Polmic - FB

ze świata

Polski akcent w węgierskich obchodach Roku Franciszka Liszta

Oratorium LisztaZnaczącym polskim akcentem obchodzonego odecnie Roku Liszta była węgierska prapremiera oratorium Legenda o Świętym Stanisławie Franciszka Liszta, poświęconego męczeńskiej śmierci krakowskiego biskupa, patrona Polski - św. Stanisława. Koncert odbył się 26 czerwca 2011 roku w Budapeszcie, w ostatnią niedzielę węgierskiej prezydencji, w geście przekazania Polsce przewodnictwa w RUE. Było to węgierskie prawykonanie tego wybitnego dzieła oraz jego światowa prapremiera w pełnym brzmieniu.

W 2011 roku obchodzony jest Międzynarodowy Rok Franciszka Liszta, ogłoszony z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Z tej okazji węgierski Chór Męski Honvéd we współpracy z innymi węgierskimi partnerami postanowił zrekonstruować i zaprezentować w pełniejszej formie niedokończone dzieło Franciszka Liszta - oratorium pt. Legenda o Świętym Stanisławie. Nieznane dotąd w szerszych kręgach oratorium o tematyce polskiej zostało zaprezentowane w ramach oficjalnych obchodów Roku Liszta 2011 na Węgrzech w Kościele Cystersów pod wezwaniem św. Emeryka w Budapeszcie 26 czerwca podczas koncertu promującego płytę z nagraniem tej muzycznej osobliwości. Było to wydarzenie wyjątkowe ze względu na fakt, że oratorium to zostało zaprezentowane w bogatszej formie – węgierskie wykonanie tego dzieła pod dyrekcją Kálmána Strausza zostało uzupełnione o trzy fragmenty, w tym dwa polonezy, które zachowały się jedynie w zapisie fortepianowym i do tej pory nigdy nie były wykonywane z orkiestrą. Na szczególną uwagę zasługują interludia, oparte na melodiach dwóch najważniejszych polskich pieśni narodowych: hymnu narodowego Jeszcze Polska nie zginęła i pieśni Boże coś Polskę oraz wieńczący dzieło chór Salve Polonia. Zaliczane do ostatnich opusów kompozytora, niedokończone oratorium Legenda o Świętym Stanisławie dotychczas było znane jedynie w wąskich kręgach badaczy twórczości Liszta. Dotąd jedyne nagranie tego utworu powstało w Stanach Zjednoczonych, nie zawiera ono jednak trzech wspomnianych części. Wśród wykonawców tego monumentalnego, bo trwającego ponad 90 minut dzieła znaleźli się: Chór Żeński Budapest Studio, Chór Męski Honvéd, Orkiestra Danubia pod dyrekcją Kálmána Strausza oraz znakomici soliści - Bernadett Wiedemann, István Kovács, Zsolt Haja. Koncert był oficjalną imprezą kulturalną węgierskiej prezydencji.

Nad oratorium Legenda o Świętym Stanisławie Liszt pracował przez ostatnie dwadzieścia lat życia. Niestety dzieło pozostało niedokończone, nie było nigdy wykonywane, rękopis uległ zapomnieniu. Dopiero w 2003 roku amerykański dyrygent James Conlon odnalazł w archiwach rozproszone karty rękopisu i zrekonstruował brakujące fragmenty. Oratorium do tej pory było prezentowane zaledwie na kilku koncertach na świecie. Węgierskie prawykonanie było jednocześnie prezentacją podwójnej płyty CD z nagraniem oratorium, wydanej z okazji Roku Liszta 2011. Partnerem nagrania płyty jest Instytut Polski w Budapeszcie.