Dnia 7 września 2012 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki naboru wniosków do programu Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie. Spośród 217 wniosków, które wpłynęły do Instytutu Muzyki i Tańca, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaakceptował do realizacji 80 wniosków.
Priorytet Zamówienia kompozytorskie został ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 18 maja br. Jego celem jest tworzenie nowych dzieł muzycznych oraz pierwsze wykonania tych dzieł, ich popularyzacja i udostępnianie w przestrzeni publicznej, a także ich wykorzystanie jako narzędzia edukacji kulturalnej i artystycznej. Oznacza to, że pod koniec 2012 i w 2013 roku polski dorobek kompozytorski wzbogacony zostanie o kilkadziesiąt utworów, autorstwa tak znakomitych twórców, jak m.in. Paweł Szymański, który napisze kompozycję na orkiestrę symfoniczną dla Filharmonii Narodowej, Paweł Mykietyn, u którego koncert fletowy zamówiła Filharmonia Łódzka, czy Krzysztof Knittel, który dla Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia skomponuje koncert saksofonowy.
Lista wniosków pozytywnie rozpatrzonych (kolejność nie jest zgodna z oficjalną punktacją, przyznaną przez MKiDN):
- Paweł Szymański - zamówienie i prawykonanie utworu na orkiestrę symfoniczną (Filharmonia Narodowa)
- Paweł Mykietyn - zamówienie i prawykonanie Koncertu fletowego dedykowanego Łukaszowi Długoszowi (Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina)
- Krzysztof Knittel - zamówienie i prawykonanie koncertu saksofonowego (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia)
- Grażyna Pstrokońska-Nawratil - zamówienie i prawykonanie utworu na flety koncertujące i orkiestrę (Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku)
- Zygmunt Krauze - zamówienie i wykonanie utworu podczas festiwalu Musica Electronica Nova w 2013 r. (Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu)
- Agata Zubel - zamówienie i prawykonanie pieśni na głos, fortepian i orkiestrę smyczkową (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia)
- Tomasz Prasqual Praszczałek - zamówienie i prawykonanie utworu na sopran, trębacza, małą orkiestrę, elektronikę i 8 tancerzy (Polski Teatr Tańca - Balet Poznański)
- Zbigniew Bargielski - zamówienie i prawykonanie nowego utworu na orkiestrę symfoniczną i solistów (fortepian, perkusja) (Związek Kompozytorów Polskich)
- Lidia Zielińska - zamówienie i prawykonanie utworu na flet glissandowy, live electronics i taśmę (Związek Kompozytorów Polskich)
- Dobromiła Jaskot - zamówienie i prawykonanie kwartetu smyczkowego (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia)
- Aleksandra Gryka - zamówienie i prawykonanie nowego utworu na kwartet smyczkowy (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia)
- Aleksander Lasoń - "Gorczycki in memoriam" utwór dla Orkiestry Muzyki Nowej na festiwal "Gorczycki in antico e moderno" (Śląskie Towarzystwo Muzyczne)
- Piotr Orliński - zamówienie i prawykonanie utworu (Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym)
- Jerzy Kornowicz - zamówienie i prawykonanie utworu na fortepian i warstwę elektroniczną (Związek Kompozytorów Polskich)
- Maciej Jabłoński – utwór na Koncert prawykonań (Filharmonia Świętokrzyska)
- Andrzej Kwieciński - zamówienie i prawykonanie Koncertu klawesynowego dedykowanego Gośce Isphording (Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina)
- Maciej Zieliński - "Koncert na skrzypce i orkiestrę kameralną" na XII Festiwal Muzyki Nowej (Śląskie Towarzystwo Muzyczne)
- Włodzimierz Kotoński - zamówienie i prawykonanie utworu na kwartet smyczkowy (Związek Kompozytorów Polskich)
- Wojciech Ziemowit Zych - zamówienie i wykonanie kompozycji podczas festiwalu Wratislavia Cantans w 2013 r. (Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantanas)
- Szabolcs Esztényi - zamówienie i prawykonanie utworu na fortepian solo (Związek Kompozytorów Polskich)
- Ewa Trębacz - zamówienie i prawykonanie utworu na orkiestrę symfoniczną z zastosowaniem elektroniki i przestrzennego systemu projekcji dźwięku (Związek Kompozytorów Polskich)
- Paweł Łukaszewski - zamówienie i prawykonanie utworu na Kwintet Fortepianowy (fortepian i kwartet smyczkowy) (Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków)
- Tomasz Opałka - zamówienie i prawykonanie koncertu na skrzypce i orkiestrę symfoniczną (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia)
- Zbigniew Bagiński - zamówienie i prawykonanie utworu na wielką orkiestrę symfoniczną (Związek Kompozytorów Polskich)
- Mikołaj Górecki - kompozycja na fortepian, klarnet i róg (Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego)
- Zbigniew Penherski - zamówienie i prawykonanie utworu na sopran męski i kwartet smyczkowy (Związek Kompozytorów Polskich)
- Marcel Chyrzyński - zamówienie, prawykonanie i nagranie nowej kompozycji (Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA)
- Włodek Pawlik - kompozycja i prawykonanie 2 koncertu fortepianowego (Stowarzyszenie DWA BRZEGI)
- Krzysztof Baculewski - zamówienie i prawykonanie utworu na skrzypce, wiolonczelę i klawesyn (Związek Kompozytorów Polskich)
- Roxanna Panufnik - zamówienie kompozycji do wykonania przez orkiestrę Leopoldinum pod dyr. Ernsta Kovacica (Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu)
- Aleksander Nowak - zamówienie i prawykonanie utworu na skrzypce solo i perkusję (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia)
- Jarosław Siwiński – utwór na Koncert prawykonań (Filharmonia Świętokrzyska)
- Michał Talma-Sutt - zamówienie i prawykonanie utworu na 2 grupy instrumentalne i projekcję dźwiękową (Związek Kompozytorów Polskich)
- Wojciech Blecharz - utwór na Koncert prawykonań (Filharmonia Świętokrzyska)
- Agnieszka Stulgińska - utwór na Koncert prawykonań (Filharmonia Świętokrzyska)
- Marcin Rupociński - zamówienie i prawykonanie utworu na chór, zespół kameralny i elektronikę (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia)
- Stanisław Moryto - Koncert na organy (Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego)
- Olga Hans - zamówienie i prawykonanie Symfonii koncertującej na perkusję, wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną (Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina)
- Aleksander Kościów - zamówienie i prawykonanie nowego kwartetu smyczkowego (Stowarzyszenie Neoarte)
- Sławomir Wojciechowski - utwór kameralny na 8 wiolonczel (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia)
- Arturas Bumšteinas - "Wielka improwizacja" - kompozycja radiowa do słów Adama Mickiewicza (Fundacja 4.99)
- Przemysław Zych - zamówienie i prawykonanie opery kameralnej "Poiesis" (Fundacja Operalnia)
- Sławomir Kupczak - zamówienie i wykonanie utworu w ramach festiwalu Musica Polonica Nova 2013 (Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu)
- Piotr Roemer - zamówienie i prawykonanie nowego utworu na zespół kameralny (o składzie: flet, klarnet, skrzypce, wiolonczela, fortepian, perkusja) oraz live electronics (Związek Kompozytorów Polskich)
- Justyna Kowalska-Lasoń - zamówienie i prawykonanie utworu na kwartet smyczkowy (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia)
- L.U.C. (Łukasz Rostkowski) - zamówienie i wykonanie utworu symfonicznego z elektroniką (Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu)
- Grzegorz Pieniek - zamówienie i prawykonanie nowego utworu na trio (sopran, klarnet i gitarę) (Związek Kompozytorów Polskich)
- Krzesimir Dębski - zamówienie i prawykonanie cyklu preludiów (Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej)
- Anna Zawadzka-Gołosz - zamówienie i prawykonanie utworu na orkiestrę symfoniczną z koncertującymi skrzypcami i fortepianem (Związek Kompozytorów Polskich)
- Bettina Skrzypczak - zamówienie utworu na kwartet smyczkowy (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia)
- Zofia Dowgiałło - zamówienie i prawykonanie nowego utworu na flet, harfę, live electronics i live video (Stowarzyszenie Teatr Adekwatny)
- Dariusz Przybylski - prawykonanie utworu na fortepian solo, w ramach cyklu „DUX IN CLUB – klasyka ambiente” (DUX Lech Tołwiński, Małgorzata Polańska-Szostakowska Sp.J.)
- Anna Ignatowicz-Glińska - zamówienie i prawykonanie utworu audioscenicznego (Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej)
- Bartosz Kowalski - zamówienie i prawykonanie utworu na zespół instrumentów barokowych (Związek Kompozytorów Polskich)
- Piotr Moss - zamówienie i prawykonanie sonaty na wiolonczelę i fortepian (DUX Lech Tołwiński, Małgorzata Polańska-Szostakowska Sp.J.)
- Marcin Stańczyk i Orkiestra Sinfonia Varsovia (Orkiestra Sinfonia Varsovia)
- Ryszard Osada - zamówienie i prawykonanie utworu audioscenicznego (Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej)
- Paweł Sołtysiak - zamówienie i prawykonanie utworu audioscenicznego (Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej)
- Marcin Masecki - "Wariacje na temat '¡El pueblo unido, jamás será vencido!'" - kompozycja na fortepian koncertowy i pianino (Fundacja 4.99)
- Miłosz Bembinow - zamówienie kompozytorskie dla na utwór na baryton i perkusję (Fundacja For Music)
- Ewa Fabiańska - zamówienie, prawykonanie i nagranie nowej kompozycji (Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA)
- P. Tomaszewski - Symphony of the Galaxies (Fundacja Jazz Jamboree)
- Weronika Ratusińska-Zamuszko - Zamówienie utworu "Kwartet fletowy" (Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków)
- Artur Cieślak - kompozycja na fortepian, wykonywana wyłącznie lewą ręką (Stowarzyszenie Artystyczne "PianoClassic")
- Tatiana Stachak - zamówienie i prawykonanie nowego cyklu utworów edukacyjnych na gitarę solo (Wydawnictwo EUTERPE)
- Tomasz Krzyżanowski - zamówienie i prawykonanie utworu wokalno-instrumentalnego "Gilgamesz" (Stowarzyszenie Teatralne CHOREA)
- Paweł Przezwański - zamówienie kompozytorskie na utwór na akordeon, multiperkusję, saksofon, barytor i live electronics (Fundacja For Music)
- Alicja Gronau - zamówienie i prawykonanie utworu audioscenicznego (Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej)
- Tomasz Januchta - zamówienie i prawykonanie utworu "Divertimento" na fortepian, altówkę i gitarę (Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków)
- Polsko-Litewska Unia Muzyczna (w ramach "VII Lotnej Akademii Kultury") - kompozytorzy: Cezary Duchnowski, Zygmunt Konieczny, Anthony Oscar Milosz, Vytautas Germanavičius, Bronius Kutavičius, Raminta Šerkšnytė
- Muzyka Form Przestrzennych – Cezary Duchnowski (Elbląska Orkiestra Kameralna)
- Krakowska Szkoła Kompozytorska 5.0 – Zbigniew Bujarski (Stowarzyszenie Artystyczne "Porta Musicae")
- "Bajka o jazzie" - edukacyjny musical jazzowy Michała Jurkiewicza (Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek)
- SEN O PODLASIU (Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej) – kompozytorzy: Krzysztof Knittel, Ryszard Latecki, Mieczysław Litwiński, Tadeusz Sudnik, Tadeusz Wielecki
- Krakowska Szkoła Kompozytorska 1.0 – Łukasz Pieprzyk (Stowarzyszenie Artystyczne "Porta Musicae")
- Utwór na kwartet smyczkowy i orkiestrę – Karol Nepelski (Fundacja Młoda Muzyka Śląska)
- Video Partytura 2 (Fundacja SALULU) - kompozytorzy: Anna Jędrzejewska, Robert Jędrzejewski
- Missa de Angelis (w formie 5-cio częściowej : Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Agnus Dei) – Grzegorz Duchnowski (Muzeum Ziemi Mińskiej)
- Utwór na obiekty pozamuzyczne – Artur Zagajewski (Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina)
- Krakowska Szkoła Kompozytorska 3.0 – Wojciech Widłak (Stowarzyszenie Artystyczne "Porta Musicae")