Polmic - FB

archiwum

Otwarcie nowego budynku Akademii Muzycznej w Łodzi

Regionalny Ośrodek Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej w ŁodziRegionalny Ośrodek Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej to nowy budynek Akademii Muzycznej w Łodzi, którego inauguracja odbędzie się w czwartek, 25 września 2014 roku. Ośrodek odwiedzi tego dnia wielu gości: 150 dzieci ze szkół podstawowych weźmie udział w warsztatach umuzykalniających (godz. 10.00), pracownie i sale wykładowe obejrzą licealiści ze szkoły muzycznej (godz. 12.00), łodzianie zwiedzą budynek w ramach wycieczki z muzycznymi atrakcjami (godz. 13.30), a na wieczór został zaplanowany uroczysty koncert inauguracyjny w wykonaniu studentów i absolwentów uczelni z udziałem gości z miasta i regionu (godz. 18.00).

Rok po inauguracji nowej Sali Koncertowej Akademia Muzyczna w Łodzi otwiera kolejny nowoczesny budynek przeznaczony dla działalności edukacyjnej i kulturalnej Uczelni. Nowy budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej znajduje się przy al. 1 Maja 4, w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu, głównej siedziby uczelni.

W dzień uroczystego otwarcia Ośrodek odwiedzą dzieci z klas I-III z łódzkich szkół podstawowych nr 23, 36 i 55, które wezmą udział w warsztatach umuzykalniających „Dziecięcej Akademii Muzyki”, prowadzonych przez pedagogów z Katedry Rytmiki i Improwizacji Fortepianowej. Pracownie i sale wykładowe zwiedzą licealiści z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi, w wycieczce wezmą udział łodzianie ciekawi nowego miejsca dla muzyki, w wieczornym koncercie – oficjalni goście uczelni. Wykonawcami koncertu będą studenci i absolwenci Akademii: Kwartet skrzypcowy Navis, Mazel Tov Clarinet Quartet oraz śpiewaczka Joanna Markowska i harfistka Anna Kłos. Patronat honorowy nad uroczystym koncertem inauguracyjnym ROKEiDM objął Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.

Z początkiem października studenci i pedagodzy Akademii zadomowią się w gmachu Ośrodka: w nowych salach wykładowych, przeznaczonych na zajęcia ogólnomuzyczne i humanistyczne oraz w salach ćwiczeniowych, które dedykowane są studentom kierunków: instrumentalistyka (instrumenty dęte drewniane, akordeon, gitara) i edukacja artystyczna (dyrygowanie). Poza tym w Ośrodku znajdują się nowocześnie wyposażone pracownie językowe i komputerowe, uczelnia zyskała pracownię kształcenia słuchu i badań nad percepcją słuchową dzieła muzycznego oraz dodatkowe studio nagrań. Z kamienicy przy ul. Kilińskiego, którą Akademia dysponowała w latach 1990-2014, przeprowadziła się tutaj również Biblioteka Główna z Fonoteką AM. Dzięki tym zmianom Akademia skoncentruje swoją działalność w dwóch miejscach Łodzi. Są to: kampus u zbiegu ulicy Gdańskiej i alei 1 Maja (budynki pałacu i ośrodka) oraz kampus na skrzyżowaniu ulicy Żubardzkiej i alei Włókniarzy (sala koncertowa połączona z domem studenckim).

Na parterze 4-kondygancyjnego budynku usytuowana jest kameralna sala koncertowo-audytoryjna dla 200 osób, w której w nadchodzącym roku akademickim zaplanowano ponad 70 wydarzeń artystycznych i artystyczno-naukowych. Pierwszy koncert otwarty dla publiczności odbędzie się w niej 13 października br.

Budynek Regionalnego Ośrodka łódzkiej Akademii powstał w ramach projektu wartego blisko 30 mln złotych, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007–2013 oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ten obejmuje również budowę Sceny Letniej AM na dziedzińcu pałacu i utworzenie Cyfrowego Archiwum Utworów Muzycznych.

– Charakterystyczną cechą tego projektu jest jego regionalność, otwartość na społeczeństwo miasta i regionu, która będzie realizowana dwukanałowo – mówi kanclerz Akademii Agnieszka Grochulska. – Z jednej strony poprzez działalność kulturotwórczą i organizację wydarzeń artystycznych, z drugiej – poprzez utworzenie internetowego portalu muzycznego. To jest temat innowacyjny, bo wprowadzamy nowoczesną technologię, a wszystko po to, aby umożliwić udostępnianie zdigitalizowanych zasobów muzycznych uczelni.

Uzupełnieniem systemu będzie portal społecznościowy dla studentów, umożliwiający samodzielne tworzenie stron internetowych i umieszczanie plików muzycznych. Uruchomienie portalu zaplanowano w październiku br., zakończenie całego projektu nastąpi w grudniu 2014 roku.

Nowy budynek Akademii powstał w ramach projektu „Utworzenie Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej przez Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007–2013, Priorytet V „Infrastruktura Społeczna”, Działanie V.4 „Infrastruktura Kultury”, oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.