Polmic - FB

patronaty

Kraków | 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kraków | 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów odbędzie się w dniach 20- 28 kwietnia 2024 roku. Motywem przewodnim będzie "Matematyczność w muzyce". Taki temat będzie również miała sesja muzykologiczna w ramach Festiwalu. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie kompozytor i animator kultury Jerzy Kornowicz - w latach 2003-2015 Prezes Związku Kompozytorów Polskich, a od 2015 Dyrektor festiwalu "Warszawska Jesień". Na 36. KMFK zaprezentowane zostaną utwory kompozytorów z Polski, Australii, Danii, Francji, Japonii, Kosowa, Niemiec, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii. Odbędą się 24 prawykonania światowe oraz 4 pierwsze wykonania w Polsce. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny!

Podczas inauguracji festiwalu, która będzie miała miejsce 20 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, w części oficjalnej odbędzie się uroczystość udekorowania prof. Wołodymira Hrabowskiego, muzykologa z Drohobycza (Ukraina) Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu jego zasług dla kultury polskiej oraz za propagowanie w Ukrainie Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów. Udekorowany również zostanie prof. dr hab. Marcel Chyrzyński Odznaką „Honoris Gratia” nadaną przez Prezydenta Miasta Krakowa w uznaniu zasług dla Krakowa i jego mieszkańców. Podczas koncertu w wykonaniu orkiestry Sinfonietty Cracovii pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak zabrzmią kompozycje Zoltana Almashiego, Jerzego Kornowicza, Olgierda Juzali-Depratiego (prawykonanie światowe) oraz Krzysztofa Pendereckiego.

Udział w sesji muzykologicznej 23 kwietnia wezmą kompozytorzy i teoretycy muzyki związani z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie: Mateusz Bień, Maciej Jabłoński, Marcin Strzelecki i Natalia Szwab oraz Krzysztof Wołek z Uniwersytetu w Louisville (USA).

Niezwykle interesującym koncertem będzie występ polskiego pianisty na stałe zamieszkałego w Japonii Ignacego Lisieckiego, który przedstawi barwne i zróżnicowane utwory kompozytorów z Europy, Azji i USA.

Szczególnym wydarzeniem festiwalowym będą uroczystości jubileuszowe dra h.c. Jerzego Stankiewicza w 80. rocznicę urodzin i 50-lecie pracy twórczej – Wiceprezesa Zarządu Głównego ZKP (1995-1999), Prezesa Oddziału Krakowskiego ZKP (1994- 2016) i Dyrektora festiwalu (1994-2013), odznaczonego Legią Honorową Republiki Francuskiej (2024). 24 kwietnia o godz. 16:00 otwarta zostanie wystawa poświęcona Jubilatowi, o 16:30 odbędzie się spotkanie, które poprowadzi red. Anna Woźniakowska, a o 19:00 będzie miał miejsce koncert w wykonaniu Sonami Piano Duo, na którym wykonane zostaną m.in. utwory dedykowane Jubilatowi.

Dzięki współpracy z festiwalem Intersonanzen z Poczdamu (Niemcy) i przy współpracy Instytutu Polskiego w Berlinie odbędzie się koncert z polsko-niemieckim programem w wykonaniu Cracow Duo: Kalinowski & Szlezer. Koncert zostanie powtórzony 3 czerwca na festiwalu w Niemczech.

Z okazji 95. rocznicy urodzin oraz 5. rocznicy śmierci Bogusława Schaeffera odbędzie się pokaz filmu w reż. Pawła Bitki Zapendowskiego pt. "Bogusław Schaeffer – kompozytor, pedagog, muzykolog, krytyk muzyczny, popularyzator muzyki i dramaturg". Po emisji filmu odbędzie się dyskusja z udziałem zaproszonych gości.

Dla miłośników muzyki elektroakustycznej tradycyjnie odbędzie się prezentacja Studia Muzyki Elektroakustycznej AMKP pt. "Koktajl elektroniczny": prawykonane zostaną utwory młodych kompozytorów, studentów Akademii.

Na zakończenie festiwalu wystąpi klawesynistka Gośka Isphording (Polska/Holandia) wraz z kwartetem smyczkowym DAFO. Gościnnie zagra Jan Kotula – koncertmistrz kontrabasistów NOSPR. Artyści prawykonają m.in. utwór młodego kompozytora z Kosowa Ylli Daklani, który otrzymał Nagrodę Główną 7. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego.

Szczegółowy program: http://festiwal.zkp.krakow.pl/ 

Prof. dr hab. Marcel Chyrzyński
Prezes ZKP Oddziału w Krakowie