Polmic - FB

Artykuły

Probówka - czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej, ale baliście się zapytać

Probówka Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski oraz FUNDACJA f.o.r.t.e. zapraszają na „Probówkę” - pierwsze przedsięwzięcie edukacyjne z dziedziny muzyki współczesnej przydatne dla każdego.

Nowy otwarty program edukacyjno-muzyczny zorganizowany we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie jest adresowany do szerokiego spektrum publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych, w wieku szkolnym i studentów. Uczestnicy spotkań będą wnikliwie przyglądać się zagadnieniom muzyki współczesnej, ale większość wykładów będzie dedykowana osobom niezwiązanym zawodowo z muzyką. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

W programie drugiego cyklu wydarzeń „Probówki”: Interdyscyplinarność odbędzie się rozmowa, warsztat i koncert/performens pt. O dwóch takich, co uratowali Warszawską Jesień z udziałem Krzysztofa Knittla, Tadeusza Wieleckiego i uczestników warsztatów (20 listopada 2014, w godz. 17.00-20.30), spotkanie, warsztat i prezentacja pt. O nowoczesnych technikach wykonawczych z udziałem Andrzeja Strumiłło, Mikołaja Pałosza i Aliny Mleczko (28 listopada 2014, w godz. 10.00-13.00) oraz spotkanie, warsztat i otwarta próba pt. Historia pewnego utworu, z udziałem Stasysa Eidrigevičiusa, Aliny Mleczko, Klaudiusza Barana, Andrzeja Bauera i uczestników warsztatów (28 listopada 2014, w godz. 17.00-20.30). W programie wydarzeń znajdą się kompozycje Krzysztofa Knittla, Tadeusza Wieleckiego, Pawła Mykietyna i Sofii Gubaiduliny. Wystąpią: Tadeusz Wielecki – kontrabas, Krzysztof Knittel – instrumenty elektroniczne, multimedia, Alina Mleczko – saksofon, Klaudiusz Baran – akordeon, Andrzej Bauer – wiolonczela, Andrzej Strumiłło - artysta plastyk, Stasys Eidrigevičius – artysta plastyk, Lech Dzierżanowski – prowadzenie.

UWAGA: NABÓR OTWARTY! ilość miejsc ograniczona zgłoszenia mailowe (nazwisko + nr telefonu) pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„PROBÓWKA 2014” to seria 4 minicykli edukacyjno-kulturalnych odbywających się w Zamku Ujazdowskim w Warszawie (od października do grudnia, Budynek Laboratorium Sala widowiskowa im. W Krukowskiego). Projekt ma na celu organizację serii różnorodnych warsztatów, spotkań, dyskusji, wykładów oraz prób i koncertów (wieńczących te małe cykle edukacyjne) prowadzonych przez autorytety muzyczne m.in.: Joannę Bruzdowicz, Alinę Mleczko, Camillę Panufnik, Klaudiusza Barana, Andrzeja Bauera, Krzysztofa Knittla, Jacka Kochana, Wojciecha Michniewskiego, Edwarda Sielickiego, Stasysa, Andrzeja Strumiłło, Krzysztofa Szwajgiera, Tadeusza Wieleckiego. Osoby te w zależności od swoich kompetencji i preferencji, będą prowadzić wykłady, próby, warsztaty i spotkania przybliżając zagadnienia z dziedziny:
- nowoczesnych środków wykonawczych;
- interdyscyplinarności sztuki współczesnej i wzajemnych wpływów plastyki i muzyki;
- roli twórcy i odtwórcy w sztuce;
- specyfiki zawodu współczesnego artysty i jego zaangażowania społecznego;
- wykorzystywania instrumentarium elektronicznego, akustycznego;
- roli muzyki dawnej i tradycyjnej w twórczości współczesnej;
- współczesnego zapisu nutowego;
- pracy nad repertuarem współczesnym w zespole kameralnym;
- pracy nad repertuarem współczesnym w orkiestrze;
- improwizacji w życiu dzisiejszego muzyka;
- roli jazzu i muzyki rozrywkowej w edukacji współczesnego człowieka;
- wpływu rozwoju środków masowego przekazu na odbiór sztuki współczesnej.
W sensie wykonawczym, PROBÓWKA będzie opierać się przede wszystkim na uczniach i studentach szkół muzycznych, ale krąg odbiorców będzie wykraczał poza obszar osób wykształconych pod kątem muzycznym. Adresatem bowiem jest możliwie szeroka publiczność, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych. Projekt zakłada coroczną kontynuację i w perspektywie trzech lat stworzenie zespołu muzycznego specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej i na stałe związanego z Zamkiem Ujazdowskim, ale o zmiennej obsadzie (w zależności od repertuaru).

Nieważne czy słuchasz muzyki, czy grasz na instrumencie, śpiewasz, czy interesujesz się teorią muzyki lub kompozycją – spróbuj! Wykłady, warsztaty, spotkania, otwarte próby i koncerty o różnych wątkach tematycznych: nowe media, elektronika, multimedia, wpływ środków masowego przekazu na muzykę współczesną, rola twórcy i odtwórcy w sztuce, specyfika i odpowiedzialność zawodu artysty, improwizacja w nowej muzyce, interdyscyplinarność, zapis muzyki współczesnej, rola jazzu, muzyki dawnej, tradycyjnej i rozrywkowej w życiu współczesnego człowieka, praca nad repertuarem współczesnym w zespole kameralnym i orkiestrze. Dla pełnoletnich wykonawców koncertów honoraria gwarantowane.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy, odbywa się we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym F. Chopina oraz pod Patronatem medialnym Programu 2 Polskiego Radia.
Koordynator – Lech Dzierżanowski
Realizacja dźwięku – Piotr Żelazko
Realizacja światła – Janusz Zabłocki
Kurator – Justyna Rekść-Raubo
Organizacja: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Fundacja f.o.r.t.e.
Współpraca: Uniwersytet Muzyczny F. Chopina w Warszawie