Polmic - FB

archiwum

Penderecki, Lutosławski i baloniki…

IX Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku Dla Młodych Wykonawców 2012Znamy już finalistów IX Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców, który odbywa się od 14 maja 2012 roku w Radziejowicach.

Wśród finalistów znalazło się 11 studentów uczelni muzycznych: Magdalena Marta Nędzi, Martyna Zakrzewska, Przemysław Wojciechowski, Wojciech Jeliński, Roma Tic, Oliwier Andruszczenko, Katarzyna Hajduk-Konieczna, Maciej Zimka, Anna Leśniewska, Marta Grochowska i Anna Fijałkowska oraz 6 uczniów szkół muzycznych II stopnia: Mateusz Pusiewicz, Michał Lazar, Ludwik Mierzejewski, Bartosz Kołsut, Bonifacy Duda i Amelia Maszońska. Przesłuchania finałowe odbędą się w dniach 17 i 18 maja w Domu Pracy Twórczej MKiDN – Pałacu w Radziejowicach.

W tym roku w konkursie udział wzięło 45 uczestników: 12 uczniów szkół muzycznych II stopnia oraz 33 studentów. W jury zasiadają przedstawiciele różnych specjalności: Anna Dorota Władyczka – muzykolog i organizator Światowych Dni Muzyki Wrocław 2014, Dagna Sadkowska – skrzypaczka, członek zespołu Kwartludium, Andrzej Kosowski – dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca oraz redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Jacek Rogala – dyrygent i dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach.
Łączna suma nagród wynosi 27.500 zł, a fundatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ZAiKS i STOART. Konkurs zorganizowany jest we współpracy z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Fundatorami nagród pozaregulaminowych są Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego oraz Polskie Lutnictwo.
Koncert laureatów odbędzie się 12 czerwca 2012 roku o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców odbywa się po raz dziewiąty w Radziejowicach, a organizowany jest od roku 1992 przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, członka Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Przedmiotem Konkursu jest wykonawstwo muzyki skomponowanej po roku 1920, a w repertuarze muzyków często goszczą kompozycje napisane w ciągu ostatnich kilku lat. Na konkursie prezentowany jest szeroki wachlarz stylów muzyki XX i XXI wieku, od muzyki neoklasycznej przez dodekafonię, punktualizm, minimalizm po teatr muzyczny. Dla wzmocnienia wyrazu artystycznego wykorzystywane są niejednokrotnie rekwizyty w postaci baloników za biustem śpiewaczki, które zostały przebite przez akompaniującego jej pianistę, czy brawurowo wyrzucane talie kart podczas prezentacji akordeonisty. Konkurs ze względu na swą specyfikę cieszy się dużym zainteresowaniem szkół i uczelni muzycznych w całym kraju. Wśród jego laureatów są uznani dziś artyści: Agata Szymczewska, Paweł Mykietyn, Maciej Grzybowski, Łukasz Długosz, Michał Moc, Agata Zubel.