Polmic - FB

ze świata

ARTMUSFAIR/2009

ARTMUSFAIR2009Druga edycja konwencji muzyki nowej - ARTMUSFAIR/2009 pod hasłem „Kształtowanie przyszłości muzyki współczesnej” - odbędzie się w Glasgow (Szkocja) w dniach 29 października - 1 listopada 2009 roku.

Celem projektu ARTMUSFAIR jest zaprezentowanie szerokiej publiczności twórczości współczesnych kompozytorów oraz wzmocnienie ich pozycji w świecie muzycznym, a także wymiana doświadczeń między osobami aktywnymi zawodowo w dziedzinie muzyki współczesnej: kompozytorami, wykonawcami, agentami, menadżerami, wydawcami, muzykologami, dziennikarzami muzycznymi i studentami. Organizatorem projektu ARTMUSFAIR jest European Composers’ Forum, do którego należy Związek Kompozytorów Polskich.

Szczegółowe informacje - na stronie www.artmusfair.eu

Warto podkreślić, że następna, trzecia edycja targów, współorganizowana przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej i Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina, odbędzie się w dniach 22-25 września 2010 na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Zaprezentują na niej swoje stoiska stowarzyszenia kompozytorów, centra informacji muzycznej, wydawcy, firmy płytowe, instytucje edukacyjne i agencje artystyczne. Targom będą towarzyszyć liczne imprezy: koncerty festiwalu „Warszawska Jesień”, akcje muzyczne na terenie targów, koncerty projektu Re:New Music, instalacje, spotkania z kompozytorami, otwarte próby, warsztaty, a także dwie międzynarodowe konferencje: Elektronika wobec wyzwań XXI wieku oraz Współczesna literatura muzyczna dla dzieci.

 

ARTMUSFAIR/2009
„Kształtowanie przyszłości muzyki współczesnej”
Glasgow, 29 października - 1 listopada 2009

 

Szkocja gospodarzem ważnej konferencji poświęconej europejskiej muzyce współczesnej

„Kształtowanie przyszłości muzyki współczesnej” - pod takim ambitnym hasłem, ARTMUSFAIR/2009 otwiera podwoje dla reprezentantów świata współczesnej muzyki poważnej. W konwencji ma wziąć udział około 500 kompozytorów, a także wydawcy muzyczni, firmy płytowe, muzycy, promotorzy, impresaria i agencji ze wszystkich rejonów Unii Europejskiej. Wśród najważniejszych celów konwencji wymienia się: budowanie nowych lub bliższych relacji między ośrodkami, wymiana idei na polu muzyki nowej, oraz najświeższych, najwartościowszych innowacji w dziedzinie muzyki współczesnej. Miasto Glasgow zostało wybrane na gospodarza ARTMUSFAIR/2009 po pilotażowej edycji projektu, która miała miejsce w październiku 2008 w ramach Festiwalu Nordic Music Days w Helsinkach. Glasgow, które niedawno otrzymało od UNESCO tytuł Miasta Muzyki, wydaje się być szczególnie odpowiednim miejscem dla drugiego ARTMUSFAIR. Czterodniowa konferencja ma zbiec się w czasie z uroczystymi obchodami 75-lecia urodzin szkockiego kompozytora, królewskiego muzyka laureata (Master of the Queen’s Music). W programie – koncerty BBC Scottish Symphony Orchestra, Scottish Chamber Orchestra oraz Royal Scottish National Orchestra oraz szereg najnowszych utworów muzyki współczesnej w interpretacji mniejszych szkockich, brytyjskich i europejskich zespołów oraz studentów Królewskiej Szkockiej Akademii Muzyki i Dramatu. Ponadto liczne prezentacje projektów i warsztaty tematyczne, nocny salon koncertowy i wiele innych wykonań muzyki na żywo. Jednym z zasadniczych nurtów konwencji będzie cykl spotkań na wysokim szczeblu dotyczących zadań mediów publicznych, zamawiania muzyki przez orkiestry i zespoły, dotowania kultury i praw autorskich. Celem spotkań jest nawiązanie intensywnej, ukierunkowanej debaty, która stanowi pierwszy krok na drodze do stworzenia Manifestu Kompozytorów Europejskich, dotyczącego przyszłości muzyki współczesnej.

Projekt ARTMUSFAIR/2009 organizowany jest przez Europejskie Forum Kompozytorów (ECF) we współpracy z Brytyjską Akademią Twórców Piosenek, Kompozytorów i Autorów (BASCA). ECF reprezentuje organizacje kompozytorów z 27 krajów.

Przewodniczący ECF, Klaus Auger, tak skomentował obecny projekt: „Jednym z najważniejszych celów ARTMUSFAIR 2009 jest umieszczenie nowej muzyki europejskiej XXI wieku w centrum uwagi, uwypuklenie znaczenia nieustannej innowacyjności w muzyce jako ubogacenia naszego uniwersum muzycznego, ukazanie przeogromnego bogactwa i zróżnicowania muzyki europejskiej oraz promocja tych wszystkich wartości skierowana do profesjonalistów ze świata muzyki i do szerokiej publiczności.”

Inaugurując projekt w imieniu twórców brytyjskich, przewodnicząca BASCA, Sarah Rodgers, powiedziała: „Czujemy się szczęśliwi i zaszczyceni, że możemy przedstawić w Glasgow drugi europejski ARTMUSFAIR. Jest to ważne, kluczowe forum, na którym europejscy kompozytorzy mogą omawiać zagadnienia kultury, rozwijać strategie promocji muzyki poważnej i wymieniać idee twórcze. Podsumowaniem naszych dyskusji będzie Manifest Kompozytorów –dokument ważny dla kształtowania przyszłości muzyki współczesnej.”

Gill Maxwell, dyrektor Szkockiego Centrum Muzyki, przywitała przybyłych słowami: „Szkockie Centrum Muzyki, w 40-lecie swego istnienia, z radością wita Artmusfair w Glasgow, Mieście Muzyki UNESCO. Forum stwarza artystom-twórcom i organizatorom ze świata współczesnej muzyki poważnej znakomitą okazję do spotkania, wymiany idei, nawiązywania współpracy i promocji tej muzyki na całym świecie.”

 

Prośby i pytania prosimy kierować do:

British Academy of Composers & Songwriters
Jamie Gilmour, organizator forum (Glasgow)
Tel: +44 (0) 141 552 5222
E-mail: jamie[at]basca.org.uk

lub do:

European Composers’ Forum (ECF)
Frank Stahmer, koordynator forum z ramienia ECF/Europe
Tel: +43 (0) 1/9661545
E-mail: stahmer[at]composersforum.eu

 

Źródła internetowe:

Oficjalna strona ARTMUSFAIR/2009: www.artmusfair.eu

Strona internetowa European Composers’ Forum: www.composersforum.eu

Strona internetowa Scottish Music Centre: www.scottishmusiccentre.com

Strona internetowa BASCA: www.basca.org.uk

 

O projekcie ARTMUSFAIR

ARTMUSFAIR to nowe forum twórczych spotkań przedstawicieli świata muzyki poważnej z całej Europy. Po raz pierwszy zorganizowane w Helsinkach na jesieni 2008 roku w ramach festiwalu Nordic Music Days, spotkania ARTMUSFAIR będą się odbywać każdego roku w innej części Europy, w roku 2009 – w Szkocji. Zadaniem ARTMUSFAIR jest wzmocnienie pozycji współczesnej europejskiej muzyki artystycznej, jej twórców i wykonawców, oraz zmotywowanie organizatorów życia muzycznego i przedstawicieli rynku muzycznego do włączania współczesnego repertuaru muzycznego w większym, niż dotychczas stopniu do programów wydarzeń i nagrań muzyki poważnej w Europie. www.artmusfair.eu

 

O Europejskim Forum Kompozytorów (inicjatorze ARTMUSFAIR)

Europejskie Forum Kompozytorów (ECF) reprezentuje wszystkich kompozytorów muzyki artystycznej / poważnej w Europie. Jest to organizacja centralna stanowiąca platformę kontaktu związków i stowarzyszeń kompozytorskich działających w poszczególnych krajach na polu współczesnej muzyki artystycznej. Ponad podziałami politycznymi w Europie, ECF wierzy w istnienie pan-europejskiej społeczności artystycznej sięgającej poza granice Unii Europejskiej. 27 krajów przystąpiło dotychczas do ECF. Członkami ECF są związki kompozytorów z: Albanii, Anglii, Austrii, Białorusi, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Irlandii, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowenii, Szwecji i Szwajcarii oraz Węgier i Włoch. www.composersforum.eu

 

O Akademii BASCA (brytyjskim partnerze ARTMUSFAIR)

BASCA to niezależne stowarzyszenie zawodowe reprezentujące twórców muzyki wszystkich gatunków od piosenki przez twórczość dla mediów do współczesnej muzyki poważnej. Głównym zadaniem stowarzyszenia jest tworzenie jednolitej reprezentacji brytyjskiej społeczności kompozytorów i twórców piosenek na zewnątrz, wobec rynku muzycznego, rządu brytyjskiego i Komisji Europejskiej. BASCA prowadzi stałą kampanię na rzecz poszanowania prawa autorskiego w świecie nieustannych zmian technologicznych oraz stara się tworzyć sprzyjające warunki dla współczesnych twórców muzyki bez względu na gatunek i odbiorcę.

 

O Szkockim Centrum Muzycznym (szkockim partnerze-koordynatorze ARTMUSFAIR)

Szkockie Centrum Muzyczne to otwarte źródło informacji dla każdej osoby zainteresowanej muzyką, a także ogromne archiwum obejmujące ponad 30 tysięcy pozycji katalogowych od XVIII-wiecznych głosów pieśni i współczesnych szkockich partytur po najnowsze wydawnictwa na płytach kompaktowych – nagrania muzyki tradycyjnej, rockowej, jazzowej i indie. W tym roku Szkockie Centrum Muzyczne obchodzi 40-lecie swego istnienia.