Polmic - FB

patronaty

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 3]

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 3]Warszawski cykl „Muzyka współczesna nie gryzie” powraca. Czy muzyka współczesna to nadal muzyka klasyczna? Czy zawsze jest poważna? Awangardowa, niezrozumiała, trudna? Doskonała? Jak dzisiaj komponować muzykę? Czy i jak łączy się ona z naszą rzeczywistością? To tylko niektóre wątki organizowanych już po raz trzeci przez PTMW spotkań z kompozytorami. W niedzielę, 16 marca 2014 roku rozpoczyna się kolejna seria cyklu, której gośćmi tym razem będą: Anna Ignatowicz-Glińska, Katarzyna Brochocka i Jerzy Kornowicz.

Należą oni do różnych generacji twórców. Każdy ma swój oryginalny i bardzo indywidualny styl i prezentuje inne oblicze muzyki współczesnej. Będzie więc okazja do rozmowy z kompozytorami, ale i również miłośnikami historii, literatury, tańca, podróży i technologii, hobbystami oraz pedagogami.

Muzyka nie powstaje na bezludnej wyspie, a spojrzenie na świat oczami twórcy jest równie inspirujące jak kontakt z jego dziełem. Pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania: „skąd”, „po co” i „dlaczego”, czyli między innymi: skąd bierze się muzyka, po co jest pisana, dlaczego brzmi właśnie tak, a nie inaczej?

Wszystkie spotkania cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”, dalekie od formy akademickich wykładów, bogato ilustrowane muzyką, fotografiami i wideo, będą odbywać się w niedzielne popołudnia od 16 marca do 27 kwietnia o godz. 18:00 w odrestaurowanych piwnicach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy (Rynek Starego Miasta 28-42). Moderatorem spotkań będzie Małgorzata Kołcz – kontrabasistka i organizator wydarzeń kulturalnych.

Gość pierwszego spotkania Anna Ignatowicz-Glińska jest wybitnym pedagogiem w dziedzinie nauczania muzyki poprzez improwizację, stąd jednym z tematów rozmowy będzie edukacja kreatywna. Innym wątkiem będzie praca kompozytorki nad partyturami symfonicznymi opracowanymi na potrzeby Kapeli ze wsi Warszawa, która prowokuje do refleksji nad współczesną kulturą, mieszającą ze sobą coraz bardziej odległe obszary wiedzy i tradycji.

Wstęp wolny.

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE
Spotkania z kompozytorami
[seria 3]
Warszawa, 16 marca – 27 kwietnia 2014 r
.
Muzeum Historyczne m.st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42
Wstęp wolny

 

Anna Ignatowicz–Glińska
Niedziela, 16 marca 2014 r. o godz. 18:00
Wielki shake. Partytury dla ludu.
Naucz się siebie.
Edukacja kreatywna.
Ogródek.
Grzebanie w ziemi.
Ur. w 1968 r. w Warszawie. Studiowała kompozycję w klasie Włodzimierza Kotońskiego oraz improwizację fortepianową u Szábolcsa Eszténiego w Akademii Muzycznej w Warszawie (UMFC). Z tą uczelnią związana jest do dzisiaj jako pedagog. Jej wszechstronna twórczość, obejmująca muzykę kameralną, elektroakustyczna i symfoniczna jest prezentowana zarówno w Polsce, jak i za granica oraz wydawana na płytach. Ważnym obszarem działalności Anny Ignatowicz-Glińskiej jest też twórczość interdyscyplinarna łącząca muzykę, taniec i sztuki wizualne oraz publicystyka.

Katarzyna Brochocka
Niedziela, 6 kwietnia 2014 r. o godz. 18:00
Opera–cja. Komu? komu... komunikacja.
Sztuka dysonansu. Nie zawsze „ładne” jest właściwe.
Złoty środek. Miedzy przesytem a banałem.
Ur. w 1982 r. w Gdańsku. Studiowała kompozycję u Jana Antoniego Wichrowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, u Edwarda Knighta (Oklahoma City University) oraz u Doiny Rotaru (Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti). Odnosi liczne sukcesy szczególnie w dziedzinie opery kameralnej, docenianej w konkursach kompozytorskich i na festiwalach m.in. w Wiedniu, Houston, Londynie, Waszyngtonie i Nowym Jorku. Komponuje i wykonuje także muzykę ilustracyjną do spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych.

Jerzy Kornowicz
Niedziela, 27 kwietnia 2014 r. o godz. 18:00
O muzyce własnej. Opowieść a kontemplacja.
O muzyce dziś. Strumienie nowoczesności.
O polityce i sztuce. Demokracja a estetyka.
Ur. w 1959 r. w Lublinie. Studiował kompozycją u Tadeusza Bairda, Mariana Borkowskiego i Louisa Andriessena.
Pisze utwory na zamówienie festiwali, instytucji oraz znakomitych wykonawców z Polski i z zagranicy, m.in.: Radia BBC, festiwalu „Warszawska Jesień” i Filharmonii Praskiej. Jego kompozycje wydają m.in.: BBC Music, Signum Classic i Acte Préalable. Jest założycielem grupy wykonującej muzykę intuitywną „Kawalerowie błotni” i organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych. Jako prezes Związku Kompozytorów Polskich i ruchu Kreatywna Polska od lat aktywnie działa na rzecz polskiej kultury.

Małgorzata Kołcz – moderator spotkań
Absolwentka klasy kontrabasu gdańskiej AM oraz filologii klasycznej poznańskiego UAM. Kameralistka i muzyk orkiestrowy m.in.: Warsaw Camerata, Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury i Filharmonii Kaliskiej. Zajmuje się również wykonywaniem muzyki eksperymentalnej.
Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturą wyższą.
Jest współtwórcą m.in.: projektu scenicznego „Audio Stage”, warszawskich „Letnich Festiwali Nowego Miasta”, festiwalu „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”. Współpracowała m.in. z festiwalami „Warszawska Jesień” i „Audio Art”.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej (www.ptmw.art.pl) powstało w 1923 r. Jego współzałożycielem i pierwszym prezesem był Karol Szymanowski. PTMW jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), organizacji afiliowanej przy UNESCO, zrzeszającej ponad 40 państw. Towarzystwo zajmuje się między innymi popularyzacją najnowszej twórczości kompozytorskiej i promocją polskiej muzyki za granicą. Jego członkami są wybitni kompozytorzy, wykonawcy, muzykolodzy oraz miłośnicy nowej muzyki.

Cykl „Muzyka współczesna nie gryzie” ma na celu propagowanie muzyki współczesnej i jej twórców poprzez ukazywanie ich w szerszych kontekstach kulturowych i społecznych, przy zastosowaniu nowoczesnych technik prezentacji. Celem spotkań jest również przygotowanie słuchaczy do świadomego odbioru muzyki powstającej obecnie.

INFORMACJE POD NR TEL. 790 395 228 ORAZ NA WWW.PTMW.ART.PL
Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Mecenat: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Współpraca: Art Deco Group, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy
Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, TVP Warszawa, Presto, Wawcity.pl, MEAKULTURA