Polmic - FB

archive

"Za kurtyną lat" Małgorzaty Komorowskiej

Za kurtyną latNakładem krakowskiej Oficyny Wydawniczej IMPULS ukazała się książka Małgorzaty Komorowskiej Za kurtyną lat. Polskie teatry operowe i operetkowe 1918-1939.

Publikacja przedstawia dzieje scen operowych i operetkowych w Polsce okresu międzywojennego: w Warszawie, Poznaniu i Lwowie, a także w Katowicach, Wilnie i Toruniu oraz sezonowych przedstawień muzycznych w Krakowie, w Bydgoszczy, Grudziądzu, Lublinie, Łodzi i Zakopanem. Ich historia została zarysowana w powiązaniu z wydarzeniami politycznymi, warunkami ekonomicznymi i przemianami społeczno-kulturowymi, w tym z rozwojem filmu, radia i fonografii. Odrębny rozdział poświęcono problematyce inscenizacji, bowiem sceny Warszawy, Poznania, Lwowa i Wilna wytworzyły charakterystyczny styl przedstawień operowych, operetkowe zaś odznaczały się wielką barwnością wystawy.

 

Wiele miejsca zajęło też opisanie nowych, skomponowanych wówczas i wystawionych dzieł scenicznych: 31 oper i opero-baletów, 10 baletów i 22 operetek. Stworzyli je tacy kompozytorzy, jak Karol Szymanowski, Ludomir Różycki, Tadeusz Joteyko, Mieczysław Sołtys, Feliks Nowowiejski, Bolesław Wallek-Walewski, Jerzy Lawina-Świętochowski, i tacy autorzy jak Marian Hemar, Julian Tuwim, Emil Zegadłowicz, i inni.

Publikację wzbogaca obszerny zestaw ilustracji - w książce zamieszczono blisko 100 archiwalnych fotografii, reprodukcji afiszów i projektów scenograficznych oraz różnych teatraliów, w większości po wojnie nie publikowanych. Książka o charakterze faktograficznym napisana jest przystępnie i przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych ojczystą historią, operą i teatrem.

 

Małgorzata Komorowska - absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (magisterium u Jana Kotta) i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (magisterium u Pawła Beylina), od 1982 roku wykładowca tejże uczelni (obecnie: Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina), od 2002 roku na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii teatru, współpracownik Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, w latach 2003-2006 członek Rady Naukowej IS PAN. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Fundacji Kościuszkowskiej. Badaczka dziejów polskiej kultury muzycznej, życia operowego i biografii artystów, publicystka "Ruchu Muzycznego", komentatorka koncertów.

Ważniejsze publikacje: Szymanowski w teatrze (Warszawa 1992) - uznana przez Sekcję Krytyków Polskiego Ośrodka ITI (International Theatre Instytut) za Teatralną Książkę Roku, Teatry muzyczne Drugiej Rzeczypospolitej (Warszawa 1997), Kronika teatrów muzycznych PRL lipiec 1944-czerwiec 1989 (Poznań 2003).