Polmic - FB

Artykuły

Musicalia Baltica

Musica BalticaFestiwal „Musicalia Baltica”, organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, odbędzie się w Gdańsku w dniach 15-22 maja 2015 roku. To wydarzenie, na które złożą się koncerty i spektakl słowno-muzyczny poświęcone kompozytorom działającym wokół Morza Bałtyckiego. Festiwal rozpoczyna cykl imprez, którymi Nadbałtyckie Centrum Kultury pragnie zaznaczyć szczególną rolę Polski, znaczenie jej kultury w basenie Morza Bałtyckiego. Już w lipcu nasz kraj obejmie bowiem, trwające rok, przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego.

W programie festiwalu „Musicalia Baltica” znajdą się cztery wydarzenia. Rozpocznie je realizowany w Centrum św. Jana w Gdańsku w piątek, 15 maja 2015 roku o godz. 19.00 koncert multimedialny KRÓL. Sonaty fletowe i listy Fryderyka II. Jaki rzeczywiście był władca Prus, ale też kompozytor i instrumentalista rozmiłowany w grze na flecie? Przybliżenia postaci monarchy podjęła się pomysłodawczyni przedsięwzięcia oraz autorka scenariusza – Maja Miro-Wiśniewska. Program koncertu skonstruowany został z młodzieńczych sonat fletowych i listów Fryderyka II do Woltera, a także dzieł muzycznych stworzonych pod koniec życia monarchy i dwu „listów nienapisanych”. Te ostatnie są w całości owocem fantazji, hipotetyczną korespondencją między Fryderykiem a mistrzem Quantzem, który przez większość życia pełnił funkcję osobistego nauczyciela fletu na dworze władcy. Mai Miro-Wiśniewskiej, która podjęła się także wykonania partii fletu traverso, towarzyszyć będą muzycy: Małgorzata Sarbak – klawesyn, Agnieszka Oszańca – wiolonczela barokowa oraz aktorka – Renia Gosławska. Projekcję video realizuje Marek Zygmunt, a za światło odpowiada Maciej Knigawka. Realizację dźwięku zapewni Paweł Labuda.

W niedzielę, 17 maja organizatorzy zapraszają dzieci na godz. 12.00 do Nadbałtyckiego Centrum Kultury przy ul. Korzennej w Gdańsku na spektakl słowno-muzyczny NIEPRZECIĘTNIE DUŻE HISTORIE, albo rzecz o olbrzymach znad Bałtyku… Realizacji spektaklu opartego na podaniach bałtyckich podjęła się Maja Miro-Wiśniewska wraz z zespołem Silva Rerum Arte. Artystka wystąpi również w roli flecistki, a towarzyszyć jej będą muzycy: Danuta Zawada na skrzypcach barokowych oraz Małgorzata Skotnicka na szpinecie. W rolę Młodego Olbrzyma wcieli się aktor rodem z Krakowa – Łukasz Kozub.

Kolejne wydarzenie – koncert Let the trumpet sound / Niech zabrzmi trąba… – będzie miało miejsce w Centrum św. Jana, w poniedziałek, 18 maja o godz. 19.00. To wieczór poświęcony dziełom zgromadzonym wśród muzykaliów w Gdańsku oraz Uppsali, w tym należącym do zbiorów bibliotecznych patrycjusza Zachariasza Zappio. Wśród utworów, których będzie można wysłuchać w wykonaniu gdańskich artystów, znajdą się kantaty oraz dzieła instrumentalne takich kompozytorów jak J.V. Meder, K. Förster. F. Ch. S. Mohrheim, G. Ph. Telemann, B. Borlasca czy J. B. Ch. Freislich. Wystąpią soliści: Paweł Hulisz – trąbka (pomysłodawca koncertu), Hanna Kwiatkowska – sopran, Joanna Sperska – sopran, Grzegorz Zięba – tenor, Adam Okrój – bas, a także Chór Kameralny 441 Hz (przygotowanie Anna Wilczewska) oraz Orkiestra barokowa pod dyrekcją skrzypaczki – Bernadety Braun. W tematykę koncertu wprowadzi nas dr hab. Danuta Popinigis (Instytut Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku), od lat zajmująca się badaniami muzykaliów bałtyckich, w tym gdańskich.

Podczas finału, 22 maja o godz. 19.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku, po wielu latach nieobecności, znów zagości Orkiestra Arte dei Suonatori wraz z solistą – wybitnym klawesynistą – Marcinem Świątkiewiczem. W programie koncertu, zatytułowanego dość przewrotnie: MISTRZ i… mistrz. Johann Sebastian Bach i Johann Gottfried Müthel, usłyszymy wybitne dzieło Bacha – III Uwerturę orkiestrową D-dur BWV 1068, która przedzieli dwa Koncerty klawesynowe: D-dur i c-moll Müthela, wirtuoza tego instrumentu, wciąż mało znanego i niedocenianego kompozytora (urodził się w Mölln w Niemczech w 1728, zmarł w 1788 roku w Rydze). Orkiestra Arte dei Suonatori nie tylko podjęła się pionierskiego zadania popularyzacji dzieł nadbałtyckiego twórcy, ale także utrwaliła koncerty klawesynowe Müthela, wraz z Marcinem Świątkowskim, na płycie, która ukazała się w marcu br.

Współorganizatorem Festiwalu jest Fundacja Silva Rerum.

Pełen program - na stronie: www.nck.org.pl