Polmic - FB

archiwum

17. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - kameralistyka, rocznice, wschodzące talenty estrad koncertowych

 17. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena 2013W dniach 17-29 marca 2013 roku odbędzie się w Warszawie 17. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Dyrektor generalny Festiwalu, Elżbieta Penderecka, zaprogramowała tegoroczną edycję wokół haseł: kameralistyka – rocznice – wschodzące talenty estrad koncertowych.

Do udziału w Festiwalu zaproszone zostały światowej sławy zespoły kameralne, rzadko goszczące w Polsce: Belcea Quartet, Artis Quartet i Tokyo String Quartet, które obok dzieł patrona zaprezentują utwory Haydna, Schuberta, Verdiego, Bartòka. Kolejną odsłonę cyklu wszystkich sonat na fortepian i skrzypce Beethovena przedstawi znany duet wiedeński: Julian Rachlin – Itamar Golan. Sonaty fortepianowe Haydna, Beethovena i Schuberta wypełnią recital stałego gościa i przyjaciela Festiwalu, Rudolfa Buchbindera, a utwory Schuberta i Liszta znajdą się w recitalu intrygującego pianisty macedońskiego, Simona Trpčeskiego, który po raz pierwszy zagości na Wielkanocnym Festiwalu. W podwójnej roli pianisty i dyrygenta wystąpi Barry Douglas, który od fortepianu poprowadzi zespół Cameraty Ireland wykonując dzieła Beethovena, Johna Fielda i Mozarta.

Obchodzona w 2013 roku 200. rocznica urodzin Wagnera i Verdiego stała się inspiracją do przypomnienia dwóch dzieł owych antagonistów sceny muzycznej XIX wieku, skomponowanych w tym samym czasie. Maestro Leopold Hager poprowadzi II akt najsławniejszego dramatu muzycznego mistrza z Bayreuth, Tristana i Izoldy (1859), z plejadą czołowych europejskich solistów specjalizujących się w partiach wagnerowskich: Stefanem Vinke (Tristan), Evelyn Herlitzius (Izolda), Franzem Hawlatą (Król Marek), Michelle Breedt (Brangena) i Narodową Orkiestra Polskiego Radia z Katowic. Realizowany od pięciu edycji festiwalu cykl „Nieznane opery” tym razem wypełni pierwotna, mało znana wersja Simona Boccanegry Verdiego (1857). Podobnie jak w poprzednich latach koncertowe wykonanie opery poprowadzi Łukasz Borowicz dyrygując Polską Orkiestrą Radiową i Chórem Filharmonii Narodowej. W partiach solowych wystąpią młodzi amerykańscy wokaliści, m.in. Stephen Powell (Boccanegra), Amanda Hall (Maria), oraz studenci lub absolwenci Yale School of Music w Nowym Yorku, przygotowani przez profesor Doris Yarick-Cross. Ponadto w koncercie finałowym pod batutą Maestro Krzysztofa Pendereckiego zabrzmi monumentalne Requiem Verdiego. Solistami koncertu będą wschodzące gwiazdy europejskiej wokalistyki: Maria Luigia Borsi, Tea Demurishvili, Francesco Demuro i Nikolay Didenko, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej.

W programie Festiwalu nie zabraknie również polskich akcentów jubileuszowych. Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego wykona Nicolas Altstaedt, laureat Credit Suisse Young Artists Award (2010) i uczestnik szeroko zakrojonego programu New Generation Artists rozgłośni BBC. Solistą II Koncertu skrzypcowego „Metamorfozy” Krzysztofa Pendereckiego będzie Jarosław Nadrzycki, występujący w ostatnich dwóch sezonach z najwybitniejszymi światowymi dyrygentami i orkiestrami. Znany dyrygent John Axelrod wraz z Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi II Symfonię „Kopernikowską” Henryka Mikołaja Góreckiego (partie solowe zaśpiewają sopranistka Aleksandra Kubas-Kruk i baryton Robert Gierlach).

Paletę mistrzów batuty Wielkanocnego Festiwalu uzupełniają nazwiska: Huberta Soudanta (z Sinfonią Varsovią oraz z Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zaprezentuje repertuar za który jest szczególnie ceniony – dzieła Antona Brucknera); Vladimira Fedoseyeva (wystąpi z prowadzoną przez siebie od 1974 roku Wielką Orkiestrą Symfoniczną im. Czajkowskiego z Moskwy) i Kristjana Järviego (poprowadzi MDR Sinfonieorchester z Lipska, której szefem został w bieżącym sezonie). Z najmłodszymi stażem, lecz mającymi już wyrobioną markę polskimi zespołami zaprezentuje się nowa generacja dyrygentów. Pochodzący z Ukrainy Kirill Karabits, od 4 lat piastujący funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w Bournemouth (Anglia) i zapraszany do współpracy przez najlepsze orkiestry starego kontynentu, zainauguruje Festiwal IX Symfonią Beethovena przy udziale Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i solistów: Sabiny Von Walther, Joanny Dobrakowskiej, Erica Barry’ego i Klemensa Sandera. Ubiegłoroczny zwycięzca Malko Competition w Kopenhadze, Wenezuelczyk Rafael Payare, który podobnie jak Gustavo Dudamel jest wychowankiem José Antonio Abreu i jego „El Sistema”, poprowadzi orkiestrę Sinfonia Iuventus. Solistą koncertu będzie laureat międzynarodowych konkursów skrzypcowych Erzhan Kulibaev.

Zgodnie z tradycją główny nurt koncertowy Festiwalu uzupełniony jest przez liczne wydarzenia towarzyszące, takie jak: Wystawa Manuskryptów w Bibliotece Jagiellońskiej (14-29 marca), Międzynarodowe Sympozjum Naukowe (obie imprezy podejmują przewodnie hasło XVII Festiwalu – „Beethoven: wzniosłość i entuzjazm”), a także Mistrzowski Kurs Wokalny prowadzony przez Doris Yarick-Cross, dziekana Wydziału Wokalnego i Operowego Yale School of Music. Autorem festiwalowego plakatu jest Tymek Borowski.

ZOBACZ: program Festiwalu