Polmic - FB
Filtr

Pierwszy koncert nowego Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej

Jacek KaspszykW niedzielę, 1 września 2013 roku maestroJacek Kaspszyk (na zdjęciu) obejmuje funkcję Dyrektora ArtystycznegoFilharmonii Narodowej.

Tego samego dnia o godz. 20:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej poprowadzi wykonanie RequiemGiuseppe Verdiegoz udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii. Koncert, w 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej, stanowi jednocześnie finał 9. festiwalu „Chopin i jego Europa".

W partiach solowych usłyszymy międzynarodową plejadę wybitnych śpiewaków, którzy współpracują z najlepszymi teatrami operowymi świata. Są nimi: Carmen Giannattasio (sopran), Mariana Pentcheva (mezzosopran), Gustavo Porta (tenor) i Rafał Siwek (bas).

Więcej informacji o koncercie - na stronie: www.filharmonia.pl

International Lutosławski Youth Orchestra - w Szczecinie

International Lutosławski Youth Orchestra International Lutosławski Youth Orchestra – międzynarodowe warsztaty orkiestrowe, organizowane przez szczecińskąFilharmonię, rozpoczną się w niedzielę, 1 września 2013 roku.

Projekt ukazuje rolę twórczości wybitnego polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego w szerszym kontekście społecznym i kulturowym. ILYO jest projektem dającym możliwość wspólnych działań młodzieży, uwzględniającym masterclasses, próby orkiestrowe, zajęcia relaksacyjne prowadzone techniką Aleksandra oraz wykonawstwo muzyki współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Witolda Lutosławskiego. Utworzona w ramach projektu orkiestra młodzieżowa pod okiem znanej dyrygentki Ewy Strusińskiej będzie uczestniczyła w szeregu warsztatów oraz wykładów z udziałem uznanych europejskich muzyków, wybitnych pedagogów oraz znawców polskiego kompozytora.

W poniedziałek, 2 września 2013 rokuo godzinie 19.00 w Filharmonii w Szczecinie wykład o twórczości i życiu Witolda Lutosławskiegowygłosi Krzysztof Meyer, jeden z najciekawszych polskich kompozytorów i znawców muzyki współczesnej. Kilka dni później, 5 wrześniao godzinie 12.00 na Placu Grunwaldzkim będzie można wziąć udział w muzycznej (inter)akcji edukacyjnej, ZNAJDŹ zagubioną nutkę i pomóż jej trafić na pięciolinię, STWÓRZ własny instrument, ODKRYJ radość wspólnego muzykowania, BAW SIĘ I ZAGRAJ na Jasnych Błoniach.

Koncert finałowy International Lutosławski Youth Orchestra (ILYO)odbędzie się w piątek, 6 września 2013 rokuo godz. 19.00 w szczecińskiej Filharmonii. Zespół zagra pod batutą Ewy Strusińskiej. Program koncertu młodzi muzycy przygotują pod okiem tutorów w trakcie projektu. Na repertuar składać się będą: Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, The Young Person's Guide to the Orchestra Benjamina Brittena (z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora) oraz prawykonanie kompozycji Lavoisier’s Mirrors (Lustra Lavoisiera) Chrisa Roe'a – gościa specjalnego koncertu, zdobywcy II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego. Na koncert wstęp wolny.

Projekt „International Lutosławski Youth Orchestra” dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Lutosławski 2013 - Promesa, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, popularyzującego twórczość Witolda Lutosławskiego, w setną rocznicę urodzin kompozytora.

Więcej informacji – na stronie: www.ilyo.filharmonia.szczecin.pl

Jubileusz 100 lat Profesora Jana Ekiera

Prof. Jan Ekier (2010) Profesor Jan Ekier skończy 29 sierpnia 2013 roku 100 lat.

Wybitny chopinolog, znakomity pianista, kompozytor i pedagog, juror Międzynarodowych Konkursów im. Fryderyka Chopina i (honorowy) przewodniczący wielu z nich, jest od 1959 roku redaktorem Naczelnym wielotomowego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina, wydawnictwa, które zrewolucjonizowało edytorstwo muzyczne w Polsce i jest dziś uznawane za dzieło pomnikowe. Za wybitne zasługi dla kultury polskiej został w 2010 roku odznaczony Orderem Orła Białego, a w roku 2013 otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych.

Z okazji urodzin prof. Ekiera w czwartek od godz. 14.00 do północy w Sali Koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się specjalny chopinowski maraton fortepianowy. Wystąpią m.in. Yuko Kawai, Marek Bracha, Paweł Wakarecy, Karolina Nadolska, Joanna Ławrynowicz, Aleksander Dębicz. Obok maratonu Muzeum Chopina przygotowało także specjalną wystawę Chopin bardzo bliski. 100 lat Profesora Jana Ekiera. Ekspozycja prócz faktów z życia Jubilata, prezentuje jego bardzo osobiste podejście do życia i twórczości Chopina, które było impulsem do stworzenia monumentalnej edycji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Projektantami wystawy jest studio Migliore + Servetto Architetti Associati, które w 2010 roku przygotowało ekspozycję stałą Muzeum. Wystawę oglądać można od 29 sierpnia 2013 roku do 5 stycznia 2014 rokuw godz. 11.00-20.00 w Sali Koncertowej Muzeum.

Wyjątkowy prezent urodzinowy dla prof. Ekiera przygotowały też wydawnictwa PWM i Fundacja Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. W dniu urodzin Profesora, 29 sierpnia 2013 rokuich nakładem ukaże się książka Jan Ekier autorstwa Anety Teichman. Publikacja ta jest pierwszą monografią poświęconą temu wybitnemu polskiemu artyście, omawiającą zarówno dzieje jego życia, jak też działalność pianistyczną, kompozytorską i pedagogiczną.

Koncerty na jubileusz prof. Jana Ekieraodbędą się również na początku października w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – uczelni, z którą Artysta związany był przez prawie całe życie. W czwartek, 3 październikao godz. 19.00 wystąpią znani pianiści Piotr Paleczny i Jan Krzysztof Broja - wychowankowie prof. Ekiera - oraz orkiestra Sinfonia Varsovia i Chór UMFC pod batutą Tomasza Bugaja. W programie znajdą się Kolorowe melodieJubilata oraz Uwertura do opery TankredG. Rossiniego, Koncert e-moll op. 11 Fryderyka Chopina i IV Symfonia Karola Szymanowskiego. Dwa dni później, 5 październikaodbędzie się koncert kameralny. W wykonaniu Kwartetu Wilanów usłyszymy Wariacje i podwójną fugę na kwartet smyczkowy autorstwa prof. Ekiera. Ponadto Bronisława Kawalla wykona Fugę chromatycznąJ. S. Bacha, Edward Wolanin i Tomasz Strahl zagrają Introdukcję i Poloneza C-dur op. 3 na wiolonczelę i fortepian F. Chopina, a Agnieszka Przemyk-Bryła, Tomasz Strahl i Konstanty Andrzej Kulka - Chopinowskie Trio g-moll op. 8.

Przyznano stypendium im. Witolda Lutosławskiego na 2013 rok

Marcin StańczykGabriela i Marcin Bogusławscy przyznali stypendium im. Witolda LutosławskiegoMarcinowi Stańczykowi. Decyzja została podjęta na podstawie opinii ZarząduTowarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

Marcin Stańczyk (na zdjęciu), kompozytor urodzony w 1977 roku w Łęczycy, ukończył prawo na Uniwersytecie Łódzkim, teorię muzyki oraz kompozycję w klasie Zygmunta Krauzego w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie obecnie pełni funkcję asystenta. Odbył też studia podyplomowe w zakresie kompozycji u Ivana Fedele w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie. W roku akademickim 2011/2012, korzystając ze wsparcia stypendium im. Witolda Lutosławskiego, uczestniczył w kursie technologii muzycznej i akustyki, prowadzonym w ośrodku badań nad dźwiękiem IRCAM. Przyznane w bieżącym roku stypendium posłuży wsparciu dalszych studiów kompozytora w paryskim IRCAM.

56. Warszawska Jesień 2013

Warszawska Jesień 2013 56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" odbędzie się w dniach 20-28 września 2013 roku, pod hasłem NOWE W KONTEKŚCIE.

Większość przedstawianych w tegorocznym programie utworów to dzieła stosunkowo nowe lub całkiem nowe, które na festiwalu będą miały swoje prawykonania. Te właśnie nowe i najnowsze kompozycje, koncerty z udziałem nowych technologii i nowoczesnej elektroniki, charakterystyczne dla nowej sztuki formuły (przestrzenność, multimedialność, instalacje), nowe ujęcia form tradycyjnych, nowatorskie techniki gry na instrumentach, wreszcie twórczość nowego pokolenia oraz nowe postacie (debiuty) – to wszystko wypełni festiwalowy program i tytułowe NOWE.

KONTEKSTEM dla NOWEGO będą wydarzenia, organizowane z okazji przypadających w tym roku jubileuszy: 100. urodzinWitolda Lutosławskiego oraz 80.Henryka Mikołaja Góreckiego iKrzysztofa Pendereckiego, stąd w programie festiwalu znajdą się trzy koncerty, z muzyką każdego z Jubilatów. Wyjątkowo zapowiada się niedzielny koncert (22 września) – „remake” wieczoru, który na „Warszawskiej Jesieni” odbył się przed 25 laty. Krystian Zimerman i Witold Lutosławski z orkiestrąFilharmonii Narodowej wykonali wówczas po raz pierwszy w Polsce Koncert fortepianowy. Krystian Zimerman wystąpi w tym roku ponownie, przedstawiając nowe odczytanie Koncertu. Tak jak przed ćwierćwieczem, w drugiej części zabrzmi III Symfonia. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Jacek Kaspszyk. We wtorek, 24 wrześniaw Filharmonii Narodowej zabrzmi Pasja wg Św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego– jedno z najwybitniejszych dzieł swego gatunku. Usłyszymy ją w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej oraz Warszawskiego Chóru Chłopięcego. Solistami będą Christiane Libor, Stephan Klemm, Jarosław Bręk i Daniel Olbrychski. Całość poprowadzi Antoni Wit. Dwa dni później, 26 wrześniawszystkie trzy Kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiegozagra Kwartet Śląski.

Leonard Bernstein Award for 2013 dla Jana Lisieckiego

jan LisieckiZnany kanadyjski pianista polskiego pochodzenia - Jan Lisiecki odebrał prestiżową Nagrodę Leonarda Bernsteina. Uroczystość wręczenia miała miejsce 16 sierpnia 2013 roku w Lubece (Niemcy) podczas koncertu w ramach „Schleswig-Holstein Musik Festival”.

Leonard Bernstein Award jest przyznawana młodym muzykom w uznaniu ich wybitnych osiągnięć na polu muzyki klasycznej. 18-letniego artystę doceniło międzynarodowe jury, którego członkami byli: Rolf Beck – dyrektor Festiwalu oraz dzieci Leonarda Bersteina - Jamie Bernstein Thomas i Alexander Bernstein. “”I think my father would have loved the way you interpret Mozart with such deep feeling” – powiedziała córka kompozytora podczas uroczystości wręczenia nagrody. Podczas festiwalu Lisiecki wykonał Koncert fortepianowy d-mollKV 466 Mozarta, a towarzyszyła mu Schleswig-Holstein Festival Orchestra pod dyrekcją Lawrence’a Fostera.

Pan Lutosławski

Pan LutosławskiTo multidyscyplinarny projekt muzyczny dla dzieci, łączący muzykę, elementy gry aktorskiej, choreografię i animację. Powstał dzięki współpracy Fundacji Zygmunta Noskowskiego orazTeatru Muzycznego w Łodzi w 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego kompozytora -Witolda Lutosławskiego.

Od września do listopada organizatorzy wydarzenia zapraszają dzieci z różnych miast Polski do wzięcia udziału w atrakcyjnym widowisku muzycznym przedstawiającym osobę Witolda Lutosławskiego jako wybitnego kompozytora, człowieka wszechstronnie wykształconego, wrażliwego i podkreślającego wielkie znaczenie sztuki w życiu społecznym.

Spektakl, do którego scenariusz napisała Bogumiła Dziel-Wawrowska, a muzykę Tomasz Opałka, przeplatają dwa odrębne wątki. Pierwszy to opowieść kompozytorao jego życiu i twórczości przedstawiona na tle wydarzeń historycznych. Drugi wątek stanowi słuchowiskoPolskiego Radia, zrealizowane wg baśni H. Ch. Andersena pt: Słowik, do którego muzykę skomponował Witold Lutosławski (nagranie z 1954 roku). Słuchowisko zostanie zilustrowane choreografią autorstwa Artura Żymełki. W bohaterów baśni wcielą się Tancerze Teatru Muzycznego w Łodzi, przebrani w piękne, chińskie kostiumy, zaprojektowane przez Iwonę Skibińską. Całość spektaklu zespoli rola Pana Lutosławskiego, który opowiada o swoim życiu i muzyce znajomej dziennikarce podczas jednej z prób w filharmonii i w znanej przedwojennej warszawskiej kawiarni „Aria”. Spektakl rozpoczną i zamkną fragmenty muzyczne dzieł symfonicznych Witolda Lutosławskiego odtwarzane techniką audio.

W trakcie przedstawienia zaprezentowane zostaną utwory kameralne Witolda Lutosławskiego, wykonane przez wybitnych młodych artystów (Anna Boczar – fortepian, Magdalena Bojanowicz – wiolonczela, Katarzyna Budnik-Gałązka – altówka, Bogumiła Dziel-Wawrowska – sopran, Emilia Klimczak – sopran, Bartłomiej Kominek – fortepian, Dominika Majerska – altówka, Barbara Malcolm – skrzypce, Katarzyna Piotrowska – skrzypce, Jakub Sztencel – klarnet, Anna Środecka – skrzypce, Kornel Wolak – klarnet, Janusz Wawrowski – skrzypce, Marcin Zdunik – wiolonczela). Nad spójną koncepcją całości czuwać będzie reżyser Artur Głogowski, a przygotowania do spektaklu odbędą się na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi.

Spektakle odbędą się:

  • 11 września 2013- w Konińskim Dom Kultury
  • 12 września 2013- w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
  • 16 września 2013- w Teatrze im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem
  • 6 i 7 listopada 2013- w Teatrze Muzycznym w Łodzi
  • 8 listopada 2013- w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie
  • 10 listopada 2013- w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Rezerwacji miejsc na spektakle w Gnieźnie i Koninie należy dokonywać pod numerem telefonu: 606 332 719 od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:00.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Pan Lutosławski

Pan LutosławskiTo multidyscyplinarny projekt muzyczny dla dzieci, łączący muzykę, elementy gry aktorskiej, choreografię i animację. Powstał dzięki współpracy Fundacji Zygmunta Noskowskiego orazTeatru Muzycznego w Łodzi w 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego kompozytora -Witolda Lutosławskiego.

Od września do listopada organizatorzy wydarzenia zapraszają dzieci z różnych miast Polski do wzięcia udziału w atrakcyjnym widowisku muzycznym przedstawiającym osobę Witolda Lutosławskiego jako wybitnego kompozytora, człowieka wszechstronnie wykształconego, wrażliwego i podkreślającego wielkie znaczenie sztuki w życiu społecznym.

Spektakl, do którego scenariusz napisała Bogumiła Dziel-Wawrowska, a muzykę Tomasz Opałka, przeplatają dwa odrębne wątki. Pierwszy to opowieść kompozytorao jego życiu i twórczości przedstawiona na tle wydarzeń historycznych. Drugi wątek stanowi słuchowiskoPolskiego Radia, zrealizowane wg baśni H. Ch. Andersena pt: Słowik, do którego muzykę skomponował Witold Lutosławski (nagranie z 1954 roku). Słuchowisko zostanie zilustrowane choreografią autorstwa Artura Żymełki. W bohaterów baśni wcielą się Tancerze Teatru Muzycznego w Łodzi, przebrani w piękne, chińskie kostiumy, zaprojektowane przez Iwonę Skibińską. Całość spektaklu zespoli rola Pana Lutosławskiego, który opowiada o swoim życiu i muzyce znajomej dziennikarce podczas jednej z prób w filharmonii i w znanej przedwojennej warszawskiej kawiarni „Aria”. Spektakl rozpoczną i zamkną fragmenty muzyczne dzieł symfonicznych Witolda Lutosławskiego odtwarzane techniką audio.

Opera Romana Statkowskiego na Festiwalu "Solidarity of Arts"

Maria - Roman StatkowskiWyjątkowy spektakl operowy MariaRomana Statkowskiego wystawiony zostanie w ramachFestiwalu "Solidarity of Arts" czterokrotnie – 25 (gdańska premiera), 27, 28 i 29 sierpnia 2013 roku o godz. 19.00 na scenieOpery Bałtyckiej w Gdańsku.

Inscenizacja przygotowana została w 2011 roku na jeden z najbardziej niezwykłych festiwali operowych świata, Wexford Festival Opera. Dzieło wyreżyserował Michael Gieleta, który przeniósł XVII-wieczne realia oryginału w polskie wczesne lata 1980-te, tworząc niepowtarzalny (w sensie formy i doskonałości wykonania) obraz czasów Solidarności.

MariaRomana Statkowskiego, mimo zwycięstwa w 1904 roku w konkursie na operę opartą na powieści poetyckiej Antoniego Malczewskiego, tylko sporadycznie (6 razy) wystawiana była w Polsce, a najnowsza inscenizacja pokazana w Wexford była jej zagraniczną premierą. Sukces zaskoczył i onieśmielił wszystkich: jeszcze w 2011 roku produkcja została nominowana do Nagrody Teatralnej największego irlandzkiego dziennika „The Irish Times” w kategorii „Najlepsza Opera”, a w najpoważniejszych irlandzkich tytułach i światowych serwisach branżowych po premierze na Wexford Festival Opera ukazały się jej entuzjastyczne recenzje.

Kierownictwo muzyczne nad gdańskimi spektaklami sprawuje Łukasz Borowicz, scenografię przygotował James Macnamara, kostiumy - Fabio Toblini, a choreografię - Emil Wesołowski. W tytułowej roli Marii wystąpi Izabela Matuła, jako Wacław - Paweł Skałuba, Miecznik - Leszek Skrla, Wojewoda - Krzysztof Szumański, Pacholę - Jakub Monowid, Zmora - Leszek Kruk, Rotmistrz - Jacek Batarowski, Adiutant - Krzysztof Brzozowski, w roli Kozaków - Krzysztof Rzeszutek i Rafał Sambor, jako Maska - Leszek Kruk, Szlachcic - Witalij Wydra. Chór i Orkiestrę Opery Bałtyckiej poprowadzi Łukasz Borowicz.

Więcej informacji – na stronie: www.solidarityofarts.pl

Nowy Program Ministra „Kolberg 2014 - Promesa”

Oskar KolbergMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło w dniu 20 sierpnia 2013 roku nowy Program Kolberg 2014 – Promesa. Operatorem programu jestInstytut Muzyki i Tańca. Termin składania wniosków mija 30 września 2013 roku. Budżet Programu wynosi 2 000 000 zł.

Program Kolberg 2014 – Promesa ma przygotować obchody 200. rocznicy urodzin Henryka Oskara Kolberga (1814-1890) - folklorysty i etnografa, muzyka i kompozytora, badacza i dokumentalisty, wnikliwego obserwatora życia codziennego oraz autora monumentalnego, ponad 30-tomowego dzieła zatytułowanego Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Ma na celu podkreślenie roli tradycji jako nieodzownego elementu współczesności. Ważne jest docenienie wysiłku badawczego i edytorskiego Oskara Kolberga, jaki włożył on zarówno w dokumentowanie, jak i upowszechnianie wyników swoich badań, a także w nawiązywanie kontaktów środowiskowych z innymi badaczami i współpracownikami. Program ma wesprzeć również te przedsięwzięcia, które w sposób jak najszerszy przyczynią się do upowszechniania dorobku badaczy i dokumentalistów, artystów i twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki, w sferze zainteresowań których były i są społeczności wiejskie i małomiasteczkowe, grupy regionalne i religijne, a także mniejszości etniczne i narodowe. Powinien też przyczynić się do upowszechnienia w społeczeństwie wiedzy o kulturze tradycyjnej oraz do tworzenia warunków i atmosfery sprzyjającej ożywianiu aktywności kulturalnej.

Regulamin Programu dostępny jest na stronie www.imit.org.pl w zakładce programy / programy ministra.

Miłość i Świat. Rozrywkowe oblicze Witolda Lutosławskiego - koncert

Miłość i Świat. Rozrywkowe oblicze Witolda Lutosławskiego - koncertW czerwcu nakłademPolskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazały się Piosenki taneczneWitolda Lutosławskiego, które napisał pod pseudonimem Derwid. W piątek, 30 sierpnia 2013 roku będzie okazja do posłuchania ich w wykonaniu Marty Saciuk i Przemysława Brannego z akompaniamentem fortepianowym Konrada Mastyły.

Koncert rozpocznie się o godz. 18:00 w Dworku Białoprądnickim w Krakowie (ul. Papiernicza 2). W programie znajdą się następujące utwory: Plamy na słońcu, Na co czekasz, I cóż to teraz będzie, Z lat dziecinnych, Miłość i świat, Nie oczekuję dziś nikogo, Serce na wietrze, Filipince nudno, Tylko to słowo, Warszawski dorożkarz, Cyrk jedzie, Zielony berecik, Milczące serce, Szczęśliwy traf. Wstęp wolny.

Koncert stanowi świetną okazję do zapoznania się ze znakomitym dorobkiem utworów rozrywkowych autorstwa Witolda Lutosławskiego, które w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia wykonywały gwiazdy estrady takie, jak: Violetta Villas, Rena Rolska, Ludmiła Jakubczak, Mieczysław Fogg czy Kalina Jędrusik. Utwory te to przeważnie foxtroty, tanga, slowfoksy i walczyki, napisane do wierszy autorstwa Jerzego Millera, Tadeusza Urgacza, Artura Międzyrzeckiego i innych poetów.

I Festiwal „Emanacje” - 80 wydarzeń na jubileusz 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego

Emanacje 2013 - 80 wydarzeń na jubileusz Krzysztofa PendereckiegoTarnów, Oświęcim, Olkusz, Kraków, Nowy Sącz i Lusławice – to muzyczna trasa, którą w weekend 23-25 sierpnia 2013 roku będą mogli się udać wszyscy melomani. W ramach pierwszej edycji Festiwalu „Emanacje” w Tarnowie, Oświęcimiu i Olkuszu wystąpi Chór Festiwalowy pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika - założyciela Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej, zdobywcy „Złotego mikrofonu” i nagrody im. Jerzego Kurczewskiego.

Kolejny festiwalowy weekend to także koncerty w wykonaniu doskonałych solistów. W Krakowie, Nowym Sączu i Lusławicach wystąpią Ewa Vesin (sopran)– odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a od 2013 roku solistka Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Stanisław Kufluk (baryton) – zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Wokalistów „Sztuka XXI Stulecia” w Lempaala w Finlandii. Solistom akompaniować będzie Magdalena Blum (fortepian).

I Festiwal „Emanacje” to 80 festiwalowych koncertów i spektakli operowych uświetniających jubileusz 80. urodzinKrzysztofa Pendereckiego – patronaEuropejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach i światowej sławy kompozytora związanego z Krakowem i Małopolską.
Kariera Mistrza rozpoczęła się m.in. od potrójnego zwycięstwa w II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w 1959 roku. Wśród trzech zwycięskich utworów znalazły się Emanacje- kompozycja na 2 orkiestry smyczkowe 25-letniego wówczas Krzysztofa Pendereckiego. Nazwa Festiwalu nawiązuje bezpośrednio do początków drogi twórczej Mistrza. Wykorzystuje również symbolikę promieniowania muzyką wykonywaną i współtworzoną w Lusławicach, umożliwiając obcowanie ze sztuką najwyższej jakości melomanom – mieszkańcom i gościom regionu – w najpiękniejszych zakątkach Małopolski. Wydarzenia kultywować będą to, co w duchu europejskiej tradycji najistotniejsze – spotkania z muzyką na linii połączeń: Artysta – Słuchacz, Mistrz – Uczeń, Doświadczenie – Młodość.
Festiwal „Emanacje” to zakrojone na szeroką skalę wydarzenie muzyczne, niezwykłe pod względem bogactwa oferty koncertowej, wyjątkowości wykonawców, a także zasięgu geograficznego. W ramach Festiwalu, w okresie od czerwca do listopada 2013 rokuodbędzie się 80 wydarzeń artystycznych na terenie całego województwa małopolskiego. Repertuar festiwalowych wydarzeń obejmuje zarówno recitale solowe, koncerty kameralne, prezentacje zespołowe, jak również muzykę symfoniczną i operową prezentowaną w Operze i Filharmonii Krakowskiej oraz sali koncertowej Centrum w Lusławicach. Przedsięwzięcie eksponuje twórczość kameralną, symfoniczną i operową Krzysztofa Pendereckiego, zarówno w kontekście klasycznych dzieł Jego wielkich poprzedników, jak też z udziałem następców Mistrza – kolejnej generacji młodych kompozytorów polskich i europejskich. Wykonawcami są znakomite zespoły orkiestrowe i chóralne, soliści i kameraliści oraz utalentowani i utytułowani artyści młodego pokolenia.

Koncerty odbędą się zarówno w salach znanych wszystkim melomanom, jak i miejscach zupełnie nowych na koncertowej mapie Małopolski. Każdy weekend miesięcy wakacyjnychbędzie okazją do uczestnictwa w prestiżowym wydarzeniu muzycznym, odkrywając jednocześnie najświetniejsze – często także mało znane – perły małopolskiej architektury oraz miejsca rzadziej uczęszczane, ukazujące jednak istotne oblicze małopolskiej tradycji i historii. Sercem Festiwalu „Emanacje” jest Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach – miejsce będące idealnym przykładem liczącego się historycznie ośrodka życia kulturalnego na obrzeżach regionu.

Program Festiwalu – na stronie: www.emanacje.pl

NAROLARTE im. Pana, Wójta i Plebana - z muzyką Witolda Lutosławskiego

NarolArte 2013Szósta edycja Festiwalu NAROLARTE im. Pana, Wójta i Plebana odbędzie się w Narolu, woj. Podkarpackie, w dniach 25-31 sierpnia 2013 roku.

Festiwal w tym roku to niewykłe zestawienia, przeciwieństwa i kontrasty układające się w barwną mozaikę. Czas na wyborną muzykę, radość i zadumę, naukę i zabawę, rozmowy i taniec.

Na program Festiwalu złoży się siedem muzyczych wieczorów - recitale wybitnych solistów i koncerty z udziałem gości zza granicy, którzy w tym roku zawitają wyjątkowo licznie. Wykonawcy przyjadą z USA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Czech, Słowacji i Węgier. Spotkamy dwa całkiem różne muzyczne światy z fortepianem w roli głównej - mistrzowskie recitale wspaniałych pianistów - Leszka Możdzerai Macieja Grzybowskiego. Na Festiwalu zabrzmią utwory polskich kompozytorów - zarówno z XX wieku - Witolda Lutosławskiego (w stulecie urodzin) oraz Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Szymańskiego, jak i mistrzów baroku - Adama Jarzębskiego i Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego. Wydarzeniem będzie występ młodego akordeonisty, który wygrywa wszystko (konkursy też) i wirtuozów arcytrudnego instrumentu, jakim jest kornet (staropolski "cynk") - członków zespołu Kornecistów i Puzonostów Jej Królewskiej Mości z Wielkiej Brytanii - gościnnie w składzie Zespołu Instumentów Dawnych NAROL BAROQUE. Przeboje Stingana nowo zinterpretuje młody zespół Julii Sawickiej, a Jacek Hałas z całą rodziną wystąpią w autorskim spektaklu teatralym o śmierci, miłości i wędrowaniu (Zegar Bije).

Festiwalowi NAROLARTE towarzyszy ć będzie Tabor Lirniczy, czyli zajęcia warsztatowemuzyki tradycyjnej Akademii Muzyków Wędrownych. To na jej zaproszenie przyjadą znów do Narola lirnicy - tym razem mistrzowie liry korbowej, reprezentujący tradycję zarówno krajów Europy Środkowej, jak i gość z hiszpańskiej Galicji. Podczas warsztatów rozbrzmiewać będą liry, skrzypce, bandury, tradycyjny śpiew i brzęczące drumle. Odbywać się będą wykłady, spotkania i happeningi, spontaniczne koncerty na ulicach, powstanie też drugi już w Narolu mural. A codziennie po koncercie organizatorzy zapraszają do Klubu Festiwalowego.

Program Festiwalu – na stronie: www.narolarte.pl

Festiwal Moniuszkowski

51. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju 51.Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju odbędzie się w dniach 21-24 sierpnia 2013 roku.

Tegoroczna edycja w sposób szczególny poświecona będzie pamięci zmarłej jesienią 2012 rokuMarii Fołtyn - śpiewaczki, wielkiej propagatorki dzieła Stanisława Moniuszki, najwybitniejszej dyrektor Festiwalu Moniuszkowskiego, którą to funkcję piastowała dwadzieścia lat. Tablica Jej poświęcona zostanie wmurowana w ścianę Teatru Zdrojowego, a podczas Koncertu Inauguracyjnego dwie znakomite sopranistki – Stefania Spaggiari i Ewa Vesin – wykonają arie operowe z repertuaru Artystki. Wspominać Ją będą także podczas specjalnego wieczoru Wanda Ziembicka i Piotr Nędzyński, zostanie również odprawiona Msza św. w Jej intencji.

- 51. Festiwal poprzez pamięć o swojej wieloletniej dyrektorce, wpisze ją w nowe pięćdziesięciolecie. – podkreśla Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu. - Trudno albowiem wyobrazić sobie Festiwal bez awangardowych inspiracji twórczością Moniuszki, czy też wykonań jego arii i pieśni przez śpiewaków z całego świata, śpiewających je czy to w trudnym języku polskim czy to w tłumaczeniu na języki wykonawców. Te tradycje zapoczątkowała niewątpliwie Maria Fołtyn.

W tym roku usłyszymy wielkie gwiazdyw repertuarze Moniuszkowskim, ale nie tylko. Wystąpią m.in. Mari Kobayashi, Stefania Spaggiari, Ewa Vesin, Adam Zdunikowski, Artur Ruciński. Usłyszymy także laureatów II Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie. Wykonana zostanie opera Sprzedana narzeczona współczesnego Moniuszce Bedricha Smetany, w interpretacji artystów Opery z Ołomuńca. Kontynuacją inspiracji moniuszkowskich będzie koncert znakomitego Piotr Baron Quintet zatytułowany Moniuszko Jazz. Obrazu Festiwalu dopełnią występy wspaniałego Zespołu Wokalnego „Affabre Concinui”, Orkiestr Symfonicznych Filharmonii w Hradec Kralove i Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, koncert kudowskiego Chóru „Sta Allegro” oraz koncerty niezwykłej Orkiestry Straży Granicznej „Podhalańczycy”. Nie zabraknie także corocznego, sławnego już Korowodu Moniuszkowskiego.

Festiwalowi towarzyszy sesja muzykologiczna(22-23 sierpnia 2013).

ZOBACZ: program Festiwalu

Agata Zubel & Cezary Duchnowski - Synthetis 2013

Synthetis - Radziejowice 2013W środę, 21 sierpnia 2013 rokuo godz. 20.30 w Pałacu w Radziejowicach odbędzie się koncert w ramach Międzynarodowych Warsztatów Kompozytorskich SYNTHETISw wykonaniu Agaty Zubel i Cezarego Duchnowskiego. W programie: Dzisiejsze improwizacjeautorstwa duetu ElettroVoce, Chant d'Ailleursna głos i elektronikę Alejandro Viñao, Anafora VIIna głos, fortepian i elektronikę Sławomira Kupczaka, Parlandona głos i komputer Agaty Zubel oraz Monada 3 na głos, fortepian i komputer Cezarego Duchnowskiego. Wstęp wolny.

Koncertowi towarzyszy otwarcie wystawy poplenerowej Międzynarodowego Pleneru Artystów Posługujących się Językiem Geometrii ze zbiorów Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

W Międzynarodowych Kursach Kompozytorskich SYNTHETIS, które rozpoczęły się w Pałacu w Radziejowicach 13 sierpnia 2013 roku, bierze udział dziesięciu młodych twórców. Podczas 2-tygodniowych warsztatów mają okazję wysłuchać wykładów oraz pracować pod kierunkiem tak znanych artysów, jak Miguel Azguime, Cezary Duchnowski, Zygmunt Krauze, Mauro Lanza, Mauricio Sotelo, Frances-Marie Uitti, Chen Yi i Agata Zubel. Celem SYNTHETIS 2013 jest stworzenie warunków umożliwiających integrację i wymianę doświadczeń wśród młodych kompozytorów, a także rozwój ich umiejętności, poszerzanie wiedzy oraz podnoszenie kwalifikacji. Motywem przewodnim tegorocznych kursów jest wykorzystanie technologii komputerowej w muzyce.

Patronat medialny nad Kursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji - na stronie: www.synthetis.pl

Festiwale chórów i orkiestr w Polsce i na świecie w sezonie 2013/2014

30.11. - 22.12.2013: Niemcy
3. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Badenii

www.mrf-musicfestivals.com/miedzynarodowy-festiwal-chorow-i-orkiestr-w-badenii-niemcy.phtml

06.03. - 10.03.2014: Włochy
3. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Rzymie
www.mrf-musicfestivals.com/midzynarodowy-festiwal-chorow-i-orkiestr-w-rzymie-wlochy.phtml

10.04. - 14.04.2014: Chorwacja
4. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Porec (Istria)
www.mrf-musicfestivals.com/miedzynarodowy-festiwal-chorow-i-orkiestr-w-istrii-chorwacja.phtml

01.05. - 05.05.2014: Hiszpania
3. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Calelli na Costa Barcelonie
www.mrf-musicfestivals.com/miedzynarodowy-festiwal-chorow-i-orkiestr-na-costa-barcelonie-hiszpania.phtml

29.05. - 02.06.2014: Włochy
5. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Wenecji i Jesolo
www.mrf-musicfestivals.com/miedzynarodowy-festiwal-chorow-i-orkiestr-w-wenecji-i-jesolo-wlochy.phtml

12.06. - 16.06.2014: Polska
Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Sopocie
www.mrf-musicfestivals.com/miedzynarodowy-festiwal-chorow-i-orkiestr-w-sopocie-polska.phtml

24.07. - 28.07.2014: Włochy
6. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Toskanii
www.mrf-musicfestivals.com/miedzynarodowy-festiwal-chorow-i-orkiestr-w-toskanii-wlochy.phtml

20.08. - 24.08.2014: Francja
4. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Paryżu
www.mrf-musicfestivals.com/miedzynarodowy-festiwal-chorow-i-orkiestr-w-paryzu-francja.phtml

02.10. - 06.10.2014: Polska
6. Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Krakowie
www.mrf-musicfestivals.com/miedzynarodowy-festiwal-chorow-i-orkiestr-w-krakowie-polska.phtml

I, CULTURE Orchestra i Truls Mork w Koncercie wiolonczelowym

I, CULTURE Orchestra - koncert w Gdańsku

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na koncert I, CULTURE Orchestra. Zespół młodych talentów z krajów Partnerstwa Wschodniego i Polski wystąpi 26 sierpnia 2013 rokuo godz. 19:00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku pod batutą maestro Kirilla Karabitsa, z udziałem światowej sławy wiolonczelisty Trulsa Morka.

Koncert realizowany jest w ramach europejskiego tournée, podczas którego I, CULTURE Orchestra pod batutą Kirilla Karabitsa wystąpi w najważniejszych salach koncertowych Reykjaviku, Goteborga, Kopenhagi i Tallina. ICO rozpocznie trasę koncertem 26 sierpnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku, a zakończy 4 września w Kijowie.

I, CULTURE Orchestra została powołana w 2011 roku przez Instytut Adama Mickiewicza jako jeden z filarów programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Działania Orkiestry stanowią impuls dla pozytywnych zmian w rozwoju kulturalnym i społecznym, stwarzając młodym muzykom z krajów Partnerstwa Wschodniego okazję do spotkania, wzajemnego poznania i zrozumienia kultur.

Orkiestrę poprowadzi ukraiński dyrygent Kirill Karabits, Pierwszy Dyrygent Bournemouth Symphony Orchestra, wyróżniony w tym roku niezwykle prestiżową nagrodą The Royal Philharmonic Society. W roli solisty podczas gdańskiego koncertu wystąpi norweski wiolonczelista Truls Mork, którego międzynarodową pozycję ugruntowały występy z najbardziej znanymi orkiestrami świata m.in. Philharmonia Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Orkiestrą Tonhalle z Zurychu, Królewską Orkiestrą Concertgebouw, New York Philharmonic czy Cleveland Orchestra. W programie znajdzie się Koncert na orkiestręBeli Bartóka, Ballada symfoniczna „Grażyna” Borysa Latoszyńskiego, a także Koncert na wiolonczelę i orkiestręWitolda Lutosławskiego w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin kompozytora.

Tournée odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

ZOBACZ: program tournée

Konkurs kompozytorski z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski

Opus 966Opus 966 to ogólnopolski konkurs dla młodych kompozytorów, organizowany w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Przedmiotem konkursu jest utwór sakralny na chór mieszany a cappella do tekstu w języku łacińskim lub polskim. Przed uczestnikami konkursu stanie niecodzienne zadanie - skomponowania utworu nawiązującego do Chrztu Polski i tradycji muzyki chrześcijańskiej, składającego się z... 966 znaków muzycznych. Ich prace będzie oceniać jury, złożone ze znakomitych polskich kompozytorów - przewodniczącym jury został Paweł Łukaszewski, zaproszenie do współpracy przyjął również Mikołaj Górecki.

Ogłoszenie laureatów pierwszej edycji konkursu, wręczenie nagród i koncert prawykonań nagrodzonych kompozycji odbędzie się 24 listopada 2013 rokuw Poznaniu. Nagrodzone utwory zostaną wykonane przez Poznański Chór Kameralny.
Kolejne edycje konkursu zaplanowano na lata 2014 i 2015, zaś w roku jubileuszu (2016), podczas uroczystych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, odbędzie się finał z przyznaniem Grand Prix wszystkich edycji.

Termin zgłoszenia: 28 sierpnia 2013

ZOBACZ: Regulamin Konkursu

Szczegółowe informacje – na stronie: www.opus966.pl
Wkrótce pojawi się na niej również kompendium wiedzy o Chrzcie Polski i obchodach jubileuszu.

Alicja w Krainie Czarów z londyńskiej Opery Królewskiej w sierpniu w Multikinie

Alicja w Krainie Czarów w sierpniu w MultikinieMultikino zaprasza na wyjątkowy pokaz baletu Alicja w Krainie Czarów.Nagranie zrealizowano w marcu ubiegłego roku w słynnej Operze Królewskiej w Londynie (Royal Opera House). W czwartek, 22 sierpnia 2013 roku w wybranych kinach sieci Multikino przeżyjemy niesamowitą przygodę przenosząc się z postaciami, które znamy i kochamy do Krainy Czarów.

Retransmisja Alicji w Krainie Czarów z Opery Królewskiej w Londynie odbędzie się 22 sierpnia o 18:00 w następujących kinach sieci Multikino: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź (Silver Screen), Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów i Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki oraz Zabrze.

Alicja w Krainie Czarów to barwna historia o malej dziewczynce, która we śnie zbłądziła w krainie, w której wszystko jest możliwe. Gąsienica z anielskim spokojem pali fajkę wodną, Szyderczy Kot wykrzywia się do wszystkich w złośliwym uśmiechu. Można tam coś zjeść i nagle zmienić się w olbrzyma, coś wypić i stać się liliputem. Cóż to za miejsce?! Cóż za historia?! Tutaj nic nie jest logiczne i do wyjaśnienia, a słowa absurdalne, niesłychane, zaskakujące, niemożliwe najlepiej oddają atmosferę tej krainy.

Alicja w Krainie Czarów w choreografii Christophera Wheeldona miała swoją premierę w 2011 roku. Pełna koloru, teatralnej magii i niespotykanej choreografii. Jest to pierwsza od 1995 pełnowymiarowa produkcja Baletu Królewskiego, która od razu została uznana klasykiem. Wspaniała muzyka Joby’ego Talbota, wystrzałowe kostiumy i maski przywracają do życia Krainę Czarów stworzoną w XIX wieku.

Solidarity of Arts - po raz piąty

Solidarity of Arts 2013Już po raz piąty Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Europejskie Centrum Solidarności, Polska Filharmonia Bałtycka oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają na wielkie święto kultury wysokiej na Pomorzu czyli festiwal „Solidarity of Arts”. Najwybitniejsi polscy i zagraniczni twórcy przybędą do wyjątkowego dla Europy miasta, by wspólnie realizować oryginalne projekty najwyższej artystycznej próby.

Festiwal zainauguruje 17 sierpnia 2013 rokuczwarte widowisko z serii “+”, którego gospodarzem będzie wybitny amerykański dyrygent i wokalista Bobby McFerrin. Artysta zaprezentuje materiał ze swoich dwóch wielkich projektów/albumów: VOCAbuLarieS z 2010 roku oraz SpiritYouAll, którego premiera miała miejsce 14 maja 2013 roku. Projekt/płyta ta jest hołdem dla Roberta McFerrina Seniora, ojca artysty, wybitnego śpiewaka operowego, pierwszego czarnoskórego mężczyzny w historii, który wystąpił w Metropolitan Opera. SpiritYouAllto muzyka z pogranicza gospel i soul: przejmująco piękna, o której McFerrin mówi, że jest „podróżą w głąb mojej duszy”. W projekcie SpiritYouAll na "Solidarity of Arts" uczestniczyć będzie oprócz Bobby'iego 6 muzyków, między innymi znani z minionych edycji festiwalu Gil Goldstein i perkusista Louis Cato. Ponadto na trzech scenach wystąpią (sami oraz wspólnie z McFerrinem) zdobywcy tegorocznych Fryderyków za najlepszy jazzowy album roku Atom String Quartet, Urszula Dudziak i Laboratorium, a także jeden z najlepszych chórów żeńskich świata The Bulgarian Voices – Angelite. Koncert na żywo transmitować będą TVP Kultura i Canal+.

W ramach tegorocznej edycji „Solidarity of Arts” Opera Bałtycka pokaże polską premierę solidarnościowej adaptacji wspaniałego dzieła Romana Statkowskiego z 1903 roku pt. Maria, a Polska Filharmonia Bałtycka gościć będzie wielkiego Maxima Vengerovaz najwybitniejszymi uczniami legendarnej International Menuhin Music Academy. Festiwal zakończy 20 września 2013 roku zorganizowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Andrzeja Wajdy pt.Wałęsa. Człowiek z nadziei.

Więcej informacji – na stronie: www.solidarityofarts.pl

PER MUSICAM AD ASTRA - Toruń 2013

„PER MUSICAM AD ASTRA” - Toruń 2013W dniach 11-15 września 2013 roku w Toruniu będzie można usłyszeć kilkuset śpiewaków z całego świata podczas pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika „PER MUSICAM AD ASTRA”.

„PER MUSICAM AD ASTRA” to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium i niemieckiej Fundacji Interkultur. Wydarzenie stanowi część ogólnoświatowej, dwudziestopięcioletniej działalności Fundacji Interkultur i posiada znak Musica Mundi. Nazwa przedsięwzięcia (PER MUSICAM AD ASTRA – Przez Muzykę Do Gwiazd) nawiązuje do osoby i dzieła Mikołaja Kopernika, zaś termin wpisuje się w przypadającą w 2013 roku 540. rocznicę urodzin patrona Konkursu i Festiwalu, ustanowioną przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego Rokiem M. Kopernika.

W pierwszej edycji Konkursu i Festiwalu wezmą udział chóry i zespoły amatorskie z Meksyku, Korei Południowej, Danii, Rosji, Łotwy, Czech , Niemiec i Polski. Formuła PER MUSICAM AD ASTRA przewiduje część konkursową i część festiwalową. W części konkursowejprzesłuchania w sześciu kategoriach o różnych poziomach trudności odbywać się będą w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa w dniach 12-14 września. Klasyfikacja konkursowa chórów przewiduje złote, srebrne i brązowe dyplomy w poszczególnych kategoriach oraz nagrodę główną Grand Prix. Ponadto wyłonieni zostaną laureaci nagród specjalnych: dla najlepszego dyrygenta festiwalu, za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego oraz nagroda publiczności. Występy konkursowe oceniane będą przez międzynarodowe juryzłożone z uznanych ekspertów chóralistyki w składzie: Jan Łukaszewski (Polska), Kim Mann(USA), Battista Pradal(Włochy), Robert Sund(Szwecja), Krzysztof Szydzisz(Polska).

W części festiwalowejzaprezentują się wszystkie uczestniczące zespoły w imprezie podczas koncertów gościnnych. Koncerty te skierowane są do szerokiej publiczności i odbywać się będą w Toruniu oraz wybranych miejscowościach regionu kujawsko-pomorskiego: Lubiczu, Chełmży i Chełmnie. Występy odbywać się będą zarówno w kościołach i salach koncertowych, jak i w przestrzeni otwartej.

Wydarzeniem artystycznym części festiwalowej będą dwa koncerty poświęcone w całości muzyce polskiej. Podczas koncertu inauguracyjnego, 11 września 2013 rokuw Kościele Akademickim pw. św. Ducha wykonana zostanie wersja koncertowa baletu Harnasie Karola Szymanowskiego. Wykonawcami będą: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór „Astrolabium” przy Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej, Kapela Sebastiana Karpiela Bułecki – lidera zespołu Zakopower. Całość poprowadzi Tomasz Tokarczyk, kierownik muzyczny Opery Krakowskiej. W ramach wieczornych koncertów festiwalowych 12 września również w Kościele Akademickim wysłuchać będzie można recitalu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Zespół zaprezentuje się w repertuarze a cappella złożonym w całości z utworów kompozytorów polskich. Przed recitalem gościa specjalnego wystąpi Chór Dziewczęcy Cantabile z Olsztyna pod dyrekcją Agaty Wilińskiej, laureat tegorocznegoOgólnopolskiego Turnieju "Legnica Cantat".

Ważnym punktem imprezy wynikającym z formuły Musica Mundi jest fakultatywna oferta edukacyjna. Zespoły uczestniczące w Konkursie i Festiwalu będą miały okazję poddać się ocenie międzynarodowemu zespołowi jurorów, którzy udzielą artystycznej i metodycznej porady. Odbędą się warsztaty z emisji głosuWolność głosu, wolność ciała,prowadzone przez prof. Krzysztofa Szydzisza, polskiego dyrygenta i eksperta w dziedzinie technik doskonalenia śpiewu.

PER MUSICAM AD ASTRA - I Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika będzie pierwszym tak dużym wydarzeniem kulturalnym w Toruniu i regionie o zasięgu międzynarodowym, które zaktywizuje środowisko chóralne i promować będzie niezwykłe bogactwo polskiej muzyki chóralnej. Celem przedsięwzięcia jest również promocja bogatej oferty turystycznej i kulturalnej miasta Torunia i regionu Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Prezydenta Miasta Torunia.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji - na stronie: www.pmaa.pl

ZOBACZ: program Festiwalu

Od Chopina do Lutosławskiego czyli festiwal "Chopin i jego Europa"

Chopin i jego Europa IX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" zatytułowany Od Chopina do Lutosławskiegoodbędzie się w Warszawie w dniach od 15 sierpnia do 1 września 2013 roku.

Festiwalowe koncerty wypełnią jak co roku arcydzieła muzyki epoki romantyzmu w oryginalnym brzmieniu, legendarne interpretacje i ciekawe debiuty. Muzyka XIX wieku skonfrontowana zostanie z współczesnością, a wśród polskich kompozycji znajdą się dzieła twórców od Fryderyka Chopina, poprzez Józefa Nowakowskiego, Feliksa Janiewicza, Stanisława Moniuszkę, Karola Szymanowskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego po Witolda Lutosławskiego, którego 100. rocznica urodzinobchodzona jest w 2013 roku.

Organizatorem Festiwalu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Miasto Stołeczne Warszawa i Polskie Radio Program 2. Dyrektor artystyczny - Stanisław Leszczyński.

ZOBACZ: program Festiwalu

Polska Akademia Gitary 2013

Polska Akademia Gitary 2013Od klasyki, po flamenco i muzykę alternatywną – VI Festiwal Polska Akademia Gitary to trzy niezwykle ciekawe i odmienne weekendy między 15 sierpnia a 1 września 2013 roku, których wspólnym mianownikiem jest gitarowe brzmienie. Na program tegorocznej edycji złoży się 50 wydarzeń organizowanych w 40 miejscach Wielkopolski.

Ten muzyczny maraton rozpoczną dwie Inauguracje zatytułowane „Argentyńska noc”. Łukasz Kuropaczewski (gitara) i Marcin Wyrostek (akordeon) zaprezentują się w repertuarze mistrza tanga, Astora Piazzolli, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu pod batutą Bohdana Jarmołowicza. Gwiazdą Festiwalu będzie Manuel Barrueco (Kuba/USA), jeden z najbardziej rozpoznawalnych gitarzystów klasycznych na świecie, który po wielu latach znów powróci do Polski. Ponadto wśród zaproszonych artystów znaleźli się Petrit Ceku(Chorwacja), Aynur Begutov(Rosja), Carlos Piñana(Hiszpania), Giuseppe Feola(Włochy), Jan Depreter(Belgia), czy Carles Pons(Hiszpania).

Festiwal Polska Akademia Gitary to więcej niż oferta artystyczna. To także idea popularyzacji gitary wśród różnych grup odbiorców. Istotną częścią Festiwalu są warsztatydla młodych adeptów gitary klasycznej, którzy swoje umiejętności szkolić będą pod okiem międzynarodowej kadry dydaktycznej. Mistrzowskie kursy odbędą się w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego, w której wystąpią również laureaci pierwszego Konkursu o Złotą Gitarę.

Ostatnie dni zgłoszeń do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2013

Koryfeusz 2013Jeszcze tylko do wtorku można zgłaszać kandydatów do trzeciej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. To wyróżnienie dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze polskiej muzyki – różnorodnej gatunkowo i chronologicznie. Ogłoszenie laureatów nastąpi 1 października.

Koryfeusz Muzyki Polskiej jest przyznawany twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym. Laureaci nagradzani są w trzech kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Rokuoraz Nagroda Honorowa. Zgłoszenia kandydatur do nagrody mogą dokonywać osoby związane z polskim życiem muzycznym poprzez stronę internetową www.koryfeusz.org.pl  – do 10 września 2013 roku. Koryfeusza Muzyki Polskiej przyznaje Kolegium Elektorów, w skład którego wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także wszyscy laureaci poprzednich edycji.

W ubiegłym roku zgłoszono łącznie prawie 300 kandydatur. Laureatem w kategorii Osobowość Roku został Zygmunt Krauze. Nagrodę za muzyczne Wydarzenie Roku przyznano projektom Narodowego Instytutu Audiowizualnego zrealizowanym w ramach Europejskiego Kongresu Kultury: Krzysztof Penderecki / Jonny Greenwood / Aphex Twin / Marek Moś / Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO. Nagrodę Honorową za całokształt twórczości otrzymał Wojciech Kilar. Laureatom wręczono statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

Nagroda zostanie tradycyjnie wręczona w Międzynarodowym Dniu Muzyki – 1 październikapodczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Program gali, zatytułowanej Szymanowski, Lutosławski, Górecki, Penderecki. Mistrz i uczeń, poświęcony zostanie w całości muzyce polskiej. Wystąpią m.in. Agata Zubel, Cezary Duchnowski i Andrzej Bauer, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Chór Polskiego Radia, a także nominowani w poprzedniej edycji nagrody: projekt „Etnofonie Kurpiowskie” pod kierownictwem Weroniki Grozdew-Kołacińskiej, Adam Strug i Piotr Orzechowski „Pianohooligan”. Gala transmitowana będzie w Programie Drugim Polskiego Radia oraz w Internecie.

Operatorem nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej jest Instytut Muzyki i Tańca.

Regulamin oraz szczegóły dotyczące nagrody dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl

Patroni medialni: Program 2 Polskiego Radia, Rzeczpospolita, Forbes, Jazz Forum, Polmic.pl, Culture.pl, Jazzarium.pl

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2013 – zgłoś kandydata do trzeciej edycji nagrody

Koryfeusz 2013Rozpoczyna się trzecia edycja nagrody polskiego środowiska muzycznego – Koryfeusz Muzyki Polskiej. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej – gatunkowo i chronologicznie – muzyki polskiej. Od 9 sierpnia 2013 roku można zgłaszać kandydatury do nagrody, a ogłoszenie laureatów nastąpi 1 października 2013 roku.

Koryfeusz Muzyki Polskiej jest przyznawany twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym. Laureaci nagradzani są w trzech kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Rokuoraz Nagroda Honorowa. Zgłoszenia kandydatur do nagrody mogą dokonywać osoby związane z polskim życiem muzycznym poprzez stronę internetową www.koryfeusz.org.pl  – do 10 września. Koryfeusza Muzyki Polskiej przyznaje Kolegium Elektorów, w skład którego wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także wszyscy laureaci poprzednich edycji.

W ubiegłym roku zgłoszono łącznie prawie 300 kandydatur. Laureatem w kategorii Osobowość Roku został Zygmunt Krauze. Nagrodę za muzyczne Wydarzenie Roku przyznano projektom Narodowego Instytutu Audiowizualnego zrealizowanym w ramach Europejskiego Kongresu Kultury: Krzysztof Penderecki / Jonny Greenwood / Aphex Twin / Marek Moś / Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO. Nagrodę Honorową za całokształt twórczości otrzymał Wojciech Kilar. Laureatom wręczono statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

Nagroda zostanie tradycyjnie wręczona w Międzynarodowym Dniu Muzyki – 1 październikapodczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Program gali, zatytułowanej Szymanowski, Lutosławski, Górecki, Penderecki. Mistrz i uczeń, poświęcony zostanie w całości muzyce polskiej. Wystąpią m.in. Agata Zubel, Cezary Duchnowski i Andrzej Bauer, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Chór Polskiego Radia, a także nominowani w poprzedniej edycji nagrody: projekt „Etnofonie Kurpiowskie” pod kierownictwem Weroniki Grozdew-Kołacińskiej, Adam Strug i Piotr Orzechowski „Pianohooligan”. Gala transmitowana będzie w Programie Drugim Polskiego Radia oraz w Internecie.

Operatorem nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej jest Instytut Muzyki i Tańca.

Regulamin oraz szczegóły dotyczące nagrody dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl

Patroni medialni: Program 2 Polskiego Radia, Rzeczpospolita, Forbes, Jazz Forum, Polmic.pl, Culture.pl, Jazzarium.pl

Sinfonia Varsovia we Francji

Sinfonia Varsovia Sinfonia Varsovia wystąpi we Francji - w dniach 5-16 sierpnia 2013 roku w ramach słynnych festiwali z długoletnią tradycją: 33. Festival International de Piano w La Roque d'Anthéron oraz 64. Festival de Musique w Menton.

Spektakularne scenerie koncertów charakteryzują jeden z największych festiwali pianistycznych na świecie - La Roque d’Anthéron International Piano Festival, z którym Sinfonia Varsovia związana jest od jego pierwszej edycji zorganizowanej w 1981 roku. W sierpniu orkiestra wystąpi pod batutą dyrygentów: Jacques Chalmeau, Jean-Jacques Kantorow, Fayçal Karoui, Jacek Kaspszyk oraz Michel Corboz. Solistami, którym będzie towarzyszyć Sinfonia Varsovia, będą znakomici pianiści: Stephen Hough, Daniil Trifonov, Etsuko Hirose, Philippe Giusiano, Lidija i Sanja Bizjak, Pierre-Alain Volondat, Jean-Claude Pennetier, Hannes Minnaar, Joseph Moog, a także wiolonczelista Henri Demarquette, flecistka Juliette Hure oraz wokaliści - Sylvie Wermeille, Fabrice Hayoz oraz Ensemble Vocal Lausanne. W repertuarze dziesięciu koncertów Sinfonii Varsovii znajdą się m.in. utwory Mozarta, Beethovena, Chopina, Mendelssohna- Bartholdy’ego, Schumanna, Bizeta, Saint-Saëns’a, Liszta, Fauré, Poulenca, Ravela i Prokofiewa. Dyrektorem artystycznym La Roque d’Anthéron International Piano Festival jest René Martin, pomysłodawca i założyciel międzynarodowego festiwalu La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki, organizowanego we Francji, Hiszpanii, Brazylii, Japonii i od kilku lat w Polsce.

14 sierpnia Sinfonia Varsovia wystąpi także na koncercie w ramach organizowanego od 1950 roku Festival de Musique w Menton. Orkiestra zagra ze skrzypkiem Sergejem Khachatryanem pod batutą Fayçal Karoui. W programie koncertu - dzieła Ludwiga van Beethovena. Koncert odbędzie się na dziedzińcu Bazyliki św. Michała Archanioła w Menton.

Od Krzysztofa Pendereckiego do Muzyki Jasnogórskiej czyli finał VI Letniego Festiwalu Nowego Miasta

VI LETNI FESTIWAL NOWEGO MIASTA 2013Finałowy weekendVI Letniego Festiwalu Nowego Miasta 2013 rozpocznie zdobywca „Paszportu Polityki” – zespół TWOgether Duo –Magdalena Bojanowicz (wiolonczela) iMaciej Frąckiewicz (akordeon).

W piątek, 9 sierpnia 2013 rokuo godz. 19:00 w Sali Prowincjalskiej przy kościele pw. św. Jacka (ul. Freta 10) w Warszawie zespół wykona utwory: Krzysztofa Pendereckiego, Bartosza Kowalskiego, Aleksandra Nowaka i najmłodszego w tym gronie – Mikołaja Majkusiaka.

W sobotę, 10 sierpnia 2013 rokutradycyjnie już o godz. 11:00 w Ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24 a) najmłodsi słuchacze spotkają się z Filharmonią Przedszkolaka. Natomiast o godzinie 13:00 na Scenie Letniej na Rynku Nowego Miasta wystąpi kwartet Merlo, a miłośnicy historii i ciekawi Nowego Miasta wyruszą z przewodniczką Karoliną Paczyńską w trzeci festiwalowy spacer pt. Między Świętojerską, a Franciszkańską.

Ostatni koncert tegorocznego festiwalu pt. Musica Claromontanabędzie należał do muzyki polskiej ze zbiorów klasztoru oo. paulinów na Jasnej Górze, które były kompletowane przez 300 lat i obejmują ponad 2,5 tys. utworów 120 twórców. Archiwum to obecnie jest najliczniejszym w Polsce i jednym z najliczniejszych w Europie zbiorów muzykaliów kościelnych i zawiera utwory kompozytorów jasnogórskich, innych kompozytorów polskich oraz kompozytorów pochodzących z innych krajów. Ich dzieła (w formie rękopisów i druków) pochodzą z repertuaru kapeli jasnogórskiej, z okresu od poł. XVII w. do początków XX w. Ten wyjątkowy koncert zamykający VI Letni Festiwal Nowego Miasta odbędzie się w niedzielę, 11 sierpnia 2013 roku o godz. 13:00 w kościele pw. św. Jacka (ul. Freta 10). Muzyka Mateusza Kuciego, Michała Orłowskiego, Jakuba Gołąbka i Jana Engela zabrzmi w wykonaniu gospodarza festiwalu - orkiestry Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego.

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju w 100. rocznicę urodzin prof. Jana Ekiera

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju - najstarszy na świecie festiwal pianistyczny – odbędzie się po raz 68. w dniach 2-10 sierpnia 2013 roku.

Tegoroczna edycja zbiega się z niezwykłym i wyjątkowym wydarzeniem, jakim jest 100. rocznica urodzinprof. Jana Ekiera – pianisty, kompozytora, pedagoga i autora Narodowego Wydania Dzieł Fryderyka Chopina.
- Profesor Jan Ekier całe swoje życie poświęcił pianistyce i pedagogice, będąc szczególnie blisko wszystkich zagadnień związanych z Dziełem F. Chopina oraz chopinistyką. – podkreśla Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Festiwalu. – Fakt, iż przez kilka lat miałem okazję być studentem Profesora, traktuję jako niezwykły zaszczyt i wyróżnienie. Dziś jestem jednym z wielu pianistów, którzy rozwój umiejętności, świadomości i osobowości artystycznej zawdzięczają Profesorowi. Dlatego z prawdziwą radością dedykuję tegoroczny Festiwal mojemu Mistrzowi, składając wyrazy najgłębszego szacunku i uznania. Wykład dr Artura Szklenera, dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, i recital Piotra Banasika, zwycięzcy ostatniej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego NIFC (3 sierpnia), będzie naszym wspólnym głębokim ukłonem i skromnym podziękowaniem skierowanym w stronę Profesora Jana Ekiera!

Wśród zaproszonych do udziału w Festiwalu artystów znaleźli się jak co roku najwybitniejsi pianiści. Pierwsze cztery wieczory wypełnią recitale Diny Yoffe(2 sierpnia, inauguracja), Francesco Piemontesiego(3 sierpnia), Olgi Kern(4 sierpnia) i Kirilla Gersteina(5 sierpnia), natomiast cztery ostatnie - to nadzwyczajne spotkania z „najlepszymi spośród najlepszych” - zwycięzcami ostatnich edycji największych konkursów pianistyczych, organizowanych w Leeds, Hamamatsu, Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli i Konkursu im. Van Cliburna w Fort Worth. Wystąpią: Federico Colli, Ilya Rashkovskiy, Boris Giltburg i Vadym Kholodenko.

Towarzyszące festiwalowi Kursy Mistrzowskiepoprowadzą w tym roku Choong-Mo Kang(3-6 sierpnia) oraz Arie Vardi(7-10 sierpnia).

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.festival.pl

Koncert polskiego kwartetu pod pomnikiem Bacha w Lipsku

Fair Play QuartetPolski kwartet smyczkowy Fair Play Quartet wystąpi 5 sierpnia 2013 roku o godz. 19.00 w Lipsku, w ramach cyklu koncertów pod pomnikiem Bacha.

To coroczne wydarzenie przyciąga zawsze liczną niemiecką i polską publiczność. W 2013 roku reprezentujący Polskę zespół wykona utwory polskich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego – z okazji obchodów 100. rocznicy jego urodzin, Andrzeja Panufnika (III Kwartet smyczkowy) – z racji przyszłorocznego jubileuszu 100. urodzin i Jana Stokłosy(Moods) – wiolonczelisty kwartetu. Usłyszymy także kompozycje Bacha, Mozarta i Wagnera.

Członkami Fair Play Quartet(na zdjęciu) są absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, na co dzień muzycy etatowi i współpracujący z czolowymi polskimi orkiestrami – Opera Narodowa, Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia. W pierwotnym składzie działalność rozpoczęli w 2007 roku nagraniem muzyki do filmu Michała Kwiecińskiego Jutro idziemy do kina. Fair Play Quartet ma na swoim koncie udział w Festiwalu Muzyki Wschodniej Europy, odbywającym się w stolicy Kataru – Doha, recitale zorgniazowane przez Instytuty Polski w Wilnie i Lipsku, Ambasadę Polski w Lublanie, a także wiele innych koncertów zarówno w kraju jak i za granicą. Zespół był wielokrotnie zapraszany do udziału w uroczystościach wystawianych przez Parę Prezydencką – Bronisława i Annę Komorowskich. Uświetniał m.in wizytę Królewskiej Pary Szwedzkiej, Emira Kataru, Prezydenta Turcji, spotkanie Pierwszych Dam UE. Kwartet jest cenionym zespołem sesyjnym. Pracował przy nagraniu płyt m.in Haliny Mlynkovej, Janusza Radka, Kari Amirian, Grażyny Łobaszewskiej, Jarka Wista. Na stałe współpracuje z Tomkiem Filipczakiem, Darkiem Janusem, Robertem Amirianem, Januszem Stokłosą. Więcej informacji o koncercie – na stronie: www.leipzig.polnischekultur.de/index.php?navi=013&id=958

Koncert polskiego kwartetu pod pomnikiem Bacha w Lipsku

Fair Play QuartetPolski kwartet smyczkowy Fair Play Quartet wystąpi 5 sierpnia 2013 roku o godz. 19.00 w Lipsku, w ramach cyklu koncertów pod pomnikiem Bacha.

To coroczne wydarzenie przyciąga zawsze liczną niemiecką i polską publiczność. W 2013 roku reprezentujący Polskę zespół wykona utwory polskich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego – z okazji obchodów 100. rocznicy jego urodzin, Andrzeja Panufnika (III Kwartet smyczkowy) – z racji przyszłorocznego jubileuszu 100. urodzin i Jana Stokłosy(Moods) – wiolonczelisty kwartetu. Usłyszymy także kompozycje Bacha, Mozarta i Wagnera.

Członkami Fair Play Quartet(na zdjęciu) są absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, na co dzień muzycy etatowi i współpracujący z czolowymi polskimi orkiestrami – Opera Narodowa, Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia. W pierwotnym składzie działalność rozpoczęli w 2007 roku nagraniem muzyki do filmu Michała Kwiecińskiego Jutro idziemy do kina. Fair Play Quartet ma na swoim koncie udział w Festiwalu Muzyki Wschodniej Europy, odbywającym się w stolicy Kataru – Doha, recitale zorgniazowane przez Instytuty Polski w Wilnie i Lipsku, Ambasadę Polski w Lublanie, a także wiele innych koncertów zarówno w kraju jak i za granicą. Zespół był wielokrotnie zapraszany do udziału w uroczystościach wystawianych przez Parę Prezydencką – Bronisława i Annę Komorowskich. Uświetniał m.in wizytę Królewskiej Pary Szwedzkiej, Emira Kataru, Prezydenta Turcji, spotkanie Pierwszych Dam UE. Kwartet jest cenionym zespołem sesyjnym. Pracował przy nagraniu płyt m.in Haliny Mlynkovej, Janusza Radka, Kari Amirian, Grażyny Łobaszewskiej, Jarka Wista. Na stałe współpracuje z Tomkiem Filipczakiem, Darkiem Janusem, Robertem Amirianem, Januszem Stokłosą. Więcej informacji o koncercie – na stronie: www.leipzig.polnischekultur.de/index.php?navi=013&id=958