Polmic - FB

ze świata

Leonard Bernstein Award for 2013 dla Jana Lisieckiego

jan LisieckiZnany kanadyjski pianista polskiego pochodzenia - Jan Lisiecki odebrał prestiżową Nagrodę Leonarda Bernsteina. Uroczystość wręczenia miała miejsce 16 sierpnia 2013 roku w Lubece (Niemcy) podczas koncertu w ramach „Schleswig-Holstein Musik Festival”.

Leonard Bernstein Award jest przyznawana młodym muzykom w uznaniu ich wybitnych osiągnięć na polu muzyki klasycznej. 18-letniego artystę doceniło międzynarodowe jury, którego członkami byli: Rolf Beck – dyrektor Festiwalu oraz dzieci Leonarda Bersteina - Jamie Bernstein Thomas i Alexander Bernstein. “”I think my father would have loved the way you interpret Mozart with such deep feeling” – powiedziała córka kompozytora podczas uroczystości wręczenia nagrody. Podczas festiwalu Lisiecki wykonał Koncert fortepianowy d-moll KV 466 Mozarta, a towarzyszyła mu Schleswig-Holstein Festival Orchestra pod dyrekcją Lawrence’a Fostera.


Jan Lisiecki
urodził się w 1995 roku w Calgary, w Kanadzie. Jego rodzice są emigrantami z Polski, a on sam posiada polskie obywatelstwo i biegle posługuje się językiem polskim. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat w Konserwatorium Uniwersytetu Mount Royal. Zadebiutował koncertem z orkiestrą w wieku 9 lat. Występował m.in. w Carnegie Hall, Salle Cortot, Kaufman Hall, Gasteig, Seoul Arts Centre oraz w wielu innych salach koncertowych USA, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Francji, Polski, Japonii, Chin, Korei, Gwatemali i Kanady, u boku takich orkiestr, jak m.in. National Arts Centre Orchestra, L'Orchestre Symphonique de Québec, Minnesota Orchestra, L'Orchestre Symphonique de Montréal, National Academy Orchestra, Sinfonietta Cracovia oraz Sinfonia Varsovia. Współpracował z takimi mistrzami jak Emanuel Ax, James Ehnes, Yo-Yo Ma, i Pinchas Zukerman. Swoim koncertem otwierał Międzynarodowy Festiwal w Seulu w Korei oraz wystąpił dla królowej brytyjskiej Elżbiety II przed 100-tysięczną publicznością zebraną na Parliament Hill w Ottawie. W 2010 roku został poproszony o zastąpienie Nelsona Freire na czterech koncertach we Francji.

Jan Lisiecki ceniony jest na całym świecie za swój poetycki i dojrzały styl. Mimo młodego wieku ma już na koncie kilka prestiżowych nagród, m.in. Révélations Radio-Canada Musique 2010 oraz Jeune Soliste des Radios Francophones 2011. Nazywany jest przez krytyków „unikalnym talentem”, „arystokratą fortepianu”. Sam artysta o swojej grze mówi: "To, że akurat jestem Polakiem wcale nie znaczy, że będę grał najlepiej Chopina. Tak jak Niemiec na pewno nie musi najlepiej grać np. Beethovena". Jako kameralista współpracował z New Zealand String Quartet, Quatuor Ébène oraz Penderecki String Quartet, pojawiając się na licznych festiwalach ma całym świecie m.in. w Auvers-sur-Oise, Menton, Merano, Seulu oraz na warszawskim „Chopin i jego Europa”.

Koncerty Jana Lisieckiego były transmitowane przez rozgłośnie radiowe całego świata, m.in.: CBC Canada, BBC Radio, Austrian Radio, French Radio, German Radio, Luxembourg Radio oraz w Polskim Radiu. W 2009 roku CBC National News poświęciła mu dokument The Reluctant Prodigy w reżyserii Joe Schlesingera. Pianista, uznany za jednego z najbardziej obiecujących młodych kanadyjskich muzyków, pojawił się również w programie stacji CBC „Next”. Transmisje jego koncertów pokazywano we francuskiej stacji TF3 oraz TVP 1 i TVP 2. Jan Lisiecki daje także koncerty na rzecz organizacji charytatywnych, m.in. David Foster Foundation, Polskiej Organizacji Humanitarnej oraz Wish Upon a Star Foundation. W czerwcu 2008 otrzymał od UNICEFu w Kanadzie tytuł „National Youth Representative”.

Mając 16 lat podpisał kontrakt z prestiżową wytwórnią Deutsche Grammophon. Pierwsza płyta zrealizowana dla DG – z koncertami Mozarta – ukazała się w 2012 roku. W kwietniu 2013 roku wydana została kolejna, tym razem solowa – z etiudami Fryderyka Chopina.