Polmic - FB

archive

Rok Lutosławskiego w Filharmonii Szczecińskiej

Witold Lutosławski w Filharmonii Szczecińskiej  Filharmonia w Szczecinie uczci rok wielkiego kompozytora serią koncertów symfonicznych zatytułowanych „Do Lutosa i z powrotem”, programem edukacyjnym skierowanym do dzieci „Lutofonie”, a także projektem „Genius Lutos”, którego celem jest aktywizacja osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Cykl DO LUTOSA I Z POWROTEM zostanie zainaugurowany dwoma koncertami styczniowymi (18 i 25 stycznia), podczas których usłyszymy obok dzieł Witolda Lutosławskiego (Livre pour orchestre, Koncert na orkiestrę, Uwertura smyczkowa, Mała suita na orkiestrę kameralną) utwory Andrzeja Panufnika i Wojciecha Kilara. Kolejne koncerty z tego cyklu zaprezentują innych współczesnych kompozytorów, m.in. szczecinianina Jaromira Gajewskiego, a także mistrzów, do których artysta odwoływał się w swojej twórczości.

LUTOFONIE to Luto-słowo, będące nazwą jednej z technik kompozytorskich stosowanych przez Lutosławskiego, bądź też wybranym terminem muzycznym. Do każdego Luto-słowa wymyślona jest zabawa wymagająca aktywnego udziału dzieci oraz ich opiekunów, która w prosty sposób przybliżać będzie znaczenie owego słowa i istotę danej techniki kompozytorskiej. Specjalnie dla cyklu „Lutofonie” Tomasz Pokrzywiński, znany wiolonczelista, opracował 8 scenariuszy, zawierających rozliczne zabawy inspirowane prezentowanymi utworami. Różnorodne interakcje muzyczne poprowadzą animatorki - Adrianna Wdziękońska i Malina Sarnowska. Wykonawcami będą muzycy szczecińskiej Filharmonii. W wybranych koncertach wezmą także udział uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie. Pierwsze zajęcia odbędą się 19 stycznia, a kolejne 10, 23 i 24 marca, 21 kwietnia, 19 maja oraz 2 i 23 czerwca.

Projekt GENIUS LUTOS ma na celu aktywizację osób z niepełnosprawnością intelektualną w zakresie uczestnictwa w kulturze muzycznej oraz przełamywanie stereotypów związanych z postrzeganiem osób z niepełnosprawnością intelektualną. Projekt kierowany jest do osób z upośledzeniem umysłowym ze szczególnym udziałem Orkiestry Perkusyjnej Gamelan ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczecinie jako trzonu warsztatów, oraz muzyków szczecińskiej Filharmonii. Warsztaty odbędą się w dniach 28-31 stycznia 2013 roku, a ich finałem będą dwa koncerty 3 marca oraz 5 maja 2013 roku.

Przygotowanie Roku Witolda Lutosławskiego odbywa się przy wsparciu finansowym Instytutu Muzyki i Tańca.