polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
III Festiwal Kwadrofonik
14–15 grudnia 2017, Warszawa
III Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej „Mundus Cantat Sopot”
15–17 grudnia 2017 roku, Sopot
II Album muzyki współczesnej dla młodych wykonawców
16 grudnia 2017, Wrocław
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

Artykuły

Prawykonanie utworu "ElemenT" na orkiestrę kameralną Macieja Zielińskiego

Maciej ZielińskiW niedzielę, 17 czerwca 2012 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Łukasza Borowicza, w ramach którego zostanie prawykonany najnowszy utwór Macieja Zielińskiego ElemenT na orkiestrę kameralną.

Będzie to także zakończenie sezonu koncertowego orkiestry oraz rocznej współpracy z kompozytorem w ramach programu Kompozytor-Rezydent prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca. W trakcie minionego sezonu artystycznego orkiestra wykonała dotychczas dwa utwory Zielińskiego: zamówioną i skomponowaną specjalnie dla zespołu V Symphony oraz Barocode I na skrzypce, altówkę i orkiestrę smyczkową. Polska Orkiestra Radiowa i Maciej Zieliński mają też za sobą sukces nagraniowy. W zeszłym roku ukazała się ich wspólna płyta Across the Millenniums, która zyskała bardzo dobre recenzje, a kompozytor nominację do nagrody "Fryderyk 2012". Prawykonanie ElemenT będzie zwieńczeniem tej owocnej współpracy.

Niedzielny koncert będzie także okazją do wysłuchania rzadko wykonywanych utworów kompozytorów polskich przełomu XIX i XX wieku. W programie znalazł się Koncert fortepianowy g-moll op. 20 Józefa Wieniawskiego oraz I Symfonia g-moll op. 8 Witolda Maliszewskiego. W partii solowej wystąpi znakomita pianistka Beata Bilińska.