Polmic - FB

patronaty

Projekt Mozart 2011

Projekt Mozart 2011Dnia 11 sierpnia 2011 roku rusza dziewiąta edycja Projektu Mozart - bezprecedensowego wydarzenia sakralno-muzycznego, zakładającego wykonanie wszystkich dzieł sakralnych W.A. Mozarta w przeciągu 18 lat.

Tegoroczny Projekt Mozart 2011 jest dziewiątą edycją całego cyklu. Rozpocznie się warsztatami muzycznymi w Pelplinie dla około pięćdziesięcioosobowego zespołu - chóru i orkiestry - złożonego ze starannie wybranych studentów i absolwentów najlepszych uczelni muzycznych w Polsce. Podczas warsztatów przygotowany zostanie repertuar obejmujący mszę W.A. Mozarta oraz drobne utwory sakralne, jak również kompozycję młodego polskiego kompozytora - Szymona Godzięby-Trytka, zamówioną przez stowarzyszenie i skomponowaną specjalnie na potrzeby projektu. Efekty intensywnej pracy pod opieką profesjonalnej kadry – z dyrygentem Szymonem Wyrzykowskim na czele - zaprezentowane zostaną podczas trwającej dziesięć dni ogólnopolskiej trasy koncertowej. Trasa Projektu Mozart 2011 obejmie Pelplin, Bydgoszcz, Warszawę, Radom, Sosnowiec, Częstochowę, Katowice, Suszec i Kraków.

Cykl koncertów został zainaugurowany w 2003 roku pierwszym w Polsce liturgicznym wykonaniem młodzieńczej mszy Mozarta Dominicus Messe w sześciu miastach Polski. Późniejsze edycje projektu przyczyniały się do coraz większego zainteresowania przedsięwzięciem - w tym m.in. przez media i środowisko muzyczne - co zaowocowało ciągłym zwiększaniem ilości koncertów. Oprócz kolejnych dzieł Mozarta zespół zaczął dokonywać prawykonań utworów napisanych specjalnie dla chóru, orkiestry i solistów stowarzyszenia przez młodych kompozytorów polskich. Od momentu powstania Stowarzyszenia Mozart 2003 młodzi muzycy wykonali ponad pięćdziesiąt koncertów w kilkunastu miastach Polski, gromadząc około trzydziestu tysięcy słuchaczy. Zagrali także na Ukrainie - w Łucku i we Lwowie.
Ważną cechą projektów Stowarzyszenia jest dbałość o zrozumienie tekstu i treści muzycznych przez słuchacza. Oprócz słownego komentarza przed koncertem, równolegle z muzyką jest wyświetlana prezentacja multimedialna, która pomaga w zrozumieniu łacińskich tekstów. Dzięki nowatorskiej interpretacji muzyki sakralnej, splecionej z liturgią katolickiej mszy, a także dzięki multimedialnemu tłumaczeniu dzieła, koncerty odbywające się w ramach Projektu Mozart cieszą się wielką popularnością nie tylko wśród wytrawnych melomanów, ale przyciągają również licznych słuchaczy nie mających na co dzień kontaktu z muzyką klasyczną. Dla większości z nich koncerty te są źródłem głębokich doznań artystycznych, a także duchowych. Zakończenie osiemnastoletniego cyklu jest zaplanowane na rok 2020. Stowarzyszenie zamierza wykonać wtedy słynne Requiem - ostatnią mszę Mozarta - we wszystkich europejskich stolicach.

Patronat medialny nad Projektem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: opis Projektu Mozart 2011 – plik pdf