Polmic - FB
Filtr

Koncert polski w Szczecinie

Koncert polskiMuzeum Muzyki Wielu Kultur to projekt mający na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy utalentowanymi artystami z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) poprzez wspólną interpretację wykonawczą współczesnej muzyki i popularyzację dzieł kompozytorów ze wspomnianych krajów. Projekt obejmuje cztery koncerty: polski, węgierski, czeski i słowacki. Pierwszy z nich – polski, wykonany zostanie 29 czerwca 2013 roku na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Podczas koncertu polskiego usłyszymy podróżującego ducha muzyki, utwory kompozytorów żyjących w Polsce i takich, którzy ojczyznę opuścić musieli. Będzie to wspaniała retrospekcja rozwoju świata kultury i muzyki polskiej na przełomie całego dwudziestego wieku. Gościem Baltic Neopolis Orchestra będzie wybitny skrzypek – Tomasz Tomaszewski, koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie i dyrektor artystyczny BNO.

Koncert na orkiestrę smyczkowąJerzego Fitelberga (1903-1951), skomponowany w 1930 roku, prezentuje czysty styl neoklasyczny. Fitelberg wiele lat spędził w Stanach Zjednoczonych, co wyraźnie można usłyszeć w jego utworze. Nawiązuje w nim do typowej muzyki góralskiej z Podhala, jak i do amerykańskiego jazzu.
SinfoniettaSzymona Laksa (1901-1983) skomponowana została w 1936 roku. W utworze tym usłyszymy inspiracje bluesem, jazzem oraz folklorem polskim i żydowskim. Laks urodził się w Warszawie, a od 1926 roku mieszkał i tworzył w Paryżu. W czasie wojny został wywieziony do Oświęcimia. Od śmierci uratowała go tylko muzyka - był skrzypkiem i dyrygentem orkiestry w Auschwitz-Birkenau (opisał to w swojej książce Gry oświęcimskie).
Adagiona orkiestrę smyczkowąKarola Rathausa (1895-1954), skomponowane w 1941 roku, będzie po raz pierwszy wykonane w Europie. Rathaus był kompozytorem, pianistą i pedagogiem. Zalicza się go do pierwszych kompozytorów muzyki filmowej. W 1938 roku wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych. Tam intensywnie działał w organizacjach polonijnych, został również honorowym wiceprezydentem Jewish Music World Center. W jego utworach można usłyszeć stylistykę kompozytorów takich jak Richard Strauss, Gustav Mahler i Igor Strawiński.
La danza per AuksoZbigniewa Bujarskiego (ur. 1933) powstał w 1998 roku z myślą o Orkiestrze Miasta Tychy Aukso. Utwór przepełniony jest żywiołowością i błyskotliwością, muzyczne piętno góralszczyzny miesza się z rytmami polskich i słowackich tańców.

O Marii Szymanowskiej - w Kalifornii

Maja TrochimczykW niedzielę, 30 czerwca 2013 roku o godz. 13:30 w Norma Kershaw Auditorium w Bowers Museum w Santa Ana (CA) w Stanach Zjednoczonych Maja Trochimczyk (na zdjęciu) wygłosi wykład pt. Maria Szymanowska - Court Pianist to the Tsarinas. W części artystycznej spotkania pianista Wojciech Kocyan wykona utworyMarii Szymanowskiej iFryderyka Chopina.

Wykład będzie bogato ilustrowany portretami pianistki i kompozytorki Marii Szymanowskiej, której utwory usłyszymy w części muzycznej. Wojciech Kocyan - professor Loyola Marymount University - nokturny i etiudy artystki zestawi z kompozycjami Chopina, zwłaszcza jego walcami, tworzonymi dla tego samego świata arystokratycznych salonów.

Wydarzenie towarzyszy wystawie The Tsar's Cabinet: Two Hundred Years of Decorative Arts Under the Romanovs, prezentowanej przez całe lato w Bowers Museum.

Więcej informacji – na stronie: www.bowers.org/index.php/learn/events_details/2098

W piątek w Oliwie rusza jeden z najstarszych festiwali organowych w Europie

Festiwal Muzyki Organowej w OliwieDnia 28 czerwca 2013 roku rozpocznie się jeden z najstarszych w Europie Festiwali Organowych -56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie. Wieloletnia tradycja, urzekający dźwięk organów, wysoki poziom wykonawców oraz piękno Katedry Oliwskiej, przyciągają co roku tysiące melomanów.

Tegoroczny festiwal zainauguruje koncert w wykonaniu dyrektora MFMO - prof. Romana Peruckiego. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Wojciecha Michniewskiego. Podczas koncertu zabrzmi m.in. Concerto RomanoAlfredo Caselli oraz odbędzie się polskie prawykonanie Epitafiumna smyczki Petera Paula Koprowskiego.

Interesująco zapowiada się także koncert austriackiego organisty Matthiasa Giesena (23 lipca). Jego grze towarzyszyć będzie, prowadzony przez muzyka, chór Schola Floriana z tego samego kraju. Tworzona przez dwunastu mężczyzn Schola specjalizuje się w technice „alternatim”, polegającej na wymiennych zestawieniach śpiewu chorałowego oraz gry na organach.

Dnia 19 lipca na organach zagra wybitny polski organista i pedagog Andrzej Chorosiński, znany słuchaczom m.in. z zeszłorocznego występu na MFMO przy współudziale Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Koncerty festiwalowe odbywać się będą w każdy wtorek i piąteko godz. 20:00.

Program koncertów festiwalowych – na stronie: www.filharmonia.gda.pl

Miłość i świat, czyli rozrywkowe oblicze Witolda - Piosenki Derwida w Katowicach

koncerty Promenadowe "Od Bacha do Beatlesów" - Katowice 2013W czerwcu nakłademPolskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazały się Piosenki taneczneWitolda Lutosławskiego, które napisał pod pseudonimem Derwid. W dniu 7 lipca 2013 roku będzie okazja do posłuchania ich w wykonaniu Marty Saciuk i Przemysława Brannego z akompaniamentem fortepianowym Konrada Mastyło.

W programie znajdą się następujące utwory: Plamy na słońcu, Na co czekasz, I cóż to teraz będzie, Z lat dziecinnych, Miłość i świat, Nie oczekuję dziś nikogo, Serce na wietrze, Filipince nudno, Tylko to słowo, Warszawski dorożkarz, Cyrk jedzie, Zielony berecik, Milczące serce, Szczęśliwy traf.

Koncert stanowi dobrą okazję do zapoznania się ze znakomitym dorobkiem utworów rozrywkowych autorstwa Witolda Lutosławskiego, a które w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia wykonywały gwiazdy estrady takie, jak: Violetta Villas, Rena Rolska, Ludmiła Jakubczak, Mieczysław Fogg czy Kalina Jędrusik. Utwory te to przeważnie foxtroty, tanga, slowfoksy i walczyki, napisane do wierszy autorstwa Jerzego Millera, Tadeusza Urgacza, Artura Międzyrzeckiego i innych poetów.

Koncert rozpocznie się o godz. 11:00 w Parku Kościuszki w Katowicach. Wydarzenie to wpisuje się w cykl Koncertów Promenadowych „Od Bacha do Beatlesów”, organizowanych przez Centrum Kultury Katowice. W razie niepogody koncerty odbędą się w sali 211 Centrum Kultury Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 2 z 30 minutowym opóźnieniem.

Wstęp wolny.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

41. Letnie Koncerty Organowe i Kameralne we Władysławowie

Letnie Koncerty Organowe i Kameralne we WładysławowieW 2013 roku już po raz 41. w gościnnym wnętrzu władysławowskiego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP obędą sięLetnie Koncerty Organowe i Kameralne. W sezonie letnim odbędzie się osiem koncertów, które podobnie jak w latach ubiegłych, obfitują w różnorodność i oryginalność propozycji.

W kolejne, cotygodniowe muzyczne wieczory, począwszy od 4 lipca 2013, o godz. 20:00 będzie możliwość usłyszenia nie tylko muzyki organowej, ale także chóralnej i orkiestrowej. Na specjalne zamówienie Dyrektora Artystycznego powstały natomiast utwory na inauguracyjny koncert prawykonań. W swoim programie Festiwal włączy się także w obchody Roku Witolda Lutosławskiego, a wykonaniem Czterech Pór Rokuoraz Stabat Materodda hołd twórczości Antonio Vivaldiego w 335. rocznicę jego urodzin. Gwiazdami tegorocznej edycji będą organiści: prof. Józef Serafin oraz Natalia Mikhaylova, wybitny belgijski wiolonczelista Ilia Laporev oraz Zespół męski „Gregorianum”.

Letnie Koncerty Organowe i Kameralne zostały zainicjowane w 1973 roku przez częstochowskiego kompozytora i organistę śp. prof. Eugeniusza Brańkę oraz ówczesnego Proboszcza ks. Witolda Stańczaka. Przez 40 lat swojej obecności na stałe wpisały się w kulturalny obraz Wybrzeża, będąc jedną z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych z tego typu imprez w Polsce. Letnie, czwartkowe wieczory muzyczne w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP gromadzą rzesze słuchaczy (w sumie szacuje się ich przez 40 lat ok 200 tys.), którzy mają okazję wysłuchać muzyki w znakomitych interpretacjach solistów, chór, zespołów kameralnych i orkiestr z całego świata (m.in. USA, Brazylii, Chin, Kuwejtu, Austrii ,Francji, Włoch, Hiszpanii, Węgier, Rosji, Litwy, Niemiec, Ukrainy, Wlk. Brytanii i in.). Powszechnie Festiwal uważany jest w środowisku muzycznym za imprezę prestiżową, ciesząc się należnym mu uznaniem.

Obecnie organizatorami Festiwalu są Centrum Kultury, Promocji i Sportu Władysławowa, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie, Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki, a pieczę artystyczną sprawuje Karol Lipiński-Brańka. Partnerem tej edycji jest ponadto International Competitions Centre Moscow.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu – plik pdf

Więcej informacji – na stronie: www.facebook.com/koncertyorganoweikameralne

Kilka pytań o słyszenie świata

Kilka pytań o słyszenie świata (film)Powstanie pełnometrażowy, ponad 60-minutowy film dokumentalny o młodych, polskich kompozytorach muzyki współczesnej i filmowej pt. Kilka pytań o słyszenie świata. To drugi dokument realizowany w ramach cyklu filmowego „Portrety kompozytorów” przez reżyserkę – Maję Baczyńską.

Tym razem poświęcony będzie takim postaciom, jak Tomasz Opałka (zwycięzca „Wawel: Musica Festiva”, uczestnik Berlinale Talent Campus i Światowych Dni Muzyki 2014), Paweł Przezwański (stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autor utworów w ramach programu Zamówienia kompozytorskie Instytutu Muzyki i Tańca), Paweł Pudło (autor największej muzycznej niezależnej produkcji, a także muzyki symfonicznej na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, laureat Międzynarodowego Konkursu Muzyki Filmowej "Transatlantyk"), Kamil Staszowski (autor głośnej Mszy Człowieka Współczesnego, której prawykonanie i wykonanie zgromadziło ok. 700 osób).

„Portrety kompozytorów”to filmowy projekt mający na celu dokumentację i promocję działalności polskich kompozytorów młodszego pokolenia oraz utalentowanych wykonawców wykonujących ich utwory. Pierwszy z cyklu krótkich dokumentów – reportaży powstał w 2009 roku przy okazji koncertu monograficznego w ramach cyklu koncertów „Portrety kompozytorów” ZKP (Wieczne nastroje o Bartoszu Kowalskim, laureacie I Międzynarodowego Konkursu Krzysztofa Pendereckiego „Arboretum” w Radomiu), realizacja następnego przypadła na rok 2013 i zapoczątkowała działalność grupy filmowej MUDO – Music Documentaries, złożonej ze studentów i absolwentów m.in. Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Filmu i Telewizji i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. L. Schillera w Łodzi.

Kilka pytań o słyszenie świata to obraz poświęcony czterem wybranym kompozytorom – Pawłowi Przezwańskiemu, Kamilowi Staszowskiemu, Tomaszowi Opałce i Pawłowi Pudło. Każdy z nich prezentuje inny styl muzyczny w swojej twórczości i jest obdarzony barwną osobowością, zarazem są to twórcy z niebywałymi jak na swój młody wiek osiągnięciami, co widać chociażby na przykładzie Tomasza Opałki (wykładowcy UMFC, twórcy muzyki m.in. do animacji kanadyjskich, działającego w Polsce i w Stanach Zjednoczonych) czy Pawła Pudło (autora największej niezależnej muzycznej polskiej produkcji, opery filmowej fantasy – Violemi – the Slave of Delusion). Film prezentuje zarówno różne oblicza muzyki współczesnej, jak i skontrastowane typy twórczych osobowości, ponadto każdy z bohaterów filmu znajduje się w innym punkcie swojej artystycznej drogi. Wywiady z kompozytorami i wykonawcami zostały uzupełnione o fragmenty ich utworów (zarejestrowanych m.in. podczas prób i koncertów), filmowe impresje, a także filmową opowieść z żywą narracją poświęconą codziennemu życiu młodych twórców. Wersja polska i angielska filmu docelowo ma być prezentowana w ramach kulturalnych wydarzeń i festiwali w kraju i za granicą.

Premiera filmu planowana jest na sezon 2013/2014.

Patronat medialny nad filmem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Piotra Beczały

Piotr BeczałaWybitny śpiewakPiotr Beczała otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii muzyka.

Kapituła Nagrody doceniła artystę za liczne kreacje operowe, w tym m.in. Rudolfa (Cyganeria), Alfreda Germonta (La Traviata), Księcia Mantui (Rigoletto) czy Wertera (Werther). Gala wręczenia statuetek odbyła się 25 czerwca 2013 rokuw Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie.

Doroczna Nagroda Ministraprzyznawana jest od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury w uznaniu całokształtu ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.

Recital fortepianowy u Paderewskiego w Brukseli

Szymon KowalskiPianista Szymon Kowalski wystąpi z solowym recitalem w sobotę, 29 czerwca 2013 roku o godzinie 20:00 w Centrum Polskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Brukseli. Program koncertu przewiduje kompozycje Johanna Sebastian Bacha, Ludwiga van Beethovena,Marii Szymanowskiej,Ignacego Jana Paderewskiego oraz Fryderyka Chopina. Dodatkowo przed koncertem pianista przedstawi prezentację dotyczącą patrona miejsca.

Szymon Kowalski (na zdjęciu) z powodzeniem występuje w wielu krajach. Ceniony jest przede wszystkim za interpretacje muzyki polskiej, w szczególności dzieł Fryderyka Chopina. Pianista od kilku lat czynnie angażuje się także w pracę z dziećmi i młodzieżą, prowadząc warsztaty pianistyczne oraz koncerty edukacyjne, podczas których przybliża młodej publiczności szczegóły z życia wielkich kompozytorów oraz wykonuje ich utwory. W latach 2009-2012 zarejestrował 100 autorskich audycji radiowych “ABC Muzyki Fortepianowej”. Szymon Kowalski swoją edukację pianistyczną rozpoczął w wieku pięciu lat. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Zbigniewa Raubo. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił m.in. u prof. Arkadiego Zenzipera na Akademii Muzycznej im. Carla Webera w Dreźnie. Od 2010 roku mieszka w Niemczech.

Wyniki 54. Konkursu Młodych Kompozytorow im. Tadeusza Bairda

Tadeusz BairdDnia 21 czerwca 2013 został rozstrzygnięty 54.Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda.

Po wysłuchaniu podczas koncertu finałowego utworów zakwalifikowanych do II etapu Konkursu Jury w składzie: Edward Pałłasz (przewodniczący), Sławomir Zamaszko (sekretarz), Jadwiga Rappé i Lidia Zielińska zdecydowało Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairda w wysokości 2.500 USD podzielić na dwie i przyznać dwie równorzędne I nagrody ex aequo w kwocie po 1.250 USD każda oraz hotel i abonament na wszystkie koncerty tegorocznej „Warszawskiej Jesieni” Kamilowi Koseckiemu za utwór Muzyczna maszynaorazJakubowi Polaczykowi za utwór Cosas que puderion ser.

Fundatorem Nagrody Głównej im. Tadeusza Bairda jest p. Alina Sawicka-Baird, żona Kompozytora. Przedmiotem Konkursu była pieśń lub cykl pieśni przeznaczonych na dowolny głos oraz 2 lub 3 różne instrumenty, z których jeden może być elektroniką w postaci utrwalonej (np. na płycie CD).

Łódzkie w Kolorach

Kolory PolskiTuż po Nocy KupałyFilharmonia Łódzka wyrusza z muzyką w najpiękniejsze zakątki województwa łódzkiego. Tego lata, od 22 czerwca do 31 sierpnia 2013 roku, podczas 14. edycjiWędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” towarzyszyć nam będą m.in. jazz, klasyka, muzyka barokowa, filmowa, musicalowa, ludowa, żydowska, elektroniczna, bałkańska i góralska.

W kilkunastu miejscach rozbrzmiewać będą utwory różnych gatunków i epok, dobrane pod kątem historii oraz atmosfery danego miejsca. Muzyczne atrakcje zapewnią słuchaczom m.in. Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej, Krzysztof i Jakub Jakowiczowie, formacje „Vołosi”, „Très.b” oraz „Wielbłądy”, zespół „Sentido del Tango” wraz z tancerzami Ośrodka Kultury „TangoŁódź” czy obdarzone niesamowitymi głosami Beata Przybytek i charyzmatyczna Megitza. W czasie kolejnych wakacyjnych weekendów zwiedzimy całą Ziemię Łódzką – od Sieradza po Tomaszów Mazowiecki, od Zelowa do Łowicza, a muzyczne wojaże zakończy wielki finał w Wieluniu.

Poszukiwaczy pozamuzycznych wrażeń organizatorzy zapraszają do zapisywania się na wycieczki. Ich program obejmuje zwiedzanie zabytków na trasie i w miejscowości docelowej.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Szczegółowe informacje i program koncertów – na stronie: www.kolorypolski.pl

Bitwa o uszy czyli Bajkowe Melodie uczą muzyki najmłodszych

Bajkowe MelodieCzy muzyka, której słuchają dzieci to musi być tylko pop serwowany masowo w stacjach radiowych i telewizyjnych? Czy dzisiejsze dzieci będą w ogóle chciały wybrać się na koncert do filharmonii czy na spektakl do teatru muzycznego? Czy wiek statystycznego słuchacza koncertów będzie się wciąż podnosił, aż do momentu gdy koncertowa publiczność stanowić będzie niezauważalną niszę?

Edukacja muzyczna najmłodszego pokolenia jest nie lada wyzwaniem dla szkół i rodziców. Fundacja Bielecki Artwspiera przedszkola i szkoły od czterech lat, realizując projekt Bajkowe Melodie. Zainaugurowany w 2010 roku koncertem symfonicznym zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka w krakowskim Kinoteatrze Uciecha rokrocznie angażuje kilka tysięcy dzieci, które mogą usłyszeć symfoniczne aranżacje największych, bajkowych przebojów w wykonaniu jednej z najlepszych orkiestr w Polsce – Orkiestry Akademii Beethovenowskiej oraz zespołu jazzowego pod batutą Sebastiana Perłowskiego. Znane dzieciom melodie pochodzące z bajek takich jak m.in. Pocahontas, Mała Syrenka, Smerfy, Gumisie, Pszczółka Maja, wykonują soliści: Agnieszka Koziarowskaoraz Mateusz Ziółko.

Program Bajkowych Melodiito unikalna formuła pogłębiająca muzyczną wrażliwość już u najmłodszych odbiorców. Niezmiernie ważna jest także interakcja między słuchaczem a wykonawcami. W trakcie koncertu dzieci śpiewają z profesjonalistami i uczą się od najlepszych.

Tegoroczne tournée właśnie dobiegło końca. Artyści między 13 maja a 18 czerwca 2013 rokuodwiedzili 15 miast: Gorlice, Kraków, Oświęcim, Miechów, Dąbrowę Górniczą, Limanową, Myślenice, Nowy Targ, Zabrze, Kielce, Bielsko-Białą, Katowice, Gliwice, Wadowice i Krynicę-Zdrój. We wszystkich koncertach wzięło udział 15 tys. dzieci z kilkudziesięciu szkół i przedszkoli. Koncerty podobały się zarówno najmłodszym, dając im szansę na świetną zabawę, wspólny śpiew i taniec, jak i opiekunom – nauczycielom, którzy pytani o wrażenia po koncertach zgodnie podkreślali edukacyjna rolę projektu i zapotrzebowanie na tego rodzaju wydarzenia. Dla wielu dzieci było to pierwsza w życiu możliwość posłuchania na żywo orkiestry i zespołu jazzowego...

Kolejne spotkanie z Bajkowymi Melodiami– już za rok.

Więcej informacji - na stronie: www.bieleckiart.pl

Nowe władze Związku Kompozytorów Polskich

ZKPW dniach 14-15 czerwca 2013 roku obradowało w Warszawie XXXVII Walne Zebranie CzłonkówZwiązku Kompozytorów Polskich, podczas którego wybrano nowe władze Związku.

PrezesemZwiązku Kompozytorów Polskich wybrany został po raz szósty Jerzy Kornowicz. Zarząd Główny ukonstytuował się w następujący sposób: Wiceprezesi – Katarzyna Dadak-Kozicka i Maciej Zieliński, Sekretarz Generalny – Alicja Gronau-Osińska, Skarbnik – Jarosław Siwiński, Członkowie Prezydium – Krzysztof Knittel, Lidia Zielińska, członkowie Zarządu – Beata Bolesławska-Lewandowska, Marcel Chyrzyński, Paweł Gancarczyk, Iwona Lindstedt, Tomasz Jakub Opałka, Dariusz Przybylski.

Podczas odbytego w dniu 16 czerwca 2013 roku XXXVII Walnego Zebrania Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskichwybrano nowe władze Sekcji. Przewodniczącym Sekcji Muzykologów wybrany został Paweł Gancarczyk.

Walne Zebranie nadało godność członka honorowegoAnnie Czekanowskiej-Kuklińskiej i Mirosławowi Perzowi.

Mariusz Kwiecień jako Eugeniusz Oniegin - w Krakowie

Mariusz Kwiecień jako Eugeniusz Oniegin Mariusz Kwiecień ponownie wystąpi w tytułowej partii Eugeniusza Oniegina. Niezrównany polski baryton zaśpiewa na scenieOpery Krakowskiej tylko dwa spektakle - 21 i 23 czerwca 2013 roku, zamykając sezon artystyczny. Tą samą partią Oniegina Mariusz Kwiecień otworzy sezon artystyczny 2013/2014 Metropolitan Opera.

Tę romantyczną operę, opartą na poemacie Puszkina o tym samym tytule, nazwał Czajkowski "scenami lirycznymi", podkreślając poetyckość działa. Tym tropem podążają twórcy inscenizacji. Nie eksponując realistycznych szczegółów tworzą poetycko-liryczną opowieść o straconych złudzeniach, o czasie, który wprawdzie leczy rany, ale też oddala od uniesień młodości, ogołaca z marzeń i unicestwia pragnienia wszystkich uczestników tej historii. Metaforyczne obrazy, oparte na motywie topniejącego lodu zdają się dopełnić przejmującą muzykę, wibrującą namiętnościami, wyrażającą tęsknotę, smutek i żal.

- Eugeniusz Oniegin jest z krwi i kości liryczny i romantyczny. To przepiękna muzyka i piękne śpiewanie. - powiedział Mariusz Kwiecień. - Charakterologicznie ta postać nie jest aniołem; nie będę więc uosobieniem mężczyzny, o którym marzy każda kobieta. Ale daje mi wiele możliwości, by pokazać samego siebie.

Inscenizacja Eugeniusza OnieginaMichała Znanieckiego została uznana za najlepszy spektakl operowy w Hiszpanii w sezonie 2010/2011.

Szczecin: Konkurs dla młodych choreografów „Lutosławski i taniec” rozstrzygnięty

Dnia 12 czerwca 2013 roku został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Choreografów "Lutosławski i taniec".

W regulaminowym terminie swoje koncepcje choreograficzne do konkursu zgłosili: Piotr Czubowicz, Kaya Kołodziejczyk, Maciej Tadeusz Kuźmiński, Anna Ochman, Katarzyna Sitarz, Konrad Jan Szymański, Aleksandra Wójcik. Wszystkie zgłoszenia dotyczyły Muzyki żałobnej Witolda Lutosławskiego.

Jury Konkursu w składzie: Angelika Rabizo (Dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie), Karol Urbański (Kierownik baletu Opery na Zamku w Szczecinie) i Jerzy Wołosiuk (Kierownik muzyczny Opery na Zamku w Szczecinie) na posiedzeniu w dniu 12 czerwca 2013 roku za najlepszą koncepcję choreograficzną do Muzyki żałobnejWitolda Lutosławskiego uznało pracę zgłoszoną przez Kayę Kołodziejczyk. Wobec braku zgłoszeń do drugiego z proponowanych utworów − Małej suity, jury postanowiło zaproponować stworzenie koncepcji choreograficznej do tego dzieła Piotrowi Czubowiczowi, doceniając jego dotychczasowe dokonania artystyczne.

Premiera obu choreografii odbędzie się 16 listopada 2013.

Realizacje choreograficzne dofinansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Yulianna Avdeeva wystąpi z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną

Avdeeva w Toruniu Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza 21 czerwca 2013 rokudo Dworu Artusa w Toruniu na wspólne obchody Międzynarodowego Święta Muzyki. Z tej okazji na toruńskiej scenie wystąpi gwiazda światowego formatu - pianistka Yulianna Avdeeva, która koncertem tym zainauguruje swoje światowe tournée. Towarzyszyć jej będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Kai’a Bumanna.

Urodzona w Moskwie (3 lipca 1985) Avdeeva w wieku 17 lat bezapelacyjnie wygrała V Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (II nagrodę zdobył wtedy jej rówieśnik Rafał Blechacz). Rok 2010 przyniósł jej zwycięstwo na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2012 roku na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina artystka nagrała oba koncerty fortepianowe Chopina na fortepianie Erarda. Avdeeva, dysponująca znakomitym warsztatem pianistycznym, posiada bardzo rozległy repertuar. W nadchodzącym sezonie jej „koronnym” koncertem będzie I Koncert fortepianowy d-moll JohannesaBrahmsa, który - po wykonaniu w Toruniu - prezentować będzie m.in. z Filharmonikami Londyńskimi.

Fête de la Musique - w Filharmonii i na ulicach Szczecina

Fête de la Musique – 21 czerwca w SzczeciniePierwszego dnia lata na ulicach całego świata zabrzmi muzyka na żywo. Dźwięki wypełnią także ulice Szczecina. O 16.30 rozpocznie się gra miejska, a godzinę później – koncerty w szczecińskiej Filharmonii. Wszystko w ramach wielkiego muzycznego święta - Fête de la Musique, które obchodzone jest corocznie 21 czerwca.

Gdzieś w zakamarkach szczecińskich starych podwórek, zaułkach krętych uliczek, w sieci brukowanych alejek, pośród krzeseł, stolików, knajp i knajpeczek, rozsypane zostały nuty, klucze wiolinowe, pięciolinie...Szczecińska Filharmonia z okazji Święta Muzyki zaprasza na grę miejską „Zagraj w rondo”. W przygotowaniach gry wziął udział znany i lubiany przewodnik Przemek Głowa. Celem gry będzie zebranie wszystkich części partytury w jedną uporządkowaną całość oraz odsłuchanie jej i odgadnięcie jaka to melodia. Dźwięki muzyki, granej m.in. przez muzyków szczecińskiej Filharmonii, Ryszarda Słowickiego i zespół Djembe, zaprowadzą uczestników do celu, jednak aby go osiągnąć – każdy musi „zagrać w rondo”. Gra rozpocznie się w piątek o godz. 16.30na najpopularniejszym rondzie szczecińskim - pl. Grunwaldzkim.

O godz. 17.30 rozpocznie się wieczór koncertowy. Na scenie szczecińskiej Filharmonii wystąpi młodzież ze Stołczyna (uczniowie Zespołu Szkół nr 9), biorąca udział w projekcie edukacyjno-warsztatowym Fundacji Akademia Sztuki – SZTUKaTAK. Po 30 minutach na scenie staną Chór Męski „Słowiki 60” oraz Chór Chłopięcy „Słowiki” pod dyrekcją Grzegorza Handke, który prowadzi oba zespoły. Chóry te w ostatnich dwóch miesiącach zostały laureatami wielu prestiżowych konkursów chóralnych, między innymi Wratislavia Sacra i Hajnówka 2013. Żeńska Orkiestra Dęta Olimpia rozpocznie swój koncert o godz. 19.00. Ta orkiestra marszowa działa w Szczecinie od 1974 roku i reprezentuje miasto na najważniejszych festynach i paradach marszowych na świecie.

Piątkowy wieczór w Filharmonii to przede wszystkim muzyka, ale także powody do świętowania. Tego dnia zostanie rozstrzygnięty plebiscyt na koncert pn. „Filharmonia szczecinianom”. Tym samym, poznamy utwór wybrany przez szczecinian, który zabrzmi na koncercie odbywającym się w cyklu wydarzeń inaugurujących działalność w nowej siedzibie. W trakcie obchodów Święta Muzyki poznamy także werdykty Jury na najciekawszą recenzjęnadesłaną w Konkursie im. Waleriana Pawłowskiego, w ramach I edycji projektu REC.enzje, który stworzył szczecińskiej młodzieży akademickiej możliwość i przestrzeń do publikowania prac wyrażających ich opinie i odczucia dotyczące muzycznych wydarzeń Szczecina.

„Lutosławski. Wieczór młodych choreografów” – premiera na zakończenie X Poznańskiej Wiosny Baletowej

Lutosławski. Wieczór młodych choreografówW środę i czwartek, 19 i 20 czerwca 2013 rokuo godz. 19.00 w Centrum Kultury ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82) w ramach X Poznańskiej Wiosny Baletowejodbędzie się premiera projektu Lutosławski. Wieczór młodych choreografów, podczas którego pokazane zostaną prace artystów związanych z Teatrem Wielkim w Poznaniu. Opiekunem artystycznym prac choreograficznych jest Jacek Przybyłowicz.

Koncepcja projektu skupia się wokół wykorzystania nagrań utworów muzycznych Witolda Lutosławskiego, do których zostaną przygotowane choreografie klasyczne i neoklasyczne. Wydarzeniu towarzyszyć będą prezentacje prac wizualnych i multimedialnych inspirowanych muzyką Lutosławskiego. Jednocześnie realizacja projektu służyć ma konfrontacji zgromadzonych przedstawicieli środowisk twórczych z zakresu muzyki, tańca, sztuk wizualnych. Interdyscyplinarny charakter zadania nawiązuje do wielowymiarowego aspektu postaci Witolda Lutosławskiego jako pianisty, kompozytora, dyrygenta.

Pięcioczęściowy wieczór składać się będzie z krótkich form choreograficznych. Zarówno choreografowie - Diana Gajownik-Stankow, Wiktor Dawydiuk, Stephan Aubry, Natalia Trafankowska i Monika Gałęska (na co dzień pracownicy zespołu baletowego Teatru Wielkiego w Poznaniu), jak i autorzy oprawy wizualnej spektaklu, antraktu czy też towarzyszącej premierze wystawy, swoją pracę konsultowali z opiekunami artystycznymi - artystami i autorytetami w danych dziedzinach. Przed debiutującymi realizatorami wieczoru choreograficznego - reprezentantami sztuki tańca, a także młodymi absolwentami kierunków artystycznych, postawione zostało zadanie stworzenia artystycznej kreacji na kanwie muzyki Witolda Lutosławskiego. Prace wizualne stanowić będą zarówno element spektaklu, jak i osobną część wieczoru. Celem projektu jest nie tylko poszerzenie grona odbiorców muzyki Lutosławskiego, ale także zainspirowanie młodych choreografów do tworzenia klasycznych i neoklasycznych form choreograficznych do muzyki współczesnych, polskich kompozytorów, a także konfrontacja i współpraca przedstawicieli różnych obszarów artystycznych.

Bezpłatne bilety do odebrania w kasach Teatru Wielkiego.
Projekt realizowany jest w ramach programu „Lutosławski 2013 - Promesa”, prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Jubileuszowa "Muzyka na szczytach" - Zakopane 2013

Muzyka na szczytach - Zakopane 2013 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” odbędzie się w 2013 roku po raz piąty. Organizator festiwaluStowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem zaprasza do stolicy Tatr od 14 do 21 września.

Festiwal z roku na rok umacnia swoją pozycję wśród najciekawszych wydarzeń kulturalnych nie tylko na Podhalu, ale w całej Polsce. W tym roku honorowy patronat nad zakopiańską imprezą objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

Jubileusz festiwalu „Muzyka na Szczytach” będzie w tym roku okazją do uczczenia rocznic wielkich osobowości polskiej sceny muzycznej: Witolda Lutosławskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego. Podczas festiwalu wspominać też będziemy twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego - tym razem za sprawą koncertu zatytułowanego Z pieśni kościelnych, podczas którego zabrzmią opublikowane po latach zapomnienia dzieła mistrza klasyki XX wieku.

Jednym z tematów przewodnich festiwalu będzie muzyka do baletu Święto wiosny Igora Strawińskiego. Po zapoznaniu się z niezwykle ciekawą, kameralną interpretacją utworu w wykonaniu zespołu Kwadrofonik, za sprawą filmu Coco Chanel & Igor Stravinsky poznamy historię premiery tego baletu, której 100. rocznicę obchodzimy w tym roku, a także kulisy burzliwej miłości łączącej kompozytora z francuską rewolucjonistką . W programie znajdzie się również projekcja filmu Stravinsky and the Ballets Russes, w którym Święto wiosny wykonuje Mariinsky Orchestra and Ballet pod dyrekcją mistrza batuty Valery’ego Gergieva.

Równie niezwykle zapowiada się spektakl Sonata Kreutzerowska, za sprawą którego festiwal „Muzyka na Szczytach” po raz pierwszy zagości na scenie zakopiańskiego Teatru im. S.I. Witkiewicza. W wyreżyserowanym przez Tomasza Cyza muzyczno-teatralnym widowisku popularne dzieło Beethovena zderzone zostanie z frapującą powieścią Lwa Tołstoja oraz kompozycjami Janaczka i Szostakowicza. Bohaterem spektaklu będzie Andrzej Chyra, a także kameralny zespół prowadzony przez znakomitego skrzypka Janusza Wawrowskiego.

Po raz pierwszy w programie festiwalu pojawi się Klub Rozmów na Szczytach. To seria spotkań i dyskusji z artystami oraz kompozytorami, które podczas festiwalu prowadzić będą dziennikarze Programu II Polskiego Radia oraz publicyści i ludzie świata kultury. Odbywające się codziennie spotkania mają otworzyć przed publicznością kulisy festiwalowego programu, przybliżyć sylwetki zaproszonych na festiwal wykonawców i twórców, a także odpowiedzieć na nurtujące pytania związane z prezentowaną w ramach tej imprezy muzyką. Gośćmi Klubu Rozmów na Szczytach będą m.in.: Agata Zubel, Paweł Mykietyn, Jonathan Plowright, Szymanowski Quartet, Jose Gallardo, Janusz Wawrowski, zespół Kwadrofonik.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: program Festiwalu

Thomas Simaku zwycięzcą Konkursu Kompozytorskiego w 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego

Thomas SimakuThomas Simaku z Wielkiej Brytanii został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego w 100-lecie urodzinWitolda Lutosławskiego. Pierwszą nagrodę (10 000 euro) otrzymał za Koncert na orkiestrę. Prawykonanie zwycięskiej kompozycji odbędzie się 28 września 2013 roku podczas koncertu finałowegoMiędzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Lista laureatów Konkursu została ogłoszona na konferencji prasowej w poniedziałek, 24 czerwca 2013 roku o godz. 12:00 w Sali koncertowej PWM w Warszawie. O podziale nagród zdecydowało międzynarodowe jury w składzie: Luca Francesconi, Kazimierz Kord, Magnus Lindberg, Steven Stucky, Paweł Szymański oraz Tadeusz Wielecki. Zgłoszenia na Konkurs przyjmowane były do 25 stycznia 2013 roku – dnia 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego. Przedmiotem Konkursu był oryginalny, nigdy wcześniej nie nagradzany ani nie prezentowany publicznie utwór na orkiestrę symfoniczną o składzie właściwym dla ostatnich symfonii Witolda Lutosławskiego, trwający nie mniej niż 10 minut. Organizatorami Konkursu byli: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, Związek Kompozytorów Polskich oraz Instytut Muzyki i Tańca.

Do Konkursu zgłoszonych zostało 160 utworów z 37 krajów z całego świata, m.in. z: Argentyny, Armenii, Australii, Austrii, Boliwii, Chin, Finlandii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Hong Kongu, Iranu, Islandii, Izraela, Kanady, Litwy, Łotwy, Malty, Niemiec, Nowej Zelandii, Japonii, Polski, Rosji, RPA, Serbii, Szwecji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Pierwsza nagroda ufundowana została przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Drugą nagrodę- 5 000 euro ufundowane przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca - otrzymał Chris Roe za utwór Lavoisier’s Mirrors (Lustra Lavoisiera).Prawykonanie kompozycji planowane jest w Filharmonii Szczecińskiej przez International Lutosławski Youth Orchestra (ILYO) we wrześniu 2013 roku. Trzecią nagrodę- 3 000 euro ufundowane przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – przyznano Natalyi Chepelyuk za Arię II, awyróżnienie otrzymała Chikako Yamanaka za utwór Signal to Signalless (Sygnał do braku sygnału).

Zwycięzcę Konkursu Kompozytorskiego w 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego poznamy w poniedziałek

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski w 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego,Związek Kompozytorów Polskich orazInstytut Muzyki i Tańca zapraszają na ogłoszenie wyników Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego w 100-lecie urodzinWitolda Lutosławskiego, które następi podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 24 czerwca 2013 roku o godz. 12:00 w Sali Koncertowej PWM w Warszawie (przy ul. Fredry 8).

W konferencji wezmą udział: Andrzej Kosowski – dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, koordynator obchodów Roku Lutosławskiego, Jerzy Kornowicz - prezes Związku Kompozytorów Polskich, Jarosław Kutera – dyrektor biura Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, Grzegorz Michalski – prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, Tomasz Piotrowski – sekretarz konkursu oraz Tadeusz Wielecki – juror konkursu, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Do Konkursu zgłoszonych zostało 160 utworów z całego świata, m.in. z: Argentyny, Armenii, Australii, Austrii, Boliwii, Chin, Finlandii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Hong Kongu, Iranu, Islandii, Izraela, Kanady, Litwy, Łotwy, Malty, Niemiec, Nowej Zelandii, Japonii, Polski, Rosji, RPA, Serbii, Szwecji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

O podziale nagród zdecydowało międzynarodowe juryw składzie: Luca Francesconi, Kazimierz Kord, Magnus Lindberg, Steven Stucky, Paweł Szymański oraz Tadeusz Wielecki.

Zgłoszenia na Konkurs przyjmowane były do 25 stycznia 2013 roku - dnia 100. urodzin Witolda Lutosławskiego. Przedmiotem Konkursu był utwór na orkiestrę symfoniczną o składzie właściwym dla ostatnich symfonii Witolda Lutosławskiego i czasie trwania nie mniejszym niż 10 minut. Kompozycja wyróżniona pierwszą nagrodą (10 000 euro) zostanie wykonana podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” we wrześniu 2013 roku.

Święto Muzyki na Grochowskiej

Święto Muzyki na GrochowskiejW piątek, 21 czerwca 2013 rokuOrkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza na Święto Muzyki na Grochowskiej.

Pierwsza część dnia jest dedykowana najmłodszym uczestnikom kultury. Od 9:00 do 15:00 potrwa konkurs na wykonanie dowolnej piosenki. Dzieci reprezentujące 36 warszawskich przedszkoli publicznych i niepublicznych walczyć będą o Złoty Mikrofon dla Przedszkolaka. Jury, składające się z muzyków, animatorów kultury i przedstawicieli Urzędu Dzielnicy Praga-Południe, wyłoni najlepszych młodych wykonawców. Na laureatów pierwszych trzech miejsc czekają nagrody specjalne i zabawki edukacyjne. Konkurs będzie rejestrowany, w przyszłości planowane jest wydanie okolicznościowej płyty z najpiękniejszymi występami przedszkolaków.

O godz. 18:00 organizatorzy zapraszają do wysłuchania otwartej próby Sinfonii Varsovii– jeśli pogoda pozwoli – w plenerze. Będzie to niecodzienna okazja do podpatrzenia pracy profesjonalnej orkiestry. Artyści pracować będą nad interpretacją dzieł Antonio Vivaldiego. Słynne Koncerty skrzypcowe Cztery pory rokuz towarzyszeniem orkiestry wykona utalentowana polska skrzypaczka Maria Machowska, na co dzień koncertmistrz Sinfonii Varsovii. W programie znajdzie się też mniej znane dzieło Vivaldiego - Koncert fletowy D-dur Szczygieł. Solistą będzie Andrzej Krzyżanowski– pierwszy flecista Sinfonii Varsovii.

Wydarzenia odbywać się będą w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. WSTĘP WOLNY.

Współorganizatorem wydarzenia jest LAMALA.

Derwid zdemaskowany czyli pierwsze wydanie popularnych piosenek z rozszyfrowanym pseudonimem autora

Derwid - Piosenki taneczne 1 (PWM 2013)Dzięki niedyskrecji B.M. Maciejewskiego wiemy, że pod zagadkowym pseudonimem Derwid tworzyłWitold Lutosławski. Prawdopodobnie nie chciał, by jego nazwisko kojarzone było z „twórczością wstydliwą” graną na dancingach. W latach 1957-1963 skomponował on muzykę do słów m.in. Artura Międzyrzeckiego, Jerzego Millera, Jerzego Ficowskiego i Adama Hospera. Powstałe Piosenki tanecznewykonywały takie gwiazdy estrady, jak: Kalina Jędrusik, Sława Przybylska, Halina Kunicka, Ludmiła Jakubczak i Mieczysław Fogg. Dwie z nich - Warszawski dorożkarz i Nie oczekuję dziś nikogo - stały się ogólnopolskimi przebojami.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikowało dwa zeszyty z Piosenkami tanecznymi, na których obok pseudonimu zostało ujawnione prawdziwe imię i nazwisko kompozytora. Łącznie zawierają one 33 utwory. Wśród nich znajdują się: Warszawski dorożkarz, Nie oczekuję dziś nikogo, Plamy na słońcu, Wędrowny jubiler, W pustym pokoju, Serce na wietrze i wiele innych.

Konkurs plastyczny „Ptasie plotki i inne wiersze. Muzyka Witolda Lutosławskiego i wiersze Juliana Tuwima”

Konkurs plastyczny „Ptasie plotki i inne wiersze. Muzyka Witolda Lutosławskiego i wiersze Juliana Tuwima” – Katowice 2013 Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w Katowicach zaprasza dzieci do udziału w konkursie plastycznym, zatytułowanym „Ptasie plotki i inne wiersze”. Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Witolda Lutosławskiego oraz Juliana Tuwima, mija właśnie setna rocznica urodzin wybitnego kompozytora oraz setna rocznica debiutu poety. Tym, co ich łączy jest szacunek dla najmłodszych odbiorców sztuki – dzieci. Witold Lutosławski skomponował muzykę do wierszy Juliana Tuwima. Takie utwory jak: O Panu Tralalińskim, Spóźniony słowik, Kotek, Idzie Grześ, Rzeczka, Taniec, Rok i bieda, Ptasie plotki, to klasyka dziecięcej edukacji. Ich dopełnieniem może być wizja plastyczna w pracach dziecięcych.

Konkurs ma zasięg regionalny, organizowany jest na terenie województwa śląskiego. Adresowany jest do dzieci w wieku od 4 do 13 lat, z przedszkoli, szkół podstawowych i szkół muzycznych. Jego celem jest wszechstronny rozwój twórczej osobowości dziecka, kształtowanie wyobraźni, wrażliwości na muzykę i poezję. Prace mogą być zgłaszane w trzech kategoriach: malarstwo, rysunek, rzeźba.

Termin nadsyłania prac: do 15 sierpnia 2013.

Publiczne ogłoszenie werdyktu połączone z wystawą nagrodzonych prac plastycznych nastąpi podczas koncertu 13 października 2013 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach, ponadto w Biuletynie „SILESIA PREZENTUJE” i na stronie internetowej www.silesia.art.pl

Regulamin Konkursu dostępny jest w zakładce "konkursy aktualne".

Patronat medialny nad konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Konkurs plastyczny „Ptasie plotki i inne wiersze. Muzyka Witolda Lutosławskiego i wiersze Juliana Tuwima”

Konkurs plastyczny „Ptasie plotki i inne wiersze. Muzyka Witolda Lutosławskiego i wiersze Juliana Tuwima” – Katowice 2013 Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w Katowicach zaprasza dzieci do udziału w konkursie plastycznym, zatytułowanym „Ptasie plotki i inne wiersze”. Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Witolda Lutosławskiego oraz Juliana Tuwima, mija właśnie setna rocznica urodzin wybitnego kompozytora oraz setna rocznica debiutu poety. Tym, co ich łączy jest szacunek dla najmłodszych odbiorców sztuki – dzieci. Witold Lutosławski skomponował muzykę do wierszy Juliana Tuwima. Takie utwory jak: O Panu Tralalińskim, Spóźniony słowik, Kotek, Idzie Grześ, Rzeczka, Taniec, Rok i bieda, Ptasie plotki, to klasyka dziecięcej edukacji. Ich dopełnieniem może być wizja plastyczna w pracach dziecięcych.

Konkurs ma zasięg regionalny, organizowany jest na terenie województwa śląskiego. Adresowany jest do dzieci w wieku od 4 do 13 lat, z przedszkoli, szkół podstawowych i szkół muzycznych. Jego celem jest wszechstronny rozwój twórczej osobowości dziecka, kształtowanie wyobraźni, wrażliwości na muzykę i poezję. Prace mogą być zgłaszane w trzech kategoriach: malarstwo, rysunek, rzeźba.

Termin nadsyłania prac: do 15 sierpnia 2013.

Publiczne ogłoszenie werdyktu połączone z wystawą nagrodzonych prac plastycznych nastąpi podczas koncertu 13 października 2013 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach, ponadto w Biuletynie „SILESIA PREZENTUJE” i na stronie internetowej www.silesia.art.pl

Regulamin Konkursu dostępny jest w zakładce "konkursy aktualne".

Patronat medialny nad konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Koncerty Chopinowskie w Paryżu

Chopin au Jardin du Luxembourg 2013Dnia 16 czerwca 2013 roku odbędzie się inauguracja czwartej edycji festiwalu „Chopin au Jardin du Luxembourg”. Przez pięć kolejnych niedziel w stolicy Paryża, w ogrodzie otaczającym Senat Republiki Francuskiej - jednym z najpiękniejszych miejsc nad Sekwaną, rozbrzmiewać będą kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych artystów.

Formuła koncertów w Ogrodach Luksemburskich wzorowana jest na letnich recitalach pianistycznych, które od 54 lat odbywają się w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pomysł na przeniesienie koncertów z repertuarem wielkiego polskiego kompozytora, który połowę swojego życia spędził w stolicy Francji, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Ubiegłe lata były doskonałą okazją do zaproponowania właśnie takiego cyklu plenerowych koncertów, które już w trakcie pierwszej odsłony – w 2010, Roku Chopina - okazały się wielkim sukcesem. Łącznie w muzycznych spotkaniach z Chopinem uczestniczyły corocznie dziesiątki tysięcy paryżan i turystów.

W tegorocznej edycji „Chopin au Jardin du Luxembourg” zaprezentują się między innymi tak znakomici wykonawcy, jak: Lutosławski Piano Duo (Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik), Anna Serafińska ze swoim trio jazzowym czy François Dumont.

Koncertom towarzyszy prezentacjaprac studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pt. Nous Voicie, les voila, którą można oglądać na stacjach metra linii 14: Madeleine, Pyramides, Gare de Lyon, Bercy oraz stacji Europe na linii 3, gdzie prezentowane będą wybrane filmy animowane oraz krótkometrażowe studentów ASP. Wystawy dostępne będą w przestrzeni metra paryskiego od 15 czerwca do 15 września.

Wstęp wolny.

Organizatorzy Festiwalu: Miasto st. Warszawa, Stołeczna Estrada, Instytut Polski w Paryżu, Senat Republiki Francuskiej

Doroczne i Honorowe Nagrody Związku Kompozytorów Polskich przyznane

Związek Kompozytorów PolskichW dniu 10 czerwca 2013 roku Jury w składzie: Iwona Lindstedt (przewodnicząca), Zbigniew Bagiński, Krzysztof Knittel, Jacek Rogala i Zbigniew Skowron przyznało Doroczne NagrodyZwiązku Kompozytorów Polskich.

Laureatami nagród zostali:

  • Zofia Chechlińska – za wybitne dokonania w zakresie chopinologii, ze szczególnym uwzględnieniem wydań faksymilowych utworów Fryderyka Chopina;
  • Elżbieta Sikora  – za wybitną twórczość kompozytorską, operę Madame Curie i działalność kuratorską.

W dniu 5 czerwca 2013 Prezydium Związku Kompozytorów Polskich przyznało także Nagrody Honorowe Związku Kompozytorów Polskich za zasługi w propagowaniu polskiej muzyki współczesnej. Laureatami nagród zostali: 

  • Hanna Gawrońska – za kilkadziesiąt zamówień utworów polskich kompozytorów adresowanych do młodych odbiorców, nowatorskie formuły prezentacji zamówionych utworów oraz wieloletnią działalność w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu;
  • Olgierd Pisarenko– za działalność pisarską, felietonistyczną i recenzencką, w szczególności w „Ruchu Muzycznym” i Polskim Radio; wieloletnią pracę w Komisji Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w tym jako Przewodniczący Komisji Programowej tego festiwalu;
  • Adrianna Poniecka-Piekutowska – za ideę i realizację programu promocji młodych kompozytorów w ramach działalności Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz zaangażowanie na rzecz nowej muzyki i jej twórców.

Doroczna Nagroda Związku Kompozytorów Polskich za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki przyznawana jest od 1949 roku. Wśród jej laureatów są: Zygmunt Mycielski, Witold Lutosławski, Grażyna Bacewicz, Witold Rowicki, Hieronim Feicht, Tadeusz Baird i Józef Patkowski. Nagroda Honorowa Związku Kompozytorów Polskich przyznawana jest osobom i instytucjom od 1971 roku. Wśród jej laureatów są: Nadia Boulanger, Bohdan Wodiczko, Stefania Woytowicz, Ivan Monighetti, Iannis Xenakis, Adrian Thomas i Andrzej Chłopecki.

Uroczystość wręczenia nagród będzie miała miejsce w dniu 25 września 2013 rokuw czasie 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

MUZOBUS rusza w wakacyjną trasę po Polsce

MUZOBUSUrszula Dudziak, Artur Rojek, Dorota Miśkiewicz, Kasia Stankiewicz oraz Paula i Karol to ambasadorzy wakacyjnego, ogólnopolskiego projektu Muzykoteki Szkolnej iNarodowego Instytutu Audiowizualnego - MUZOBUS, który po raz pierwszy wyruszy w wakacyjną podróż po Polsce i zaprosi do udziału w nowoczesnych warsztatach muzycznych, twórczej pracy z dźwiękiem oraz odkrywania muzyki w nietypowy sposób. Trasę MUZOBUSA zakończy wydanie wyprodukowanej przez EMADE płyty i aplikacja Muzyczna mapa Polski.

W piątek, 21 czerwca 2013 rokuMUZOBUS wyruszy w muzyczną podróż po Polsce i odwiedzi kilkanaście miast w różnych zakątkach kraju. Animatorzy, edukatorzy, nauczyciele, bibliotekarze oraz studenci kierunków pedagogicznych, zajmujący się edukacją muzyczną, będą mogli wziąć udział w nowoczesnych warsztatachprzygotowanych przez Muzykotekę Szkolną (www.muzykotekaszkolna.pl) oraz Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), a wszyscy zainteresowani odkrywaniem muzyki, szczególnie dzieci, młodzież i ich opiekunowie będą mogli odbyć inspirującą, filmową podróż w świat sal koncertowych, brzmienia i budowy instrumentów, a także na ulice miasta, by i tam odnaleźć oraz tworzyć muzykę - na szklanych przedmiotach czy kołach od roweru.

Podczas trasy MUZOBUSA będzie można również zdigitalizowaćprywatne kasety magnetofonowe zawierające własne składanki z ulubionymi utworami czy udawane audycje radiowe. Każdy kto przyniesie swoje nagrania, po chwili otrzyma je na nośniku cyfrowym - płycie CD, a tym samym uchroni je przed zniszczeniem.

Na wakacyjnej trasie MUZOBUSA znajdą się: Wieluń (21 czerwca), Żyrardów (24 czerwca), Chełm (27 czerwca), Suwałki (1 lipca), Starachowice (9 lipca), Tarnów (10 lipca), Sanok (11 lipca), Czechowice-Dziedzice (17 lipca), Opole (18 lipca), Częstochowa (19 lipca), Malbork (25 lipca), Elbląg (26 lipca), Toruń (2 sierpnia), Szczecin (5 sierpnia), Gorzów Wielkopolski (6 sierpnia) oraz Legnica (23 sierpnia). Wszędzie tam, aktywni i przyszli pedagodzy i animatorzy mogą wziąć udział w nowoczesnych, jednodniowych warsztatach z zakresu tzw. narzędzi TIK, a więc technologii informacyjno-komunikacyjnych do montażu dźwięku, metod aktywizujących w nauczaniu muzyki czy podstaw rytmiki. Zajęcia dostarczą prostych narzędzi, twórczych gier i zabaw, które pozwolą w niestandardowy sposób pracować z uczniami, pokazując, że muzyka wcale nie musi być nudna.

Festiwal Mozartowski w nowej formule

Festiwal Mozartowski 2013 Warszawska Opera Kameralna zaprasza naXXIII Festiwal Mozartowski, który odbędzie się w dniach 20 czerwca – 21 lipca 2013 roku.

Tegoroczną edycję otworzy premierowe wykonanie Così fan tuttew reżyserii Marka Weissa. Finałowym spektaklem Festiwalu będzie opera Don Giovanni– widowisko plenerowe na dziedzińcu Pałacu w Wilanowie.

W ramach festiwalu odbędzie się blisko 40 spektakli i koncertów w najbardziej prestiżowych miejscach w Warszawie: na Zamku Królewskim, w Kościele Seminaryjnym, Kościele św. Krzyża, Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich, Pałacu w Wilanowie (Trakt Królewski) oraz w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej.

Odbywający się już od ponad 20 lat Festiwal Mozartowski jest sztandarowym przedsięwzięciem artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej. Zorganizowany został po raz pierwszy w 1991 roku dla uczczenia 200. rocznicy śmierci wiedeńskiego kompozytora. Jego pomysłodawcami byli założyciel i wieloletni dyrektor WOK Stefan Sutkowski oraz reżyser Ryszard Peryt. Od początku swego istnienia Festiwal był jedynym w Europie, podczas którego przedstawiano - i robił to zespół artystyczny jednego teatru operowego - cały dorobek sceniczny Wolfganga Amadeusza Mozarta. Każdego roku w Warszawie prezentowano wszystkiedzieła sceniczne kompozytora, a także jego dzieła oratoryjne, symfonie, koncerty instrumentalne i utwory kameralne.

XXIII Festiwal Mozartowskiodbędzie się po raz pierwszy w zmienionej formule. Nowa koncepcja jest – jak mówi Dyrektor Artystyczny WOK Ruben Silva - próbą wykreowania wydarzenia szerzej otwartego na potrzeby publiczności. Przedstawione zostaną najpopularniejsze opery geniusza z Salzburga i jak co roku bogata będzie oferta koncertowa.

ZOBACZ: program Festiwalu

Światowe prawykonanie „Z pieśni kościelnych” Henryka Mikołaja Góreckiego

Światowe prawykonanie „Z pieśni kościelnych” Henryka Mikołaja GóreckiegoCykl 20 pieśni na chór mieszany a cappellaHenryka Mikołaja Góreckiego zostanie zaprezentowany po raz pierwszy 23 czerwca 2013 roku w Bazylice OO. Franciszkanów w Krakowie. Podczas koncertu odbędzie się światowa premiera płyty CD z nagraniem tego utworu oraz oficjalna prezentacja wydania kompozycji.

W odnalezionym w domu kompozytora zbiorze 20 pieśni do słów ze Śpiewnika kościelnego księdza Jana Siedleckiego znajdują się m.in.: Pieśń do św. Mikołaja, Krzyknijmy wszyscy, Pozdrawiajmy, wychwalajmy, Zdrowaś bądź Maryja, Idźmy do miłosierdzia. Tylko dwie z nich były wcześniej wykonane publicznie. Pieśni przejrzał i zaakceptował do druku Mikołaj Górecki, syn kompozytora.

Wybór miejsca prawykonania nie jest oczywiście przypadkowy – to właśnie w Krakowie w Bazylice w 1979 roku odbyło się światowe prawykonanie Beatus Vir, zamówionego przez Karola Wojtyłę jako kardynała krakowskiego, a wykonanego w obecności Jana Pawła II już jako papieża.

Dyrektorem artystycznym projektu jest Włodzimierz Siedlik, wybitny dyrygent chóralny i pierwszy wykonawca wielu innych utworów wokalnych kompozytora, który specjalnie na tę okazję stworzył wyjątkowy autorski chór, zapraszając do niego znakomitych śpiewaków na co dzień współpracujących z najlepszymi krakowskimi zespołami chóralnymi.

Podczas koncertu odbędzie się premiera nagranej zaledwie kilka tygodni temu płyty z całym cyklem, wydanej przez wytwórnię DUX. Równocześnie premierę będzie miało wydanie nutowe, przygotowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Krakowski koncert rozpoczyna cykl prezentacji tego nieznanego cyklu utworów chóralnych, pod nazwą Henryk Mikołaj Górecki -  Chorał polski - 20 pieśni kościelnych. Organizatorzy postanowili nazwać projekt Chorał Polski, kierując się słowami samego kompozytora, który w jednym z wywiadów (w 2008 roku) powiedział: "Mam kilka niewydanych i niewykonanych cykli chóralnych. Są w rękopisach, brudnopisach. Chciałem zrobić chorał z polskich pieśni z moją harmonią. Specyficzną harmonię znalazłem do pieśni chóralnych […] Chwalę się tym, że odkryłem melodię języka polskiego".

Producentem płyty i koncertów jest spółka producencka MG PRODUKCJA Mariusz Szymański Grzegorz Kućmierz oraz Agencja Artystyczna Presto. Partnerem projektu jest Instytut Muzyki i Tańca.

Koncert rozpocznie się o godz. 20.30. Bilety do nabycia przed koncertem (w cenie 25 zł).

Litwa i Lutosławski, czyli… festiwal "Ogrody Muzyczne"

Ogrody Muzyczne 20131 lipca 2013 roku Litwa obejmuje Prezydencję w Unii Europejskiej . Rok 2013 to także rok ważnych muzycznych jubileuszy: 100-lecia urodzinWitolda Lutosławskiego, jubileuszy Richarda Wagnera i Giuseppe Verdiego. 13. edycjaOgrodów Muzycznych, która odbędzie się w dniach 30 czerwca – 28 lipca 2013 roku – poświęcona więc będzie muzyce i kulturze bliskiej i jednocześnie nieznanej. Festiwal powróci do „kraju lat dziecinnych” Adama Mickiewicza, a przyświecać mu w tym roku będą główne hasła muzyczne i idea: Litwo, ojczyzno moja/Tėvyne Lietuva…

Usłyszymy Chór Aidija z programem łączącym litewską muzykę tradycyjną i nową, Orkiestrę Św. Krzysztofa z Wilna, wybitnego pianistę, laureata Konkursu Chopinowskiego Lukasa Geniušasa w recitalu z muzyką Sergiusza Rachmaninowa. Zobaczymy unikalny spektakl wykorzystujący najnowszą technologię wizualną i dźwiękową Sandglasses, który odnosi sukcesy na całym świecie. Poznamy muzykę najwybitniejszego litewskiego kompozytora XX wieku Mikalojusa Čiurlionisa, jak też znanego nam w Polsce Broniusa Kutavičiusa.

Drugi nurt Ogrodów Muzycznych prezentuje twórczość Witolda Lutosławskiegow stulecie jego urodzin. Najwybitniejszy polski kompozytor po Chopinie i Szymanowskim stale wart jest lepszego poznania. Jego sztuka jest uznana na świecie jako jedno z najwybitniejszych muzycznych osiągnięć XX wieku. Cztery koncerty poświęcone muzyce Lutosławskiego pokażą jego bogatą twórczość z różnych stron: Lutosławski wokalny, elektroniczny, etnicznyi performance. Wykonawcy najwybitniejsi: Olga Pasiecznik, Andrzej Bauer, zespół Kwadrofonik, Zespół Polski Marii Pomianowskiej.

Ogrody Muzyczne zakończą się występem znakomitych solistek włoskich w repertuarze najbardziej lubianych hitów muzycznych z filmów włoskich. Nino Rota Ensemble przypomni melodie z filmów Felliniego, Antonioniego i wielu innych.

ZOBACZ: program Festiwalu

Maciej Garbowski: Lutosławski Collective

Maciej Garbowski: Lutosławski CollectiveIdeą projektu Maciej Garbowski: Lutosławski Collectivejest przełożenie koncepcji kompozytorskich Witolda Lutosławskiego - Koncertu wiolonczelowego, Wariacji Sacherowskiej, Mi-Parti, Grave, Bukolik - na język szeroko rozumianej improwizacji. Niespotykany dobór instrumentów – dwa kontrabasy, wiolonczela, fortepian oraz dwa niezależne głosy solowe to unikalna konfiguracja. Pojawiające się momentami partie oparte na tekstach szwedzkiego noblisty z dziedziny poezji – Tomasa Tranströmera, recytowane w trzech językach naraz. Wszystko to 19 czerwca 2013 rokuo godz. 20.00 w sali koncertowej Filharmonii Wrocławskiej.

Wystąpią: Maciej Garbowski – kontrabas, Anders Jormin – kontrabas, Lena Willemark – śpiew, Andrzej Bauer – wiolonczela, Dominik Wania – fortepian, Cezary Duchnowski – komputer, Sambor Dudziński – śpiew, instrumenty dęte, perkusjonalia.

Maciej Garbowski - absolwent Instytutu Jazzu (2004) oraz Wydziału Instrumentalnego (2005) Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 2002 - 2005 członek Orkiestry Kameralnej Aukso pod kierunkiem Marka Mosia. Współtwórca uznanego w kraju i zagranicą tria RGG. Pomysłodawca i realizator projektu iMp International Musical Project. Od 2007 roku wykładowca klasy kontrabasu i gitary basowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Członek projektu "Tomasza Stańko New Balladyna Quartet".

O Lutosławskim dla dzieci

Kto to? Lutosławski! Witold Lutosławski, znany na całym świecie twórca wybitnych kompozycji dla dorosłych, napisał także całkiem sporo utworów dla dzieci. Na stronie internetowej www.biennaledladziecka.pl/kto-to-lutoslawski.html udostępniony został przewodnik dla dzieci w wieku 7-10 lat pt:Kto to? Witold Lutosławski!. Przewodnik towarzyszy testowi, zamieszczonemu na tejże stronie, a oba te elementy związane są z koncertem piosenek dla dzieci Witolda Lutosławskiego, który miał miejsce 6 czerwca 2013 roku w Poznaniu i towarzyszył 19. Biennale Sztuki dla Dziecka.

Przewodnik przygotowany został od strony merytorycznej przez dr Danutę Gwizdalankę i Sylwię Kuczyńską.

OBEJRZYJ: prezentacja o Witoldzie Lutosławskim dla dzieci
SPRAWDŹ SIĘ: quiz dla dzieci

O Lutosławskim dla dzieci

Kto to? Lutosławski! Witold Lutosławski, znany na całym świecie twórca wybitnych kompozycji dla dorosłych, napisał także całkiem sporo utworów dla dzieci. Na stronie internetowej www.biennaledladziecka.pl/kto-to-lutoslawski.html udostępniony został przewodnik dla dzieci w wieku 7-10 lat pt:Kto to? Witold Lutosławski!. Przewodnik towarzyszy testowi, zamieszczonemu na tejże stronie, a oba te elementy związane są z koncertem piosenek dla dzieci Witolda Lutosławskiego, który miał miejsce 6 czerwca 2013 roku w Poznaniu i towarzyszył 19. Biennale Sztuki dla Dziecka.

Przewodnik przygotowany został od strony merytorycznej przez dr Danutę Gwizdalankę i Sylwię Kuczyńską.

OBEJRZYJ: prezentacja o Witoldzie Lutosławskim dla dzieci
SPRAWDŹ SIĘ: quiz dla dzieci

Komunikat Prezydium Związku Kompozytorów Polskich w sprawie zmian w redakcji „Ruchu Muzycznego”

Ruch MuzycznyW ostatnich dniach doZwiązku Kompozytorów Polskich dotarła informacja o zmianach w redakcji„Ruchu Muzycznego”. Olgierd Pisarenko przestaje być jego redaktorem naczelnym, nowym szefem pisma zostaje Tomasz Cyz – dotychczasowy redaktor naczelny internetowego czasopisma o profilu muzyczno-kulturalnym „Dwutygodnik”.

„Ruch Muzyczny”, obok kilku innych specjalistycznych czasopism kulturalnych, jest wydawany na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Historia tego tytułu sięga XIX wieku, zaś jego ciągła obecność datuje się od 1945 roku. W swoich najlepszych latach, redagowane przez wielkie postaci polskiego życia muzycznego, jak Józef Sikorski, Stefan Kisielewski, Bronisław Rutkowski, Zygmunt Mycielski czy Ludwik Erhardt, pismo to miało nieoceniony wpływ na poziom debaty, w konsekwencji na stan organizacyjny i standardy artystyczne polskiej muzyki. Zawsze, do naszych dni, rejestrowało i oceniało najważniejsze wydarzenia muzyczne, stając się bezcennym archiwum ważnego obszaru polskiej kultury. Dawanie świadectwa o polskiej kulturze muzycznej pozostanie jednym z zadań „Ruchu Muzycznego” w przyszłości.

Prapremiera opery Andrzeja Czajkowskiego w Austrii

Kupiec wenecki - Andrzej CzajkowskiŚwiatowa premiera opery Kupiec weneckiAndrzeja Czajkowskiego odbędzie się 18 lipca 2013 roku na austriackim festiwalu Bregenzer Festspiele, nad jeziorem Bodeńskim. Spektakl powstaje we współpracy zTeatrem Wielkim – Operą Narodową iInstytutem Adama Mickiewicza. Warszawska publiczność zobaczy go w przyszłym sezonie artystycznym.

Andrzej Czajkowski pracował nad operą prawie przez 15 lat od 1968 do śmierci (w 1982 roku). Autorem libretta opartego na tekście Williama Shakespeare'a był przyjaciel kompozytora, John O'Brien. Kupiec wenecki to utwór rozpisany na trzy akty i epilog, wykonywany jest przez orkiestrę, w której skład wchodzi fortepian i klawesyn.

Organizatorzy Bregenzer Festspiele poświęcili osobie Andrzeja Czajkowskiego także trzydniowe sympozjum, podczas którego wystąpią zarówno naukowcy zajmujący się postacią polskiego kompozytora, jak i jego przyjaciele i współpracownicy – John O'Brien, András Schiff, Christopher Seaman i Uri Segal. Podczas festiwalu będzie można także usłyszeć inne kompozycje Czajkowskiego: Inwencje op.2, Siedem sonetów Szekspira, Kwartet smyczkowy nr 2, Koncert fortepianowy op.4, Trio Notturno op. 6. Wśród wykonawców utworów znajdzie się znany pianista Maciej Grzybowski – wielki popularyzator sztuki Czajkowskiego.

Więcej informacji – na stronie: www.bregenzerfestspiele.com

Puchowe Kołysanki Justyny Steczkowskiej

Puchowe kołysanki - Justyna SteczkowskaPuchowe Kołysanki to kontynuacja wyjątkowej drogi muzycznej Justyny Steczkowskiej.

Pierwszy album wydany w 2008 roku odniósł niebywały sukces, okrywając się platyną. Projekt został stworzony specjalnie z myślą o najmłodszych, jednak dzięki swoim niezwykłym dźwiękom i subtelności pokochali go również dorośli. Justyna Steczkowska, słynąca z anielskiej barwy głosu, prezentuje przepiękne melodie tulące do snu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Lekki jak puch wokal Justyny uspokaja i wycisza. Specjalnie dobrane dźwięki odprężają i wprowadzają w błogi stan kojący umysł. To idealna terapia relaksacyjna oraz skuteczny sposób na nasze małe urwisy i ich piękny sen. Dodatkowy atut albumów stanowią magiczne bajki czytane przez samą Justynę.

Na płycie znalazło się 7 kołysanek: Otulam Cię, Zagubiony Skrzat, Pieśń Eos, Sny domowe sny, Maleńka, W Bajkogrodzie, Synku już przytulam Cięoraz bajka Rudolf jedyny i wyjątkowy.

POSŁUCHAJ - utwór promujący płytę: www.youtube.com/watch?v=HecrnMtGVcM

Więcej informacji – na stroniewww.justynasteczkowska.pl

źródło: oficjalne materiały prasowe

Pizzicato Supersonic Award dla płyty z muzyką Grażyny Bacewicz

Pizzicato Supersonic Award dla płyty z muzyką Grażyny Bacewicz (DUX 0591)PłytaDUX z muzykąGrażyny Bacewicz otrzymała nagrodę Supersonic magazynu "Pizzicato".

Jest to pierwsze na świecie wydanie obu koncertów wiolonczelowych polskiej kompozytorki: I Koncertuz 1951 roku i II Koncertuz roku 1963. Utwory nagrali wybitni polscy wiolonczeliści Bartosz Koziak i Adam Krzeszowiec oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod batutą Moniki Wolińskiej i George’a Tchitchinadze.

DUX 0591 (2012)

PRZECZYTAJ: recenzja nagrodzonej płyty na stronie magazynu „Pizzicato”

Sinfonia Iuventus zagra w 110. rocznicę urodzin Arama Chaczaturiana

Sinfonia Iuventus w 110. rocznicę urodzin Arama ChaczaturianaZ okazji obchodów 110. rocznicy urodzin ormiańskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga Arama Chaczaturiana, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus we współpracy z Aram Khachaturian Cultural Foundation oraz Ministerstwem Kultury Republiki Armenii zaprasza na wyjątkowy koncert 22 czerwca 2013 rokuo godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Gwiazdą wieczoru będzie Jarosław Nadrzycki – znakomity skrzypek młodego pokolenia, laureat Międzynarodowego Konkursu im. A. Chaczaturiana w Erewaniu w 2010 roku, który wykona Koncert skrzypcowyArama Chaczaturiana.

Jarosław Nadrzycki- absolwent Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu oraz Royal Academy of Music w Londynie - zadebiutował już w wieku 12 lat. Jest zwycięzcą wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. w Bukareszcie (im. George Enescu), w Berlinie (im. Maxa Rostala) i w Wielkiej Brytanii (Haverhill Sinfonia Soloist Competition). W 2010 roku Jarosław Nadrzycki wystąpił z Simon Bolivar Youth Orchestra of Venezuela w Caracas u boku Maestro Krzysztofa Pendereckiego, wykonując jego II Koncert skrzypcowy Metamorphosen. W 2011 roku koncertował w Armenii z Youth State Orchestra pod dyrekcją Maxima Vengerova. Występował również z takimi orkiestrami, jak: Royal Philharmonic Orchestra, Symphonisches Orchester Zürich, Hamburger Philharmoniker, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus oraz z wieloma orkiestrami w Polsce. Jego nagrania były transmitowane przez wiele stacji radiowych i telewizyjnych w Europie, m.in. Mezzo TV, ORF, TV Montenegro.

W programie koncertu znajdą się także kompozycje Dymitra Szostakowicza: Uwertura uroczysta op. 96 oraz Symfonia d-moll op. 47. Koncert poprowadzi Tadeusz Wojciechowski, dyrygent oraz dyrektor naczelny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Bilety na koncert dostępne na stronie www.ebilet.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasie Studia Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59, Warszawa).

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Nowa seria publikacji dla nauczycieli rytmiki

Idę do przedszkola (wyd. Nutka)Nakładem poznańskiego Wydawnictwa Pedagogicznego „Nutka” ukazały się dwie pierwsze publikacje z serii „Zajęcia muzyczno-ruchowe”, skierowanej do nauczycieli wychowania przedszkolnego.

Każda z nich – obejmująca książeczkę wraz z płytą CD – zawiera atrakcyjne propozycje zajęć muzycznych dostosowanych do aktualnej pory roku i planu pracy nauczyciela. Dzięki publikacji dzieci nauczą się otwartości, spontaniczności, rozwiną inwencję twórczą, koncentrację, słuch i wyobraźnię muzyczną, udoskonalą działanie aparatu mowy, poczucie tempa, usprawnią koordynację ruchową. Oprócz nut i piosenek wydanych na płycie w książce znajdują się opisy zabaw i choreografie do utworów muzycznych opracowane przez nauczycielkę muzyki i rytmiki, kompozytorkę Agnieszkę Loskę, która współpracuje z wieloma przedszkolami, szkołami i domami kultury na terenie całego kraju. Aranżacje piosenek w wersji wokalnej i instrumentalnej przygotowali P&P Production (Paweł i Piotr Steczkowie), znani ze współpracy z zespołem Button Hackers, orkiestrą AUKSO, Krzysztofem Pendereckim, Johnym Greenwoodem, Aphex Twinem, Prefuse 73.

W pierwszej części serii, zatytułowanej Idę do przedszkola, położono akcent na autoorientację i opanowanie umiejętności szybkiej reakcji. Dzieci uwrażliwią się na zmiany tempa, obrazując odpowiednio to, co słyszą, gestami. Dzięki manualnym zadaniom rozwijana jest kreatywność, zdolność kojarzenia i rozumowania. Ćwicząc umiejętność skupienia uwagi, precyzję ruchów oraz koordynację oczu i rąk, dzieci przygotowywane są do nauki czytania.

Druga część serii - Kolorowy jesienny świat- osadzona jest w tematyce jesieni. Występują w niej charakterystyczne dla tej pory roku motywy: zabawa kasztanami, halloweenowe psikusy, andrzejkowe wróżby, koszyczki pełne jabłek i gruszek. Podczas zajęć podopieczni nauczą się szybkiego odnajdywania się w różnych ustawieniach, odpowiednio reagować na dany sygnał dźwiękowy, stać na jednej nodze, ułożą melodię do podanego tekstu, będą się starać wykonywać czynności w określonym rytmie. Zaznajomią się ponadto z muzycznymi terminami - dowiedzą się m.in. co to jest akcent, rytm, puls czy metrum.

Więcej informacji o publikacjach oraz fragmenty muzyczne – na stronie: www.wydawnictwonutka.pl

Prawykonanie nowego utworu Wojciecha Kilara

Prawykonanie nowego utworu Wojciecha KilaraPrawykonanie Modlitwy do Małej TereskiWojciecha Kilara – utworu na chór mieszany, skomponowanego z okazji Jubileuszu Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się 8 czerwca 2013 roku w sali koncertowejAkademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Podczas koncertu usłyszymy także słynne tematy muzyczne z filmów: Bilans kwartalny, Dziewiąte wrota, Kronika wypadków miłosnych, Pan Tadeusz, Zemsta, Smuga cienia, Trędowata, Ziemia obiecana, Zazdrość i medycyna, Dracula.

Wystąpią: Agnieszka Kopińska – fortepian, Joanna Boślak-Górniok – klawesyn, Swietłana Kaliniczenko – sopran oraz Orkiestra Sinfonia Juvenalis (Akademia Muzyczna w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach) i Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod kierunkiem dyrygenta José Maria Florêncio.

Koncert poprzedzi wykład prof. dr. hab. Franciszka Ziejki pt. Uniwersytet i świat wartości oraz wręczenie Medalu Uniwersytetu Śląskiego Profesorowi Lotharowi Pikulikowi z Uniwersytetu w Trewirze.

Finał Muzycznych zabaw u Mistrza Feliksa w Poznaniu

Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego zaprasza na finał tegorocznej edycji warsztatów artystycznych dla dzieci z cyklu „Muzyczne zabawy u Mistrza Feliksa”, odbywający się pod hasłem Vivat Musica! – w niedzielę, 9 czerwca 2013 roku o godz. 16.00 w Parku Wilsona w Poznaniu (obok Palmiarni).

W programie: koncert Chóru i Orkiestry z POSM I st. nr 1 im. H. Wieniawskiego pod kierownictwem Jacka Pawełczaka, występ Zespołu Rytmiki z POSM II st. im. M. Karłowicza pod kierunkiem Marleny Pietrzak-Burandt, prezentacja różnych instrumentów (ich budowa, brzmienie, sposób gry), stoiska plastyczne, na których dzieci będą konstruowały proste instrumenty muzyczne (m.in. bębny, szejkery, tarki; stoisko do malowania) oraz wielka orkiestra, w której wspólnie zagrają wszyscy uczestnicy wykorzystując własnoręcznie wykonane instrumenty.

Atelier MusMA "Man & Music: Stages of Life" - we Wrocławiu

MUSMAMusic Masters on Air – to wspólna platforma europejskich festiwali dla nowych kierunków w muzyce współczesnej. Najważniejsze europejskie festiwale przy wsparciu Unii Europejskiej, European Broadcasting Union (EBU) oraz European Festival Association (EFA) łączą siły, aby prezentować nowe utwory autorstwa najlepszych europejskich kompozytorów młodego pokolenia.

Tegoroczne atelier MusMA pod hasłem Man & Music: Stages of Lifebędzie miało miejsce we Wrocławiu. W jego ramach odbędą dwa koncerty: perkusyjny – 7 czerwca 2013 rokuo godz. 19.00 w sali koncertowej wrocławskiej Filharmonii i chóralny - w sobotę, 8 czerwca 2013 rokuw Auli Ossolineum. Podczas pierwszego z nich, będącego podsumowaniem ubiegłorocznego atelier, perkusiści Aleksandra Wasik, Wojciech Herzyk, Jacek Dwojak i Tomasz Kowalczyk wykonają kompozycje: Giulii Monducci – Flux, Onura Turkmena – Hat, Dobromiły JaskotHimah, Alexey’a Sysoeva – Zaumi Ivana Josipa Skendera – White Line Fever. Program drugiego koncertu wypełnią utwory Dariji Andovskiej – Aporia Apeiron, Riccardo Piacentini'ego – Così parlò Beatrice, Any Ngjatovic – Balance – lost, Fredericka Neyrincka – Quasi-Palindrom IIoraz Agaty ZubelLullaby. Wystąpi Chór Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny.

W ramach atelier organizowane są również warsztaty  interpretacji z udziałem kompozytorów i Chóru Filharmonii Wrocławskiej, które odbędą się 7 czerwca 2013 roku w godz. 10-17 i 8 czerwca 2013 roku w godz.. 10-13.30, w sali konferencyjnej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Organizator: Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans”.

Więcej informacji - na stronie: www.musma.eu

Jubileusz Jerzego Swobody

Jerzy SwobodaKoncert z okazji 40-lecia pracy artystycznejJerzego Swobody, organizowany w ramach obchodów Roku Witolda Lutosławskiego, odbędzie się 14 czerwca 2013 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii w Jeleniej Górze.

W wykonaniu Jubilata (na zdjęciu), który poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej, usłyszymy Symfonię hiszpańską op. 21Èdouarda Lalo ze znanym skrzypkiem Mariuszem Patyrą w roli solisty oraz III SymfonięWitolda Lutosławskiego.

XVII Letni Festiwal Opery Krakowskiej

XVII Letni Festiwal Opery KrakowskiejJuż po raz siedemnastyOpera Krakowska zaprasza wszystkich melomanów, miłośników muzyki operowej i baletu na Letni Festiwal Opery Krakowskiej.

Festiwal zainauguruje premiera romantycznego Trubadura Giuseppe Verdiego (8, 9, 11 i 12 czerwca 2013). Spektakl, w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora, w reżyserii Laco Adamika ze scenografią i kostiumami Barbary Kędzierskiej, przygotowuje muzycznie i poprowadzi Tomasz Tokarczyk. Wystąpią znakomici artyści - oprócz solistów Opery Krakowskiej w partii Azuceny usłyszymy Małgorzatę Walewską i Agnieszkę Rehlis, jako Manrico Michała Lehotskyego (ze Słowacji) i Arnolda Rutkowskiego, jako Ferrando Josefa Benci (ze Słowacji), a w partii wystąpi Il conte di Luna wystąpi Dainius Stumbras (z Litwy) i Adam Szerszeń, znany polski baryton, debiutujący na scenie Opery Krakowskiej.

Mariusz Kwiecień ponownie wystąpi w tytułowej partii Eugeniusza Oniegina. Niezrównany polski baryton zaśpiewa na naszej scenie tylko dwa spektakle - 21 i 23 czerwca 2013 roku, zamykając sezon artystyczny Opery Krakowskiej. Dodajmy, że właśnie partią Oniegina Mariusz Kwiecień otworzy sezon artystyczny 2013/2014 Metropolitan Opera.

Premiera Trubadura to nie jedyna atrakcja w ramach obchodów Roku Verdiowskiego. W budynku przy ulicy Lubicz zobaczymy także dwie inne opery tego kompozytora: Traviatę (14 czerwca 2013), w której partię tytułową wykona Edyta Piasecka-Durlak i Rigoletto (5 lipca 2013) - w głównych partiach wystąpią Katarzyna Oleś-Blacha i Leszek Skrla. Jubileusz uświetni także koncert Arie Oper Świata - Viva Verdi! (25 czerwca 2013), który już tradycyjnie odbędzie się w zabytkowej scenerii Zamku Królewskiego na Wawelu. Podczas koncertu wystąpią soliści krakowskiego teatru – Magdalena Barylak, Katarzyna Oleś-Blacha, Tomasz Kuk i gościnnie Dainius Stumbras oraz Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Artyści wykonają m.in. fragmenty oper - Taviaty, Rigoletta, Aidy, Nabucco i Trubadura.

Mateusz Borowiak laureatem Concours Reine Elisabeth

Mateusz BorowiakNa zakończonym 1 czerwca 2013 roku Międzynarodowym Konkursie im. Królowej Elżbiety w Brukseli polski pianistaMateusz Borowiak zdobył III nagrodę.

Artysta był jednym z 12 finalistów prestiżowego konkursu. Grand Prix International Reine Elisabeth wywalczył izraelsko-rosyjski pianista Boris Giltburg.

Mateusz Borowiak gościł w Belgii już po raz drugi. Trzy lata wcześniej, w 2010 roku, na zaproszenie Instytutu Polskiego zagrał koncert chopinowski w Sali Gotyckiej Ratusza w Brukseli.

Międzynarodowy Konkurs im. Królowej Elżbiety odbywał się w dniach 6 maja – 1 czerwca 2013 roku. Tegoroczna edycja skierowana była do pianistów, a swój udział zgłosiła do niej rekordowa liczba artystów. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Arie Van Lysebeth spośród 283 kandydatów zakwalifikowało do udziału w pierwszym etapie konkursu 75 muzyków z 19 krajów. Oprócz Mateusza Borowiaka Polskę reprezentował także Przemysław Witek. Kolejna edycja konkursu, w 2014 roku, przeznaczona będzie dla artystów śpiewaków.

Koncert Laureatów Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde

Laureaci Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w UeckermündeDnia 22 czerwca 2013 roku o godz. 19:30 w sali Bürgersaal Ratusza w Ueckermünde odbędzie się Koncert Laureatów II Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego.

W koncercie uczestniczyć będą zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych grupach: Grand Prix - Annika Schlicht/ Niemcy, Alicja Ciesielczuk/ Polska (I miejsce w grupie A I), Ksenia Belolipetskaya/ Rosja (I miejsce w grupie A II), Paweł Brożek/ Polska (I miejsce w grupie B I) i Sunhye Jang/ Korea Pd (I miejsce w grupie B II). Do udziału w koncercie zaproszono także Friederike Bieber, sopran ze Strasburga, która na I Międzynarodowym Konkursie Giulio Perottiego 2011 zdobyła I miejsce w najmłodszej grupie AI oraz na II Konkursie Perottiego 2012 II miejsce w grupie A II, jak również Sörena Philippa Eberbacha, tenora z Mönkebude, laureata II nagrody w najmłodszej grupie A I z roku 2012. Artystom będzie towarzyszyć na fortepianie Marcus Merkel z Berlina.

EURO Chamber Music Festival w Gdańsku

II EURO Chamber Music Festival w Gdańsku II EURO Chamber Music Festival w Gdańsku odbędzie się w dniach 21-24 czerwca 2013 roku. Tegoroczna edycja, podobnie jak pierwsza, połączy zarówno artystów pochodzących z różnych stron świata, jak i rozmaite dziedziny sztuki.

Festiwal rozpocznie się pierwszego dnia lata, będącego nieprzypadkowo Międzynarodowym Świętem Muzyki, a zakończy się w Noc Świętojańską. Sześć zróżnicowanych koncertów kameralnych będzie się przenikać z twórczością artystów malarzy i plastyków, jednym wyjątkowym show muzyczno-graficznym tworzonym livena temat słynnych Czterech pór roku Vivaldiego oraz pokazem kultowego filmu niemego Metropolisz muzyką improwizowaną na żywo przez legendę muzyki elektronicznej, Władysława „Gudonis” Komendarka.

Koncerty odbywać się będą w Ratuszu Staromiejskim, kościołach św. Mikołaja i św. Jana.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Wojtek Blecharz i Paweł Mykietyn zapraszają na Instalakcje

InstalakcjeFestiwal muzyczny „Instalakcje”odbędzie się w dniach 8-9 czerwca 2013 rokuw hali warsztatowej Nowego Teatru w Warszawie. Kuratorami projektu są Wojtek Blecharz i Paweł Mykietyn.

Festiwal zaprezentuje utwory i instalacje takich artystów, jak: Zimoun, Jagoda Szmytka, Johannes Kreidler, Sivan Cohen Elias, Marianthi Papalexandri-Alexandri, Stefan Prins & Nadar Ensemble oraz John Cage.

ZOBACZ: program Festiwalu

Zmarł Henri Dutilleux

Witold Lutosławski, Mścisław Rostropowicz i Henri DutilleuxDnia 22 maja 2013 roku w wieku 97 lat zmarł Henri Dutilleux – znany francuski kompozytor, wieloletni przyjacielWitolda Lutosławskiego. Przed kilku miesięcy, w dniu 22 stycznia tego roku, rocznicę 97 urodzin Artysty uświetniła światowa premiera nagrania jego utworu Correspondancesna sopran i orkiestrę, w wykonaniu Orchestre Philharmonique de Radio France pod batutą Esa-Pekka Salonena z Barbarą Hannigan w roli solistki.

Henri Dutilleux (na zdjęciu wraz z Witoldem Lutosławskim i Mścisławem Rostropowiczem) urodził się 22 stycznia 1916 roku w Angers (Francja). Ukończył Conservatoire National de Paris, otrzymując w 1938 roku Nagrodę Rzymską. Tuż przed zmobilizowaniem spędził kilka miesięcy w Villa Medici. W latach 1944-63 kierował sekcją ilustracji muzycznych Radia Francuskiego. Od 1963 roku poświęcił się głównie kompozycji, a także wykładał w Ecole Normale de Musique (1961-70) i gościnnie w Conservatoire National Supérieur (1970). Prowadził również seminaria kompozytorskie, m.in. w Royal College of Music w Londynie (1981), na uniwersytetach w Tokio, Kioto, Seulu (1982), w Konserwatorium w Genewie (1984), Peabody Institute w Baltimore (1986), Akademii im. Sibeliusa w Helsinkach (1987) i Julliard School of Music w Nowym Jorku (1987). Otrzymał Grand Prix National de la Musique (1967), Nagrodę im. Kusewickiego (1976, 1983), Nagrodę Krytyki Muzycznej (1986), Nagrodę im. Ravela (1987), Nagrodę Międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO (1987), japońską nagrodę Praemium Imperiale (1994).

Nazwiska Henri’ego Dutilleux i Witolda Lutosławskiego wielokrotnie pojawiały się obok siebie na kartach historii muzyki. W 1971 roku Henri Dutilleux zasiadał (razem m.in. z Olivierem Messiaenem) w Jury Nagrody im. Ravela, która przyznana została Witoldowi Lutosławskiemu za całokształt twórczości. Pod koniec lat 70. nazwiska obu kompozytorów – Dutilleux i Lutosławskiego – połączył Mścisław Rostropowicz, który jako dyrektor artystyczny Narodowej Orkiestry w Waszyngtonie wystosował do nich zamówienie na skomponowanie utworu dla swojego zespołu. W 1977 roku spotkali się przy okazji konkursu wiolonczelowego, organizowanego w ramach festiwalu w La Rochelle, jako członkowie jego jury (ich utwory znalazły się również w programie konkursu). Muzyce obu kompozytorów poświęcony został również festiwal w Aix-en-Provence w 1980 roku. Dziesięć lat później Dutilleux zasiadał także w jury Konkursu Kompozytorskiego im. Witolda Lutosławskiego. Był członkiem honorowym Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

Agata Zubel wygrała Trybunę Kompozytorów UNESCO

Agata ZubelKompozycjaAgaty Zubel Not I, reprezentująca Polskie Radio, otrzymała najwyższą notę podczas 60. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Pradze.

W tym roku przedstawiciele 30 radiofonii z całego świata zgłosili 51 utworów. Polskie Radio zaproponowało utwór Agaty Zubel Not I na sopran, zespół instrumentalny i elektronikę, który nie tylko znalazł się w prestiżowym gronie 10 dzieł rekomendowanych do emisji, lecz także uznany został za utwór spośród nich wyselekcjonowany.

Kompozycja Not I została napisana do dramatycznego monologu Samuela Becketta o tym samym tytule - potoku słów, strzępów historii życia opowiadanej przez starą kobietę. Porzucona przez oboje rodziców tuż po przedwczesnych narodzinach, żyła mechaniczną egzystencją - bez miłości, bólu, przyjemności. Niemowa od dzieciństwa, nagle, pod wpływem nieokreślonego traumatycznego zdarzenia wyrzuca z siebie całą swoją historię.

Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów pozostaje w zakresie muzyki współczesnej najważniejszym forum informacji i wymiany radiofonii publicznych całego świata. Organizowana jest od 1955 roku przez Międzynarodową Radę Muzyczną afiliowaną przy UNESCO. To przegląd najnowszej twórczości kompozytorskiej prezentowanej przez radiofonie publiczne na świecie. Co roku w wyniku głosowania wyróżnione zostają dwa utwory - poza główną, przyznawana jest także nagroda dla twórcy poniżej 30. roku życia. Wśród dotychczasowych laureatów Trybuny znaleźli się Luciano Berio, Henri Dutilleux, Benjamin Britten, Elliott Carter, Luigi Nono, Toru Takiemitsu, George Crumb, György Ligeti, Louis Andriessen, czy György Kurtág, a z kompozytorów polskich, m.in. Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Eugeniusz Knapik i wielu innych.