Polmic - FB

aktualności

Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika - w Muzeum Historii Żydów Polskich

Sinfonia Varsovia w Muzeum Historii Żydów Polskich Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka po raz drugi wystąpi w ramach cyklu „Wielcy kompozytorzy: polsko-żydowska kultura muzyczna a dziedzictwo europejskie”. Koncert odbędzie się w piątek, 14 marca 2014 roku o godz. 19.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich. W programie utwory Karola Rathausa, Andrzeja Panufnika i Felixa Mendelssohna.

Początek koncertu poświęcony będzie twórczości Karola Rathausa – kompozytora, pianisty i pedagoga żydowskiego pochodzenia, który urodził się w Tarnopolu, studiował w Wiedniu i Berlinie, wykładał w Paryżu i Londynie, a w 1938 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1942 roku skomponował Muzykę na smyczki op.49. Utwór ten rozpocznie piątkowy koncert.

Kolejna pozycja w programie koncertu ma szczególne znaczenie zarówno dla Sinfonii Varsovii, wywodzącej się z Polskiej Orkiestry Kameralnej, jak i dla Maestro Jerzego Maksymiuka. Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika powstał w 1971 roku na zamówienie znakomitego skrzypka - Yehudi Menuhina, który kilkanaście lat później, w 1984 roku, miał swój udział w powstaniu Sinfonii Varsovii i został jej pierwszym gościnnym dyrygentem. Polskie prawykonanie koncertu skrzypcowego Panufnika miało miejsce w 1979 roku podczas festiwalu „Warszawska Jesień”. Partię solową wykonała wówczas Wanda Wiłkomirska, a towarzyszyła jej Polska Orkiestra Kameralna pod batutą Jerzego Maksymiuka. Prawie 35 lat później, w piątek 14 marca, Koncert skrzypcowy Panufnika zabrzmi w Muzeum Historii Żydów Polskich. Maestro Maksymiuk poprowadzi Sinfonię Varsovię, a solistką będzie Maria Machowska.

W drugiej części koncertu artyści wykonają słynną IV Symfonię A-dur op. 90 Włoską Felixa Mendelssohna. Podobnie jak w przypadku Symfonii Szkockiej, kompozytor czerpał inspirację z podróży po Europie, którą odbył w latach 1829-1831. Prawykonanie IV Symfonii miało miejsce w 1833 roku w Londynie.

Organizatorem koncertu jest Muzeum Historii Żydów Polskich.