Polmic - FB
Filtr

Ukraiński Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego”

II Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego” we Lwowie 2013II Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego” we Lwowie odbędzie się w dniach 15-17 listopada 2013 roku.

Festiwal powstał w 2012 roku, z inicjatywy Fundacji Polsko-Ukraińskiej im. I.J. Paderewskiego jako artystyczne przedsięwzięcie, poświęcone twórczości znakomitego polskiego kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego. Jego twórczość to wyjątkowe połączenie polskiej i ukraińskiej kultury. Ten urodzony na Podolu – mocno związany z Warszawą i Mazowszem – słynny pianista, kompozytor, polski działacz niepodległościowy i polityk jest ciągle słabo znany na Ukrainie. Mimo, że to właśnie we Lwowie odbywały się premiery jego najważniejszych utworów. Znakomity odbiór koncertów w 2012 roku sprawił, że organizatorzy podjęli decyzję o kontynuacji festiwalu.

Edycja 2013 poświęcona jest muzyce i stosunkom polsko-ukraińskim, a udział w niej potwierdzili już najciekawsi, polscy twórcy, o światowej renomie. W ramach tegorocznych wydarzeń, które odbędą się we Lwowskiej Filharmonii Obwodowej oraz Lwowskiej Operze Narodowej, dokona się konfrontacja historycznej przestrzeni i tradycji z nowoczesnymi aranżacjami muzycznymi, z nowatorstwem idei i formy współczesnych kompozycji.
Jednym z wydarzeń festiwalu będzie spektakl Warszawskiej Opery Kameralnej, która na zaproszenie Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej zaprezentuje 16 listopada 2013 roku wileńską wersję HalkiStanisława Moniuszki. Reżyseria - Kazimierz Dejmek, wznowienie przedstawiania przygotowała - Renata Tokarska, scenografia - Jan Polewka, kierownictwo muzyczne - Ruben Silva. Wystąpią: Halka – Gabriela Kamińska, Jontek – Tomasz Rak, Janusz – Dariusz Machej, Zofia – Marta Wyłomańska, Cześnik – Dariusz Górski, Marszałek – Sławomir Jurczak, Góral – Zdzisław Kordyjalik oraz Chór Warszawskiej Opery Kameralnej i Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej (kierownik chóru - Andrzej Borzym jr).

ATMA: Canadian-Polish Festival of Music

Polish Culture Society of Edmonton zaprasza w dniach 1-2 listopada 2013 roku na ATMA: Canadian-Polish Festival of Music.

Nazwa festiwalu - “Atma” – odnosi się świadomie do willi wybitnego polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego, którego muzyka – obok kompozycji Chopina i Wieniawskiego, a także Dvořaka i Bartóka oraz twórców kanadyjskich – znajdzie się w programie trzech koncertów. Ich wykonawcami będą: Francine Kay – pianistka, profesor Princeton, Jerzy Kaplanek – skrzypek, profesor Wilfrid Laurier University oraz znany Penderecki String Quartet.

Więcej informacji – na stronie: www.tixonthesquare.ca/event/eventset/fest/78

Witold Lutosławski: A Centennial Tribute

Celegrating PolandDnia 13 grudnia 2013 roku o godz. 19:30 w centrum Symphony Space w Leonard Nimoy Thalia Theater na Broadway’u odbędzie się koncert z okazji obchodów 100. rocznicy urodzinWitolda Lutosławskiego. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na antenie nowojorskiego radia Q2 Music.

W wykonaniu American Contemporary Music Ensemble zabrzmią utwory Witolda Lutosławskiego - Kwartet smyczkowy, Bukolikioraz wiolonczelowa Wariacja Sacherowska. W programie koncertu znajdą się także kompozycje amerykańskiego kompozytora i znawcy muzyki Lutosławskiego – Stevena Stucky’ego, z którym rozmowę o muzyce polskiego twórcy po koncercie przeprowadzi Laura Kaminsky, dyrektorka artystyczna Symphony Space.

Koncert organizowany jest w ramach projektu “Celebrating Poland: Lutosławski, Penderecki and New Music Now”, wspieranego przez Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Katastronauci

KatastronauciPremiera spektaklu Katastronauciodbędzie się 8 listopada 2013 roku o godz. 20:00 w Hali warszatatowejNowego Teatru w Warszawie.

Scenariusz - Iga Gańczarczyk, Bartosz Frąckowiak, reżyseria - Iga Gańczarczyk, dramaturgia - Bartosz Frąckowiak, muzyka, koncepcja wizualna - Anna Zaradny, kostiumy - Grzegorz Matląg / Maldoror, choreografia - Dominika Knapik, Iza Szostak.

Katastronaucito sceniczna fantazja naukowa, inspirowana książką Jona McKenziego Performuj albo… oraz metodą kompozycji Witolda Lutosławskiego, szczególnie zaś jego koncepcją aleatoryzmu kontrolowanego. To koncert-wykład, w którym przypadek (wypadek, katastrofa) jest zarówno tematem, jak i metodą pracy (gry, algorytmy, schematy). To opowieść o wyzwaniach (challenge) rzucanych światu i sobie nawzajem przez członków tajemniczego plemienia Katastronautów (Challengerów), których osobliwą cechę stanowi zarażenie katastrofą. Pozorne skazanie na katastrofę sprawia, że podejmują się ciągłego testowania jej granic, badania katastroficznych współrzędnych, igrania z jej przeróżnymi formami. Wymyślają szczególną odmianę wiedzy radosnej – wypadkologię: jej celem jest odkrywanie reguł rządzących nowymi formami wypadków, które powstają wraz z wynalazkami. Choć pochodzą z różnych epok i miejsc, skupieni zostali na pokładzie wahadłowca Challenger, w wydłużającej i zakrzywiającej się chwili jego startu, gdzieś między rokiem 1542 (podróż Francisco de Orellany do Amazonii) i wczesnymi latami XXI wieku. Swoistym patronem ich wszystkich, stałym – jawnym bądź ukrytym – punktem odniesienia dla myśli i działań Katastronautów, jest Witold Lutosławski i metoda, którą stworzył. To właśnie zasadami aleatoryzmu kontrolowanego, próbami jego ograniczania bądź radykalizowania, ciągłym dyskutowaniem z nim, rządzi się ich aktywność. Zdają się na przypadek, zarazem jednak kontrolując go poprzez tworzone ramy, plany i skrypty. Mają swoje pokładowe rytuały, w których celebrują różnicę i powtórzenie, przyjmując sakramenty przeinaczenia. W scenicznym etno(science)fiction Challengerowie po raz kolejny odpalają swoje tożsamości, by nie zniknąć na zawsze wraz z rozpraszającym się w atmosferze obłokiem dymu.

Obsada: Lena Frankiewicz, Bartosz Gelner, Dominika Knapik, Piotr Polak, Iza Szostak, Marta Ścisłowicz, Anna Zaradny.

Nowa "Scala" - kameralna

Scala 2013 nr 3Ukazał się nowy numer bezpłatnego Edukacyjnego Magazynu Muzycznego „Scala”. To wydanie skoncentrowane jest na muzyce kameralnej dla dzieci i młodzieży.

Jak czytamy we wstępie: „Na początek w podróż przez historię kameralistyki zabiorą (…) Danuta Gwizdalanka i Katarzyna Marczak. Każda z nich przygląda się tematowi z innej perspektywy, dochodząc do interesujących wniosków. W tym numerze pytamy także Andrzeja Kucybałę i Pawła Wójtowicza o znaczenie muzykowania zespołowego i jego rolę w kształtowaniu umiejętności społecznych u dzieci oraz o codzienne wyzwania, przed jakimi stają nauczyciele prowadzący zespoły. Sprawdzamy też, jak kształci się młodych kameralistów na Węgrzech, w ojczyźnie znanego wszystkim wiolonczelistom Árpáda Pejtsika. Lidia Kućmierz pokazuje zaś, jak wiele z kameralnej twórczości Witolda Lutosławskiego z powodzeniem wykorzystać można na zajęciach z dziećmi.”

Oprócz tego w nowym numerze „Scali” znalazły się propozycje publikacjinutowych na różne składy, instrumenty i poziomy zaawansowania. Lista ta pomocna może być w doborze materiałów szkolnych zespołów kameralnych. Wybrane publikacje poddane zostały próbie – kilkoro nauczycieli wykorzystało je podczas lekcji i podzieliło się swoimi wrażeniami oraz cennymi opiniami.

Nowy numer „Scali” można przeczytać w całości na stronie: http://issuu.com/pwmedition/docs/03_scala_kameralna_web

Krytycznie o krytykach

Lutosfery„Często słyszy się u nas z ust krytyków obłudne stwierdzenie, że są oni wyrazicielami opinii ‘przeciętnego słuchacza’. Jest to oczywista nieprawda. Krytyk nie może wyrażać opinii nie tylko ‘przeciętnego’, ale jakiegokolwiek innego słuchacza z b. prostej przyczyny: słuchacz przychodzi na koncert dla własnej przyjemności, podczas gdy krytyk aby zarobić pieniądze. Krytyk musi iść na koncert nie mając na to ochoty, krytyk musi słuchać muzyki nawet wtedy gdy ona go nudzi lub denerwuje. Dlatego stosunek krytyka do muzyki musi być skrzywiony.”
Witold Lutosławski
Ta wypowiedź pochodząca z notesu prywatnego Witolda Lutosławskiego jest jedną z czterech poruszających temat krytyki muzycznej. Wszystkie w tym samym, niezwykle krytycznym tonie. Jak to możliwe, że ten delikatny, świetnie wychowany i znany z talentów dyplomatycznych kompozytor wyrażał się w tak jednostronny i chyba niezupełnie niesprawiedliwy sposób o krytykach? To temat dialogu, w którym wezmą udział osoby parające się głównie (choć nie wyłącznie) krytyką muzyczną:
Dorota Szwarcman– kompozytorka, teoretyk muzyki i dziennikarka, obecnie odpowiedzialna za dział muzyczny w dwutygodniku „Polityka”, autorka popularnego blogu poświęconego muzyce poważnej „Co w duszy gra”;
Joanna Grotkowska – dziennikarka współpracująca głównie z Polskim Radiem, której szczególnie bliskie są problemy muzyki współczesnej, aktywna animatorka życia muzycznego;
Tomasz Cyz – dziennikarz, obecnie redaktor naczelny "Ruchu Muzycznego", autor paru książek i reżyser teatralny;

"– dziennikarz związany z Polskim Radiem i "Ruchem Muzycznym", jeden z założycieli pisma „Glissando”, także szef wytwórni płytowej Bôłt.

Trzecie spotkanie pt. Krytycznie o krytykach z cyklu wydarzeń „Lutosfery” odbędzie się we wtorek, 29 października 2013 (wtorek) o godz. 19:00 wCentrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.Spotkanie poprowadzi Lech Dzierżanowski – pianista i menadżer. Muzyczną niespodziankę wykona młody i utalentowany wiolonczelista, laureat ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego – Dominik Płociński. Wstęp wolny.

Maxim Vengerov i Polska Orkiestra Kameralna - tournée

Maxim Vengerov Polska Orkiestra Kameralna 6 listopada 2013 roku wyruszy na tournée z jednym z najwybitniejszych współczesnych wirtuozów skrzypiec – Maximem Vengerovem (na zdjęciu). Artyści zagrają w prestiżowych salach koncertowych w Hiszpanii (Auditorio Nacional w Madrycie), Niemczech (Festspielhaus w Baden-Baden, Filharmonii Berlińskiej, Filharmoniach w Essen, Kolonii i Monachium), Belgii (de Singel w Antwerpii) i Wielkiej Brytanii (Barbican Centre w Londynie i Symphony Hall w Birmingham).

Podczas kilkunastodniowego tournée, Maxim Vengerov i Polska Orkiestra Kameralna dadzą dziewięć koncertów. W repertuarze znajdą się koncerty skrzypcowe Mozarta (nr 4 D-dur KV 218 i nr 5 A-dur KV 219 Turecki) oraz utwory Czajkowskiego w transkrypcji Davida Waltera na skrzypce i orkiestrę smyczkową: Sérénade mélancolique b-moll op.26, Souvenir d´un lieu cher(Mélodienr 3 Es-dur, Scherzo nr 2 c-moll, Méditationnr 1 d-moll) i Valse-Scherzo C-dur op.34.

Maxim Vengerov wystąpi w podwójnej roli – solisty i dyrygenta. Artysta gra na Stradivariusie z 1727 roku, instrumencie będącym niegdyś w posiadaniu Rudolfa Kreutzera.

Baletowe "Ogniwa" do muzyki Witolda Lutosławskiego

OgniwaPremiera spektaklu baletowego Ogniwado muzykiWitolda Lutosławskiego odbędzie się 16 listopada 2013 roku wOperze na Zamku w Szczecinie. Złożą się na niego trzy choreografie: Grey SummerPiotra Czubowicza do muzyki Małej suity, Aria di PreficheKayi Kołodziejczyk do Muzyki żałobneji Pewnego razu - terazRoberta Glumbeka do muzyki Łańcucha I i Łańcucha II. Orkiestrę Opery na Zamku w Szczecinie poprowadzi Jerzy Wołosiuk.

Ogniwa– wieczór nowych choreografii do muzyki Witolda Lutosławskiego to spektakl, w którym muzyka wybitnego polskiego kompozytora połączy artystów z różnych zakątków świata. Spotkali się w nim reprezentanci młodego artystycznego pokolenia: Kaya Kołodziejczyk - kreatywna warszawska choreograf, zwyciężczyni ogólnopolskiego konkursu dla młodych choreografów, Piotr Czubowicz -tancerz i choreograf z Les Ballets de Monte-Carlo oraz Ilian Garnetz - skrzypek pochodzący z Mołdawii, zwycięzca najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie. Zaproszenie do współpracy przyjął również wybitny, niezwykle doświadczony artysta sceny baletowej Robert Glumbek. Taniec w jego choreograficznej koncepcji to zjawiskowe połączenie ruchu i emocji, które po prostu trzeba zobaczyć.

Spektakl popremierowy odbędzie się 17 listopada 2013 roku.

ZOBACZ: Pewnego razu – teraz(Łańcuch I i Łańcuch IIW. Lutosławskiego), chor. Robert Glumbek - spot YOUTUBE

Prawykonanie utworu Pawła Łukaszewskiego

Prawykonanie nowego utworu Pawła ŁukaszewskiegoPrawykonanie nowego utworuPawła Łukaszewskiego pt. Idiomna flet i organy odbędzie się 14 listopada 2013 roku o godz. 19.00 w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie.

Wystąpią: Michał Markuszewski – organy i Ania Karpowicz – flet. W programie koncertu znajdą się także inne kompozycje Pawła Łukaszewskiego oraz utwory Jehana Alaina i Jacquesa Iberta.

Koncert współorganizowany jest przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków oraz we współpracy z IV Międzynarodowym Cyklem Koncertów Organowych. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" - priorytet "Zamówienia kompozytorskie", zrealizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

9. Konkurs Altówkowy im. Jana Rakowskiego w Poznaniu

9. Konkurs Altówkowy im. Jana Rakowskiego 20139.Konkurs Altówkowy im. Jana Rakowskiego odbędzie się w Poznaniu w dniach 4-10 listopada 2013 roku.

Od 1975 roku co pięć lat Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego we współpracy z Akademią Muzyczną im. I.J. Paderewskiego organizuje w Poznaniu Konkurs Altówkowy im. Jana Rakowskiego. Edycje od pierwszej do ósmej miały charakter ogólnopolski. W 2013 roku, w dziewiątej edycji, po raz pierwszy do konkursu przystąpią uczestnicy z zagranicy.

Konkurs Altówkowy im. Jana Rakowskiego jest imprezą cykliczną, wchodzącą w skład większego projektu z zakresu edukacji artystycznej: konkursów dla młodych artystów muzyków, grających na instrumentach smyczkowych. Celem, który przyświeca jego organizatorom jest, m.in., zbudowanie dla młodych wykonawców platformy rywalizacji, umożliwienie im wymiany doświadczeń i umiejętności, a dla profesorów danej dziedziny to szansa na skonfrontowanie poziomu i specyfiki kształcenia w poszczególnych ośrodkach akademickich. Konkursy pomagają prezentować talenty i nierzadko stanowią dla młodych muzyków pierwszą okazję do zdobycia ważnych doświadczeń estradowych. Wydarzenia tego typu sprzyjają również integracji środowiska muzycznego.

9. Konkurs Altówkowy im. J. Rakowskiegoprzeznaczony jest dla uczniów, studentów i absolwentów klas altówki szkół i uczelni muzycznych, którzy w dniu otwarcia turnieju nie przekroczą 28 lat. Członkami jurykonkursowego są pedagodzy polskich i zagranicznych uczelni muzycznych: Stefan Kamasa (Polska) – przewodniczący, Lech Bałaban (Polska), Zbigniew Czarnota (Polska), Jerzy Kosmala (Polska / USA), Erich Wolfgang Krüger (Niemcy), Lubomír Malý (Czechy) i Andrzej Murawski (Polska).

Podczas Koncertu Inauguracyjnego, który odbędzie się w dniu 4 listopada 2013 roku, zaprezentuje się zwyciężczyni poprzedniej edycji z 2008 roku - Katarzyna Budnik-Gałązka, której przy fortepianie towarzyszyć będzie Piotr Kopczyński.

Koncert Prawykonań - w Kielcach

koncert Prawykonań w KielcachZamówienia kompozytorskie, cztery premiery. Dwa fortepiany, instrumenty perkusyjne, elektronika, wizualizacje, nowatorskie techniki wydobycia dźwięku. To wszystko jednego wieczoru –Stulgińska,Blecharz,Jabłoński,Siwiński. Resztą zajmie sięKwadrofonik.Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach zaprasza 29 października 2013 roku o godz. 18.30 na Koncert Prawykonań.

Młodzi twórcy w swoich dziełach usiłują zmierzyć się z podstawowymi pytaniami dotyczącymi egzystencji człowieka. A żeby jak najpełniej wyrazić odwieczne rozterki i wątpliwości, postanowili zaprząc do tego projektu elektronikę. Natomiast Kwadrofonik – zespół złożony z duetów: fortepianowego (Lutosławski Piano Duo) i perkusyjnego (Hob-beats Duo) – dołączył swoje trzy grosze, czyli zaskakujące pomysły wykorzystania instrumentów perkusyjnych i fortepianów I tak powstał koncert: dla matematyków i... romantyków – Wstęga Möbiusana dwa wibrafony i dwa fortepiany Macieja Jabłońskiego; dla lekarzy, terapeutów i... muzyków – fale mózgowe i sen przełożone na materiał dźwiękowy czyli Faza N. Remna dwa fortepiany, perkusję i elektronikę Agnieszki Stulgińskiej; dla psychologów, nauczycieli i... uczniów – procesy zapamiętywania i zapominania objaśnione językiem muzyki czyli DFRGMNTD β na dwa fortepiany, dwie perkusje i dźwięki elektroniczne Wojciecha Blecharza, a dla filozofów i... innych melomanów – poczciwa Symfonia g-mollJarosława Siwińskiego, bowiem - jak wyznał kompozytor – „Od czasów Mozarta świat zmienił się dość mocno, ale człowiek – jakby trochę mniej...”

Utwory powstały w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje – zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Premiera płyty z utworami Pawła Łukaszewskiego i Mikołaja Góreckiego

Paweł Łukaszewski & Mikołaj Górecki (DUX)Koncert połączony z premierą płytyBaltic Neopolis Orchestra z kompozycjamiMikołaja Góreckiego iPawła Łukaszewskiego odbędzie się 30 października 2013 roku o godz. 19 w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

Do przedsięwzięcia tego Orkiestra zaprosiła znakomitego skrzypka Tomasza Tomaszewskiego z Deutsche Oper w Berlinie. Na płycie zarejestrowane zostały utwory Mikołaja Góreckiego: Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową, Divertimento na orkiestrę smyczkową oraz kompozycje Pawła Łukaszewskiego: Sinfonietta, Adagietto i Lenten Music(z dedykacją dla Baltic Neopolis Orchestra). Płytę wydano nakładem wytwórni DUX.

W ramach koncertu swoją premierę będzie miał również wideoklipstworzony do czterech części SinfoniettyPawła Łukaszewskiego, co stanowi pionierskie działanie w przypadku wydawnictw z muzyką klasyczną.

Gośćmi specjalnymi koncertu będą: kompozytor Paweł Łukaszewski, właścicielka wytwórni DUX Małgorzata Polańska oraz profesor Tomasz Tomaszewski.

Sinfonia Varsovia na festiwalu „La Folle Nuit a Gaveau”

Sinfonia Varsovia w niedzielę, 27 października 2013 roku wystąpi na festiwalu „La Folle Nuit a Gaveau” w Paryżu.

Koncert odbędzie się w jednej z najbardziej prestiżowych sal w Paryżu – Salle Gaveau. Sinfonia Varsovia wystąpi z Ensemble Vocal Lausanne – znakomitym zespołem wokalnym założonym w 1961 roku przez Michela Corboza, który poprowadzi niedzielny koncert. Solistami wieczoru będą Sylvie Wermeille (sopran) i Fabrice Hayoz (baryton), a w programie koncertu znajdą się Quatre motets sur des thèmes grégoriens op.10Maurice’a Duruflé i Requiem op.48Gabriela Fauré.

Więcej informacji – na stronie: www.sallegaveau.com

Radiowa Filharmonia dla Dzieci: Sław Lutosa!

Dziecięca publiczność w Radiu KatowiceTrudno uwierzyć, że to już dwie dekady upłynęły od odejścia wybitnego polskiego kompozytora i autorytetu w dziedzinie muzyki. W uchwale Konferencji Generalnej UNESCO na lata 2012-2013 przyjęto, że na prestiżowych listach rocznic obchodzonych pod auspicjami UNESCO znajdzie się setna rocznica urodzin kompozytora. Witold Lutosławski komponował dla AnneSophie-Mutter, Mścisława Rostropowicza czy Krystiana Zimermana, nagrywał dla Deutsche Grammophon i otrzymał muzycznego Nobla – „Polar Music Prize”. Należy do światowego panteonu muzycznego. Był wybitnym kompozytorem i dyrygentem, ale również erudytą i człowiekiem renesansu, który potrafił łączyć proces twórczy z refleksją teoretyczną.

W spuściźnie po nim zostały także utwory napisane dla dzieci. Filharmonia Śląska przypomni je w ramach jednego z kilkudziesięciu projektów, które dofinansowuje minister kultury i dziedzictwa narodowego w ramach Programu Lutosławski 2013 – Promesa, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Koncerty „Sław Lutosa!”odbędą się 30 października 2013 roku (środa) o godz. 10 i 12 w Polskim Radiu Katowice (ul. Ligonia 29). Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Sylwii Janiak oraz zaproszeni soliści: Roksana Wardenga – mezzosopran i Tymoteusz Bies – pianista wykonają Pięć melodii ludowychna orkiestrę kameralną, Muszelkę, Srebrną szybkęi Wiosnęna mezzosopran i orkiestrę kameralną oraz Piosenki dziecinne, Wróbeleki Pióreczkona głos i orkiestrę kameralną. Koncert poprowadzi Regina Gowarzewska.

Radiowa Filharmonia dla Dzieci: Sław Lutosa!

Dziecięca publiczność w Radiu KatowiceTrudno uwierzyć, że to już dwie dekady upłynęły od odejścia wybitnego polskiego kompozytora i autorytetu w dziedzinie muzyki. W uchwale Konferencji Generalnej UNESCO na lata 2012-2013 przyjęto, że na prestiżowych listach rocznic obchodzonych pod auspicjami UNESCO znajdzie się setna rocznica urodzin kompozytora. Witold Lutosławski komponował dla AnneSophie-Mutter, Mścisława Rostropowicza czy Krystiana Zimermana, nagrywał dla Deutsche Grammophon i otrzymał muzycznego Nobla – „Polar Music Prize”. Należy do światowego panteonu muzycznego. Był wybitnym kompozytorem i dyrygentem, ale również erudytą i człowiekiem renesansu, który potrafił łączyć proces twórczy z refleksją teoretyczną.

W spuściźnie po nim zostały także utwory napisane dla dzieci. Filharmonia Śląska przypomni je w ramach jednego z kilkudziesięciu projektów, które dofinansowuje minister kultury i dziedzictwa narodowego w ramach Programu Lutosławski 2013 – Promesa, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Koncerty „Sław Lutosa!”odbędą się 30 października 2013 roku (środa) o godz. 10 i 12 w Polskim Radiu Katowice (ul. Ligonia 29). Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Sylwii Janiak oraz zaproszeni soliści: Roksana Wardenga – mezzosopran i Tymoteusz Bies – pianista wykonają Pięć melodii ludowychna orkiestrę kameralną, Muszelkę, Srebrną szybkęi Wiosnęna mezzosopran i orkiestrę kameralną oraz Piosenki dziecinne, Wróbeleki Pióreczkona głos i orkiestrę kameralną. Koncert poprowadzi Regina Gowarzewska.

Sinfonia Iuventus wystąpi z Agnieszką Duczmal

Sinfonia Iuventus z Agnieszką Duczmal Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wystąpi na Zamku Królewskim w Warszawie 9 listopada 2013 roku o godzinie 18.00. Repertuar koncertu obejmuje utwory polskich kompozytorów:Henryka Mikołaja Góreckiego,Witolda Lutosławskiego,Grażyny Bacewicz iWojciecha Kilara.

Orkiestrą po raz pierwszy zadyryguje Agnieszka Duczmal, która jest założycielką znanej Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Dyrygentka koncertowała w najsłynniejszych salach koncertowych w Europie, obu Amerykach i Azji występując ze światowej sławy solistami, zaś wraz z Orkiestrą Kameralną Poleskiego Radia Amadeus nagrała dla Polskiego Radia setki utworów kompozytorów polskich i zagranicznych i dokonała wielu nagrań dla radiofonii niemieckich, belgijskich, BBC w Londynie, CBC w Montrealudla radia i Telewizji w Japonii i Meksyku. Za wybitne osiągnięcia w skali światowej w obszarze kultury, sztuki i działalności społecznej otrzymała w 1982 roku tytuł La donna del mondo (Kobieta Świata), przyznawany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Polski Balet Narodowy w Barcelonie

Polski Balet Narodowy w BarcelonieCztery spektakle wieczoru baletowego Tańczmy Bacha (Bach Dances) w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego zaplanował na swojej scenie legendarny Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. Przedstawienia odbędą się 24, 25 i dwukrotnie 26 października 2013 roku. To kolejna wizyta warszawskiego zespołu w Hiszpanii, po serii przedstawień Bajadery, jaką Polski Balet Narodowy zaprezentował w styczniu 2012 roku na scenie Teatro de la Maestranza w Sewilli.

Bachowski wieczór baletowy powstał w 2010 roku. Składają się nań dwie prace polskich i dwie zagranicznych choreografów. Otwierają go Pocałunki Emila Wesołowskiego z muzyką Koncertu klawesynowego d-moll, nowa praca polskiego choreografa zrealizowana na zamówienie naszego zespołu. W drugiej części wykonywane jest słynne Concerto Barocco George'a Balanchine'a, kongenialna neoklasyczna choreografia Koncertu d-moll na dwoje skrzypiec, oraz współczesny balet The Green holenderskiego twórcy Eda Wubbe, który skonfrontował ekspresję tańca męskiego ze wstępem chóralnym do Pasji według św. Jana. W finale oglądamy potpourri choreograficzne Krzysztofa Pastora In Light and Shadow z muzyką nastrojowej Arii z Wariacji Goldbergowskich zestawionej tu z barwną i dynamiczną III Suitą orkiestrową D-dur, którą wykonywały już także z sukcesem zespoły baletowe w Amsterdamie, Sztokholmie, Glasgow i Edynburgu, Ankarze i Hongkongu, a magazyn „Dance Europe” uznał za „urocze pole do popisu dla każdego zespołu”.

Czołowym solistom i zespołowi Polskiego Baletu Narodowego towarzyszyć będzie w Barcelonie renomowana Orkiestra Gran Teatre del Liceu pod dyrekcją młodego polskiego dyrygenta, Jakuba Chrenowicza, który przejął świeżo opiekę muzyczną nad całym tym wieczorem baletowym. Partie fortepianowe wykona tam gościnnie pianista Marcin Mazurek.

Prezentacja publikacji Piosenki taneczne na głos i fortepian Witolda Lutosławskiego pseud. Derwid

Derwid - PiosenkiDnia 25 października 2013 rokuo godz. 18:30 w Klubie pod Jaszczurami (Kraków, Rynek Główny 8) odbędzie się prezentacja publikacji Piosenki taneczne na głos i fortepianWitolda Lutosławskiego pseud. Derwid. W trakcie spotkania utwory kompozytora wykonają: Marta Saciuk (sopran) oraz Konrad Mastyło (fortepian).

Prezentacja publikacji PWM będzie okazją do zapoznania się ze znakomitym dorobkiem utworów rozrywkowych autorstwa Witolda Lutosławskiego, które w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia wykonywały gwiazdy estrady takie jak: Violetta Villas, Rena Rolska, Ludmiła Jakubczak, Mieczysław Fogg czy Kalina Jędrusik. Utwory te to przeważnie foxtroty, tanga, slowfoksy i walczyki, napisane do wierszy autorstwa Jerzego Millera, Tadeusza Urgacza, Artura Międzyrzeckiego i innych poetów.

Pierwsza internetowa transmisja koncertu z Filharmonii Narodowej

Filharmonia Narodowa pod batutą Jacka KaspszykaKoncertem 25 października 2013 rokuFilharmonia Narodowa rozpocznie nowy etap swojej działalności. Tego dnia odbędzie się pierwsza w historii instytucji transmisja internetowa koncertu. Internauci wysłuchają II Symfonii „Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera, pod batutą maestroJacka Kaspszyka.

- Pragniemy nawiązać do praktyk najwybitniejszych orkiestr świata, które dzięki internetowi docierają ze swoją sztuką do najodleglejszych zakątków globu. - czytamy na stronie internetowej Filharmonii. - Projekt stał się możliwy dzięki współpracy z Programem 2 Polskiego Radia.

Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi jej nowy dyrektor artystyczny Jacek Kaspszyk, a solistkami wieczoru będą Iwona Sobotka (sopran) i Maria Forsström (alt). Chór przygotował Henryk Wojnarowski.

Transmisję koncertuz obrazem w jakości HD będzie można obejrzeć w piątek, 25 października 2013 roku o godz. 19:30 na stronach internetowych: www.filharmonia.pl oraz www.dwojka.polskieradio.pl. Koncert będzie także transmitowany na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Obchody 5. rocznicy śmierci Krystyny Moszumańskiej-Nazar

Suita dialogówSuita dialogów i koncert w piątą rocznicę śmierciprof. Krystyny Moszumańskiej-Nazar odbędzie się w sobotę, 26 października 2013 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej im. prof. Krystyny Moszumańskiej-Nazar wAkademii Muzycznej w Krakowie.

W programie: Na scenie życia– suita dialogów z udziałem ważnych postaci z życia Kompozytorki oraz koncert Jej utworów. Usłyszymy Bagatele(Michał Babiarz fortepian), Konstelacje(Andrzej Pikul fortepian), Sonatę per due viole(Aneta Dumanowska, Janusz Pisarski altówki), Moments Musicaux(Teresa Kamińska wiolonczela), Konfiguracje(Grażyna Kulka fortepian, Zdzisław Łapiński wiolonczela) i Fantazje na temat Moszumańskiej-Nazar(Jan Pilch perkusja).

Wstęp wolny.

Jubileuszowy Festiwal Muzyki Religijnej w Rumi

XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi  XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi odbędzie w dniach 24-26 października 2013 roku, w kościele Księży Salezjanów p.w. NMP Wspomożenia Wiernych.

Inspiracją do organizowania Festiwalu jest postać, pracującego przez 26 lat w Rumi, muzyka i kompozytora - autora śpiewanego codziennie w kraju i za granicą Apelu Jasnogórskiego, wielkiego patrioty, żołnierza Powstania Warszawskiego, humanisty, wychowawcy młodzieży, salezjanina ks. prof. Stanisława Ormińskiego.

W ramach Festiwalu odbędą się trzy konkursy: muzyki organowej– dla młodych organistów do 27 roku życia (24 i 25 października 2013), zespołów chóralnych(26 października 2013) i konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim(26 października 2013). Wydarzeniem tegorocznej edycji będą dwa koncerty gościnne: na organy i fortepian w wykonaniu światowej sławy wirtuozów: prof. Johannesa Skudlika – fortepian i prof. Romana Peruckiego (Gdańsk) – organy (25 października 2013) i Koncert Finałowy, podczas którego zabrzmi Missa SolemnisLudwiga van Beethovena w interpretacji Agnieszki Tomaszewskiej – sopran, Ewy Marciniec – alt, Pawła Skałuby – tenor, Adama Palki – bas oraz Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego i Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Ernsta van Thiela (Holandia).

Oprócz konkursów i koncertów planowane jest również Seminarium dla dyrygentów chóralnychna temat związany z problemami wykonawczymi muzyki chóralnej (26 października 2013).

W dotychczasowych 24 edycjach Festiwalu wzięło udział: 567 zespołów chóralnych z Polski, Białorusi, Czech, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy i Szwecji, 310 organistów z Polski, Białorusi, Niemiec, Łotwy, Słowacji, Ukrainy, Rosji i Szwecji oraz 35 orkiestr dętych z Polski.

Wieczór z Krzysztofem Pendereckim w Nowym Jorku

Krzysztof PendereckiSymphony Space we współpracy z Polskim Instytutem Kultury w Nowym Jorku i WQXR's Q2 Music zapraszają 25 października 2013 roku o godz. 19.30 na Wieczór zKrzysztofem Pendereckim, organizowany z okazji 80. urodzin Kompozytora. Koncert utworów kameralnych połączony z rozmową z Jubilatem odbędzie się w centrum Symphony Space w Leonard Nimoy Thalia Theater na Broadway’u.

Polski kompozytor osobiście odwiedzi nowojorskie centrum, gdzie rozmowę z nim przeprowadzi Helga Davis z radia Q2 Music. Podczas wieczoru wystąpi Penderecki String Quartet, Ensemble Pi, Matthew Lipman, Jay Campbell, a także muzycy Yale School of Music: Nathan Lesser – skrzypce, Colin Brookes – altówka, Alan Ohkubo - wiolonczela i Eric Anderson - klarnet. Wykonają oni pięć kompozycji Krzysztofa Pendereckiego: Cadenzęna altówkę solo (1984), Kwartet smyczkowy nr 3 „Kartki z nie napisanego dziennika” (2008), Capriccio for Siegfried Palm(1968) na wiolonczelę solo, Kwartet klarnetowy(1993) oraz Sekstet na klarnet, róg, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian(2000).

Wydarzenie będzie transmitowane na żywona antenie nowojorskiego radia Q2 Music.

Więcej informacji – na stronie: www.wqxr.org/q2music

Niezwykłe brzmienia: od Lutosławskiego do belgijskiej muzyki współczesnej

Des sons insolites: de Lutosławski à la musique belge d’aujourd’huiW sobotę, 23 listopada 2013 roku w Saint-Gilles w Belgii odbędzie się kolejny koncert w ramach projektu „Des sons insolites: de Lutosławski à la musique belge d’aujourd’hui”, organizowanego przez Instytut Polski w Brukseli z okazji obchodów Roku Lutosławskiego.

Na dedykowany Witoldowi Lutosławskiemu w 100. rocznicę urodzin projekt złożą się m.in. dwa koncerty muzyki XX i XXI wieku. W programie pierwszego z nich, który miał miejsce 19 października, znalazły się kompozycje: Łańcuch 1 Witolda Lutosławskiego, ConcordanzaSofii Gubaiduliny, Piccola musica notturnaLuigi Dallapiccola, SurfingPhilippe Boesmansa i nowy utwór Jean-Marie Rensa - Concerto pour accordéon, piano et ensemble. Podczas listopadowegokoncertu zabrzmią natomiast Muzyka żałobnai GraveLutosławskiego, Comment une courbe…Jean-Luca Fafchampsa, Concerto pour orchestre à cordesBernda Aloïsa Zimmermanna i Ikarische KlageJörga Widmana. Belgijskim zespołem muzyki współczesnej Orchestre Sturm und Klang dyryguje Thomas Van Haeperen. W roli solistów występują: Dominica Eyckmans (alt), Daniel Gruselle (akordeon), Philippe Raskin (fortepian), Claire Bourdet (skrzypce), Catherine Lebrun (wiolonczela).

Ponadto w dniu drugiego koncertu, 23 listopada 2013 roku na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli (ULB) wykładna temat twórczości Witolda Lutosławskiego i polskiej muzyki współczesnej wygłosi dr Katarzyna Naliwajek-Mazurek.

Projekt „Des sons insolites: de Lutosławski à la musique belge d’aujourd’hui” powstał z inicjatywy Instytutu Polskiego w Brukseli przy współpracy z Instytutem Muzyki, Kina i Sztuk Sceny przy Wolnym Uniwersytecie w Brukseli oraz Orkiestrą Sturm und Klang.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.culturepolonaise.eu/3,3,513,en

Niezwykłe brzmienia: od Lutosławskiego do belgijskiej muzyki współczesnej

Des sons insolites: de Lutosławski à la musique belge d’aujourd’huiW sobotę, 23 listopada 2013 roku w Saint-Gilles w Belgii odbędzie się kolejny koncert w ramach projektu „Des sons insolites: de Lutosławski à la musique belge d’aujourd’hui”, organizowanego przez Instytut Polski w Brukseli z okazji obchodów Roku Lutosławskiego.

Na dedykowany Witoldowi Lutosławskiemu w 100. rocznicę urodzin projekt złożą się m.in. dwa koncerty muzyki XX i XXI wieku. W programie pierwszego z nich, który miał miejsce 19 października, znalazły się kompozycje: Łańcuch 1 Witolda Lutosławskiego, ConcordanzaSofii Gubaiduliny, Piccola musica notturnaLuigi Dallapiccola, SurfingPhilippe Boesmansa i nowy utwór Jean-Marie Rensa - Concerto pour accordéon, piano et ensemble. Podczas listopadowegokoncertu zabrzmią natomiast Muzyka żałobnai GraveLutosławskiego, Comment une courbe…Jean-Luca Fafchampsa, Concerto pour orchestre à cordesBernda Aloïsa Zimmermanna i Ikarische KlageJörga Widmana. Belgijskim zespołem muzyki współczesnej Orchestre Sturm und Klang dyryguje Thomas Van Haeperen. W roli solistów występują: Dominica Eyckmans (alt), Daniel Gruselle (akordeon), Philippe Raskin (fortepian), Claire Bourdet (skrzypce), Catherine Lebrun (wiolonczela).

Ponadto w dniu drugiego koncertu, 23 listopada 2013 roku na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli (ULB) wykładna temat twórczości Witolda Lutosławskiego i polskiej muzyki współczesnej wygłosi dr Katarzyna Naliwajek-Mazurek.

Projekt „Des sons insolites: de Lutosławski à la musique belge d’aujourd’hui” powstał z inicjatywy Instytutu Polskiego w Brukseli przy współpracy z Instytutem Muzyki, Kina i Sztuk Sceny przy Wolnym Uniwersytecie w Brukseli oraz Orkiestrą Sturm und Klang.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.culturepolonaise.eu/3,3,513,en

Włoch Rinaldo Zhok zwycięzcą I Konkursu „Wykonawstwo bez limitu”

Rinaldo ZhokW niedzielę, 20 października 2013 roku wAkademii Muzycznej w Łodzi zakończył sięI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Wykonawstwo bez limitu”. Pośród 21 pianistów, którzy wystąpili w finale, najwyżej oceniono Rinaldo Zhoka z Włoch. Entuzjastyczne opinie publiczności potwierdziły werdykt jury.

– Zwycięzca imponował wirtuozerią i ciekawymi, bardzo oryginalnymi interpretacjami – podkreślali melomani. Podczas koncertu laureatów zachwycił ich niezwykłym, romantycznym wykonaniem Sonaty C-durHob. XVI/50 Józefa Haydna, którą grał również w II etapie.

Rinaldo Zhok (na zdjęciu) urodził się w Trieście w 1980 roku. Ukończył z najwyższymi notami Konserwatorium im. G. Tartiniego w rodzinnym mieście oraz Akademię Muzyczną Świętej Cecylii w Rzymie. W latach 2006-2008 studiował w klasie duetu fortepianowego Yaary Tal i Andreasa Groethuysena w Hochschule für Musik und Theater w Monachium. W latach 2008-2010 kontynuował studia w klasie prof. Borisa Blocha na Uniwersytecie Folkwang w Essen. Zdobył nagrody w kilku konkursach w Niemczech i we Włoszech. Do Polski przyjechał po raz drugi – w 2008 roku w Poznaniu otrzymał IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam”. Nagrał dwie płyty CD dla Rainbow Classics z muzyką włoskich kompozytorów: Mario Zafreda i Antonia Bibalo. Koncertuje jako solista i kameralista we Włoszech, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Norwegii, Polsce, na Węgrzech, w Słowenii i w Austrii.

Laureat I nagrody konkursu otrzymał 11 tysięcy złotych. Kolejne laury zdobyli: II nagrodę ex aequo – Adil Kazambayevz Kazachstanu i Marton Takatsz Węgier, III nagrodę ex aequo – Anna Markovaz Rosji i Fahrettin Eren Yahsiz Turcji, IV nagrodę – Veronika Salikhova(Rosja). Wyróżnienia trafiły do Jurgisa Aleknavičiusaz Litwy i Tomasza Zająca– jedynego Polaka wśród laureatów, studenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wszyscy laureaci wystąpili podczas uroczystego koncertu w nowej Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a.

Prezentacja projektów Instytutu Muzyki i Tańca

Prezentacja projektów Instytutu Muzyki i Tańca Instytut Muzyki i Tańca orazMazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zapraszają na prezentację najnowszych projektów Instytutu Muzyki i Tańca, która odbędzie się 25 października o godz. 12.00 w Sali Widowiskowej MCKiS w Warszawie. W programie: premiera filmu Kompozytor-rezydent, reportaż z programu edukacyjnego IMiT „Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!” oraz prezentacja efektów programu MKiDN, realizowanego przez IMiT „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie”.

Zamówiony przez Instytut Muzyki i Tańca krótkometrażowy film dokumentalny Kompozytor - rezydent (2013) wg scenariusza i w reżyserii Mai Baczyńskiej poświęcony jest sylwetkom czterech młodych twórców – Barbary Kaszuby, Zuzanny Niedzielak, Bartosza Kowalskiego i Jędrzeja Rocheckiego – uczestników II edycji programu IMiT „Kompozytor-rezydent”. W filmie zostały utrwalone fragmenty prób do koncertów i prawykonań ich utworów w Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, Płockiej Orkiestrze Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego oraz Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej, a także wywiady z twórcami i innymi uczestnikami projektu. Młodzi kompozytorzy opowiadają w filmie o początkach swojej artystycznej drogi, prawykonanych utworach, a także swoich sukcesach i marzeniach.

Reportaż filmowy w reżyserii Doroty Boczek i Marcina Rzońcy poświęcony jest programowi edukacyjnemu IMiT dla maturzystów szkół niemuzycznych „Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!”. 4 października w Filharmonii w Lublinie rozpoczęła się kolejna edycja projektu polegająca na przyciągnięciu do sal koncertowych nowych młodych słuchaczy. Na specjalnie zorganizowane koncerty w Filharmonii Lubelskiej zaproszono blisko 1200 maturzystów szkół niemuzycznych, którzy oprócz wysłuchania muzyki mieli okazję poznać tajniki pracy dyrygenta z orkiestrą i specyfikę pracy w filharmonii. W trwającym sezonie uczestnicy programu będą mogli wybrać się bezpłatnie na każdy z 20 koncertów organizowanych przez Filharmonię Lubelską, wziąć udział w konkursie, a nawet współtworzyć program filharmonii na kolejny sezon artystyczny. Równolegle program realizowany jest w Rzeszowie i Białymstoku.

Celem programu „Kolekcje - Zamówienia kompozytorskie”Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca jest wspieranie współczesnej twórczości muzycznej poprzez zamawianie nowych dzieł i stworzenie im warunków do stałej obecności w przestrzeni publicznej. Dzięki pierwszej edycji programu, do końca roku powstanie 86 najnowszych dzieł muzyki współczesnej, w tym: 6 utworów solowych, 30 dzieł kameralnych, 6 dzieł audioscenicznych i 6 multimedialnych, 2 kompozycje elektroakustyczne, 10 dzieł wokalno-instrumentalnych, 23 dzieła symfoniczne oraz 3 dzieła sceniczne. Materiały wykonawcze zamówionych kompozycji (w polskiej i angielskiej wersji językowej), nagrania prawykonań, a także kompleksowa i zintegrowana informacja na temat twórców i współtwórców oraz szczegółów związanych z zamówionymi utworami i ich prawykonaniami, trafiają do sieci. W ich publikację zaangażowanych jest kilka instytucji, a koordynatorem działań jest Instytut Muzyki i Tańca.

Prezentacja projektów ma charakter otwarty. Ze względów organizacyjnych konieczne jest potwierdzenie uczestnictwa w prezentacji poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego znajdującego się na stronie www.imit.org.pl/pl/muzyka-rejestracja.html do 23 października 2013 roku.

42. Konferencja Muzykologiczna ZKP

ZKPW dniach 23-25 października 2013 roku odbędzie się w Opolu i Nysie konferencja muzykologicznaZwiązku Kompozytorów Polskich – tym razem pod hasłem Musica ecclesiastica – vetus et nova.

Konferencje Muzykologiczne ZKP są dorocznymi spotkaniami muzykologów i teoretyków muzyki, organizowanymi w różnych ośrodkach kraju. Współorganizacji tegorocznej konferencji podjęła się – wraz z Sekcją Muzykologów ZKP – Katedra Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego Uniwersytetu Opolskiego. Pierwszy dzień obrad odbędzie się w siedzibie Wydziału Teologicznego uczelni (Opole, ul. Drzymały 1a), zaś na kolejne dni konferencji muzykolodzy udadzą się do Nysy (Diecezjalny Dom Formacyjny, ul. E. Gierczak 2).

Tematyka 42. Konferencji Muzykologicznej ZKP skoncentrowana jest wokół dawnej i dzisiejszej muzyki kościelnej. W spotkaniu weźmie udział ponad 50 referentów z kilkunastu ośrodków w kraju, a różnorodne i ciekawie zapowiadające się wystąpienia zgrupowane są w trzynastu sesjach oraz dwóch panelach poświęconych historii muzykologii kościelnej w Polsce. Organizatorzy przygotowali ponadto koncert muzyki Augustinusa Volckmera, XVIII-wiecznego kompozytora działającego w kapeli bożogrobców w Nysie. W czwartek, 24 października 2013 roku o godz. 18.45 w nyskim Kościele św. Piotra i Pawła wystąpi Zespół Muzyki Dawnej „La Tempesta” przygotowany przez Jakuba Burzyńskiego. Wykonanie utworów Augustinusa Volckmera odbywa się w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”.

Podczas konferencji wręczone zostaną Nagrody ZKP im. Księdza Profesora Hieronima Feichta, przyznawane młodym muzykologom i teoretykom muzyki za wyróżniające się prace naukowe. Laureatami 13. edycji Nagrody (za rok 2012) zostali: Agnieszka Drożdżewska(za pracę Życie muzyczne na Uniwersytecie Wrocławskim w XIX i I połowie XX wieku. Edukacja muzyczna – działalność naukowa – ruch koncertowy, Wrocław 2012), Maciej Jochymczyk(za pracę Twórczość religijna o. Amanda Ivanschiza, Kraków 2012) oraz Aneta Markuszewska(za pracę Festa i muzyka na dworze Marii Kazimiery Sobieskiej w Rzymie, Warszawa 2012). Nagrody ufundowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Następna konferencja muzykologiczna ZKP odbędzie się w październiku 2014 roku w Bydgoszczy.

Program 42. Konferencji Muzykologicznej ZKP: www.zkp.org.pl/index.php/pl/sekcja-muzykologow/konferencje-muzykologiczne-zkp

Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320 w Zabrzu

Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320 w ZabrzuPolskim prawykonaniem kwintetu Kartki z nienapisannego dziennikaKrzysztofa Pendereckiego rozpocznie się 22 października 2013 roku w Zabrzu Festiwal imienia kompozytora. Festiwal wyjątkowy nie tylko ze względu na osobę jego patrona, obchodzącego w tym roku jubileusz 80 urodzin, ale również na niezwykłe miejsce, w którym odbędą się koncerty – 320 metrów pod ziemią.

Tam, gdzie jeszcze do niedawna usłyszeć można było hałas maszyn górniczych, w nowej sali koncertowej muzeum kopalni Guido zabrzmi muzyka. I to muzyka nie byle jaka, bo muzyka kameralna, która jak mówi sam Krzysztof Penderecki jest „sztuką z najwyższej półki”. Zagrają artyści o międzynarodowej renomie, blisko związani artystyczną przyjaźnią z Maestro Pendereckim, którzy na finał festiwalu (26 października) wystąpią w charakterze solistów z orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej. Na tym koncercie, oprócz światowej premiery wersji na orkiestrę smyczkową Adagioz III SymfoniiKrzysztofa Pendereckiego, usłyszymy – w mistrzowskim wykonaniu Michela Lethieca – wirtuozowski utwór na klarnet i orkiestrę Gioacchino Rossiniego. Koncertom towarzyszyć będzie wystawa plastyczna Bartosza Sikorskiego i konkurs inspirowany postacią Mistrza.

W stulecie skandalizującego prawykonania baletu Igora Strawińskiego Święto wiosnyw Paryżu, utworu który w dużej mierze zadecydował o kierunku rozwoju muzyki XX i XXI wieku, podczas festiwalu nie zabraknie też tańca współczesnego. Święto wiosnyw wersji na fortepian na cztery ręce (Itamar Golan, Natsuko Inoue) zatańczy Polski Teatr Tańca z Poznania, obchodzący 40-lecie swojej działalności.

Twórcy festiwalu nie zapomnieli też o Verdim (200-lecie urodzin) iLutosławskim (100-lecie urodzin). Wspólnie z Elżbietą i Krzysztofem Pendereckimi będą też sadzić japońskie wiśnie – dar ambasady Japonii i wmurują festiwalowy „kamień węgielny”, starając się zapełnić Kartki z nienapisanego dziennika festiwalu treścią.

Szczegółowy program - na stronie: www.penderecki320.com

Listopadowe wieczory z „Muzyką u Źródeł”

Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł” 2013W zaduszkowy wieczór, 2 listopada 2013 roku rozpocznie się w Bydgoszczy kolejna edycjaFestiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł” - imprezy, która z każdym rokiem zyskuje kolejnych sympatyków. Program zapowiada się niezwykle różnorodnie – tym razem będzie klasycznie, jazzowo i filmowo.

Organizatorzy po raz kolejny będą chcieli zainteresować melomanów muzyką kameralną, pokazać jej różnorodność stylistyczną i repertuarową. Będzie ukłon dla muzyki Astora Piazzolli - mistrza tanga, nastroju, emocji i namiętności. Pojawią się również rytmy z pogranicza klasyki i jazzu. Trio Filipa Wojciechowskiego zaprezentuje fantastyczny program Od Bacha do Gershwina. Nie zabraknie wielkich arcydzieł kameralistyki - Kwartet smyczkowy „Śmierć i dziewczyna” Franza Schuberta zaprezentuje znakomity zespół Filharmonii Narodowej w Wilnie – Ciurlionis Quartet. Festiwal zamknie projekcja filmu z kina niemego pt. Puszka Pandory, której towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu gospodarza festiwalu – zespołu Barock Quartet.

Wieczory z muzyką kameralną w klimatycznych wnętrzach hali wodociągowej co roku przyciągają coraz szersze grono sympatyków. Dla publiczności jest to wyjątkowa okazja do spotkania ze znakomitymi muzykami występującymi w najznamienitszych salach koncertowych. Publiczność oraz występujący artyści chwalą wyjątkowość festiwalu – jego niepowtarzalny urok, klimat, a także wysoki poziom proponowanych produkcji.

- Muzyka, którą prezentujemy w trakcie festiwalu jest zdecydownie niszowa, dlatego staramy się pokazać jej różne oblicza. - mówi organizatorka festiwalu, Magdalena Świątkowska-Szczęch. - Obok wielkich dzieł kameralistyki w programie często znajdują się utwory z pogranicza jazzu, rozrywki czy też muzyki filmowej. Otrzymujemy wiele wyrazów sympatii. Wiemy, że festiwal ma swoich stałych bywalców i myślę, że już na stałe wpisał się w jesienny kalendarz bydgoskich wydarzeń artystycznych.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu - plik PDF

Finał Chopin-Klavierwettbewerbe in Darmstadt

W dniach 19-20 października 2013 roku w Darmstadt odbędzie się finał X Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego.

Chopin-Klavierwettbewerbe odbywa się w Darmstadt co trzy lata, od 1983 roku. W programie konkursu jego uczestnicy wykonują utwory Fryderyka Chopina, ze szczególnym uwzględnieniem etiud, polonezów, mazurków oraz – w finale, wraz z orkiestrą – koncertów. Celem konkursu jest odkrywanie i rozwijanie talentów wśród obiecujących pianistów z całego świata. W tegorocznej edycji udział wzięło aż 10 Polaków na 72 zaklasyfikowanych uczestników. Ocenia ich międzynarodowe jury, składające się z pianistów, profesorów, muzykologów, w którym zasiedli w tym roku: Maciej Łukaszczyk – dyrektor artystyczny, przewodniczący jury oraz prezes Towarzystwa Chopinowskiego w Darmstadt, Dang Thai Son (Wietnam/ Kanada), Giovanni Bellucci (Włochy), Boris Bloch (Rosja/ USA), Katarzyna Popowa-Zydroń (Bułgaria), Martin Kasik (Czechy) i Sabine Simon (Niemcy).

Nominacje do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej

Wrocławska Nagroda MuzycznaW poniedziałek, 18 listopada 2013 roku poznamy tegorocznych laureatów Wrocławskiej Nagrody Muzycznej.

Wśród nominowanych w kategorii muzyki poważnejznaleźli się: o. Tobiasz Fiećko i Bogna Adamczyk- organizatorzy festiwalu „Pax et bonum per musicam” (za 9. edycję tej imprezy), Paul McCreesh- angielski dyrygent i były szef artystyczny Wratislavii Cantans (za kreację dyrygencką w Pasji według św. MateuszaJana Sebastiana Bacha podczas minionej edycji festiwalu „Wratislavia Cantans” oraz za płytę Eliaszz oratorium Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego) oraz dyrektor Filharmonii Wrocławskiej - Andrzej Kosendiak (za płytę z utworami Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego).

W kategorii muzyka rozrywkowanominacje uzyskali: pianista jazzowy i wykładowca wrocławskiej Akademii Muzycznej – Kuba Stankiewicz (za płytę Kilar), trębacz jazzowy Piotr Damasiewicz(za trzy albumy Alaman, Imprographic 1 i Tuple) oraz formacja Mikrokolektyw(za album Absent Minded).

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 18 listopada 2013 roku w nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a jej oprawę muzyczną przygotuje trio: Agata Zubel, Cezary Duchnowski, Andrzej Bauer.

Wrocławska Nagroda Muzyczna, zainicjowana przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, przyznawana jest od 2000 roku za osiagnięcia w minionym sezonie artystycznym. Od 2009 roku wprowadzono podział na dwie kategorie: muzykę poważną i rozrywkową i od tego momentu laureaci otrzymują także nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

Wrocławska Nagroda Muzyczna "Polonica Nova"

Musica Polonica NovaWrocław przeznaczy 100 tysięcy złotych dla najlepszego polskiego kompozytora.

Nowa inicjatywa Wrocławia i II Programu Polskiego Radia - Wrocławska Nagroda Muzyczna "Polonica Nova" - nawiązuje swoją nazwą do organizowanego od 1963 roku we Wrocławiu festiwalu polskiej muzyki współczesnej "Musica Polonica Nova". Pomysłodawcy pragną, aby co dwa lata, kiedy odbywa się impreza, nagradzać najciekawszy utwór, który miał prawykonanie w ciągu minionych dwóch lat, a powstał na przestrzeni ostatnich pięciu. Zwycięski utwór zostanie wykonany podczas festiwalu, ponadto laureat zobowiązuje się do skomponowania nowego utworu z myślą o kolejnej edycji.

Do nagrody zgłoszenia mogą przesyłać stowarzyszenia, fundacje, instytucje kultury, media, zespoły. Jury nagrody - złożone z krytyków, dziennikarzy muzycznych i artystów - będzie pracowało pod przewodnictwem Szymona Bywalca, dyrektora artystycznego festiwalu "Musica Polonica Nova". Przewodniczący jury jest otwarty na różne gatunki muzyczne, jedynym warunkiem jest tutaj wartość artystyczna dzieła.

Regulamin nagrody dostępny jest na stronach www.wroclaw.pl oraz www.MusicaPolonicaNova.plTermin zgłaszania utworów mija 31 stycznia 2014 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi w kwietniu 2014 rokupodczas 29. edycji festiwalu "Musica Polonica Nova".

Wyczul ucho!

Wyczul ucho!Koncert inaugurujący działalnośćStowarzyszenia Artystów ZDOLNI DO WSZYSTKIEGO pt.: Wyczul ucho! odbędzie się 9 listopada 2013 roku w Sali KameralnejFilharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Głównym celem koncertu, tak jak działalności stowarzyszenia jest promowanie i wspieranie twórczości artystycznej w zakresie muzyki poważnej oraz synkretyzm sztuk - koncertowi towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych. Zarówno sam koncert, jak i statutowa działalność Stowarzyszenia skupiać się będzie na popularyzacji dzieł muzyki kameralnej, zarówno tych znanych i popularnych, jak również nowo „odkrywanych”. W programie wieczoru znajdą się dzieła ze zbiorów polskiej muzyki kameralnej, m.in. Grażyny Bacewicz i Witolda Lutosławskiego, którego setna rocznica urodzin obchodzona jest w 2013 roku.

Wystąpią: Trio stroikowe REED CONNECTION w składzie: Michał Mogiła – obój, Jarosław Podsiadlik – klarnet, Rafał Dołega – fagot, Kwintet Dęty REED CONNECTION: Karolina Maszk – flet, Michał Mogiła – obój, Jarosław Podsiadlik – klarnet, Rafał Dołęga – fagot i Łukasz Łacny – waltornia, Lubuski Kwartet Smyczkowy: Kamila Susłowicz – skrzypce, Beata Gołemberska – skrzypce, Piotr Łaskarzewski – altówka, Arkadiusz Szydło – wiolonczela oraz Bachus Classic Orchestra pod dyrekcją Krzysztofa Orszulika.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szkoła mistrzów tradycji i Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych - edycje 2013

Instytut Muzyki i Tańca Instytut Muzyki i Tańca uruchomił kolejne edycje programów, adresowanych do artystów i instytucji związanych z muzyką tradycyjną – „Szkoła mistrzów tradycji” oraz „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

Program „Szkoła mistrzów tradycji” nawiązuje do rozpowszechnionej w wielu krajach idei podtrzymywania lokalnych tradycji muzycznych, technik wykonawczych oraz unikalnych sposobów myślenia muzycznego i komunikacji. Celem programu jest upowszechnienie, podczas specjalnie organizowanych warsztatów, tradycyjnych technik gry na instrumentach oraz śpiewu i tańca. W ramach programu IMiT dofinansowuje honoraria artystów prowadzących warsztaty oraz część kosztów organizacyjnych związanych z ich realizacją.

Program „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” ma na celu naukę i upowszechnianie praktycznych umiejętności budowy polskich instrumentów ludowych oraz wiedzy o ich roli w kulturze Polski metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń. Możliwe są dwie formy zgłoszenia udziału i uczestnictwa w programie - poprzez warsztaty organizowane instytucjonalnie lub poprzez indywidualne kursy nauki budowy instrumentów ludowych. W ramach programu IMiT dofinansowuje honorarium mistrza-artysty ludowego prowadzącego warsztaty i część kosztów organizacyjnych warsztatów lub honorarium mistrza prowadzącego warsztaty indywidualne i honorarium artysty-ucznia za wykonanie projektu zbudowanego podczas warsztatów instrumentu.

Nabór wniosków do obu programów upływa 30 listopada 2013 roku.

Szczegółowe informacje oraz regulamin programu znajdują się na stronie internetowej www.imit.org.pl w zakładce programy.

Prawykonanie Koncertu śląskiego Sławomira Zamuszki

Sławomir ZamuszkoOd swego zarania Filharmonia Śląska z wielkim zapamiętaniem przedstawia muzyką naszego czasu. To była wielka idea Karola Stryji, której wiernym i konsekwentnym realizatorem pozostał jego uczeń - Jan Wincenty Hawel. W piątek, 18 października 2013 rokuo godz. 19.00 w Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej w Katowicach poprowadzi on prawykonanie Koncertu śląskiegołodzianinaSławomira Zamuszki (na zdjęciu), konfrontując dzieło młodego twórcy dziełami mistrzów.

Sławomir Zamuszko dziś uważany jest za jednego z najbardziej obiecujących kompozytorów średniego (rocznik 1973) pokolenia. Cztery lata temu Filharmonia Śląska jako pierwsza zagrała pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka jego Koncert na altówkę(Róża Wilczak-Płaziuk) i orkiestrę symfonicznąoraz Europejczyka w Meksykuna flet (Agata Igras-Sawicka) i orkiestrę smyczkową. Dwa lata temu ukazała się płyta (DUX 0724) filharmoników pod batutą szefa, zawierająca utwory Sławomira Zamuszki: Koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową, Divertimento im memoriam W.A.M., Nasha Shkhapai oba premierowe utwory. Teraz dołączy do nich Koncert śląskina 23 instrumenty smyczkowe, skomponowany w 2013 roku w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie.

W programie piątkowego koncertu znajdą się także kompozycje mistrzów: Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika, z Martą Magdaleną Lelek w roli solistki, Widok na morzekatalońskiego kompozytora i dyrygenta, twórcy orkiestry symfonicznej w Barcelonie - Eduarda Toldry, przebój Gustava Holsta na orkiestrę smyczkową – Suita św. Pawła i skomponowany 65 lat temu słynny Koncert na orkiestrę smyczkowąGrażyny Bacewicz.

Leipziger Chopin-Tage "Chopin & Lutosławski"

XXIII. Leipziger Chopin-Tage XXIII. Leipziger Chopin-Tage odbędą się w dniach 17-20 października 2013 roku pod hasłem Chopin & Lutosławski. Lipski festiwal, organizowany tradycyjnie w okolicach rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, w tym roku – oprócz twórczości swojego patrona, prezentować będzie także muzykęWitolda Lutosławskiego, z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin kompozytora.

W programie Dni znalazły się koncerty, warsztaty połączone z wręczeniem Nagrody Chopinowskiej 2013oraz spotkania. Festiwal zainauguruje koncert utworów Chopina i Lutosławskiego. Usłyszymy Barkarolę op. 60i Trio g-moll op. 8 Chopina oraz Dwie etiudy na fortepiani Partitę na skrzypce i fortepianLutosławskiego. Wystąpią: Ji Young Kim - fortepian, Frank Reinecke - skrzypce, Alexander Meinel - fortepian, Mari Iimura - skrzypce, Wassily Gerassimez – wiolonczela i Ayako Tanaka – fortepian. Dzień później odbędzie się recital fortepianowy Yurija Favorina – laureata Konkursu im. Królowej Elżbiety 2010 w Brukseli. W wykonaniu rosyjskiego pianisty zabrzmią kompozycje: Haikuzum 100. Geburtstag von Witold LutosławskiSiegfrieda Thiele (prawykonanie), Andante spianato i Wielki Polonez op. 22 Chopina, Metopy op. 33Karola Szymanowskiego i Sonata op. 5Johannesa Brahmsa. Festiwal zamknie Uroczysty Salon, podczas którego wykonane zostaną utwory m.in. Griega, Chopina i Lutosławskiego.

Szczegółowy program wydarzeń – na stronie: http://leipzig.polnischekultur.de/index.php?navi=013&id=989

Leipziger Chopin-Tage "Chopin & Lutosławski"

XXIII. Leipziger Chopin-Tage XXIII. Leipziger Chopin-Tage odbędą się w dniach 17-20 października 2013 roku pod hasłem Chopin & Lutosławski. Lipski festiwal, organizowany tradycyjnie w okolicach rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, w tym roku – oprócz twórczości swojego patrona, prezentować będzie także muzykęWitolda Lutosławskiego, z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin kompozytora.

W programie Dni znalazły się koncerty, warsztaty połączone z wręczeniem Nagrody Chopinowskiej 2013oraz spotkania. Festiwal zainauguruje koncert utworów Chopina i Lutosławskiego. Usłyszymy Barkarolę op. 60i Trio g-moll op. 8 Chopina oraz Dwie etiudy na fortepiani Partitę na skrzypce i fortepianLutosławskiego. Wystąpią: Ji Young Kim - fortepian, Frank Reinecke - skrzypce, Alexander Meinel - fortepian, Mari Iimura - skrzypce, Wassily Gerassimez – wiolonczela i Ayako Tanaka – fortepian. Dzień później odbędzie się recital fortepianowy Yurija Favorina – laureata Konkursu im. Królowej Elżbiety 2010 w Brukseli. W wykonaniu rosyjskiego pianisty zabrzmią kompozycje: Haikuzum 100. Geburtstag von Witold LutosławskiSiegfrieda Thiele (prawykonanie), Andante spianato i Wielki Polonez op. 22 Chopina, Metopy op. 33Karola Szymanowskiego i Sonata op. 5Johannesa Brahmsa. Festiwal zamknie Uroczysty Salon, podczas którego wykonane zostaną utwory m.in. Griega, Chopina i Lutosławskiego.

Szczegółowy program wydarzeń – na stronie: http://leipzig.polnischekultur.de/index.php?navi=013&id=989

Celebrating Krzesimir Dębski - w Los Angeles

Celebrating Krzesimir DębskiŚwiętujący w 2013 roku 60. urodziny znany kompozytor, skrzypek, pianista i dyrygent –Krzesimir Dębski będzie gościem Polish Music Center USC w Los Angeles (CA).

W niedzielę, 20 października 2013 rokuo godz. 19.00 w Alfred Newman Recital Hall na University of Southern California odbędzie się dedykowany polskiemu Artyście wykład-recital, zatytułowany Celebrating Krzesimir Dębski. W programie koncertu znajdzie się prawykonanie Sonaty skrzypcowej(2013), a także utwory na zespół instrumentów dętych i głos. Wystąpią: Duo Panic w składzie Pasha Tseitlin - skrzypce i Nic Gerpe - fortepian, Winds Midnight w składzie: Amy Tatum - flet, Jennifer Johnson - obój, Andrew Leonard - klarnet, Maciej Flis – fagot i Allen Fogle - róg) oraz sam kompozytor z żoną, wokalistką Anną Jurksztowicz.

Wstęp wolny.

Musica Electronica Nova

Musica Electronica Nova 2013Za sprawą festiwaluMusica Electronica Nova w dniach 19-26 października 2013 roku Wrocław stanie się stolicą ambitnej i poszukującej muzyki elektronicznej.

Współczesna elektronika to kameleon o wielu twarzach – niezwykle elastyczny i pojemny gatunek muzyki, doskonale sprawdzający się we współpracy z innymi dziedzinami sztuki. Stąd hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu: Scena i ruch, które odwołuje się do wielowymiarowości muzyki elektronicznej i jej bliskiego sąsiedztwa z innymi środkami wyrazu. Podczas koncertów festiwalowych w wykonaniu znakomitych artystów polskich i zagranicznych przekonamy się, jak liczne są jej odcienie i jak funkcjonuje w połączeniu z teatrem, tańcem i kinem.

Musica Electronica Nova przyciąga unikatowymi wydarzeniami, takimi jak niezwykły koncert symfoniczny Fortepian do potęgi, w ramach którego usłyszymy Jean-Frédérica Neuburgeraz Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Pascala Rophé. Koncert powstał przy współpracy z IRCAM– legendarną paryską instytucją, która bada możliwości wykorzystania najnowszych technologii w sferze dźwięku. Wydarzenie, podczas którego usłyszymy kompozycje Zygmunta Krauzego, Philippe'a Manoury'ego i Jonathana Harveya, jest wyjątkową okazją, by odkryć fuzję muzyki elektronicznej z orkiestrową.

Podczas koncertu inaugurującego festiwal odbędzie się polska premiera Up-Close Michela van der Aa, wyróżnioną w tym roku prestiżową nagrodą Grawemeyer. Van der Aa jest kompozytorem wybitnie multimedialnym, łączącym w swojej twórczości elementy muzyki i sztuk wizualnych. Up-Close jest doskonałym przykładem jego charakterystycznego stylu: to koncert na wiolonczelę, orkiestrę smyczkową i film, który we Wrocławiu usłyszymy w wykonaniu znakomitej Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia.

Ważnym wątkiem tegorocznej edycji festiwalu jest harmonia muzyki elektronicznej z możliwościami ludzkiego ciała i głosu, na której opierają się wydarzenie takie, jak interdyscyplinarny projekt Laurence'a Marthoureta Monade, łączący elementy instalacji, performance'u i koncertu elektronicznego, czy multimedialna opera kameralna One Michela van der Aa. Podczas koncertu Opera Electronica Novausłyszymy Pierre'a Jodlowskiego i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia – będziemy mieli możliwość prześledzić, jak na naszych oczach i uszach powstaje przestrzeń stworzona z dźwięku i obrazu.

Poza koncertami Musica Electronica Nova to bogaty program wydarzeń towarzyszących, wykładów, dyskusji i warsztatów (przeznaczonych również dla najmłodszych melomanów). Festiwal daje rzadką okazję, aby usłyszeć akusmonium – wielką orkiestrę głośników, dzięki której muzyka przenika całą przestrzeń. Wydarzenia z cyklu Kino dźwięku, przygotowane przez dyrektor artystyczną festiwalu Elżbietę Sikorę wraz z zespołem kuratorów, obejmują utwory akusmatyczne, stworzone z myślą o specjalnych systemach nagłośnienia. Przygotowana na tę okazję zaciemniona sala pozwoli słuchaczom doświadczać muzyki w sposób wyjątkowo osobisty i bezpośredni.

Na finał festiwalu przygotowano koncert będący efektem niezwykłej współpracy norweskiego trębacza jazzowego Nilsa Pettera Molvaerai legendy berlińskiej sceny techno, Moritza von Oswalda. To nieco inne spojrzenie na muzykę elektroniczną i kolejny dowód na to, jak wiele twarzy ma ta forma sztuki.

ZOBACZ: program Festiwalu - plik pdf

Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa

V Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta KrakowaMuzyka fortepianowa będzie królować w Krakowie w dniach 14-19 października 2013 roku za sprawąV Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa. Na program złoży się sześć niezwykłych koncertów w wykonaniu polskich i zagranicznych gwiazd pianistyki. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

- W tym roku po raz kolejny zaprosiliśmy do Krakowa wybitnych pianistów z całej Europy. Wystąpią przed Państwem Magdalena Lisak, Mariola Cieniawa, Lutosławski Piano Duo, Alessandro Marangoni, Sławomir Zubrzycki, Gábor Farkas – mówi Dyrektor Artystyczny Festiwalu i prezes Stowarzyszenia Artystycznego PianoClassic, Marian Sobula. - Nie byłoby to takie proste, gdyby nie praca wielu znakomitych osób, często pozostających w cieniu artystów oraz pomoc Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Muzyki i Tańca, Stołecznego Miasta Krakowa oraz Województwa Małopolskiego.

Koncerty odbędą się w różnych miejscach Krakowa – Auli „Florianka” i Sali Koncertowej Akademii Muzycznej, w Willi Decjusza i Dworku Białoprądnickim. Początek koncertów przez cały tydzień o godz. 19.

Już pierwszego dnia Festiwalu podczas recitalu Magdaleny Lisak odbędzie się prawykonanie utworuArtura Cieślaka, który specjalnie na tę okazję skomponował Sonatę na lewą rękę. Kolejne wydarzenia zapowiadają się równie ciekawie, m.in. muzykę hiszpańską zaprezentuje w środę Mariola Cieniawa, muzykę włoską – Alessandro Marangoni, w koncercie finałowym Gábor Farkas przybliży słuchaczom muzykę swojej ojczyzny – Węgier. Wystąpi również znakomity polski duet fortepianowy – Lutosławski Piano Duo. Na koncercie towarzyszącym Festiwalowi zatytułowanym „Estrada Młodych” zaprezentują się najzdolniejsi krakowscy adepci pianistyki. Wyjątkowym wydarzeniem na skalę światową będzie premierowy recital wykonany na fortepianie smyczkowym, unikatowym instrumencie skonstruowanym przez krakowskiego pianistę, Sławomira Zubrzyckiego.

ZOBACZ: kalendarium Festiwalu

Zakończenie Obchodów Roku Witolda Lutosławskiego w Jeleniej Górze

Koncert na Zakończenie Obchodów Roku Witolda Lutosławskiegow Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się w piątek, 11 października 2013 rokuo godz. 19.00. Wystąpią: Krzysztof Jakowicz – skrzypce i Robert Morawski – fortepian oraz orkiestra pod dyrekcją Tomasza Bugaja. W programie: Partitai Łańcuch II Witolda Lutosławskiego oraz Symfonia D-dur Praska KV504 Wolfganga Amadeusa Mozarta i Symfonia nr 100 G-dur WojskowaJosepha Haydna.

Witold Lutosławski w muzycznej kulturze polskiej i europejskiej

Witold Lutosławski w muzycznej kulturze polskiej i europejskiej Akademia Muzyczna w Krakowie w dniach 3-9 listopada 2013 roku zaprasza na Festiwal Muzyki Kameralnej „Witold Lutosławski w muzycznej kulturze polskiej i europejskiej”.

W ramach festiwalu odbędzie się 9 koncertówpoświęconych muzyce Witolda Lutosławskiego i dziełom, które z jednej strony wywarły wpływ na kształt twórczość kompozytora, z drugiej zaś wpasowują się w ducha jego epoki. Udział w nich wezmą czołowi polscy artyści i zespoły kameralne, m.in. Iwona Sobotka, Janusz Wawrowski, Kwartet Dafo, Royal String Quartet. Każdy koncert opatrzony będzie komentarzem dotyczącym prezentowanych utworów, sylwetki Lutosławskiego i jego inspiracji.

Koncertom towarzyszyć będą sesje naukowepoświęcone muzyce polskiej XX wieku, w której wezmą udział czołowi polscy muzykolodzy, krytycy i szefowie organizacji kulturalnych kraju, m.in. Regina Chłopicka i Zbigniew Skowron, Ewa Wójtowicz, Marcin Strzelecki, Jerzy Kornowicz, Grzegorz Michalski i Andrzej Kosowski. Tym samym, niezwykłe bogactwo i różnorodność kultury XX wieku zostaną zaprezentowane poprzez cykl różnorodnych wykładów, multimedialnych prezentacji i wyjątkowych koncertów.

Celem całego projektu jest podkreślenie znaczenia twórczości Witolda Lutosławskiego w muzyce XX wieku oraz wskazanie inspirującej roli, jaką odegrał w życiu muzycznej Europy jako intelektualista oraz wielki autorytet moralny. Okrągła rocznica urodzin kompozytora stwarza szansę poszerzenie wiedzy o twórczości najwybitniejszego polskiego kompozytora po Chopinie i Szymanowskim, wśród szerszej publiczności. Przedstawienie spektrum muzycznej twórczości kompozytorów dwudziestego wieku, a także próba analizy idiomu muzyki Lutosławskiego w kontekście postmodernistycznej muzyki europejskiej mogą zainspirować muzyków i amatorów muzyki do dalszego zgłębiania tematu.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program - plik pdf

Witold Lutosławski w muzycznej kulturze polskiej i europejskiej

Witold Lutosławski w muzycznej kulturze polskiej i europejskiej Akademia Muzyczna w Krakowie w dniach 3-9 listopada 2013 roku zaprasza na Festiwal Muzyki Kameralnej „Witold Lutosławski w muzycznej kulturze polskiej i europejskiej”.

W ramach festiwalu odbędzie się 9 koncertówpoświęconych muzyce Witolda Lutosławskiego i dziełom, które z jednej strony wywarły wpływ na kształt twórczość kompozytora, z drugiej zaś wpasowują się w ducha jego epoki. Udział w nich wezmą czołowi polscy artyści i zespoły kameralne, m.in. Iwona Sobotka, Janusz Wawrowski, Kwartet Dafo, Royal String Quartet. Każdy koncert opatrzony będzie komentarzem dotyczącym prezentowanych utworów, sylwetki Lutosławskiego i jego inspiracji.

Koncertom towarzyszyć będą sesje naukowepoświęcone muzyce polskiej XX wieku, w której wezmą udział czołowi polscy muzykolodzy, krytycy i szefowie organizacji kulturalnych kraju, m.in. Regina Chłopicka i Zbigniew Skowron, Ewa Wójtowicz, Marcin Strzelecki, Jerzy Kornowicz, Grzegorz Michalski i Andrzej Kosowski. Tym samym, niezwykłe bogactwo i różnorodność kultury XX wieku zostaną zaprezentowane poprzez cykl różnorodnych wykładów, multimedialnych prezentacji i wyjątkowych koncertów.

Celem całego projektu jest podkreślenie znaczenia twórczości Witolda Lutosławskiego w muzyce XX wieku oraz wskazanie inspirującej roli, jaką odegrał w życiu muzycznej Europy jako intelektualista oraz wielki autorytet moralny. Okrągła rocznica urodzin kompozytora stwarza szansę poszerzenie wiedzy o twórczości najwybitniejszego polskiego kompozytora po Chopinie i Szymanowskim, wśród szerszej publiczności. Przedstawienie spektrum muzycznej twórczości kompozytorów dwudziestego wieku, a także próba analizy idiomu muzyki Lutosławskiego w kontekście postmodernistycznej muzyki europejskiej mogą zainspirować muzyków i amatorów muzyki do dalszego zgłębiania tematu.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program - plik pdf

Konferencja, konkurs i koncerty trębaczy - w Łodzi

Konferencja Trębaczy - Łódź 2013I Międzynarodowa Konferencja Trębaczy odbędzie się w Łodzi w dniach 22-25 października 2013 roku.

Organizatorem Konferencji jest Katedra Instrumentów Dętych i Perkusyjnych Akademii Muzycznej w Łodzi. Impreza została zaplanowana jako wydarzenie naukowe i artystyczne. Wysoką rangę konferencji nadaje udział światowej sławy trębaczy i pedagogów z zagranicy: prof. Richarda Stoelzla (USA), prof. Jose Chafera Mompo (Hiszpania) i Matthiasa Kampsa (Niemcy)oraz wybitnych polskich artystów: prof. Igora Cecocho, dr hab. Piotra Wojtasika, dr Konrada Bonińskiego, dr Sławomira Cichorai dr Anny Antoniny Nogaj.

Na część naukową złożą się wykłady prof. Richarda Stoelzla, prof. Jose Chafera Mompo, Matthiasa Kampsa, prof. Igora Cecocho, prof. AM Janusza Kopczyńskiego, dra hab. Piotra Wojtasika, dra Konrada Bonińskiego i dra Sławomira Cichora.

Istotnym elementem konferencji będzie również Międzynarodowy Konkurs Trębaczy. Program konkursu stanowić będą wyłącznie kompozycje na trąbkę solo. I Międzynarodowy Konkurs Trębaczy w Łodzi składać się będzie z dwóch etapów przesłuchań, w których uczestnicy wykonają w I etapie utwór obowiązkowy łodzianina Krzysztofa Grzeszczaka Z516b for solo trumpet, w II etapie: program dowolny złożony z utworów na trąbkę solo o łącznym czasie trwania nie przekraczającym 10 minut.
Organizatorzy przewidują przyznanie 5 nagród, w tym nagrodę główną trąbkę marki B&S. Konkurs jest otwarty dla wszystkich trębaczy bez limitów wiekowych.

Część artystyczna to koncertywybitnych trębaczy i zespołów blaszanych. Wystąpią m.in.: Richard Stoelzel, Jose Chafer Mompo, Matthias Kamps, Igor Cecocho, Sławomir Cichor, Konrad Boniński i zespół Wratislavia Trumpet Consort. Trzy kolejne dni sesji zakończy koncert i jamsession, ostatniego dnia zaplanowano finałowy koncert pt. Klasycznie i jazzowoz udziałem m.in. laureatów konkursu oraz prawykonaniem utworu na 100 wentyli (33 trąbki).

Towarzyszący konferencji projekt edukacyjnyto indywidualne zajęcia w specjalnościach: solistyczna, historyczna i orkiestrowa. Uczestnicy konferencji będą mieli okazję zapoznać się także z nowoczesnym instrumentarium oferowanym przez wiodących producentów.

Patronat medialny nad Konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Wykonawstwo bez limitu

Wykonawstwo bez limitu80 pianistów uczestniczy w I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Wykonawstwo bez limitu”, który rozpoczął się w sobotę, 12 października 2013 roku w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Kryteria udziału w konkursie zawiera już sama jego nazwa: uczestniczą w nim pianiści wszystkich narodowości, bez podziału na grupy wiekowe i bez ograniczenia limitu wieku. Jedynym warunkiem udziału jest możliwość wykonania programu przewidzianego w regulaminie. Konkurs zorganizowany przez Katedrę Fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. W tegorocznej pierwszej edycji weźmie udział 80 pianistów, w tym połowa z zagranicy, m.in. z Azerbejdżanu, Białorusi, Czech, Chin, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Japonii, Kazachstanu, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Norwegii, Rosji, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch. Najmłodszy uczestnik urodził się w 1997 roku, najstarszy – 40 lat wcześniej. Zatem konkurować będą pianiści kilkunastoletni, 20-, 30- i 50-latkowie. Uczestników oceniać będzie jury pod przewodnictwem prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej, kierownika Katedry Fortepianu łódzkiej Akademii. Pozostali członkowie jury to: Dana Ali (Kazachstan), Andrzej Pikul (Polska), Tamara Rusanova (Rosja), Cezary Sanecki (Polska), Veronika Vitaitė (Litwa), Anna Wesołowska-Firlej (Polska).

Prof. Maria Korecka-Soszkowska tłumaczy ideę konkursu: Katedra Fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi, która jest głównym organizatorem Konkursu, wyszła naprzeciw oczekiwaniom wielu pianistów, którzy chcieliby w każdym okresie życia mieć możliwość prezentacji swoich osiągnięć, tym bardziej że artystyczna dojrzałość może przyjść u każdego wykonawcy w innym czasie. Dusza artysty pozostaje zawsze młoda. Program Konkursu bazuje z jednej strony na utworach będących klasyką repertuarową pianisty, z drugiej zaś pozostawia sporo wolności przy doborze indywidualnego programu, w zgodzie z własnymi upodobaniami stylistycznymi i wykonawczymi.

W pierwszym etapie konkursu każdy uczestnik wykona 20-minutowy program, w którym regulaminowo musi się znaleźć m.in. muzyka Chopina – jedna etiuda i jeden nokturn. Drugi etap to rozbudowany recital (40-45 minut), w którym uczestnicy mają do zagrania klasyczną sonatę, jedną z większych form Chopina i dowolny utwór.

Przesłuchania obydwu etapów konkursu są otwarte dla publiczności i odbędą się w Pałacu Karola Poznańskiego – głównej siedzibie uczelni (ul. Gdańska 32): I etap w dniach 12-16 października i II etap w dniach 18-19 października. Koncert laureatóww niedzielę, 20 października o godz. 12.00 zaplanowano w nowo otwartej Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi (ul. Żubardzka 2a). Koncert laureatów konkursu jest częścią „AŻ Festiwalu” prezentującego najciekawsze projekty artystyczne Akademii realizowane w Sali Koncertowej Uczelni na Żubardziu. Będzie to jednocześnie pierwszy koncert w Sali otwarty dla publiczności. Wstęp wolny na koncert laureatów i wszystkie przesłuchania.

Patronat honorowy nad konkursem objęła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. Konkurs znalazł się wśród projektów dofinansowanych w ramach programu Visiting Professors.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Ptasie plotki i inne wiersze. Witold Lutosławski dzieciom

Witold LutosławskiMamo, Tato, chodźmy na koncert! To hasło zapowiadające wyjątkowe wydarzenia muzyczneXXIII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, w których zgodnie z zamysłem organizatorów uczestniczyć będą dzieci wspólnie z rodzicami i opiekunami.

Koncerty zatytułowane Ptasie plotki i inne wiersze. Witold Lutosławski dzieciomnawiązują do trwającego Roku Witolda Lutosławskiegoz okazji 100. rocznicy jego urodzin oraz Roku Juliana Tuwimaw 60. rocznicę śmierci poety, do którego wierszy Lutosławski skomponował wiele piosenek dla dzieci. Te najsłynniejsze to Ptasie plotki, O Panu Tralalińskim i Spóźniony słowik. Podczas dwu koncertów, organizowanych w ramach festiwalu, które odbędą się 12 października 2013 rokuw Rybniku i 13 października 2013 roku w Katowicach zaśpiewa je Anna Borucka, a wiersze Tuwima recytował będzie aktor Teatru Śląskiego Andrzej Warcaba. Zagra Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Mai Metelskiej, laureatki IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

Koncerty zostały one zorganizowane dzięki pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, którym zarządza Instytut Muzyki i Tańca.
Podczas koncertu katowickiego zaplanowano uroczystość wręczenia nagród laureatom dziecięcego konkursu plastycznego, publiczność będzie miała również możliwość zobaczenia wystawy złożonej z wybranych do ekspozycji prac, zwłaszcza tych, które nagrodziło jury konkursu pod przewodnictwem prof. Jana Szmatlocha.
W trakcie obu koncertów będzie można zapoznać się z ofertą oraz nabyć publikacje Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Festiwal Młodych Laureatów - w 30. rocznicę Silesii

SilesiaW dniach 12-27 października 2013 rokuInstytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia zaprasza na koncertyXXIII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych.

Jego tegoroczna edycja posiada wydźwięk szczególny w obliczu upływającego 30-lecia Silesii, która pierwsze koncerty edukacyjne dla dzieci oraz koncerty kameralne dla melomanów zorganizowała w październiku 1983 roku, będąc wówczas oddziałem Krajowego Biura Koncertowego z siedzibą w Warszawie. Obecnie rozwija działalność koncertową jako miejska instytucja kultury, pozostając pod egidą Miasta Katowice i organizując ok. 1500 koncertów rocznie z udziałem zarówno cenionych, renomowanych artystów, jak i młodych, często wybitnie utalentowanych, stwarzając im możliwość zaprezentowania swoich umiejętności. Niezwykle ważną, choć mniej widoczną i niespektakularną częścią działalności Silesii jest edukacja muzyczna dzieci i młodzieży, które uczestniczą w koncertach organizowanych w przedszkolach, szkołach, liceach, domach kultury, w świetlicach środowiskowych, domach opieki społecznej, a nawet szpitalach, gdzie obcowanie z muzyką staje się elementem rehabilitacji.

W tym roku idea edukacji poprzez muzykę znalazła swoje ważne miejsce w kalendarzu koncertowym Festiwalu Młodych. Silesia zaplanowała wyjątkowe wydarzenie muzyczne, koncert adresowany do młodych słuchaczy. Dzieci będą w nim uczestniczyć wspólnie z rodzicami i opiekunami (Mamo, Tato – chodźmy na koncert!).W katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego zagra Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Mai Metelskiej, laureatki IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. W koncercie pt. Ptasie plotki i inne wiersze, nawiązującym do trwającego RokuWitolda Lutosławskiego z okazji 100. rocznicy jego urodzin oraz Roku Juliana Tuwimaw 60. rocznicę śmierci poety, do którego wierszy Lutosławski skomponował wiele piosenek dla dzieci, wystąpi wybitna młoda wokalistka Anna Borucka oraz aktor Teatru Śląskiego Andrzej Warcaba. Podczas koncertu, który został zorganizowany dzięki pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, a którym zarządza Instytut Muzyki i Tańca, zaplanowano uroczystość wręczenia nagród laureatom dziecięcego konkursu plastycznego. Publiczność koncertowa będzie miała również możliwość zobaczenia wystawy złożonej z zakwalifikowanych do ekspozycji prac, zwłaszcza tych, które nagrodziło jury konkursu pod przewodnictwem prof. Jana Szmatlocha.

XXIII Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych obejmuje 38 koncertów. W Katowicachodbywać się będą w Akademii Muzycznej, Studiu Koncertowym Radia Katowice, Muzeum Archidiecezjalnym, Bibliotece Śląskiej, Pałacu Goldsteinów, Muzeum Historii Katowic, miejskich domach kultury i kościołach, gdzie zaplanowano koncerty muzyki sakralnej w ramach obchodów Roku Kardynała Augusta Hlonda w 65. rocznicę jego śmierci. Tradycyjnie festiwal wędrował będzie po wielu miastach Polski oraz poza jej granicami (Lwów, St. Etienne, Koszyce, Ostrawa).

Na wszystkie koncerty w Katowicach wstęp jest bezpłatny. Jak co roku organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w plebiscycie na ulubieńca publiczności. Wśród słuchaczy obecnych na koncertach rozlosowane zostaną płyty CD.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu - plik PDF

EduFilharmonia - w Szczecinie

EduFilharmoniaCo to jest harfa? A puzon? Można tego dotknąć? A jak się na tym gra? Ciekawość dzieci nie zna granic. Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy muzyczną edukację najmłodszych, mamy duże szanse na wychowanie obytych w świecie muzyki młodych ludzi.

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie w sezonie 2013/2014 przygotowała kilkanaście projektów edukacyjnych dla dużych, średnich i całkiem małych. Współpracujący z nami pedagodzy, z pasją wprowadzający milusińskich w świat muzyki, to gwarancja udanego i pożytecznego spędzenia czasu.

Do końca grudnia szczecińska Filharmonia zaplanowała wydarzenia o charakterze edukacyjnym dla wszystkich grup wiekowych:
- najmłodsi (2-6 lat) – edukacja dla malucha, czyli „Tańcogranie w Filharmonii”,
- rodziny - Rodzinna Filharmonia, czyli „Baśnie malowane dźwiękiem”,
- szkoły podstawowe i gimnazjalne – audycje i koncerty szkolne, czyli „Genius Lutos” i „Nuta DoNuta w krainie instrumentów”,
- szkoły ponadgimnazjalne i dorośli – „Opowieść grudniowa”,
- studenci – nieustający konkurs REC.enzje,
- dorośli i grupy zorganizowane – „Filharmonia od zaplecza” i otwarte próby generalne.

Unsound Festival - Interference

Unsound 2013Krakowska edycja festiwalu UNSOUND odbędzie się w dniach 13-20 października 2013 roku. W tym roku motywem przewodnim imprezy jest „Interference”, co odnieść można „dźwięku w jego fizycznym aspekcie: nakładanie się fal i struktur rytmicznych, zniekształceń, przerwanych sygnałów, powstawanie zakłóceń, zamierzonych usterek, przeszkód i zaburzeń. Zjawiska te są coraz wyraźniej słyszalne w muzyce – od rozwijającej się sceny noise po stale ewoluującą muzykę klubową.” – tłumaczą twórcy festiwalu.

„W tym roku Unsound zgłębiać będzie obszar graniczny pomiędzy rozrywką a wymagającym doświadczeniem. Wielokrotnie będziemy sprzeciwiać się łatwej konsumpcji muzyki, zmuszając słuchaczy do zaangażowania i czynnego przeżywania. (…) Oznacza to odcięcie się od ogólnie przyjętych festiwalowych norm, również tych, których w przeszłości staraliśmy się przestrzegać. Jednym z przykładów jest zakaz fotografowania i filmowania dotyczący zarówno członków publiczności z ich smartfonami, jak i przedstawicieli mediów. Eksperyment ten, w zamierzeniu egzekwowany przez festiwalową społeczność, ma skłonić jej członków do skupienia się na przeżywaniu chwili, oparcia się dyktatowi obrazu oraz sprzeciwu wobec przymusu ciągłego dokumentowania. Odwracając uwagę od widowiska, staramy się przywrócić ją dźwiękowi.”

W ramach festiwalu zaplanowano liczne koncerty z udziałem znakomitych artystów, zostaną zaprezentowane instalacje dźwiękowe, odbędą się także targi muzyczne. Jednym z najbardziej interesujących wydarzeń będzie występ Earth– legenda drone metalu pojawi się w hali Muzeum Inżynierii. Przed nimi swój ostatni koncert w historii zagrają ambitni blackmetalowcy z Altar of Plagues. W tym samym miejscu zaprezentuje się też Pantha du Prince, który razem z orkiestrą wykona kompozycje na dzwonkach. Równie doniośle będzie w kościele św. Katarzyny, gdzie wystąpią czołowi amerykańscy minimaliści – Rhys Chathami Charlemagne Palestineoraz Juliana Barwick, która razem z dziewczęcym chórem wykona utwory ze swojego ostatniego albumu. Przepalić głośniki będą próbowali jazzmani z Fire!oraz Mikka Vainoi Pete Swanson, a oryginalnego kolorytu dodadzą eksperymentujący z hip-hopem Clipping. oraz Mykki Blanco. W weekend wystąpią Underground Resistancei słynni Porter Ricks, a wieczorem Robert Richwykona swój specjalny Sleep Concert.

Wyniki Konkursu im. Kazimierza Serockiego

Kazimierz SerockiW dniach 4-6 października 2013 roku w Radziejowicach odbyło się posiedzenie Jury XIIIMiędzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego 2013.

Na konkurs nadesłano 144 (sto czterdzieści cztery) partytury, z czego 6 (sześć) zostało odrzuconych z powodu niezgodności z regulaminem. Jury, obradujące w składzie: Paul Patterson (Wielka Brytania), Jacek Rogala (Polska), Lidia Zielińska (Polska), postanowiło nie przyznać pierwszej nagrody.

Dwie równorzędne DRUGIE nagrodyw wysokości 8.000 PLN każda otrzymali: Panayiotis Kokoras– kompozytor grecki – za utwór Susurrusna fortepian, skrzypce i wiolonczelę oraz Seungeun Lee– kompozytorka z Korei Południowej - za utwór Melting Crystalna flet, klarnet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę.

Dwie równorzędne TRZECIE nagrodyw wysokości 4.000 PLN każda otrzymali: Piotr Tabakiernik – kompozytor z Polski – za utwór Sumpiqona kwartet smyczkowy, perkusję i taśmę oraz Shoichi Yabuta– kompozytor z Japonii – za utwór Edgena kwartet smyczkowy.

Nagrody zostały ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Nagrodę Specjalną Polskiego Wydawnictwa Muzycznego S.A. dla najmłodszego laureata – komplet polskich partytur współczesnych – otrzymał Piotr Tabakiernik.

Koncert Laureatów współorganizowany z Programem 2 Polskiego Radia odbędzie się 28 listopada 2013 rokuw Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Koncert będzie zarejestrowany i odtworzony w Programie 2 Polskiego Radia, a następnie zaoferowany do odtworzenia rozgłośniom Europejskiej Unii Radiowej.

Polska muzyka na La Biennalle di Venezia

La Biennalle di Venezia 2013Koncert poświęcony pamięciWitolda Lutosławskiego odbędzie się w sobotę, 12 października 2013 roku o godz. 15:00 w Teatro Piccolo Arsenale, w ramach 57. festiwalu muzyki współczesnej La Biennalle di Venezia.

Na jego program złożą się utwory wybitnych polskich kompozytorów - oprócz Grave. Metamorfozna wiolonczelę i fortepian oraz Wariacji SacherowskiejWitolda Lutosławskiego, także Dla Ciebie, Anne-Lill op. 58Henryka Mikołaja Góreckiego, II Sonata na wiolonczelę i fortepian Krzysztofa Meyera i Sonata na wiolonczelęPawła Mykietyna. Podczas koncertu odbędzie się także prawykonanie nowego utworuMarcina Stańczyka pt. Attorno(2013) na flet, wiolonczelę i fortepian, zamówionego przez Instytut Polski w Rzymie przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

Wystąpią: Ginevra Petrucci – flet, Anna Armatys – wiolonczela i Jakub Tchórzewski – fortepian.

Więcej informacji – na stronie: www.istitutopolacco.it

Sinfonia Varsovia w Norymberdze

We wtorek, 8 października 2013 roku Sinfonia Varsovia wystąpi w Meistersingerhallew Norymberdze pod batutą dyrygenta australijskiego pochodzenia – Nicholasa Miltona. W programie koncertu znajdą się: I Symfonia D-dur op.25 KlasycznaProkofiewa, Uwertura smyczkowaLutosławskiego, IV Symfonia B-dur op.60Beethovena oraz rzadko wykonywany IV Koncert fortepianowy d-moll op.70Rubinsteina, którego solową partię wykona Joseph Moog– niemiecki pianista młodego pokolenia.

Orkiestra Sinfonia Varsovia występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych oraz na najważniejszych festiwalach, współpracując ze światowej sławy dyrygentami i solistami. Zespół zrealizował wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych - dyskografia liczy ponad 200 płyt uhonorowanych prestiżowymi nagrodami. W 1997 roku dyrektorem muzycznym, a w 2003 roku dyrektorem artystycznym orkiestry został prof. Krzysztof Penderecki. W 2012 roku Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Krzysztof Penderecki i dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski, podpisali list intencyjny o budowie sali koncertowej. Organizatorem Orkiestry Sinfonia Varsovia jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Wyniki VII Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego

ZAiKSDnia 16 września 2013 roku ogłoszona została lista laureatów VII Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego, zorganizowanego z okazji przypadającego na 2013 rok jubileuszu 95-leciaStowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Jury w składzie: Edward Pałłasz – przewodniczący, Miłosz Bembinow, Jerzy Kornowicz i Maciej Zieliński, po rozpatrzeniu 22 nadesłanych prac postanowiło w kategorii „Utwór na orkiestrę symfoniczną o czasie trwania od 12 do 20 minut” przyznać:

  • I nagrodę w wysokości 15 tys. zł za utwór Jéux VarsoviensautorstwaGrzegorza Duchnowskiego
  • II nagrodę w wysokości 12 tys. zł za utwór BalladaIgnacego Zalewskiego
  • dwie równorzędne III nagrody ex aequo po 7 tys. zł każda za utwory: III Symfoniaautorstwa Grzegorza Duchnowskiego i Tre Episodiautorstwa Szymona Godziemby-Trytka

Ponadto Jury postanowiło przyznać wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł za utwór Iluzjeautorstwa Kamila Koseckiego.

Wręczenie nogród odbędzie się 16 października 2013 roku o godz 16.00 w w siedzibie Stowarzyszenia ZAiKS.

Ad Libitum 2013 - wolność w granicach struktury

Ad Libitum 2013 8. Festiwal Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum” odbędzie się w dniach10-12 października 2013 roku w Warszawie.

Jak sprawić by europejska muzyka współczesna, muzyka dawna, jazz oraz wolność jednostki i siła kolektywu mogły istnieć obok siebie, nie tracąc nic ze swojej autonomii? Co zrobić, aby oprzeć się konwencjom stylistycznym i muzycznym modom, aby odnaleźć własny głos w świecie kompozycji, improwizacji?
Od ośmiu lat warszawski festiwal Ad Libitum próbuje odpowiedzieć na te pytania, dając też sygnał, że jednej prawidłowej odpowiedzi nie ma. Zaproszeni w tym roku artyści od wielu lat, każdy na swój sposób, starają się odnaleźć swoje miejsce w muzycznej przestrzeni.

Usłyszymy po raz pierwszy w Polsce legendarną formację London Jazz Composers Orchestra, którą tworzą najwybitniejsi europejscy muzycy – improwizatorzy, wywodzący się zarówno ze sceny nowej muzyki, jak i jazzu. LJCO została założona przed 30 laty przez Barry’ego Guy’a jako pionierska formacja kolektywnej improwizacji wypełniającej przestrzeń pomiędzy kompozycją, swobodną improwizacją, a jazzem, a w składzie zespołu obok Guya, Wattsa, Parkera inni znakomici muzycy, jak Phil Wachsmann, Howard Riley, Paul Lytton.

The LJCO in concert is as much about physical force of sound as it is about musical information – it's a portrait of the future. (Barry Guy)

Poza tym usłyszymy twórców z Polski, Europy i Ameryki Północnej. Spotkamy wielkie autorytety oraz artystów, którzy dopiero mają szansę nimi się stać. Od Evana Parkera, Barry'ego Guya, Trevora Wattsa czy Roberta Dicka i Thomasa Bucknera po Jerzego Mazzolla, Piotra Damasiewicza, Macieja Garbowskiego, Wojciecha Błażejczyka i Tadeusza Sudnika. Usłyszymy muzykę akustyczną i elektroniczną. Od Henricha Ignaza Franza Bibera po György Kurtága.

ZOBACZ: program Festiwalu

Nabór do priorytetu "Zamówienia kompozytorskie 2014-2015"

Instytut Muzyki i TańcaMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło Program Kolekcje– priorytet Zamówienia kompozytorskiew dniu 25 września 2013 roku. Operatorem programu jestInstytut Muzyki i Tańca.

Regulamin Zamówień kompozytorskich dostępny jest na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakładce Programy Ministra 2014 – Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie oraz na stronie IMIT w zakładce programy – programy ministra.

Wnioski do priorytetu Zamówienia kompozytorskie mogą składać państwowe i samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, uczelnie artystyczne, publiczne i niepubliczne szkoły artystyczne oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Budżet priorytetu na lata 2014-2015 wynosi 2 000 000 zł.

Składanie wniosków do priorytetu za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta EBOI (https://esp.mkidn.gov.pl/) będzie możliwe na początku października 2013 roku. Nabór wniosków potrwa do 30 listopada 2013 roku.

Celem priorytetu jest wspieranie współczesnej twórczości muzycznej poprzez zamawianie nowych dzieł oraz stworzenie dogodnych warunków dla ich stałej obecności w przestrzeni publicznej.

Polska muzyka na Festiwalu „Kontrasty” we Lwowie

XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Kontrasty” - Lwów 2013Utwory polskich kompozytorów znajdą się w programie XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Kontrasty”, odbywającego się we Lwowie w dniach 26 września – 18 października 2013 roku.

Kwartet na otwarcie domuZbigniewa Bujarskiego, Axonna flet i klarnet Tomasza Skweresa oraz Lebenszeichenna skrzypce solo Macieja Jabłońskiego przedstawią ukraińskiej publiczności 1 październikamuzycy znanego zespołu muzyki nowej „ConstantY”. Dwa dni później zabrzmią natomiast Trzy utwory w dawnym styluKrzysztofa Pendereckiego. We wtorek, 8 październikaw Lwowskiej Filharmonii ze specjalnym recitalem fortepianowym wystąpi pianista Paweł Albiński. W programie jego koncertu znajdą się utwory 15 zapomnianych kompozytorów z XX i XXI w, w tym m.in. Zygmunta Stojowskiego. Tego samego dnia skrzypaczka Maria Perucka i organista Roman Peruckiwykonają kompozycje Juliusza Łuciuka - Preludia Maryjne, Mariana Sawy - Fugue Bolero, Tadeusza Paciorkiewicza - Andantei Zbigniewa KruczkaBolerо. Specjalnym wydarzeniem będzie natomiast koncert z okazji 100. urodzinWitolda Lutosławskiego. W piątek, 11 październikaw sali Lwowskiej Filharmonii usłyszymy trzy kompozycje Jubilata - Mi-Parti, Łańcuch ІІ i Koncert na orkiestrę. Akademicką Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej poprowadzi Antoni Wit, a w roli solisty wystąpi Jakub Jakowicz.

Festiwal „Kontrasty” organizowany jest we Lwowie od 1995 roku. Jego tradycja na przestrzeni lat może się szczycić niebagatelnymi osiągnięciami artystycznymi. Na czas tego wydarzenia miasto Lwów zamienia się w stolicę muzyki poważnej, goszcząc w salach koncertowych wybitnych muzyków z całego świata. Koncerty wówczas odbywają się codziennie, a międzynarodowa publiczność może usłyszeć najlepsze i najbardziej prestiżowe wykonania muzyki z XX i XXI wieku.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: http://lvivalive.com

Soboty z muzyką, niedziele z plastyką w Muzeum Chopina

Soboty z muzyką, niedziele z plastyką w Muzeum ChopinaSoboty z muzyką, niedziele z plastyką wMuzeum Fryderyka Chopina w Warszawie to propozycja skierowana do rodzin z dziećmi.

Na zajęciach dzieci pogłębiają wiedzę na temat Fryderyka Chopina, rozwijają zdolności plastyczne, muzyczną wyobraźnię, a przy tym – wspaniale się bawią.

Zajęcia odbywają się w:
  • sobotyo godz. 12.00 - zajęcia dedykowane dzieciom w wieku 3-6 lat
  • niedzieleo godz. 12.00 - zajęcia dedykowane dzieciom w wieku 7-10 lat.

Udział w warsztatach po dokonaniu rezerwacjii kupnie biletu wstępu do Muzeum (dorośli - bilet ulgowy, dzieci do 10 lat – wstęp bezpłatny). Rezerwacja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i tel. 22 44 16 251 (kasy) do piątku do godziny 17.

Pierwsze zajęcia – już 5 i 6 października 2013 roku!

Królewna Śnieżka - w Lublinie

ŚnieżkaSpektakl Królewna Śnieżkaz muzyką Bogdana Pawłowskiego do libretta Witolda Borkowskiego i Stanisława Piotrowskiego wystawiony zostanie 6 października 2013 roku o godz. 12.00 na scenie Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Królewna Śnieżka to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych bajek. Jej baletowa wersja skomponowana (na podstawie libretta Witolda Borkowskiego i Stanisława Piotrkowskiego) przez Bogdana Pawłowskiego w 1970 roku przyniosła autorowi ogromną popularność i nie słabnącą sympatię młodych widzów, których kilka pokoleń przeżywało taneczne przygody bohaterów. Losy dobrej i pięknej, lecz niestety znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki oraz siedmiu wesołych krasnali dostarczają dzieciom niezapomnianych emocji. Choreografia, reżyseria i inscenizacja jest dziełem Viletty Suskiej, kierownictwo muzyczne sprawuje Jacek Boniecki, a piękną i barwną scenografię oraz bajkowe kostiumy zaprojektowała Anna Bobrowska-Ekiert.

Spektakl zostanie powtórzony 9 i 10 października 2013 roku.

Znamy wyniki 16. Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”

Adam Sławiński odbiera nagrodę z rąk Agaty PassentW niedzielę, 29 września 2013 roku w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie odbył się Finał 16. Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”.

Poziom artystyczny tegorocznego Konkursu był bardzo wysoki. Jury w składzie Maja Kleszcz, Ewa Kornecka, Wojciech Kępczyński, Wojciech Mann, Zbigniew Zamachowski podjęli się trudnego zadania wyłonienia tegorocznych Laureatów. Podczas Koncertu Galowego w Teatrze ROMA 30 września 2013 roku ogłoszono werdykt. Jury przyznało:

  • I miejsce - Pawłowi Ruszkowskiemu,
  • II miejsce - Julii Rybakowskiej,
  • III miejsce - zespołowi Nieczuli Gentelmaniw składzie: Michał Bojarski, Grzegorz Duszak, Mateusz Menich, Łukasz Rosiński.

Młodzi wykonawcy ujęli publiczność i jury swoimi interpretacjami takich piosenek jak Zielono mi, Biedne badyliszcze, czy Ballada o fryzjerze z St. Denis. Podczas Koncertu Galowego ogłoszono także wynik Plebiscytu Publiczności, który wygrała Julia Rybakowska. Nagrodę specjalną ufundowaną przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu otrzymała Karolina Czarnecka.

Podczas Gali Konkursu została wręczona Statuetka – autograf Agnieszki Osieckiej za zasługi dla popularyzacji polskiej piosenkiAdamowi Sławińskiemu (na zdjęciu z Agatą Passent), kompozytorowi, autorowi muzyku do wielu niezapomnianych piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej. Koncert „Archipelag Sław" w oparciu o utwory kompozytora do tekstów wybitnych poetów piosenki uświetnił drugą część Koncertu Galowego.

Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej Agnieszki Duczmal i orkiestry Amadeus

AmadeusObchody Jubileuszu 45-lecia pracy artystycznejAgnieszki Duczmal iOrkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus składać się będą z dwóch wyjątkowych wydarzeń, które zorganizowane zostaną w dwie kolejne niedziele, 6 i 13 października 2013 roku w Auli UAM w Poznaniu.

Koncert „Per la Maestra” (6 października), który stanowić będzie pierwszą część obchodów, ma za zadanie uhonorować wybitną dyrygentką – Agnieszkę Duczmal, która jest założycielką i dyrektorem Orkiestry. W wykonaniu solistów: Agaty Długosz – flet, Łukasza Długosza – flet, Karoliny Jaroszewskiej – wiolonczela i Krzysztofa Meisingera – gitara oraz Orkiestry Amadeus pod batutą Anny Duczmal-Mróz usłyszymy pięć utworów: Sinfoniettę per archiKrzysztofa Pendereckiego, Andante i Rondo op. 25Alberta Franza Dopplera, Kolory lataJanusza Bieleckiego, Double Concerto Astora Piazzolli (ar. K. Jaroszewska) oraz Concerti Piccoli per la MaestraPiotra Mossa.

Drugą część obchodów szczególnej rocznicy stanowić będzie koncert „Per la Orchestra”(13 października) dedykowany, jak sama nazwa wskazuje – Zespołowi, którym tym razem pokieruje Maestra Duczmal. W roli solistów wystąpią: Paweł Wakarecy – fortepian, Mario Stefano Pietrodarchi – bandoneon i Michał Wróblewski – fortepian. W programie: Sinfonietta nr 3 Krzysztofa Pendereckiego, Koncert fortepianowy f-moll op.21Fryderyka Chopina (opr. A. Duczmal) i Four SeasonsMartina Palmeri (ar. M.S. Pietrodarchi).

We told Lutosławski

We told LutosławskiKoncert We told Lutoslawski, organizowany z okazji jubileuszu 100. urodzin kompozytora, odbędzie się w sobotę, 19 października 2013 roku o godz. 19.00 wMazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie (ul. Elektoralna 12).

Wystąpią: Cezariusz Gadzina (saksofony), Robert Majewski (trąbka), Michał Zaborski (altówka), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela/gitara), Anna Ciborowska (fortepian), Adam Cegielski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja) i Marcin Steczkowski (efekty komputerowe).

We told Lutosławski jest produkcją Fundacji TAK - Temat Aktualny Kultura, wspieraną przez ZAiKS, z okazji 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego. Hasło koncertu to nie tylko gra słów, ale przede wszystkim klucz do projektu. We told Lutoslawski jest niekonwencjonalnym spotkaniem z muzyką Mistrza. Narracja artystów toczy się wokół oryginalnych kompozycji - Koncertu na orkiestrę oraz Chantefleurs et chantefables. Celem tej konfrontacji jest próba uwrażliwienia słuchacza na sonorystyczną ekspresję muzycznego języka Lutosławskiego. Eksplorując jego piękno w kontekstach muzycznych bliższych szerszej publiczności, twórcy projektu mają nadzieję, że wpiszą się na stałe do kanonu piękna słuchaczy. Muzycy swoim idiomem opowiadają o tym, co słyszą w muzyce Lutosławskiego. Powstają nowe struktury muzyczne - kolaże barw klasycznych, jazzowych, pejzaże muzyczne, którymi żonglują muzycy. Jest to przygoda artystyczna zarówno dla wykonawców, jak i dla słuchacza.

Studio for New Music Ensemble zagra Lutosławskiego w Moskwie

SNMPolskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC wraz z moskiewskim Centre for Contemporary Music, w ramach projektu „Lutosławski Across Europe” organizuje koncert z okazji setnej rocznicy urodzinWitolda Lutosławskiego. Koncert odbędzie się 15 października 2013 roku w sali Rachmaninowa legendarnego Moskiewskiego Konserwatorium.

W programie znajdą się utwory Witolda Lutosławskiego i kompozycje jemu dedykowane: Lutosławski in memoriamMacieja Zielińskiego oraz - skomponowany specjalnie na tę okazję - Hommage a Witold LutosławskiFaradja Karaeva (prawykonanie).

Koncert poprzedzi krótki wykład o muzyce Lutosławskiego.

Lutosławski i Nørgård w Kopenhadze

Per Nørgård i Jakob Kullberg29 listopada 2013 roku odbędzie się w Kopenhadze, w gmachu Biblioteki Królewskiej, wyjątkowy koncert organizowany przezPolskie Centrum Informcji Muzycznej POLMIC z okazji setnej rocznicy urodzinWitolda Lutosławskiego.

W programie znajdą się kompozycje Lutosławskiego oraz najsłynniejszego, żyjącego kompozytora duńskiego, Pera Nørgårda, w wykonaniu połączonych sił Athelas Sinfonietty i Aarhus Sinfonietty oraz wielokrotnie nagradzanego wiolonczelisty Jakoba Kullberga(Dania). Za pulpitem dyrygenckim stanie Pierre-André Valade(Francja).

Koncert uświetni światowa premiera Sonaty wiolonczelowejPera Nørgårda, a także wykonanie jego koncertu altówkowego Remembering Childw nowej wersji na wiolonczelę.

Wydarzenie zaszczyci swoją obecnością Per Nørgård(na zdjęciu razem z Jakobem Kullbergiem), który dla uczczenia pamięci Witolda Lutosławskieo wykona utwór pt.: En blomst som rosen... na fortepian solo.

Wprowadzenie do koncertu poprowadzi Eva Maria Jensen.

Koryfeusze Muzyki Polskiej przyznane!

Waldemar Dąbrowski wręcza statuetkę Adamowi Balasowi i Adriannie Ponieckiej-Piekutowskiej1 października, w Międzynarodowym Dniu Muzyki oraz w trzecią rocznicę powstania Instytutu Muzyki i Tańca, podczas uroczystej gali w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie ogłoszono laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2013.

Laureatami zostali:

Laureatom wręczono statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka. Nagrodom w kategorii "Osobowość Roku" oraz "Nagroda Honorowa" towarzyszyły nagrody finansowe ufundowane kolejno przez Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Podczas koncertu galowego wystąpili: Agata Zubel, Cezary Duchnowski i Andrzej Bauer z projektem „El-Derwid”, śpiewacy Marianna Bączek i Adam Strug, pianista Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, a także skrzypek Jarosław Żołnierczyk z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal oraz Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika.

Więcej szczegółów dotyczących nagrody - na: www.koryfeusz.org.pl

Operatorem nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej jest Instytut Muzyki i Tańca.

Patroni medialni: Program 2 Polskiego Radia, Rzeczpospolita, Forbes, Jazz Forum, Polmic.pl, Culture.pl, Jazzarium.pl, Jazz Press.

na zdjęciu: Waldemar Dąbrowski wręcza statuetkę Adamowi Balasowi i Adriannie Ponieckiej-Piekutowskiej



U Lutosa na Saskiej Kępie

Festiwal "U Lutosa na Saskiej Kępie"Kim jest nietuzinkowy artysta? Kto gra techniką paznokciową na bardzo starym instrumencie? Jaki zespół jest jednym z najciekawszych? Jak śpiewają dzieci? Dokąd wybrać się na Derwidową potańcówkę? I jak brzmi muzyka Witolda Lutosławskiego folkowo, jazzowo i zabawowo?

Na te wszystkie pytania odpowie organizowany w dniach 8-13 października 2013 rokuwarszawski festiwal „ U Lutosa na Saskiej Kępie”. Festiwal odbywa się z okazji 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego. Jego ideą jest prezentacja muzyki jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, jak i pianisty i dyrygenta, widziana oczami artystów należących do różnych muzycznych kierunków.

8 października o godz. 20:00 koncertem „Lutosławski na folkowo” festiwal otworzy Maria Pomianowska ze swoim zespołem. Ten koncert będzie gratką dla wszystkich miłośników folku, dawnych polskich instrumentów i brzmienia Word Music. 10 październikao godz. 19:00 Marcin Olak Trio wystąpi z koncertem „Lutosławski na jazzowo”. Z pewnością to wydarzenie odkryje kolejne oblicze muzyki Witolda Lutosławskiego oraz szeroki wachlarz możliwości gitary lidera zespołu – Marcina Olaka. 12 październikao godz. 13:00 zabrzmią między innymi Piosenki dziecinne W. Lutosławskiegow wykonaniu uczestników festiwalowych warsztatów, które odbywały się w warszawskich szkołach podstawowych. Młodym wykonawcom towarzyszyć będą perkusiści - Piotr Domański i Piotr Iwicki. Warsztaty były spotkaniem uczniów z muzyką bohatera festiwalu, aleatoryzmem i improwizacją, które stosował w swoich utworach oraz muzyką współczesną i jej tajnikami. Na finał festiwalu 13 październikao godz. 19:00 wystąpi niezwykły wokalista i charyzmatyczny frontman - Janusz Radek. Ze swoim zespołem wykona piosenki „Derwida”. Klimaty retro, liryczne brzmienia, czy spontaniczność wykonawcy są gwarancją doskonałego wieczoru z muzyką stworzoną przez W. Lutosławskiego. Po uczcie muzycznej warto zostać jeszcze kilka chwil i zrelaksować się o godz. 20:30na „potańcówce w stylu retro”, którą poprowadzi znany bywalcom klubów - DJ Papa Zura. Muzyka z czasów Witolda Lutosławskiego z winyli wprawi wszystkich w doskonały nastrój.

Koncerty festiwalu „U Lutosa na Saskiej Kępie” będą odbywać się w Klubie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 w Warszawie. Wstęp na koncert 12.10 i na potańcówkę 13.10 będzie wolny. Na pozostałe wydarzenia bilety w cenie 25 zł i 40 zł do nabycia w przedsprzedaży oraz na godzinę przed koncertem w Klubie Kultury Saska Kępa.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, m.st. Warszawa oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Patronat honorowy nad festiwalem objął Burmistrz Dzielnicy Praga Południe Tomasz Kucharski.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

U Lutosa na Saskiej Kępie

Festiwal "U Lutosa na Saskiej Kępie"Kim jest nietuzinkowy artysta? Kto gra techniką paznokciową na bardzo starym instrumencie? Jaki zespół jest jednym z najciekawszych? Jak śpiewają dzieci? Dokąd wybrać się na Derwidową potańcówkę? I jak brzmi muzyka Witolda Lutosławskiego folkowo, jazzowo i zabawowo?

Na te wszystkie pytania odpowie organizowany w dniach 8-13 października 2013 rokuwarszawski festiwal „ U Lutosa na Saskiej Kępie”. Festiwal odbywa się z okazji 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego. Jego ideą jest prezentacja muzyki jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, jak i pianisty i dyrygenta, widziana oczami artystów należących do różnych muzycznych kierunków.

8 października o godz. 20:00 koncertem „Lutosławski na folkowo” festiwal otworzy Maria Pomianowska ze swoim zespołem. Ten koncert będzie gratką dla wszystkich miłośników folku, dawnych polskich instrumentów i brzmienia Word Music. 10 październikao godz. 19:00 Marcin Olak Trio wystąpi z koncertem „Lutosławski na jazzowo”. Z pewnością to wydarzenie odkryje kolejne oblicze muzyki Witolda Lutosławskiego oraz szeroki wachlarz możliwości gitary lidera zespołu – Marcina Olaka. 12 październikao godz. 13:00 zabrzmią między innymi Piosenki dziecinne W. Lutosławskiegow wykonaniu uczestników festiwalowych warsztatów, które odbywały się w warszawskich szkołach podstawowych. Młodym wykonawcom towarzyszyć będą perkusiści - Piotr Domański i Piotr Iwicki. Warsztaty były spotkaniem uczniów z muzyką bohatera festiwalu, aleatoryzmem i improwizacją, które stosował w swoich utworach oraz muzyką współczesną i jej tajnikami. Na finał festiwalu 13 październikao godz. 19:00 wystąpi niezwykły wokalista i charyzmatyczny frontman - Janusz Radek. Ze swoim zespołem wykona piosenki „Derwida”. Klimaty retro, liryczne brzmienia, czy spontaniczność wykonawcy są gwarancją doskonałego wieczoru z muzyką stworzoną przez W. Lutosławskiego. Po uczcie muzycznej warto zostać jeszcze kilka chwil i zrelaksować się o godz. 20:30na „potańcówce w stylu retro”, którą poprowadzi znany bywalcom klubów - DJ Papa Zura. Muzyka z czasów Witolda Lutosławskiego z winyli wprawi wszystkich w doskonały nastrój.

Koncerty festiwalu „U Lutosa na Saskiej Kępie” będą odbywać się w Klubie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 w Warszawie. Wstęp na koncert 12.10 i na potańcówkę 13.10 będzie wolny. Na pozostałe wydarzenia bilety w cenie 25 zł i 40 zł do nabycia w przedsprzedaży oraz na godzinę przed koncertem w Klubie Kultury Saska Kępa.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, m.st. Warszawa oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Patronat honorowy nad festiwalem objął Burmistrz Dzielnicy Praga Południe Tomasz Kucharski.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jesienna trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii

Młoda Polska FilharmoniaJuż po raz piąty Młoda Polska Filharmonia – orkiestra młodzieżowa działająca jako projekt Fundacji Zwierciadło – rusza w trasę koncertową.

Trzydziestu dziewięciu młodych, wybitnie uzdolnionych muzyków zagra w październiku koncerty w Kaliszu, Częstochowie, Krakowie i Warszawie. Orkiestra pod batutą Adama Klocka wystąpi w repertuarze klasycznym. Młodzi muzycy wykonają Koncert skrzypcowy Manuela Marii Ponce, Koncert fortepianowy A-dur KV 488 Wolfganga Amadeusza Mozarta, Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego i I Symfonię op. 21 Ludwiga van Beethovena.

Gościnnie z orkiestrą wystąpią Emanuel Salvador – wybitny skrzypek, koncertmistrz portugalskiej Orquestra do Norte oraz Rozalia Kierc – bardzo obiecująca czternastoletnia pianistka, która mimo młodego wieku, ma już na swoim koncie liczne międzynarodowe nagrody.

Jesienną trasę koncertową Młodej Polskiej Filharmonii zainauguruje koncert w Filharmonii Kaliskiej, który odbędzie się 10 października 2013 roku, w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak” MULTIMEDIA AMBER ROAD FESTIVAL. Kolejne koncerty odbędą się w Filharmonii Częstochowskiej, w ramach IX Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana (11 października), w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie (13 października) oraz w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (14 października).

Młoda Polska Filharmonia odbywa trasy koncertowe dwa razy w roku. Latem młodzi muzycy występują w koncertach plenerowych z repertuarem lżejszym – orkiestrowymi aranżacjami przebojów muzyki popularnej, trasy jesienne to wyłącznie repertuar klasyczny z udziałem uznanych solistów krajowych i zagranicznych. Wszystkie koncerty Młodej Polskiej Filharmonii cieszą się niezwykłą popularnością.
Młoda Polska Filharmonia od początku swojej działalności jest wspierana przez przedstawicieli środowiska muzycznego. Jako pierwszy poparł tę niezwykłą inicjatywę światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner, tworząc specjalnie dla młodych muzyków utwór na pierwszą trasę koncertową MPF. Projekt wspierają także Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Marita Albán Juárez, Robert Kubiszyn, Aga Zaryan, Magda Navarette, Kayah. Młodych artystów ceni również Grzegorz Turnau – orkiestra kameralna Młodej Polskiej Filharmonii w kwietniu tego roku towarzyszyła muzykowi i grupie Zakopower podczas wspólnego koncertu w Sali Kongresowej w Warszawie.