POLMIC
„Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku"
Międzynarodowa Konferencja Naukowa – Zakopane, 1-4 X 2017
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
II Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego
Katowice, 18–20 września 2017 roku

Articles

"Wawel o zmierzchu" - Witoldowi Lutosławskiemu

Wawel o zmierzchuSzósta edycja krakowskiego festiwalu „Wawel o zmierzchu” odbędzie się w letnie soboty – od 6 lipca do 31 sierpnia 2013 roku.

Festiwal otworzy koncert 6 lipca 2013 roku o godz. 20.00 na Dziedzińcu Arkadowym, zatytułowany Witoldowi Lutosławskiemu. Z tęsknoty za nowym światem dźwiękowym…”. W jego programie znajdą się trzy znaczące kompozycje: Koncert na orkiestrę Lutosławskiego – w 100-lecie urodzin kompozytora, Koncert fortepianowy Henryka Mikołaja Góreckiego (z Anną Górecką w roli solistki) – w 80-lecie urodzin artysty oraz prezentowany po raz pierwszy utwór młodego kompozytora Romana Czury, zamówiony specjalnie na festiwal, pt. ...on the riverside, ner neshama na orkiestrę symfoniczną. Orkiestrę CORda Cracovia poprowadzi Jerzy Maksymiuk.

Kolejne koncerty tradycyjnie przeniosą się na Dziedziniec Stefana Batorego. W ich programie znajdą się kompozycje Witolda Lutosławskiego: w zestawieniu z utworami Antonio Passculliego zwanego „Paganinim oboju” i mistrza tanga Astora Piazzolli (20 lipca), w aranżacjach na dwa akordeony (10 sierpnia) oraz w wersji wokalno-instrumentalnej (24 sierpnia). Nie zabraknie też dzieł innych polskich twórców: 27 lipca usłyszymy pieśni Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, 17 sierpnia - kompozycje Andrzeja Panufnika, a podczas koncertu finałowego na Dziedzińcu Arkadowym przypomniane zostaną utwory innego tegorocznego jubilata – Krzysztofa Pendereckiego. Aleksandra Lelek, Bartosz Koziak, Krzysztof Sadłowski wraz z orkiestrą CORda Cracovia prowadzoną przez Jerzego Maksymiuka zaprezentują jego Concerto grosso na trzy wiolonczele. Repertuar polskiego wieczoru dopełni Fantazja polska Ignacego Jana Paderewskiego na fortepian i orkiestrę.

ZOBACZ: program Festiwalu