Polmic - FB

ze świata

Szalone Dni Muzyki 2013: 29 koncertów Sinfonii Varsovii we Francji

La Folle Journee 2013We Francji rozpoczął się tegoroczny cykl międzynarodowego Festiwalu La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki, tym razem poświęcony muzyce francuskiej i hiszpańskiej. Stałym punktem Szalonych Dni Muzyki na całym świecie są występy Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Francuska edycja festiwalu rozpoczęła się w miastach regionu Kraj Loary (25-27 stycznia 2013). Sinfonia Varsovia wystąpiła z 10 koncertami w Challans, Cholet, La Fléche, Fontenay-le-Comte, Laval, La Roche-sur-Yon oraz Saint-Nazaire. Następnie La Folle Journée przeniesie się do Nantes. 19. edycja francuskich Szalonych Dni Muzyki potrwa do 3 lutego. W Nantes orkiestra wystąpi aż 19 razy. Orkiestrę poprowadzą uznani dyrygenci: Michel Corboz, Jean-Jacques Kantorow, Arie van Beek oraz Guillaume Tourniaire. Wśród solistów, którym będzie towarzyszyć Sinfonia Varsovia, są skrzypkowie: Patricia Kopatchinskaja, Régis Pasquier, Kyoko Takezawa, pianiści: Boris Berezovsky, Luis Fernando Pérez Anne Queffélec, gitarzyści: Juan Manuel Cañizarès i Pablo Sainz Villegas oraz śpiewacy: Sylvie Wermeille, Andreea Soare - sopran, Clémentine Margaine - mezzosopran, Philippe Do - tenor, André Baleiro - bas. Na scenie z Sinfonią Varsovia wystąpi także Ensemble Vocal Lausanne. Program tegorocznego festiwalu wypełnią dzieła francuskich i hiszpańskich kompozytorów.

Bohaterami Szalonych Dni Muzyki 2013 są: Ravel, Debussy, Fauré, Poulenc, Messiaen, Boulez, Albeniz i de Falla. W programie koncertów Sinfonii Varsovii znajdą się m.in.: Requiem op.48 Gabriela Fauré, Suity Carmen Georgesa Bizeta, Concierto de Aranjuez Joaquin’a Rodrigo, III Koncert skrzypcowy h-moll op.61 Camille Saint-Saëns’a, Koncerty fortepianowe G-dur i D-dur na lewą rękę oraz Rapsodia koncertująca Tzigane Maurice’a Ravela, La Damoiselle élue Claude'a Debussy ‘ego, Noce w ogrodach Hiszpanii Manuela de Falli.

Ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie uprzedzeń do muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.

I choć na warszawskie La Folle Journée musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy, Orkiestra Sinfonia Varsovia już zaprasza wszystkich do zarezerwowania w kalendarzu ostatniego weekendu września (27-29 września 2013), by móc w pełni oddać się tytułowemu szaleństwu festiwalu.

La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki La Folle Journée Szalone Dni Muzyki to międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 roku, którego pomysłodawcą i założycielem jest René Martin - twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques à Nantes (C.R.E.A.). Festiwal La Folle Journée Szalone Dni Muzyki od wielu lat jest z powodzeniem realizowany od Francji, przez Hiszpanię i Japonię, po Brazylię. Ma tam już uznaną pozycję w życiu kulturalnym społeczności i cieszy się dużą popularnością. W Warszawie festiwal odbędzie się już po raz czwarty. Poprzednie edycje: Chopin Open (2010), Les Titans (2011) i Rosja (2012) spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem Polaków. Genialna twórczość najwybitniejszych rosyjskich kompozytorów przyciągnęła rekordową liczbę - 36 660 słuchaczy. W ciągu trzech dni, podczas 60 koncertów, wystąpiło 950 wykonawców z 7 krajów: Francji, Gruzji, Libanu, Rosji, Uzbekistanu, Włoch oraz Polski. Organizatorami Szalonych Dni Muzyki w Polsce jest Orkiestra Sinfonia Varsovia i Fundacja Ogrody Muzyczne.

Więcej o Festiwalu La Folle Journée: www.follejournee.fr
Więcej o zeszłorocznej edycji Festiwalu w Polsce: www.szalonednimuzyki.pl
Więcej o Orkiestrze Sinfonia Varsovia: www.sinfoniavarsovia.org