Polmic - FB

Artykuły

Rada Artystyczna Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus powołana

Sinfonia IuventusW listopadzie 2015 roku powołana została Rada Artystyczna Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, składająca się z wybitnych przedstawicieli świata muzyki.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus jest narodową instytucją kultury powołaną w 2007 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rada Artystyczna będzie miała na celu wspomaganie pracę orkiestry i określanie kierunku jej artystycznego rozwoju. Tym samym rada będzie realizować założenia jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów, jakim był Maestro Jerzy Semkow, pomysłodawca i inicjator powstania orkiestry. Misją Sinfonia Iuventus jest tworzenie najlepszych warunków dla artystycznego rozwoju muzyków orkiestrowych, zapewniając im profesjonalną edukację pod kierunkiem wybitnych znawców sztuki. Od września 2015 roku funkcję Dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pełni Anna Kościelna.

W skład Rady Artystycznej Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus wchodzą: Jacek Kaspszyk, prof. dr hab. Tomasz Miczka, Michail Jurowski, Łukasz BorowiczPrzemysław Fiugajski.


Jacek Kaspszyk – wybitny polski dyrygent. Wieloletni dyrektor Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Filharmonii Wrocławskiej. Laureat prestiżowego konkursu im. Herberta von Karajana. Dyrygował najlepszymi orkiestrami w Europie i Azji, m.in. Bayerische Rundfunk, RSO Berlin, Orchestre Nationale de France, Wiener Symphoniker, a także Orkiestrami Filharmonii w Oslo, Sztokholmie, Rotterdamie i Pradze. Obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Prof. dr hab. Tomasz Miczka – pedagog, profesor sztuk muzycznych, oboista. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie oboju. Obok pracy muzyka orkiestrowego koncertuje również jako solista i kameralista. Na koncie ma także nagrania płytowe i archiwalne. Działalność pedagogiczną rozpoczął w 1981 roku jako nauczyciel Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. W latach 2005-2008 pełnił funkcję Prorektora ds. Artystycznych, Studenckich i Współpracy z Zagranicą. Obecnie jest Rektorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Pełni funkcję Przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Artystycznych (KRUA).

Michail Jurowski – wybitny rosyjski dyrygent. Jego dzieciństwo upłynęło w kręgu znaczących postaci życia muzycznego tej miary co Dawid Ojstrach, Mścisław Rostropowicz, Leonid Kogan, Emil Gilels, Aram Chaczaturian i Dymitr Szostakowicz. Dyrygował orkiestrami symfonicznymi i operowymi w najlepszych salach koncertowych na świecie. Pełnił funkcje m.in. dyrektora muzycznego i głównego dyrygenta w Nordwestdeutsche Philharmonie, dyrektora muzycznego i głównego dyrygenta w Norddeutsche Philharmonie i Volkstheater w Rostocku, szefa muzycznego Opery w Lipsku, stałego dyrygenta gościnnego berlińskiej Rundfunk-Sinfonieorchester, stałego dyrygenta gościnnego Deutsche Oper w Berlinie, pierwszego dyrygenta gościnnego austriackiej Tonkünstler-Orchester oraz pierwszego dyrygenta WDR Rundfunkorchester w Kolonii. W 2001 roku nagranie utworów Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w wykonaniu berlińskiej Rundfunk-Sinfonieorchester pod batutą Michaila Jurowskiego otrzymało nominację do nagrody Grammy.

Łukasz Borowicz - czołowy polski dyrygent młodego pokolenia. W Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. W latach 2002-2006 był asystentem Antoniego Wita, a następnie Kazimierza Korda. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. W ramach koncertów i nagrań z POR wykonał wiele zapomnianych polskich oper. Dyrygował znaczącymi orkiestrami w całej Europie. Laureat m.in. Paszportu Polityki (2008) i nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2011). Jego dyskografia liczy ponad 65 albumów. Od 2006 roku Łukasz Borowicz pełni funkcję pierwszego dyrygenta gościnnego Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Przemysław Fiugajski - dyrygent, klawesynista i dramaturg. Ukończył dyrygenturę i grę na klawesynie w Akademii Muzycznej w Krakowie. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury. Jego zainteresowania dyrygenckie skupiają się na muzyce XVIII wieku i muzyce współczesnej. Jako dyrygent zadebiutował w 1999 roku prowadząc Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” poprowadził światowe prawykonanie opery Osvaldasa Balakauskasa „La lointaine”. Występował m.in. z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia, Orkiestrą Praskiej Filharmonii Kameralnej i Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Obecnie jest dyrygentem w Warszawskiej Operze Kameralnej.