Polmic - FB

Artykuły

Pierwsze Sanatorium Dźwięku - w Sokołowsku

Sanatorium DźwiękuFundacja Sztuki Współczesnej „In Situ” zaprasza na pierwszą edycję Festiwalu Sanatorium Dźwięku, prezentującego najciekawsze i najważniejsze propozycje polskiej i europejskiej sceny muzyki niezależnej oraz cykl wydarzeń interdyscyplinarnych, których wspólnym mianownikiem jest dźwięk.

Preludium do festiwalu będzie wyjątkowy koncert Piotra Zabrodzkiego pt. Impresje Sokołowskie na fortepian, będący impresją na temat miejscowości i otaczającej jej przyrody. Neogotyk mieszający się z secesją, tworząc postmodernistyczny chaos. Symbioza flory i fauny, mieszanie się stylów i kompozycji, koncepcji i sentymentów łączy się w obraz realny dzisiejszy, ale i psychodeliczny. Koncert odbędzie się w auli Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu, 7 sierpnia 2014 roku o godz. 20:00.

Otwarcie festiwalu nastąpi 8 sierpnia 2014 roku o godz. 17:30 i rozpocznie 3 dni niezwykłych wydarzeń muzycznych i interdyscyplinarnych w Sokołowsku. Na dwóch scenach – Kinoteatr „Zdrowie” oraz outdoorowej Skarpie zobaczymy takich artystów, jak: Ola Bilińska (zespół Babadag), Piotr Damasiewicz i Gerard Lebik (projekt VeNN Circles), Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego jako SzaZa w projekcie z tancerzami łódzkiej Pracowni Fizycznej, Piotra Bukowskiego, Pawła Górskiego i Karola Koszniec w projekcie Xenony, Pictorial Candi (Marcin Masecki, Candelaria Saenz Valiente, Tom Pop, Małgorzata Penkalla), duet Daniel Pigoński/Sebastian Pawlak jako Nic Dla Mnie, zespół Slalom czyli Hubert Zemler, Bartek Tyciński i Bartek Weber, Mikołaja Trzaskę wraz z Maciem Morettim i Raphaelem Rogińskim jako Shofar, Michał Górczyński ze swoim performatywnym wykładem Partytury Codzienności oraz w trio Michał Górczyński / Piotr Zabrocki / Michał „Bunio” Skrok z projektem Hymny, wrocławski duet Artur Majewski / Kuba Suchar czyli Mikrokolektyw, spektakl założyciela gdańskiego Teatru Dada von Bzdulow Leszka Bzdyla oraz członka zespołu Teatru Cinema z Jeleniej Góry – Jana Kochanowskiego, pt. Baśnie z mchu i liszaja wg. opowiadania Italo Calvino i innych.

Część wydarzeń zostanie przygotowana i dostosowana przez artystów specjalnie na potrzeby tego festiwalu i wyjątkowego miejsca, jakim jest Sokołowsko. Projekty takie jak SzaZa + Pracownia Fizyczna, veNN Circles czy Baśnie z mchu i liszaja, prowadzić będą dialog z ideą festiwalu, przestrzenią do działań twórczych, zagadnieniem interdyscyplinarności i dźwięku oraz z innymi twórcami.

Oprócz wydarzeń artystycznych w ramach festiwalu odbędzie się prezentacja polskich niezależnych wytwórni fonograficznych, zarówno poprzez sprzedaż płyt, jak i w formie paneli dyskusyjnych i wykładów, na których pojawią się przedstawiciele m.in. Kilogram Records, Lado ABC, Milk Music, Fortune, Multikulti oraz dziennikarze muzyczni. Goście festiwalu będą mogli zaopatrzyć się w asortyment polskich niezależnych wytwórni fonograficznych w Sklepie Festiwalowym, gdzie oprócz płyt i gadżetów będzie można kupić również m.in. torby festiwalowe i upominki.

Festiwal Sanatorium Dźwięku to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę festiwalu muzyki niezależnej, sceny projektów interdyscyplinarnych, panelu dyskusyjnego oraz prezentacji niezależnych wytwórni muzycznych. Przez 3 dni festiwalu publiczność weźmie udział w ponad 16 wydarzeniach, które zaprezentowane zostaną na scenie outdoorowej Skarpa oraz w Kinoteatrze „Zdrowie”. Celem podejmowanych przez artystów działań jest przełamywanie schematów percepcji i odbioru ukształtowanych przez tradycję form oraz zależności determinujących kontekst kulturowy sztuki. Festiwal Sanatorium Dźwięku to wyjątkowe święto muzyki, gdzie w niezwykłej atmosferze, w jednym miejscu spotykają się muzycy, aktorzy, tancerze, filmowcy, dziennikarze, przedstawiciele niezależnych wytwórni fonograficznych oraz publiczność – wszyscy zgromadzeni wokół dźwięku, będącego wspólnym mianownikiem działań twórczych.

Program Festiwalu – na stronie: www.sanatoriumdzwieku.pl