Polmic - FB

archiwum

Kraków: koncerty symfoniczne w 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego

Rok Witolda Lutosławskiego w Filharmonii Krakowskiej Koncerty symfoniczne w 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego w Filharmonii w Krakowie odbędą się w dniach 18 i 19 stycznia 2013 roku. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Tadeusza Strugały zaprezentuje program, na który złożą się dzieła Wielkiego Jubilata i dzieła jemu dedykowane.

Koncerty otworzy „muzyczny hołd” złożony Witoldowi Lutosławskiemu przez Krzysztofa Meyera. Mowa o Muzyce pożegnalnej, którą kompozytor napisał w trzy lata po śmierci Lutosławskiego (1997). Następnie zabrzmi Koncert wiolonczelowy (1970) Witolda Lutosławskiego, jeden z najczęściej wykonywanych jego utworów. Skomponowany dla Mścisława Roztropowicza (i jemu dedykowany) wykonany był po raz pierwszy 14 października 1970, z Rostropowiczem jako solistą; Bournemouth Symphony Orchestra prowadził Edward Downes. W Filharmonii Krakowskiej w charakterze solisty wystąpi wybitny wiolonczelista Andrzej Bauer. W drugiej części wieczorów zaprezentowana będzie IV Symfonii (1992) Lutosławskiego, kolejny utwór, którego prawykonanie odbyło się poza Polską – 5 lutego 1993 z zespołem Los Angeles Philharmonic Orchestra pod batutą kompozytor. IV Symfonia jest jedną z najbardziej intrygujących kompozycji Lutosławskiego – poniekąd stanowi podsumowanie rozważań nad przyszłością muzyki, która po przejściu przez fazę „modernizmu” poszukiwała nowej wykładni estetycznej.

Obchodom 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego towarzyszyć będą wystawy tematyczne w foyer Filharmonii. Pierwszą z nich, zatytułowaną Lutosławski i jego idee muzyczne można oglądać do 20 stycznia 2013 w foyer na parterze oraz na pierwszym piętrze. Ekspozycja przygotowana została w 2004 roku przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne z okazji 10. rocznicy śmierci Kompozytora, jej współorganizatorem jest Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego. Wystawa prezentuje sylwetkę i dzieło Witolda Lutosławskiego, wykorzystując fotografie z archiwum Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Muzeum Przyrody w Drozdowie, ze zbiorów Fundacji Zeszytów Literackich, Akademii Muzycznej w Rydze oraz zbiorów prywatnych Iriny Nikolskiej, Państwa Witkowskich. Wykorzystano także okładki i wnętrza partytur wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Chester Music. Fotografie-plansze połączone są w grupy tematyczne: Rodzina, Fascynacje muzyczne młodego Lutosławskiego, Wczesne utwory, Folklor polski w muzyce Lutosławskiego, Piosenki dla dzieci, Muzyka rozrywkowa, Inspiracje muzyczne, Lutosławski a awangarda, Arcydzieła, Lutosławski – dyrygent, Wybitni wykonawcy, Lutosławski na płytach CD, Lutosławski a PWM, Lutosławski w oczach jemu współczesnych.