Polmic - FB

archive

"Genesis" na zakończenie festiwalu "Solidarity of Arts"

Solidarity Of Arts 2012Nowoczesne brzmienie w utworze zainspirowanym tekstami Bliblijnymi autorstwa aż siedmiu kompozytorów. Kantata Genesis zabrzmi po raz pierwszy w Polsce w pełnej wersji 2 września 2012 roku, podczas koncertu finałowego festiwalu „Solidarity of Arts” w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. To wyjątkowy i unikalny w skali kraju projekt, doskonale oddający ideę festiwalu – efekt pracy artystów, których bez względu na pochodzenie połączyła sztuka.

Kantata Genesis na narratora, orkiestrę i chór - muzyczna interpretacja pierwszych jedenastu rozdziałów Księgi Rodzaju, jest efektem wspólnej pracy siedmiu kompozytorów, na co dzień piszących muzykę filmową dla hollywoodzkiej fabryki snów. Stąd do współpracy nad polską premierą zostali zaproszeni artyści na co dzień także związani z filmem. W rolę narratora wcieli się Marcin Dorociński, dyrygował będzie Ernst van Tiel, mający na swoim koncie nagranie muzyki m.in. do obsypanego Oskarami Artysty.

Projekt Genesis został wymyślony przez Nathaniela Shilkreta, znanego dyrygenta i kompozytora muzyki dla radia i filmu. Shilkret napisał jedną z siedmiu części kantaty i zaprosił do współpracy pozostałych kompozytorów. W ten sposób spotkało się dwóch gigantów zachodniej muzyki XX wieku. Arnold Schönberg i Igor Strawiński są autorami pierwszej i ostatniej części kompozycji. Pozostałe wyszły pod pióra wspomnianego Nathaniela Shilkreta (Stworzenie na narratora, chór i orkiestrę), Aleksandra Tansmana (Adam i Ewa na narratora i orkiestrę), Dariusa Milhauda (Kain i Abel na narratora i orkiestrę op. 241), Maria Catelnuovo-Tedesco (Potop [Arka Noego] na narratora, chór i orkiestrę) i Ernsta Tocha (Przymierze [Tęcza] na narratora i orkiestrę). Sam utwór miał być pomostem pomiędzy wysoką sztuką a muzyką popularną. Kantata Genesis została premierowo wykonana Orkiestrę Symfoniczną Los Angeles pod batutą Wernera Janssena w dniu 18 listopada 1945 roku w Teatrze Wilshire Ebell. Z premierą Genesis związana jest także pewna anegdota: dzień próby przed koncertem był jednym z zaledwie dwóch razy, gdy Schönberg i Strawiński, którego wzajemna niechęć do siebie była dobrze znana, pojawili się razem.

Gdański koncert otworzy premierowe wykonanie na Pomorzu VIII Symfonii Mieczysława Weinberga - kompozytora, którego twórczość po latach niebytu jest odkrywana na nowo. Za każdym razem jednak spotyka się z niezwykłym zainteresowaniem publiczności, czego dowodem jest głośna inscenizacja opery Pasażerka, wystawiana na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Podczas festiwalowego koncertu „Solidarity of Arts” obok Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpi Państwowy Chór Filharmonii w Mińsku.

Więcej informacji - na stronie Festiwalu: www.solidarityofarts.pl