Polmic - FB
Filter

Koncert z okazji obchodów 25. rocznicy Wolnych Wyborów w Polsce w Los Angeles

Wojciech Kilar i Victor Young
Konsulat Generalny RP w Los Angeles zaprasza 3 czerwca 2014 rokuna specjalny koncert muzyki filmowejWojciecha Kilara i Victora Younga (obydwaj na zdjęciu) z okazji obchodów 25. rocznicy Wolnych Wyborów w Polsce.

Wystąpią znani polscy muzycy jazzowi - Kuba Stankiewicz (fortepian) i Darek Oleszkiewicz(jazz bass).

Koncert odbędzie się w Fowler Museum na Uniwersytecie Kalifornijskim.

NOSPR z okazji Dnia Dziecka - z Niebieską małpką

Niebieska małpkaW niedzielę, 1 czerwca 2014 rokuNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi podczas wyjątkowego poranku symfonicznego. Z okazji Dnia Dziecka muzycy NOSPR pod dyrekcją Sławka A. Wróblewskiego wykonają bajkę słowno-muzycznąPiotra Mossa pt. Niebieska małpka. W partii narratora wystąpi znany warszawski aktor Grzegorz Damięcki, związany na stałe z teatrem Ateneum.

Bajkę poprzedzi wykonanie Symfonii dziecięcejJosepha Haydna, według niektórych źródeł przypisywanej Leopoldowi Mozartowi. Symfonię– to kolejna niespodzianka dla melomanów – zaprezentuje Orkiestra Kameralna POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod dyrekcją Jana Stańczyka, tegorocznego maturzysty tejże szkoły. Orkiestrę przygotuje profesor Felicja Bieganek.

Niebieska małpka to bajka pełna nieprawdopodobnych zdarzeń: słynny profesor Bleué postanawia sklonować sam siebie. Eksperyment nie udaje się i zamiast profesora-klona powstaje małpka, w dodatku niebieska, z powodu swojego „dziwacznego” koloru wyśmiewana przez inne zwierzątka z laboratorium profesora. Małpka nieoczekiwanie staje się idolem tłumów i lansuje modę na kolor niebieski. Niestety, nie na długo – bożyszcze tłumów zostaje opuszczone przez wielbicieli, ponieważ zapanowała moda na kolor różowy… To wyjątkowa opowieść o odmienności, tolerancji, ale i ułudzie kultury masowej oraz nietrwałości chwilowych mód. W muzyce Piotra Mossa ilustrującej tekst Jeana-Louisa Bauera w przekładzie Krzysztofa Lipki odnaleźć można zarówno odwołania do klasyki symfonicznej, jak i wiele humoru, parodii oraz poezji, wyzwalającej dziecięcą wyobraźnię i fantazję.

Koncert Sinfonii Iuventus z Rafałem Kwiatkowskim

Koncert Sinfonii Iuventus z Rafałem KwiatkowskimKoncertPolskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod batutąMarka Pijarowskiego, z udziałem polskiego wiolonczelistyRafała Kwiatkowskiego odbędzie się 7 czerwca 2014 roku o godzinie 19:00 wStudiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Rafał Kwiatkowski - laureat I nagród na międzynarodowych konkursach w Nowym Jorku, Baltimore, Lipsku, Lubljanie, Viňa del Mar (Chile), Kuhmo (Finlandia) oraz II nagrody na Konkursie Paulo Cello w Helsinkach, koncertował jako solista z wieloma zagranicznymi orkiestrami m.in. w Los Angeles, Bogocie, Santiago, Moskwie, Helsinkach, Budapeszcie, Palermo, Astanie, oraz z Filharmonią Monachijską, a w kraju regularnie występuje i nagrywa z takimi zespołami, jak Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa oraz Filharmonia Narodowa.

W programie koncertu znajdą się trzy kompozycje: Fantazja orkiestrowa Noc na Łysej GórzeModesta Musorgskiego, Wariacje na tematy Rococo op. 33Piotra Czajkowskiego i Suita symfoniczna Szeherezada op. 35Nikołaja Rimskiego-Korsakowa.

Bilety dostępne na www.eBilet.pl oraz w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (Warszawa, ul. Modzelewskiego 59) na godzinę przed koncertem.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Dzień Dziecka w Operze Krakowskiej

Dzień Dziecka w Operze Krakowskiej Opera Krakowska z okazji Dnia Dziecka przygotowała dla najmłodszych widzów ciekawe propozycje. W sobotę i niedzielę, 31 maja i 1 czerwca 2014 roku o godz. 17.30 wystawiony zostanie bardzo lubiany przez dzieci musical Mały lord Stevena Markvicka.

Spektakl w inscenizacji i reżyserii Janusza Szydłowskiego zyskał uznanie publiczności i krytyków. Opowiada historię Cedrica, jedenastoletniego chłopca, który niespodziewanie staje się lordem Fauntleroy – przyszłym spadkobiercą wielkiego majątku. Jego dziadek, angielski arystokrata, porywczy i samolubny, sprowadza wnuka z Ameryki do zamku w Anglii. Wbrew obiegowej opinii Cedric uważa dziadka za uosobienie dobroci i szlachetności, ten z kolei usiłuje nie zawieść oczekiwań dziecka. W rezultacie chłopiec swą ufnością i wiarą w dobro sprawia, że stary lord wraca do świata kochających i kochanych. Przedstawienie adresowane jest do widzów w każdym wieku. Dzieciom pokaże ono wartość zachowań, co przyczyni się do porządkowania ich świata. Dorośli powrócą do opowieści z dzieciństwa, ciągle aktualnej, bo czy nie jest ponadczasowa myśl, że, jak mówi Steven Markwick: „nikt nie jest nigdy za stary ani zbyt potężny, by nauczyć się pokory i miłości”.

1 czerwca o godz. 10.00 Opera Krakowska zaprasza także na specjalne spotkanie edukacyjne z cyklu „Poranki” pt. W blasku reflektorów. Tym razem wspólnie z dziećmi artyści odkrywać będą tajemnicę gry świateł. Podczas spektakli operowych dowiemy się, jak powstaje dzień i noc oraz zobaczymy krótki pokaz możliwości oświetleniowców. Gościem spotkania będzie Krzysztof Wędziński z Pracowni Elektrycznej Opery Krakowskiej. Młodym widzom będzie towarzyszyła uwielbiana przez nich Pani Nutka i jej pomocnicy - Księżniczka Aria, Skrzat Artystyczna Dusza i Pani Melodia. Wśród dodatkowych atrakcji będzie także muzyczne malowanie dzieciom buziek.

Dzień Dziecka w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Dzień Dziecka w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej1 czerwca 2014 roku o godz. 17:00 arie i duety z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta i Gioachina Rossiniego w wersji inscenizowanej wykonają w Salach RedutowychTeatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie na specjalnym koncercie Mozart i Rossini dla najmłodszychuczestnicy Akademii Operowej działającej przy warszawskim teatrze.

Akademia Operowa to program kształcenia młodych talentów stworzony dla wybitnie utalentowanych śpiewaków, pełniąca rolę pomostu pomiędzy edukacją a życiem zawodowym. Umożliwia dalszy rozwój i doskonalenie umiejętności pod opieką znakomitych pedagogów i artystów sceny operowej – wokalistów, reżyserów, pianistów-korepetytorów, lingwistów i specjalistów psychofizycznych technik wokalnych. "Opera jest wielką tajemnicą. Każdy, kto ją usłyszy lub zobaczy, próbuje ją rozwikłać: rozwiązać zagadkę jej wspaniałości i piękna. I to dobrze. Poznawanie i odgadywanie czarodziejskiego świata opery jest bowiem najlepszą przygodą".

Dni Oskara Kolberga w Kielcach

Dni Oskara Kolberga w KielcachNa DniOskara Kolberga - 30 maja - 3 czerwca 2014 roku – zaprasza nosząca imię kompozytoraFilharmonia Świętokrzyska w Kielcach. Uroczystości związane z obchodami Roku Kolberga w kieleckiej instytucji mają na celu zarówno przypomnienie postaci i dzieła niezwykłego twórcy, który ze swojej pasji uczynił drogę życiową, jak i twórczości kompozytorów żyjących w jego epoce oraz sposobu, w jaki nasze dziedzictwo postrzegają artyści działający współcześnie.

Cykl koncertów zainauguruje recital wokalny, podczas którego zabrzmią pieśni bohatera Dni, pisane do wierszy popularnych poetów, m.in. Stefana Witwickiego i Bohdana Józefa Zaleskiego, a także Fryderyka Chopina i Stanisława Niewiadomskiego. Wystąpi Iwona Kowalkowska – sopran i Wojciech Maciejowski – tenor, a towarzyszyć im będzie na fortepianie Andrzej Tatarski. Całość zepnie słowem Janina Tatarska. W przerwie koncertu odbędzie się otwarcie wystawy planszowejMuzeum Wsi Radomskiej pt. Oskar Kolberg (1814-1890). Kompozytor. Folklorysta. Etnograf, której dokona dyrektor Muzeum – Zbigniew Skuza. Nastąpi także promocja albumu o Kolbergupióra Katarzyny Markiewicz, który zareklamuje dr Justyna Górska-Streicher – etnograf Muzeum. Wieczór zakończy degustacja produktów należących do Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie.

Następnego dnia wystąpią zespoły ludowe Kielecczyznyoraz laureaci konkursu kompozytorskiego na miniaturę elektroakustyczną. Spośród wielu kompozycji powstałych w oparciu o tematy z Kielecczyzny jury wybrało do finału osiem utworów, które przedstawione zostaną w pierwszej części wieczoru. Podczas przerwy publiczność wybierze najlepszy jej zdaniem utwór. W drugiej części koncertu, po owocnych obradach, jurorzy ogłoszą troje laureatów, którzy otrzymają nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego (I nagroda – 2500 zł), Wojewody Świętokrzyskiego (II nagroda – 2000 zł.) i Prezydenta Miasta Kielce (III nagroda – 1500 zł.). Nagrodę Publiczności wręczy Prezes Radia Kielce SA. Całość uświetnią występy Zespołu Śpiewaczego Echo Łysicy oraz Kapel Ciekoty i Działoszacy. Koncert poprowadzi dziennikarz Radia Kielce Leszek Ślusarski.

Dzień Dziecka z Orkiestrą Sinfonia Varsovia

Dzień Dziecka na Grochowskiej  Z okazji Dnia DzieckaOrkiestra Sinfonia Varsoviazaprasza na Dzień Dziecka na Grochowskiej (sobota 31 maja 2014) oraz na dwa wyjątkowe koncerty filmowe Fantazja Disney’a w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki (niedziela 1 czerwca 2014).

Podczas Dnia Dziecka na Grochowskiej - 31 maja 2014 roku w godz. 11-17 -  Orkiestra Sinfonia Varsovia i LAMALA zapraszają dzieci i rodziców do niezwykłego świata sztuki: literatury, muzyki, teatru i architektury. W programie: spotkania z autorami (m.in.: Dorotą Gellner, Grzegorzem Kasdepke, Katarzyną Ewą Kozubska, Krystyną Lipka-Sztarbałło, Janem Bajtlikiem), warsztaty i zajęcia muzyczne, teatralne, malarskie, artystyczne, plastyczne, z architektury i recyclingu, przyrodnicze.
O godz. 13.00 odbędzie się inauguracja XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Lokomotywę Juliana Tuwima czytać będą Ambasadorzy kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, m.in. Artur Barciś, Maciej Orłoś, Teresa Lipowska, Zuzanna Orlińska. W trakcie trwania imprezy odbędzie się II edycja konkursu dla warszawskich przedszkoli: „Wesoły mikrofon dla przedszkolaka”. Ponadto rozpocznie się III Międzynarodowe Triennale Sztuk Graficznych IMPRINT 2014. Odbędą się także targi książki dziecięcej najlepszych polskich wydawnictw specjalizujących się w literaturze dziecięcej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie też przemyślana strefa smaku ze zdrowym jedzeniem.
Szczegółowe informacje: www.lamala.pl

Dzień później, 1 czerwca 2014 rokuw Sali Kongresowej w Warszawie dwukrotnie (o godz.16:00 i 19:00) zabrzmi polska premiera słynnego koncertu filmowego Fantazja z 1940 roku. W filmie uznawanym za krok milowy w historii kina Walt Disney w genialny sposób połączył po raz pierwszy muzykę klasyczną z obrazem, zaskakując ekranową interpretacją kompozycji Bacha, Czajkowskiego, Beethovena czy Musorgskiego. W trakcie koncertów mistrzowskie animacje wyświetlane na ekranie kinowym zilustrują popularne dzieła muzyki klasycznej, które wykona na żywo Sinfonia Varsovia z towarzyszeniem Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Ponad 120 artystów zagra między innymi Toccatę i Fugę d-mollJana Sebastiana Bacha, VI Symfonię „Pastoralną” Ludwiga van Beethovena, Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego czy Noc na Łysej Górze Modesta Musorgskiego. Wśród wspaniałych animacji nie zabraknie Myszki Miki w Uczniu czarnoksiężnika Paula Dukasa. Koncert filmowy Fantazja jest owocem współpracy Walta Disneya z Leopoldem Stokowskim, słynnym dyrygentem polskiego pochodzenia. Muzyczno-filmowa podróż w świat klasycznych kompozycji i perfekcyjnej animacji od dziesięcioleci wywołuje szczery uśmiech na twarzach najmłodszych i budzi uśpioną wrażliwość dziecka w sercach dorosłych. Szczegółowe informacje: www.MagiczneKoncerty.pl

Nieśmy ludziom radość – koncert charytatywny na rzecz Zespołu Spirituals Singers Band

Nieśmy ludziom radość – koncert charytatywny na rzecz Zespołu Spirituals Singers BandOlga Bończyk, Konrad Imiela, Olga Szomańska, Jan Kaczmarek , Zespół Dixie Tiger’s Band, NFM Ensemble, Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej wystąpią 31 maja 2014 roku o godzinie 18 wFilharmonii we Wrocławiu na koncercie charytatywnym Nieśmy ludziom radość na rzecz poszkodowanych w wypadku członków Zespołu Spirituals Singers Band.

Z powodu obrażeń odniesionych w tragicznej kolizji drogowej 1 maja 2014 roku zmarł założyciel zespołu, Włodzimierz Szomański, a pozostałych członków grupy czeka długie leczenie i rehabilitacja. Spirituals Singers Band to jeden z najpopularniejszych wrocławskich zespołów wokalnych. Uwielbiani przez publiczność koncertują od przeszło trzydziestu pięciu lat, wykonując gospel, standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej, kolędy. Do tragicznego wypadku doszło, gdy jechali na kolejny występ. Artystów możemy wesprzeć, przychodząc na koncert charytatywnym Nieśmy ludziom radość. Fragmenty Missa Gospel’s autorstwa nieodżałowanego Włodzimierza Szomańskiego wykona jego córka, znana wokalistka Olga Szomańska, wraz z Akademickim Chórem Politechniki Wrocławskiej i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej. Olga Bończyk, która przez lata śpiewała w Spirituals Singers Band, wystąpi w repertuarze „Piosenki z klasą”. Na estradzie zobaczymy również Konrada Imielę, aktora i dyrektor Teatru Muzycznego Capitol oraz Zespół Dixie Tiger’s Band – wrocławską grupę nawiązującą zarówno repertuarem, jak i strojem do nowoorleańskich tradycji dixielandowych. Piosenki Jana Kaczmarka wykona Jerzy Skoczylas wraz z wrocławskimi filharmonikami pod batutą Andrzeja Kosendiaka, zaś NFM Ensemble zagra dwie części błyskotliwego Oktetu Jeana Françaix.

Leo Festiwal po raz szósty we Wrocławiu

Leo Festiwal 2014VILeo Festiwal odbędzie się w dniach 30 maja – 5 czerwca 2014 roku we Wrocławiu. Kontynuując założenia i idee Festiwalu, w tym roku organizatorzy zapraszają do czterech nowych miejsc koncertowych.

W gmachu pięknie odnowionego Dworca Głównegoprzedstawione zostaną muzyczne refleksje o pociągach i lokomotywach w lekkim i zabawnym programie Muzyczna podróż dookoła świataz udziałem Zespołu Wokalnego „Rondo” ze Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu i Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.

Najważniejsi muzycy Orkiestry Leopoldinum: Christian Danowicz, Michał Micker i Marcin Misiak są nie tylko wybitnymi solistami i kameralistami. Uczą również we wrocławskiej Akademii Muzycznej. W nowej sali koncertowej tej instytucji poprowadzą zespół studencki w repertuarze, składającym się z utworów Mendelssohna, Czajkowskiego i Andrzeja Panufnika, którego stulecie urodzin świętujemy w tym roku.

Twórcy Festiwalu powrócą również do pomysłu wystawienia opery dziecięcej: w Centrum Kultury Agora Orkiestra Leopoldinum oraz chóry dziecięce i młodzi soliści zaprezentują operę Dwaj muzykanci (The Two Fiddlers)Petera Maxwella Daviesa. Młodych śpiewaków przygotuje Małgorzata Podzielny, a reżyserem spektaklu będzie Krzysztof Stróżański.

Festiwal zainauguruje przedstawienie Rose Breuss Dance Company na Zamku Topacz. Sześć sonat skrzypcowych Eugéne’a Ysaÿe’a, które wykona Ernst Kovacic, aż się prosi o taniec i choreografię złożoną z różnych tańców o najwyższej poetyckiej intensywności.

ZOBACZ: program Festiwalu

Ptasie plotki i inne wiersze. Lutosławski dzieciom - w Katowicach

Mamo, Tato chodźmy na koncertZ okazji Dnia DzieckaInstytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” przygotowała wyjątkowy muzyczny prezent dla młodych słuchaczy.

W niedzielę, 1 czerwca 2014 rokuo godz. 18.00 w Sali Koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej odbędzie się koncert zatytułowany Ptasie plotki” i inne wiersze. Lutosławski dzieciomz udziałem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, którą poprowadzi Massimiliano Caldi. Piosenki Witolda Lutosławskiego zaśpiewa Anna Borucka, a wiersze Juliana Tuwima recytować będzie aktor Marian Kotowicz. Ponadto dla wszystkich dzieci obecnych na koncercie organizatorzy przygotowali specjalną niespodziankę z okazji Dnia Dziecka!

Jest to pierwszy koncert projektu „Mamo, Tato chodźmy na koncert”, który „Silesia” realizuje w tym roku dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”. Kolejne odbędą się jesienią w Studiu Koncertowym Radia Katowice. W tych wyjątkowych koncertach dzieci uczestniczą wspólnie z rodzicami lub opiekunami. To propozycja spędzenia niedzielnego popołudnia z muzyką wspólnie z najbliższymi członkami rodziny lub przyjaciółmi. W koncertach zaplanowano wiele atrakcji i pozamuzycznych elementów poruszających wyobraźnię młodego słuchacza.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Ptasie plotki i inne wiersze. Lutosławski dzieciom - w Katowicach

Mamo, Tato chodźmy na koncertZ okazji Dnia DzieckaInstytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” przygotowała wyjątkowy muzyczny prezent dla młodych słuchaczy.

W niedzielę, 1 czerwca 2014 rokuo godz. 18.00 w Sali Koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej odbędzie się koncert zatytułowany Ptasie plotki” i inne wiersze. Lutosławski dzieciomz udziałem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, którą poprowadzi Massimiliano Caldi. Piosenki Witolda Lutosławskiego zaśpiewa Anna Borucka, a wiersze Juliana Tuwima recytować będzie aktor Marian Kotowicz. Ponadto dla wszystkich dzieci obecnych na koncercie organizatorzy przygotowali specjalną niespodziankę z okazji Dnia Dziecka!

Jest to pierwszy koncert projektu „Mamo, Tato chodźmy na koncert”, który „Silesia” realizuje w tym roku dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”. Kolejne odbędą się jesienią w Studiu Koncertowym Radia Katowice. W tych wyjątkowych koncertach dzieci uczestniczą wspólnie z rodzicami lub opiekunami. To propozycja spędzenia niedzielnego popołudnia z muzyką wspólnie z najbliższymi członkami rodziny lub przyjaciółmi. W koncertach zaplanowano wiele atrakcji i pozamuzycznych elementów poruszających wyobraźnię młodego słuchacza.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Na Dzień Dziecka w Gdańsku - Moja matka gęś i Obrazki z wystawy

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza najmłodszych melomanów do spędzania swojego święta w otoczeniu muzyki klasycznej. W niedzielę, 1 czerwca 2014 roku o godzinie 12:00 w Sali Koncertowej na Ołowiance podczas Koncertu Familijnego z okazji Dnia Dziecka zabrzmią wspaniałe kompozycje Ravela i Musorgskiego osnute m.in. na znanych motywach baśniowych.

Kompozycja Ravela Moja matka gęśzyskała popularność jako orkiestrowa suita koncertowa. Ravel, który nigdy nie stracił swej niezwykłej świeżości odczuwania oraz niemalże dziecięcej fantazji, stworzył dzieło emanujące prostotą wyrazu, subtelnych emocji oraz czarującej poezji. Moja matka gęś składa się z pięciu historii, w których odnajdziemy nawiązania do znanych bajek: Pawana Śpiącej Królewny, Tomcio Paluch, Brzydula, cesarzowa pagód, Rozmowy Pięknotki z Potworem oraz Zaczarowany ogród.

Obrazki z wystawy są zapisem wrażeń i emocji Musorgskiego, jakie wywołały w nim akwarele i rysunki Wiktora Hartmanna, jego zmarłego przyjaciela. Wrażenia te były tak ogromne, że twórca skomponował swoje dzieło błyskawicznie: „Dźwięki i myśli przylatują do mnie jak pieczone gołąbki. Połykam i połykam je aż do przesytu. Zaledwie udaje mi się przenieść wszystko z konieczną szybkością na papier…”. W 10 fantastycznych miniaturach znajdują się przedziwne postacie i niezwykłe historie: pokraczny karzeł, który wędruje, zataczając się na krzywych nogach (Gnom), zakochany trubadur śpiewający o nieodwzajemnionej miłości (Stary zamek), najprawdziwsza Baba Jaga (Chatka na kurzej stópce), kłócące się przekupki (Rynek w Limoges) oraz sam kompozytor (Promenady) i malarz (Katakumby) we własnej osobie.

Na Dzień Dziecka w Łodzi - Królewna Śnieżka

Królewna Śnieżka1 czerwca - Dzień Dziecka z baletem Królewna Śnieżka wTeatrze Wielkim w Łodzi.

Śnieżka będzie wyjątkowa, bo i wyjątkowa jest okazja; sympatyczna baśniowa królewna nie tylko uraczy najmłodszych widzów słodkościami, ale także „odwiedzi” ich osobiście na widowni, a różne postacie sceniczne w kostiumach „pozwolą” fotografować się z każdym kto będzie miał na to ochotę (i aparat!).

W Dniu Dziecka - 1 czerwca 2014 roku - Śnieżka i pozostali bohaterowie baletowej baśni czekają w łódzkim Teatrze Wielkim o godzinie 17.30.

Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski dla twórców kultury muzycznej

Odznaczeni przez Prezydenta RPPrezydent Bronisław Komorowski wręczył w poniedziałek, 26 maja 2014 roku odznaczenia zasłużonym twórcom i animatorom kultury - filmowcom, aktorom, reżyserom, kompozytorom, muzealnikom i architektom.

Wśród odznaczonych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polskiznaleźli się m.in. Jerzy Kornowicz i Włodzimierz Pawlik – za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności społecznej, Bogumił Nowicki - za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury muzycznej, Tomasz Sztencel - za wybitne zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej i za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych oraz Marianna Bączek- za wybitne zasługi w tworzeniu i upowszechnianiu polskiego folkloru.

Wieczorem tego samego dnia Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną spotkali się w Pałacu Prezydenckim z twórcami kultury. Para prezydencka wraz z zaproszonymi artystami wysłuchała koncertu muzyki Pawła Mykietyna. W wykonaniu Krystyny Sakowskiej, Dominika Płocińskiego, Joanny Opalińskiej, Andrzeja Bauera oraz zespołu Lutosławski Quartet zabrzmiały trzy utwory: ...choć doleciał Dedal na klarnet, wiolonczelę i fortepian, Kartka z albumu na wiolonczelę i komputer oraz II Kwartet smyczkowy.

Polska muzyka na Festiwalu „Muzyczne Premiery Sezonu” w Kijowie

Festiwal „Muzyczne Premiery Sezonu” w KijowieW dniach 24-31 maja 2014 roku w Kijowe odbędzie się XXIV Festiwal „Muzyczne Premiery Sezonu”. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń nowej muzyki na Ukrainie.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się w szczególnych okolicznościach, kiedy Ukraina wyraża swoje aspiracje cywilizacyjne i kulturowe, broniąc jednocześnie swojej substancji narodowej przed agresorem zewnętrznym. Obok czołówki kompozytorów ukraińskich takich, jak Walentyn Sylwestrow, Myrosław Skoryk, Jewhen Stanowycz, Igor Szczerbakow, istotną część festiwalu stanowi muzyka polskaz szeregiem utworów Romualda Twardowskiego – kompozytora cieszącego się na Ukrainie szczególnym respektem (koncert w dniu 30 maja 2014 rokuw wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Ukraińskiego Radia pod dyrekcją Wołodymyra Szejki) oraz Jerzego Kornowicza Wielkie przejście na fortepian i orkiestrę symfoniczną. Dziennik „Chreszczatyk” tak anonsował kolejne wykonanie tego utworu w Kijowie:

„Na koncercie 31 maja w stołecznej filharmonii razem z utworami kompozytorów ukraińskich Jewhena Stankowycza, Myrosława Skoryka, Oleksandra Szymka, Zoltana Almaszi zabrzmi Koncert na fortepian i orkiestrę Jerzego Kornowicza Wielkie przejście, który po prostu musicie usłyszeć. Wrażenie z kijowskiej premiery tego utworu, która miała miejsce w końcu grudnia ubiegłego roku w Wielkiej Sali Kijowskiego Konserwatorium, można porównać z zimnym prysznicem… Co warta jest tylko arytmiczna partia fortepianu, którą Dmytro Tavanets zagrał tak, jakby walczył z demonami i wyszedł z tego zwycięsko. I tym razem za fortepianem – Tavanets. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy dyrygować będzie polski dyrygent Roman Rewakowicz, z którym wówczas słuchaliśmy Kornowicza w sercu stolicy, na Majdanie, i jeszcze nie wiedzieliśmy o tych tragicznych wydarzeniach, które miały tam miejsce za kilka tygodni.” (Olesia Naydiuk)

Utwór Jerzego Kornowicza dedykowany jest Ukraińskim Przyjaciołom Kompozytora. Kilka tygodni temu dzieło to znalazło się w finale muzycznej nagrody Polonica Nova.

Kolejne polskie akcenty przyniosą wykonania utworów autorstwa Igora Szczerbakowa(III Koncert fortepianowy) i Anny Hawrylec(Signa), które powstały w wyniku zamówienia Fundacji „Pro Musica Viva” animującej od lat polsko-ukraińskie kontakty muzyczne. Utwory te powstały dzięki programowi upowszechniania współczesnej twórczości muzycznej prowadzonemu przez Instytut Muzyki i Tańca. Festiwal „Muzyczne Premiery Sezonu” jest wspierany przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Program Festiwalu - na stronie: http://composersukraine.org/index.php?id=2704

inf. nadesłana - Jacek Gintowt, Fundacja „Pro Musica Viva”
 

Na Dzień Dziecka w Żelazowej Woli - Tradycyjnie

Na Dzień Dziecka w Żelazowej Woli - TradycyjnieRodzinna wyprawa doŻelazowej Woli to dobry pomysł na spędzenie Dnia Dziecka. Już po raz piątyNarodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na artystyczny piknik – radosne i barwne spotkanie z kulturą i sztuką – tym razem głównie ludową, z okazji 200. rocznicy urodzinOskara Kolberga, ojca etnografii polskiej i chopinologa.

W niedzielę, 1 czerwca 2014 rokuw godz. 10.00-17.00 w Żelazowej Woli na dzieci i rodziców będzie czekać szereg atrakcji, m.in.: warsztaty tańca ludowegoprowadzone przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy”, warsztaty wycinankowerealizowane przez Muzeum Etnograficzne w Warszawie, warsztaty śpiewu tradycyjnegoprowadzone przez Nastę Niakrasavę, warsztaty malarskiei nieco tajemnicze warsztaty „Zagraj z gruszki i z pietruszki”. Ponadto w ramach Niedzielnych Koncertów w Żelazowej Woli w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina wystąpi Marek Bracha i Szczepan Kończal. Będzie można również wysłuchać recitali laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, a także interpretacji Zbigniewa Wałacha oraz dzieci ze szkół muzycznych z Sochaczewa i Warszawy. Ponadto najmłodsi będą mieli okazję zobaczyć filmyo tematyce etnomuzykologicznej i etnograficznej, obejrzeć spektakl Mały Chopinw wykonaniu Antoniego Barłowskiego, wysłuchać ludowych bajekw aktorskiej interpretacji Bartosza Miłosza Martyny, uczestniczyć w tworzeniu runa parkowego i, jak co roku, pobawić się na Wyspie Maluchówprzygotowanej przez „Wyspy Leonarda – Akademia dzieci ciekawych świata”. Dodatkowo każdy będzie mógł zmierzyć się z wyzwaniami gry terenowej, której tematyka w tym roku obejmować będzie zagadnienia związane z kulturą ludową.

Dla osób, które przybędą tego dnia z dziećmi, wstęp do Parku w Żelazowej Woli będzie bezpłatny.

Więcej informacji – na stronie: www.chopin.nifc.pl

Na Dzień Dziecka w Krakowie - Balet o kawie

Balet o kawieZ okazji Dnia DzieckaFilharmonia Krakowska zaprasza swoich najmłodszych melomanów na spektakl baletowo-pantomimiczny zatytułowany Balet o kawie.

Twórców tego niezwykłego widowiska - tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza, cieszącego się zasłużoną sławą w wielu krajach Europy i Azji - zainspirowała słynna żartobliwa Kantata o kawie Johanna Sebastiana Bacha. Ogromnym atutem tego występu są przepiękne kostiumy, przemieniające tancerzy w porcelanowy serwis do kawy. Zespołowi baletowemu Cracovia Danza towarzyszy Zespół Baletowy RELEVÉ przy MDK im. K.I. Gałczyńskiego w Krakowie. Miłym akcentem tych przedstawień jest połączenie ich ze wspólną zabawą taneczną wykonawców i dzieci.

Balet o kawie prezentowany będzie w niedzielę, 1 czerwca 2014 rokuo godz. 10.30 i 13.00 oraz w poniedziałek, 2 czerwca 2014 rokuo godz. 9.00, 11.00 i 13.00. Bilety: 20 zł.

Na Dzień Dziecka we Wrocławiu - Kot w butach

Kot w butachKtóż nie zna uroczej bajki Charlesa Perraulta Kot w butacho przebiegłym Kocie-samochwale, dzielnym i poczciwym Szewczyku, pięknej Królewnie, porwanej i szczęśliwie wybawionej dzięki sprytowi i odwadze głównych bohaterów? Bajkę tę - w nowej scenicznej wersji baletowej, z muzyką Bogdana Pawłowskiego ofiarowuje swej najmłodszej widowniOpera Wrocławska. Dwa spektakle – o godz. 11 i 17 – wystawione zostaną w Dniu Dziecka, 1 czerwca 2014 roku.

Oprócz tradycyjnych bohaterów, widzowie spotkają we wrocławskiej inscenizacji inne znane bajkowe postacie: Myszkę Miki, Koziołka Matołka, Kapitana Hucka, Harry'ego Pottera, Gruellę, Pipi, a także Sherlocka Holmesa i Doktora Watsona. Autorką scenariusza, inscenizacji i choreografii wrocławskiego Kota w butachjest Anna Majer (znana już we Wrocławiu z porywającej choreografii Ravelowskiego Bolera), zaś scenografii, w której znajdujemy wiele odniesień do współczesnych dziecięcych wyobrażeń bajkowych ze „świata lego", jest Małgorzata Słoniowska.

Ewa Michnik laureatką Nagrody Richarda Wagnera 2014

Ewa MichnikPolska dyrygentka i dyrektorOpery Wrocławskiej -Ewa Michnik została laureatką tegorocznej Nagrody Richarda Wagnera.

Nagrodę Richarda Wagnera po raz pierwszy przyznano w 2013 roku z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. W 2014 roku Fundacja Richarda Wagnera w Lipsku wyróżniła nią polską artystkę za aktywną pracę ukierunkowaną na politykę kulturalną Europy oraz kultywowanie spuścizny artystycznej Richarda Wagnera w Polsce. Uroczyste wręczenie nagrody miało miejsce 25 maja 2014 rokuw lipskiej Operze.

Warto przypomnieć, że w 2006 roku w monumentalnej Hali Stulecia we Wrocławiu Ewa Michnik z powodzeniem wystawiła w całości największy dramat muzyczny Wagnera – Pierścień Nibelunga. Pracę nad przygotowaniem tetralogii wraz z zespołem Opery Wrocławskiej rozpoczęła już trzy lata wcześniej.

więcej o nagrodzie - na stroniewww.richard-wagner-stiftung-leipzig.de

Koncert Sound Factory Orchestra - we Wrocławiu

Koncert Sound Factory Orchestra26 maja 2014 roku o godz. 19.00 w Sali KoncertowejAkademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbędzie się koncertSound Factory Orchestra. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Polsko-Niemiecka „Fabryka dźwięku”.

W wykonaniu zespołu pod dyrekcją Roberta Kurdybachy oraz Marcina Grabosza – keyboard, Sebastiana Ładyżyńskiego i Vladimira Vlaeva - komputer, realizacja dźwięku usłyszymy Drovorbna klarnet, waltornię, fortepian, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i komputer Pawła Hendricha, coupures de temps… na flet, klarnet, skrzypce, altówkę, wiolonczelę, perkusję i live electronic Franza Martina Olbrischa, Exit to enterna flet, klarnet, perkusję, fortepian, skrzypce, wiolonczelę live-video i audio Michaela Beila, Essener Trilogie na zespół instrumentów i live-electronic Dirka Reitha, Thomasa Neuhausa i Güntera Steinke’a, Inspirationsna orkiestrę i komputer Sebastiana Ładyżyńskiego oraz Koncert na keyboard, 13 instrumentów smyczkowych i komputerVladimira Vlaeva.

Projekt Polsko-Niemiecka „Fabryka dźwięku” jest innowacyjnym przedsięwzięciem przenoszącym ideę inkubatora przedsiębiorczości na grunt sztuki muzycznej i współczesnych nauk. Polega on na współpracy polskich i niemieckich środowisk twórczych specjalizujących się w tworzeniu i wykonywaniu muzyki współczesnej. W ramach zadania organizatorzy przeprowadzą na terenie Polski (Wrocław) i Niemiec (Essen, Drezno, Kolonia) koncerty, prezentujące bardzo wysoki poziom nie tylko artystyczny, ale także technologiczny. Koncertom towarzyszyć będą nowoczesne prezentacje multimedialne oraz choreografie. Selekcji utworów dokonają partnerzy projektu. Będą to nowe kompozycje i opracowaniam autorstwa: Michaela Beila (Kolonia), Dirka Reitha, Güntera Steinke, Thomasa Neuhausa (Essen), Pawła Hendricha i Sebastiana Ładyżyńskiego (Wrocław). Do wykonania tych skomplikowanych utworów zostali zaproszeni niemieccy wybitni muzycy oraz Sound Factory Orchestra– zrzeszająca najbardziej utalentowanych młodych muzyków, rozpoczynających karierę zawodową, która jako jedyna w Polsce zajmuje się profesjonalnym wykonawstwem muzyki współczesnej. Projekt ten, promowany przez polskie i niemieckie media, skierowany jest do szerokiego grona odbiorców.

Wejście na koncert – za okazaniem bezpłatnej karty wstępu, którą można odebrać w Biurze Promocji i Organizacji Imprez AMKL, pl. Jana Pawła II nr 2, pok. 14A, w godz. 8-16 (pn-pt).

Andrzej Kwieciński triumfuje na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów

Andrzej KwiecińskiZgłoszona przez Polskie Radio kompozycjaAndrzeja Kwiecińskiego Canzon de’ baci zwyciężyła 9 maja 2014 roku w Kategorii Młodych Kompozytorów na 61. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Helsinkach. To kolejny polski sukces po zeszłorocznym triumfie Agaty Zubel.

W tym roku międzynarodowa grupa ekspertów uznała kompozycję Andrzeja Kwiecińskiego (na zdjęciu) - Canzon de’ baci na głos solo i orkiestrę kameralną - za najciekawszy utwór w Kategorii Młodych Kompozytorów (do 30. roku życia). To samo dzieło znalazło się w gronie 10 utworów rekomendowanych w głównej kategorii. Wiąże się to z prestiżowym zamówieniem kompozytorskim, które złożą u Andrzeja Kwiecińskiego organizatorzy Trybuny – Międzynarodowa Rada Muzyki oraz Radio France.

Autor utworu podkreśla, że „Canzon de' baci to punkt zwrotny w mojej pracy twórczej. Przez długi czas panowała w niej swoista dychotomia – moje zainteresowania kompozytorskie kompletnie rozmijały się z moimi pasjami jako kontratenora specjalizującego się w śpiewie barokowym. Dopiero przy pracy nad Canzon de’ baci zrozumiałem, że tak dłużej być nie może. Zacząłem „poszukiwać siebie”, zastanawiać się, co jest dla mnie najważniejsze, szukać płaszczyzny porozumienia dla funkcjonowania tych dwóch światów. Starałem się by Canzon była skrajnie barokowa, ale nie w oczywisty sposób. Nie interesują mnie ani stylizacje, ani gra z konwencjami. Moim zamiarem jest tworzenie muzyki, która z odziedziczonych po modernistycznej awangardzie idiomów buduje repertuar gestów pełniących funkcje analogiczne do muzycznych gestów doby baroku. Moja muzyka ma barok odgrywać, nie zaś imitować. Podstawą utworu jest jedna z najpopularniejszych form barokowych – ciaccona. Melodię ciaccony (fragment basu ze wspomnianego duetu Dolcissimi baci) ukryłem nie w basie, ale w głosie wysokim, a ponieważ innym bardzo ważnym elementem mojej pracy jest zniekształcenie, melodia ta jest grana przez fortepian, na flażoletach w skrajnych pozycjach. Z formy ciaccony wynika także repetytywność materiału. Na jednej niekończącej się melodii, chciałem zbudować strukturę trochę jak z klocków: na substrukturze zbudować superstrukturę."

Utwory Marcina Stańczyka w Belgii i Niemczech

Marcin StańczykDnia 27 maja 2014 rokuw Folkwang Universität der Künste Essenzespół E-MEX Ensemble wystąpi z koncertem zatytułowanym Stańczyk & van der Aa. W programie znajdą się utwory Michela van der Aa oraz dwie kompozycje polskiego twórcy Marcina Stańczyka: Laterna(2008-2009) na zespół i elektronikę oraz prawykononane na zeszłorocznej Biennale Musica w Wenecji Attornona wiolonczelę, flet i fortepian (2013).

Kilka dni wcześniej, 22 majaw Espace Senghor w Brukseliw ramach festiwalu "2 Visages de la Musique Electroacoustique", organizowanego przez Centre Henri Pousseur wykonany został także utwór Mosaiquena wiolonczelę i elektronikę Marcina Stańczyka (2012).

Więcej informacji o koncercie w Essen – na stronie: www.premiumpresse.de, a o koncercie w Brukseli – na stronie: http://newmusicworld.org

Projekcje. Koncerty pamięci Wojciecha Kilara

Projekcje. Koncerty pamięci Wojciecha Kilara Sinfonia Iuventus zaprasza na koncerty muzyki filmowej, podczas których na ekranie multimedialnym będą wyświetlane fragmenty znanych filmów polskich i zagranicznych, do którychWojciech Kilar napisał muzykę. Koncert uświetni wspaniała polska sopranistkaIwona Hossa. Orkiestrę Sinfonia Iuventus poprowadziTadeusz Wojciechowski.

Koncerty odbędą się w Warszawie- 29 maja 2014 rokuo godz. 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego i w Łodzi - 1 czerwca 2014 rokuo godz.18:00 w Sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów.

W programie muzyka Wojciecha Kilara z filmów: Dracula(fragmenty), Smuga cienia(temat), Ziemia obiecana(Walc), Bilans kwartalny(temat), Kronika wypadków miłosnych (temat), Trędowata(Walc), Dziewiąte wrota(Wokaliza), Śmierć i dziewczyna(Suita), Zemsta(Mazur) i Pan Tadeusz(Polonez).

Biety: Warszawa - dostępne na www.eBilet.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasie Studia Koncertowego PR (ul. Modzelewskiego 59); Łódź - wstęp z wejściówkami - do odbioru w kasie sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi , ul. Żubardzka 2a - od 26 maja w godz. 15.00 - 18.00 (od poniedziałku do piątku).

Szczegóły - na stronie: www.sinfoniaiuventus.pl

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Gala Finałowa V edycji Wawer Music Festival

Gala Finałowa V edycji Wawer Music FestivalGala Finałowa kończąca V edycjęWawer Music Festival odbędzie się 1 czerwca 2014 roku o godz. 17:30 w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Hotelu BOSS w Warszawie (przy ul. Żwanowieckiej 20).Prof. Jarosław Drzewiecki zaprasza na niezwykle atrakcyjny wieczór zatytułowany Artyści Białorusi dla Warszawy, na który muzycy ze stolicy Białorusi specjalnie przyjadą do Wawra.

Artyści wybrani przez Walerego Bykowa - dyrygenta Orkiestry Estradowo-Symfonicznej Narodowego Centrum Twórczości w Mińsku zaprezentują wirtuozerię w światowym repertuarze od Carlosa Santany, Stevie Wondera, Zespołu ABBA po George Gershwina. Gościem honorowym będzie Aleksander Averyanov – Ambasador Nadzwyczajny Republiki Białorusi w RP. Swój udział w koncercie potwierdziły Małżonki Ambasadorów z wielu krajów europejskich.

Po koncercie planowany jest udział publiczności w Kolacji z Artystami i Gośćmi Honorowymi (w specjalnej cenie 45 zł od osoby). Ilość miejsc w Restauracji Malinowej ograniczona – konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Zaproszenia na koncert do odebrania w recepcji Hotelu BOSS.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Koncert muzyki polskiej z Leonorą Armellini

PORProgram 2 Polskiego Radia orazPolska Orkiestra Radiowa zapraszają 25 maja 2014 roku na koncert muzyki polskiej XIX wieku. W jego programie znajdą się utworyJuliusza Zarębskiego,Franciszka Lessela iJózefa Wieniawskiego.

Ten muzyczny wieczór rozpocznie Polonez triumfalny A-durJuliusza Zarębskiego, skomponowany w 1882 roku w wersji na fortepian. Kompozytor nieco później dokonał instrumentacji utworu na orkiestrę symfoniczną, lecz – jak podaje Polskie Wydawnictwo Muzyczne - Polonezw tej wersji prawdopodobnie nigdy nie został wykonany. Rękopis utworu został niedawno odkryty w zbiorach Archiwum Goethego i Schillera w Weimarze.

Kolejną propozycją programu będzie Koncert fortepianowy C-durFranciszka Lessela, skomponowany w 1810 roku. Solistką koncertu będzie Leonora Armellini, zwyciężczyni Nagrody Janiny Nawrockiej za „niezwykłą muzykalność i piękno dźwięku” na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010 roku.

Koncert zakończy Symfonia D-durJózefa Wieniawskiego, wybitnego pianisty, który pozostawał w cieniu sławnego, 2 lata starszego brata Henryka. Karierę rozpoczął w 1849 roku od występów w duecie z bratem. Grali w wielu miastach w Polsce, w Paryżu, w ciągu 2 lat dali ponad 200 koncertów w Rosji oraz w całych Niemczech. Od 1857 roku Józef Wieniawski występował już sam, jednocześnie uzupełniał wykształcenie muzyczne – studiował kompozycję, zajął się też dyrygenturą. W 1871 wszedł do grona członków-założycieli Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, a w latach 1875-78 był jego dyrektorem. Resztę życia spędził w Brukseli, gdzie zmarł w 1912. Jedyną Symfonię skomponował w 1890 roku. Została zadedykowana dyrektorowi brukselskiego Konserwatorium. Dziś niestety prawie całkowicie zapomniana, została wykonana w Lublinie, w 2012 z okazji 100. rocznicy śmierci kompozytora, a dzięki transmisji radiowej z warszawskiego koncertu zostanie zaprezentowana szerokiemu gronu melomanów.

Koncert Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Pawła Przytockiego i pianistki Leonory Armellini odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Premiera Carmen w Poznaniu

Carmen - Teatr Wielki w Poznaniu24 maja 2014 na scenieTeatru Wielkiego w Poznaniuodbędzie się premiera CarmenGeorgesa Bizeta. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Bassem Akiki, który zastąpił Keesa Bakelsa. Za reżyserię i scenografię odpowiada Denis Krief.

Bassem Akiki – dyrygent młodego pokolenia urodzony w Libanie. Ukończył Libańskie Konserwatorium Muzyki w Bejrucie w klasie oboju i śpiewu, równocześnie studiował filozofię na Lebanese International University. W 2003 rozpoczął studia na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie (dyrygentura chóralna pod kierunkiem prof. S. Krawczyńskiego), które ukończył z wyróżnieniem w 2008 roku. W 2010 z wynikiem celującym ukończył studia magisterskie w klasie dyrygentury prof. M. Pijarowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Obecnie jest dyrygentem w Operze Wrocławskiej, współpracuje także z wieloma orkiestrami i teatrami muzycznymi w Libanie, Polsce, Francji, we Włoszech, USA i w Kanadzie, specjalizując się we współczesnej muzyce operowej.

W obsadzie poznańskiej realizacji, w roli tytułowej wystąpi Małgorzata Pańko i Helena Zubanovich. Towarzyszyć im będą: Tomasz Kuk i Piotr Friebe jako Don José oraz Mariusz Godlewski i Jaromir Trafankowski jako Escamillo. Wystąpią także soliści i chór Teatru Wielkiego, pod kierownictwem Mariusza Otto.

Spotkanie z realizatorami premiery odbędzie się 20 maja, we wtorek, o godz. 14:00 we foyer I piętra Teatru.

Następne spektakle: 25, 27, 28 maja i 15, 17, 20 czerwca 2014.

Zmarł Józef Świder

Józef Świder22 maja 2014 roku zmarłJózef Świder – znany kompozytor i pedagog. Miał 84 lata.

Józef Świder urodził się 19 sierpnia 1930 roku w Czechowicach. Studiował grę na fortepianie, teorię muzyki i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Studia kontynuował jako aspirant w klasie Bolesława Woytowicza, a następnie jako stypendysta Accademia Santa Cecilia w Rzymie pod kierunkiem Goffredo Petrassiego. Od 1952 pracował jako wykładowca kompozycji i teorii muzyki w katowickiej Akademii Muzycznej (od 1979 na stanowisku profesora), gdzie przez wiele lat pełnił także funkcję dziekana i prorektora. Ponadto był profesorem Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (przez 15 lat kierował Instytutem Pedagogiki Muzycznej), a także Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pod jego kierunkiem studiowali m.in.: Aleksander Lasoń, Andrzej Dziadek, Wiesław Cienciała. Jego twórczość kompozytorska obejmuje kilkaset utworów, wśród których przeważają kompozycje chóralne.

Spotkanie z autorami serii "Historia Muzyki Polskiej"

Krzysztof Baculewski - Współczesność Narodowe Centrum Kultury zaprasza w niedzielę, 25 maja 2014 roku o godz. 12.00 na spotkanie podczas V Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym w Warszawie w Sali Londyn A, poświęcone serii wydawniczej Historia Muzyki Polskiejpod redakcją Stefana Sutkowskiego.

W spotkaniu wezmą udział autorzy serii: dr Katarzyna Morawska, dr Alina Mądry, dr Elżbieta Szczepańska-Lange, prof. Zofia Chechlińska, prof. Zofia Helman, prof. Irena Poniatowska, prof. Barbara Przybyszewska-Jarmińska, prof. Jerzy Morawski, prof. Krzysztof Baculewski oraz Stefan Sutkowski - pomysłodawca, redaktor serii i Lidia Juranek-Sutkowska - prezes wydawnictwa Sutkowski Edition Warsaw, wydawcy edycji papierowej. Prowadzący: Wojciech Włodarczyk - redaktor Programu II Polskiego Radia.

To pierwsze spotkanie poświęcone cyklowi Historia Muzyki Polskiej po zakończeniu trwających 23 lata prac nad jego powstaniem i jedyne miejsce, gdzie będzie można spotkać się ze wszystkimi autorami tworzącymi tę serię wydawniczą.

Historia Muzyki Polskiejpod redakcją Stefana Sutkowskiego to jedyny w swoim rodzaju cykl wydawniczy, który w naukowy sposób opisuje kompleksowo, na tle kultury europejskiej, rozwój i historię muzyki polskiej od początku naszej państwowości aż do roku 2000. Całe wydawnictwo to prawie 6.500 stron druku. Książki tej serii wydane są również w formie e-booków (epub i mobi), do bezpłatnego pobrania, przez stronę internetową Narodowego Centrum Kultury.

Więcej o serii – na stronie: www.nck.pl/kategorie/nasze-publikacje/historia-muzyki-polskiej.html

Karaoke sakralne: MOZART Requiem

Karaoke sakralne: MOZART RequiemPremiera karaoke sakralnego: MOZART Requiem, przygotowanego przez chórCapelli Cracoviensis oraz Cezarego Tomaszewskiego, odbędzie się 23 maja 2014 roku o godzinie 18:00 wFilharmonii Krakowskiej.

Karaoke sakralne: MOZART Requiemto kolejne wspólne przedsięwzięcie Capelli Cracoviensis oraz reżysera Cezarego Tomaszewskiego - po bar.okowej uczcie, czyli madrygałach Monteverdiego w barze mlecznym, operze Orfeusz i EurydykaGlucka zrealizowanej z seniorami, Naturzystach- spacerze po Lasku Wolskim z pieśniami Mendelssohna na ustach i wreszcie zeszłorocznym intrygującym odczytaniu Amadigi di GaulaHandla. Kolejne odsłony projektu zaplanowano na 24, 25 i 27 maja 2014 rokuo godz. 21:00.

Czy Mozart jest oryginalny? Czy Requiem Mozarta jest oryginalne? Czym różni się kopia od oryginału? Kto ma prawo kopiować, komu wolno naśladować, kto może podszywać się pod oryginał, a komu jest to zabronione? Czy istnieje przestrzeń, w której każdy może stać się kimś, kim nigdy nie mógł się stać? Karaoke to obietnica złożona tym, którzy chcieliby być kimś innym. Amatorom, którzy chcieliby być Kate Bush, Elvisem Presleyem i Whitney Houston, statystom, którzy chcieliby grać główne role, chórzystom, którzy marzą o partiach solowych. Karaoke wywyższa kopię i deprecjonuje oryginał, daje głos tym, którzy głosu nie mieli, podmienia taśmy, wywraca hierarchie i burzy porządki. Władza leży rękach tego, kto trzyma mikrofon. W barze karaoke śpiewa każdy, ale nie każdy śpiewa to, co chciałby śpiewać najbardziej. Karaoke nie zawsze spełnia daną obietnicę. Jest niepokorne i przewrotne: lubi od czasu do czasu przypomnieć, że od trzymania mikrofonu nikt nie stanie się Mozartem. Karaoke udziela głosu Salierim.

Muzyczny Festiwal w Łańcucie po raz 53.

Festiwal Muzyczny w ŁańcucieŚwiatowej sławy muzycy oraz gwiazdy polskiej estrady – solidną dawkę muzyki z najwyższej półki przygotowali w tym roku organizatorzy 53.Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-30 maja 2014 roku.

Muzyczny Festiwal w Łańcucie to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń na gruncie muzyki. Program wydarzenia łączy tradycyjne już koncerty kameralne, symfoniczne i recitale z projektami współczesnych artystów. Każdego roku międzynarodowa publiczność ma okazję posłuchać czołowych artystów z całego świata.

53. edycja Festiwalu rozpocznie się od bardzo wysokich tonów. Inaugurację wydarzenia uświetni legendarny, hiszpański śpiewak – José Carreras. Artysta, zaliczany do najwybitniejszych tenorów światowej muzyki, zaprezentuje się łańcuckiej publiczności w towarzystwie zaproszonych przez siebie gości oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej. Dla miłośników kameralistyki w mistrzowskim wykonaniu zaplanowano koncert z udziałem Jadwigi Rappé (alt) oraz Kwartetu OPIUM. Na liście tegorocznych wykonawców znajduje się także ceniony kapelmistrz Massimiliano Caldi, którego występ wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną będzie uwieńczeniem całej imprezy. Ciekawy projekt wykonania Czterech Pór RokuVivaldiego przygotował również znany akordeonista Maciej Frąckiewicz, który słynne dzieło wykona wraz z Capellą Bydgostiensis pod batutą Michaela Maciaszczyka.

Emigranci - Panufnik, Zarębski. Festiwal w Krakowie

Emigranci - Panufnik, ZarębskiFestiwal „Emigranci – Panufnik – Zarębski” odbędzie się w Krakowie w dniach 26-27 maja 2014 roku. Symboliczne dwa dni poświęcone muzyceAndrzeja Panufnika iJuliusza Zarębskiego to hołd składany dwóm wielkim osobowościom świata muzycznego za ich wkład w polską kulturę.

W 2014 roku obchodzimy rocznice urodzin dwóch wybitnych kompozytorów – emigrantów realnych i mentalnych, skazanych na ideową banicję lub mroki artystycznego zapomnienia. 100 lat temu urodził się Andrzej Panufnik– twórca wyklęty przez władze PRLu, którego twórczość od kliku lat skutecznie przywracana jest rodakom w wolnej Polsce. 160 lat temu przyszedł na świat Juliusz Zarębski– kompozytor i pianista wirtuoz, powoli odzyskujący należne mu miejsce w kanonie polskiej literatury muzycznej.

Program festiwalu obejmuje dwa koncerty i dwie prelekcje. Podczas pierwszego koncertu, poświęconego twórczości Andrzeja Panufnika, zaprezentowana zostanie jego muzyka kameralna. Na program drugiego koncertu złożą się utwory fortepianowe Juliusza Zarębskiego. Wykonawcami będą wyróżniający się studenci oraz wybitni artyści skupieni głównie wokół Katedry Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Prelegentami będą studenci – teoretycy muzyki studiujący na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej krakowskiej uczelni.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Jan Stanienda, Krzysztof Stanienda i Sinfonia Varsovia

Jan Stanienda, Krzysztof Stanienda i Sinfonia Varsovia Jan Stanienda w podwójnej roli solisty i dyrygenta wraz z synem - pianistą Krzysztofem Staniendą iOrkiestrą Sinfonia Varsovia wystąpią w sobotę, 24 maja 2014 roku o godz. 19.00 wStudiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Program koncertu będzie poświęcony wczesnym utworom Felixa Mendelssohna.

W pierwszej części koncertu zabrzmią młodzieńcze utwory: II Sinfonia D-durna orkiestrę smyczkową, Koncert podwójny d-moll na skrzypce i fortepian oraz Koncert d-moll na skrzypce i orkiestrę smyczkową. Wszystkie te utwory Mendelssohn skomponował w bardzo młodym wieku, mając od 11 do 14 lat. Młody Felix nazywany był „cudownym dzieckiem”, a nawet „nieziemskim chłopcem” – jak określił go 73-letni Goethe. Warto dodać, że z okresu dziecięcego twórczości Mendelssohna pochodzi ok. 100 utworów, co stanowi aż jedną trzecią całego dorobku kompozytora. W tym czasie Mendelssohn fascynował się muzyką baroku i klasycyzmu, co znalazło swoje odzwierciedlenie w ówczesnych kompozycjach.

IV Symfonia Włoska (1833) wypełni drugą część koncertu. To dzieło komponowane w okresie rozkwitu stylu indywidualnego Mendelssohna. Bezpośrednią inspiracją dla kompozytora, podobnie jak w przypadku Symfonii Szkockiej, była kilkuletnia podróż po Europie. Pierwsze szkice Symfonii Włoskiejnajprawdopodobniej powstały podczas pobytu w Wenecji (1830). Pracę nad symfonią Mendelssohn zakończył trzy lata później, a prawykonanie odbyło się w maju tego samego roku w Londynie.

W roli solisty i dyrygenta wystąpi Jan Stanienda– znakomity skrzypek, kameralista i pedagog, przez wiele lat związany z Polską Orkiestrą Kameralną, a później z Sinfonią Varsovią, której koncertmistrzem był w latach 1986-2000. Partię fortepianu w Koncercie podwójnym d-moll na skrzypce i fortepianwykona Krzysztof Stanienda.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polscy pianiści na festiwalu w Nowym Jorku

IKIF 2014W lipcu 2014 roku polscy pianiści Grzegorz Niemczuk iMagdalena Baczewska wystąpią na Festiwalu „International Keyobard Institute & Festival” w Nowym Jorku.

Grzegorz Niemczuk otrzymał zaproszenie do wygłoszenia dwóch wykładów: o historii i interpretacji mazurków Chopina i Szymanowskiego (20 lipca) oraz o Koncercie fortepianowymAndrzeja Panufnika z okazji jubileuszu 100. rocznicy urodzin kompozytora(26 lipca). Ponadto artysta wystąpi również podczas koncertu na sali koncertowej Mannes College w ramach Dorothy MacKenzie Awards.

Magdalena Baczewska wystąpi z recitalem 17 lipca.

Więcej informacji – na stronie festiwalu: www.ikif.org

Film o Tomaszu Sikorskim

Samotność dźwięku (film)21 maja 2014 roku w ramach Sztuki Dokumentu prezentowanej w Kinie Elektor wMazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie wyświetlony zostanie film Samotność dźwiękuw reżyserii Jacka Piotra Bławuta, przybliżający postać kompozytora -Tomasza Sikorskiego.

Na życiu artysty zaważyły czasy komunizmu, w których przyszło mu tworzyć. Brak wolności i możliwości odkrywania samego siebie oraz niezrozumienie jego twórczości przez środowiska artystyczne, odrzucające skrajną prostotę tej muzyki, odcisnęły na Sikorskim silne piętno. Film śledzi losy artysty, którego niebywały talent i ogromna wrażliwość szły w parze z osamotnieniem.

Podczas seansu obejrzymy także dokumentMałe Instrumentyw reżyserii Edyty Wróblewskiej, opowiadający o tytułowym zespole muzycznym – o wielkiej pasji i miłości do świata dźwięków. Będziemy świadkami powstawania najnowszej, nietypowej płyty, umieszczonej w blaszanej, dziecięcej katarynce. Poznamy magiczny świat lidera grupy, Pawła Romańczuka, pełen barwnych dźwięków wydobywających się z instrumentów, stworzonych z najróżniejszych przedmiotów: śrubek, nakrętek, dziecięcych zabawek.

Szczegóły i repertuar cyklu seansów - na stronach: www.kinoelektor.pl i www.sztukadokumentu.pl

Ingolf Wunder i Sinfonia Varsovia pod batutą Kaspara Zehndera

Ingolf Wunder i Sinfonia Varsovia pod batutą Kaspara ZehnderaIngolf Wunder iSinfonia Varsovia wystąpią 21 maja 2014 roku wStudiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Artystów poprowadzi austriacki dyrygent Kaspar Zehnder. W programie znajdą się dzieła Chopina, Mendelssohna i Schumanna.

Ingolf Wunder(na zdjęciu) – austriacki pianista, laureat II nagrody oraz dwóch nagród specjalnych XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2010), wykonaII Koncert fortepianowy f-moll op.21Fryderyka Chopina. Ten pierwszy z dwóch koncertów Chopina, choć wydany jako drugi, powstawał w latach 1829-1930. Dzieło zostało dedykowane długoletniej przyjaciółce i uczennicy Chopina - Delfinie Potockiej.

W drugiej części koncertu zabrzmi hymn ku czci wiosny, czyli I Symfonia B-dur op. 38Roberta Schumanna. Dzieło powstało na przełomie stycznia i lutego 1841 roku, w bardzo szczęśliwym okresie życia kompozytora, niedługo po ślubie z Klarą Wieck. Prawykonanie Symfonii Wiosennejodbyło się 31 marca tego samego roku w Gewandhaus w Lipsku, dyrygował przyjaciel Schumanna - Felix Mendelssohn, którego Uwertura Piękna Meluzyna op.32rozpocznie środowy koncert.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Awangardowa Orkiestra Akademii Muzycznej we Wrocławiu - Sound Factory Orchestra w Essen

23 maja 2014 roku o godz. 19:30 w Essen (Niemcy), w Folkwang Universität der Künste, wystąpiAwangardowa Orkiestra Akademii Muzycznej we Wrocławiu „Sound Factory Orchestra”. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Polsko-Niemiecka „Fabryka dźwięku”.

Awangardowa Orkiestra Akademii Muzycznej we Wrocławiu „Sound Factory Orchestra”to zespół tworzony przez pedagogów, absolwentów i wyróżniających się studentów AMKL. Udowadniają, że muzyka to sfera nieustannych poszukiwań i nowatorskich rozwiązań. Dlatego są otwarci na mieszanie gatunków, zabawę konwencją i wzbogacanie muzyki o obraz. Sound Factory Orchestra została założona w 2009 roku, a oficjalnie rozpoczęła swoją działalność premierowym koncertem 13 maja 2010 roku we Wrocławiu. Zespół zrealizował już szereg koncertów w Polsce i Niemczech, gdzie obok klasyki XX wieku wykonał premierowe utwory, napisane specjalnie na te okazje. Orkiestra specjalizuje się w muzyce współczesnej i dwudziestowiecznej, w wyjątkowych wypadkach realizując także utwory wcześniejsze. Dyrektorem zespołu jest Robert Kurdybacha.

Projekt Polsko-Niemiecka „Fabryka dźwięku” jest innowacyjnym przedsięwzięciem przenoszącym ideę inkubatora przedsiębiorczości na grunt sztuki muzycznej i współczesnych nauk. Polega on na współpracy polskich i niemieckich środowisk twórczych specjalizujących się w tworzeniu i wykonywaniu muzyki współczesnej. W ramach zadania organizatorzy przeprowadzą na terenie Polski (Wrocław) i Niemiec (Essen, Drezno, Kolonia) koncerty, prezentujące bardzo wysoki poziom nie tylko artystyczny, ale także technologiczny. Koncertom towarzyszyć będą nowoczesne prezentacje multimedialne oraz choreografie. Selekcji utworów dokonają partnerzy projektu. Będą to nowe kompozycje i opracowaniam autorstwa: Michaela Beila (Kolonia), Dirka Reitha, Güntera Steinke, Thomasa Neuhausa (Essen), Pawła Hendricha i Sebastiana Ładyżyńskiego (Wrocław). Do wykonania tych skomplikowanych utworów zostali zaproszeni niemieccy wybitni muzycy oraz Sound Factory Orchestra – zrzeszająca najbardziej utalentowanych młodych muzyków, rozpoczynających karierę zawodową, która jako jedyna w Polsce zajmuje się profesjonalnym wykonawstwem muzyki współczesnej. Projekt ten, promowany przez polskie i niemieckie media, skierowany jest do szerokiego grona odbiorców.

Maxim Vengerov i Polska Orkiestra Kameralna w Azji

Maxim Vengerov i Polska Orkiestra Kameralna w BudapeszcieGeniusz skrzypiec – Maxim Vengerov iPolska Orkiestra Kameralna w dniach 18-30 maja 2014 roku odbędą tournée po Azji. Artyści wystąpią z sześcioma koncertami w Korei Południowej, na Tajwanie i w Japonii, m.in. w słynnej Suntory Hall w Tokio na ponad 2000 miejsc.

W repertuarze znajdą się koncerty skrzypcowe Mozarta (nr 4 D-dur KV 218 i nr 5 A-dur KV 219 Turecki), utwory Czajkowskiego w transkrypcji Davida Waltera na skrzypce i orkiestrę smyczkową: Sérénade mélancolique b-moll op.26, Souvenir d´un lieu cher (Mélodie nr 3 Es-dur, Scherzo nr 2 c-moll); Valse-Scherzo C-dur op.34oraz Havanaise op.38i Introdukcja i Rondo Capriccioso op.28Saint-Saens’a, a także La MéditationMassenet.

Koncerty Maxima Vengerova i Polskiej Orkiestry Kameralnej odbędą się w Seulu (Seoul Arts Center), Daejeon (Daejeon Culture & Arts Center), Taipei (National Theatre & Concert Hall, Tokio (Suntory Hall Tokyo), Osace (Osaka Concert Hall) i Nagoi (Nagoya Concert Hall).
To kolejna odsłona światowej trasy koncertowej Vengerova i Polskiej Orkiestry Kameralnej. Artyści koncertowali już w Hiszpanii, Niemczech, Belgii i Wielkiej Brytanii (listopad 2013), w Turcji, Omanie i Szwajcarii (luty 2014) i na Węgrzech (marzec 2014). Tak jak w przypadku poprzednich koncertów, Maxim Vengerov wystąpi w podwójnej roli – solisty i dyrygenta. Artysta gra na Stradivariusie z 1727 roku, instrumencie będącym niegdyś w posiadaniu Rudolfa Kreutzera (1766-1831).

Premiera baletu o Kopciuszku na bytomskiej scenie

KopciuszekPremiera baletu KopciuszekSiergieja Prokofiewa odbędzie się wOperze Śląskiej w Bytomiu 24 maja 2014 roku. Kierownictwo muzyczne: Krzysztof Dziewięcki, reżyseria i choreografia: Anna Majer, scenografia: Małgorzata Słoniowska.

Balet Siergieja Prokofiewa Kopciuszek to niezwykła i piękna historia o ludzkim życiu, marzeniach, miłości i szczęściu, opowiedziana poprzez muzykę i taniec. Historia, którą wszyscy doskonale znamy dzięki opracowaniom literackim i niezliczonym filmowym ekranizacjom, i która nieustannie porusza odbiorców na całym świecie. Balet Siergieja Prokofiewa od niemal 70. lat należy do stałego repertuaru większości teatrów operowych świata. Prapremiera tytułu odbyła się w Teatrze Wielkim w Moskwie w 1945 roku, a pierwszym polskim teatrem operowym, w którym Kopciuszek został wystawiony, była właśnie Opera Śląska. Polska prapremiera baletu Prokofiewa miała miejsce w 1953 roku i powstała w opracowaniu muzycznym Edwina Kowalskiego, w inscenizacji i z choreografią Mikołaja Kopińskiego oraz ze scenografią Stefana Janasika. Po raz drugi tytuł ten pojawił się w repertuarze Opery Śląskiej w roku 1989 pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Affeltowicza, z choreografią Lilianny Potyki i oprawie plastycznej Liliany Jankowskiej oraz Anny Zaporskiej.

Tym razem Kopciuszek powraca do Bytomia po ponad 20. latach nieobecności na śląskiej scenie operowej, w całkowicie nowej odsłonie – oryginalnej oprawie scenograficznej, intrygujących kostiumach, znakomitych układach choreograficznych łączących taniec klasyczny ze współczesnym, i niezmiennie urokliwej, współtworzącej baśniowy klimat, muzyce Siergieja Prokofiewa. Nowa, opowiedziana językiem tańca historia Kopciuszka, dziać będzie się w czasach nam współczesnych, a jej tytułowa bohaterka okaże się zwykłą dziewczyną, która, jak w każdej bajce – i takiej, której fabuła toczy się w dawnych czasach „za siedmioma górami i siedmioma lasami”, i takiej z wielkiego miasta XXI wieku – mieć będzie niezwykłe marzenia i ponadczasową tęsknotę za romantyczną miłością…

Nowe wydanie Przewodnika operowego Józefa Kańskiego

Józef Kański - Przewodnik operowy (PWM)Spotkanie promocyjne Przewodnika operowegowybitnego krytyka muzycznego Józefa Kańskiego odbędzie się 17 maja 2014 roku o godz. 20:00 w Sali KameralnejOpery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Spotkanie z autorem poprowadzi Daniel Cichy – Redaktor NaczelnyPolskiego Wydawnictwa Muzycznego. Promocja jedenastego wydania publikacji stanowi główną imprezę zaplanowaną w ramach Nocy Muzeów.

Przewodnik operowy Józefa Kańskiego to zbiór ponad 250 haseł poświęconych dziełom operowym. Każde z nich zawiera: faktografię życia scenicznego danego dzieła, biogram kompozytora, streszczenie libretta i komentarz łączący ciekawostki historyczne z opisem warstwy muzycznej czy inscenizacji. W Przewodniku… odnajdziemy zarówno opery należące do żelaznego repertuaru światowego (Mozart, Verdi, Puccini, Gluck czy Rossini), jak i te rzadziej lub tylko lokalnie goszczące na scenach operowych (Delibes, Lortzing, Bruzdowicz). Przeczytamy tu i o dziełach sprzed setek lat (Orfeusz Monteverdiego), i o tych współczesnych (Qudsja Zaher Szymańskiego). Poszukiwanie ułatwią nam aneksy: chronologiczne zestawienie prapremier, wykaz ważniejszych postaci oraz alfabetyczny spis oper. Wydanie jedenaste Przewodnika… uzupełnione jest o 30 nowych haseł(m.in. Sen nocy letniej Brittena, Lulu Berga, Madame Curie Sikory, Pułapka Krauzego), a dzięki zmienionej szacie zewnętrznej staje się jeszcze bardziej poręczne i wygodne w użyciu.

Między romantyzmem a nową muzyką - nowy e-book serii Historia Muzyki Polskiej

Między Romantyzmem a Nową Muzyką 1900-1939E-book Między Romantyzmem a Nową Muzyką 1900-1939Zofii Helman z cyklu „Historia Muzyki Polskiej” pod redakcją Stefana Sutkowskiego można bezpłatnie pobrać ze stronyNarodowego Centrum Kultury.

Od 12 maja 2014 roku ze strony Narodowego Centrum Kultury można bezpłatnie pobrać książkę Zofii Helman Między Romantyzmem a Nową Muzyką 1900-1939. Książka wchodzi w skład cyklu wydawniczego „Historia Muzyki Polskiej” pod redakcją Stefana Sutkowskiego.

Na stronie NCK znajduje się już 10 książek „Historii Muzyki Polskiej” opisujących muzykę polską od średniowiecza aż do roku 2000. Ostatnie dwie książki z tej serii zostaną opublikowane do końca czerwca br. Wszystkie książki można pobrać bezpłatnie.

Link do publikacji: www.nexto.pl

Zakończyła się II Konwencja Muzyki Polskiej

Konwencja Muzyki Polskiej 2014II Konwencja Muzyki Polskiej odbyła się w dniach 12-14 maja 2014 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie. W ogólnopolskim spotkaniu środowiska muzycznego wzięło udział prawie 400 uczestników. Otwarcia Konwencji dokonała Małgorzata Omilanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem Konwencji była dyskusja na temat różnych dziedzin muzyki i infrastruktury polskiej kultury muzycznej, postawienie diagnozy, a także formułowanie strategii zmian. Centralnym punktem była prezentacja Raportu o stanie tradycyjnej kultury muzycznej, przygotowanego przez zespół autorów pod redakcją Weroniki Grozdew-Kołacińskiej z okazji Roku Kolberga 2014. Każdy z zarejestrowanych uczestników Konwencji otrzymał komplet materiałów wraz z egzemplarzem Raportu. Dokument jest dostępny do pobrania jako plik pdf w zakładce materiały na stronie Instytutu Muzyki i Tańca.

Drugiego dnia odbyło się 20 paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom dotyczącym różnych obszarów muzyki. Prowadzili je moderatorzy, którzy przygotowywali wypowiedzi wstępne, a następnie animowali dyskusje. Podczas debaty plenarnej trzeciego dnia moderatorzy przedstawili wnioski i postulaty sformułowane przez uczestników poszczególnych paneli. Materiały z Konwencji będą dostępne do pobrania ze strony www.konwencjamuzyki.pl. Na zakończenie obrad odbyła się dyskusja plenarna z udziałem uczestników Konwencji.

Pierwszy i trzeci dzień obrad transmitowany był na żywo w Internecie. Zapis audio-video udostępniony zostanie na kanale YouTube IMITpolska.

Organizatorem Konwencji był Instytut Muzyki i Tańca we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich, Polską Radą Muzyczną i Otwartym Forum Muzyki Polskiej.

Patroni medialni - Pogram 2 Polskiego Radia, Jazz Forum, Presto, JazzPRESS, Polmic.pl, Jazzarium.pl, JazzSoul.pl, MuzykaTradycyjna.pl, Folk24.

 

Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara - po raz drugi w Gorzowie

Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara - po raz drugi w GorzowieIIFestiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara odbędzie się wFilharmonii Gorzowskiej w dniach 16-23 maja 2014 roku.

Festiwal od jego pierwszej edycji był dla Filharmonii Gorzowskiej sporym wyzwaniem – to pierwsza w regionie inicjatywa promująca muzykę współczesną na tak dużą skalę. Jego formuła daje dużą przestrzeń, by przedstawić kanon współczesności oraz najważniejszych twórców XX wieku i premierowe projekty młodych polskich kompozytorów ostatnich dekad. - Chcemy, by każdy z odbiorców naszego Festiwalu miał okazję na własne odkrywanie i poznawanie Muzyki XX wieku i Najnowszej, na poszukiwanie w niej osobistych fascynacji. - podkreślają jego organizatorzy. - My jesteśmy po to, by pomóc w odkrywaniu wielowymiarowości i różnorodności tej MUZYKI, udowadniając w ten sposób, jak bliska jest współczesnemu światu – pełnemu kontrastów, wieloznaczności i coraz trudniejszemu do zdefiniowania.

W 2014 roku upamiętniona zostanie przede wszystkim twórczość Wielkiego Patrona Festiwalu Wojciecha Kilara. Wspominana będzie jego muzyka symfoniczna i filmowa – w różnych interpretacjach. Postać Patrona będzie zatem wątkiem głównym tegorocznej edycji. Obok znakomitych dzieł takich kompozytorów, jak Witold Lutosławski czy Wojciech Kilar, pokazane zostaną również utwory najciekawszych kompozytorów polskich ostatnich lat – Tomasza Jakuba Opałki, Łukasza Pieprzyka, Wojciecha Błażejczyka czy Grzegorza Duchnowskiego, wreszcie – dzięki Konkursowi dla Młodych Kompozytorów– w tym roku dedykowanemu duetom perkusyjnym – promować będzie muzykę najmłodszej, debiutującej generacji twórców. Program Festiwalu uzupełnią działania edukacyjne i warsztatowe dla uczniów szkół muzycznych i uczelni muzycznych.

Podczas tegorocznego Festiwalu przewodnikami po muzyce będą: Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej i dyrygent Monika Wolińska, soliści: Olga Pasiecznik, Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Tadeusz Domanowski i Adam Kuliś, Chór im. Jana Szyrockiego ZUT ze Szczecina pracujący pod kierunkiem Szymona Wyrzykowskiego, Jerzy Kukla, Jovan Nebojsa Zivkovic, Gruppo di Tempera, a także Kuba Stankiewicz i Anna Maria Jopek z zespołem.

Szczegółowy program koncertów - dostępny na stronie Filharmonii: www.filharmoniagorzowska.pl

Jubileuszowy Festiwal Chóralny "Mundus Cantat" w Sopocie

Mundus Cantat - Sopot 2014W dniach 21-26 maja 2014 roku odbędzie się jubileuszowa 10. edycjaMiędzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat”. W ramach obchodów jubileuszu odbędzie się wiele koncertów uczestników festiwalu, trójmiejskich muzyków, jak również zaproszonych gości specjalnych – grupy XCor z Wenezueli oraz Tuna Universitaria Derecho de Córdoba z Hiszpanii.

Festiwal „Mundus Cantat” to nie tylko setki uczestników z całego świata, kilometrowa parada chórów trasą słynnego „Monciaka” oraz dziesiątki wydarzeń festiwalowych w Trójmieście i zaprzyjaźnionych festiwalowi miastach, ale również warsztaty mistrzowskie dla studentów Akademii Muzycznej, panele dyskusyjne oraz happeningi. Tegoroczna, jubileuszowa edycja festiwalu będzie obfitować w koncerty na najwyższym poziomie wykonawczym, a w programie "Mundus Cantat" każdy znajdzie coś dla siebie.

W tym roku do Sopotu przyjadą chóry z Brazylii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Szwecji, Czech, Hiszpanii, Wenezueli oraz Japonii. Te z nich, które staną do konkursu, będą rywalizować w 3 kategoriach – muzyka sakralna, muzyka świecka i ludowa oraz gospel, jazz, spirituals. Odbędzie się aż 17 prezentacji konkursowych, na które wstęp jest bezpłatny. Prezentacje będzie oceniać profesjonalne jury, pod przewodnictwem prof. Marcina Tomczaka z Akademii Muzycznej w Gdańsku, obok którego zasiądą prof. Anna Fiebig, prof. Andrea Angelini (Włochy), prof. Milan Kolena (Słowacja), prof. Waldemar Górski oraz światowej sławy dyrygent Jae Joon Lee (Korea Południowa), profesor na Santo Tomas Music College w Manili. 24 maja (godz. 17) na Gali Finałowej w tarasach sopockiego klubu „Pick&Roll” poznamy zwycięzców nagrody GRAND PRIX oraz Statuetki Sopockiej Mewy. Wydarzenie uświetnią również występy gości specjalnych.

Na specjalne zaproszenie organizatorów również i w tym roku przyjedzie dobrze znana trójmiejskiej publiczności grupa XCor z Wenezueli. XCor to pięciu profesjonalnych muzyków z Meridy, którzy tworzą muzykę bez użycia instrumentów. W repartuarze zespółu znajdziemy utwory stanowiące egzotyczną mieszankę przeróżnych gatunków, takich jak: salsa, pop, bolero, jazz, reggae, a nawet rock. Gościem specjalnym jubileuszowej edycji "Mundus Cantat" będzie również Tuna Universitaria Derecho de Córdoba. Muzycy, którzy wystąpią na trójmiejskich scenach muzycznych reprezentują Wydział Prawa Uniwersytetu w Kordobie. La Tuna to nic innego jak muzyczne, tradycyjne ugrupowanie studentów rodem z Hiszpanii. Korzenie tej tradycji sięgają kilku wieków. Na początku, studenci którzy nie mieli pieniędzy na swoje utrzymanie śpiewali typowe dla ziemi andaluzyjskiej utwory, żeby zebrać kilka monet lub dostać ciepły posiłek. Obecnie członkowie zespołu nawiązują do tych czasów głównie swoim strojem i ludowym repertuarem. Goście specjalni wystąpią w trakcie Ceremonii Otwarcia i Koncertu Finałowego, jak również dadzą wiele koncertów w regionie.

Muzyczne białe plamy” IV edycja - ogłoszenie naboru wniosków

Instytut Muzyki i Tańca Instytut Muzyki i Tańca uruchomił czwartą edycję programu „Muzyczne białe plamy”. Termin naboru wniosków do programu upływa 30 czerwca 2014 roku.

Program „Muzyczne białe plamy” przeznaczony jest dla polskich i zagranicznych badaczy, którzy planują prowadzenie badań naukowych w zaniedbanych i mało znanych obszarach polskiej muzyki oraz tańca. Badania mogą dotyczyć polskiej muzyki i tańca w szerokim ujęciu chronologiczno-gatunkowym i obejmować m.in. twórczość kompozytorską, działalność artystyczną, aktywność muzykologiczną, recepcję muzyki oraz zagadnienia związane z historią, teorią, estetyką tańca polskiego, w szczególności tańca scenicznego. W programie mogą wziąć udział osoby z wyższym wykształceniem, które mogą wykazać się dokonaniami w pracy badawczej. Temat badań zgłasza bezpośrednio badacz lub grupa badaczy (do 3 osób), a efekty przeprowadzonych badań - prace naukowe, katalogi twórczości, bazy danych, opracowania źródłowe, rekonstrukcje utworów itd. zostaną sfinansowane i opublikowane przez IMiT.

W edycji 2014/15 wyodrębniono priorytet dla prac badawczych związanych z życiem i twórczością Tomasza Sikorskiego, w związku z realizowaną przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC budową portalu poświęconego kompozytorowi i planem przywrócenia twórczości Sikorskiego do życia koncertowego. Na badania nad życiem i twórczością kompozytora zarezerwowano 20% puli budżetu programu. Niewykorzystanie tej puli spowoduje przeznaczenie tych środków na inne zgłoszone projekty.

Realizacja IV edycji programu trwa od 1 października 2014 do 30 czerwca 2015 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w dniu 30 czerwca 2014 roku, zaś termin wyboru projektów w dniu 31 sierpnia 2014.

Szczegółowe informacje wraz z regulaminem programu dostępne są na stronie www.imit.org.pl w zakładce „Programy”.

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY - po raz szósty w Lublinie

Kody 2014Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” zaprasza na VI edycjęFestiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, który odbędzie się w Lublinie w dniach 14-18 maja 2014 roku.

KODY to spotkanie wybitnych muzyków: kompozytorów muzyki współczesnej, przedstawicieli awangardowego jazzu, a także twórców tradycyjnych i rekonstruujących archaiczne tradycje muzyczne. Większość proponowanych koncertów to wydarzenia premierowe, przygotowane specjalnie na potrzeby imprezy.

Udział w tegorocznych KODACH potwierdzili artyści światowej sławy, m.in. Kronos Quartet i Thurston Moore. Zobaczymy też polską premierę monumentalnego utworu wybitnej fińskiej kompozytorki Kaija Saariaho La Passione de Simone, poświęconego Simonie Weil, światową premierę spektaklu dźwiękowegoLidii Zielińskiej Zagubione ogniwo oraz fascynującą muzykę z japońskiego teatru .

Nie zabraknie także tradycyjnych potańcówek. Wieczorami w klubie festiwalowym zagrają m.in. Maciej Filipczuk, Czarne Lwy z Przedmieścia i Kapela Bornego z Podzamcza.

ZOBACZ: program festiwalu – plik PDF

Premiera opery Jana A. P. Kaczmarka na 650-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Jan A.P. KaczmarekNajnowsze dzieło Jana A. P. Kaczmarka (na zdjęciu) – Universa – Opera Otwarta– uświetni obchody 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Światowa premiera opery-moralitetu odbędzie się 10 maja 2014 roku na Rynku Głównym w Krakowie.

W role głównych bohaterów dzieła wcielą się: Iwona Sobotka (Jadwiga Andegaweńska), Małgorzata Walewska (Kopernik) i Szymon Komasa (Einstein). Aktorkę i wokalistkę Julię Pietruchę zobaczymy w roli Siedmiu Sztuk Wyzwolonych. Solistkom towarzyszyć będzie Orkiestra Sinfonietta Cracovia, Chór Polskiego Radia i Chór Uniwersytetu Jagiellońskiego pod batutą Moniki Wolińskiej.

Universa – Opera Otwarta powstała na zamówienie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Widowiskowe prawykonanie dzieła stanowi punkt kulminacyjny obchodów 650-lecia najstarszej polskiej uczelni. W zamyśle kompozytora opera ukazuje symbolicznie, że myśl ludzka nie ma granic, dlatego twórca zderza ze sobą na scenie trzech bohaterów, pochodzących z różnych okresów w historii, należących do odmiennych światów filozoficznych i naukowych. Widowisko dopełni niezwykła scenografia, w której wykorzystane zostaną projekcje wideo oraz nowoczesne techniki komputerowe.

30 lat Sinfonii Varsovii

Sinfonia VarsoviaZ okazji jubileuszu 30-lecia,Orkiestra Sinfonia Varsovia wystąpi w niedzielę, 11 maja 2014 roku z uroczystym koncertem wTeatrze Wielkim - Operze Narodowej. Orkiestrę poprowadzą znakomity skrzypek i dyrygent, Andres Mustonen, oraz wieloletni dyrektor artystyczny zespołu, MaestroKrzysztof Penderecki.

Trzyczęściowy program koncertu został skomponowany tak, aby oddać przemiany, które zachodziły w orkiestrze od momentu jej narodzin. Sinfonia Varsovia została zbudowana z Polskiej Orkiestry Kameralnej - stąd smyczkowy skład w pierwszej części koncertu, podczas której zabrzmią: Suita staropolskana orkiestrę smyczkową Andrzeja Panufnika, dwie SinfonieAntonio Vivaldiego (nr 1 C-dur RV 719 i nr 2 G-dur RV 146) oraz I Koncert skrzypcowy a-mollBWV 1041 Johanna Sebastiana Bacha. W roli solisty i dyrygenta wystąpi Andres Mustonen.

W roku 1984, na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora naczelnego Centrum Sztuki Studio w Warszawie, i Franciszka Wybrańczyka, dyrektora działającej już wcześniej, w strukturze STUDIO, Polskiej Orkiestry Kameralnej, na występy w Polsce w charakterze solisty i dyrygenta przybył legendarny skrzypek Sir Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom zaplanowanego repertuaru, orkiestra zwiększyła skład, zapraszając do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu pod batutą Yehudi Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków. A sam Lord Menuhin bez wahania przyjął propozycję dyrektora Waldemara Dąbrowskiego oraz Franciszka Wybrańczyka, obejmując funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry symfonicznej. Przyjęła ona nazwę Sinfonia Varsovia. Do tego okresu w historii Sinfonii Varsovii nawiązuje klasyczny program drugiej części jubileuszowej gali: II SymfoniaLudwiga van Beethovena i Symfonia koncertująca Es-durWolfganga Amadeusa Mozarta, z solistami: Arkadiuszem Krupą (obój), Aleksandrem Romańskim (klarnet), Zbigniewem Płużkiem (fagot) w Sinfonii Varsovii oraz Tomaszem Bińkowskim (waltornia).

Podczas uroczystego koncertu Sinfonii Varsovii nie mogło zabraknąć Jej Dyrektora Artystycznego - Krzysztofa Pendereckiego, który pełni tę funkcję od 2003 roku (wcześniej, w latach 1997-2003 Maestro był dyrektorem muzycznym orkiestry). Muzycy wspólnie koncertują w kraju i na świecie, a w repertuarze zespołu znajduje się wiele utworów kompozytora. Krzysztof Penderecki nagrał z orkiestrą kilka płyt, w tym swoje autorskie albumy. W styczniu 2011 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia wzięła udział w prawykonaniu utworu Krzysztofa Pendereckiego Powiało na mnie morze snów..., a w listopadzie 2013 roku uczestniczyła w koncertach odbywających się w ramach Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego z okazji 80. urodzin kompozytora. W niedzielę, w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, zabrzmi monumentalna, postromantyczna II Symfonia Bożonarodzeniowapod batutą Maestro Pendereckiego. Dzieło to wypełni trzecią i ostatnią część jubileuszowej gali.

Najlepsi dyplomanci wystąpili w Łodzi

Najlepsi dyplomanci wystąpili w ŁodziW środę 7 maja 2014 roku w Sali KoncertowejAkademii Muzycznej w Łodzi odbył się „Koncert Roku” z udziałem dyplomantów wszystkich polskich uczelni muzycznych. Z dziewięciorga wykonawców Koncertu, który był jednocześnie konkursem, Jury nagrodziło dwie studentki z Krakowa i z Łodzi.

Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Aleksandra Lelek (wiolonczela) z Akademii Muzycznej w Krakowie, Nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych przyznano Aleksandrze Mańkowskiej(saksofon) z Akademii Muzycznej w Łodzi. Obie laureatki zapewniły sobie nagrody, grając XX-wieczną muzykę: wiolonczelistka wystąpiła solo w Sonacie-Fantazji C-durArama Chaczaturiana, saksofonistka zaprezentowała LegendęFlorenta Schmitta i FantazjęDenisa Bedarda (z towarzyszeniem pianistki Bogny Dulińskiej).

Podczas koncertu wystąpili również: Monika Orłowska – skrzypce (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), Marta Jackowska – skrzypce (Akademia Muzyczna w Gdańsku), Marek Romanowski – kontrabas (Akademia Muzyczna w Katowicach), Krzysztof Bączyk – bas (Akademia Muzyczna w Poznaniu), Kacper Trębacz – akordeon (Akademia Sztuki w Szczecinie), Sung-Min Kang – tenor (Uniwersytet Muzyczny w Warszawie), Natalia Halicka – sopran (Akademia Muzyczna we Wrocławiu).

Uczestników oceniało jury złożone z rektorów wszystkich uczelni muzycznych, którym przewodniczył prof. Wiktor Jędrzejec – dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwal Pslamów - po raz drugi w Warszawie

II Festiwal Pslamów 2014

Koncert inauguracyjny drugiej edycji Festiwalu Psalmów odbędzie się w niedzielę, 18 maja 2014 roku o godz. 19.00 w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (al. Solidarności 74). Dyrektorem artystycznym - wydarzenia jest dyrygent i kierownik Ekumenicznego Chóru Kameralnego -Paweł Hruszwicki.

Festiwal realizowany jest w formie koncertów, spotkań, w których udział biorą śpiewacy, zespoły wokalne, muzycy instrumentaliści, muzykolodzy, literaci oraz teolodzy i duchowni różnych kościołów. - Możliwość wspólnego przeżycia psalmów w ich wielowymiarowym bogactwie religijnym, muzycznym i poetyckim pozwoli nam pogłębić nasze życie duchowe. - napisali organizatorzy w programie pierwszej edycji Festiwalu. - Indywidualność i niepowtarzalność każdego z nas tonie w masie informacji i unifikacji. Jesteśmy jak współczesne słowo, które zostało sprowadzone do roli nośnika informacji - szybkiej i bezwzględnej - tracąc przy tym: głębszy sens, wartość emocjonalną, piękno... Może, dzięki psalmom, ta zadziwiająco żywa od ok. 3 tys. lat trwająca rozmowa każdego z nas, rozmowa z Bogiem - Człowiekiem takim jak my - pozwoli na nowo odkryć sens słowa, odnaleźć jego wyraz…

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu odbędą się trzy, zróżnicowane stylistycznie i programowo koncerty. Festiwal zainauguruje koncert, w którym obecny będzie dialog pomiędzy chórem a organami. Ekumeniczny Chór Kameralnypod batutą Pawła Hruszwickiego wykona po raz pierwszy psalmy Stanisława Moniuszki,a także utwory Gomółki, Wacława z Szmotuł, Sweelincka i Haydna. W roli solisty wystąpi znany organista Michał Markuszewski. Miesiąc później – 15 czerwca 2014 roku– odbędzie się koncert poświecony chorałowi gregoriańskiemuw wykonaniu dwóch zespołów specjalizujących się w tym gatunku muzyki kościelnej: Clamaverunt Iustii Virum Schola Gregoriana. Wystąpią one pod kierunkiem wybitnego specjalisty chorału gregoriańskiego, dyrygenta i kompozytora - Michała Sławeckiego. Trzeci koncert, 21 września 2014 rokuwypełnią psalmy cerkiewne, greckie, tureckie, hebrajskie. Wystąpi uznany Męski Zespół Śpiewaków „Kairos” pod kierunkiem wokalisty Borysa Somerschafa. Będziemy mieli rzadką okazję usłyszeć oryginalne brzmienie lutni ud, na której zagra Tadeusz Czechak. Koncert uświetni Wojciech Lubertowicz muzykujący m. in. na bębnach obręczowych oraz armeńskim oboju - duduk.

Więcej - na stronie: www.chorkameralny.pl

PATRONI: Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Śpiewu Gregoriańskiego - Sekcja Polska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Jednota. Ewangelicki miesięcznik religijno-społeczny, Ogólnopolski Związek Chórów Kościelnych CAECILIANUM, Polska Rada Ekumeniczna

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa - Dzielnica Śródmieście

ZOBACZ: program Festiwalu

Filharmonia Bałtycka zainaugurowała Spring International Music Festival w Chinach

Shanghai Oriental Art Center Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 4 maja 2014 roku udała się w trasę koncertową do Chin. W ramach tournée zaplanowany jest cykl koncertów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Chin w ważnych miastach i na istotnych uroczystościach. Między 6 a 19 maja 2014 roku muzycy zagrają w Pekinie, Nankin, Xiamen i Beijing. Zespół poprowadzi Dyrektor Artystyczny Orkiestry PFB, jeden z najaktywniejszych dyrygentów na świecie, którego zna również chińska publiczność – Ernst van Tiel. Tournée koncertowe „Polska Wiosna Muzyczna w Chinach 2014” jest współorganizowane z Agencją Artystyczną All Muses.

Współpraca między Filharmonią a Chinami na dobre rozpoczęła się w kwietniu 2013 roku. Podczas I Forum Regionalnego Polska-Chiny, na obradach w Sali Koncertowej, Polska Filharmonia Bałtycka gościła u siebie najważniejszych przedstawicieli władz Polski i Chin. Wydarzenie to dało Filharmonii Bałtyckiej, największej tego typu instytucji na Pomorzu, nadzieje na podjęcie stałej artystycznej współpracy pomiędzy Gdańskim Centrum Muzyczno-Kongresowym i partnerami z Chin. Całość zakończył wspaniały koncert Muzyczny Powiew Orientu.

Podczas ubiegłorocznych i tegorocznych koncertów prezentowana była pomorskiej publiczności muzyka wybitnych tamtejszych artystów: Qi Xu, Hwayoon Lee, Lei Wang czy Liu Keqinga. Ich występy spotkały się z zainteresowaniem i aprobatą słuchaczy. Jednakże prawdziwym marzeniem dla PFB była możliwość wyjazdu do Chin. Orkiestra Symfoniczna PFB w dniu 6 maja 2014zaprezentowała się na pierwszym koncercie w Shanghai Oriental Art Center. Koncert był inauguracją prestiżowego Spring International Music Festival.

W ramach cyklu koncertów orkiestry w Chinach zaprezentowane zostaną nie tylko dzieła europejskiej muzyki poważnej (Ottorino Respighiego - La boutique fantasique) oraz utwory polskich twórców współczesnych: Henryka Mikołaja Góreckiego - Trzy utwory w dawnym stylu, Wojciecha Kilara - Orawai Janusza Bieleckiego - Symfonia Zmysłów, ale również dzieło chińskiego kompozytora Guan Xia - Requiem dla Ziemi. Muzycy odwiedzą w sumie 5 metropolii – miejsc ważnych dla życia kulturalnego i gospodarczego Chin: 6 maja – Shanghai, 8 maja – Changsha, 10 maja – Nanjing, 11 maja – Shanghai, 13 maja – Xiamen oraz 16 i 19 maja – Beijing.

Organizatorami trasy są: China-Europa-America International Kultur & Handels GmbH, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku oraz agencja artystyczna All Muses.

Europejskie Dni Operowe w Krakowie

Europejskie Dni Operowe - Kraków 2014Europejskie Dni Operowe odbędą się 10 i 11 maja 2014 roku w Krakowie oraz w Nowym Sączu. Ich organizatorem jestMałopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu przy współpracyOpery Krakowskiej. W tym samym czasie podobne wydarzenia będą miały miejsce w kilkudziesięciu krajach Europy.

Europejskie Dni Operowe zostaną zainagurowane w sobotę, 10 maja o godz. 16.00 w Operze Krakowskiej debatą, której moderatorem będzie prof. dr. hab. Józef Opalski, z udziałem Andrieja Sukhanova oraz Roberta Drobniucha. Aż do wieczora trwać będą tam otwarte dla widzów warsztatypoświęcone realizacji spektakli operowych, inspirowanych dziełami Williama Szekspira, z udziałem twórców z Polski, Czech i Słowacji. Zaplanowana też została otwarta próbasolistów, baletu, chóru i orkiestry Opery Krakowskiej.

W niedzielę, 11 majao godz. 18.30 na dziedzińcu MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu rozpocznie się spotkanie artystyczne trzech teatrów: Opery Krakowskiej (Polska), Państwowego Teatru w Koszycach (Słowacja) i Narodowego Teatru w Brnie (Czechy) w 450. rocznicę urodzin Williama Szekspira. Podczas wieczoru zatytułowanego Miłość, podobno, muzyką się żywi… usłyszymy fragmenty słynnych dzieło operowych w wykonaniu znakomitych artystów polskich i zagranicznych.

Wydarzenie jest częścią projektu „Małopolskie instytucje kultury w sieci współpracy Opera Europa” realizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, partnerzy przedsięwzięcia: Opera Krakowska, Capella Cracoviensis, Państwowy Teatr w Koszycach (Słowacja), Narodowy Teatr w Brnie (Czechy) i Opera Europa.

Nowa Muzyka - w Bydgoszczy

Nowa Muzyka - Bydgoszcz 2014 Związek Kompozytorów Polskich oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zapraszają w dniach 10-11 maja 2014 roku na II Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka”. Festiwal młody, ale znany już w środowiskach artystycznych, kierowany jest zarówno do fanów awangardy, jak i miłośników klasyki.

W czasie tegorocznej edycji będzie można usłyszeć najnowsze kompozycje utalentowanych twórców, które niejednokrotnie będą światowymi prawykonaniami. W sobotę, 10 maja o godz. 17 w bydgoskim MCK-u odbędzie się Koncert Muzyki Smyczkowej, który zainauguruje Festiwal. Bydgoską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Damian Borowicz. Utwory Magdaleny Cynk, Michała Dobrzyńskiego, Marcina Gumieli, Sławomira Opalińskiego oraz Piotra Komorowskiego dadzą możliwość poznania świeżego spojrzenia na tradycyjny skład kwintetu smyczkowego. Wieczorem o godz. 21 również w MCK-u artyści zaproponują coś dla fanów muzyki awangardowej. Elektroniczne brzmienia, multimedia i przede wszystkim iluminacje świetlne stworzą widowisko, którego nie można przegapić.

Nowością Festiwalu jest propozycja dla najmłodszych. W niedzielne przedpołudnie 11 majao godz. 11 w Pałacu w Ostromecku będzie można usłyszeć Muzyczne opowieści dla dzieci, inspirowane twórczością m.in. Tuwima, Brzechwy i Konopnickiej. Wprowadzą one w bajkowy świat niejednego malucha. Koncert prowadzić będzie znana bydgoszczanom ze sceny Teatru Polskiego – aktorka Alicja Mozga.

Tematem przewodnim finałowego koncertu będzie muzyka organowa. Różnorodność i pełnię brzmienia tego instrumentu będzie można docenić w niedzielę o godz. 13 w Kościele Św. Trójcy w Bydgoszczy.

Wstęp wolnyna wszystkie koncerty Festiwalu.

ZOBACZ: program Festiwalu

Kwartludium w Krainie Czarów, czyli co jest po drugiej stronie lustra

KwartludiumKoncert-warsztat pt. Kwartludium w Krainie Czarów, czyli co jest po drugiej stronie lustra odbędzie się w niedzielę, 18 maja 2014 roku o godz. 11.00 w Sali koncertowejFilharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Projekt stanowi nowatorską interpretację klasyki poprzez dostosowanie i dobór utworów polskich kompozytorów współczesnych do wieku i możliwości percepcyjnych dzieci. Kompozycje zazwyczaj wykonywane przez zespół na międzynarodowych estradach dla dorosłych, tym razem zostaną zaprezentowane dzieciom. Popatrzymy na skomplikowane często utwory z dziecięcej strony. Przejdziemy na drugą stronę lustra – w świat inspiracji i wyobraźni kompozytorów. Posłuchamy fragmentów utworów, śledząc ruchy planet, chodząc po piasku, zaglądając w sekretny świat dzieciństwa twórców, jak do zaczarowanego pudełeczka. Pytanie tylko co na to Królik?

Zespół Kwartludium wykona kompozycje takich twórców, jak: Eduardo Moguillansky, Aleksandra Gryka, Sławomir Wojciechowski, Dariusz Przybylski, Denisse Bosse, Denis Pousseur, Matthias Ockert, Anne Sanders, Louis Andriessen.

Projekt stworzenia unikalnego scenariusza i realizacji koncertu zespołu Kwartludium z muzyką współczesną dla dzieci jest współorganizowany i finansowany przez europejski projekt New: Audiences zrzeszający czołowe europejskie zespoły muzyki współczesnej. Premierowe wykonanie warsztatów odbyło się 28 września 2013 roku w Warszawie w ramach „Małej Warszawskiej Jesieni”.

Letnie Koncerty na Grochowskiej - 33 koncerty, 80 artystów

Letnie Koncerty na GrochowskiejW sobotę, 10 maja 2014 roku rozpoczęła się czwarta edycja Letnich Koncertów na Grochowskiej. Jak co roku,Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza w każdą sobotę i niedzielę, aż do końca sierpnia, na kameralne koncerty do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

Letnie Koncerty na Grochowskiej to cykl koncertów, prezentujących wybitnych artystów młodego pokolenia. W tym roku będą to m.in. Agata Szymczewska, Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce), Justyna Danczowska, Marek Bracha, Tomasz Ritter (fortepian), Marcin Zdunik, Dominik Płociński (wiolonczela), Marianna Bednarska (marimba) i Piotr Przedbora (gitara). Wystąpią również stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia oraz uczestnicy elitarnego projektu Akademia Sinfonia Varsovia: Stanisław Podemski (skrzypce) i Izabela Berdy (obój). Wśród solistów nie zabraknie artystów na co dzień tworzących Sinfonię Varsovię, w tym liderów sekcji: Marcela Markowskiego (wiolonczela) i Katarzyny Budnik-Gałązki (altówka), która w tym roku została laureatką Fryderyka za album: Viola recital(DUX). Podczas Letnich Koncertów na Grochowskiej zaprezentują się także zespoły kameralne, m.in. Ravel Piano Duo, Flute o’clock, Haniszewska - Kandulski Duo, proModern, BMF Piano Trio i Aperto Trio.

Warto zwrócić uwagę wyjątkowy, czerwcowy Weekend z waltornią, podczas którego wystąpią: po raz pierwszy w Polsce – Andrew Bain, pierwszy waltornista Los Angeles Philharmonic (sobota, 7 czerwca) i Grzegorz Curyła - pierwszy waltornista Welsh National Opera w Cardiff (niedziela, 8 czerwca).

Koncerty tradycyjnie już poprzedzone będą słowem wstępnymmuzykologów i krytyków muzycznych, wprowadzającym słuchaczy w klimat i rys historyczny prezentowanych dzieł. O wykonywanych podczas Letnich Koncertów na Grochowskiej utworach opowiadać będą: Michał Bruliński, Mariusz Gradowski, Karolina Kolinek-Siechowicz, Agata Kwiecińska, Piotr Maculewicz, Agata Mierzejewska, Agnieszka Topolska i Jan Topolski.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program koncertów

Zmarł Reinhard Oehlschlägel

Reinhard Oehlschlägel 29 kwietnia 2014 roku zmarł Reinhard Oehlschlägel – teoretyk muzyki i dziennikarz, założyciel i redaktor „MusikTexte”, honorowy członek Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.

Wielokrotnie odwiedzał „Warszawską Jesień”, pisał o niej i o polskich kompozytorach, promując polską muzykę współczesną na łamach swojego pisma i w niemieckim radiu, zamawiał audycje i artykuły o muzyce polskiej u polskich muzykologów i oddał wielkie przysługi polskiej powojennej kulturze muzycznej.

Koncert monograficzny Ignacego Zalewskiego

Koncert monograficzny Ignacego Zalewskiego24 maja 2014 roku o godz. 19.00 w Sali LaboratoriumCentrum Sztuki Współczesnej – Zamku Ujazdowskiego w Warszawie odbędzie się koncert monograficzny twórczościIgnacego Zalewskiego. Wystąpi #ENSEMBLE oraz kameraliści zPolskiej Orkiestry SINFONIA IUVENTUS.

To ostatni z trzech koncertów organizowany przez Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Kompozytor-rezydent”. Program nawiązuje do rozpowszechnionej w Europie i na świecie praktyki łączenia twórców z profesjonalnymi instytucjami muzycznymi. Podczas koncertu będzie można wysłuchać kilku utworów młodego kompozytora Ignacego Zalewskiego.

Ignacy Zalewski jest laureatem wielu nagród m.in.: I Nagrody na 51. Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Bairda (2010), III Nagrody i Nagrody Specjalnej na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego (2012), II Nagrody na VII Konkursie Kompozytorskim im. K. Szymanowskiego (2013), Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne (2012). Jest także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009), Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012). Od 2012 roku artysta jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Utwory Ignacego Zalewskiego – Levitation, Trio na flet, skrzypce i altówkę, Zły wg Tyrmanda na flet i perkusję i Catulli Carmen VIIIna perkusję i baryton - wykonają artyści, członkowie zespołu #ENSEMBLE [hashtag ensemble]. Zespół #ENSEMBLE poprzez niekonwencjonalne prezentacje tego, co najciekawsze w muzyce, otwiera nową perspektywę na sztukę tworzoną dzisiaj. Inicjatywa ma charakter artystycznej spółdzielni, łączy wybitnych młodych wykonawców i kompozytorów stale zaangażowanych w #ENSEMBLE (Dariusz Przybylski, Ignacy Zalewski, Wojciech Błażejczyk). W swoim dorobku członkowie #ENSEMBLE mają łącznie ponad 70 prawykonań polskich utworów, a także 103 nagrody w konkursach muzyki klasycznej i występy na ponad 78 polskich i międzynarodowych festiwalach.

Zespół kameralny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus wykona Kwintet fortepianowy.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Wykonanie utworu Ignacego Zalewskiego odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor-rezydent”.

Bilety dostępne są na www.eBilet.pl

Muzyczny hołd dla kanonizowanych papieży Jana XXIII oraz Jana Pawła II - w Waszyngtonie

Constutution Hall5 maja 2014 rokuChór Filharmonii Krakowskiej weźmie udział specjalnym koncercie pt. Peace through Music ‘In Our Age’, jaki odbędzie się w Constitution Hall w Waszyngtonie.

Międzynarodowym zespołem muzyków, w skład którego wchodzi m.in. Chór Filharmonii Krakowskiej oraz artyści ze Stanów Zjednoczonych zadyryguje Sir Gilbert Levine, dyrektor artystyczny i I dyrygent Filharmonii Krakowskiej w latach 1988-1991, nazywany, ze względu na swoją bliską współpracę oraz przyjaźń z Janem Pawłem II „papieskim maestro”. Waszyngtoński koncert pod jego batutą będzie rodzajem muzycznego hołdu dla postaci kanonizowanych papieży – Jana XXIII oraz Jana Pawła II. W jego programie znajdą się kompozycje: Bogurodzica, Aarona Coplanda - Fanfare for the Common Man, Giuseppe Verdi ego - Sanctusi Agnus Deiz Messa da Requiem, Henryka Mikołaja Góreckiego - Totus Tuus op. 60, Leonarda Bernsteina - Chichester Psalmsi Johannesa Brahmsa - I Symfonia c-moll op. 68.

Jak podkreślił ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w USA, Ryszard Schnepf, „koncert jest wspaniałą formą uhonorowania obu wybitnych papieży, którzy przywiązywali tak wielką uwagę do wartości humanistycznych, idei tolerancji i wzajemnego zrozumienia ludzi różnych ras, religii i kultur.”

Dzięki współpracy Archidiecezji w Waszyngtonie, Ambasady RP, Uniwersytetu Georgetown oraz stacji telewizyjnej WETA, 4000 widzów w stolicy USA oraz wiele milionów osób przed telewizorami będzie świadkami tego wielkiego wydarzenia artystycznego i duchowego.

Farfurka Królowej Bony

Farfurka Królowej Bony Spektakl muzyczny dla dzieci Farfurka Królowej BonyMieczysława Drobnera zostanie wystawiony 14 maja 2014 roku o godz. 11 na scenieOpery na Zamku w Szczecinie.

Czy ozdobne, bogato inkrustowane naczynie może stać się bohaterem dziecięcej opery? Okazuje się że tak, jeśli tylko autorka libretta ma pomysł na sugestywne przeprowadzenie dramatycznej intrygi, a współpracujący z nią kompozytor umiejętnie ilustruje ją dźwiękami. Pasjonująca opowieść z historią Polski w tle: z udziałem 45 artystów, z orkiestrą na żywo, z konkursami i niespodziankami dla widzów.