Polmic - FB

archiwum

Dzień Kolberga w Krakowie

Dzień Kolberga w Krakowie3 czerwca, w rocznicę śmierci Oskara Kolberga, w Krakowie odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych pamięci tego wybitnego polskiego folklorysty i etnografa, patrona Roku 2014.

Na Cmentarzu Rakowickim, w miejscu spoczynku Kolberga, zostanie odsłonięty odrestaurowany nagrobek polskiego badacza folkloru. Uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przedstawicieli instytucji kultury, a także rodziny Oskara Kolberga, rozpocznie się o godz. 13.00 przy kwaterze PAS 47. Poczet sztandarowy oraz krótką część artystyczną przygotuje Zespół Szkół Muzycznych im. O. Kolberga z Radomia. Renowacja nagrobka została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a organizatorem uroczystości jest Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.

Całodzienne atrakcje związane z obchodami Roku Kolberga 2014 zaplanowało Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie we współpracy z Województwem Małopolskim na Placu Wolnica. Pod hasłem Kolberg - włącz się! organizatorzy zachęcają do zwiedzania, spacerowania, tańczenia i czerpania radości z etnografii.
Już o godzinie 10.00 rozpocznie się maraton głośnego czytania wybranych fragmentów Dzieł wszystkich Oskara Kolberga. Dzieła udostępnione będą także w czytelni pod gołym niebem. Maraton zakończy się o godz. 17.00. Także od godz. 10.00 krakowskie Muzeum Etnograficzne zaprasza na Kolbergowską ścieżkę po wystawie stałej – z muzyką i specjalnie wydanym, okolicznościowym przewodnikiem.
W samo południe rozpocznie się spacer po miejscach związanych z pobytem Oskara Kolberga w Krakowie. Po Kolbergowskich Ścieżkach po Krakowie oprowadzać będzie Krystyna Reinfuss-Janusz, kustosz Muzeum Etnograficznego.
O godz. 18.00 na placu Wolnica rozpoczną się warsztaty taneczne z Kapelą Kowalski/Maziarz/Murzynowska, a o godz. 20.00 wystąpi Adam Strug z zespołem.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny lub za symboliczną złotówkę. Partnerem imprezy jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W ciągu całego dnia w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie będzie można zobaczyć wystawę Oskar Kolberg (1814 – 1890). Kompozytor. Folklorysta. Etnograf. Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Wsi Radomskiej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga. Autorem opracowania tekstów i ilustracji jest Katarzyna Markiewicz, zaś opracowania graficznego Zdzisław Słomski.

Wieczorem w Operze Krakowskiej odbędzie się premiera opery Oskara Kolberga Król Pasterzy. Będzie to pierwsze sceniczne wykonanie tej opery w Krakowie. Dzieło sceniczne, niegdyś rekomendowane przez samego Stanisława Moniuszkę, po raz pierwszy wykonane było w roku 1853 w prywatnym salonie muzycznym Faustyna Żylińskiego. W 1858 odbyła się jego premiera w Teatrze Wielkim w Warszawie, po której spektakl był wystawiany jeszcze kilkukrotnie. Od tamtego czasu opera nie była grana na dużej scenie, została wystawiona ponownie w 2004 w Teatrze Collegium Nobilium Akademii Teatralnej w Warszawie. Krakowska premiera jest wyjątkową okazją do zapoznania się z tym zapomnianym dziełem i przekonania się, jak dzisiaj odbieramy dawne obyczaje. Spektakl rozpocznie się o godz. 20.00, a po jego zakończeniu nastąpi oficjalna prezentacja gadżetu Roku Kolberga - „Ptascheck whistle” autorstwa Michała Kwasieborskiego cooperativa studio. Praca została wyłoniona w drodze konkursu. Realizacja Króla Pasterzy przez Stowarzyszenie Krakowski Chór Kameralny została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kolberg 2014 – Promesa”. Więcej szczegółów na stronie www.krolpasterzy.pl