aktualności

Muzyczni Edukatorzy

Dagna Sadkowska - Muzyczni Edukatorzy Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki wraz z Fundacją Muzyka jest dla wszystkich zapraszają na inaugurację nowego projektu edukacyjnego Muzyczni Edukatorzy, skierowanego do nauczycieli, animatorów, edukatorów muzycznych, muzyków, dziennikarzy muzycznych, dzieci, młodzieży, studentów i seniorów. Projekt zainauguruje koncert-warsztat 4 formy – działania muzyczne w wykonaniu znanego edukatora muzycznego Michała Górczyńskiego oraz jego przyjaciół – kompozytorów Sławomira Wojciechowskiego i Jarosława Siwińskiego, skrzypaczki Dagny Sadkowskiej i beatboxera Patryka „TikTaka” Mateli. Koncert-warsztat odbędzie się 14 grudnia 2012 roku o godzinie 18.00 w Sali Widowiskowej Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki.

4 formy – działania muzyczne to spotkanie pięciu osób związanych z muzyką współczesną w ramach eksperymentu „edukacji komponowanej”, zakładającej formowanie zespołów edukacyjnych. Podobnie jak odbywa się to w przypadku tworzenia składu muzycznego, tak i tu pojawia się proces improwizacji poprzedzający właściwe zapisywanie utworu, szukanie właściwych napięć w przebiegu całej formy wydarzenia. Inspiracje i baza dla tego rodzaju działań zawarta została na stronie www.edukacjakomponowana.pl Zadaniem moderatora, którym będzie klarnecista i pomysłodawca Michał Górczyński, jest stworzenie narzędzi dialogu pomiędzy pojęciem „edukacji komponowanej” a kompozytorami zaproszonymi do projektu – wspomnianymi kompozytorami i muzykami. Opracowane w ramach projektu metody mają zaowocować możliwością zapraszania do stosowania prezentowanych sposobów przez inne osoby związane z edukacją.

Celem projektu Muzyczni Edukatorzy jest rozwój pozaszkolnej edukacji muzycznej w instytucjach impresaryjnych, organizujących koncerty i festiwale muzyki poważnej, elektronicznej, współczesnej. Instytucje te – kiedyś biura koncertowe, obecnie funkcjonujące często w strukturach centrów kultury - ale również filharmonie, czy prywatne impresariaty, podobnie jak wszystkie instytucje kultury, poszukują dziś nowej formuły kontaktu z odbiorcą. Zadają sobie pytanie, „kto do mnie nie przychodzi i dlaczego?” Zastanawiają się jak dotrzeć do osób i środowisk marginalizowanych, defaworyzowanych, które mają ograniczony dostęp do kultury muzycznej. Jednak samo udostępnianie, upowszechnianie dziś już nie wystarcza. W demokratycznym podejściu do kultury realizowanym poprzez nowoczesną edukację kulturalną kluczowe jest upodmiotowienie odbiorcy, zerwanie z praktyką biernego i często powierzchownego, nieświadomego odbioru.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w wydarzeniu, proszone są o wysłanie formularza zgłoszeniowego na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.