Polmic - FB

Artykuły

Czy trudno jest pozyskać mecenasa, który sfinansuje kompozycję utworu muzyki współczesnej na zamówienie międzynarodowego festiwalu muzycznego?

Czy trudno jest pozyskać mecenasa...? - kadr z filmuOdpowiedzi na to pytanie udzielić mogą licealiści, bohaterowie cyklu filmów edukacyjnych przygotowanych w ramach projektu Muzykoteka Szkolna we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Poszukiwania mecenasów dla trojga kompozytorów młodego pokolenia, których utwory prapremierowo zabrzmią podczas tegorocznej, 55. edycji Festiwalu zostały sfilmowane, stając się częścią serwisu edukacyjnego www.muzykotekaszkolna.pl, prowadzonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

Cykl filmów według scenariusza i reżyserii Piotra Stasika zrealizowany został na specjalne zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA), partnera 55. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Bohaterami, udostępnionych w ramach serwisu Muzykoteka Szkolna, filmów jest grupa licealistów rozpoczynających swoją przygodę z nieznanym im dotąd światem muzyki klasycznej. Ich zadaniem było znalezienie mecenasów, którzy sfinansowaliby zamówienie utworów u trojga, wskazanych przez organizatorów Festiwalu „Warszawska Jesień”, młodych, polskich twórców, których utwory będą premierowo wykonane podczas tegorocznej edycji.

Przewodniczką na drodze do realizacji projektu była Mika, menadżerka kultury i fanka muzyki poważnej, która swoim podopiecznym wyznaczała kolejne zadania. By znaleźć fundusze na zamówienie utworów u Jagody Szmytki, Aleksandry Gryki i Artura Zagajewskiego, młodzi musieli wykonać, często nieoczekiwane zadania m.in. nauczyć się słuchać ciszy, odwiedzić sklepy muzyczne, ale i laboratorium badań psychofizjologicznych, by przekonać się jak muzyka klasyczna wpływa na pracę mózgu, obserwować śpiących podczas koncertu w filharmonii, poznać festiwale muzyczne, spotkać się z kompozytorami, dziennikarzami muzycznymi czy psychologiem biznesu. Trud działań młodych entuzjastów muzyki poważnej opłacił się i zakończył sukcesem. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zostało mecenasem utworu Happy deaf people Jagody Szmytki, kompozytorki łączącej jako integralne części muzyki elementy dźwiękowe, wizualne, przestrzenne, tekstualne i inscenizowane. Kompozycję Canto Artura Zagajewskiego, inspirującego się muzyką rockową, sfinansował Program 2 Polskiego Radia, zaś wyróżniającej się pod względem stosowanej w twórczości estetyki Aleksandry Gryki Observerobserver – Sopocka Scena Off de BICZ. Prawykonania tych utworów odbędą się w Centrum Kultury „Koneser” (Warszawa, ul. Ząbkowska 27/31) dnia 26 września 2012 roku o godz. 19.30 oraz 28 września 2012 roku o godz. 22.30. NInA zarejestruje prawykonania utworów podczas Festiwalu, a docelowo udostępni je w portalach nina.gov.pl oraz muzykotekaszkolna.pl.

Seria siedmiu filmów Muzykoteki Szkolnej stanowi cenny materiał edukacyjny, dedykowany nie tylko uczniom szkół ponadgimnazjalnych i nauczycielom, ale także wszystkim chcącym pogłębić swoje zainteresowanie muzyką klasyczną i odkryć szerokie spektrum zagadnień, które mogą jej towarzyszyć. Ich celem jest aktywizowanie do samodzielnych i twórczych eksperymentów, nauczenie świadomego obcowania z muzyką i ukazanie jej miejsca we współczesnym świecie i kulturze.

Działalność Narodowego Instytutu Audiowizualnego w zakresie edukacji muzycznej podziela idee przyświecające „Małej Warszawskiej Jesieni” – potrzeby oswajania młodych słuchaczy z brzmieniem muzyki klasycznej, zachęcając ich do uczestniczenia w kulturze muzycznej w kraju i za granicą. Muzykoteka Szkolna, serwis edukacyjny przygotowany we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sprzyja pogłębianiu wrażliwości i zainteresowania muzyką wśród dzieci i młodzieży, wykorzystując nowe, interaktywne narzędzia, gry internetowe, multimedia, nowoczesne aplikacje. Nieodzowną jej częścią jest cykl łącznie 21 filmów edukacyjnych w trzech seriach (seria trzecia poświęcona jest „Warszawskiej Jesieni”) przeznaczonych odpowiednio dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Filmy udostępnione są w portalu Muzykoteka Szkolna nauczycielom i ich uczniom po zalogowaniu, wkrótce dostępne będą dla wszystkich odwiedzających www.muzykotekaszkolna.pl. Planowana jest również ich telewizyjna emisja.