Polmic - FB

archiwum

Nagroda im. Witolda Hulewicza dla Krzysztofa Bilicy

Krzysztof BilicaW warszawskim Domu Literatury odbyła się 26 listopada 2012 roku uroczystość XVII edycji Nagrody im. Witolda Hulewicza. Wśród dwunastu tegorocznych laureatów znalazł się muzykolog Krzysztof Bilica (na zdjęciu). Wyróżniono go „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chopinologii i leksykografii muzycznej”.

W laudacji przypomniano, że Krzysztof Bilica działa na polach literatury i muzyki. Jako redaktor Wydawnictwa Naukowego PWN (w latach 1974-2002) napisał lub zredagował ponad 10 tysięcy haseł i artykułów muzycznych do encyklopedii uniwersalnych tego wydawnictwa (m.in. do 33-tomowej Wielkiej encyklopedii PWN). Jako aforysta przez dziesięć lat prowadził własną rubrykę aforystyczną w tygodniku „Przekrój”. Jako muzykolog badał wpływ polszczyzny (ściślej: jej systemu akcentuacyjnego) na rodzimą muzykę, wyrażający się w powstałym jeszcze w XVIII wieku zakończeniu muzycznym, które nazwał kadencją polską. Wykazał – m.in. w książce Wokół Chopina i Polski (2005) i w referacie wygłoszonym na III Kongresie Chopinowskim w 2010 roku – obecność takiej kadencji w utworach Fryderyka Chopina. Na ostatniej zaś konferencji naukowej ZKP w Radziejowicach (październik 2012) udowodnił w referacie Chopin – dodekafonista i serialista albo ogadywanie Finału Sonaty b-moll, iż kompozytor stosował świadomie i celowo serie oraz struktury dwunastodźwiękowe – osiemdziesiąt lat przed Schönbergiem.

Patron Nagrody, Witold Hulewicz, pisarz, poeta, tłumacz literatury niemieckiej, pionier i teoretyk teatru wyobraźni, czyli słuchowiska radiowego, autor powieści biograficznej o Beethovenie (Przybłęda Boży, 1927), także zaginionej książki o Chopinie, był podczas minionej wojny redaktorem wydawanego w Warszawie pisma „Polska żyje”; aresztowany 1940, zginął rozstrzelany przez Niemców 1941 w Palmirach. Nagroda jego imienia została ustanowiona w roku 1995, w stulecie urodzin pisarza. Jej ideą, jak czytamy w Regulaminie, „jest wyróżnianie w formie nagród ludzi kultury, literatury, sztuki, jak też działaczy społecznych i przedstawicieli tych dziedzin życia, które wiążą się z nurtem postępu. Nagroda ma charakter ogólnopolski, lecz w centrum uwagi jurorów jest Mazowsze”. Jednym z poprzednich laureatów Nagrody w dziedzinie muzyki był Wiesław Ochman.