Polmic - FB

Artykuły

Prapremiera opery "Qudsja Zaher" Pawła Szymańskiego

Prapremiera opery "Qudsja Zaher" Pawła Szymańskiego Prapremiera opery Qudsja Zaher Pawła Szymańskiego odbędzie się 20 kwietnia 2013 roku w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. "Ta opera jest przepełniona nadzieją, a nadzieja jest też w każdym człowieku. Myślę, że to właśnie wiara i nadzieja są w człowieku najpiękniejsze" - powiedział PAP reżyser spektaklu, Eimuntas Nekrošius.

Paweł Szymański stworzył operę w 2005 roku na zamówienie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Pisząc Qudsja Zaher inspirował się barwą głosu Olgi Pasiecznik i to dla niej napisał tę partyturę. W inscenizacji Nekrošiusa tytułową rolę obok Pasiecznik zagra Katarzyna Trylnik, a za pulpitem dyrygenckim stanie Wojciech Michniewski.

Qudsja Zaher, nazywana pierwszą polską operą eschatologiczną o akcji "pośmiertnej", jest - jak mówi litewski reżyser - wyjątkowym dziełem, napisanym w mało tradycyjny sposób. Libretto autorstwa Macieja J. Drygasa opowiada o Afgance, która odkrywa, że jej los jest związany z losem innej kobiety, żyjącej tysiąc lat wcześniej. „W otchłani podwodnych zaświatów i przystani zapomnianych topielców, przeszywanej atonalnym szlochem zmarłych i twardymi recytatywami dziecięcych strażników pamięci, na obietnicę wieczności czeka Afganka Qudsja, która ofiarowała życie za grupę uchodźców. Ale nim jej dostąpi, odkryje swój los w dziejach niewiasty z plemienia Wikingów sprzed tysiąca lat. Bo czas odbiera ofiarom okrucieństw historii nawet tożsamość, zmienia je w cienie, w bezimienny, łkający chór. I tylko muzyka zdolna jest ich opłakać.” Nekrošius zapowiedział, że oniryczny świat stworzony w operze Qudsja Zaher chce pokazać na scenie w jasny, zrozumiały sposób.

Eimuntas Nekrošius urodził się w 1952 roku. Na przełomie lat 70. i 80. pracował w Kowieńskim Teatrze Dramatycznym i Wileńskim Teatrze Młodzieżowym. W 1994 roku otrzymał nagrodę specjalną Litewskiego Związku Teatralnego dla najlepszego reżysera oraz nagrodę Nowego Teatru Europejskiego, przyznaną przez Europejski Związek Teatralny i Komitet Sztuk w Taorminie (Włochy). W 1997 roku wyreżyserował Hamleta - pierwsze przedstawienie we współzałożonym przez reżysera teatrze Meno Fortas w Wilnie, a w 2001 roku - Otella Szekspira. W 2001 roku reżyser otrzymał Międzynarodową Nagrodę im. Konstantego Stanisławskiego. Wśród reżyserowanych przez Nekrošiusa spektakli znajdują się także Makbet Verdiego w Teatrze Comunale we Florencji i opera Leonida Desyatnikova Dzieci Rosenthala w Teatrze Bolszoj w Moskwie.