Polmic - FB

archiwum

Lutosfery wrześniowe

Lutosfery Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Fundacja f.o.r.t.e. zapraszają w dniach 15-17 września 2013 roku na cykl wydarzeń „Lutosfery”, organizowanych z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego.

W niedzielę, 15 września 2013 roku o godz. 18.00 w Sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się pierwsze LUTOSFERYczne spotkanie z cyklu „Dialogi i interwencje”. Do udziału w inauguracji cyklu, moderowanego przez Lecha Dzierżanowskiego, zaproszenie przyjęli: spadkobiercy Witolda Lutosławskiego – Gabriela i Marcin Bogusławscy, dziennikarka-redaktorka Polskiego Radia i pianistka (dla której Lutosławski w roku 1957 skomponował jedną z dziecięcych miniatur na fortepian) – Zofia Owińska oraz kompozytor, biograf Lutosławskiego, wykładowca australijskiego Uniwersytetu w Adelajdzie – prof. Charles Bodman Rae. Tematem będzie osoba Witolda Lutosławskiego – Człowieka – humanisty.

Po spotkaniu, o godz. 20.00 odbędzie się prezentacja etiud choreograficznych, będących efektem projektu „Kilka kroków do Lutosławskiego” - miniatur zainspirowanych i wykonanych do wybranych utworów kompozytora: Przemka Kamińskiego, Macieja Kuźmińskiego, Weroniki Pelczyńskiej, Magdaleny Przybysz, Michała Ratajskiego, Pawła Sakowicza i Uli Zerek. W partiach tanecznych wystąpią: Adrian Bartczak, Barbara Bujakowska, Przemek Kamiński, Maciej Kuźmiński, Sara Kozłowska, Weronika Pelczyńska, Maciej Rumian, Paweł Sakowicz, Ula Zerek.

Poniedziałkowe wydarzenia „Lutosfer” rozpocznie w Sali Kinowej CSW, o godz. 17.00 projekcja filmu Suita warszawska (1946) - dokumentalnej impresji poetyckiej z muzyką Witolda Lutosławskiego w realizacji i wg scenariusza Tadeusza Makarczyńskiego. Przedstawia ona pejzaż zniszczonej i budzącej się do życia Warszawy. Film składa się z trzech części: I. Klęska (Adagio), II. Powrót do życia (Andante), III. Wiosna warszawska (Allegro). Bezpośrednio po projekcji, o godz. 17.30 wyświetlony zostanie angielski film biograficzny Woven words, zrealizowany pod artystyczną opieką i z osobistym udziałem dyrygenta i kompozytora Esa-Pekka Salonena oraz Stevena Stucky - kompozytora, autora nagradzanej książki Lutosławski and his Music wydanej w 1981 roku.

O godz. 18.30 na Dziedzińcu wystąpi Chór Męski OKTAWIAN, który wykona Dziesięć pieśni ludowych na tematy żołnierskie Witolda Lutosławskiego. Tuż po koncercie odbędzie się drugie LUTOSFERYczne spotkanie z cyklu „Dialogi i interwencje”, tym razem poświęcone trudnym czasom panowania doktryny socrealizmu, które sam Witold Lutosławski wspominał następująco: „Wiceminister kultury, człowiek, który umocnił politykę kulturalną w komunistycznej Polsce, stwierdził, że takiego kompozytora jak Lutosławski należałoby wrzucić pod tramwaj. Oczywiście byłem bardzo dumny z tego stwierdzenia." W spotkaniu wezmą udział: ponownie Gabriela i Marcin Bogusławscy oraz muzykolog, dziennikarka-redaktorka Polskiego Radia, autorka wydanego w tym roku albumu Lutosławski 1913-2013Elżbieta Markowska, muzykolog specjalizujący się w polskiej muzyce epoki socrealizmu – Sławomir Wieczorek i reżyser filmowy, wybitny dokumentalista, autor filmu Jeden dzień w PRL Maciej Drygas. Projekcja tego filmu będzie stanowić swoiste zamknięcie dnia poświęconego tematowi Polski powojennej i socrealizmu. Film Jeden dzień w PRL, oparty wyłącznie na archiwalnych materiałach, przybliża rzeczywistość totalitarnego systemu z lat sześćdziesiątych. Tytułowy jeden dzień - 27 września 1962 roku - sam reżyser opisał tak: „Tego dnia nie zdarzyło się w PRL nic szczególnego. Prognoza pogody przewidywała zachmurzenie umiarkowane. Ponad 1600 obywateli przyszło na świat, około 600 zmarło. Dzień jak co dzień."

We wtorek, 17 września 2013 roku o godz. 20.00 w Sali Laboratorium z koncertem Bukoliki wystąpi Piotr Orzechowski “Pianohooligan“ i High Definition Quartet. Będzie to czwarty z serii LUTOSFERY, a drugi koncert dedykowany wątkom inspiracyjnym muzyki Witolda Lutosławskiego. Tym razem słynne Bukoliki kompozytora (znane w klasycznych wersjach – na fortepian lub altówkę i wiolonczelę) na swój artystyczny warsztat wziął interesujący młody pianista Piotr Orzechowski wraz ze swoim zespołem High Definition Quartet. Nie będzie to jednak zmieniona instrumentalnie wersja Bukolików. Muzycy bowiem wykorzystają motywy melodyczne autorstwa Lutosławskiego, które będą stanowić kanwę do ich własnych improwizacji. Oprócz tego w programie znajdzie się miejsce dla muzyki Krzysztofa Pendereckiego – pianista wykona fragmenty głośnej płyty solowej wydanej nakładem Decca Classics/Universal Music Polska w 2012 roku pt. Experiment: Penderecki.