Polmic - FB

ze świata

Prawykonanie "III Symfonii" Pawła Łukaszewskiego w Rydze

Paweł ŁukaszewskiPrawykonania najnowszej, III Symfonii Pawła Łukaszewskiego (na zdjęciu) odbędzie się we wtorek, 28 sierpnia 2012 roku podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Rydze.

Utwór wykona Łotewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna oraz Państwowy Chór Latvija pod dyrekcją Mārisa Sirmaisa, dyrygenta z ogromnymi osiągnięciami na polu chóralistyki, który od 1997 roku jest dyrektorem artystycznym chóru Latvija. W jego repertuarze znajdują się także pierwsze dwie symfonie Pawła Łukaszewskiego, które zabrzmiały na Łotwie w roku ubiegłym.Podczas koncertu, który odbędzie się w Kościele św. Piotra zabrzmi również Requiem Andrew Lloyda Webbera.

Dwuczęściowa III Symfonia - Song of Angels (Pieśń Aniołów) na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną powstała w ramach Stypendium Miasta Warszawy w roku 2010. „Dobór tekstów – mówi kompozytor – poprzedzony był żmudnymi poszukiwaniami i studiowaniem literatury angelologicznej oraz starych ksiąg apokryficznych. W trakcie pracy skontaktowałem się z profesorem Sylwestrem Dworackim z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który dokonał przekładu części II Księgi Henocha (w oryginale w języku etiopskim) na łacinę”.

Paweł Łukaszewski, na co dzień profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina został właśnie profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie.


Kompozytor o utworze
:
III Symfonia - Song of Angels (Pieśń Aniołów) na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną pisałem w ramach Stypendium miasta Warszawy w roku 2010. Utwór składa sie z dwóch części. Teksty zostały wybrane z następujących źródeł: I i II Księga Henocha (z apokryfów Starego Testamentu), dokumenty IV Soboru Laterańskiego (1215) i I Soboru Watykańskiego (1869-1870) oraz Katechizm Kościoła Katolickiego. Dobór tekstów poprzedzony był żmudnymi poszukiwaniami i studiowaniem literatury angelologicznej oraz starych ksiąg apokryficznych. W trakcie pracy skontaktowałem sie z Prof. Sylwestrem Dworackim z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który dokonał przekładu części II Księgi Henocha (w oryginale w jęz. etiopskim) na łacinę. (...)

Anioły to istoty duchowe, niematerialne, nie mające ciała. Duchową naturę aniołów potwierdza szereg soborów powszechnych, jak np.: laterański IV (1215), lyoński II (1274), florencki (1431-1435) czy watykański I (1879-1870). Występują nie tylko w chrześcijaństwie i judaizmie, ale także w islamie i religiach staroirańskich. Według Biblii liczba aniołów jest ogromna: „Tysiąc tysięcy służyło Mu, a dziesięć tysięcy po dziesięć tysięcy stało przed Nim” (Dn 7, 10). „Przystąpiliście do góry Syjon, do miasta Boga żyjącego, Jeruzalem niebieskiego, do niezliczonej liczby aniołów..." (Hbr 12, 22). „I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga” (Łk 2, 13). „I słyszałem głos wielu aniołów dokoła tronu... a liczba ich była miriady miriad i tysiące tysięcy” (Ap 5, 11). Na podstawie ksiąg biblijnych możemy podzielić anioły na chóry. Nazwy aniołom nadał Dionizy Areopagita. Serafini, Cherubini i Trony to ci, którzy bezpośrednio wpatrują się w twarz Boga, dla Jego uwielbienia. Kolejne chóry to Panowania, które uczestniczą z polecenia Bożego w Jego mocy i wykonują polecone im zadania. Potem są same Moce, które rozumieją, co dzieje się między istotą a działaniem każdego bytu. Po Mocach są Władze, które wszelkie czynności ludzkie kierują do Boga. Kolejny chór to Księstwa które pomagają w zarządzeniu, wreszcie Archaniołowie i Aniołowie. Archaniołowie zajmują się sprawami, które dotyczą społeczności czy większej ilości ludzi. Powołani są do zajmowania się sprawami ważnymi dla tych grup osób. Aniołowie z kolei zanoszą nasze modlitwy do Boga i wstawiając się za nami, przyczyniają się do naszego zbawienia.