Polmic - FB

Articles

Andreas Scholl i Huberman Trio - w Katowicach

 Andreas Scholl oraz Huberman Trio Światowej sławy artyści - Andreas Scholl oraz Huberman Trio wystąpią w nowo wybudowanej Sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, 22 listopada 2014 roku w ramach 9. Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego.

Huberman Trio, w składzie Sándor Jávorkai (skrzypce), Tomasz Wabnic (altówka) oraz Ádám Jávorkai (wiolonczela) zagrają niezwykle wymagające i pięknie zaaranżowane (przez D. Sitkovetsky’ego) na trio smyczkowe Wariacje Goldbergowskie Jana Sebastiana Bacha, które obecnie są w trakcie nagrywania i publikacji, natomiast Andreas Scholl wykona pieśni i arie Arvo Pärta oraz Antonio Vivaldiego. Andreasa Scholla, którego muzyczny zapał zjednoczy się ze słynnym estońskim kompozytorem, zabrzmi tym razem w Katowicach z dodatkową kameralną obsadą. Wieczór zostanie uświetniony Stabat Mater Antonio Vivaldiego w wykonaniu z Vera Zhuk (skrzypce), Grzegorz Frankowski (kontrabas) oraz Tamar Halperin-Scholl (klawesyn).

Koncert zostanie zarejestrowany dla firmy DECCA.

Urodzony w Niemczech Andreas Scholl swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 7 lat, kiedy to wstąpił w szeregi Kiedricher Chorbuben, miejscowego chóru chłopięcego o przeszło 600-letniej tradycji. Studiował w Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei pod kierunkiem Richarda Levitt i René Jacobs.

Andreas Scholl regularnie występuje na największych na świecie salach koncertowych i festiwalach muzycznych. Na uwagę zasługują tu role m.in.: tytułowa rola w Juliuszu Cezarze J.F.Haendla na deskach Royal Danish Opera, Opéra de Lausanne, Théâtre des Champs-Elysées, czy na Salzburg Festival (na Salburg Festival w 2012 partnerowała mu Cecilia Bartoli); rola Bertarido w operze Rodelinda J.F.Haendla na Glyndebourne Festival Opera i na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku, gdzie wystąpił u boku Renée Fleming, czy kreacja Arsace w operze Partenope Haendla na deskach Royal Danish Opera.

Ma na swoim koncie liczne wykonania koncertowe oper, gdzie współpracował z takimi zespołami, jak: Berliner Philharmoniker, New York Philharmonic, The Cleveland Orchestra, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Boston Symphony Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra, Dresdner Philharmonie, Akademie für Alte Musik Berlin, Freiburger Barockorchester, Münchner Philharmoniker, The English Concert, czy BBC Symphony Orchestra, z którą wykonał słynny koncert Last Night of the Proms, stając się zarazem pierwszym w historii kontratenorem, zaproszonym na tę prestiżową imprezę.

Plany artysty na przyszły sezon to przede wszystkim koncerty z ariami J.F.Haendla w Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu z Orchestre de Chambre de Paris pod batutą Sir Rogera Norringtona; Stabat Mater G.B.Pergolesiego z orkiestrą Academy of Ancient Music, z którą wystąpi w Brukseli, Birmingham i Londynie; występy w Seulu i w Tokyo; tournée po Australii, podczas którego, wspólnie z Australian Chamber Orchestra wykona dzieła Vivaldiego i Arvo Pärta.

Kontratenor ma na swoim koncie liczne nagrania solowe. Ostatnia wydana płyta to Wanderer, nagranie pieśni niemieckich, z pianistką Tamar Halperin. Nagrał też Kantaty Bacha z orkiestrą kameralną Kammerorchester Basel, O Solitude – nagranie pieśni Purcella, nagrane z orkiestrą Accademia Bizantina, płyta ta otrzymała prestiżową nagrodę BBC Music Magazine, Arias for Senesino, za którą otrzymał nagrodę Classical Singer of the Year, Heroes – arie Haendla, Mozarta, Hassego i Glucka, A Musical Banquet Roberta Dowlanda, Motety A. Vivaldiego z Australian Brandenburg Orchestra, Wayfaring Stranger , zbiór angielskich i amerykańskich pieśni ludowych, nagranych z Orpheus Chamber Orchestra, Arcadia – kolekcja wcześniej niepublikowanych kantat włoskich kompozytorów, Crystal Tears, pieśni Johna Dowlanda, Songs of Myself, pieśni Oswalda von Wolkensteina. Andreas Scholl uczestniczył w nagraniach wielkich dzieł oratoryjnych i operowych: Solomon i Saul Haendla, Stabat Mater Vivaldiego, oratorium włoskiego kompozytora, Antonio Caldary, Maddalena ai piedi di Cristo; Il duello amoroso, wybór włoskich kantat Haendla. Artysta uczestniczył w nagraniach oper Haendla na nośnik DVD Juliusz Cezar, Rodelinda, Partenope.

W 1999 roku został laureatem prestiżowej nagrody ECHO Awards i wyróżnienia l’Union de la Presse Musicale Belge. W 2002 roku jego nagranie A Musicall Banquet otrzymało nagrodę Edison Award w kategorii Muzyka Średniowiecza/Renesansu. W 2005 roku otrzymał drugą w swojej karierze nagrodę ECHO Awards za nagranie audio-booka z baśniami Hansa Christiana Andrsena: Nowe Szaty Króla i Słowik.

Wystąpił także jako młody mnich w filmie „Imię róży”.