Polmic - FB

archiwum

Muzyka w TVP Kultura - grudzień 2011

9 XII 2011, g. 19:00
Piotr Anderszewski gra Schumanna – reż. Bruno Monsaingeon
"Piotr Anderszewski gra Schumanna" to film muzyczny, będący rejestracją dwóch niezmiernie rzadko wykonywanych cykli fortepianowych Roberta Schumanna - "Studien für den Pedalflügel" i "Gesänge der Frühe" w wykonaniu Piotra Anderszewskiego. Reżyserem filmu jest Bruno Monsaingeon, wybitny twórca francuski, autor cenionych dokumentów o Glennie Gouldzie, Światosławie Richterze i o samym Piotrze Anderszewskim. Bruno Monsaingeon od lat współpracuje z polskim pianistą, jest autorem kilku już projektów z jego udziałem, m. in. słynnych i wielokrotnie nagradzanych Wariacji Diabellego. Po raz pierwszy jednak obaj artyści zgodzili się wziąć udział w całkowicie polskiej produkcji. Film zrealizowano w lipcu 2010 roku w Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi.

10 XII 2011, g. 8:15
Jascha Heifetz – Boski skrzypek – reż. Peter Rosen
Film dokumentalny poświęcony wirtuozowi skrzypiec. Jascha Heifetz był pierwszym wielkim skrzypkiem współczesności, człowiekiem o którym Itzhak Perlman powiedział: "Gdy z nim rozmawiałem nie mogłem uwierzyć, że rozmawiam z Bogiem". Jascha Heifetz ustalał standardy gry na skrzypcach przez prawie wiek. W filmie wykorzystano materiały wideo z jego domowego archiwum oraz zdjęcia wykonywane w latach 1903 - 1987. Heifetz był także znany kulturze masowej. Często mówił o nim Woody Allen, a jego nazwisko pojawiło się nawet w programie telewizyjnym "Muppety".

12 XII 2011, g. 18:55
Rufus Wainwright na Avo Session – reż. Rolli Barlocher (2007)
Koncert Rufusa Wainwrighta na Avo Session. Artysta wykonuje utwory ze swojego albumu Release The Stars. Od czasu kontraktu z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, jest jednym z najsławniejszych autorów piosenek. Rufus Wainwright jest także uzdolnionym piosenkarzem i pianistą.

14 XII 2011, g. 19:05
Los kastratów – reż. Cristina Trebbi (2011)
Film dokumentalny poświęcony operze. Mezzosopran, Cecilia Bartoli prezentuje repertuar kastratów w swoim albumie Sacrificium The Art of the Castrati. Jest znawcą koloratury barokowej. W filmie prezentuje utwory największego mistrza wśród kastratów, Farinellego, przeplatane informacjami wyjaśniającymi fenomen kastratów, z medycznej, historycznej i socjologicznej strony.

14 XII 2011, g. 21:00
Śpiąca Królewna – balet Kirowa – reż. Oleg Winogradow (1989)
Cesarski Balet Sankt Petersburga został założony 200 lat temu i do dziś jest jednym z najznamienitszych zespołów baletowych świata. Nazywany jest również baletem Kirowa lub Baletem Maryjskim. Z zespołem były związane takie sławy, jak Marius Petipa i Wacław Niżyński. "Śpiąca Królewna" została zarejestrowana podczas występu zespołu w Montrealu. Doskonałe połączenie muzyki Czajkowskiego i koncepcji choreograficznej Olega Winogradowa czyni ją kwintesencją baletu romantycznego. Główne role wykonują Larissa Leznina i Faruk Ruzimatow - czołowi tancerze baletu Kirowa.