Polmic - FB

archiwum

Spacerownik po Warszawie Lutosławskiego

Spacerownik po Warszawie LutosławskiegoW związku z obchodami roku 2013 jako Roku Witolda Lutosławskiego została przygotowana specjalna aplikacja będąca multimedialnym przewodnikiem po miejscach w Warszawie związanych z kompozytorem.

Dzięki niej można w ciekawy sposób poznać fakty z życia artysty, miejsca, w których bywał, osoby, które miały wpływ na jego życie prywatne i zawodowe, dowiedzieć się o jego twórczości, a także przekonać się, jak silne więzi łączyły go z rodzinnym miastem. Spacerownik z bogatymi w szczegóły tekstami autorstwa Danuty Gwizdalanki zawiera ponadto zestaw historycznych i współczesnych zdjęć Warszawy oraz fotografie kompozytora, zarówno te oficjalne, jak i pochodzące wprost z rodzinnego archiwum.

Aplikacja będzie dostępna od 25 stycznia 2013 roku bezpłatnie w wersji na trzy platformy – IOS (iPhone), Android oraz Windows Phone w języku polskim oraz angielskim.

Przewodnik powstał dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Instytutu Muzyki i Tańca oraz Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

Spacerownik oferuje 4 możliwości [scenariusze] zwiedzania Warszawy:
Spacerownik po Warszawie Lutosławskiego - mapaPierwsza opcja to prezentacja mapy miasta z zaznaczonymi miejscami związanymi z kompozytorem. Wybierając dany punkt na mapie użytkownik otwiera menu, w którym może zapoznać się z opisem danej lokalizacji, następnie wybierając opcję „prowadź do celu”, uruchamia tryb nawigacji, który jednocześnie jest kolejnym sposobem zwiedzania Warszawy z Witoldem Lutosławskim. Tryb ten pozwala dotrzeć do wybranego miejsca związanego z kompozytorem. Na drodze do celu użytkownik ma możliwość dodania nowych punktów wędrówki. Listę obiektów można zapisać jako własną ścieżkę [trasę] do wczytania w dowolnym momencie. Użytkownik ma możliwość zarządzania ścieżkami (edycja nazwy, zmiana punktów, ich kolejności etc.).
Dodatkową opcją jest wybór predefiniowanych tras, które zostały przygotowane przez autorów aplikacji. Opracowano 7 scenariuszy zwiedzania: Warszawianin – szlak warszawskich mieszkań kompozytora; Uczeń i student – dowiadujemy się, jak i gdzie kształcił się Lutosławski; Muzyka użytkowa – trasa związana z okresem życia Lutosławskiego, kiedy pracował jako pianista i akompaniator, a także jako kompozytor muzyki dla radia i teatrów; Działalność społeczna – ścieżka prezentująca organizacje społeczne, w których działał kompozytor, m.in. Związek Kompozytorów Polskich; Słuchacz, wykonawca, twórca – trasa prowadząca przez miejsca szczególnie istotne dla kompozytora związane z jego działalnością artystyczną; Okna na świat – ścieżka śladami zagranicznych podróży kompozytora obejmuje adresy 17 ambasad reprezentujących te kraje, które w artystycznym życiorysie kompozytora wyróżniły się szczególnie; Ważne postacie – na warszawskim szlaku Witolda Lutosławskiego niejednokrotnie natrafia się na ślady innych artystów mieszkających w tym mieście – muzyków, malarzy, poetów, ludzi teatru, z których wielu odegrało ważną rolę w jego życiu.
Trzecim sposobem zwiedzania jest korzystanie z aplikacji uruchomionej w tle. Należy wybrać promień odległości, dla której aplikacja ma powiadamiać o bliskości adresów związanych z kompozytorem. Istnieje również możliwość zaznaczenia typów miejsc, które będą uwzględniane przez aplikację (domyślnie są wybrane wszystkie). W trybie uśpienia [pracy w tle] użytkownik zwiedzając Warszawę nie musi stale obserwować ekranu smartfonu. Jest powiadamiany przez aplikację dopiero w momencie, gdy znajdzie się w pobliżu zaznaczonego wcześniej na mapie miejsca, wtedy zostaje mu zaprezentowana informacja z opisem danego punktu.

Spacerownik po Warszawie Lutosławskiego - miejscaW Spacerowniku znajdziemy również katalog miejsc i osób, który jest podzielony na następujące kategorie:
Miejsca:
a) Kawiarnie okupacyjne
b) Mieszkania
c) Polskie Radio
d) Sale konferencyjne
e) Szkoły i uczelnie
f) Ambasady
g) Pozostałe
Osoby:
a) Autorzy
b) Dyrygenci
c) Kompozytorzy
d) Nauczyciele
e) Przyjaciele
f) Reżyserzy
g) Rodzina
h) Wykonawcy
Każdy element listy ma odnośniki, które prowadzą do trybu mapy lub do szczegółowych informacji o danym miejscu. Osoby zamieszczone w katalogu osób, są odpowiednio przyporządkowane do miejsc.

Przewodnik po miejscach związanych z Witoldem Lutosławskim to pierwszy z serii zaplanowanych spacerowników na smartfony. Jako kolejna zostanie opracowana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina aplikacja poświęcona Fryderykowi Chopinowi.