prezentacja bogactwa barokowego instrumentarium. W ten nurt wpisuje się też inauguracyjny koncert zatytułowany „Viola la viola”w wykonaniu wiedeńskiego zespołu „Pandolfis Consort”, który zaprezentuje m.in. rekonstrukcję najwcześniejszej, weimarskiej wersji VI Koncertu brandenburskiegoBacha. Tydzień później, „W służbie Kościołowi” wystąpi młody, działający w Bydgoszczy Zespół Muzyki Dawnej „Laboratoire de la Musique”. W jego wykonaniu usłyszymy efektowne arie i duety z kantat, pasji, oratoriów, a także dzieła instrumentalne od Heinricha Schütza do Jerzego Fryderyka Händla. W sobotę, 25 sierpniasłynne Wariacje GoldbergowskieBacha zagra klawesynistka Bogumiła Gizbert-Studnicka, znana między innymi ze współpracy i nagrań z Nigelem Kennedym. Podczas dwóch ostatnich koncertów festiwalowych słuchacze będą mieli okazję do odbycia muzycznych podróży z Bachem na zachód i południe ówczesnej Europy. Po pięcioletniej nieobecności 30 sierpniaw Gliwicach wystąpi wielka dama światowego klawesynu – Elżbieta Stefańska. Wspólnie z grupą krakowskich muzyków oraz swoją japońską uczennicą Mariko Kato wykona program, w którym dzieła Jana Sebastiana i jego najstarszego syna Wilhelma Friedemanna skonfrontowane zostaną z muzyką największego francuskiego mistrza opery, baletu i klawesynu - Jeana Philippa Rameau. Wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie także wizyta w Gliwicach światowej sławy barokowego oboisty Franka de Bruine. Artysta regularnie koncertuje i nagrywa płyty dla największych światowych wytwórni, współpracując z tak znakomitymi zespołami, jak Academy of Ancient Music, czy Orkiestrą XVIII Wieku. Szczególne uznanie melomanów i krytyków przyniosły mu nagrania koncertów obojowych Vivaldiego i Albinoniego dokonane właśnie z AAM pod kierownictwem Christopher'a Hogwood'a. Niepowtarzalną okazję wysłuchania tych utworów w wykonaniu na żywo będzie miała gliwicka publiczność podczas finałowego koncertu festiwalu – 4 września.

ZOBACZ: program Festiwalu

Utwory Joanny Bruzdowicz i Henryka Mikołaja Góreckiego w Kalifornii

Santa Monica (CA)The Polish Music Center, działające przy University of Southern California w Los Angeles (CA) zaprasza na dwa recitale pianisty Arona Kallay'a z polską i litewską muzyką współczesną.Dochód z koncertów przeznaczony zostanie na nagranie i wydanie w formie płyty prezentowanych utworów, autorstwa tak uznanych kompozytorów, jak Joanna Bruzdowicz, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Henryk Mikołaj Górecki, Veronika Krausas i Marek Żebrowski.

Pierwszy z koncertów odbędzie się w sobotę, 11 sierpnia 2012 rokuo godz. 16.00 w bibliotece Cass Winery w Paso Robles (CA), drugi – tydzień później, 18 sierpnia 2012 rokuo godz. 15.00 w posiadłości aktorki Lolity Davidovich oraz jej męża scenarzysty i reżysera Rona Sheltona w Los Angeles niedaleko Pacific Palisades. Z domu rozciąga się wspaniały widok na góry Santa Monica i wybrzeże Pacyfiku (na zdjęciu).

Pianista i kompozytor Aron Kallayspecjalizuje się w interpretacji muzyki współczesnej, mikrotonowej i elektronicznej. Występował podczas licznych festiwali nowej muzyki takich, jak MicroFest, Jacaranda, In Frequency, Hear Now, What's Next, a także Other Minds Festival. Jest współtwórcą cyklu koncertów “People Inside Electronics (PiE)”, prezentującego nową muzykę elektroakustyczną. Oprócz działalności koncertowej zajmuje się komponowaniem, publicystyką muzyczną i pedagogiką. Pracuje na wydziale USC Thornton School of Music i Chapman University, gdzie prowadzi wykłady o technologiach muzycznych i mediach elektroakustycznych oraz uczy gry na fortepianie.
Więcej informacji – na stronie internetowej artysty: www.aronkallay.com

Maxim Vengerov zainauguruje fesitiwal "Solidarity of Arts"

Maxim Vengerov Wybitny skrzypek i ambasador UNICEFu - Maxim Vengerov - zainauguruje w środę, 8 sierpnia 2012 roku festiwal „Solidarity of Arts”.

Artysta wystąpi w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku o godz. 19.00. Towarzyszyć mu będzie utalentowana i zauważona niegdyś przez mistrza Vengerova młoda skrzypaczka – Maria Włoszczowska i wirtuoz organów – prof. Roman Perucki. Po raz pierwszy w karierze tego artysty, słynne skrzypce Stradivariusa: Ex-Kreutzer z 1727 roku , na których Vengerov gra od lat, zabrzmią w duecie z organami. W programie utwory Bacha, Mozarta, Rachmaninowa, Masseneta i Czajkowskiego.

Tuż po koncercie Maestro Vengerov (na zdjęciu) odciśnie swoja dłoń w Alei Gwiazd na dziedzińcu Filharmonii.

Festiwal „Solidarity of Arts” to nie jedyny powód wizyty Vengerova w Gdańsku. Właśnie to miasto i siedzibę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej artysta wybrał na miejsce prowadzonego przez siebie i trwającego od poniedziałku 6 sierpnia 2012 roku Kursu Mistrzowskiego. To już druga edycja warsztatów, podczas których młodzi i utalentowani skrzypkowie mogą skorzystać z rad mistrza. Zdaniem wielu, już 20 minut takich lekcji daje więcej, niż lata samodzielnej pracy. To zapewne powód, dla którego na kurs przyjeżdżają muzycy z całego świata; w tym roku m.in. z Rosji, Kanady, Polski i Niemiec. Kurs Mistrzowski potrwa do 16 sierpnia. Jednym z jego ważniejszych punktów będzie z koncert w Sali kameralnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, w którym wystąpią jego uczestnicy.

Prawykonanie utworu Dariusza Przybylskiego w Danii

Prawykonanie utworu Dariusza Przybylskiego w DaniiUtwórDariusza Przybylskiego Brise marine(2012) na 12 głosów do słów Stéphane Mallarmé'go zostanie prawykonany 12 sierpnia 2012 roku w kościele St. Nicolai w Rønne na duńskiej wyspie Bornholm.

Wykonawcą kompozycji będzie PHØNIX16 Vokalensemble z Berlina prowadzony przez Timo Kreusera. Brise marinejest wynikiem ścisłej współpracy zespołu z kompozytorem, który uzyskał status composer in residence PHØNIX16 Vokalensemble na rok 2013, kiedy to zaplanowano prawykonanie zamówionej u Przybylskiego Pasji wg św. Janana zespół wokalny.

Letni Festiwal Nowego Miasta - finał

V Letni Festiwal Nowego Miasta 2012Muzyka dawna, reżyser teatralny oraz muzyka kompozytorów warszawskich, czyli finał VLetniego Festiwalu Nowego Miasta.

W sobotę, 11 sierpnia 2012 rokurozpocznie się finałowy weekend warszawskiego Festiwalu. Program imprez będzie obfitował w muzyczne wydarzenia - od prezentacji muzyki dawnej do współczesnej, które będą odbywać się w Warszawie na terenie nowomiejskiego kościoła pw. św. Jacka przy ul. Freta 10. O godz. 13:00 na Scenie Letniej z koncertem plenerowym wystąpi zespół Sabionetta. W programie muzyka dawna oraz prezentacje instrumentów z tego okresu. Po koncercie o godz. 14:00 w tym samym miejscu w cyklu Przyjaciele LFNM gość festiwalu – reżyser teatralny Sylwester Biragaopowie o tworzeniu i prowadzeniu sceny teatralnej w Polsce.

W niedzielę, 12 sierpnia 2012 rokuo godz. 13:00 w kościele pw. św. Jacka odbędzie się uroczysty finałtegorocznego festiwalu, czyli KONCERT WARSZAWSKI, poświęcony twórczości kompozytorów związanych ze Stolicą. W programie utwory: Alicji Gronau, Romualda Twardowskiego, Sławomira Czarneckiego, Krzesimira Dębskiego oraz Bartosza Kowalskiego, które zabrzmią w wykonaniu orkiestry Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Letni Festiwal Nowego Miastadzięki zróżnicowaniu warstwy muzycznej i tematyki poszczególnych wydarzeń, co rok zaprasza w rejon warszawskiego Nowego Miasta publiczność w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Do tej pory zyskał liczne grono publiczności, która regularnie uczestniczyła w poszczególnych edycjach tego przedsięwzięcia i wszedł do kalendarza stołecznych imprez wakacyjnych.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna.
Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Muzyka Szymanowskiego i Lutosławskiego na festiwalu w Edynburgu

Polska Arts - Edinburgh 2012W dniach 16-22 sierpnia 2012 roku podczas Edinburgh International Festival zabrzmią kompozycje czołowych polskich twórców -Karola Szymanowskiego iWitolda Lutosławskiego.

London Symphony Orchestra pod dyrekcją Valerego Gergieva wykona wszystkie symfonie Karola Szymanowskiego (16-19 sierpnia). Podczas wieczorów festiwalowych zabrzmią także koncerty skrzypcowe Szymanowskiego (z Leonidasem Kavakosem i Nicola Benedetti w roli solistów).

- Muszę zapowiedzieć pewną estetyczną niespójność: symfonie Karola Szymanowskiego zostaną wykonane w zestawieniu z czterema symfoniami Johannesa Brahmsa. Jestem bardzo ciekaw efektów tej konfrontacji - mówił Jonathan Mills, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu.

Cleveland Orchestra pod dyrekcją Franza Welsera-Mösta wykona dwa koncerty Witolda Lutosławskiego: Koncert fortepianowy z niemieckim pianistą Larsem Vogtem oraz inspirowany polskim folklorem Koncert na orkiestrę(21-22 sierpnia).

Jak informują organizatorzy, „co roku, latem ludzie ze wszystkich stron świata przyjeżdżają do Edynburga, aby spędzić tu trzy, pełne atrakcji tygodnie oraz bawić się przy najlepszej, międzynarodowej operze, muzyce, teatrze i tańcu". Gazeta "The Sunday Times" opisuje Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu jako „siedlisko doskonałości artystycznej”, natomiast "The Scotsman" nazywa je „najważniejszym wydarzeniem w Szkocji”.

Edinburgh International Festival to jeden z czterech letnich festiwali w stolicy Szkocji. Od połowy lipca do września 2012 odbędzie się tam 180 polskich wydarzeń kulturalnych. Polscy artyści zaprezentują swoją twórczość w ramach przygotowanego przez Instytut Adama Mickiewicza programu „Polska Arts in Edinburgh 2012”. To największy do tej pory polski program pokazywany na edynburskich festiwalach.

Więcej o polskiej kulturze w Edynburgu: www.culture.pl/edinburgh (strona w języku angielskim)

Tournée Orkiestry Sinfonia Varsovia po Francji

La Roque d'AntheronW dniach 1-13 sierpnia 2012 rokuSinfonia Varsovia wystąpi we Francji na dwóch uznanych festiwalach z długoletnią tradycją: 63. Festival de Musique w Menton oraz 32. Festival International de Piano w La Roque d'Anthéron.

3 i 4 sierpnia Sinfonia Varsovia wystąpi na organizowanym od 1950 roku Festiwalu w Menton. Orkiestra zagra pod dyrekcją Arie van Beekaoraz Claudio Cruza, a towarzyszyć będzie chórowi Vlaams Radio Koor oraz takim solistom, jak: Maria João Pires(fortepian), Teddy Papavrani(skrzypce) i Antonio Meneses(wiolonczela). W programie koncertów m.in. Requiem d-moll op.48Gabriela Fauré, Koncert potrójny C-dur na fortepian, skrzypce i wiolonczelę op.56Ludwiga van Beethovena oraz II Koncert fortepianowy f-moll op.21Fryderyka Chopina. Koncerty odbywają się na dziedzińcu Bazyliki św. Michała Archanioła w Menton.

Spektakularne scenerie koncertów charakteryzują także jeden z największych festiwali pianistycznych na świecie - La Roque d’Anthéron International Piano Festival(na zdjęciu), z którym Sinfonia Varsovia związana jest od jego pierwszej edycji zorganizowanej w 1981 roku. W tym roku orkiestra wystąpi pod batutą Jacquesa Chalmeaui Jacka Kaspszyka. Solistami, którym będzie towarzyszyć Sinfonia Varsovia, są znakomici pianiści: Philippe Giusiano, Anne Queffélec, Plamena Mangova, Etsuko Hirose, Evgeni Koroliov, Nicholas Angelich, Adam Laloum. W repertuarze dziewięciu koncertów Sinfonii Varsovii znajdą się m.in. utwory Johanna Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa i Maurice’a Ravela.

Dyrektorem artystycznym La Roque d’Anthéron International Piano Festival jest René Martin, pomysłodawca i założyciel międzynarodowego festiwalu La Folle Journée/ Szalone Dni Muzyki, organizowanego we Francji, Hiszpanii, Brazylii, Japonii i od kilku lat w Polsce. Trzecia warszawska edycja Szalonych Dni Muzyki odbędzie się w dniach 28-30 września 2012i poświęcona będzie muzyce kompozytorów rosyjskich.

Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju

67. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach ZdrojuRecital wybitnego hiszpańskiego pianisty Joaquina Achúcarro zainauguruje w piątek, 3 sierpnia 2012 roku 67. edycjęMiędzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju - najstarszego na świecie festiwalu pianistycznego. W programie koncertu znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina, Enrique Granadosa i Manuela de Falli oraz Claude’a Debussy’ego – z okazji przypadającej w tym roku 150. rocznicy urodzin kompozytora.

Debussy zapatrzony był w Chopina. – pisze Stanisław Dybowski w programie Festiwalu. - Polski geniusz stanowił dla niego wzór doskonałości. Być może miał nawet jego kompleks. Zmierzenie się z Chopinem było dla Debussy’ego nie lada wyzwaniem! Czy wyszedł z niego zwycięsko? Odpowiedzi na to pytanie udzielą festiwalowi pianiści, przedstawiający jego Preludes i Etudes, Arabesques i L’Isle joyeuse (Achucarro, Vacatello, Gavrylyuk, Bolkvadze). Ale wśród programów pojawi się, po raz pierwszy w historii dusznickich świąt, kompozytorskie cymelium: Mazurekz 1890 roku (Nadolska). Jak widać, nawet taniec polski zaprzątał umysł Debussy’ego!

Drugim tegorocznym jubilatem, którego 100. rocznicę śmierciuhonorują artyści festiwalu, jest polski pianista, kompozytor i pedagog - Józef Wieniawski. Był on wspaniałym interpretatorem i propagatorem dzieł Chopina w czasie, gdy uważano je za salonowe. Wieniawski pierwszy po Liszcie dawał recitale chopinowskie, grywał publicznie Chopina etiudy w komplecie, a jego wykonawstwo ballad uchodziło za niedoścignione. Kilka kompozytorskich prac jubilata zabrzmi w tym roku w Dusznikach Zdroju.

Festiwal Chopinowski potrwa do 11 sierpnia 2012 roku, a dziewięć festiwalowych dni wypełnią jak co roku koncerty, recitale i kursy mistrzowskie. Wystąpi liczna grupa wybitnych zagranicznych i polskich artystów. W sobotę (4 sierpnia) usłyszymy Janusza Olejniczaka; będzie to pierwszy recital chopinowski na historycznym fortepianie Erard z 1838 roku, z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, który jest współorganizatorem recitalu. W niedzielę zagrają Nikolay Khozyainov i Francesco Piemontesi, w poniedziałek - Soyoung Yoon (skrzypce) i Marcin Sikorski (fortepian) oraz Alexander Gavrylyuk, we wtorek i sobotę - Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego NIFC (2011), w środę - Seong-Jin Cho i Dmitri Alexeev, w czwarek - Alexander Schimpf, Elisso Bolkvadze i Glass Duo, w piątek - Piano Duo Poskute & Daukantas i Denis Kozhukhin, a w sobotę, na zakończenie - Alberto Nose. Towarzyszące festiwalowi Kursy Mistrzowskiepoprowadzą w tym roku Joaquin Achúcarro (4-7 sierpnia) oraz Dmitrij Alexeev (9-11 sierpnia), natomiast wykład wygłosi prof. Mieczysław Tomaszewski (8 sierpnia).

ZOBACZ: program Festiwalu - plik pdf

80. urodziny Wojciecha Kilara i 30 lat Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot

Wojciech KilarDnia 2 sierpnia 2012 rokuw Operze Leśnej w Sopocie odbędzie się koncert z okazji jubileuszuPolskiej Filharmonii Kameralnej oraz 80. urodzinWojciecha Kilara (na zdjęciu).

Na fortepianie zagra Peter Jabłonski, a koncert poprowadzi założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot - Wojciech Rajski. W programie: Krzesany, Koncert na fortepian i orkiestrę, Orawa, Suita z muzyki do filmu Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz" i Wokaliza z filmu "Dziewiąte wrota", którą wykona gość specjalny tego koncertu - Justyna Steczkowska.

Początek koncertu – o godz. 20.00.

Koncerty Mistrzowskiego Festiwalu Muzyki 2012

Koncerty Mistrzowskiego Festiwalu Muzyki 2012 - V Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich „Pro Bono Musicae”Koncerty Mistrzowskiego Festiwalu Muzyki 2012 - V Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich „Pro Bono Musicae” odbędą się w dniach 1-5 sierpnia 2012 rokuw Bielsku-Białej. W programie m.in. recitale uczestników Kursów, koncerty plenerowe z udziałem profesorów: Andreu Riera, Hansjorg Schellenbergera, Zvi Carmeli i Michała Dmochowskiego.

W V Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich "Pro Bono Musicae", odbywających się w dniach 26 lipca - 5 sierpnia w Bielsku-Białej, bierze udział ok. 70 uczestników czynnych z całego świata, szkolonych przez wybitnych specjalistów wykonawstwa muzyki klasycznej, profesorów reprezentujących renomowane uczelnie muzyczne z Niemiec, Hiszpanii, Szwecji, Wlk. Brytanii, USA, Izraela i Polski.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program koncertów