Polmic - FB

archiwum

Maxim Vengerov zainauguruje fesitiwal "Solidarity of Arts"

Maxim Vengerov Wybitny skrzypek i ambasador UNICEFu - Maxim Vengerov - zainauguruje w środę, 8 sierpnia 2012 roku festiwal „Solidarity of Arts”.

Artysta wystąpi w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku o godz. 19.00. Towarzyszyć mu będzie utalentowana i zauważona niegdyś przez mistrza Vengerova młoda skrzypaczka – Maria Włoszczowska i wirtuoz organów – prof. Roman Perucki. Po raz pierwszy w karierze tego artysty, słynne skrzypce Stradivariusa: Ex-Kreutzer z 1727 roku , na których Vengerov gra od lat, zabrzmią w duecie z organami. W programie utwory Bacha, Mozarta, Rachmaninowa, Masseneta i Czajkowskiego.

Tuż po koncercie Maestro Vengerov (na zdjęciu) odciśnie swoja dłoń w Alei Gwiazd na dziedzińcu Filharmonii.

Festiwal „Solidarity of Arts” to nie jedyny powód wizyty Vengerova w Gdańsku. Właśnie to miasto i siedzibę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej artysta wybrał na miejsce prowadzonego przez siebie i trwającego od poniedziałku 6 sierpnia 2012 roku Kursu Mistrzowskiego. To już druga edycja warsztatów, podczas których młodzi i utalentowani skrzypkowie mogą skorzystać z rad mistrza. Zdaniem wielu, już 20 minut takich lekcji daje więcej, niż lata samodzielnej pracy. To zapewne powód, dla którego na kurs przyjeżdżają muzycy z całego świata; w tym roku m.in. z Rosji, Kanady, Polski i Niemiec. Kurs Mistrzowski potrwa do 16 sierpnia. Jednym z jego ważniejszych punktów będzie z koncert w Sali kameralnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, w którym wystąpią jego uczestnicy.

Maxim Vengerov urodził się niedaleko Nowosybirska w 1974 roku. Jako 10-latek wygrał Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie, a jako 16-latek prestiżowy londyński Carl Flesch Competition. Wtedy też rozpoczął swoją wielką przygodę z nauczaniem muzyki: swoją pierwszą klasę mistrzowską poprowadził na UCLA w 1990 roku. Sam był uczniem legendarnego Zakhara Brona i już jako człowiek bardzo młody występował w roli solisty z BBC Philharmonic, holenderską Royal Concertgebouw Orchestra, a także z Państwową Orkiestrą Symfoniczną ZSRR. Vengerov jest laureatem nagród Gramophone (nazywanych Oscarami muzyki klasycznej), między innymi za koncerty skrzypcowe Prokofiewa i Szostakowicza, a także nagrody Edisona oraz przyznawanego przez niemiecką telewizję wyróżnienia Echo Klassik (2003, za recital złożony między innymi z kompozycji J. S. Bacha). W 2004 roku Vengerov zdobył nagrodę Grammy za najlepsze nagranie instrumentalne solisty z orkiestrą (album Britten: Violin Concerto/Walton: Viola Concerto).
Entuzjastyczne recenzje dotyczące jego powrotu na scenę po kontuzji ramienia (z jej powodu w latach 2008-2012 Vengerov zmuszony był poświęcić się głównie dyrygowaniu i działalności edukacyjnej) ukazywały się w prasie światowej przynajmniej od kwietnia 2012 roku. Wtedy artysta po raz pierwszy od czterech lat wystąpił w Wielkiej Brytanii dając recital w Wigmore Hall. Od lutego Vengerov jest profesorem londyńskiej Royal Academy of Music. W ramach obowiązków oprócz klas mistrzowskich prowadzi także zajęcia indywidualne z najzdolniejszymi studentami. Od 2006 roku często współpracuje z Sinfonią Varsovią i Polską Filharmonią Bałtycką. Jego występ w ramach koncertu otwierającego Solidarity of Arts 2012 będzie szczególnym wydarzeniem kulturalnym, nie tylko na Pomorzu. W 1997 roku został honorowym ambasadorem UNICEF-u. Angażuje się odtąd w spotkania i występy dla dzieci, m.in. w Ugandzie, Tajlandii i Kosowie.
 

Aleja Gwiazd znajduje się na dziedzińcu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku na wyspie Ołowianka. Honoruje wybitnych artystów filmu, muzyki, literatury i sztuk pięknych z Polski i ze świata. Jednym z autorów pomysłu Alei jest profesor warszawskiej ASP Adam Myjak. Oprócz gwiazd rodzimych trwały ślad zostawili tu między innymi David Lynch, zdobywczynie Oscarów Faye Dunaway, Anna Paquin i Marcia Gay Harden. Ponadto Sir Neville Marriner, Marcus Miller, John Scofield, Eddie Daniels, Lars Danielsson, Leszek Możdżer, Paweł Mykietyn, Jean Guillou, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Peter Greenaway, Volker Schlöndorff.