Polmic - FB

Artykuły

Rok Józefa Podobińskiego w Muszynie

Rok Józefa Podobińskiego w MuszynieW 2015 roku przypada jubileusz 90-lecia urodzin Józefa Podobińskiego (1925-1993) - kompozytora i pedagoga muzycznego. Z tej okazji miasto Muszyna, z którym artysta blisko był związany, ustanowiło rok 2015 Rokiem Józefa Podobińskiego.

W kalendarzu obchodów jubileuszu artysty zaplanowano m.in. koncert pt. Józef Podobiński - wspomnienie. Koncert w 90 rocznicę urodzin kompozytora związanego z Siemianowicami Śląskimi, który odbędzie się 14 marca 2015 roku w Parku Tradycji Siemianowickiego Centrum Kultury. Do udziału w nim zaproszono wielu uznanych muzyków, którzy specjalnie na tę okazję przygotowują aranżacje utworów kompozytora. Wystąpią m.in. Adam Bul, Andrzej Sitko, Antoni Brożek, Bohdan Wantuła i Chór „Dzwon” z Orzesza. Wśród wykonywanych utworów pojawią się takie tytuły, jak np. Powiedz mi, kiedy, Uśmiechnij się, Spacer we dwoje, Z mrocznych głębin kopalni, Na klepisku, Wicherek, Czardasz. Niektóre z kompozycji po raz pierwszy zostaną publicznie wykonane.

Utwory kompozytora znajdą się także w programie XII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka 2015” w Kozach i Bielsku Białej (5-7 czerwca).


Józef Podobiński
urodził się 17 marca 1925 roku w Polnej (koło Gorlic). Początkowo naukę gry na instrumentach pobierał u ojca Jana, absolwenta Konserwatorium Lwowskiego. W trakcie odbywania służby wojskowej w latach 1945-1947 był kapelmistrzem orkiestry wojskowej, którą stworzył w jednostce. W 1947 roku ożenił się z Ireną z domu Bajtel i zamieszkał w Siemianowicach Śląskich. W latach 1947-1956 kierował Reprezentacyjnym Zespołem Instrumentalnym Wojewódzkiego Domu Kultury w Katowicach, współpracował z wieloma orkiestrami górniczymi, dla których komponował utwory. Utwory Józefa Podobińskiego były grane w radiu katowickim. Dla najpopularniejszej na Śląsku audycji radiowej Wesołej Czelodki opracował 600 śląskich pieśni i tańców ludowych na różne zespoły instrumentalne. Komponował muzykę rozrywkową, aranżował utwory dla różnych orkiestr: akordeonowej, mandolinowej, dętej i zespołów instrumentalnych oraz małe formy dla solistów i chóru. W latach 1948-1955 studiował na wydziale Teorii Kompozycji i Dyrygentury w klasie prof. Jana Galwasa na Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 1961-1980 był wykładowcą na tej uczelni. W latach 1965-1968 współpracował z telewizją w Katowicach, komponując muzykę do różnych audycji muzycznych.

Sukces, jaki odniosła jego operetka Genialny Kamerdyner w 1970 roku, umożliwił mu zakup połowy domu bliźniaka na Zapopradziu w Muszynie przy Alei Zdrojowej 3. Od tego czasu przyjeżdżał do Muszyny na wakacje z żoną Ireną. Szczególnie upodobał sobie kilka miejsc: Rezerwat Lipowy, Szczawniczek i Wielką Polanę. Kompozytor w Muszynie spędzał ok. 3 miesiące w roku w czasie wolnym od zajęć akademickich. W tym czasie nie tylko wypoczywał, ale również komponował (jeden jego z utworów nosi tytuł Echo Popradu). Kompozytora odwiedzali w Muszynie znani goście ze świata sztuki: Beata Artemska, Aleksander Bardini, Bogusław Kaczyński i Zdzisław Szostak.

Za swoją działalność kompozytor otrzymał wiele nagród w tym Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 16 maja 1993 roku w Siemianowicach.

Więcej informacji o obchodach Roku Józefa Podobińskiego – na profilu FB: www.facebook.com/podobinski.jozef